Granfoulard, lapmiddel met vele mogelijkheden Vissen om de wereldtitel in Noord-Ierland Vrije tijd Foldikap kan mee op reis Balkon venster, leuke vondst van Velux VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1992 7 niet op zijn plaats wil blijven. En: het dessin slijt zichtbaar door het geregelde contact met bij voorbeeld harde spijkerbroe ken met opgestikte zakken. Sfeertje Dus werd de granfoulard ver oordeeld tot een plaatsje in het 'jongerenmilieu', waarin aan deze nadelen niet zo zwaar wordt getild, of uitsluitend ge bruikt in serreachtige, tweede- zithoekachtige situaties. Maar toch boeide de granfou lard ook de mensen die niet di rect op een exotische uistraling mm Een kale fauteuil krijgt met een hoes weer een fleurig aanzien. zitten te wachten. De woonbla den gaven daarop het antwoord door foto's te publiceren van foulards met een gemakkelijk inpasbaar stip- of streepdessin, of andere aansprekende des sins. Echter ook daar zat weer een 'maar' aan: in die lappen zat een naad en dat bleek niet naar de zin van de geachte clientèle. Tegenwoordig is er een weliswaar duurder alterna tief. Uit Portugal komen uni- granfoulards, geweven in twaalf kleuren en in twee maten (2,20 x 2,50 meter en 2,20 x 3,50 me ter). Ze zijn gedeeltelijk 'dubbel' geweven, waardoor een interes sante, niet opdringerige struc tuur ontstaat. Die 'lappen' blij ven uitstekend liggen, net als trouwens de wat eenvoudiger handgeweven foulards van zwa re Indiakatoen met een afme ting van 2,20 x 3,70 meter. Een uitzondering op de regel vormt wat dat betreft leren meubilair, want dat glijdt altijd. Wil men toch een leren bank met zo'n granfoulard opfleuren, dan zou men kunnen overwe gen om bij voorbeeld het leer van de losse kussens los te rit sen en te verwijderen, of de los se delen 'in te pakken' met mol ton, alvorens de 'losse lap' er op te draperen. Hoe zenrage Nederland is de laatste tijd ook in de ban van de uit Engeland overgewaaide rage van de 'losse hoezen': stoelen en banken worden voorzien van een 'loose' of een tight cover'. De 'loose cover' geeft op nonchalante wij ze enigszins de vorm van het Met de afmetingen 16x26x150 cm in opgevouwen toestand kan de superparasol foldikap in elke personenauto worden ver voerd. Met z'n tweetjes zet je deze 18 vierkante meter over kappende parasol heel snel op. Het harmonicaframe is uit één stuk, dus ben je nooit een on derdeel kwijt. De stahoogte is instelbaar. Bij harde wind is de kap (leverbaar in 5 kleuren) te verankeren. Prijs vanaf 1400,-. maar daarbij moet je wel be denken dat de kap een prijs heeft gekregen op de uitvin- dersbeurs IENA in Neurenberg. Meer informatie Maessen, Zoe- terwoude, telefoon 071- 41 69 97. VISSPORT Velux, bekend om zijn inbouwdakvensters, heeft met het Cabrio balkonvenster een aardige variant gelanceerd. Het is een uit twee delen bestaand dakraam, dat in geslo ten toestand een maximum aan lichtinval biedt. Opengeklapt ontstaat er een stahoog te van 185 tot 220 cm en een balkonnetje waarop je een stoeltje kunt zetten. De ruim te onder de schuine kap van de woning wordt daardoor zowel visueel als praktisch (logeerkamer, hobby- of studieruimte, bad kamer zonder in de oorspronkelijke bouw opgenomen raam, enzovoort) krijgen er een extra woonwaarde door. Het Cabrio venster kan in schuine daken onder hellingshoeken tussen 35 en 53 gra den (de meest gangbare schuinten) worden geplaatst. De bediening is heel eenvoudig; het bovenste deel dat in opengeklapte toe stand nauwkeurig horizontaal staat wordt door sterke veren veilig gefixeerd, het on derste deel dat een (éénpersoons) balkon netje vormt staat verticaal. De fabrikant heeft dit systeem ook afge stemd op de van de overige Velux-dakven- sters bekende systemen, zodat accessoires zoals rol-, plissé- en verduisteringsgordij nen toegepast kunnen worden. De materia len waaruit het balkonvenster vervaardigd is garanderen een lange en onderhoudsloze levensduur. Het inbouwen zal voor de meeste mensen het inroepen van de levarancier/vakman nodig maken, maar de doe-het-zeiver die heel vaardige 'bouwvakhanden' heeft kan er, aan de hand van de technische instruc tie ook wel uitkomen. Cabrio is zowel voor vlakke leibedekking als voor geprofileerde (pannen)dakvlakken geschikt. Alle voor de inbouw benodigde materialen zoals goot- stukken, slabben en bevestigingsmaterialen zijn in het systeem opgenomen. Meer informatie: Velux, De Meem, 03406- 6 57 05. In de boter En toch weten ze steeds weer iets nieuws te bedenken, die cosmeticajongens. Na de crè me, de lotion en de vetvrije gel is er nu de boter. Een gladde, romige, bijna vaste bodylotion die 'smelt' op lichaamstempe ratuur. De Body Butters (van de Body Shop) zijn er in mango (met sheaboter, mango- en amandelolie) voor een zeer dro ge huid en avocado (sheaboter en avocado-olie) voor de andere huidtypen. De prijs is net geen 20 gulden. DOE HET ZELF Nieuw type verfbus Het is niet de bedoeling van Sigma Coatings geweest om louter als 'aardigheidje' zijn verfbussen een conische vorm (aan de on derkant iets smaller dan aan de bovenkant) te geven. Deze nieuwe verpakkingsvorm is gestoeld op een aantal praktische, econo mische en milieu-technische gronden. Door de licht conische vorm kan de bus be ter tot geheel op de bodem worden leeg ge maakt, zodat chemisch afval wordt beperkt. De uitgebogen bovenrand maakt overgieten zonder morsen gemakkelijker. De bussen zijn, leeg of vol, beter stapelbaar en dat le vert een geringer volume aan een zending vanuit de fabriek naar de handel op, dus een verlaging van de transport- en opslag kosten. De bussen zijn voorzien van een overslui- tende rand, vastgehouden door een meta len band die met een bijgeleverd haakje eenvoudig verwijderd kan worden. In het deksel zit een vuldop die het mogelijk maakt de verf met mengkleurstof op de ge wenste tint te brengen zonder dat daarvoor het blik geheel geopend hoeft te worden. Aan het vervoer van verf worden tegen woordig internationaal zeer strenge eisen gesteld. De nieuwe verpakking van Sigma voldoet daaraan ruimschoots. Voorlopig gaat de conische bus, in forma ten van 2,5, 4 en 5 liter, alleen nog naar de vakschilder maar er wordt ook gewerkt aan een zelfde systeem in kleinere verpakkingen voor de doe-het-zelver. Als je dit dakraam geheel openklapt krijg je een piepklein balkon. foto cpd Zonder alcohol Voor de liefhebbers van Diors Eau Sauvage is er nu een alco holvrije deodorantstick. De deo dorant laat een dun, niet vettig filmpje achter op de huid. Prijs van de stoere stick is 36,-. Ongeveer drie jaar geleden kwam de grand foulard, ook wel gran foulard genoemd, in zwang. De grote katoenen, exotisch bedrukte, langwerpige doek werd een 'must' voor het interieur. Door zo'n losse lap te gebruiken kon de aanschaf of het opnieuw stofferen van een bank enige tijd worden uitgesteld. Immers door de schade te bedekken met zo'n nonchalant over het zitmeubel 'uitgegooide' lap kreeg het interieur weer een geheel ander aanzien. Fleurop fotoboek Een boeketje naar een jarige in Breda of Leeuwarden, dat regel je via Fleurop. Alleen: je hebt er vaak geen idee van wat er bij het feestvarken zal arriveren, ook al bestel je een mooi wit boeket of een roze met lila stuk je. Om daarvan een idee te ge ven ligt er bij de Fleurop-bloe- mist nu een geheel vernieuwd boek met voorbeelden van boe ketten, plantenbakken kerstar rangementen enzovoort klaar. Wie de moeite neemt dit even door te bladeren geeft zijn/haar bloemenhulde een wat per soonlijker accent- De granfoulard was in eerste in stantie bedoeld om binnenshuis op een zeer betaalbare wijze 'met de seizoenen mee te gaan'. Want dat het gebruik van de granfoulard beperkt zou wor den tot een extra 'jas' voor de bank, dat was toch wel wat be krompen gedacht. Zo'n kleurige lap zou ook kunnen worden ge bruikt om een stoel 'in te pak ken', een overjarige tafel een nieuwe jas te geven, hij kon eveneens als gordijn dienst doen, of als sprei de slaapkamer opfleuren. Bovendien zou de schaar er in kunnen worden ge zet om het hoofdeinde van een bed met bij voorbeeld een rechthoekige 'lap' te versieren, of om er kussens van te maken. Het aanbod losse lappen was in afmeting en in prijs welis waar zeer variabel, maar de exotische dessinering sprak niet iedereen aan. Veel jonge men sen voelden zich wel aange sproken. Immers door een granfoulard te kopen kon het kopen van nieuw meubilair eventjes worden uitgesteld. De granfoulard werd al snel goedkoper en bleek een uitste kend artikel om mee te stunten. Daar dreigt de consument toch een beetje het slachtoffer van te worden. Want aan een 'zitstof worden heel andere eisen ge steld dan aan een 'hangstofDe gevolgen blijven niet uit: het te dunne stofje van relatief matige kwaliteit dat in de praktijk luis tert naar de veelbelovende naam granfoulard verwordt op de bank of in de stoel al gauw tot een slordig lapje dat maar Granfoulards in verschillende uitvoeringen. Rechts de Portugese, daarnaast over de rugleuning de Indiase versie. foto cpd meubilair aan, de 'tight cover' volgt het model van de stoel of de bank als een tweede jas. Tal van fabrikanten zeggen dat die hoezentoestand de toekomst voor de meubelbranche is. Op merkelijk is dat Nederland niet zo weg is van de nonchalante versie, maar zeer gesteld lijkt te zijn op de 'strakke jas'. Toch kan deze interieuraan kleding ook problemen geven. In de eerste plaats krimpt stof altijd iets. Betreft het niet was- bare stof, maar bekleding die chemisch gereinigd moet wor den, dan is het krimpgevaar eveneens aanwezig. Gaat men over tot het zelf wassen van de hoezen, dan kan de kans op krimpen enigszins worden on dervangen door niet te wachten tot de hoezen droog zijn, maar ze in een nog iets vochtige toe stand terug te plaatsen. Daarbij moet men er wel op verdacht zijn, dat de ondergrond moge lijk afgeeft, waardoor er kans op verkleuring is. Losse hoezen worden fa brieksmatig gemaakt, aan de hand van mallen. Een individu ele stoffeerder zal in de meeste gevallen terugdeinzen voor zo'n karwei, omdat het zeer arbeids intensief en dus voor de klant een zeer prijzige aangelegen heid is. Natuurlijk is doe-het- zelven ook mogelijk, maar de kortste weg is toch wel meubi lair met hoes te kopen. Over ruim twee weken, om pre cies te zijn van 3 tot en met 7 september wordt in de rivier de Erne bij Enniskillen in Noord- Ierland het wereldkampioen schap sportvissen gehouden. Het is de 39ste maal dat henge laars uit meer dan 25 landen met elkaar de degens kruisen op zoet water. En voor Neder land verschijnt ditmaal een n aan de start bestaande uit Frans Pijnenburg uit Meijel, Rob Heens uit IJsselstein, Jan Schendel uit Wagenberg, Willem Multem uit Capelle aan den IJssel en Daan Gorris uit Zevenaar. Coach is evenals vo rig jaar Gerrit Haas uit Sittard. Vorig jaar toen het wk bij de Hongaarse stad Szeged werd gehouden eindigde het team de Nederlandse Vereniging Sportvissersfederaties (NWS) als vierde achter win- ir Engeland en Frankrijk en Italië. In het individuele klasse ment prolongeerde de Brit Bob Nudd zijn titel vlak voor zijn be roemde landgenoot Kevin As- hurst, terwijl de Nederlander van Schendel het brons voor zich opeiste. Het Britse team ving tijdens de wedstrijd ruim 37 kilo vis, terwijl de Nederlanders net de 30 kilo niet haalden. Dat het doorgaans om zeer kleine vis ging mag blijken uit het feit dat Van Schendel op de eerste dag 140 vissen ving met een gewicht van 2625 gram. Gemiddeld nog geen 20 gram dus. In Noord-Ierland zijn de Engelsen ook ditmaal weer favoriet. Maar de Nederlanders zijn zeker niet kans loos, zeker wanneer blijkt dat de strijd moet worden uitgevochten met de vaste hengel. Want met deze 'klasieke stokken' zijn de Nederlan ders nog altijd pikeurs. Bij het wk vissen dat al geruime Rob Heens, een van de deelnemers aan het komende wereldkampioenschap v Nederlands viswater voor op de strijd. tijd geleden ook eens werd vervist aan het Amsterdam-Rijnkanaal wordt het parcours opgedeeld in vakken waarin de deelnemers bij lo ting worden geplaatst. Was het toer nooi georganiseerd door het CIPS (Commission Internationale de la Pêche Sportive) in het verleden nog een gemoedelijke zaak, tegenwoor dig gaat het zeer professioneel toe en zijn er landen als Italië die han denvol helpers hebben uitgerust met walkietalkies om de wijze van vissen die op dat ogenblik het meest suc cesvol is direct aan de landgenoten langs de waterkant door te seinen. Voor de uitverkorenen uit Neder land betekende uitzending dat ze zich eerst de besten moesten tonen in de nationale competitie. Vervol gens oefenen de wed strijd vissers bij na elke dag. Omdat het ditmaal om een rivier gaat met wisselende stro mingen en een flinke diepte is er on der meer geoefend in het Twenteka naal waar enigszins vergelijkbare omstandigheden heersen. Nederlanders vissen nogal eens in Noord-Ierland en zijn daarom op de hoogte van de specifieke omstandig heden. Bovendien is er in afwijking van voorgaande jaren de mogelijk heid om uitgebreid te oefenen in het wedstrijdgedeelte. Palingroken Van een heel andere orde is een wedstrijd die als de plannen door gaan volgende week zaterdag in het centrum van Kortenhoef wordt ge houden. Namelijk de Nederlandse kampioenschappen palingroken. Vorig jaar beleefde ons land de primeur van dit evenement. Er kwamen uit het hele land meer dan 50 deelnemers om te bewij zen dat ze in door hen zelf mee gebrachte rookinstallatie glibberige aal het beste kunnen omtoveren tot een gerookte de licatesse. Hoewel er vele oude rotten in het vak aanwezig ren niet zelden in traditione le klederdracht werd de wed strijd verrassend genoeg wonnen door de 15-jarige Berry Richter uit Vinkeveen. Tot slot nog even aandacht voor een nieuwe viskaart. Die werd onlangs uitgegeven ter g lelegenheid van het 40-jarig ju bileum van de Federatie Fries land van Sportvissersverenigin gen. Op de kaart wordt O' zichtelijke informatie gegeven van de vele goede, gevarieerde en dikwijls onverwachte visi gelijkheden in Friesland. Geheel in Fryske stijl zet op de omslag foto een sportvisser een karper terug terwijl hij in het weiland wordt gadegeslagen door forse vertegenwoordiger van Friese rundvee. De kleurige kaart die in oplage van 50.000 stuks is drukt geeft een beeld van goede visstekken, de plekken waar visbootjes te huur zijn t waar goede oevervoorzieningen zijn voor de hengelaar. Ook staat er op welke vispapieren voor de diverse wateren zijn vereist. De kaart is v 3,50 te koop in Friesland of kan be steld worden via de VW Friesland i Leeuwarden telefoon 058-13 22 24. Met de verschijning van de Friese viskaart is inmiddels een groot deel van ons land in kaart gebracht de hengelaar. Eerder al verschenen viskaarten van de provincies Flevoland, Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Holland.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7