Leidsch Dagblad Economie bloeit in 1993 weer op PARKET Nederlandse militairen naar Bosnië Victoria verrast met vroege bloei Winst KLM bijna 100 miljoen lager Kamer neemt oorlog op de koop toe Schiphol fleurt terrein op met 65.000 bomen TE WARM? DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39928 LOSSE NUMMERS 1.50 Duitsers leiden wim koevoet Ruim 1000 bezoekers van Hortus Botanicus aan de Leidse Nonnensteeg hebben gisteravond de Victoria Ama- zonica bekeken. De fans van deze tropische reuzenwater- lelie hadden het zwaar te ver duren. Terwijl het buiten pij- pestelen regende, mochten om de tien minuten slechts 60 mensen de speciale Victo- ria-kas in. Vorige keren was de Brazi liaanse schoonheid goed voor 1300 bezoekers, maar die kwamen verspreid over twee kijkavonden. Doordat de plant een avond eerder dan verwacht zijn befaamde witte bloem boven het wateropper vlak heeft uitgestoken, was er dit jaar maar één kijkavond. Geen van de bezoekers heeft door deze ontwikkelingen de reuzewaterlelie in zijn be- faamdste verschijningsvorm kunnen aanschouwen. Het publiek moest het doen met de dieproze bloem van de tweede bloeiavond. De tweede kijkavond, van avond, is afgelast, Willem van de Broek, medewerker van de Hortus, zei vanochtend dat hij geen zin heeft vanavond een 'uitgebreid exposé bij een zwartgeblakerde kool' te hou den. Pagina Leiden: Het kreng trekt weer lange rijen. /i^Op het strand mo- I J gen de Nederlandse kinderen van hun ouders niet met Duitse leeftijge- nootjess spelen. Rozalla 1 C Rozalla, zangeres I 3 van Zambiaanse af komst, bestookt de hitpa rade met liedjes die op het gemoed werken. Toprugby in Leiden yj q Topteams uit Enge- I -/ land en Wales doen mee aan het vijfde interna tionale toernooi om de Eu ro Rugby Trophy bij DIOK. Centraal Planbureau komt met optimistische cijfers De Nederlandse economie bloeit volgend jaar op. De groei zal rond 2 procent bedragen, terwijl de inflatie lager uitkomt dan eerder was voorspeld. Ook met het financie ringstekort blijft het goed gaan, zo blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Planbureau. De cijfers vormen de hoofdmoot van de Macro Economische Verkenning (MEV) die het bureau op Prinsjesdag openbaart. gpd De inflatie komt in 1993 uit op 3,75 procent, 0,25 tot 0,5 pro cent lager dan eerder werd irzien. Het financieringste kort zal circa 3,8 procent belo pen. Weliswaar is dat een fractie hoger dan de 3,75 procent in regeerakkoord, maar 0,4 procent (en 1,8 miljard gulden) lager dan de eerdere voorspel lingvan 4,2 procent. De lastendruk (het beslag van belastingen en premies op elke verdiende gulden) komt op cir ca 52,5 procent uit, 0,7 procent (3 miljard gulden) minder dan het CPB eerder nog berekende. De lastendruk blijft daarmee onder het plafond van 53,6 pro cent. In 1991 en dit jaar kwam en komt de lastendruk boven dit percentage uit. Bij het aan treden van het kabinet in 1989 was de lastendruk 53,6 procent. In het regeerakkoord werd op genomen dat de lastendruk in deze kabinetsperiode in elk ge val niet mocht stijgen en bij voorkeur zou moeten dalen. De werkloosheid zal volgens de laatste inzichten komend jaar op gemiddeld 305.000 mensen liggen: 70.000 minder dan het planbureau enkele maanden geleden nog dacht. In de begrotingsbesprekingen die het kabinet eind deze week hervat, spelen financiële tegen vallers bij de sociale zekerheid (3,5 miljard gulden over 1992 en 1993) en volksgezondheid (1 tot 2 miljard gulden) een grote rol. Daarnaast moet het kabinet nog een oplossing vinden voor het scheve inkomensbeeld voor 1993, waarbij de laagste inko mens inleveren en de hoge in komens erop vooruit gaan. NSB'er brengt boek in gevaar den haag De publicatie van getuigenissen van NSB'ers door uit geverij SDU is in gevaar gekomen nu één van de geïnterviewden zijn bijdrage wil terugtrekken. Het betreft een Nederlander die als landwacht dienst deed voor de nazi's. De man woont mo menteel in Duitsland. De publicatie van het boek en de uitzending van een documen taire van de TROS op 26 augustus zijn door de weigering van de man onzeker geworden. Het boek en de gelijknamige documen taire 'Fout. Getuigenissen van NSB'ers' zijn een co-productie van Wim Bosboom van de TROS en van dr N.K.C.A. in 't Veld en drs. J. Th. M. Houwink ten Cate van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (RIOD). 'Documenten JFK eerder vrijgeven' Washington Het Amerikaanse Congres is unaniem voor het vrijgeven van bijna alle documenten over de moord op presi dent John F. Kennedy in 1963. Het wil met dit besluit de twijfels wegnemen rond de werkelijke toedracht van de moord. Na de dood van Kennedy is wettelijk vastgelegd dat de onderzoeksrap porten pas in 2029 mogen worden ingezien. Strippenkaart in bus duurder sarajevo/istanbul/den haag GPD-A >-Rtr haarlem petra duivenvoorde De prijs van de strippenkaart die in de bus kan worden ge kocht, gaat per 1 september flink omhoog. In de bus moet vanaf die datum voor de 2- strippenkaart 2,75 worden be taald: dit was ƒ2,25. De prijs van een 3-strippenkaart gaat omhoog van 3,25 naar 4,25. Nieuw is de 8-strippenkaart die de oude kaart van tien strippen moet vervangen. Voor acht strippen moet ƒ11 worden be taald. Nederland is bereid 200 solda ten en 60 trucks naar Bosnië- Hercegovina te sturen om hulp konvooien te beschermen. Op de SGP na bleken gisteren alle fracties in de Tweede Kamer voor beperkt militair ingrijpen onder vlag van de Verenigde Naties om voedseltransporten naar belegerde steden mogelijk te maken. Vandaag stemt de Veiligheidsraad over een resolu tie van die strekking. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken zinspeelde tijdens het debat herhaaldelijk op een militaire interventie. Hij waarschuwde geen wonderen van de VN-resolutie te verwach ten. „Verdergaand ingrijpen kan onvermijdelijk zijn. Ik wil niet de indruk wekken dat we het probleem met deze resolutie oplossen", aldus Van den Broek. Vanmorgen is een konvooi van vijf vrachtwagens met hulp goederen van de VN op weg ge gaan naar vier door Serviërs be legerde steden: Prijedor, Sanski Most, Bosanska Krupa en Bosanski Petrovac. De stadjes vormen een enclave in gebied dat al helemaal is gezuiverd van niet-Serviërs. „Wij willen met onze massale Een krijgsgevangene in een Servisch kamp bij Manjaca in het noorden van Bosnië deelt water uit aan zijn me degevangenen. FOTO REUTER aanwezigheid en een totaal geterroriseerde plek te blijven", zei woordvoer- intemationale getuigen de daar moed geven om op hun ster Sylvie Girard van het Hoge schiphol. hennyv De winst van de KLM is het af gelopen kwartaal fors gekelderd in vergelijking met dezelfde pe riode in 1991. De luchtvaart maatschappij hield netto ruim 38 miljoen gulden over, een jaar eerder was dat bijna 136 mil joen, zo bleek tijdens de presen tatie van de cijfers tijdens de aandeelhoudersvergadering. De effectenbeurs reageerde vanmorgen negatief op de cij fers. Na een koersval van 1,10 gulden gisteren daalde het aan deel KLM vanmorgen nog eens Dief maakt 500 schoenen buit Bij de Schoenenreus aan de Haarlemmerstraat zijn bij een inbraak gisternacht ongeveer 250 paar schoenen in alle soor ten en maten verdwenen. Ook werden 20 sporttassen gestolen. Het personeel dat om 8.00 uur bij de winkel aankwam, ontdek te dat 's nachts een zijdeur was geforceerd. De politie vermoedt dat de daders de tassen hebben gebruikt om de schoenen in te vervoeren. Ook moeten ze in het bezit zijn geweest van een auto om de grote hoeveelheid schoeisel weg te rijden. met 1,70 gulden. Met een koers van 27 gulden heeft het KLM- aandeel het laagste peil in twaalf maanden bereikt. De slechte kwartaalcijfers worden vooral veroorzaakt door de deelnemingen in buiten landse maatschappijen, zoals het Amerikaanse Northwest Air lines, het Britse Air UK en het Franse Air Littoral. De belangen in de buitenlandse maatschap pijen leverden een verlies op van bijna 61 miljoen gulden, ruim de helft meer vergeleken met het kwartaal in 1991. Bo vendien is het bedrijf bijna 27 miljoen gulden extra kwijt aan financiering en hogere rentelas ten. De cijfers werden vorig jaar overigens positief beïnvloed door de verkoop van vliegtui gen. den haag margreet vermeulen Uit nieuwsbrief gemeente: FRISDISK Tegen kwalijke geuren in uw vuil- of GFT container Set 8.95 Navulling^^^^ PRIJSBOFFER „De emotie speelt een grote rol. Maar dat mag ook in de politiek", zei CDA-kamerlid De Hoop Scheffer gisteren aan het begin van het overleg over de Balkan-crisis. Maar in vergelijking met de emotionele en verwarde debatten eind jaren tachtig over de inzet van Nederlandse mijnenve gers in de oorlog tussen Irak en Iran, was het par lement gisteren een toonbeeld van zakelijkheid en rust. Met de befaamde mijnenveegoperatie raakte Nederland toen voor het eerst sinds de Korea- oorlog weer actief betrokken bij een oorlog. Be grijpelijkerwijs laaide de emoties daarbij hoog op. Ook de Nederlandse betrokkenheid bij de oorlog tegen Irak zorgde aanvankelijk voor heftige tafere len. Vooral de PvdA maakte zware tijden door, maar ontpopte zich uiteindelijk als voorstander van Nederlands ingrijpen. De politici zijn er nu blijkbaar aan gewend ge raakt om over oorlog en vrede te debatteren. Zon der enig haperen formuleerde de Tweede Kamer gisteren bijna unaniem een luid en duidelijk 'ja' op de vraag of beperkte militaire acties onder VN- vlag aanvaardbaar zijn om hulpacties in Bosnië- Hercegovina veilig te stellen. Dat ja-woord werd deels ingegeven door huma nitaire overwegingen. „Europa anno 1992 kan niet aanvaarden dat mensen op grond van hun afkomst en religieuze achtergrond van huis en haard worden verdreven, worden geïnterneerd en gemarteld", aldus PvdA'er Valk. „Het kan niet zo zijn dat wij erbij stonden, er naar keken en niets deden", zei Blaauw (WD). Met beperkte militaire actie hopen de politici ook te voorkomen dat de oorlog overslaat naar andere Balkanlanden. „Niets doen is gevaarlijker dan iets doen. We hebben gezien wat het betekent om langs de kant te blijven staan. Van Slovenië is de oorlog overge slagen naar Kroatië en daarna naar Bosnië. Koso vo wordt nu genoemd. Als Albanië de Albanese minderheid in Kosovo te hulp schiet, dan laat zich raden welk een kettingreactie zich dan ont wikkelt", reageerde minister Van den Broek van buitenlandse zaken instemmend. Maar de 'scheidingswand' tussen het militair beschermen van hulpkonvooien en daadwerkelijk verwikkeld raken in de burgeroorlog is flinterdun. De VN-resolutie die de inzet van „alle noodzake lijke middelen" legitimeert om hulpleveranties veilig te stellen, geeft dat overduidelijk aan. CDA en WD accepteren dat risico, PvdA en Groen Links niet. Valk wilde op geen enkele manier vooruitlopen op de mogelijkheid dat Nederland betrokken raakt bij een Balkanoorlog. Voorzich ting sprak Valk over 'accentverschillen' binnen zijn fractie. Groen Links wil in geen geval betrok ken raken in de oorlog. Maar Van den Broek kon en wilde dat niet garanderen. „De internationale discussies over alle gevaren die er kleven aan mi litair ingrijpen hebben mogelijk een contra-pro ductief effect. We moeten mogelijke militaire ac ties van te voren niet zozeer begrenzen dat de Servische leider Milosevic er geen last van onder vindt. Daarmee zouden we juist escalatie van het conflict over ons afroepen", aldus Van den Broek. Die ferme uitspraken zijn wellicht meer be stemd voor de oren van Milosevic dan voor het Nederlandse parlement. Van den Broek weet waarschijnlijk ook niet hoe je met militaire mid delen Serviërs, Kroaten en moslims dwingt met elkaar in vrede te leven, laat staan welke bijdrage Nederland daar aan kan leveren. Luchthaven wil van asfaltimago af schiphol «bill meyer Schiphol gaat de komende jaren 65.000 bomen planten op het luchthaventerrein. En wie mocht denken dat dat een kwestie is van een spade de grond insteken, komt bedrogen uit. Landscaping, zo heet het te genwoordig heel fraai. En dat kun je niet langer aan de ge middelde tuinman overlaten. Advies- en landschapsbureaus zijn er bij gehaald om het 'sce nario' voor een nieuwe groen structuur op de luchthaven te ontwerpen. Het plan voor een 'groen' Schiphol is gisteren gepresen teerd door directeur Hans Smits. Het eerste doel van het plan is kwaliteitsverbetering van de luchthaven zelf. Hoe aange namer het luchthaventerrein oogt, des te meer op zijn gemak de passagier en de werknemer zich voelt. Daarnaast moeten de bomen Schiphol in een tijd van een sterke groei en overlast het etiket van milieuvriendelijke luchthaven geven. Schiphol wil dus af van zijn milieu) het Commissariaat voor de Vluch telingen van de VN. De VN zal ook een konvooi sturen naar Banja Luca in het noorden van Bosnië, waar de Serviërs 28.000 moslims willen evacueren. Het Hoge Commissariaat weigert mee te werken aan die deporta tie. Duizenden uitgehongerde en door mishandeling getekende gevangenen zijn uit door Ser viërs ingestelde concentratie kampen in Bosnië verwijderd om internationale waarnemers te misleiden, zo bericht van daag de Londense krant Today. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Bolton zei gisteren hetzelfde. De Ser viërs verhuizen gevangenen vlak voor bezoeken van het Ro de Kruis aan de kampen. De Verenigde Staten oefenen druk uit op de Verenigde Naties om een speciale onderzoeker te benoemen die een rapport moet opstellen over de schen dingen van mensenrechten in het voormalige Joegoslavië. Vandaag en morgen is de VN- commissie voor mensenrechten in spoedberaad bijeen. Pagina 3: D'Ancona wil 6000 ontheemden opvangen. Pagina 5: Zal interventiemacht Serviërs afschrikken? HET WOORD IS AAN Shakespeare Wat je wilt kun je eerder met een glimlach gedaan krijgen dan door er met je zwaard op in te hakken. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Film en Boeken VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Koel In de nacht en ochtend in het zui den af en toe regen. Ovengens wisselend bewolkt en enkele bui en. Minimumtemperatuur om streeks 12 graden Middagtempe- ratuur ongeveer 18 graden Wind draaiend van zuidwest naar noord west, matig, kracht 3 a 4, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig, 6. Vannacht in het zuiden tijdelijk weinig wind. advisering, levennR en begeleiding door gekwalificeerde medewerken Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering Noordwijk. tel 01719-46566 fax. 01719-48547 asfaltimago. Op het 2000 hecta re grote luchthaventerrein staan nu 1800 bomen, nog niet één per hectare. Dat het om een luchthaven gaat, heeft beper kingen tot gevolg voor het soort bomen dat wordt geplant. Zo mogen de bomen uit veilig heidsoverwegingen niet al te hoog groeien. Bovendien moe ten zij zo min mogelijk vogels aantrekken. Gekozen is voor de berk en de abeel (een soort po pulier). De kosten van het project be dragen zo'n zes miljoen gulden. Er wordt langs de wegen op de luchthaven een groene 'band' aangelegd, terwijl op twaalf an dere plaatsen concentraties van groen komen. Wethouder Jaap Kroon (ruimtelijke ordening en Haarler zroenstructuurplan nanden van direc- i ontvangst. Hij zei gisteren uit teur Smits i er blij mee schuwde de luchthaven dat een verbetering van het leefmilieu rond Schiphol ook investerin gen vraagt die geen directe be drijfsbelangen dienen. Nummer bank/girorekening Leidsch Dagblad i Antwoordnummer 10050 L 2300 V8 leidsn 8 712111 400053 de Victoria Amazonica de tweede bloei- FOTO HENK BOUWMAN Een lange rij wachtenden in de stromende regen voor de kas avond beleefde.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1