Palestijnen gematigd over kredietgaranties USB AFFAIR Eilandstaatjes in Stille Oceaan vechten om te overleven Zuid-Sudan zonder hulp Hulpkonvooien komen weer op gang in Bosnië Buitenland Niet langer 'Geheim' Bush boos na bericht over slippertje in chalet Veiligheidszone voor shi'ieten overwogen 'Sarcofaag Tsjernobyl kan geen jaren mee' WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1992 Twee miljoen voor tip Escobar bogota» De regering van Colombia heeft gisteren ruim twee miljoen gulden uitgeloofd voor de gouden tip die leidt tot de ar restatie van Pablo Escobar. De leider van het drugskartel van Medellin ontsnapte op 22 juli uit de gevangenis. Klacht vrouwenmishandeling Kuwayt new york» Een Amerikaanse mensenrechtenorganisatie heeft gisteren de regering van Kuwayt ervan beschuldigd verkrachtin gen van Aziatische dienstmeisjes door hun Kuwaytse werkgevers ongestraft te laten. De groep Middle East Watch zegt dat sinds de bevrijding van Kuwayt in maart 1991 2.000 jonge Aziatische door hun werkgevers zijn verkracht. Akkoord vrijhandelszone Amerika Washington De Verenigde Staten, Mexico e overeenstemming bereikt over de vorming v i Canada hebben vrijhandels zone die de grootste ter wereld zal zijn. Over de vrijhandelszone, die een gemeenschappelijke markt van 360 miljoen mensen schept, is door de drie landen ruim 14 maanden onderhandeld. Roofoverval per helikopter bastia Vier gemaskerde mannen hebben gisteren de roofoverval uitgevoerd op een passagiersvliegtuig op het vliegveld van het Franse Bastia-Poretta. De overvallers landden met een gekaapte helikopter pal voor de neus van een manoeu vrerend vliegtuig van Air-Inter. Binnen enkele minuten over meesterden zij het grondpersoneel, openden de bagageluiken en haalden daar een postzak uit, waarin ongeveer zeven miljoen Franse francs zaten, ruim twee miljoen gulden. De daders ont snapten met de helikopter. Financiële steun G-24 voor Slovenië brussel Slovenië kan met onmiddellijke ingang rekenen op geld van de 24 westelijke industrielanden (de G-24), die hulp verschaffen aan landen in Midden- en Oost-Europa via het zo geheten 'Phare'-programma. Slovenië krijgt dit jaar bijna 21 mil joen gulden. Het geld is bestemd voor programma's die de voor malige Joegoslavische deelrepubliek moeten helpen bij de over schakeling op een markteconomie. Ernstige bosbranden in Polen Warschau Brandweerlieden zijn dag en nacht bezig met het bestrijden van de hevige bosbranden die woeden in het westen en zuidwesten van Polen. Maandag alleen al werd bijna 10.000 hectare bos verwoest, hetgeen ongeveer evenveel is als normaal in een heel jaar. Bijna 10.000 brandweerlieden en soldaten zijn bij de operatie betrokken. Mensenrechten: Paramaribo voor rechter Paramaribo» Het mensenrechtenbureau Moiwana'86 wil met een mensenrechtenproces tegen de Surinaamse staat voorko men dat een amnestiewet van kracht wordt. Die maakt deel uit van een vredesakkoord tussen de Surinaamse regering en ver zetsgroepen. Moiwana'86 vindt dat de wet in strijd is met de ver plichting van de staat om rechtsvervolging in te stellen bij men senrechtenschending. nairobi frans v correspondent Internationale hulporganisaties hebben gewaarschuwd dat ze ker 300.000 inwoners van de het regeringsleger te zijn kwijt- Zuidsudanese hoofdstad Juba van honger dreigen om te ko men omdat vluchten met hulp goederen vanwege de gevech- en de stad niet kunnen berei- en. Ook in andere delen van iuid-Sudan lijden honderddui- gnden mensen honger als ge- vrtg van de oorlog. luba wordt de laatste weken oiophoudelijk bestookt met gene\ê-belgrado ap De srijdende partijen in het vroegte Joegoslavië staan hul- konvo»ien van de Verenigde Naties ineens weer toe om noodvorraden en medicamen ten naa de bevolking in het be zette gbied te brengen, zo heeft eei woordvoerster van de Verenigce Naties gisteren ge zegd. Zij/ermoedt dat de inter nationale verontwaardiging over de nensonterende gebeur tenissen n het vroegere Joego slavië de ïorzaak zijn van een NP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press ?utsche Presse Agentur GPD Cefneenschappeliike Persdienst id The Independent IPS Bush belooft Israëlische premier Rabin steun Palestijnse leiders hebben gematigd gereageerd op de toekenning door president Bush van kredietgaranties aan Israël. Hanan Ashrawi, woordvoerster van de Palestijnse delegatie naar het vredesoverleg, zei gisteravond te ho pen dat de toekenning van de garanties afhankelijk is ge steld van een volledige bevriezing van de bouw in bezet Maar uit de woorden van pre sident Bush, op zijn persconfe rentie in Kennebunkport, viel op te maken dat hij in ieder ge val voorlopig genoegen neemt met de aankondiging door de Israëlische premier van een be perking van de bouw op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Israël wil de ga ranties gebruiken voor dec op vang van de honderdduizenden immigranten uit onder andere de voormalige Sovjetunie. Bush had de kredietgaranties aan Rabins voorganger Shamir geweigerd, omdat deze de bouw van nederzettingen in de bezet te gebieden niet wilde staken. Hierdoor bereikten de betrek kingen tussen Israël en de VS eerder dit jaar een absoluut dieptepunt. jeruzalem-washington ad bloemendaal en jaap van wesel Maandag al had PLO-voorzitter Arafat in een boodschap aan het Palestijnse volk laten weten dat Amerika de kredietgaranties pas zou moeten verstrekken als er een eind is gemaakt aan alle bouw in de nederzettingen en aan „de gevaarlijke schendin gen van de mensenrechten". Bovendien zou Israël eerste moeten beloven dat het „alle resoluties van de Verenigde Na ties" zal uitvoeren. Over de voorwaarden waar onder Amerika de garanties ter waarde van tien miljard dollar (16,5 miljard gulden) wil ver strekken is nog weinig bekend. Ook het Congres kan wat dat betreft eisen stellen. granaten en raketten, afgevuurd door het Sudanese volksbevrij dingsleger (SPLA). De beweging hoopt na de afgelopen maanden veertien steden aan geraakt haar prestige weer wat op te vijzelen door Juba te Het SPLA stelt het regerings leger verantwoordelijk voor het huidige lijden van de burgers. „Het leger houdt de inwoners van de stad als gijzelaars, ge bruikt hen als een menselijk schild", aldus een SPLA-woord- voerder. fijngevoeligheid" on der de strijdende partijen. Het „parlement" van de Ser viërs in Bosnië heeft gisteren gezegd alle medewerking te wil len verlenen aan de Veiligheids raad om te voorkomen dat er door VN-militairen of andere strijdkrachten grootschalig in het voormalige Joegoslavië wordt ingegrepen. De Servië zullen volgens de verklaring de humanitaire konvooien niet hinderen en gevangenenkam pen voor inspectie toegankelijk maken. ZHUKOvsKiEen fietser lijkt te worden opgeslokt door deze Russiche VT-M bommenwerper, die is omgebouwd voor het transport van de reusachtige brandstoftanks van de Energia- ruimteraket Het toestel was gis teren samen met talloze andere produkten van de Russische luchtvaartindustrie te bewonde ren op Moskou's eerste interna tionale luchtvaartshow, op het supergeheime vliegveld Zhuk- ovski nabij de hoofdstad. Rostilav Belyakov, hoofd van het vliegtuigontwerpbureau Mi- koyan, maakte van de gelegen heid gebruik om zijn Westerse collega's ervan te beschuldigen hem uit de markt te drukken. Vorig jaar zou daardoor in het buitenland zelfs geen enkele MiG meer zijn verkocht foto reuter richard elus Het is mogelijk dat het door de Democraten gedomineerde Congres jaarlijks de situatie in de bezette gebieden zal beoor delen bij het toekennen van de vijf termijnen van elk twee mil jard dollar. Maar misschien hoeft Israël niet eens bang te zijn voor nieuwe Amerikaanse eisen. Bill Clinton de Demo craat die volgens de peilingen een goede kans maakt de nieu we Amerikaanse president te worden heeft gezegd dat hij geen voorwaarden zal verbin den aan de toekenning van de kredietgaranties. De Likud-partij, nu in de op positie in Israël, sprak bij mon de van fractieleider Moshe Kats- av het onaanvaardbaar uit over de manier waarop Rabin de kre dietgaranties heeft verkregen. „Dit is de eerste keer sinds de oprichting van de staat Israël dat er een zeer sterk verband is gelegd met Israëlische bereid heid om politieke concessies te doen als voorwaarde voor eco nomische hulp," zei Katsav. George en Barbara Bush nemen het applaus in ontvangst van de Ameri kaanse olympische ploeg, die gisteren op het Witte Huis werd ontvan gen. De dag begon minder plezierig voor Bush, die wordt beticht van een oponthoud buiten de echtelijke slaapkamer. foto afp m) kennebunkport Niet alleen Bill Clinton, de Democratische kandi daat voor de Amerikaanse presidentsverkiezin gen in november, heeft wel eens 'iets gehad' met een andere vrouw dan zijn eigen echtgenote. Ook president Bush wordt er nu van beticht met een voormalige stafmedewerkster een nachtje ten minste de kamer te hebben gedeeld. En hoewel Bush de aantijging gisteren heeft bestempeld als een leugen, is zijn geloofwaardig heid als 'kampioen van de gezinswaarden' aan getast. Bush zal het nu moeilijk krijgen om zijn tegenstrever immoreel gedrag te verwijten. Bush zou zijn slippertje hebben gehad toen hij in 1984 als vice-president in een Zwitsers chalet verbleef. Geruchten over een buitenechtelijke re latie van de president deden al langer de ronde in Washington, maar nu is er voor het eerst een bron voor het bericht. Louis Fields, de inmiddels overleden Amerikaanse vertegenwoordiger bij de ontwapeningsbesprekingen in Genève zou erover hebben gerept in een vraaggesprek met een CNN-versIaggever. „Het werd mij duidelijk dat de vice-president en mevrouw Fitzgerald een verhouding hadden en dat dit geen zakelijk be zoek was," zou Fields hebben gezegd. „Ik ben geen puritein, maar ik ken Barbara (Bush, red) en ik mag haar." Fields zou het afspraakje van Bush hebben geregeld. De sensatiekrant New York Post bracht het 'nieuws' gisteren groot op de voorpagina, met een uitgebreid gëüuustreerd vervolg binnenin. Bush werd om commentaar gevraagd in zijn va kantieverblijf in Kennebunkport, waar hij twee dagen besprekingen voerde met de Israëlische premier Rabin. „Ik ben razend," zei Bush. „Ik vind dit niet leuk en wil alleen maar zeggen dat het een leugen is." „Ik ben blij dat ik de New York Post niet gezien heb," zei Barbara Bush na de persconferentie. Bill Clinton zei dat hij met Bush te doen had vanwege de beschuldiging. „Ik vind dat dit niet thuishoort in deze campagne", zei Clinton, „Ik vond het niet leuk toen het mij overkwam en hou er ook niet van als het hem gebeurt". Peking probeert aandelenkoorts te beteugelen londen raymond whitaker the independent De Chinese autoriteiten hebben gisteren na een scherpe koers daling de beurs van Shenzhen gesloten en een half miljoen nieuwe loterijbiljetten verkocht aan toekomstige investeerders in een poging een uitbarsting van aandelenkoorts te beteu gelen die de oorzaak is van rel len en al een leven zou hebben gekost. Een menigte verzamelde zich gisteren weer bij de banken in Shenzhen, net over de grens met Hong Kong, in de hoop op een kans om aandelen te kopen in veertien bedrijven die later dit jaar op de beurs zullen wor den aangemeld. De biljetten hebben een miljoen mensen uit heel China van Shenzhen ge lokt, waar zich één van de twee aandelenbeurzen van het land bevindt, en hebben het afgelo pen weekeinde voor een grote chaos gezorgd. Maandag gingen de teleurge stelde investeerders uitzinnig tekeer, waarbij politie in burger kleding werd aangevallen, voer tuigen omver werden gegooid of in brand werden gestoken. Zij beweerden dat veel van de 5 miljoen biljetten door corrupte functionarissen zijn achterge houden voor zichzelf, hun ge zinnen en vrienden. De politie voerde met harde hand charges new york-baghdad AP-ANP-Rtr De Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk hebben Irak gisteren laten merken seri eus te denken over het instellen van een veiligheidszone ter be scherming van de shi'ieten in het zuiden van Irak, vergelijk baar met die voor de Kurden in het noorden. De drie perma nente leden van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties zeiden geschokt te zijn over de Iraakse aanvallen op de shi'ie- De Veiligheidsraad had giste ren een speciale bijeenkomst belegd om zich door VN-rap- porteur Van der Stoel te laten informeren over de toestand van de shi'ieten. Volgens Van der Stoel is Baghdad kort gele den begonnen met een „grote militaire inspanning" om het gezag over het door shi'ieten bewoonde zuiden te herstellen. De voormalige Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken zei dat de internationale ge meenschap het geweld en de onderdrukking van de shi'ieten niet mag negeren. Van der Stoel zie dat negen van de vijftien leden van de Vei ligheidsraad zijn analyse steun den dat het regime van Saddam Hussein een systematische poli tiek van uithongering en terreur voert tegen de shi ieten. „De Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, Frankrijk en vooral ook Rusland hebben het debat aan gegrepen om de handelwijze van Irak volstrekt onaanvaard baar te noemen", aldus de VN- rapporteur. Irak heeft gisteren scherpe kritiek geuit op Van der Stoel. Hij werd door Baghdad uitge maakt voor een „boosaardig werktuig" van een door Was hington geleide campagne te gen Irak. moskou ap suva kaungjseneviratne De tropischedlanden in de Stille Oceaan wor den doorgaais in lyrische bewoordingen be schreven. Mar voor de bewoners van de 300 atols verspreitover de immense oceaan is het leven er allerninst paradijselijk. Hun strijd om het bestaan is <e laatste jaren een stuk zwaar der geworden. Atols zijn koraalölanden die niet meer dan vier tot zes meter boen de zeespiegel uitstijgen en die vaak een zouwaterlagune hebben. Door hun lage ligging en geinge omvang waren zij altijd al een gemakkelijkeyrooi voor cyclonen, tyfonen en hoge golven. E> geleidelijk stijgende zeespie gel heeft die dreigng de laatste jaren alleen nog maar vergroot. Maar ook economsch zit het de tropische mini staatjes niet mee. ,3e eilanden zijn steeds meer een onderdeel gaar vormen van de mondiale geldeconomie", zeg Jeff Liew van de Ontwikke lingsorganisatie vande Verenigde Naties (UNDP). „Tegenwo«rdig heb je op de eilanden geld nodig om te ovrleven, want de traditionele zelfvoorzieningslancbouw is in het slop geraakt", voegt hij er aan toe. h dit systeem produceren boeren in de eerste pMtt «oor eigen gebruik en verkopen een eventueel overschot of ruilen dat voor andere produkten. De bodem van de meeste eilanden is van koraal- mos en bevat nauwelijks organisch materiaal, zo dat het moeilijk is om er ook maar iets te verbou wen. „Daar komt nog bij dat de eilanden niet be schikken over natuurlijke ankerplaatsen voor schepen, zodat hun isolement nog wordt ver sterkt", legt Liew uit. Sinds 1985 heeft UNDP 5 miljoen gulden uitge geven aan ontwikkelingsprojecten in Kiribati, Marshall Eilanden, Cook Eilanden, Tuvalu, Tokelau en de Statenfederatie Micronesië. „Wij proberen een grotere mate van zelfvoorzie ning te bereiken op de eilanden door de boeren te helpen hun opbrengst te vergroten. Op deze manier hoeven de mensen het beetje geld dat ze hebben, niet aan geïmporteerd voedsel uit te ge ven", aldus Liew. De belangrijkste natuurlijke hulpbronnen van de eilandstaatjes zijn vis, kokosnoten en wat tropi sche vruchten en yam (een zoete aardappel). Zoet water is er schaars en bovendien vaak ver vuild. De kleine atolstaten liggen verspreid over zo'n drie tot vier miljoen vierkante kilometer oceaan, ver weg van alle potentiële exportmarkten. De immens hoge transportkosten hebben dan ook al menig ambitieus exportproject om zeep gehol pen. Voor veel atolstaten was kopra tot voor kort het enige produkt dat harde valuta opleverde. Maar sinds de prijs op de wereldmarkt van gedroogde kokos is gekelderd, hebben de staatjes naar an dere bronnen van inkomsten moeten uitzien. Sommigen exporteren nu handgemaakte voor- werpen en verkopen kleurrijke postzegels, maar erg veelbelovend is deze handel niet. Onlangs werd een exclusieve economische zone afgekondigd van 200 mijl rond een aantal atols in een poging om geld te verdienen uit het verlenen van visserijvergunningen. Maar de opbrengsten vallen tegen. Zo verdienden de Marshall Eilan den slechts 3 miljoen gulden aan buitenlandse vissersschepen die elk jaar een lading tonijn bin nenhalen ter waarde van 280 miljoen guldenr. Al met al is het geen wonder dat ontwikkelingshulp en geld dat eilandbewoners in het buitenland naar huis sturen, de belangrijkste bron van in komsten vormen voor de meeste atolstaten. Met name op de Cook Eilanden lijken de projec ten van het UNDP vruchten af te werpen. Voor dat de VN-organisatie ingreep leek het eiland Mangaia regelrecht op een economische ramp af te stevenen door de ineenstorting van de ana- nasproduktie. Dalende wereldprijzen en ver slechterend scheepstransport lagen ten grond slag aan de malaise, die de meeste eilandbewo ners van hun werk beroofde. De economische ramp had bovendien een ecolo gisch staartje. Doordat er geen ananas meer werd verbouwd op de plantages kreeg het bin nenland te kampen met een enorme erosie, het geen zijn weerslag had op de landbouw in de kustgebieden. „De buitenlandse inkomstenbron was opgedroogd, terwijl de traditionele basis, waarop men in zo'n situatie zou willen terugval len, is aangetast", zegt Lieuw. In samenwerking met een lokaal samenwer kingsorgaan riep het UNDP vervolgens een ont- wikkelingskredietfonds in het leven voor de fi nanciering van negen landbouwprojecten, die op één na succesvol waren. Op de Marshall Eilanden bleek de bevolking niet zozeer behoefte te hebben aan toegang tot kre diet, maar meer aan de verbetering van de water leiding en het rioleringsysteem. Daarom werd een project opgezet waarin eilandbewoners zelf deze voorzieningen gingen aanleggen. Onduide lijk is echter of dit project op andere eilanden een vervolg krijgt. Liew geeft toe dat de atolstaten wellicht nooit zonder buitenlandse hulp zullen kunnen. „Maar waar het nu omgaat is een ontwikkelingsmodel te vinden waarin de externe inkomsten en de be hoeften van de bevolking beter op elkaar zijn af gestemd." De betonnen bunker die om re actor vier in Tsjemobyl is ge bouwd, vertoont scheuren, lekt radio-activiteit en zal wellicht nog ten hoogste vijf tot tien jaar de veiligheid kunnen garande ren. Dit is de boodschap van professor Vladimir Karasev, al gemeen directeur van het nu cleaire onderzoekscentrum dat de „sarcofaag" na de ramp van 26 april 1986 ontwierp en plaatste. Karasev uitte zijn waarschu wende woorden in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek met de krant Rabotsjaja Triboe na. „Veel mensen denken dat de sarcofaag hermetisch verzegeld is," aldus Karasev tegenover Ra botsjaja. „Helaas, dit is niet het geval." Volgens Karasev zit er onder de bunker, die enkele maanden na de ramp overhaast werd ge plaatst, een grote hoeveelheid radioactiviteit. Een deel daarvan is een soort „lava", die na de ex- Elosie ontstond toen reactor- randstof zand, beton en stalen bouwsels in het reactorgebouw deed smelten. Een ander deel bestaat uit zeer fijne radioactieve stof, die met het oog op de scheuren in de bunker momenteel het grootste risico vormt. De scheu ren lopen kris-kras door het be ton en omvatten in totaal wel duizend vierkante meter. Filters die in de scheuren zijn geplaatst om de radioactieve stof tegen te houden, blijken ontoereikend, aldus Karasev. Hij waarschuwt dat de lava op de lange termijn het grootste ri sico vormt. De lava heeft aan het oppervlak een temperatuur van 60 graden Celsius en is daaronder wel 200 graden Celsi us. „Het is veilig wat de moge lijkheid van een kettingreactie betreft," aldus Karasev. „Het ge vaar kan evenwel toenemen als de lava afkoelt, scheurt en water absorbeert." Een ander probleem is de sar cofaag zelf, aie gedeeltelijk rust op het puin van het reactorge bouw. Karasev wijst erop dat het onmogelijk is te zeggen hoe lang die fundering tegen de druk van de bunker bestand blijkt. Hij spreekt in dit verband van vijf tot tien jaar en wijst er op dat om reden van veiligheid in dergelijke gevallen de kortste termijn als uitgangspunt wordt genomen. Karasev haalde zich met zijn waarschuwende woorden on middellijk felle kritiek op de hals. Vladimir Koemosov, hoofd van het team dat het ontwerp voor de sarcofaag leverde, ver telde Rabotsjaja dat de bunker ten minste 30 jaar meegaat.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5