Zeker 80.000 ouderen zijn onverzekerd Dominee biedt Brabants bedrijf duistere dollars Binnenland Perron Nul geeft ook op nieuwe plek problemen Voetbalvandalen moeten schade NS zelf betalen Ter Beek zet 'weigeryup' de voet dwars Nieuwe Tweede Kamer volgens gebruikers spookhuis Ex-PTT'er bevestigt afluisteren XTC-bende Polder blank na dijkdoorbraak WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1992 3 CPD Cemwnschappelqke Persdicns Ex stuurt vrouw handgranaat per post texel* Een 20-jarfge Texelse kreeg zaterdag de schrik van haar leven toen ze een postpakketje van haar ex-vriend uit Amerika opende. Het pakket bleek geen verzoenings- of liefdesbrief te bevatten, maar een handgranaat. De Explosieven Opruimings dienst uit Culemborg constateerde dat het een lege oefengra naat betrof. Het meisje werkte een jaar in de Verenigde Staten en verbrak bij haar terugkeer naar Nederland de relatie met haar Amerikaanse vriend, blijkbaar zeer tot zijn ongenoegen. Aanhoudingen na dodelijke overval den bosch De politie heeft gisteren twee mannen uit Den Bosch aangehouden die ervan worden verdacht de 68-jarige toezicht houder van een fietsenstalling in die plaats zaterdagavond zoda nig te hebben verwond dat hij later overleed. De toezichthouder werd overvallen toen hij op zijn snorfiets van de stalling huis reed. Bij de overval maakten de daders twee tassen met de dag opbrengst van de stalling buit. De 68-jarige man werd daarbij zodanig verwond, dat hij kort daarna overleed. De tassen wer den zondag leeg teruggevonden. Man sliep op levensgevaarlijke bom zetten» Een 18-jarige man uit Ochten heeft letterlijk op een kr uitvat geslapen. Toen de politie hem thuis aanhield in verband met een bedreiging, werd onder zijn bed een levensgevaarlijke, zelfgemaakte pijpbom met elektronische ontsteking aangetrof- lonteren. In de woning werden verder een geweer, een pompbuks, scherpe patronen en lege hulzen gevonden. De jongen verklaarde dat hij de bom wilde gebruiken om de ratten in de gierkelder van zijn vader op te ruimen. Benzineprijs gaat verder omlaag Rotterdam Benzine wordt donderdag opnieuw een cent per li ter goedkoper. De dieselprijs gaat met 1,4 cent omlaag. Aan de meeste zelftankpompen gaan daardoor advies-literprijzen gel den van 185 cent voor super plus loodvrij, 181 cent voor euro loodvrij en 197 cent voor gelode superbenzine. Een liter diesel gaat 111,6 cent kosten. De benzineprijs is sinds eind juni al zes cent per liter gedaald, vooral als gevolg van de dalende dollar koers. Tandarts mag niet meer op riool lozen den haag Tandartsen mogen niet langer amalgaam, gips en fo tografische vloeistoffen in het riool lozen. Met speciale amal- gaamscheiders die ruim 90 procent van de tandartsen overi gens al gebruikt moet minstens 95 procent van het amalgaam (de stof waarvan vullingen worden gemaakt) uit het afvalwater worden opgevangen. Samen met afvalresten gips en fotovloei stoffen dient de tandarts de resten bij inzameldepots van che misch afval af te leveren. Geschat wordt dat de regeling de tand arts ongeveer 600 tot 1000 gulden per jaar extra gaat kosten. Sterfte zeehondjes niet door virus Groningen De vijftig pasgeboren zeehondjes die drie weken ge leden door Staatsbosbeheer dood werden gevonden in het Ne derlands-Duitse deel van de Waddenzee, zijn hoogstwaarschijn lijk niet omgekomen door een nieuw virus. Dat blijkt uit onder zoek door het Rijks Instituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM). De baby-zeehonden zijn vermoedelijk gestorven aan een variant van de zeehondenziekte. Deze ziekte heeft in 1988 in het hele Waddengebied het leven gekost aan 18.000 zee honden. Rotterdamse deelgemeente eist maatregelen rotterdam «anp De Rotterdamse deelgemeente Centrum-Noord wil op zeer korte termijn met'burgemeester Peper en wethouder Henderson (drugsbeleid) praten over maat regelen tegen de overlast van 'Perron Nul'. Sinds dat project voor drugverslaafden is ver plaatst, wordt de Provenierswijk achter het Rotterdamse Cen traal Station geteisterd door „huizenhoge overlast", aldus deelgemeentevoorzitter T. Ei- kepbroek. De verplaatsing van Perron Nul van de oost- naar de west zijde van het station was juist bedoeld om de overlast beter binnen de perken te kunnen houden. Henderson zei eind ju ni nog dat het probleem veel beter beheersbaar zou worden. Ook korpschef Hessing van de Rottterdamse politie toonde zich optimistisch, omdat het nieuwe Perron Nul in het blik veld van de permanente politie post op CS ligt. Niets is echter minder waar gebleken, aldus Eikenbroek. „In de Provenierswijk is het aantal autokraken verdrievoudigd, neemt het aantal junkies dat in portieken slaapt hand over hand toe en liggen de straten bezaaid met gebruikte spuiten." De verplaatsing van Perron Nul doet volgens hem in één klap de resultaten teniet die bewoners en deelgemeente samen had den geboekt op het gebied van sociale vernieuwing en veilig heid. Volgens Eikenbroek komt dat ook doordat het nieuwe Perron Nul een grotere capaciteit heeft. Het aantal verslaafden is al ver dubbeld tot tweehonderd en neemt nog steeds toe. Eiken broek wil dan ook een drasti sche inkrimping. Daarnaast vraagt hij uitbreiding van het aantal politiemensen dat toe zicht houdt. Volgens de deelgemeente moet er echt snel iets gebeuren omdat „anders binnenkort weer een bom barst". Eikenbroek vreest onder meer de oprichting van burgerwachten en andere vormen van eigenrichting. Per ron Nul kwam eerder in het nieuws omdat een groep mari niers er op eigen houtje orde op zaken wilde gaan stellen. Twee voetbalvandalen uit Gro ningen lopen de kans op te moeten draaien voor de schade van 45.000 gulden die zij de Ne derlandse Spoorwegen zouden hebben toegebracht. Zij worden verantwoordelijk gehouden voor het meedoen aan het ver nielen van twee treinstellen en een automatische knipperlicht installatie. Dat gebeurde in januari van dit jaar toen een groep voetbal supporters van FC Groningen zich op het station in Zwolle en vervolgens op de (gedwongen) terugweg naar huis in de trein misdroeg. Het tweetal is inmid dels per brief op de hoogte ge steld van de schadevordering. De beide supporters worden ge acht het bedrag voor 1 septem ber aan de NS over te ANBO: Wet discrimineert bejaarden Zeker 80.000 bejaarden in Nederland zijn niet verzekerd tegen ziektekosten. Dat zegt de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO). Volgens ANBO-medewerker J. Lakeman hebben deze mensen zich laten uitschrijven, omdat ze de premie niet meer kunnen opbrengen. Het gaat om 65-plussers die niet meer worden toegelaten tot het ziekenfonds, terwijl hun inkomen wel beneden de ziekenfondsgrens ligt. leeuwarden cpd Gebeurt dat niet, dan wordt de procedure verder in werking ge zet. In een mededeling zegt de NS dat bestudering van het proces verbaal voldoende aankno pingspunten heeft opgeleverd om het schadebedrag te verha len. De Spoorwegen beroepen zich in dit verband op de nieu we regeling voor groepsaan- sprakelijkheid. „We kunnen niet beoordelen hoe de rechter daar mee om zal gaan, maar we heb ben wel het idee dat we met on ze stap jurisprudentie zullen uitlokken", aldus woordvoerder K. Leering van de NS-pers- dienst. Het is nieuw beleid van de Spoorwegen om mensen die de NS opzettelijk schade hebben toegebracht te vervolgen. De beide voetbalvandalen hebben in dit opzicht de primeur. Op grond van de Wet op de Toegang tot de Ziektekostenver zekering (WTZ) mogen 65-plus sers niet meer van verzekerings- vorm veranderen. Wie voor zijn 65ste particulier was verzekerd, dient dat te blijven, ook al daalt zijn inkomen tot onder de zie kenfondsgrens. De ANBO vindt dat de wetge ver zich daarmee schuldig maakt aan leeftijdsdiscrimina tie. Volgens de ouderenbond betalen de ongeveer 120.000 ge dupeerden jaarlijks gemiddeld ruim 1000 gulden te veel in ver houding tot hun inkomen. Volgens de ANBO is de leef tijdsgrens van 65 in de WTZ vol strekt willekeurig. Nu steeds meer mensen door vervroegde uittreding of flexibile pensione- den haag gpd Dienstplichtigen mogen vanaf 1 september nog slechts één keer een beroep doen op de Wet Ge wetensbezwaren. Als zij aan het eind van de procedure niet als gewetensbezwaarde worden er kend, worden ze meteen opge roepen voor de dienstplicht. Met deze maatregel wil minister Ter Beek (defensie) een eind maken aan het toenemende misbruik van de wet. Veel mensen die helemaal geen gewetensbezwaren heb ben, maar uit persoonlijke be langen uit dienst willen blijven de zogenoemde weigeryup- pen doen een beroep op de wet. Als hun bezwaren niet wor den erkend, kan de dienstplich tige nu nog een hernieuwd be roep op de wet doen. De hele procedure begint dan opnieuw. Het komt voor dat de zaak ja ren aansleept. In veel gevallen is de betrokkene daarna te oud, of al getrouwd, en hoeft hij niet meer in dienst. Er zijn zelfs ad- vocatencollectieven ontstaan die zich in dit soort zaken spe cialiseren. Zij bieden hun dien sten via advertenties aan. Vein elke tien jongeren die voor de dienstplicht in aanmer king komen, komen er maar drie tot vier daadwerkelijk in dienst. Op verzoek van Ter Beek doet de commissie Meijer een ondezoek naar de afschaffing van de dienstplicht. Dat onder zoek moet eind dit jaar klaar zijn. Beloning zaak Jessica verdeeld De beloning die is uitgeloofd in de zaak rond de moord op de 11-jarige Jessica Laven uit Blok ker, wordt verdeeld. Er was 25.000 gulden beschikbaar voor de gouden tip. Volgens de Alk- maarse hoofdofficier van justitie Josephus Jitta waren er echter verschillende mensen die infor matie leverden die uiteindelijk tot aanhouding van de dader leidde. De belangrijkste tips kwamen binnen naar aanleiding van een compositietekening. Die werd gemaakt op aanwijzing van een meisje dat Jessica met een ou dere man in een zwembad had gezien. Het portret vertoonde een treffende gelijkenis met de 50-jarige man uit Assen die de moord later bekende. De dader gaf toe ook twee Duitse jongetjes te hebben ver moord. Verder werd onderzocht of hij ook betrokken was ge weest bij de verdwijning van Cheryl Morriën uit IJmuiden, een Frans meisje en twee meis jes uit Duitsland. Volgens Jitta wordt er geen onderzoek meer gedaan naar deze zaken. De As senaar werd in juni tot twaalf jaar cel en TBS veroordeeld. ring op een eerder tijdstip uit het arbeidsproces gaan, ont staat ongelijkheid, aldus Lake man. „Mensen die op hun 58ste stoppen met werken en dan be neden de ziekenfondsgrens ko men, kunnen nog wel overstap pen naar het ziekenfonds. De grens van 65 is volstrekt fictief." De bond wil dat de Tweede Kamer de WTZ bijstelt, zodat de groep gedupeerden alsnog in het ziekenfonds terecht kan. Daarnaast steunt de ANBO twee onverzekerde 65-plussers in hun juridische strijd voor toela ting tot het ziekenfonds. De twee hebben inmiddels een procedure bij de Raad van Be roep in Groningen verloren, maar beiden willen de zaak nu voorleggen aan de Centrale Raad van Beroep in Utrecht. muntendam De enkele honderden hectares grote polder Tusschenklappen' tussen Mun tendam en Zuidbroek in Oost-Groningen is vanmorgen vrijwel volledig onder water ge lopen, nadat rond drie uur vannacht de dijk langs het A.G. Wildervanckkanaal het begaf. De doorbraak werd veroorzaakt door boor- werkzaamheden in de dijk voor de aanleg van een gastransportlelding. De dijk is over een lengte van circa twintig meter volledig weggeslagen. Rond negen uur vanochtend arriveerde een drijvend ponton bij de doorge broken dijk. Daardoor kon een aanzienlijk deel van het gat worden gedicht Er is even sprake geweest van het evacueren van enke le bewoners die aan de rand van de polder r dat bleek uiteindelijk niet n de NAM-lokatie i J is wel stilgezet. De totale schade loopt in de miljoenen guldens. De oogst in de polder—overwegend bieten, granen en aardappelen is geheel verloren gegaan. foto anp karel zwaneveld den haag gpd Tientallen belangstellenden vergapen zich nog dagelijks aan de nieuwe Twee de Kamer. De 'bewoners' van het parle ment, zoals kamerleden, personeel en journalisten, ondervinden Intussen echter de praktische ongemakken van het gebouw. De eerste klachtenlijst ligt bij kamervoorzitter Deetman. De schepping van Pi de Bruijn blijkt als de klachten kloppen tot een heus spookhuis te zijn verworden. Op de ene plek teistert tocht of kou het personeel, elders is het juist be nauwd en warm. Vloeren zijn te glad. Sommigen klagen over 'onwelriekende geurtjes', bromgeluiden, kasten waar lawaai uit komt en decoraties aan het plafond die geluiden produceren. Ook de vluchtweg en de verlichting op don kere plekjes zouden beter kunnen. Het meest storen de kamerbewoners zich echter aan de atmosfeer. Het vele glas maakt de Kamer in zomers als de ze tot een broeikas. Dat geldt ook voor het paradepaardje van de nieuwbouw, de vergaderzaal: de parlementariërs willen zonwering in de 'open' zaal. Er deugt meer niet aan de zaal. In het midden zijn sprekers slecht verstaan baar. De voorzittershamer blijkt amper geluid te maken. Daarom wordt spe ciaal een 'klankkastje' 800 gulden aangebracht Aan de waslijst van klachten hangt volgens de Rijksgebouwendienst een prijskaartje van bijna 1,7 miljoen gul den. De Tweede Kamer moet daaraan uit het toch al krappe budget 140.000 gulden aan bijdragen, zo laat project manager Hougée fijntjes weten. Hij praat daarover binnenkort met Deet man. Het kan dus nog flink gaan spo ken, daar in de nieuwe Kamer. Bankfiliaal waste Britse ponden wit WLIANP-ZQ5TEFWEER» De onbe kende actiegroep 'De Vurige Vi russen' heeft gisteren de verant woordelijkheid opgeëist voor de vernieling van een proefveld ge netisch gemanipuleerde maïs van het veredelingsbedrijf Van der Have in het Zeeuwse Rilland. Daar werden maandagnacht honderden maïsplanten vlak bo ven de grond afgesneden. 'De Vurige Virussen' hebben ook de vernieling geclaimd van een stand op de Floriade in Zoeter- meer, waar aandacht wordt ge schonken aan het genetisch ma nipuleren van planten. Vorig jaar juli werd ook al een proefveld van Van der Have vernield. Vol gens de Rijkspolitie Zeeland be staat er een duidelijk verband tussen die actie en de vernieling van gisteren. Het onderzoek naar de aanslag in 1991, opgeëist door 'De Razende Rooiers', lever de niets op. Van der Have raamt de schade op enkele miljoenen guldens. Het project moet hele maal opnieuw worden opgezet Van der Have probeert door ma nipulatie een maïssoort te ont wikkelen die beter bestand is te gen ziekten en plagen, foto pzc willem mieras amsterdam gpd De telefoons in twee Rotter damse panden van een grote XTC-bende zijn illegaal af getapt. De politie had daarvoor geen machtiging. In het proces tegen de bende heeft een ex- werknemer van PTT-Telecom dat gisteren bevestigd. Eerder had hij een soortgelijke verkla ring afgelegd tegenover de ad vocaat van een van de hoofd verdachten. „Om met mezelf in het reine te komen, vertel ik dit verhaal nu aan de rechtbank", aldus de ex-PTT'er. Hij werd in april dit jaar op staande voet ontslagen toen bleek dat hij de voort vluchtige hoofdverdachte had getipt dat zijn telefoon werd af getapt. Hiervoor zou de PTT'er toen zijn beloond met een va kantiereis ter waarde van 10.000 gulden. Vandaag worden nog meer PTT'ers gehoord. Als de verde diging kan bewijzen dat er in derdaad sprake is van illegale taps, kan ae aanklager niet-ont- vankelijk verklaard worden. Dat betekent dat de hele zaak terug moet naar de rechter-commis- saris. Informatie die de politie op een onjuiste manier heeft verkregen door illegaal tele foons af te luisteren mag niet tegen verdachten worden ge bruikt. Een tweede probleem voor de officier van justitie is een zender die tijdens het onderzoek onder de auto van een van de ver dachten is geplaatst. De zender viel onder de auto uit toen een verdachte de auto vollaadde met XTC-pillen. Volgens de hui dige wetgeving mag de politie geen zenders en richtmicro foons voor haar opsporingswerk gebruiken. De vraag is of de zender is geplaatst door de poli tie of door een concurrerende bende. Gisteren bleek bovendien dat een betrokkene voor ruim zestig miljoen gulden aan Britse pon den heeft gewisseld bij een ABN AMRO-filiaal in Rotterdam. •Door een fout van justitie en politie is de man nooit aange houden. Op de tweede zittings dag bleek dat de wisselaar, die inmiddels spoorloos is. een flin ke rol heeft gespeeld in de XTC- zaak, waarbij voor 300 miljoen gulden aan verboden pillen is omgezet. De handelaar in gokautoma ten kwam diverse malen met een koffer geld naar het bankfi liaal. Met een vals paspoort kon hij dat Britse geld inwisselen te gen Nederlandse guldens. den haag anp De Luxor Transformatorenfabriek in het Brabantse Uden heeft de Tweede Kamer gevraagd te onderzoeken hoe regerings ambtenaren uit Nigeria het bedrijf een miljoenenbeloning in het vooruitzicht kunnen stellen als het mee wil werken aan het 'witwassen' van enorme hoe veelheden Amerikaanse dollars. Directeur G. Teeuwen heeft brieven ontvangen van twee tussenpersonen, die openlijk schrijven dat hun opdrachtge vers geld hebben overgehouden aan gro te projecten in Nigeria, waaronder de bouw van een stuwdam voor de opwek king van elektriciteit. Die opdrachtgevers zijn hoge functio narissen van het ministerie van financi en, het ministerie van luchtvaart, de cen trale bank en van het stafbureau van de president van Nigeria. Eén brief is on dertekend door een dominee C. Eze van het presidentieel bureau, die overigens domicilie kiest in Hongkong. „Om er ze ker van te zijn dat de gehele operatie tus sen u en de ambtenaren top secret blijft", schrijft hij. De directeur van Luxor vermoedt dat er ontwikkelingsgelden achterover ge drukt zijn, die nu buiten het Afrikaanse continent veilig moeten worden gesteld. „Het kan ook zijn dat het een opgebla zen zaak is en dat men blanco briefpa pier van bedrijven in Europa wil hebben om mee te kunnen rommelen", aldus Teeuwen. De Nigeriaanse dominee bericht Teeu wen dat de mensen die hij vertegen woordigt de kosten voor de bouw van de stuwdam met opzet te hoog hebben be groot Hun winst bedraagt 11,8 miljoen dollar, bijna 20 miljoen gulden. Zij willen dat bedrag op de bankrekening van Luxor storten om het vervolgens met Teeuwen te delen. De andere tussenpersoon, de directeur van een bedrijfsadviesbureau in het Afri kaanse land, stelt Teeuwen een zelfde constructie voor, waarbij het gaat om 18,5 miljoen dollar, ruim 30 miljoen gul den. Voor de moeite wordt hem 15 pro cent van dit bedrag in het vooruitzicht gesteld. De dominee schrijft de directeur uit Uden dat hij zijn naam heeft gekregen van een bevriende diplomaat in Nigeria. De ander heeft de naam Luxor Transfor matoren van de Kamer van Koophandel gekregen. Teeuwen snapt er niets van. „Ik heb nog nooit zaken gedaan met Ni geria". Hij heeft ook niet gereageerd op de aanbiedingen. De directeur weet dat een bedrijf in Engeland op dezelfde ma nier is benaderd. De lucratieve voorstel len komen ook uit andere Afrikaanse landen. Nederland heeft geen rechtstreekse re latie met Nigeria op het gebied van ont wikkelingssamenwerking. Wel is het mo gelijk dat Nederlands geld via bijvoor beeld de Wereldbank in Nigeria terecht komt. Grote projecten als de bouw van een stuwdam worden doorgaans gefi nancierd door de Wereldbank. Een woordvoerder namens de vaste kamercommissie voor ontwikkelingssa menwerking zei gisteren dat de kamerle den minister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) waarschijnlijk om een re actie zullen vragen. Dat zal op zijn vroegst eind september kunnen gebeu ren. De kamercommissie gaat na de zo mervakantie eerst op reis naar Suriname.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3