'Vrijdag sta ik er' De terugspeelbal is e nu een avontuurtje Taco Stoppels weer öp dreef Young niet te stuiten Quick Boys aan De Vliet op schot Sport Ajax in finale Catanzaro WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1992 17 REDAC riE HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (CHEF) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN Patrick Scheurwater, hier nog in actie voor Noordwijk (springend over Quick Boys-keeper Tom van der Niet), voelt zich thuis bij Haarlem. FOTO ARCHIEF Scheurwater wil met Haarlem beginnen bij NAC Patrick Scheurwater moet zijn eerste doelpunt voor Haarlem nog maken. Maar de kleine spits uit Noordwijk is ervan overtuigd dat hij aanstaande vrijdag, als de eer ste divisieclub de competitie begint met een uitwedstrijd tegen NAC, in de basis staat. „Op zeker", liet hij gisteren na de wedstrijd Noordwijk - Haarlem (0-7) weten. Aan zelfvertrouwen en bluf heeft het deze 'dondersteen' nooit ontbroken. leiden walther jacobs tennismedewerker Hij heeft er dit jaar wat langer dan normaal op moeten wach ten maar ook dit seizoen is Uni- cummer Taco Stoppels op gang gekomen. Bij Zuid-West boekte hij een prima zege op Meren- wijker Danny Lesquillier. Hier mee bereikt hij de halve finale en heeft hij weer wat Masters- punten verzameld. Stoppels staat bekend als een slow-starter. Waar hij tijdens de competitie en in de eerste toer nooien nooit een deuk in een pakje boter slaat, is hij tijdens de laatste weken van het sei zoen een tegenstander om reke ning mee te houden. In een uiterst sportieve ont moeting bestreden de twee C- toppers elkaar met de beste wa pens die zij hadden. Lesquilliers forehand en service waren per fect. Stoppels backhand liep naast de eerder genoemde sla gen ook nog waardoor hij twee maal ternauwernood de set naar zich toe kon trekken. Stop pels zelf schreef zijn overwin ning in de eerste plaats toe aan het 'afmaakvermogen' van zijn opponent: „Heel vaak waren er ballen die ik nog net aan kon halen, die hij dan vervolgens volledig het hek in roste." In de tweede plaats gaf Stop pels toe dat hij gewoon goed speelde en daardoor wat geluk afdwong op belangrijke punten. „Het gaat inderdaad weer lek ker. De toernooizege in Rijns burg heeft me goed gedaan." In de eerste set moest een tie break de beslissing brengen. De Unicummer leidde die tiebreak met 5-1. Toen vocht Lesquillier terug tot 5-5 maar produceerde vervolgens twee afzwaaiers waardoor die set naar Stoppels ging. In de tweede set kwam Stoppels met 5-4 voor. In de ga me daarna kwam hij ondanks de tegenwind tot zijn eerste matchpoint, maar kon het niet afmaken. De wind hielp vervol gens De Merenwijker naar een 6-5 voorsprong en toen Stop pels weer naar 6-6. In de tiebreak was het weder om Stoppels die na een 4-2 ach terstand toesloeg. Lesquillier maakte geen punt meer. De te genstander van Stoppels in de halve finale moet voort komen uit de partij tussen Rijnsburger Jack Manuputty en Roomburger Marco Cats. Manuputty heeft die kwart bereikt door een zeer knappe 3-6 7-6 7-5 zege op hardhitter Wouter van Tonge- Bij de mannen in BI moesten Bartel Swart en de uit Waddinx- veen afkomstige Ron Groot te gen elkaar aantreden. Eerste jaars BI Swart maakt tot nu toe een voorspoedig seizoen door. Na zijn eerste toernooizege in Nieuwveen en een overwinning op B-topper Arthur Ludlage is hij zelfs van plan een gooi te doen naar een Mastersplaats. Gisteren deed hij daarvoor goe de zaken. Met veel gewiekste sliceballen wist hij na een ach terstand in de eerste reeks de set als nog via een tiebreak naar zich toe te trekken. In de twee de set was het verzet van zijn opponent gebroken en trok hij de partij met 6-3 naar zich toe. Bij de vrouwen in B leed C- topper Carlijn Buis met 6-2 6-3 een gevoelige nederlaag tegen Unicum clubgenote Cindy Vin cent. Vooral als je niet meer ge wend bent om te verliezen, im mers Buis verloor nog geen wedstrijd in haar eigen catego rie, komt dat hard aan. Vreemd genoeg staat zij in C niet ge plaatst. Ongetwijfeld zal zij de desbetreffende bondsgedele- geerde de feiten op de neus drukken door zondag voor de fi nale weer op het park te ver schijnen. Katwijkse Judith Ver hoef verloor van Sandra Faas. Met 4-6 6-3 6-2 verliet laatstge noemde opgetogen baan drie. NOORDWIJK rob van der zanden De 20-jarige Scheurwater was gisteren weer even te bewonde ren op Duinwetering. Met de nadruk op even. Want al na een kwartiertje zocht hij de kant op om niet meer terug te komen in de wedstrijd tussen zijn nieuwe club en zijn oude makkers. De speler kampt al enkele weken met darmidachten. „Ik heb een spastische dikke darm, zoals ze dat noemen. Het is voor het eerst dat ik er tijdens een wed strijd last van kreeg. Toen ik twee keer had gesprint, voelde ik me al niet meer goed. Medi cijnen moeten de kwaal verhel pen, ik hoop dat het snel over is, want vrijdag moet ik er staan." Scheurwater heeft voor zich zelf becijferd dat hij bij de eer ste elf van trainer Hans van Doomeveld zit. Hij staat te po pelen om zich te bewijzen in de op een na hoogste klasse van het profvoetbal. „Ik heb in de oefenwedstrijden vrijwel steeds in de basis gestaan. Zo speelde ik onder meer tegen Vitesse en Twente. Gescoord heb ik nog niet. De doelpunten bewaar ik voor de competitie", aldus de aanvaller. Scheurwater maakte de over gang van de zaterdageersteklas ser naar de betaalde club opval lend makkelijk. Al moet de pres tatie van de amateurintematio- nal niet worden overschat, want het spelersmateriaal van de eer ste divisionist houdt natuurlijk niet echt over. Al mogen aan een club die twee maanden ge leden nog op sterven na dood was, geen al te hoge eisen wor den gesteld. Op het moment dat Haarlem voor het voortbestaan vocht, zat Scheurwater overigens met het Nederlands amateurteam in Nieuw Zeeland. „Ik heb ge wacht met tekenen. Toen ik te rugkwam bleek Haarlem verder te gaan en maakte ik pas de overstap." Dat het bepaald niet impone rende Haarlem toch zeven doel punten maakte aan de kust had vooral te maken met het feit dat de thuisclub gisteravond van wege vakantie- en blessurepro blemen een mixture van basis klanten, reserves en oudgedien den (Timo Gerlof, Cees Nulkes) opstelde. Waarbij ook het feit dat Noordwijk pas anderhalve week in training is, moet wor den meegenomen als verzach tende omstandigheid. In de 'strijdmacht' van John Eelman is trouwens flink ge hakt. De club is door het vertrek van Scheurwater, Bram Marbus, Leonard van Utrecht en Rob van Dijk in één klap 36.000 gul den rijker geworden, maar de selectie is een zeer waardevol kwartet armer. De alternatieven hebben zich aangediend in de personen van Jeffrey Stolk (EDO), Patrick Fits (DSS), Paul Jansen (Van Nispen), Mark van Duyn (eigen kweek) en Hein van Heek. Laatstgenoemde, ge komen van Meerburg, kijkt voorlopig toe, want hij ging door zijn enkel op de training. Zonder Martin van Kins, René van Staveren, Kees Smit en Joop Tegelaar en zonder al te veel conditie liep Noordwijk er giste ren allesbehalve representatief bij. Aan de score en de wed strijd viel daarom nauwelijks een conclusie te verbinden. Toch richt de selectie zich straks weer als vanouds op het kampioenschap, zo viel uit de mond van Eelman te noteren. En dat kan van Haarlem moei lijk worden gezegd. Noordwijk - Haarlem 0-7 (0-3). 7. Van Eekeres 0-1, 22 Pocorni 0-2, Kemble 0-3, 48 Kemble 0-4, 70. Pocorni 0-5, Lee 0-6, Van Eekeres 0- 7. Scheidsrechter: Zuidwijk. Toeschouwers 200. Noordwijk- Van Berkel; Ruygrok (Dofferhof), Zethof, Van Duyn (Brouwer), Van Roon; Stolk, Van Di|k, Nulkes; Fits, Gerlof, Jansen (Hagen- leiden herman joustra Eén ding is nu al duidelijk, Quick Boys zal de Piet Boot-bo kaal niet op strafschoppen win nen. Het reglementaire extraatje van vijf pingels beslissend wanneer er clubs gelijk eindigen leverde de blauw-witten gis teravond slechts twee treffers op tegen De Sleutels. De regu liere einduitslag liet echter aan duidelijkheid niets te wensen over. Het werd 0-8 en het moet wel raar lopen, willen de Katwij- kers die voor het eerst deelne men aan het evenement niet meteen de bokaal in ontvangst nemen. Dat is de zaterdag- en algeheel amateurkampioen na tuurlijk ook aan zijn stand ver plicht, met alle respect overi gens voor de twee andere deel nemers aan het nederlaagtoer- nooi, Roodenburg en Lugdunum. Quick Boys, dat met de volledige selectie naar De Vliet was gekomen, stelde pas na rust orde op zaken. In een kort tijdsbestek vielen de doelpunten als rijpe appels van de boom. Gretig joegen de manschappen van Hans van der Zee achter elke bal aan. Jammer voor De Sleutels, dat in de eerste helft knap overeind bleef. Met tomeloze inzet hield het team de schade beperkt tot een goal die niet eens glaszuiver was. Nieuwkomer Martin Steenvoorde hard werkend, maar verder onopvallend tik te Eelco Hillebrand al dan niet opzettelijk van achteren aan en bediende vervolgens Leen van der Plas op maat: 0-1 Voor het overige hadden de Leidenaars de zaken redelijk onder controle. Doelman Rinus de Klerk vervulde met een paar fraaie reddingen een hoofdrol en rechtsback Edwin Hansen maakte Fred Kanbier het leven zuur. En Ronald Hendrikse blijft een leuke voetballer. Allesbehal ve een soepele speler, bepaald geen snelneidswonder, maar wel een voetballer met een enorm spelinzicht en een goede traptechniek. zijn teammaten het speeltuig knjgt toegeschoven. Simpel zo op het eerste ge zicht, maar we zijn er nog niet. 'Doelbewust' en 'met de voet' zijn de sleutelwoorden in de nieuwe terugspeelregel. Een verdediger die een luchtduel aangaat en de bal via zijn kruin toevallig bij de keeper ziet be landen, speelt dus volgens de letter van de nieuwe wet niet te rug. Een kind kan zien dat hier de grensgevallen voor het opra pen liggen. De arbiter zal de grens tussen 'doelbewust' en 'onbewust' moeten bepalen. Uitzonderingen De regel wordt ingewikkelder gemaakt door enkele uitzonde ringen. Doelbewust terugspelen mag namelijk wel met het hoofd, de knie en de borst. Slimme voetballers hebben ui teraard al direct het hele arse naal aan trucs open getrokken. Er waren spelers die een lichte knieval maakten en de bal te ruglegden met hun knie (mak kelijk is anders, maar enfin) of ze wipten het leder op en kop ten terug op hun doelverdeai- ger. Leuk gevonden, maar de FIFA antwoordde onlangs met een uitbreiding van regel 12. Daarin staat, kort gezegd, dat alle trucs keihard worden be straft. Letterlijk staat er indien naar het oordeel van de scheidsrech ter een speler een doelbewuste truc gebruikt om de nieuwe re gel 12 te omzeilen maakt hij zich schuldig aan onbehoorlijk gedrag en zal hij worden be straft met een waarschuwing en zal er een Indirecte vrije scnop worden toegekend aan de te genpartij. Markant hierbij is dat net opvoeren van een scène om de bal maar met het hoofd, knie De inzet van De Sleutels was na rust nog volop aanwezig maar de betere conditie en techniek aan Katwijkse zijde ga ven zoals viel te verwachten de doorslag. Fred Kanbier en Edwin Otte schroefden de score al snel op naar 0-3. De laatste uit een penalty nadat Hille brand de bal uit het doel had geslagen. Hij mocht prompt ge heel volgens de regels de kleed kamer opzoeken. Maar de al vervangen Hansen mocht zijn plaats van de coulante arbiter Vooren weer innemen. Veel maakte het niet uit. Gert Aandewiel, Otte, Van Bekkum, opnieuw Otte en Aandewiel zorgden voor een normale uit slag. Ronald Guldemeester had de eretreffer bij 0-6 op zijn hoofd, maar doelman Tom van der Niet tikte de bal over. Bij de penalty's waren de Kat- wijkers met hun hoofd al in de kleedkamers. Martin Rog, Den- nis van Bekkum en Floor van Duijn kregen de bal er niet in. Dat lukte alleen Fred Kanbier en Leonard Pluimgraaf. Maar ach, ze hadden allesbehalve ge zichtsverlies geleden en die bo kaal kan ze bijna niet meer ont gaan. van der Pias 0-1. 47 Kant»er 0-2. 50 Otte (pen) 0-3, 52 Aandewiel 0-4, 57 Otte 0-5,63 Van Bekkum 0-6, 78 Otte 0-7, 85 Aandewiel (pen) 0-8. Scheidsrechter Vooren Toeschou wers 450. Uitsluiting: Hillebrand (De Sleutels) De Sleutels: De Klerk, Hansen (Van E.jgen), De Brum, Van Kampen, Hillebrand (Hansen/Marco Boot), Van der Linden (De Jong), Hendrikse (Pe ter Boot), Groenendijk; Guldemeester, Van Es, Labordus. Quick Boys: Van der Niet; Pluimgraaf, Hooger- vorst (Heringa). Hans van der Pias (Rog); Schaap, Otte, Jaap van Duyn (Floor van Duyn), Leen van der Plas. Steenvoorde (Van Bekkum), Overige oefenwedstri jden FC Lisse (zo) - DCG 2-5. Doelpunten Lisse Pa trick Bon, Patrick Paar dek oper FC Lisse (za) - Ter Leede 7-0. Doelpunten Lisse, Marc Ens (2), Rad|in de Haan (2), Jelie Visser. Carlo de Keij- zer, Emiel Waier Hazerswoudse Boys Meer burg 4-4. Doelpunten Meeröurg Gert Berg, Ro- 2. Doelpunten VNA Ruud Peper. Robert Good- way DZS - VCL 3-6. Doelpunten VCL Marvin James (2), Roger James (2), Nikki Wubben, An- dré Deiin RCL - NSV 1-2. Doelpunt RCL Mi chel Plomp MMO - LFC 1-1. Doelpunt LFC. Da ve van der Berg Programma voor vanavond ROAC - Oegstgeest, Blauw Zwart - Katwijk, UVS - Vredenburg, Rijns- burgse Boys Aalsmeer. WSB - Sizo. of borst te kunnen spelen alleen al strafbaar is. Of de keeper na de truc de bal al dan niet met de handen beroert, laat de FIFA dus koud. Het 'omzeilen' van de regel op welke creatieve manier dan ook is strafbaar. Als de scheids rechter constateert dat iemand bijvoorbeeld niet terugspeelt, maar een aanvaller uitdaagt om eerst maar eens de bal te nade ren om zodoende tijd te rekken, dan kan de fluitist ingrijpen. Capriolen Op papier is de maatregel dui delijk maar op het veld kan een en ander tot vreemde capriolen leiden. Bovendien: is iedereen op de hoogte van de regel? In Voetbal Totaal (het officiële journaal van de KNVB) stond recentelijk de stof afgedrukt. Aan voetballers, scheidsrech ters, bestuurders, trainers de taak om snel de regel in zich op te nemen. Nu gebeurt het nog vaak dat de arbiter kort voor de aftrap nog even tien minuten college geeft in de middencir kel. Trouwens: soms twijfelen de mannen in het zwart zelf ook nog. Gisteren liet arbiter Zuid wijk gewoon doorspelen bij Noordwijk - Haarlem toen uit een vriie trap de bal werd terug gespeeld op de keeper. Terwijl ook dat fout is. Zuidwijk: „Na tuurlijk, maar ik moest ook nog even wennen. De spelers zelf zoeken nog. Een beetje meer voorlichting kan geen kwaad. Tijdens de wedstrijd vroeg een speler ook aan welke kant van het doel de doelschop moest worden genomen. Maar dat maakt sinds kort niet meer uit, als de bal maar in het doelge bied ligt. Dat weten de mecsten ook al niet Draf- en rensport in mineur heerlen 'Schaesberg' dreigt de hele Nederlandse draf- en ren sport mee te slepen in zijn ondergang. Drie jaar geleden waren er nog 342 koersdagen. Dit jaar, na het schrappen van 'Schaes berg' van de kalender, zijn dat er nog 275. Voor 1993 heeft de NDR nog slechts 240 koersdagen op het programma staan. Dat er iets moet gebeuren, weet ook de voorzitter van de NDR-Ad- viesraad, Jan den Nijs. Den Nijs is tevens voorzitter van de eigenaarsvereniging De Drafsport en constateert dat de opbrengst van de toto achter blijft bij de prognoses. De NDR had voor dit jaar een omzet van 130 miljoen gulden op de begroting staan, maar schroefde het streefcijfer al terug naar 122 miljoen. Na dertig weken koersen is daarvan nog maar zo'n 65 miljoen gerealiseerd. „De score is ne gatief. Weliswaar niet dramatisch, maar toch", zegt Den Nijs over de tegenvallende toto-opbrengsten. Het is twijfelachtig of het tij nog kan worden gekeerd. Hermans behoudt leiderstrui riviera/gateshead De tweede ritzege op rij miste Mathieu Her mans op een haar na, maar de leiderstrui in de Ronde van Gali- cië bleef om zijn schouders. Tijdens de tweede etappe eindigde de Nederlander, die maandag de eerste rit op zijn naam bracht, als tweede. De rit van Ferrol naar Riviera eindigde in een massa sprint en werd gewonnen door Steve Bauer. Het was pas de tweede zege dit seizoen van de Canadees, die eerder dit jaar een criterium in Deintze won. Zijn ploeggenoot bij Motorola Maximillian Sciandri loste giste ren in de Ronde van Groot-Brittannië de Belg Hendrik Redant af als leider. De Italiaan won de tweede rit van Edinburgh naar Ga teshead. In de sprint versloeg hij Adri van der Poel, Imboden en Jos van Aert, die in het algemeen klassement tweede staat op drie seconden. Voortbestaan profronde onzeker arnhem Het voortbestaan van de Profronde van Nederland in de huidige vorm en omvang is op langere termijn onzeker. Dat bleek gistermiddag in Arnhem tijdens de persconferentie aan de vooravond van de 32e uitgave, die van 17 tot en met 22 augustus wordt gehouden. De Stichting Profronde van Nederland stuit op steeds meer or ganisatorische problemen. Voorzitter Breukink, gesteund door voorzitter Hessing van de profsectie van de Koninklijke Neder landse Wielrenunie (KNWU), wil vasthouden aan een wedstrijd van minimaal zes dagen. De voorzitter hoopt dat het met inzet van alle krachten mogelijk is. Havelange week in kliniek zurich Joao Havelange, de voorzitter van de FIFA, is met uit drogingsverschijnselen in een privékliniek in Zürich opgeno men. Dat heeft een woordvoerder van de wereldvoetbalbond gisteren bevestigd. De 76-jarige Havelange was als gevolg van de hitte in Barcelona „volledig uitgedroogd". Zaterdag was hij niet in staat de Olympische voetbalfinale tussen Spanje en Polen bij te wonen. Havelange, die sinds 1974 's werelds machtigste sportbond leidt, zal zeker een week in de kliniek moeten verblij- Tragische huldiging Estse Olympiërs moskou De terugkeer van de Estse Olympische atleten is op een tragedie uitgedraaid. Tientallen mensen waren op steigers geklommen die rond een vier verdiepingen hoog gebouw in de hoofdstad Tallinn stonden, om de feestelijkheden beter te kun nen gadeslaan. De steigers waren hier niet op berekend en stort ten in. Een toeschouwer kwam om het leven en negen anderen raakten gewond. De meeste slachtoffers waren tieners. Kevin Young neemt een horde in Monaco. MONACO «Reuter Kevin Young is niet te stoppen. Twee dagen na af loop van de Olympische Spelen won de Ameri kaan tijdens Grand-Prixwedstrijden in Monaco de 400 meter horden. Young, die in Barcelona met 46,78 het negen jaar oude wereldrecord van zijn landgenoot Edwin Moses naar de geschiedenis verwees, noteerde 47,60. Die prestatie is dit sei zoen door geen andere atleet geleverd. De Jamaicaan Winthrop Graham eindigde in 48,22 als tweede. Derde werd wereldkampioen Samuel Matete uit Zambia, die wegens diskwalifi catie de Olympische finale niet had bereikt. Bij de vrouwen zegevierde wereldkampioene Tatjana Ledovskaja (GOS) in 53,55. De Ameri kaanse Sandra Farmer-Patrick finishte vijfhon derdste later. Sally Gunnell uit Engeland, de Olympische titelhoudster, verscheen niet aan de start. De 200 meter was voor de snelste Afrikaan, Frankie Fredericks: 20,18. De Namibiër was de Europese kampioen John Regis te snel af. Irina Privalova was de beste 200-meterloopster in 22,07. Maritza Marten leed haar eerste nederlaag als Olympisch kampioene discuswerpen. Met 67,42 meter eindigde de Cubaanse als derde. Winnares werd Larrisa Korotkevitsj van het GOS met 69,30 meter. Colin Jackson revancheerde zich voor zijn povere optreden in Barcelona. De Britse horden- sprinter leidde van start tot finish: 13,12. Alle me daillewinnaarsvan Barcelona waren present. Ajax heeft zich geplaatst voor de finale van een toernooi in de Zui- ditaliaanse plaats Catanzaro. De Amsterdammers zegevierden gis teren met 4-0 (2-0) over Catanzaro. In de eindstrijd treft Ajax mor gen Inter Milan. In de eerste tien minuten scoorden Jonk en Berg kamp. Na rust brachten Vink uit een hoekschop en Bergkamp de marge op vier treffers. Inter had zich ten koste van Cosenza voor de eindstrijd van hetTomeo Ceravolo geplaatst (2-1). leiden rob van der zanden Wat in het voetbal jarenlang een bron van rust was, is in en kele weken uitgegroeid tot een paniekzaaier van de eerste orde: de terugspeelbal. De verdediger die altijd een zekerheidje had terug op de keeper in noodge vallen wordt opgejaagd door nieuwe regels. Maar wat mag nu wel en wat mag niet? De chaos op de velden in Lei den en omgeving is niet gering. Vooral op lager niveau hebben de nieuwe voetbalwetten tot de nodige discussies en vraagte kens geleid. Vanwege alle on duidelijkheid en onzekerheid hebben veel voetballers al be sloten om voortaan niet meer terug te spelen op hun doel man. Ze zijn door hun trainer en mede-spelers te vaak gecon fronteerd met de 'mitsen' en 'maren' van de nieuwe maatre gel en denken 'bekijk het maar'. Ze geven de bal een peer naar voren of gaan in het gunstig ste geval een andere oplos sing zoeken. Dat laatste, voor sommigen, geheel tegen de na tuur in. Toch staat nergens geschre ven dat terugspelen op de kee per vanaf heden verboden is. Het is een hardnekkig misver stand. Het risicoloze 'tikkie te rug' mag immers nog steeds. Al leen: het terugspelen wordt moeilijker. Het zijn vooral de keepers die met de FIFA-maat- regel en de narigheid worden opgezadeld. De sluitposten mo gen niet langer de bal met de hand aanraken als ze hem van een medespeler doelbewust met de voet krijgen toegespeeld. Doen ze het toch dan volgt op de plaats van de overtreding een indirecte vrije schop. De keeper moet dus mee gaan voetballen als hij van een van

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17