De grijze hel van Bella Rica Nederlander houdt antiekveiling in Peking Cultuur&Kunst NOS laat talent rijpen van jonge dirigenten Ergernis over krakende kijkers WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1992 redactie: cees v Benelux Foto- en Diasalon in Lisse usse In 't Huys Dever, aan de Heereweg349a te Lisse, wordt aanstaande zaterdag de 27ste Benelux Foto- en Diasalon ge opend. Op deze tentoonstelling zijn bekroonde foto's en dia's te zien van amateurfotografen uit Nederland, België en Luxem burg. De 'salon' wordt georganiseerd door de Fotokring Imago uit Hamme (België) en de Haarlemse Amateur Fotografen Vere niging. De tentoonstelling duurt tot en met 30 augustus, 't Huys Dever is geopend van dinsdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Expositie in de Tuinerije hjllecom In de Hillegomse galerie de Tuinerije, voor tuininrich ting en beeldende kunst, is vanaf zondag 16 augustus de exposi tie 'Beeldende kunst voor binnen en buiten' te zien. De galerie toont het werk van zeven kunstenaars: figuratieve bronzen, ab stracte keramieken, polyester objecten, zijden panelen, plastie ken in glas en keramische figuren. De exposerende kunstenaars zijn: Marry Algra, Joop Hobijn, Ine Lansink-Ensink, Martijn Last, Helga Troll-Kachul, Sjoerd Tijken en Ellen Verbeme. De galerie aan de Stationsweg 169 te Hillegom, is geopend van donderdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Expositie in St. Elisabeth-Ziekenhuis leiderdorp» Dick Bakhuizen van de Brink exposeert van 17 au gustus tot en met 5 oktober zijn olieverfschilderijen in het res taurant op de eerste etage van het Leiderdorpse St. Elisabeth- Ziekenhuis. In het begin van de jaren tachtig waren de mystiek en de vrouw de drijfkracht achter zijn werk. De laatste jaren legt hij zich meer toe op abstracte kunst. Bakhuizen exposeerde al vaker in en buiten Leiden, in Spanje en Italië en vorig jaar op de manifestatie Kunstgreep '91 in Amsterdam. De expositie in het St. Elisabeth-Ziekenhuis is van maandag tot en met vrijdag te zien van 8.00 tot 20.15 uur en in het weekeinde van 9.00 tot 15.30 uur en van 17.30 tot 20.15 uur. 100.000ste bezoeker Jopie Huisman workum Het lopie Huisman Museum in het Friese Workum heeft gisteren zijn 100.000ste bezoeker verwelkomd. Het ruim vijf maanden oude museum herbergt een aanzienlijke collectie schilderijen, tekeningen en aquarellen van de 69-jarige voorma lige lompen- en oudijzerkoopman lopie Huisman. In de eerste behuizing, 'Het museum van het mededogen' genoemd, kwa men van 1986 tot 1 december 1991 ruim 500.000 r kijkje nemen. Op zoek naar Nederlandse Abba Hilversum Platenmaatschappij Polydor is op zoek naar de Ne derlandse Abba. Bijna 20 jaar na 'Waterloo' is er sprake van een heuse Abba-revivel. Het Australische kwartet Bjöm Again viert als nep-Abba al triomfen, vier Abba-covers brchten het Engelse duo Erasure hoog op de hitparade en zelfs U2 speelt Abba. Poly dor zou geen platenmaatschappij zijn als niet munt zou trach ten te slaan uit deze Abba-obsessie. Er staat dan ook een vierde lige cd-box op stapel met alle succesvolle nummers. Een beetje publiciteit is nooit weg dus vandaar: de verkiezing van de Ne derlandse Abba. Aanmeldingen (brief plus foto in Abba-kos- tuum) moeten, voor 4 september, naar Polydor bv, Postbus 2057,1200 CB Hilversum, onder vermelding van 'Abba Look a Like'. foto pr Kookgerei in Rotterdams museum Rotterdam Van 16 augustus tot en met 18 oktober is in muse um Boymans-van Beuningen in Rotterdam de tentoonstelling 'Quintessens, wetenswaardigheden over acht eeuwen kookgerei' te zien. Het museum toont zowel pré-industrieel vervaardigd als ook hypermodern kookgerei. hilversum hans visser De muziekstudio's van het NOB zijn de komende weken het to neel van de Internationale Diri genten Meesterklas. Het is de 34e keer dat deze cursus, geor ganiseerd door de NOS, wordt gehouden. Er zijn uit ruim hon derd inschrijvingen zo'n 26 jon ge dirigenten uit tal van landen geselecteeerd voor deze cursus. Net jals twee jaar geleden heeft de Japanner Hiroyuki Iwaki de leiding. Wie uiteindelijk écht meedoet, wordt dezer dagen uitgemaakt tijdens een reeks audities. Morgen beginnen dan de echte lessen. De eerste dagen wordt gewerkt met behulp van een pianist, maar daarna ko men de vier beste dirigenten oog in oog te staan met de le den van het Radio Symfonie Or kest. De 'masterclasses' worden afgerond op zaterdag 29 augus tus, als deze vier dirigenten met het orkest optreden in het Am sterdamse Concertgebouw. De avond is onderdeel van de jaar lijkse zomerconcertserie. Eerst dienen de audities met goed gevolg te worden gepas seerd. De jury, die uiteindelijk acht dirigenten tot de 'eerste ronde' van de masterclasses toelaat, bestaat uit Hiroyuki Iwaki zelf, de dirigent Anton- Kersjes, de slagwerker Harry van Meurs van het Radio Philmarmonisch Orkest, diens collega bij de alt-violen Adriaan van 't Wout, het hoofd muziek bij de AVRO Willem Vos, con certmeester Valentin Zhuk van het Radio Symfonie Orkest en de dirigent Han Vonk, die zelf ooit tot de cursisten behoorde. Behalve Vonk hebben aan de masterclasses al heel wat meer illustere personen deelgeno men. Onder hen zijn Edo de Waart, Ellahu Inbal, Alain Lom- brad, Claudio Scimone, Hans Graf en niet te vergeten Bernard Haitink. Deze laatste merkte over de masterclasses ooit op dat hij zonder deze ervaring stellig nooit de positie in de muziekwereld zou hebben ver overd, die hij nu bezet. Sinds 1953 hebben zo'n 400 jonge musici de masterclasses gevolgd en een nog groter aan tal heeft de lessen bijgewoond als belangstellende. Daarbij tra den ook heel wat befaamde di rigenten op als leider van de cursus, zoals Willem van Otter- loo, Ferdinand Leitner, lean Foumet en de naar Nederland uitgeweken Rus Kirill Kondras- hin. Het slotconcert wordt uitge zonden op zondag 30 augustus, Radio 4, 14.15 uur. Deze NOS- televisie zendt een impressie van het geheel uit op 1 septem ber, Nederland 3,20.55 uur. Expositie van fotograaf Teun Voeten in Leiden beeldende kunst ma t/m za 10-22 uur, zo 12-22 i togalerie De Kleine Klup, Nieuwe Teun Voeten is fotograaf en cul tureel antropoloog. Het is een combinatie die al eerder suc cesvol bleek, getuige de eerder bij de Kleine Klup tentoonge stelde serie over Nicaragua, want Voeten maakt documen taire fotoreportages waarin de verhalende waarde een belang rijke rol speelt. En hoe vertel je als fotograaf beter een verhaal dan wanneer je je grondig in het onderwerp verdiept. In 1991 vertrok Teun Voeten voor drie maanden naar het plaatsje Bella Rica in Ecuador om deze nederzetting van goudzoekers te bestuderen. Bel la Rica ontstond slechts 10 jaar geleden toen door overstromin gen en landverschuivingen goudhoudend materiaal naar de oppervlakte kwam. Vanaf dat moment trokken goudzoekers naar het gebied, wat resulteerde in de huidige nederzetting met circa 4000 inwoners. De steeds wisselende bevol king bestaat nu uit goudzoe kers, arbeiders, middenstand en de zogenaamde jancheros, mensen die tussen het mijnaf val op zoek gaan naar de laatste restjes goudhoudend materiaal. Er leidt geen weg naar Bella Ri ca, bestrating in het dorp ont breekt, evenals riolering, van schoon water is zelden sprake en de meeste huizen zijn 'ge bouwd' uit lappen plastic en zinkplaat. Het dorp is acht maanden per jaar, door mist damp en motregen, omgeven met een grijze waas en de aarde is tot een modderpoel gewor den. Er bestaat weinig sociale controle, met de zeden neemt men het niet al te letterlijk en criminaliteit - van kleine vergrij pen tot gewapende overvallen en verkrachtingen - is aan de orde van de dag. Kortom: een grijze hel. De foto's van Voeten bevesti gen dit beeld en spreken het te gelijkertijd ook tegen. De mis tigheid, het vuil, de blubber en de vervuilde mensen is geregi streerd, maar daarnaast zijn er ook portretten van lachende mensen, van gezinnen janche ros rustend in de middagpauze of van de dorpsuitloop als een rund ontsnapt uit het slacht huis. Voeten belicht, naast het technische proces van het goudmaken (de weg die het goudhoudend materiaal vanaf de mijn maakt) voornamelijk het individu. Hij fotografeerde de meest uiteenlopende en op vallendste figuren in dit dorp waar veel mensen bekend zijn om hun bijnaam. Het zijn por tretten van Elvis Presley Tuarez, de secretaris van de sociale en culturele commissie die zeer trots is op zijn naam, van de bordeelhouder Hitier Kuripomo die zijn voornaam liever ver zwijgt, van Draculita, zo ge noemd om zijn hoektanden, van de altijd dronken zijnde Barbulita, gefotografeerd net na een val in de modder: zijn ge zicht is besmeurd met witte ve gen. Allen individuen die hun geluk en geld in Bella Rica zoe ken. Voetens serie is niet te verge lijken met de wereldberoemde beelden die Magnumfotograaf Sebasto Salgado in de Brazi liaanse goudmijnen maakte. Bij Salgado zie je tienduizenden ar beiders als mieren in de mijnen krioelen, 'bijgestaan' door strenge bewaking. Hun belo ning is een hongerloon, hun status: slaaf. De goudzoekers in Bella Rica daarentegen zijn veelal hun eigen baas, werken in kleine groepjes of zijn als ar beider aangesloten bij een co- operatie. Ze werken hard, maar niet harder dan ze zelf willen. Verdient men meer geld dan noodzakelijk is om te overleven dan zijn er twee opties: sparen of het geld direct uitgeven in een van de uitgaansgelegenhe den in het dorp. Hun leven werd in alle facet ten door Voeten vastgelegd in foto's die getuigen van een gro te betrokkenheid van de foto graaf. Foto's waaruit de inzet om zich langdurig in een onder werp te verdiepen duidelijk spreekt. Die inzet gecombi neerd met een goed fotografisch oog maakt Voeten tot een uitge sproken goede reportagefoto- Het leven in Bella Rica, door Teun Voeten vastgelegd ii AMSTERDAM ANP Van de mensen die weieens een bezoek aan de bioscoop brengen, ergert ongeveer 60 procent zich. De irritaties worden veroorzaakt door het gedrag van medebezoekers en de lengte van het recla meblok. Eén en ander blijkt uit een onderzoek 'Cinema Minded?', dat in opdracht van het bioscoop-reclamebe drijf Cinescope werd uitge voerd in een aantal biosco pen en videotheken. De on derzoeksresultaten zijn ge publiceerd in het augustus- het blad Film. De ergernissen over de medebezoekers ziin het ge volg van het hard lachen van anderen en het gekraak van de chips- en popcomzakjes. De onderzoekers noemen het opvallend dat de kwali teit van de reclame over het algemeen hoog gewaardeerd wordt. Vooral humoristische commercials, zoals bij voor beeld 'Even Apeldoorn bel len' van Centraal Beheer, val len in de smaak. Irritatie door tabaksreclame komt bijna niet voor. Omdat het bioscooppu bliek het reclameblok over het algemeen te lang vindt, bevelen de onderzoekers aan om meer verschillende com mercial-genres in het totale reclameblok op te nemen. Om de irritatie door chips en popcomzakjes weg te ne men, zouden deze versnape ringen in kartonnen doosjes moeten worden verkocht. Als remedie tegen het te ruglopend aantal bezoekers, zou de bioscoopwereld bo vendien een breder assorti ment moeten aanbieden, door een grotere variatie van films, intensieve distributie van bioscoop-cadeaubon nen, het aanbieden van bio scoopbonnen in de vorm van een relatiegeschenk en de mogelijkheid kinderoppas- arrangementen te verstrek ken. Chinese kunst- en antiekgrenzen gaan open heerlen »jos frusch In Peking wordt van 10 tot en met 15 oktober een grote inter nationale veiling gehouden met meer dan tweeduizend Chinese kunst- en antiekvoorwerpen uit vrijwel alle dynastieën. Op het eerste gezicht niets opzien barends, ware het niet dat de Chinese autoriteiten tot voor kort export van goederen van voor 1795 absoluut verboden. Dat aan het hoofd van de orga nisatie van deze veiling een Ne derlander staat, wekt nog meer de' Zakenman Peter Janssen staat aan het hoofd van de 'China Art Antique Foundation' die ge vestigd is in de binnenstad van Maastricht. Als medewerker van een uitgeverij die voor de vak- handel handleidingen voor in- en export van auto's maakt, kwam hij vier jaar geleden voor het eerst in China. „Ik behoor tot de groep mensen die meteen verslaafd raakte aan dat land," aldus Janssen. „Dat cul tuurverschil, die uitdaging om met de Chinezen zaken te doen, die fascinatie die van de oudste nog bestaande cultuur uitgaat: het was liefde op het eerste ge zicht." Omdat Chinezen over elke beslissing drie a vier dagen ple gen na te denken, had Peter Janssen tijdens zijn vele verblij ven in China tijd genoeg om met zijn hobby kunst en an tiek bezig te zijn. Hij kocht, illegaal, enkele stukken en liet ze door Nederlandse antiquairs onderzoeken. Hun enthousiaste reacties zetten de Maastrichte naar op het spoor wegen te zoe ken om de kunsthandel te lega liseren. R'jP - Twee jaar had Janssen nodig om die klus te klaren, zeker voor Chinese begrippen zeer snel. De tijd bleek rijp voor verandering. Door de strenge exportbepalin gen werd aan de groeiende Peter Janssen: „Als in 1997 Hongkong met zijn grote veilinghuizen een deel van China wordt krijgt de kunst- en antiekhandel e vraag naar Chinees antiek tot dusver voornamelijk tegemoet gekomen met smokkelwaar. De laatste jaren namen schatgrave- rij, grafschennis en smokkel echter dusdanige vormen aan, dat rigoreuze maatregelen niet konden uitblijven: in het najaar van 1990 werden 700 illegale opgravingen gesloten en meer dan 3000 antieke voorwerpen in beslag genomen. Deze omstan digheden hebben volgens Jans sen aan de basis gestaan van de naar zijn oordeel spectaculaire koerswijziging: „Enerzijds is de controle op de illegale handel verscherpt, aan de andere kant hebben de Chinezen mogelijk heden geschapen om op wetti ge wijze aan de vraag naar Chi nees antiek te voldoen." E>e veiling die het uiteindelij ke gevolg is van de dadendrang van de Maastrichtse zakenman, is volgens Janssen opnieuw een bewijs dat er in China ver schrikkelijk veel aan het veran deren is. „Ze denken steeds marktgerichter. Met de op brengsten van de veiling willen ze het behoud van andere Experts Als voorzitter van de stichting, die bestaat uit adviseurs, tolken, experts op het gebied van vei lingen, kunst en organisatie, on derhoudt Peter Janssen inten sieve contacten met de Chinese autoriteiten en met de Chinese ambassade in Den Haag. Vanuit Maastricht doen de medewer kers van het bureau de public relations voor Europa en Ameri ka. Door de-veiling krijgt de Chi nese overheid en met name het China State Cultural Relic Bureau de mogelijkheid voor de eerste keer in contact te ko men met een groot aantal han delaren en internationale ex perts. „De Chinezen hechten grote waarde aan het welslagen van het evenement." aldus Janssen. „Als in 1997 Hongkong met zijn grote veilinghuizen een deel van China wordt, krijgt de kunst- en antiekhandel enorme impulsen. De Chinezen willen anticiperen op deze situatie door zich te wapenen met ken nis." Dat China groot belang hecht aan deze veiling, blijkt ook uit de zorg waarmee de Chinezen het programma heb ben samengesteld: er zijn spe ciale chartervluchten naar Pe king, visa liggen klaar bij aan komst en de deelnemers wor den ondergebracht in de beste hotels. Met een galadiner in het parlementsgebouw, aangebo den door de centrale regering, wordt hen na afloop van de vei ling uitgeleide gedaan. „Dat men daarvoor de Great Hall of the People aan het Plein van de Hemelse Vrede heeft uitgeko zen, bewijst eens te meer dat China werk wil maken van de kunst- en antiekhandel," aldus Janssen. „Er komt binnenkort zelfs een officiële delegatie naar Nederland, die wereldkundig gaat maken dat de Chinese kunstgrenzen definitief open gaan. Vijf jaar geleden was dit absoluut ondenkbaar geweest." PUNSIFBIB

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15