'Laat die dijen maar lekker een beetje vakantie vieren' Gek op 'Leidse' psychiaters IXAAR DE ZON 'Trots op Delibas' Het Gesprek van de Zomerdag OF NAAR DE MAAN 'Ik heb zo'n toestel nog op zolder staan' WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1992 13 VAKANTIEPERIKELE 'Sorry, het vliegtuig is vol, u kunt niet mee' „Je kunt mijn naam er niet bij zetten. Ik heb namelijk een con tract getekend dat ik tegen de maatschappij geen verdere stappen onderneem. Of dat ver standig was wist ik toen niet, maar het ging allemaal zo snel. Ik heb er niet zo goed bij nage dacht. Samen met mijn zus zou ik op i zondag in juli vertrekken ar Guernsey, een van de En gelse Kanaaleilanden voor de kust van Frankrijk. Het was ver schrikkelijk druk op Schiphol en we moesten lang in de rij staan, ik denk zo'n 45 minuten. Toen wij eindelijk aan de beurt waren zei de mevrouw achter de balie: 'Sorry, maar het vliegtuig is vol. U kunt niet mee'. Dan sta je toch echt heel gek te kijken. Je hebt betaald, je hebt een ticket, je bent op tijd en toch heb je geen recht op een plaats. Wij werden doorverwe- i naar een andere balie van de KLM, want dat is de maat schappij waarmee wij zouden vliegen. Die mevrouw die ons vervolgens hielp was heel aar dig. Zij bood onmiddellijk na ns de KLM excuses aan. Het bleek dat er altijd wordt overge boekt, omdat er altijd wel men sen zijn die niet komen opda gen. Nu was het toevallig zo dat iedereen wél kwam. Pech ge had, maar daar hadden wij geen boodschap aan. Toegegeven, vanaf dat moment zijn we heel correct behandeld, eigenlijk als vip's. Snel werden plaatsen geregeld naar London Stensted, een nieuw vliegveld vlak boven Londen. Vanaf daar kregen wij een vlucht naar Guernsey. Daar werden wij naar het hotel gebracht, waar men ook over ons verlate aankomst was ingelicht. Maar wat de pijn vooral ver zachtte was het geldbedrag dat wij als schadevergoeding kre gen, iedereen bedrag van 350 gulden. Handje contantje bij de kassa. Dat was een aardig extra zakcentje. Wij moesten daar voor echter wel een formulier tekenen. Eerst voelde ik mij een beetje omgekocht, maar aan de andere kant is er niets nagela ten om de fout te herstellen. We hebben verder een perfecte va kantie gehad". „Oh, is dat zo?", reageert een Leidse bezoekster van de Pri- mafoonwinkel in de Haarlem merstraat verbaasd als zij hoort dat ze voor haar oude grijze te lefoontoestel (model T-65) nog altijd een maandelijkse huur i 1 gulden en 95 cent (inclu sief btw) per maand betaalt. „Ik heb er thuis nog een op zolder staan. Ik wist niet dat je die moest inleveren." Het oude toe stel waarmee ze naar de winkel is gekomen, is niet van haar. Ze komt het voor een vriendin ver vangen voor een druktoestel. Niet vanwege de berichten in de krant overigens. „Die vriendin wilde dit apparaat als tweede toestel installeren maar het werkt niet, vandaar dat ik het n omruil." R. Kossen, filiaalhouder van de Leidse Primafoonvestiging zegt nog niet veel gemerkt te hebben i een stroom aan grijze toe stellen die plotseling ingeleverd worden. Dat bericht stond afge lopen weekeinde in deze krant. „Mensen hebben nog nauwe lijks de tijd gehad er op te rea geren. Misschien komen er nog 2r, maar het valt tot nu toe De filiaalhouder heeft even daarvoor een klant geholpen die zijn oude grijze toestel inleverde ;r een druktoestel, stan daardmodelletje, voor in de plaats kocht. De man ziet er niet t alsof hij zich opgelicht voelt door het voormalige staatsbe drijf. Beleefd rekent hij af en vertrekt met zijn aanwinst. Kos- l: „De meeste mensen die een grijs toestel inleveren, heb ben dat gewoon gebruikt en rui len het op een dag in voor een druktoestel." Later „Maar het lijkt nu wel of de PTT nooit iets heeft gezegd over de huur van die toestellen. Mevrouw, als u de stapel oud papier zou zien die er aan mai lings de deur is uitgegaan, dat is schrikbarend. Al onze klanten hebben zeker vier of vijf brieven ontvangen." Zomaar wat rondvragen hier en daar levert meer verbaasde re acties op. „Ik heb nooit gemerkt dat die kosten op mijn telefoon rekening staan", zegt een voor bijganger. Hij heeft 'ergens in huis' nog een grijs draaitoestel liggen. „Ik gebruik dat ding al vijfjaar niet meer. Maar ik denk dat ik hem nu toch maar ga op zoeken en inleveren. Wel een beetje raar eigenlijk, dat je huur moet betalen voor iets dat je niet eens gebruikt." „We krijgen hier inderdaad wel wat meer mensen aan de balie om hun oude toestel in te leve ren", erkent B. de Vos van de PTT-telecom mediavoorlichting in Den Haag. „Wanneer bij ons mensen komen die duidelijk kunnen maken dat zij nog steeds een toestel huren dat ze niet gebruiken, en dat gebeurt nu wel wat vaker ja, krijgen zij met terugwerkende kracht hun teveel betaalde huur terug. Maar dan moeten we wel een bewijs hebben dat zo'n toestel inderdaad bestaat", voegt hij daar snel aan toe. „We kunnen natuurlijk niet afgaan op de kleur van iemands ogen." W1LLEKE HEUKOOP Vrij en blij met de beentjes in de legging Het eerste dat wij zien in ons le ven zijn de benen van een vrouw. Nou ja, zién we schampen er misschien met on ze wangen even langs als de dokter ons haalt, maar echt waarnemen doen onze ogen ze nog niet. En dan zijn we los. Daar gaan we, het leven in. Voorwaarts, voorwaarts, op naar de never-come-back-box. In het vrouwenbeen, het ter hoogte van de dij zo schulde loos zachte, vrouwenbeen, is in de loop der eeuwen door trieste jongens als mode-ontwerpers en kunstenaars heel wat denk werk en energie gestoken. De kouseband met de rozet, de jar retel, de college-kniekous, de netkous, het ket^ ïkje om de enkel, de pant}de beenwar- Tegenwoordig hebben wij voor vrouwen de legging, een soort straksluitende broek van soepe le, elastische, stof die de voeten vrijlaat. Je hebt de leggingin alle soorten, maten, kleuren en des sins. Zo is daar de tight, een straksluitende legging die hal verwege het dijbeen eindigt. En dan hebben we de knee-legging, die ophoudt boven de knie. Een ondeugender versie, althans wat de naam betreft, is de zoge naamde pirateleggingdie de benen tot op de kuit omspant. En tenslotte is er de gewone leg ging, die alleen de voeten vrij laat. Volgens een collega heb je eigenlijk maar twee soorten: de leggings die staan en die niet staan. Het kledingstuk is niet zoals de netkous een aandachttrekker pur sang, hoewel vrouwen er wel heel erg goed in kunnen uit zien. Persoonlijk vind ik de rose glimmende /eggmgverschrikke- lijk. Ze geeft de vrouw het aan zien van een atlete die zo gauw mogelijk hard van je weg wil lo pen. Wat de vrouwen zelf betreft, is het vooral het comfort dat hen in deze broek aantrekt. Er zijn geen lastige knopen en het bui kelastiek kan behoorlijk ver worden opgerekt. Vooral zwan gere vrouwen stellen dat op prijs. Corine Oordt, een dertiger, loopt met haar moeder te win kelen in de Haarlemmerstraat. Als de aandacht op benen of achterwerk wordt gericht, gaan de meeste vrouwen meteen truitjes of shirtjes naar beneden trekken, maar Corine doet dat niet. „Die legging van mij zit ge woon erg lekker, ik kan me er perfect in bewegen. Je hoeft bij mij dan ook niet meer aan te komen met een broek. Maar niet iedereen kan de legging dragen. Vrouwen die dik zijn moeten er echt een t-shirt over heen aan hebben." Verkoopster Yolanda van kou senhuis Gejo denkt dat de leg gingeen beetje uit de mode aan het raken is. Maar dat valt nogal mee. In de Haarlemmerstraat draagt 1 op de 15 vrouwen een legging. Thea Couperus (35) zegt het zo heerlijk te vinden dat het kledingstuk 'volledig meebeweegt'. „Maar", vervolgt ze, „ik zit wel op de grens. Als ik dikker zou worden dan ik nu ben, zou ik hem niet meer aan doen." De legging is namelijk een niets- verhullend kledingstuk en alle plooien en geprononceerdhe den van het lichaam komen er scherp in uit. Wat het natte t- shirt is voor de borstpartij, is de legging voor de onderkant. Maar mevrouw De Jong uit Am sterdam zit daar helemaal niet mee. Wij schatten haar op een jaar of 48. Haar benen mogen nog gezien worden. „Volgens mijn dochter kan ik hem nog best hebben. Maar als je echt een grote kont hebt, moet je het niet meer doen. En je hebt ook vrouwen met van die hele dun ne staken. Als ik die in een leg ging zie, denk ik wel eens: die beentjes lopen levenslang al- leentjes." Gea Caspers en Petra van der Krogt, beiden verkoopster bij een bekend modehuis in Lei den, hebben zo hun eigen idee- en over de legging. Petra draagt het kledingstuk wel, maar dan alleen in haar vrije tijd. Gea vindt 'die dingen' vaak afschu welijk. „Dan zie je vrouwen die veel te dik zijn lopen met zo'n igbips, nee, echt geen ge zicht." Onzin, volgens de dames Bee- renfenger en Van Egmond. „Waarom zou je je moeten schamen als je wat dikker bent dan anderen? Nee, hoor, lekker en blij. Laat dat lichaam ar een beetje vakantie vie- De legging, zoveel is wel duide lijk, kan een weldaad zijn voor het oog, maar ook een regel rechte afknapper.Als ik een rollade in huis wil hebben, ga ik wel naar de slager", zegt een wat conservatief ogende heer. Wat een nare man toch eigen lijk. Want verdienen eigenlijk niet alle vrouwenbenen een lof zang? Moeten we ze niet voort durend bezingen, die benen waarboven wij zijn ontstaan, in eengedoken, als jongetjes die een bommetje boven het diepe gaan maken? Laten al die kriti sche heren eens lekker naar hun eigen melkflessen kijken. Het is rustig in het Turkse kof fiehuis van Oz. Vier uur in de middag is het en af en toe drin gen de geluiden binnen van het verkeer dat over de Lage Rijn dijk heen dendert. Aan een ta feltje zit een groepje mannen stil te kaarten. Boven hun hoof den, op een plateau, staat een televisie. Daarop volgden zij en vele andere klanten van Öz af gelopen zondag de verrichtin gen van hun landgenoot Orhan Delibas. „Toen de wedstrijd afgelopen was, kon je hier een speld horen vallen", zegt Öz. „Ik hou eigen lijk helemaal niet zo van bok sen, het is mij te agressief, maar dit was echt topsport. Ik ben trots op hem, ook al heeft hij dan tegen Juan Lemus verloren. Ik hoop dat hij gaat profboksen en dan misschien voor Turkije, want daar zijn niet veel kam pioenen op boksgebied. Maar als hij in Nederïand blijft, vind ik het ook prima, het maakt me niet uit." öz is sinds 1971 in Nederland. Hij komt uit Izmir, die witte ha venstad waar 's avonds de thee glaasjes op de zeewering staan en de zoele wind als een zijden gordijn je gezicht beroert. Ooit heeft hii in Leiden een Turkse voetbalclub opgericht. Hij spreekt perfect Nederlands. Dit in tegenstelling tot de klanten die op dit moment aanwezig zijn. Maar het glinsteren van hun ogen zegt genoeg. Delibas is hun held, voor even hün am bassadeur. Ali Ulas en Süleyman Tasun proberen toch in het Neder lands hun enthousiasme onder woorden te brengen. Beiden hebben diep respect voor de bokser. Ulas heeft er geen enke le moeite mee dat Delibas de eer voor Nederland heeft weg gesleept en niet voor Turkije. Als ik een nieuw binnengeko men gast de naam Delibas voorhoud, kijkt hij mij enigszins verwonderd aan. Hij woont in Turkije en is bij familie op be zoek. Door een wat oudere Turk „ik ben hier al zo lang, als ik terugga, ga ik in de kist" krijg ik uitgelegd waarom de nieuw komer zo vreemd reageert. „Weet je wat het woord Delibas in het Turks betekent? Dat bete kent 'gekke kop'. Maar Orhan heeft juist een hele goeie kop, een hele goeie. Niet slap ouwe hoeren." Öz (geheel rechts) met een paar van zijn klanten. „Ik hoop dat Delibas profbokser wordt." foto holvast BURGERLIJKE STAND Instellingen uit hele land ronselen in de regio N. de Jager en P.C. Meijvogel Matthijs, zv. J.D.F. Aartman en L.C. Imanse Jessika Wilhelmina Jacoba, dv. D.H. Hoek en A. de Jong Adriana, dv. H. van der Boon en K.E. Meijvogel Irma, dv. G. van der Plas en H.J. Huis man Willem Jacobus, zv. M.W. Rem- melzwaal en M. Remmelzwaal Deni- se, dv. J. van Dijk en J.S. Kurvers Rick, zv. M. van der Gugten en P. van R. Freke en A. van den Oever Leunet- te, dv. D. Bouwman en M. van Rijn Marc, zv. A. Imanse en J: Ouwehand Leendert, zv. L. Hazenoot en P. van Duijn Frank, zv. D. Guijt en E. Hor- tensius Annie Johanna, dv. W. Guijt en J.W. Scholten Joël Martin, zv. M.C. Haasnoot en A. van der Plas J. Kromhout en T.C. van Rijn van Duijvenbode Saskia, dv. J. Ouwe hand en J.H. Adelaar Jacobus Korne- lis Johannes, zv. J.T.J. Zoetemelk en B. Lems Christian, zv. J.C. Remmel zwaal en C.A. Jonker Arii dv. C.J.M. vai Lydia dv. C.J.M. van der Krogt en K.L. den Hollander* Kelly, dv. J. Ravensbergen en S.F. Zuurmond Bart, zv. D. Schaap en J. Sira Cornelis, zv. C. Schaap en L. Varkevisser Arend Jan Cornelis, zv. H. varvder Plas en L.E. Kloos Maarten Nicolaas, zv. N. van Duijvenvoorde en M.N. van Duijn Jef- Haasnoot Rick Hendrik, zv. H.E. den Bosch en E. uit de Bosch Sander, zv. C.W.L. Berkheij en H. Ros Maar ten, zv. G.W. Durieux en E. van der Zwan Jacob, zv. J. Haasnoot en S.E. van der Plas Kevin, zv. R.A.H.R. van Roessel en J. Kuit Suzanna Arendje Anna, dv. N. van Duijn en A.C. 1. Verhoog en A. Schaap Cornelis, dv. J. Heemskerk en P. Zuijderduijn Anita, dv. J. Guijt en J.N. Kuijt Dimi- tris, zv. G. Bellas en M. van Staveren Elise, dv. B. Vooijs en J.G. van Duijn Casper, zv. M. Nagtegaal en M. Ver- Overleden Aaltje Cornelia van Leeu wen-Ouwehand, oud 75 jaar Gerard Zuijderduijn, oud 74 jaar Jacob van Duijvenbode, oud 73 jaar Cornelia Wilhelmina van Beelen-'t Hart, oud 72 jaar Theodorus Johannes Hooger- vorst, oud 47 jaar Pieter Plaizier, oud 78 jaar Kniertje Klinkenberg-de Niet, oud 74 jaar Johannes Dijkhuizen, oud 81 jaar* Willempje Verburg-Vooijs, oud 87 jaar Albert Hoekstra, oud 15 jaar Jacoba Johanna Houwaard-van Duijn, oud 78 jaar Sara Cornelia' Ha- veman-van Dommele, oud 60 jaar Ca- rel Joannes Pelt, oud 71 jaar Timo- thea Maria Boon-Konig, oud 62 jaar Jacob Haasnoot, oud 77 jaar Hendrik Paauw, oud 58 jaar Cornelia Hellen- berg-Haasnoot, oud 65 jaar Dirk Ou wehand, oud 69 jaar. Gehuwd P. Jonker en M.J.A. Paap J. A. van Duijn en A.H. van Beien M. de Vreugd en A. Maat H. van Duijn en J.J. van den Oever P.M. van der Eng en M.C. Dubbelman J. van den Oever en H.K. van der Plas J.W. de Vreugd en M.A. Schaap G.C. van Tricht en P.M. Lindhout* E.P.N. Brekelmansen M. Bal H.M. S J. Hasenoote Duijn en L. Haasnoot C.N.G. Rijnsent en W.N.A. van Dijk C. Francken en D.A. Hoek KJ. van Duijvenvoorde en Y.P.C. Spaink P. Guijt en M.P.T.I. Vandevijver*T. van der Meij en A. Ei kelenboom. Ondertrouwd J. Houwaart en N.J. Pluimgraaff T.S. Beaufort en C. Drij ver D.G. Mounourij en Y. Ammerlaan A. Jonker en A. de Best C.J. Zuijder duijn en I. van Rossum J.U. Zaane en J. Jonker* KC.P. Vooijs en J. Haas noot P. de Jong en J. van Duijn. GEMEENTE SASSENHEIM Geboren Leo, zv. R.C.N. Koster en H.J. van den Burg Shirley, dv. M. Gret en W. Y.C. Hartman Wessel A., zv. J.W. I LEIDEN «JAN WESTERLAKEN Psychiaters in Leiden en omgeving wor den herhaaldelijk persoonlijk "benaderd met verzoeken in het midden, oosten of noorden van het land te komen werken. Met mooie beloftes proberen de psychi atrische ziekenhuizen in die delen van Nederland hen los te weken van de in stellingen in Leiden en de regio. Dat onthult dr. J. Verhaegen, medisch- directeur van het Centrum Langeveld in Noordwijk. Hij weet dat de nood in het noordoosten van het land groot is. Op al lerlei manieren worden er pogingen ge daan psychiaters te werven. Het verst daarin gaat het psychiatrisch ziekenhuis Dennenoord in Zuidlaren. De directie heeft 10.000 gulden uitgeloofd aan dat personeelslid, dat kans ziet een psychia ter naar het ziekenhuis te lokken. Volgens Verhaegen maken de instel lingen het werk zo aantrekkelijk, dat zelfs oudere psychiaters wel eens overwegen een overstap te maken. „Ik heb vorige week nog een aanbieding gehad", zegt hij. „Nee, daar ga ik niet op in. Die brief heb ik opzij gelegd." Verhaegen zegt be grip te kunnen opbrengen voor de nood sprong van de psychiatrische ziekenhui zen. „Als er geen dokters zijn moet je een afdelingsluiten." De directeur van Centrum Langeveld vertelt, dat hij niet de enige psychiater in de Leidse regio is die met regelmaat van de klok wordt uitgenodigd ergens anders te komen werken. „Ik heb van collega's gehoord dat zij net zo'n brief als ik heb ben ontvangen. Brieven, waarin staat hoe mooi de streek is en dat er over de hoogte van het salaris te praten valt. Ik denk dat die schrijverij toch al anderhalf jaar aanhoudt." Ronselen De brieven baren Verhaegen wel enige zorg. Hij ziet het op deze manier werven van psychiaters als een vorm van ronse len. De brieven komen tot nu toe alle uit andere delen van Nederland. „Ik heb nog geen uitnodiging uit deze buurt ge had om te solliciteren. Maar", voegt hij er onmiddellijk aan toe, „het probleem speelt hier niet in die mate als in het noordoosten van Nederland." Hoewel zijn centrum al twee maanden op zoek is naar een psychiater, is het er nog niet in geslaagd een kandidaat te vinden. „Na de vakantie gaan we kijken hoe we dit moeten oplossen. Adverteren heeft vooralsnog weinig opgeleverd. Ik weet niet hoe we het nu aanpakken. Waarmee ik niet wil zeggen dat we ook met de geldbuidel gaan zwaaien als er iemand een psychiater aanbrengt." De psychiaters van Centrum 45 in Oegstgeest, een polikliniek waar mensen met een oorlogstrauma worden behan deld, worden ook al jaren uitgenodigd om eens bij een andere instelling in dienst te treden. „De brieven zijn per soonlijk getint", geeft mevrouw G. van Tiel, hoofd van de polikliniek toe. „Ik heb met deze benadering geen moeite", zegt ze. „Hieruit blijk dat de nood zeer hoog is. Op deze manier personeel wer ven doe je niet voor de lol." Bij het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest in Leiden laat men de psychiaters op verschillende afdelingen ervaring op doen om het werk zo aantrekkelijk mo gelijk te houden. „Wij leiden artsen op tot psychiater. Zo kan het gebeuren dat ze bij ons in dienst treden. Daar staat geen extra beloning tegenoververtelt H. Wiersema, hoofd personeelszaken. Hij zet vraagtekens bij de werkwijze van Dennenoord. „Ik weet het: je moet als instelling psychiaters hebben om te kunnen draaien. Ik vraag me af of het goed is wat Dennenoord nu doet. Nee. ik neb er geen moeite mee dat er mensen worden weggekocht. In het bedrijfsleven is dat schering en inslag. Waarom zou dat op ons terrein niet kunnen?" De Riaggs klagen al lange tijd steen en been dat ze veel te krap in hun psychia ters zitten. I-eiden ook? Waarnemend-di recteur N. Heemskerk: „Gelukkig zijn we bijna op sterkte. We zijn nog op zoek naar een jeugdpsychiater. Dat doen we zeker niet met een premie van 10.000 gulden. Het is wel een doorlopend pro bleem psychiater* te vinden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13