Huurders WBL naar de rechter Telefoonhulp gehandicapten kost weinig 'Leiden agrarische hoofdstad' Leiden&Regio Nieuwe beschoeiing Rijnkade Endegeest swingt weer Hoogleraar gentherapie Oud-student eist eigen kamer terug Plan voor gat Pelikaanstraat Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR 29,90 BEL 071-161400 WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1992 12 De gemeente begint eind september, begin ok tober met het verbeteren van de beschoeiing langs de Rijnkade. Daarbij wordt onder meer een groot aantal stalen damwanden langs de oever aangebracht. Het is de bedoeling dat dit trillingsloos gebeurt, zodat geen schade ontstaat aan de woningen in de omgeving. Desondanks inspecteert de gemeente vanaf volgende week de bouwkundige staat van de omliggende hui zen. Dit om onverhoopte schadeclaims van be woners te kunnen beoordelen. De werkzaamheden aan de beschoeiing zul len naar verwachting een half jaar duren. Tij dens het karwei vervallen alle parkeerplaatsen langs de Rijnkade en is de straat tijdelijk niet meer toegankelijk voor het autoverkeer. De ge meente zorgt voor alternatieve routes. De straat is nog wel toegankelijk voor voetgangers en fiet sers. Voor de verbetering van de beschoeiing moeten vijf bomen wijken. In het voorjaar van 1993 worden daarvoor nieu we bomen geplant. De schepen langs de wal krijgen tijdelijk een andere ligplaats. Gezamenlijke actie op komst tegen rioolheffing Huurders van de Woningbouwvereniging Leiden overwe gen gezamenlijk een gerechtelijke procedure aan te spannen tegen de corporatie, om zo een 'rioolheffing' van 1,50 gulden per maand van tafel te krijgen. De bewo ners verzetten zich tegen de heffing omdat het bestuur volgens hen daarmee eenzijdig huurcontracten heeft opengebroken. En dat is onwettig, menen ze. leiden »wim wegman De huurders willen gezamenlijk actie ondernemen omdat af zonderlijke rechtzaken weinig kans van slagen lijken te heb ben. J. Rijsbergen, voorzitter van het overlegorgaan bewo ners kontakten van de WBL: „Het risico is groot dat juridi sche procedures stranden om dat de rechter het bedrag een voudig te laag vindt. In soortge lijke gevallen is dat al eerder ge bleken. Het wordt natuurlijk an ders als zo'n zaak door tiental len mensen tegelijk wordt aan gespannen. Of zelfs honderder den, want zo groot is het onge noegen wel." De WBL-huurders komen dinsdag 25 augustus bijeen in het Vijf Hovenhuis aan de Hof- laan, om te kijken hoe groot het animo voor gerechtelijke stap pen precies in. Dan wordt ook gekeken wie de procedure in gang zetten. De verenigde huur ders zijn vooral op zoek naar mensen met een minimum-in komen. Die kunnen namelijk gratis juridische bijstand aan vragen. De rioolheffing van 1,50 gul den per maand maakt onder deel uit van een pakket bespa ringen dat de woningbouwvere niging eerder vaststelde. De WBL besloot toen werkzaamhe den, die tot dan toe gratis wa ren, aan de huurders door te re kenen. De rioolheffing is be doeld voor het ontstoppen van het riool. Volgens de woning bouwvereniging ontstaan ver stoppingen vaak door schuld van de huurders, die bijvoor beeld nogal achteloos maand verbanden of kattebakvulling door het toilet spoelen. De bewoners menen echter dat de WBL fout zit doordat ze eenzijdig de huurcontracten heeft opengebroken. Eerder al dreigden een aantal huurders de 1,50 gulden niet over te am- ken. De SP bood later hulp aan wanneer de bewoners tot actie zouden overgaan. Rijsbergen zegt overigens nog niets van de SP te hebben gehoord. De middelen zijn eenvoudig, het budget is klein. Toch is de Leidse gehandicaptentelefoon in tien jaar tijd een onmisbare informatiebron geworden voor lichamelijk gehandicapten en blinden. In dit jubileumjaar wordt het nummer veranderd in 071-143322. Een kind kan de was doen. Een telefoonaansluitingen -toe stel, twee antwoordapparaten en één cassettebandje. Dan heb je het wel gehad met de investe ringen die de gehandicaptenlijn sinds 1982 moest doen. Toch is het elk jaar weer afwachten of de eindjes aan elkaar kunnen worden geknoopt. De abonnementskosten van de telefoon braken de organisa tie onlangs bijna op. Op het laatste moment werd een instel ling gevonden die 300 gulden per jaar wil bijdragen om deze rekeningen te kunnen betalen. Wie het nummer belt hoort een bandje met informatie die van belang kan zijn voor gehandi capten en blinden. Zo luistert de beller onder meer naar de medische diensten en gegevens over alarmnummers. Verder wordt gemeld waar stoepen en wegen zijn opengebroken. „Dan kun je als blinde of gehandicap te een alternatieve route uitstip pelen." De gegevens voor het bandje, dat elke week opnieuw wordt ingesproken, komen uit kranten en van de afdeling voorlichting van de gemeente. De gehandicaptenlijn draait momenteel dank zij de inspan ning van drie vrijwilligers. Eén van hen is Dicky Weerheim, se cretaris van de ANIB, bond voor gehandicapten en arbeidsonge schikten. Zij heeft sinds kort het telefoontoestel met antwoord apparaat in haar woning staan. Dit tekent een beetje de om standigheden waaronder de ge handicaptentelefoon al tien jaar draait. Het is allemaal een beetje behelpen. Voorheen stond het toestel in de radiostu dio van de Vrije Lijn van het AZL. Hier werd de band ook in gesproken, door Else Anbach van de radiodienst, de tweede vrijwilligster die zich inzet voor de lijn. Maar door een interne verhuizing binnen het zieken huis moest de lijn verkassen. Dit brengt ook een wijziging van het telefoonnummer met zich mee. Dat is een probleem, want het oude nummer was goed ingeburgerd. Exacte gege vens over het aantal bellers zijn niet voorhanden, maar in de beginperiode werden zo'n 1500 telefoontjes per jaar geteld. Mevrouw Weerheim over woog enige tijd terug nog te stoppen met de lijn. Er was geen geld meer om de PTT-re- kening te betalen, de nummer wijziging zat haar dwars en het tien jarig-jubileum leek haar een mooie gelegenheid om het initiatief té beëindigen. Ze liet zich echter overhalen om door te gaan door Teun Vonk van de Nederlandse Vereniging voor Blinden en Slechtzienden (NVBS). Hij is de derde vrijwilli ger die al jaren is betrokken bij de gehandicaptenlijn. Hij wist een geldschieter te vinden die het bedrag wil ophoesten. Daar door is het voortbestaan weer voor een jaartje verzekerd. De vrijwilligers hebben evenwel le ren leven met onzekerheid. Toen de lijn in 1982 startte op initiatief van de gemeentelike werkgroep Integratie Gehandi capten, werd afgesproken een jaartje proef te draaien. Tot een evaluatie van dat eerste jaar is het echter nooit gekomen. „We hoorden niets van de gemeente, toen zijn we maar gewoon doorgegaan en dat houden we maar vol." De gehandicaptenlijn is tot 14 augustus nog bereikbaar op het oude nummer 071-212211. Na deze datum verandert het telefoonnummer in 071- 143322. LEDEN Het activiteitenteam van Endegeest houdt zaterdag 22 augustus het eindzomerfestival voor de bewoners. Verschillende bands en arties ten, en een braderie met springkussen zijn de hoofdonderdelen. Behalve bewoners zijn belangstellenden welkom. Het feest wordt gehouden op het terrein naast de portiergebouwtje aan de Ende- geesterstraatweg 5 en duurt van 13.30 tot 17.00 uur. Zakkenroliers actief leiden» Op verschillende plaatsen zijn gisteren zakkenrollers ac tief geweest. Een 22-jarige Leidenaar werd op het station besto len van een portemonnee met 100 gulden en een bakpasje. Op de Haarlemmerstraat raakte een 44-jarige Leidse vrouw haar beurs kwijt die ze in een boodschappentas bij zich droeg. Hierin zaten girokaarten en een pasje. Oplichting met valse betaalkaart leiden» De politie heeft gisteren twee mannen (een 26-jarige uit Koog aan de Zaan en 24-iarige uit Krommenie) aangehouden wegens oplichting. Het duo probeerde bij een autoshop aan de Nieuwe Beestenmarkt spullen te betalen met een gestolen cre ditkaart. Een dag eerder hadden ze al voor 500 gulden ingesla gen bij een autoshop aan de Haarlemmerstraat. De winkelier kreeg argwaan en belde de politie. Het duo sloeg op de vlucht in een auto die even later tot stoppen werd gedwongen op de Peli kaanstraat. Winkelier met mes bedreigd leiden Een 22-jarige winkelier uit de Haarlemmerstraat is gis termiddag met een mes bedreigd. De man had een klant in de sportwinkel die wilde betalen met een nep-betaalkaart. Toen hij de koper hierop aansprak, zette deze het op een lopen. De 20-ja- rlge zette de achtervolging in en wist hem in de Olieslagerspoort te achterhalen. Hij wist hem de kaart te ontfutselen, waarna de verdachte een mes trok en dreigde te steken. Daarop deed de winkelier een stapje terug en kon de dader er vandoor. De politie heeft een goed signalement. Onderzoek naar drugshandel leiden De politie heeft gisteren ingegrepen in het Katoenpark na een melding over drugsdealers. Toen agenten ter plekke kwa men, zagen ze twee mannen (26 en 31 uit Leiden) bij de struiken staan. Om hen heen lagen diverse paketten en plastic bolletjes. De spullen zijn naar het laboratorium gestuurd om te onderzoe ken of het om drugs gaat. Het duo is na verhoor op het bureau naar huis gezonden. leiden» De Rijksuniversiteit Leiden heeft de 36-jarige dr. D. Valerio be noemd tot bijzonder hoogleraar toegepaste moleculaire genetica. Valerio, werkzaam bij TNO, gaat zich de komende drie jaar bezig houden met gentherapie. Prof. Valerio is hoofd van de afdeling gentherapie bij het TNO-in- stituut voor Radiobiologie en Immunologie. Hier worden testen ontwikkeld om ziekten te bestrijden, zoals het aanbrengen van nieuwe genen in beenmergcellen. Onder leiding van Valerio wordt er ook gezocht naar therapieën voor het behandelen van de ziekte van Parkinson, long-, huid- en nierkanker, taaislijmziekte en de bloedziekte thalassemie. Terugkeer naar een kamer aan de Kaarsemakerstraat. Dat is de inzet van een kort geding mor gen tussen de 38-jarige oud-stu dent E. Kolfschoten en de Stich ting Leidse Studentenhuisves ting (SLS). Kolfschoten wil, nu het grote complex daar is gere noveerd, naar zijn oude kamer terug. De SLS heeft de kamer aan een ander verhuurd. Het zogeheten Minn huis aan de Kaarsemakerstraat waar tot voor kort studenten en jon geren woonden, verwisselde vo rig jaar van eigenaar en kwam in handen van de SLS. 'De stichting' zette vervolgens een grote renovatie op touw. Afgelo pen december moest Kolfscho ten door de bouwwerkzaamhe den noodgedwongen naar een wisselkamer aan de Hooigracht verhuizen. De SLS gaf hem te kennen dat hij mocnt terugke ren. Maar later bleek dat de huur werd verhoogd van 316 naar 677 gulden en hij inge schreven moest staan bij de universiteit. Kolfschoten wilde en kon niet aan deze voorwaar den voldoen en beriep zich op oude afspraken met de SLS waaruit zou blijken dat hij als oud-student en bewoner van het pand sinds 1975 wel kon te rugkeren en tegen een 'redelij ke' huurprijs. De SLS bood hem vervolgens een kleinere kamer in hetzelfse complex aan. Kolf schoten ging daar niet mee ak koord en stapte naar de rechter. 'Nieuwe bladen slecht voor het milieu' De stapel oud papier wordt nog hoger als Leiden er twee huis- aan-huisbladen bij krijgt. Het belang van nieuwe uitgaven weegt niet op tegen dit nadelige effect op het milieu. Burge meester en wethouders moeten daarom proberen de uitgevers op andere gedachten te bren gen. Dit bepleit de Socialistiese Partij (SP) in een brief die aan het college is gericht. De partij reageert hiermee op het nieuws dat het midweeks verschijnende Leids Nieuwsblad plannen heeft om ook in het weekeinde uit te komen. Uitgever L. Buijze zei eind vorige week in deze krant dat er ruimte is voor zo'n uit breiding. Ook Olaf Hoenson, de grote man achter de nieuwe zondagskrant Het, is daar zeker van. Heeft hij het bij het ver keerde einde dan is er wat hem betreft nog geen man over boord want hij denkt dat de slag met de al tien jaar oude zon dagskrant Nieuwsweek (net als deze krant een uitgave van Da- miate) winnend te kunnen af sluiten. De SP geeft de twee nieuwe bladen veel minder kans. Ze wijst op de ingezakte advertentiemarkt en betwijfelt of het publiek is geïnteresseerd in al die huis-aan-huisbladen. In haar brief breekt de SP ook een lans voor haar oude plan tot een heffing op het verspreiden van reclamedrukwerk. Nutsspaarbank sluit filiaal Schuttersveld Het filiaal van de Nutsspaar bank aan het Schuttersveld gaat per 1 september dicht. De geld automaat op dat punt blijft wel in dienst. „De belangrijkste re den voor de sluiting is dat wij minder tweemans-kantoren willen hebben in verband met beveiliging. Daarbij ligt het kan toor ook niet direct in een woonwijk", aldus directeur Van den Bosch van de bank met de S. De klanten van het filiaal Schuttersveld hebben een brief gekregen waarin de sluiting wordt aangekondigd. leidenHet 'gat' aan de Peli kaanstraat ondergaat wellicht over niet al te lange tijd een face lift. De architectenbureaus Van Veen, Van Swieten en Knappers hebben een bouwplan ontwor pen voor dit terrein voor tussen Haarlemmerstraat en Oude Vest, tegenover het studentencomplex Pelikaanhof. Er moet een gebouw komen met ongeveer 700 vier kante meter winkelruimte op de begane grond met daarboven 25 woningen, waarvan een aantal zogeheten 'penthouses'. De tota le hoogte van het gebouw komt op vier verdiepingen. Volgende week woensdag wordt een info-avond gehouden voor omwonenden en belang stellenden in de kantine van het Stadsbouwhuis aan de Langeg- racht. Daar zullen gemeente, ar chitecten en projectontwikkelaar het plan gezamenlijk presenteren. Eerder al werd een voorlopige tekening getoond aan de buurt bewoners die zitting hebben in de projectgroep Maredorp/De Camp. De reacties daar varieer den. Zo vonden enkelen het ge bouw te groot voor de omgeving en werd om het onverijdelijke verlies van enkele bomen ge treurd. Maar algemeen werd het wel als een verbetering van de huidige situatie gezien. Vrouwen en tractoren nieuw bij Vebo Een demonstratie van vooroor logse tractoren en een kraam met informatie over de positie en functie van de vrouw in de landbouw. Dat zijn twee van de nieuwe attracties van de vee tentoonstelling Vebo die zater dag 29 augustus in de Groen- oordhallen wordt gehouden. Ook 'oude' activiteiten zoals kaas- en vleeskeuringen en een zuiveldorp blijven de vee-expo omlijsten. „Er is ons alles aan gelegen de Vebo zo attractief mogelijk te maken voor het publiek. Boven de grote rivieren zijn Leiden en Gouda de laatste twee steden waar de landbouw zich nog door een tentoonstelling kan profileren. De Vebo in Leiden is het agrarisch gezicht van het westen geworden nu de ten toonstelling in Delft er na 42 jaar mee is gestopt en al eerder veemarkten in Gouda, Delft, Amsterdam en en Rotterdam zijn verdwenen", aldus Vebo- voorzitter Ir. M Veldman. Westland „Door het verdwijnen van de expo in Delft verwachten wij ditmaal veel deelnemers uit het Westland in Leiden aldus vice-voorzitter C. Duineveld van de Vereniging tot het bevorde ren van de agrarische belangen in Rijn- en Duinstreek'. Door het wegvallen van onder meer Delft is de positie van Leiden als landbouwstad versterkt. Twee maal per jaar, met pasen en eind augustus trekt de expositie duizenden bezoekers. Vooral vorig jaar toen de Vebo, met haar koeien, kalveren, geiten en pony's haar elfde lustrum vier de, was het extra druk in de Groenoordhallen. Gesteund door dat succes hopen Veldman en Duineveld nog land in Lei den te kunnen doorgaan. Voor de jongste jeugd is de Vebo niet zozeer een agrarische tentoonstelling maar vooral een grote kinder boerderij. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12