'Risico's nog te groot' Duin Bollenstreek 'Huizenbouw aan Meeuwenlaan' 'Kijk, daar is de hoofdkabouter' Ammerlaan wintVisserijkoers' "IR Sportclubs zwaar gedupeerd Brandweer Lisse nog niet uitgeblust WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1992 Milieu-organisaties: geen behoefte aan genetisch gemanipuleerde chrysant adriaan brandenburg Florigene is het eerste biotech- nologische bedrijf in Nederland dat toestemming vraagt een ge netisch gemanipuleerde bloem te verkopen. Het gaat volgens directeur J. van der Meer voor lopig om een zeer geringe aan passing waarbij een rose chry sant is veranderd in een witte. Dat is mogelijk gemaakt door het erfelijk materiaal te wijzi gen, zodat de vorming van rose pigment wordt voorkomen. H. Muilerman van de Zuid hollandse Milieufederatie ziet voorlopig slechts gevaren bij dergelijke proeven. „Je weet nooit precies wat je aan het doen bent bij genetische mani pulatie. Het is als een kralen snoer waar je zomaar een stukje uithaalt. Met als risico dat het kapotslaat en er eigenschappen in het milieu terechtkomen, die je er vervolgens nooit meer uit krijgt". Directeur Van der Meer beseft De stichting Natuur en Milieu en de Zuidhollandse Milieufederatie zijn fel gekant tegen de plannen van het Rijnsburgse bedrijf Florigene om een chrysant op de markt te brengen die genetisch is veranderd. De twee or ganisaties vinden dat er nog te veel risico's kleven aan een dergelijk initiatief. Zij zullen milieu-minister Alders vragen de noodzakelijke vergunning niet te verlenen. dat zijn plan 'gevoelig ligt', maar voert aan dat zeer zorg vuldig te werk is gegaan en dat de gevaren nihil zijn. „Het is nog slechts een eerste voorzich tige stap. Een experiment." De aanvraag voor vergunning is onderdeel van dat experiment. Nooit eerder is een dergelijk procedure doorlopen. Van der Meer verwacht niettemin dat hij binnen een half jaar de vereiste papieren in zijn bezit heeft. Zo dra de bloem in Nederland en Europa mag worden verkocht, wil Florigene zich op de Ameri kaanse markt richten. Het uiteindelijk doel van Flo rigene dat tegen de zin van Natuur en Milieu het afgelopen jaar veldproeven met de chry sant nam is om bloemsoor ten te kweken die resistent zijn tegen ziekten en plagen. Het ge bruik van bestrijdingsmiddelen zou daarmee kunnen worden teruggedrongen. Muilerman is niet onder de indruk van die mogelijkheden. „Je kunt op een normale manier ook heel goed den tegenwoordig waanzinnige resistente bloemen en planten eisen aan bloemen gesteld. Dat kweken. Maar dan vindt men al zou best wat minder kunnen, gauw het steeltje te kort, of de We stikken per slot van reke- kleur is niet in de mode. Er wor- ning in onze rassen." redactie. annet van aarsen adriaan brandenburg (chef) willeke heijkoop peter van der hulst dorith ligtvoet irene nieuwenhuijse conny smits roza van der veer paul de vlieger 071-161427 katwijk Menno Ammerlaan uit Wateringen is gisteren winnaar geworden van de wielerkoers voor zogeheten C-amateurs die in het kader van de Visserijdagen in Katwijk werd verreden. Ammerlaan zat in een kopgroep met Peter Philippa uit Naaldwijk en Dennis Zuiderwijk uit Poeldijk die respectievelijk tweede en derde werden. Beste Katwijker in de wedstrijd over 60 kilometer was Dennis van der Plas. Hij eindigde als achtste. Er verschenen zo'n 90 deelnemers aan de start. foto dickhogewoning Diefstal van auto's HiLL'fCQM Twee personenauto's, een Volkswagen Golf en een Mazda zijn in de nacht van maandag op dinsdag in Hillegom ge stolen. De Volkswagen stond geparkeerd aan de Weerestein- straat, de Mazda op de Leidsestraat, Beide auto's waren afgeslo ten. Zonder ventvergunning langs de deur hillegom De Hillegomse politie heeft gistermiddag een man op de bon geslingerd die zonder vergunning op de Burgemeester Wentholtstraat kaarten probeerde te verkopen. Diefstal uit personenauto sassenheim Ui t een au to die stond geparkeerd stond aan de Parkhove in Sassenheim is in de nacht van maandag op dinsdag een radio-cd-spelerontvreemd. De apparatuur is meegenomen nadat de ruit van het rechtervoorportier was vernield. Wassenaarse surfer breekt been wassenaar» Een 24-jarige Wassenaarder heeft gisteren bij het surfen zijn been gebroken. De jongen surfte in de branding bij de Wassenaarseslagen schoot uit de voetbanden van zijn plank. Hij knalde daarna zo hard op zijn surfboard dat zijn been brak. Andere surfers moesten hem uit het water halen. De Wassenaar der is naar het Diaconessenhuis in Leiden gebracht. Plan voor verhuizing Katwijkse kantoren afgewezen adriaan brandenburg De twee Katwijkse woning bouwverenigingen voelen voor alsnog niets voor een verhuizing van hun kantoren van het in dustriegebied 't Heen naar de Meeuwenlaan. De Brittenburg vindt dat voorrang moet wor den gegeven aan de bouw van goedkope huizen op de plek waar nu nog een schoolgebouw staat, terwijl de Katwijksche Bouwvereeniging (KBV) voorlo pig de voorkeur geeft aan een nieuw onderkomen aan de Prins Hendrikkade. Volgens een gemeentelijke notitie leent de vrijkomende grond aan de Meeuwenlaan zich bij uitstek voor de vestiging van de twee plaatselijke wo ningbouwverenigingen. Door de verplaatsing zou in 't Heen grond beschikbaar komen voor nieuwe bedrijven. Huizenbouw aan de Meeuwenlaan ligt, zo is te lezen, minder voor de hand. Enerzijds komen de woningen vrij geïsoleerd te staan en an derzijds dreigt geluidshinder wanneer de Laan van Nieuw Zuid alsnog wordt doorgetrok ken. Ooit is wel een plannetje ge maakt waarin ook met huizen bouw rekening wordt gehou den. In totaal zouden over drie verschillende flatgebouwen 44 woningen kunnen worden neergezet. Het zou dan gaan om ruime drie-kamerwoningen met een koopprijs van boven de 200.000 gulden. Vanwege de 'planologische bezwaren' is dat plan echter terzijde geschoven. Woordvoerders van de Brit tenburg en KBV reageren af houdend op de voorstellen. Bij de Brittenburg bestaat geen en kele behoefte aan een nieuw onderkomen. „Wij hebben pas een verbouwing achter de rug. Voorlopig zitten wij goed in 't Heen", zegt directeur L.W. Gre- Volgens Greven is sociale wo ningbouw (goedkope huizen) op de vrijkomende plek wel haast een vereiste. „Katwijk moet binnenkort het bordje vol bij de gemeentegrens plaatsen, terwijl het 1700 woningzoeken den heeft. Elke plek, ook al is die misschien iets minder ge schikt, moet worden benut voor huizenbouw. Daar valt met ons dus over te praten, maar niet over een verhuizing van ons kantoor." Directeur B. Molenaar van de KBV was gisteren nog niet op de hoogte van de gemeentelijke notitie. De KBV is, zo erkent Molenaar, wel voorzichtig op zoek naar een goede plek voor een nieuw kantoor op een cen traler gelegen plek in Katwijk. De bouwvereniging denkt daar bij in eerste instantie aan ver huizing naar de Prins Hendrik kade. „Maar het duurt zeker nog tien jaar alvorens daar ruimte vrij komt", denkt Mole naar. „Vandaar dat wij binnen kort moeten besluiten over een verbouwing van ons huidige pand." Directeur L.P. van der Hooft van het Beroepencollege Rijn mond, eigenaar van het school gebouw, geeft eveneens de voorkeur aan woningbouw aan de Meeuwenlaan. „Of liever ge zegd, wat voor ons het meeste geld oplevert". Rijnmond heeft van het ministerie van onder wijs min de meer de opdracht gekregen zoveel mogelijk uit het vuur te slepen. Van de op brengst moet de ver- en nieuw bouw van de school aan de Louise de Colignylaan worden bekostigd. „En dus is het voor ons aantrekkelijk met projectontwikkelaars over woningbouw mogen praten", aldus Van der Hooft. Volgens een woordvoerster van de gemeente Katwijk moet het voorstel, zoals dat nu op ta fel ligt, worden gezien als een eerste aanzet tot de discussie die nog volgt. De eerste ronde is morgen, wanneer de raadsleden zich over de plannen mogen uitspreken. Wie op zoek is naar... - BRILLEN EN KONTAKTLENZEN Dorpsstraat 29 Noordwijkerhout Hoofdstraat 200 Sassenheim Kwaliteit en service! Leerlingen in één gebouw Leerlingen van het Beroepen- college Rijnmond in Katwijk zijn in augustus '94 allen onder gebracht in één schoolgebouw. Directeur LP. van der Hooft hoopt althans dat de ver- en nieuwbouw van het scholen complex aan de Louise de Co lignylaan tegen die tijd is afge rond. Momenteel is Rijnmond nog gevestigd op drie locaties: de Louise de Colignylaan, de Meeuwenlaan en Jan van Bra- kelstraat. Bestaat over de toe komst van het schoolgebouw aan de Meeuwenlaan nog veel onzekerheid, aan de Jan van Brakelstraat komen vrijwel ze ker woningen. De plannenma kers van de gemeente gaan er vanuit dat daar zo'n 36 huizen kunnen verrijzen. Wanneer de finitief voor woningbouw wordt gekozen, kan een deel van het schoolgebouw worden ver bouwd tot drie-kamerapparte- menten. Asbestdeeltjes in centrum Lisse verwijderd Als een soort buitenaardse we zentjes begeven ze zich door het centrum van Lisse. Een wit pak, handschoenen en laarzen aan en voor de mond een kapje waardoor verse lucht wordt aangevoerd. De blik is naar be neden gericht. Metertje voor metertje wordt de Wagendwars straat afgezocht naar kleine deeltjes van het schadelijke as best die afkomstig zijn van het dinsdag door brand verwoeste dak van de THB-hal. Even na zes uur begon het daarin gespecialiseerde schoon maakbedrijf CSU met het reini gen van het centrum van Lisse. In de vroege ochtenduren gaf, na spoedoverleg met de direct betrokkenen, het college van burgemeester en wethouders hiertoe de opdracht. „In dit ge val gaat de volksgezondheid voor. In een later stadium zul len we ons wel over de juridi sche gevolgen buigen." Lisse heeft zich financieel garant ge steld voor de kosten van de schoonmaakactie, enkele tien duizenden guldens. Geld dat la ter op de eigenaar van de THB- hal zal worden verhaald. In een brief werden de bewo ners in het gebied tussen grof weg de Wagenstraat, Wa gendwarsstraat, de Westerdreef en het afgebrande pand op de hoogte gesteld. Naast uitleg over het doel van de schoon maakactie kregen de bewoners het dringende advies niet zelf de asbestdeeltjes op te ruimen. Omwonenden beklaagden zich er over dat de brief pas te gen de avond in de bus lag. Kin deren hadden de gehele dag nog vrij op straat gelopen. An deren maakten zich druk over de plekken die de brandende asbestdeeltjes op auto's hebben achtergelaten. Burgemeester G. van der Kroft zegt in een reactie dat de gemeente tijd nodig heeft gehad om de schoon maakactie te coördineren. „Vlugger kon gewoon niet. En op zichzelf is er geen sprake van een levensbedreigende situa tie." „Kijk, daar heb je de hoofdka bouter", roept een van de be woners als hij een medewerker van CSU ziet verschijnen. Het is niet de enige opmerking waar mee de schoonmakers worden geconfronteerd. „Hier ligt ook nog een stukkie" en „moet je die auto niet weghalen?" Bij het kamp dat CSU op een parkeerterrein aan de Wester dreef heeft opgeslagen wordt de aanpak door een medewerker toegelicht. Tot zonsondergang zijn de schoonmakers in de straten en tuinen aan de Heereweg, Ka naalstraat, Wagenstraat en Wa gendwarsstraat gisteren in touw geweest. De hoger gelegen ge deelten, zoals daken en schuur tjes, en de andere straten zijn vandaag aan bod gekomen. Voor de allerkleinste deeltjes is gebruik gemaakt van een gea vanceerde 'stofzuiger'. Tegen het eind van de middag zou de schoonmaakactie zijn voltooid. lisse dorith ligtvoet peter van der hulst „Ik zal niet zeggen dat de zaalvoetbalcompetitie op zijn gat ligt, maar we moeten acuut aan de slag om iets anders te vinden." Cor van Steijn, af delingsmanager van de KNVB Leiden, reageert verschrikt na het afbranden van de sporthal in Lisse. De voetbalbond huurde de hal 70 avonden per jaar. Zo'n 300 van de 1600 jaarlijkse afdelings wedstrijden werden er gespeeld. De competitie begint de eerste week van sep tember. „Het zal niet eenvoudig zijn om nu nog iets anders te vinden. De meeste hallen worden een jaar van tevoren verhuurd", stelt de manager somber vast. „We zullen in Lisse naar een vervangende ruimte moeten zoeken. Wellicht kunnen we een tennishal omvormen tot zaalvoetbalhal", zegt Jan van der Ploeg. Hij heeft zijn hoop gericht op de sporthal van Van Gerven in De Engel. De Lisse- naar heeft niet alleen bemoeienis met de vijf plaatselijke zaalvoetbalteams die in KNVB-ver- band uitkomen, maar coördineert daarnaast ook de recreatiecompetitie. Voor het komend seizoen hadden zich weer dertig teams aangemeld. „Het zal dus niet makkelijk worden om vervangende ruimte te vinden." J. van de Loo, voorzitter van de technische commissie van de Lawn Tennisclub Lisse, is ook nog niet uit de brand. Tijdens de herfst en de winter kregen de junioren en senioren les in de THB-hal. Ook huurden een aantal van de 1100 le den er banen om 'vrij' te kunnen spelen. De ten nisclub denkt erover een opblaasbare hal neer te zetten op het sportpark aan de Van Lijndenweg. Ook de bouw van een eigen hal wordt plotseling heel actueel. In beide gevallen moet de gemeente de club dan wel terwille zijn. Verder zal de vereni ging bij alle sporthallen in de regio opvragen of er nog vrije uurtjes zijn, maar Van de Loo verwacht hier weinig van. „Die zitten natuurlijk allang vol." usse De brandweer van Lisse is gisteren nog enkele keren In actie gekomen bij de door brand verwoeste THB-hal. Gistermiddag was het nodig om smeulende vuurresten na te blussen, terwijl gisteravond losliggende asbestdelen door de brandweer werden natgehouden. foto holvast

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11