nooit Erotisch' biertje verhit gemoederen Minder honden door 'schijt-bijt-en-blaf imago' Het Gesprek van de Zomerdag NOOIT NOOIT Naar de zon OF NAAR DE MAAN Vakantieleed of vakantiepret DINSDAG 11 AUGUSTUS 1992 Niemand heeft het in de gaten gehad, maar in tien jaar tijd is het aantal honden in Nederland met 600.000 stuks afgenomen van 1,8 naar 1,2 miljoen. De Leidse postbesteller Henny van Polanen: „Minder geworden? Ben je gek. Ik loop toch al heel wat jaartjes met de post, maar naar mijn gevoel zijn het er al leen maar meer geworden. Hoe komen ze aan die getallen?" Volgens directeur Goof Ebert van de Divebo, de organisatie voor dierenspeciaalzaken, zijn de cijfers afkomstig van het bu reau voor de statistiek en de marketingoverzichten van de grote voerfabrikanten. Wanneer de trend zich de komende tien jaar voortzet, kan de hondentel ler wel eens bij de 600.000 halt houden. Dit met desastreuze gevolgen voor de dierenhandel, zo voorspelt de Divebo. Het slechte 'schijt-bijt-en-blaf imago' heeft de tolerantie van de Nederlander aanzienlijk aan getast, zegt Ebert. Daarbij komt nog eens de slechte publiciteit die de pitbull op zijn geweten heeft. „Volgens ons is ook van belang dat er steeds meer een- en tweepersoonshuishoudens komen. Wie heeft er nu nog tijd voor een hond?" zo vraagt Ebert zich af. De Leidse dierenspeciaalzaak Vlieland zegt er tot nu toe wei nig van te hebben gemerkt. „Wel vinden wij dat de gemeen te Leiden heel erg hondonvrien- delijk bezig is", zegt mede-eige naar M. Nijhove. „Die uit- laatstroken zijn natuurlijk veel te klein. Mensen moeten belas ting voor hun hond betalen, maar een eigenaar wordt steeds meer als een halve a-sociaal ge zien. Het zou mij dus niets ver bazen wanneer steeds meer mensen afzien van het bezit van een hond." neem Nijhove vraagt zich echter af of dit ten koste gaat van zijn bran che. „Mensen geven immers steeds meer uit aan hun huis dieren. Met name in de Rand stad komt het nog maar zelden voor dat honden met de pot mee eten. Op de voeding wordt steeds beter gelet, want honden krijgen soms alergiën of een slechte vacht van bepaalde voe ding. Het kan sommige mensen niet schelen wat zij daarvoor moeten betalen, zij willen alleen het beste voor hun hond. Daar naast is er een groep die naar de Hoogvliet gaat voor goedkoop voedsel." De aanwezigheid van honden ergert Nijhove helemaal niet. „Ikzelf heb ook een hond, die zou ik niet willen missen. Ik zie er ook op toe dat hij geen over last veroorzaakt. Wij laten hem altijd zijn behoefte in de goot doen. Ik beschouw een hond niet als een beest, maar als een huisvriend en een fijne speelka meraad. En zo bekijken heel veel mensen het, vooral alleen staanden." Postbesteller Van Polanen kijkt hier toch iets anders tegenaan. Hij heeft geen uitgesproken he kel aan de trouwe viervoeters, maar bepaalde ervaringen stemmen hem niet vrolijk. Daarom heeft hij zich 'gewa pend' met een zogenaamde da- zer. Een makkelijk in de hand liggend apparaatje dat uitzon derlijk hoge tonen produceert die alleen voor het honde-oor te horen zijn. „Een heel effectief dingetje. De honden doe je er geen pijn mee, maar ze gaan wel voor je op de loop. Dat is nu net wat ik moet hebben", aldus Van Polanen. Volgens Van Polanen is het honden niet kwalijk te nemen dat zij het op de postbode ge munt hebben. „Elke dag maar weer kom ik door de tuin, bij de voordeur, terwijl dat hun terri torium is. Ik ben voor honden een indringer die zij willen ver jagen. Heel logisch. Veel minder logisch vind ik het wanneer mensen voor mij de deur open doen om grote postpaketten aan te nemen, zonder de hond even in de huiskamer te hou den." Stunt Hondeliefhebber Ype de Jong, die ooit de politieke partij Leef baar Leiden in het leven riep, heeft van de trend nog niets ge merkt. „Daar verbaas ik mij over. Kloppen de cijfers wel? Is het geen stunt van die dieren handelbranche?" Dat er minder honden komen vindt hij op zich een goed be richt. „Ik heb nooit ontkend dat honden geen overlast veroorza ken. Ik erger mij ook wild aan honden die midden op de stoep schijten. Ik heb mij echter altijd verzet tegen het eenzijdige anti- hondenbeleid van de gemeente, waardoor ook goedwillenden worden getroffen", aldus De Jong. „Ik vind dat er te veel honden zijn. Ik hoop dat men sen steeds beter en bewuster een keuze voor een hond ma ken. Sommigen nemen te mak kelijk een huisdier, dat bewijzen de overvolle asiels wel. Hoe minder honden, hoe beter daar voor kan worden gezorgd. Al thans, dat hoop ik dan." VAKANTIEPERIKELE 'U heeft een aardig bospaadje aangelegd' Gina Blok uit Warmond, op va kantie in Groesbeek van 17 tot 31 juli. „We kwamen terug van een uit stapje naar Duitsland en namen in de buurt van Nijmegen de afrit van de snelweg. Op een ge geven moment zei mijn man Ronald: 'Ik zag een auto het ta lud afrijden'. Ik keek hem ver baasd aan en zei: 'je bent harstikke gek'. Maar hij bleef volhouden en stopte even verderop op de vluchtstrook. Hij stapte uit en ging naar beneden de bossen in. Ik bleef boven want onze ba by en hond zaten nog in de au to. Ik vond het allemaal ook wel eng, vooral toen Ronald harstik ke lang weg bleef. Het duurde maar en duurde maar. Op een gegeven moment begon ik maar te roepen. Na een poosje kwam er antwoord en in de diepte zag ik iets roods. Even later kwam hij met een 60-jarige vrouw te voorschijn die over haar hele lijf bibberde als een rietje. Wat bleek nou, die vrouw had in de auto een black-out gehad. In plaats van met de bocht mee te sturen, ging zij met een vaartje van 120 kilometer per uur rechtdoor. De vrouw was zo perplex dat zij niet meer kon re ageren en de auto kwam pas na 100 meter in het bos tot stil stand. De agent die later kwam kijken zei nog: 'Nou r heeft een aardig bospaadje gelegd'. die overigens ver der helemaal niets mankeerde, hoorde die opmerking niet. Ze bleef zich maar afvragen hoe zij dit thuis zou moeten vertellen." De ene keer zit de enige ster die het hotel heeft in de badkamer- spiegel, zoals de Leidse band Rubberen Robbie ooit zong. De ande re keer kom je op een vakantie in een uithoek van Thailand je buurman tegen. Of je wordt mee uit gevraagd door Julio Iglesias. Gebeurtenissen die een vakantie onvergetelijk maken, in vele op zichten. Wij willen weten welke bizarre, vrolijke en nare avonturen onze le zers op hun reizen deze zomer meemaken. Schroom niet te schrij ven of te bellen naar 'Het Gesprek van de Zomerdag'. Postbus 54, 2300 AB Leiden, tel: 071 - 161440. Bierdrinkers, let op uw zaak! Kijk voor u een Belgisch biertje langs de huig laat walsen, eerst goed naar het etiket. Want ook in de bierbranche grijpt het ze delijk verval om zich heen. In de Leidse Bierwinkel, op de hoek van de Hartesteeg en de Nieuw- straat, is sinds anderhalve week een biermerk verkrijgbaar dat luistert naar de naam 'Grote Lui'. Op het etiket staat een wat onbeholpen getekend manne lijk geslachtsdeel afgebeeld, met daarboven de tip: 'Op slaapka- mertemperatuur uitschenken De journalistiek eist soms zijn tol. Zeer tegen onze zin in, doen wij even een warenonderzoek. Tja, waar smaakt het bier naar? Het is een beetje zoetig, niet on aangenaam van smaak, moeten wij zeggen. Oud bruin, maar dan met een jonge impuls. Bierwinkel-eigenaar Hans van der Reijden heeft het merk 'voor de gein' geïntroduceerd. „Het is een zogenaamd etiket-bier, en wordt op de markt gebracht door brouwerij Van Eeken, voorheen 't IJ. De reacties er op zijn heel verschillend. Sommige mensen kunnen erom lachen en kopen het als een pikant ca deautje. En de bierverzamelaars zijn er tuk op. Maar er zijn ook negatieve reacties geweest. Klanten die iets te maken heb ben met vrouwenverenigingen en Blijf—vanmijnlijfhuizen zeiden: 'Hè bah, moet dat nou?' En dan moet je weer gaan uit leggen dat het maar een grapje is. Over het 'Goeie Mie'-bier, dat wij ook sinds kort verkopen, heeft niemand wat gezegd. Goeie'Mie was dus een moorde nares, een gifmengster. Maar zo gauw de erotiek om de hoek komt kijken, schop je kennelijk tegen schenen. En met merken als 'Guillotine', 'Delirium' en 'Black Voodoo' zijn er ook nooit problemen geweest. Als onze voorraad 'Grote Lui' is uitver kocht, stop ik ermee. Hoewel? Als de vraag zo groot blijft als nu, zit ik met een klein pro bleem. Want de klant is bij ons nog steeds koning." Saskia van der Reijden, de echt genote van Hans, ziet de zaak van de luchtige kant. Veel kwa de klanten heeft zij niet gehad. „Integendeel. En het is gek ik heb vooral van vrouwen leuke commentaren gehad. 'Meid, dat is geinig, dat geef ik bij een be valling of een bruiloft'. De heren staan er meestal nogal sceptisch naar te kijken. Het bier loopt als een trein. We hebben van de week twee kratten verkocht en dat is veel. En ik vind het ook nog eens onwijs lekker bier. Ach, je moet het allemaal niet zo zwaar zien." Ruud Lorrier, eigenaar van café 'Het Praethuys' en mede-orga nisator van het komende Twee de Leidse Nazomer Bierfestival, heeft het bier zelf nog niet in huis, maar verwacht wel dat het tijdens het festival is te krijgen. Ach, dit is toch leuk. Ik hoor die bestellingen al: 'Mag ik twee grote lullen van je'. Maar kijk, het moet natuurlijk wel goed bier zijn, anders ga ik het niet verkopen. En nu ik er eens over nadenk: 'Grote lui', tja, bloot slaat toch dood? Ach, je hebt natuurlijk altijd mensen die lichtgeraakt zijn. Het valt me mee dat ze de dierenbescher ming nog niet hebben inge schakeld." Kees Vos van het Leidse café De Spons zegt dat er al vraag is ge weest naar het bier. Waarom? „De naam zal de mensen wel aantrekken. Ik heb zelf een fles je gedronken, maar echt lekker vind ik het niet. Maar als de mensen het willen, gaan wij het verkopen. Wij zijn niet zo moei lijk." Bij Café De Grote Beer in Lei den reageert men aanvankelijk vriendelijk op ons telefoontje. Maar als we de merknaam van het bier laten vallen, kruipt er argwaan in de stem van de da me. En al snel wordt dan het contact verbroken met een schuw-benepen: „Nou, bedankt voor de informatie." „Ach, waarom zou zoiets niet mogen?", zegt de vijfenveertig jarige Marcel D. uit leiden, ter wijl hij bij Café Het Huis de Bij len een goudgele rakker bestelt. „Komt dat bier soms uit Gul pen?". CEES VAN HOORE Saskia van der Reijden met vier flesjes van het n Koopschapen „Het zijn koopschapen". De veehouder herhaalt deze als verweer bedoelde woorden wel een keer of tien. Veel meer heeft hij kantonrechter R. van Leeu wen niet te zeggen. Een kwestie van volharding of verbale on macht? Tussen mei 1990 en ja nuari 1991 heeft de 67-jarige verdachte niet of nauwelijks naar zijn 108 blatende wolleve ranciers omgekeken. Zo'n twin tig schapen waren kreupel. An dere hadden schurft en maag darmworm. Waarom geen die renarts geraadpleegd? „Ik had ze gekocht", ZO brengt ver dachte onverwacht een variant in zijn betoog aan. De kantonrechter raakt niet eens geïrriteerd. Een veehouder zorgt toch goed voor zijn die ren, waarom deze dan niet, vraagt hij zich hardop afAls je schapen koopt, kun je alles ver N wachten. We praten over koop schapen", aldus de verdachte. Officier van justitie, mevrouw M. van der Bel, raakt nu wél geirriteerd. Nog voordat de rechter het sein geeft voor haar requisitoir, voegt ze de veehou der toe: „Juist omdat u van alles kon verwachten, had u de de schapen goed moeten verzor gen. Ik vind het harstikke zielig voor die dieren." Ze eist 750 gulden of 15 dagen hechtenis. Of verdachte daar nog iets op wil zeggen. „Het is uit de hand gelopen. Dat heb je hé, met schapen kopen. Koopschapen, echt, je weet het niet." Aan het vonnis van Van Leeu wen is te merken dat hij niet al leen de schapen zielig vindt. Hij verlaagt de boete tot 250 gul den. De andere 500 gulden zet hij om in een voorwaardelijke straf.Als u ook maar één schaap niet goed verzorgt, dan bent u de pineut." Vrome rijder Bij de wat oudere meneer uit Middelburg, die in de lente van vorig jaar op de Oegstgeester Rhijngeesterstraatweg door het rode licht zou zijn gereden, is het wél duidelijk: hij houdt ge woon vol en heeft zijn verhaal klaar. Hij is door oranje gere den, punt uit. Bij de agent die hem op de bon slingerde, moet de wens de vader van de ge dachte zijn geweest, aldus ver dachte. Dat lijkt de kantonrech ter hoogst onwaarschijnlijk. .Agenten vinden het heus niet leuk om processen-verbaal te maken. Ze zijn liever op straat dan dat ze van die ingewikkelde verhalen op papier moeten zet ten." Daar trapt verdachte niet in: „Die agent is daar gewoon neergezet. Hij moet zijn dag doorbrengen met het maken van processen-verbaal." Verdachte is nu w natuurlijk niet met z'n allen door rood rijden omdat er niemand aan komt." De verdachte laat zich echter niet van de wijs brengen: „Ik ben niet door rood gereden. Boven dien heb ik een bescheiden in komen. Ik ver zoek u om vrij spraak." Het verhaal heeft indruk ge maakt op de of ficier van justi tie. „Weliswaar is een proces verbaal een wet tig bewijs, maar ik gun verdachte het voordeel van de twijfel." Waarom ze dat doet, maakt ze niet duidelijk. De kantonrechter stemt in met vrijspraak. Politietijd De Zoetermeerder die in febru ari van vorig jaar het inrijverbod op de parallelweg van de Zoe- terwoudse Europaweg zou heb ben genegeerd, lijkt nu met zijn aanhoudendeontkenningen ook succes te kunnen boeken. Zijn presentatie doet in elk ge val niet onder voor die van de 'vrome automobilist'. Van belang is het tijdstip van het incident. Volgens de politie was het 8.55 uur, volgens ver dachte kort na negen uur. Op de Europaweg is tot 9.00 uur ge motoriseerd verkeer verboden. Verdachte had die ochtend gro te haast. Toch heeft hij aan het begin van de Europaweg ge wacht op de pieptonen van het radiojournaal van negen uur. Het horloge van de politieman gaf echter 8.55 uur aan. Dat het hoe dan ook een grensgeval be trof, bleek volgens verdachte uit het feit dat hij door mocht rij den, direct nadat de bekeuring was uitgeschreven. „Ik zie dikwijls dat er hele rijen auto's worden teruggestuurde „Een kwestie van seconden", gaf de rechter toe. „Maar als ik de bewuste agent erbij haal, dan beweert-ie vast en zeker dat hij de piepjes pas hoorde terwijl hij de bon aan het uitschrijven Als u zo redeneert, verlies ik deze zaak natuurlijk altijd", al dus de verontwaardigde ver dachte. En: „U denkt toch niet dat ik eerst ga wachten en dan voor die laatste paar minuutjes het risico op een bon ga ne men?" De kantonrechter gaat daar niet op in. „We moeten Zoeterwoude maar eens advise ren van negen uur half tien te maken. Zo houden we sluipver- keer toch niet tegen", gooit hij het over een andere boeg. Ver dachte: „Da's allemaal waar, maar ik hoef me alleen aan re gels te houden die ziin gesteld, „la, maar zo'n opstelling is voor omwonenden, die last hebben van sluipverkeer, weinig sociaal. U moet gewoon wachten tot u aan de beurt bent of met de bus gaan". Ook de officier van justitie twij felt niet aan het tijdstip. „Negen uur is negen uur. Aan die grens mag niet worden geknabbeld want dan begeven we ons op een hellend vlak. Ze eist 60 gul den. Verdachte mag het nog één keer proberen. „Dit is voor mij een principiële kwestie. Het gaat mij niet om die zestig gulden, Ik heb een halve dag verlof geno men om voor te komen en ik vind dat dat onvoldoende wordt gewaardeerd. De rechter weer „Principe-kwestie? Er is hier maar e'e'n principe aan de or de: geen verkeer voor negen uur." WIMKOtVOtT»

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9