Pauwhof toch verkocht 'Mijn vrouw is geheime wapen' Wanneer Ol Regio Leiden Wijziging buslijnen 48 en 45 Verbouwing Mevo moet klachten oplossen DINSDAG 11 AUGUSTUS 1992 astrid van den berg Stichting voelt weinig voor aanbod Wassenaarse kunstenaars De reddingspoging van Wassenaarse kunstenaars om De Pauwhof te behouden, lijkt gedoemd te mislukken. De eigenares van het gebouw, de Overvoorde-Gordon Stich ting (OGS), voelt er weinig voor om de artiesten het werk-, rust- en inspiratiepunt voor kunstenaars en we tenschappers vier jaar in beheer te geven. „Het is on waarschijnlijk dat dit een aanvaardbare oplossing is", al dus OGS-voorzitter H. Risch. „Deze groep kunstenaars zoekt gewoon behuizing voor de eigen activiteiten." LIESBETH BUITINK De Vereniging van Wassenaarse beeldende kunstenaars (VWBK) wil De Pauwhof vier jaar op ei gen kosten beheren, om daarna met Oosteuropese artiesten en geleerden de traditie van het pand voort te zetten. Omdat er geen hypotheek op het gebouw rust, denkt de VWBK het finan cieel te kunnen bolwerken. Vol gens Risch is het plan echter in het nadeel van de leden van de stichting. „Als we de Pauwhof niet verkopen, onthouden we aan onze leden de financiële middelen die we anders uit de rente van het verkoopbedrag zouden kunnen genereren." De Pauwhof moet worden opgeheveh omdat er onvol doende geld is. Al jarenlang is ingeteerd op het vermogen van 800.000 gulden van de stichte res van het landgoed naast het raadhuis, mevrouw J. Overvoor de-Gordon. Kunstenaars en we tenschappers die in De Pauw hof werkten, hoefden daardoor alleen kostgeld te betalen. Al in 1987 besloot de stichting het ge bouw een andere bestemming te geven. Na verschillende red dingspogingen sloot De Pauw hof begin vorige maand uitein delijk definitief de deuren. Risch blijft wel bereid elke reddingsactie te onderzoeken. „We wachten wel tot de Wasse naarse kunstenaars een voorstel doen. maar ik geef het weinig kans. We hebben alle mogelijke plannen om De Pauwhof te be houden al bekeken. We moeten naar een constructieve oplos sing zoeken. Als zich bijvoor beeld een koper aandient die ook kunstenaars en weten schappers wil ontvangen, maar slechts de helft voor de Pauwhof wil betalen, denk ik: dat is ook mooi, dat wil ik ook graag. Als dat toevallig die VWBK is: pri ma. Maar zij hebben daarvoor helemaal geen geld." De VWBK wil in de Pauwhof tentoonstellingen, concerten en lezingen houden. Eerder be- heerdén zij het kunstenaars- pand 'Bianca', voordat de Rabo bank daar ging bouwen. Woordvoerder R. Blote: „Dat deden we ook voor niets, we onderhielden het en hebben het opgeknapt. En dat was een suc ces. We hielden zelfs 9000 gul den over." De VWBK heeft nu onderdak in het klooster aan de Kerkstraat. Daarvoor betaalt zij jaarlijks 10.000 gulden huur. „We hebben dus het geld om De Pauwhof te onderhouden", aldus Blöte. Risch blijft het voorstel echter onaanvaardbaar vinden. „Door de financiële middelen niet voor onze eigen leden vrij te maken door te verkopen, subsi diëren we eigenlijk die kunste naars. En daarvoor voelen we weinig. We zijn bereid om zo veel mogelijk intact te houden wat er is. Wat ons dat precies waard is, kan ik niet zeggen. Dat moeten we per voorstel bekij ken." Zomervideomarathon in Oegstgeest oegstgeest» De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest or ganiseert op dinsdag 18 augustus een zomervideomarathon. Voor jongeren in de leeftijd van 10 tot 15 jaar worden films uit verschillende genres gedraaid. De marathon duurt van 13.00 tot 20.30 uur, met een pauze van 18.00 tot 19.00 uur. Deelname aan de hele marathon in het gebouw aan het Boerhaaveplein 13 kost 2,50 gulden, alleen het avondprogramma is voor een gulden te bekijken. Op maandag 17 augustus staat een tafeltennistoernooi op het programma. Er wordt gestreden om de SJJO-trofee. Deelname voor tieners van 10 tot 15 jaar kost een gulden. De wedstrijden worden gehouden van 14.00 tot 17.00 uur. Zeskamp in attractiepark Duinrell wassenaar Teams van de brandweer, de politie, het Duinwater bedrijf Zuid-Holland, de reddingsbrigade en het personeel van Duinrell, doen komende zondag op de ligweide van het Tikibad mee aan een zeskamp. De wedstrijden in het attractiepark be ginnen om 17.00 uur en duren ongeveer twee uur. leiden tes in Leidschendam, Voorscho ten, Leiden en Leiderdorp. In de richting van Leidschendam komt na 19.00 uur de bus der tien minuten later dan volgens de oude dienstregeling. In de richting van Leiderdorp komen de bussen eerder aan, namelijk zes minuten eerder op maan dag tot en met vrijdag en vijf minuten eerder op zaterdag en zondag. Overdag blijven de tij den voor lijn 48 gelijk, op enkele ritten 's morgens vroeg na. De veranderingen van de bustijden van lijn 45 zijn ook hoofdzake lijk 's avonds na 19.00 uur. Bus 45 richting Den Haag vertrekt na die tijd vier minuten eerder dan volgens de oude dienstre geling. Passagiers van de NZH-buslij- nen 48 en 45 moeten met in gang van 24 augustus rekening houden met een nieuwe dienst regeling. Lijn 48 rijdt vanaf die dag een halfuursdienst van Lei derdorp naar ziekenhuis St. An- toniushove in Leidschendam, via Leiden en Voorschoten. De bus rijdt dus niet meer door naar Den Haag CS. Voor verbin dingen met Voorburg en Den Haag moet in Leidschendam worden overgestapt op tramlijn Om een goede overstap op lijn 3 mogelijk te maken veran deren in de avonduren de ver trektijden van lijn 48 aan de hal- zoeterwoude dirk koppes Het geheime wapen van de Zoeterwoudse duivenmelker J. Zevenhoven is zijn vrouw. „Zij verzorgt al vijftien jaar mijn jon ge duiven", vertelt hij. Het re sultaat is er dan ook naar: afge lopen zaterdag eindigden tij dens een vlucht uit het Franse Chantilly zeven van zijn dieren bij de eerste acht in de uitsla genlijst van de Leiderdorpse vereniging 'De Rijnklievers'. „Je gelooft je eigen ogen niet als je zo'n uitslag ziet: de nummers één, twee, drie, vier, vijf, zes en acht waren van mij!" Bij 'De Rijnklievers' heeft de Zoeterwoudenaar vaak succes. De afgelopen periode was het vooral raak met zijn vijf maan den jonge duiven. „Je ziet wel vaker dat als een man samen met zijn vrouw de dieren ver zorgt, de resultaten beter wor den. Door mijn slechte longen kan ik niet te lang in de hokken blijven. Mijn echtgenote is me steeds meer gaan helpen." De bedrijfsleider van een Haags fruitexportbedrijf is vanwege die longkwaal eigenlijk afgekeurd. Gelukkig kan hij zijn werk zo in delen dat noch zijn duiven noch zijn gezondheid er onder lijden. Echtgenote B. Zevenhoven steekt veel tijd in él haar huis dieren. „Ik ga elke dag ander half uur met onze Duitse staan der wandelen. De duiven doen we samen. Mijn aandeel bestaat uit het schoonmaken van de hokken en het vertroetelen van de jonkies. De contacten met de club laat ik aan mijn man over." Na jaren zoeken heeft Zeven hoven de succesformule gevon den. „Je gaat een systeem uit zoeken dat bij je past. Ik begin bijvoorbeeld met zwaar voer in de training. De meeste duiven melkers geven hun vogels licht voedsel en bouwen op naar de wedstrijd toe. Toen ik lasser was at ik pas veel né het werken. Vlak voor de vlucht krijgen mijn duiven* dus licht voer. Net als bij atleten, die eten vlak voor een wedstrijd vooral zetmeel. Met dit warme weer geef ik de dui ven veel paddy (ongepelde rijst), dat houdt het vocht vast." De Zoeterwoudse bedrijfslei der beoefent zijn hobby sinds 1945. „Toen ik vijf was, nam mijn vader een paar vogels uit België mee. Ik raakte meteen verknocht aan de sport. In die tijd mocht je echter voor je achttiende niet meedoen aan wedstrijden. In 1958 ben ik dus pas lid geworden van 'De Rijn- De Zoeterwoudse duiven melker gaat met zijn tijd mee: hij stopt zijn fokprogramma in de computer. „Ik probeer bij de oude lijnen, de oude afstam ming. te blijven. En af en toe vers bloed toevoegen door nieu we dieren aan te kopen. Maar ook bij die nieuwe exemplaren moeten er voorouders bijzitten die ik al heb." Kritiek op zijn liefhebberij doet Zevenhoven af met 'onzin'. „Al die verhalen over dieren mishandeling slaan nergens op. In een heel seizoen komen mis schien vier van mijn honderd duiven niet terug naar hun nest. Wegblijven is een zeldzaam- leiderdorp liesbeth buitink Een verbouwing van het Lei derdorpse bedrijf Mevo Houtindustrie aan de Zijldijk moet voorkomen dat de buurt nog langer geluidshin der ondervindt. Mevo heeft een stuk grond gehuurd op het terrein van touwfabrikant Verto. Daar komt de afzuig installatie, die al een paar jaar de oorzaak is van de ge luidsoverlast. De verbouwing kost Mevo ongeveer 350.000 gulden. De afzuiginstallatie werkte van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat, tot grote erger nis van de omwonenden. Het apparaat stoorde hen in hun nachtrust, klaagden zij. In middels zijn echter afspraken gemaakt die het gebruik van de installatie en het lawaai moeten indammen. Overdag mag het apparaat gewoon worden aangezet, maar 's avonds moet het geluidsvo lume omlaag en vooral 's nachts hoort de installatie amper hoorbaar te zijn. Wanneer Mevo zich niet aan die afspraken houdt, kan Duivenmelker JZevenhoven: Je ziet wel vaker dat als een man samen met zijn vrouw de dieren verzorgt, de resultaten beter worden." foto jan Samenwerking basis voor succes Zoeterwoudse duivenmelker verklaart van de gemeente. Woordvoerder D.A. Blijle- ven durft niet te zeggen wan neer de verbouwing klaar is. „Het wachten is eerst op de bouwvergunning", aldus Blijleven. Mevo is niet geluk kig met de gedwongen ver bouwing. „Dit is niet naar onze tevredenheid. Wij had den het natuurlijk liever an ders gezien. Vanuit econo misch oogpunt hadden we liever een paar jaar gewacht met verbouwen." Blijleven wijt de klachten van omwonenden aan de nieuwe hinderwetbepalin gen. „Het bedrijf staat al heel wat jaren op dezelfde plaats en we hebben nooit eerder klachten gehad. Maar nu is de hinderwet herzien en moeten nieuwe vergunnin gen worden aangevraagd. Daarmee maak je heel wat los." De omwonenden zijn blij dat er naar hun klachten is geluisterd. „Maar waar schijnlijk gaat die verbou wing wel anderhalf jaar du ren", vermoedt één van hen, die niet met name genoemd wil worden. „Dus we zitten nog wel een tijdje met die el lende." AGENDA DINSDAG 11 AUGUSTUS Leiden Sjoelen bij speeltuinvereniging Ste venshof. C. van Bruggepad 2, aan vang 20.00 uur. Katwijk Open huis aan boord van de tjalk 'Da- niëlle', afgemeerd aan de Prins Hen drikkade t/o Teun Hoek, tot 21.00 tot21.00.u 6e Open Avond van de KNZHRM in het Boothuis aan de Rijnmond, van 19.00 tot 21.30 uur. Wielerwedstrijd, parcours: Zuid Bou levard - Sportiaan - Drieplassenweg - Seinpoststraat, start om 19.30 uur. heid, ze komen uit vrije wil te rug. Als er eentje ziek is breng ik hem naar de poelier. Ik krijg net niet over mijn hart ze zelf dood te maken." Een paar weken geleden werd een Nederlandse duif voor ton nen naar het buitenland ver kocht. Het hoogste bedrag dat Zevenhoven voor één van zijn vogels loskreeg was 3000 gul den. Er zitten al Zoeterwoudse vogels in Taiwan en Japan. Met de verkoop van eigen vogels en het winnen van prijzengeld blijft de hobby betaalbaar. „Ik heb laatst de hokken ver nieuwd. Al met al speel ik quit te." Hoewel de wedstrijd van af gelopen zaterdag voor Zeven hoven niet meer stuk kan, weet hij pas donderdag wat de vlucht werkelijk heeft opgeleverd. Bin nen zijn vereniging 'De Rijnklie vers' had hij weliswaar zeven vogels bij de eerste tien, maar de uitslag moet nog worden ge toetst aan die van alle andere verenigingen uit Leiden. WOENSDAG 12 AUGUSTUS Leiden Bloemenwandeltocht over 10,15 of 20 km, start vanaf WV, Stations plein, tussen 9.00 en 17.00 uur. Curiosamarkt op het Stadhuisplein, Stadsbouwhuis, Langegracht 72, 10.30 tot 12.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal 'De Brug'. Wassenaarseweg. van 16.00 tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Wassenaar Kermis aan de Dr. Mansveltkade. vanaf 18.00 uur, Vuurwerk nabij het Vliegende Brigade op het strand bij 'Willy Loes', aanvang 13.30 uur. Zomeravondzang mmv soliste Truus Rietveld-de Vries in de Oude Kerk, Boulevard, samenzang 19.50 uur, aanvang 20.00 uur. Lisse Fietstocht over 40 km, start vanaf Hotel De Nachtegaal, Heereweg 10, om 10.00 uur. Noordwijk Woensdagavondzang mmv Chr. Urker Visserkoor, Oude Zeekerk, Hoofstraat 96. aanvang 20.30 uur. Zwaan en Nel nationaal kampioen haringschoonmaken IRENE NIEUWENHUUSE Dat vissen zich lekker voelen in het water is genoegzaam be kend. Maar het hemelwater dat gistermidag naar beneden viel, droeg nu niet bepaald bij aan het welslagen van de Nationale Haringschoonmaakwedstrijd in Katwijk. Toch viel het jaarlijks terugkerende festijn niet in het water. Integendeel, het enthou siasme van zowel de schoon makers als het publiek was en bleef ondanks de druilerige re gen, groot. En onder de paraplu en het tentdoek bleef het rede lijk droog. Wethouder H. van Mierlo was de eerste die een harinkie mocht schoonmaken. Gekleed in witte jas opende hij de wed strijd, waarvoor zich dit jaar ruim zestig kandidaten hadden gemeld. Volgens de voorzitter van de jury, A. Taal, deed hij het niet onverdienstelijk. De Kat- wiikse wethouder at zijn eigen schoongemaakte haring in ieder geval op de traditionel manier hoofd achterover en mond wijd open met veel verve op. Van Mierlo benadrukte dat de wedstrijden van belang zijn „Dit evenement is van ouds her natuurlijk een onderdeel van de visserij en deelname ver eist een levendige vakkennis. Mede door het competitie-ele ment wordt het een toeristisch attractie, waar wij in Katwijk blij mee zijn". Er werd gestreden in twee ca tegorieën: de detailhandel en de industriële sector. De bedoeling was steeds in 7,5 minuut zoveel mogelijk haringen op de juiste wijze schoon te maken. Win naar bij de detailhandel werd Henri Nel (23 jaar) uit Spaken burg. Hij ontdeed 24 haringen van graat, vel, ingewanden en kop. De jury keurde er 21 goed. „Ik ben zo blij als wat, want er staan hier heel wat keien, het is net alsof ik nu in de zevende hemel woon", was de eerste re actie van de Spakenburger. Nel noemde zijn kampioenschap bijzonder, omdat hij al geruime tijd niet meer werkzaam is in de visindustrie. Sinds een half jaar is hij boekhouder. „In de vis is veel geld te verdienen, maar het is er wel keihard werken. Maar irische rondwandeling, start van- Schaakstukken uit vele landen in Ambachts- en Baljuwhuis van ansichtkaarten van schaak stukken maakte de tentoonstel ling compleet. Op de expositie zijn niet alleen schaakspellen te zien, de mogelijkheid bestaat ook om zelf een partijtje schaak te spelen. Dat kan met het grote openlucht-spel, dat voor de ge legenheid in de zolderruimte van het Ambachts- en Baljuw huis is opgesteld, en aan één van de tafels waar de speelbor den voor de bezoekers klaar staan. Schaakstukken zijn niet alleen noodzakelijke onderdelen voor een hersenkrakend spel, som migen zijn kleine kunstwerken op zich. De fraaiste exemplaren zijn bij elkaar gebracht op de tentoonstelling 'Schaakstukken- intemationaaldie van 22 au gustus tot en met 13 september in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorschotense Voor- straaat te bezichtigen is. Op de expositie zijn tachtig schaakspellen te zien uit allerlei landen, waaronder Egypte, Mexico, Israel, maar ook min der exotische landen als Duits land en natuurlijk Nederland. De spellen zijn gemaakt van uit eenlopende materialen als ivoor, hout, metaal en marmer. Pronkstuk van de tentoonstel ling is een antiek Russisch schaakspel. De spellen zijn bij elkaar ge bracht door verzamelaars uit het hele land. Een verzamelaar Verder houdt drs. E. Rein- hartz op zondag 6 september om 12.00 uur een lezing in de Ambachtszaal onder de titel 'Symboliek van de schaakstuk ken'. De kunsthistorica heeft zich beziggehouden met een onderzoek naar deze symboliek. Ze laat tijdens haar lezing zien dat schaakstukken een afspie geling zijn de maatschappij. In verschillende culturen worden de stukken op eigen wijze uitge beeld. ja, als ze me nu een ontieglijk hoog bedrag gaan bieden, dan wil ik er best eens over naden ken." Volgens Nel is het haring schoonmaken een secuur werk je is. „Je moet het in je vingers hebben. Een beetje raggen over zo'n beesie kan iedereen, maar het volgens de regels doen, dat is heel wat anders. Dat is je aan geboren of niet en verleren doe je het nooit. Maar je moet wel iedere keer weer effe goed zwe ten om snelheid te halen." Katwijker CeesZwaan (17 jaar) haalde de hoogste prijs in de industriële sector. Werkzaam bij een Katwijkse visverwer- kingsbedrijf mag hij rekenen op een 'grote bonus'. Ook bij hem werden 21 van de 24 haringen door de jury als excellent beoor deeld. „Te gek, super, niet uit te leggen", zijn de eerste woorden die de jeugdige Katwijker na de prijsuitreiking over de lippen krijgt. Zwaan deed voor de der de keer mee. Hij vindt dat er nu maar gelijk Olympische kam pioenschappen moeten worden ingesteld. „En geloof maar dat ik dan mee doe". Jeugdraad niet samen met Sjelter leiderdorp* liesbeth buitink De Hervormd Gereformeerde Jeugdraad (HGJ) uit Leiderdorp wil niet samenwerken met het sociaal-cultureel centrum de Sjelter. De samenwerking was voorgesteld door de gemeente raad, die op deze manier subsi die hoopte uit te sparen. Vol gens de HGJ zou samenwerking echter juist duurder zijn door extra organisatie- en bestuurs- kosten. De HGJ ontvangt jaarlijks 1400 gulden subsidie van de ge meente, waarmee ze tien pro cent van haar kosten kan beta len. De overige 90 procent komt van de hervormd-gereformeer- de kerken in Leiderdorp. De HGJ vreest dat de kerken niet meer zoveel willen bijdragen als de HGJ-activiteiten in de Sjelter ook voor andere kinderen toe gankelijk zijn. Samenwerking tussen de Sjel ter en de HGJ is 'heel moeilijk', denkt ook de gemeente. De bei de instellingen krijgen daarom ook volgend apart subsidie. Ctbf.HOEK Terwijl het publiek toekeek, streden de deelnemers van de nationale kampioenschappen haringschoonmaken gisteren in Katwijk om de hoogste eer. foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8