Leiden Regio 'Geel' voor derde deel Leidse cafés Niemand loopt hier lekker langs Psoriasis Centrum aan Oude Rijn open LVC behoed voor afbranden Ze roepen wel eens naar een grietje "T5TR5DAC 11 AUGUSTUS 1992 Pauwhof 8 De eigenaar van De Pauwhof, de Overvoorde-Gordon Stich ting, voelt niets voor het reddings plan dat plaatselijke kunstenaars voor het pand hebben opgesteld. Wegens overschrijding van sluitingstijden Door de verscherpte controle op de sluitingstijden van Leidse disco's, cafés en vooral terrassen zijn er nu al 21 zogeheten 'gele kaarten' uitgedeeld. Een gemiddelde van twee per weekeinde sinds de invoering van de kaarten, eind mei. Als het in dit tempo doorgaat, heeft aan het eind van de zomer meer dan de helft van de 70 Leidse horeca-zaken een kaart op zak en zullen enkele zaken zelfs tijdelijk eerder dicht moeten. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De gemeente besloot dit jaar strenger te controleren. Een ca fé, disco of terras dat de slui tingstijden overtreedt, krijgt nu eerst een waarschuwing - een 'gele kaart'. Wordt er nog een keer een overschrijding gecon stateerd, dan volgt een 'rode kaart' en moet de zaak voor straf een tijdje eerder sluiten. Het terras van Het Huis de Bij len was tot dusver de enige die een dergelijke straf kreeg. Het afgelopen weekeinde is er een recordaantal van vijf gele kaarten uitgedeeld, vooral aan terrassen die na elven nog be volkt waren. Een probleem is overigens dat veel terrashou ders na 23.00 uur wel de tafels en stoelen opstapelen, maar de bezoekers door het zoele zo merweer er niet over denken om naar binnen te gaan. En ver volgens blijft de politie niets an ders over dan de kaart uit de borstzak te toveren. Politievoorlichter D. Grave- land wilde de namen van de vijf betrokken zaken van het afgelo pen weekeinde nog niet prijsge ven omdat de exploitanten pas morgen officieel op de hoogte worden gesteld. Ondanks de vele waarschuwin gen en het risico dat een flink aantal horecazaken binnenkort een deel van hun weekendom- zet moet missen, is het volgens voorzitter J. Ponsioen van de Leidse afdeling van Horeca Ne derland nog geen tijd voor 'har de woorden' richting gemeente: „Ik zal niet zeggen dat ik blij ben met de huidige regeling of dat ik iets van het beleid van de gemeente begrijp, maar we hebben te maken met een de mocratische beslissing en die hebben we te respecteren", al dus Ponsioen. Eind augustus beraadt het bestuur van de ver enigde Leidse horeca-onderne- mers zich op de situatie. Burgemeester C. Goekoop die horeca-aangelegenheden in zijn portefeuille heeft, was gisteren niet voor commentaar bereik baar. een woordvoerder van de brandweer is daarbij een groot aantal leidingen gesmolten of vernield. Hij weet zeker dat als de brandweer later was ge waarschuwd er geen LVC meer was geweest. De brandweer moest met veel hak- en sloop werk tussen een aantal vloeren in zien te komen. Daar bevond zich namelijk de brandhaard. Een voorraadkamer en een vertrek daarboven zijn uit gebrand. Andrée vermoedt dat er iets is misge gaan in de bedrading van de koeltanks voor het bier. Volgens hem heeft zo'n beetje de helft van alle leidingen een opdoffer gehad. Behalve brand schade is er ook veel waterschade. „Vier uur blus sen, dat is wel een paar duizend liter water", vreest Andrée. „Het toeval wil dat we net klaar waren met de verfbeurt. Dat moet dus allemaal opnieuw. Hoewel het allemaal erg vervelend is, overheerst de opluchting. Ik weet niet wie die mevrouw is die de brandweer heeft gebeld maar het LVC is haar in elk geval zeer erkentelijk." Een bewoonster van de Haarlemmerstraat heeft vannacht voorkomen dat het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat is afgebrand. Zij zag rond twee uur vanuit haar woning rook tussen de ge bouwen door komen en waarschuwde direct de brandweer. Die kon toch pas vier uur later het sein brand meester geven. Johan Andrée, stafme dewerker van het centrum voor popmuziek, film en cursussen, schat de schade 'uit de losse pols' op zo'n 80.000 gulden. Het LVC is volgens de stafmedewerker verze kerd tegen brand. De bijdrage van het LVC aan El Cid, de introduktieperiode voor eerstejaars-stu denten in de tweede helft van augustus, komt te vervallen. Of het LVC in september direct aan het nieuwe seizoen kan beginnen, is nog maar de vraag. De oorzaak van de brand is sluiting. Volgens Tienduizenden patiënten in Leidse regio Het Psoriasis Centrum aan de Oude Rijn heeft bewust voor Leiden gekozen om er een po likliniek te vestigen. In het ge bied tussen Amsterdam en Rot terdam wonen enige tiendui zenden patiënten die aan deze chronische huidziekte lijden. Leiden ligt centraal. Daarom was de keus snel gemaakt. Leiden is de tweede gemeente in Nederland waar een behan delcentrum in gebruik wordt genomen. Dat gebeurt morgen. Amersfoort ging Leiden voor evenals Gent en Antwerpen in België. Drs. R. Kieft, directeur van de Psoriasis-kliniek, zegt dat gebieden waar veel mensen dichtbij elkaar wonen, in aan merking komen voor een be handelcentrum. Leiden en directe omgeving, motiveert hij, herbergt enige honderdduizenden inwoners. „Tel je daar de grote steden (Amsterdam, Den Haag, Rotter dam) en hun regio's bij, dan kom je uit op een paar miljoen. Van hen lijdt twee tot drie pro cent aan de huidziekte. Zoveel mensen kunnen we onmogelijk allemaal behandelen." Toch is de toeloop nog te overzien. „De komende vier weken hebben we tweehonderd consulten. Dat is veel, maar we willen naar het dubbele." Huidartsen, die aan de kliniek zijn verbonden, bepalen hoe vaak de psoriasis moet worden behandeld. Kieft: „Wij hebben onze eigen methode. De patiën ten krijgen homeopatische ge neesmiddelen die zij op de aan getaste huid moeten smeren. Als de behandeling daarmee aanslaat, ondersteunen we die met licht (ultraviolette stralen)." Thuis Wordt hiermee eveneens voor uitgang geboekt, dan kan er bij de patiënt thuis enkele maan den zo'n lichtbak worden neer gezet. Kortom, merkt Kieft op, deze mensen kunnen zichzelf dan thuis behandelen. Op welk tijdstip dat gebeurt is niet zo belangrijk. „Ze hoeven niet steeds vrij te vragen aan hun baas. Als ze 's avonds klaar zijn kunnen ze voor die lichtbak gaan zitten. Van ons krijgen ze richtlijnen waaraan ze zich moeten houden." Over de resultaten van de be handeling, aldus directeur Kieft, zijn de psoriasis-lijders meer dan tevreden. Ruim tachtig pro cent van de patiënten boekt op merkelijke verbetering. „Verre weg het grootste gedeelte van de huidziekte verdwijnt na en kele behandelingen. Maar je moet het wel blijven onderhou den. De ziekte is chronisch en steekt steeds weer de kop op. Hoewel zij soms spontaan ver dwijnt. De meeste patiënten die met onze methode zijn behan deld, zijn er goed over te spre ken. En dan hebben we het in veel gevallen over die patiënten van wie de huid behoorlijk is aangetast door de psoriasis. Zeg maar de zwaardere gevallen." Kieft beschouwt zijn behan delcentrum niet als een concur rent voor de ziekenhuizen in Leiden en omgeving. „We zijn er en ons produkt is goed. Laat ze allemaal maar met iets goeds komen, daar worden de patiën ten alleen maar beter van. Want om hen gaat het tenslotte. Wie weet kunnen we ooit tot een vorm van samenwerking met hen komen. Ik werkte ooit in een kuuroord in Groningen waar een samenwerking met het academisch ziekenhuis tot stand kwam. Eerst moeizaam, later tot ieders tevredenheid. In Amersfoort heeft het Pso riasis Centrum al een succesje geboekt: het regionale zieken fonds vergoedt de kosten van fondspatiënten. Het Zilveren Kruis dat in die omgeving werk zaam is doet hetzelfde voor par ticuliere patiënten. Het Leidse centrum heeft het ziekenfonds Zorg en Zekerheid op de hoogte gebracht dat het met de behan deling van psoriasis-patiënten begint. Over het vergoeden van de kosten is nog geen contact geweest. Psoriasis Centrum, Oude Rijn 61, Leiden, tel. 071-127899. Drs. R. Kieft: „Tachtig procent van de patiënten is tevreden over de behandeling." LEIDEN De exploitant van Twins 303 vindt de commotie over de koffie shops een beetje overdreven. „Mensen hebben vaak een verte kend beeld van wat hier gebeurt. Wij hebben hier geen heroïne verslaafden binnen, alleen hasj-rokers. Ja, af en toe zitten er wat Engelsen op het terras die er wat viezig uitzien. Je kent dat wel, ringen door de neus, rugzak, legerlaarzen en ongewassen. Dan zie je de mensen met name op donderdagavond en zaterdag hoofdschuddend langslopen. Dat werkt lekker beeld-bevesti gend." „Veel van de angst komt echter voor uit vooroordelen. Soft drugs zijn een cultureel verschijnsel, net als drank. En waar cafés gewoon zijn geaccepteerd, wordt over stickies moeilijk gedaan. Ach, er gebeurt natuurlijk wel eens wat hier dat niet geheel wet telijk geaccepteerd is, maar datzelfde geldt voor de kroegen". De eigenaar zegt al het mogelijke te doen om de buurt van overlast te verschonen. „Herrie heb je hier niet, en er wordt niet op straat gehandeld of zo. Ik probeer juist een heel goede relatie op te bouwen met de omgeving. Naast de koffieshop heb ik een souvenir-winkel ingericht met veel Delfts Blauw. Dat ding is twee weken geleden geopend en de meese klanten waren oude re mensen van de hofjes hier aan de overkant. Dat zegt genoeg. De politie is ook nog langs geweest, die was laaiend enthou siast". De winkeliers en omwonenden zeggen de meeste overlast te ondervinden van café annex koffieshop De Merel. Daar zou ook het terras zijn waar degenen zitten die voorbijgangers na schreeuwen. De eigenaar sluit niet uit dat dit onder het bewind van zijn voorganger wel is gebeurd. „Maar ik zit hier nou een maand en ik treed daar echt wel tegen op. Die jongens zitten bij mooi weer buiten, en als er dan een leuk grietje langskomt wil len ze wel eens wat roepen. Maar echt lastigvallen is er niet bij. daar zorg ik wel voor." Softdrugs verkoopt hij ook niet. „De term 'koffieshop' op de lichtbak laat ik veranderen. Dat werkt verwar rend, je krijgt hier vaak van die kleine jochies binnen die vragen om hasicake. Daar doe ik niet aan, daarvoor gaan ze maar naar de overkant." goed spreekt zijn ergernis wel uit. „Het is geen kijk, ik hoor veel klanten klagen over die gasten die er rondhangen, het zal dus ook wel klanten weghouden, met name ouderen durven er gewoon niet langs. Daarbij staan de dealers hier de hele dag voor de deur. De politie doet er te weinig aan. Van de week hebben ze er twee meege nomen, en meteen is het wat rustiger. Zo zie je dat ingrijpen heus wel werkt". Zijn collega van bloemwinkel De Booij pleit eveneens voor harder ingrijpen. „Natuurlijk kan de politie wel wat doen. De ze houding getuigt van een waardeloze instelling. Er lopen zo vaak kleine gastjes naar bin nen bij die tenten. De politie moet gewoon eens wat vaker een kiikje komen nemen." Of de verkoop van de bloemen te lijden heeft onder de aanwezig heid van de koffieshops circa tien meter verderop, weet De Booij niet. Wel vreest hij verder verval van de winklestraat als niet snel wat gebeurt. „Ze krij gen nu al niemand meer in de leegstaande winkels vanwege de naam van dit gebiedje, hoewel dat de huurprijzen hier relatief laag zijn". Boekenmarkt nu volgende maand De boekenmarkt die gisteroch tend bij de Vismarkt zou wor den gehouden, is op het laatste moment afgelast. De organisa tie achtte het door het onweer niet verantwoord de vaak zeld zame boeken in de kramen te leggen. De boekenmarkt wordt nu op 14 september gehouden. Winkelier drie maal gestoken LEIDEN Een 43-jarige Leidse winkelier is vannacht op de Langegracht neergestoken door twee inbre kers. Na behandeling kon de man weer naar huis. De daders wisten te ontkomen. Volgens getuigen gooiden twee mannen tegen drie uur een ruit in van een sigarenzaak aan de Lange Mare en namen vervolgens een vitrine met aan stekers mee. De politie en een van de getuigen, de 43-jarige man, gingen op zoek naar de daders. De politie vond de vitri ne terug in de Koddesteeg. De winkelier zag het duo tegen half vier op de Langegracht. De twee trokken een mes en verwond den de Leidenaar op drie plaat sen in zijn bovenlichaam. Stroomstoring rond Hooigracht Door een stroomstoring in het gebied bij de Hooigracht en de Middelstegracht hebben twee duizend huishoudens gisteren tussen 18.00 uur en 20.30 uur zonder stroom gezeten. Bij 20 gezinnen duurde het euvel zelfs tot 01.00 uur. Oorzaak is volgens een woordvoerder een beschadiging aan de kabel voor hoogspan ning én laagspanning aan de Middelweg. Enige tijd geleden is daar het riool gerenoveerd. Wel licht dat bij die werkzaamheden de beschadiging is ontstaan. Ergernis over koffie-shops groeit LEIDEN ROY KLOPPER De kop van de Haarlemmer straat gaat steeds meer lijken op een klein Zeedijkje. Koffieshops rijzen er als paddestoelen uit de grond, veel voormalige winkel panden staan leeg. Omwonen den en ondernemers ergeren zich groen en geel aan het soft drugsvolkje, zo dicht bij het nieuwe visitekaartje van Leiden: de passantenhaven. Aan de Haarlemmerstraat en het aangrenzende Havenplein vinden we achtereenvolgens De Merel, Groenewoud en Twins 303. „Het zal wel bij een stad horen, maar van mij mogen ze al die gasten van het terras ha len, die troep uit de mond pluk ken en eens leren wat werken is", aldus een omwonende. Hij ergert zich met name aan het gedrag van lieden die bij mooi weer op het terras zitten en voorbijgangers belachelijk ma ken. „Mensen worden uitge scholden, niemand loopt hier echt lekker voorbij. En dan zwijg ik nog maar van het feit dat ze de hele dag Feyenoord- liedjes zitten lallen, terwijl Ajax natuurlijk kampioen wordt". Gedoogd De gemeente gedoogt de koffie shops. Dat is een mooie om schrijving voor het feit dat er niets tegen de zaken gebeurt. Volgens woordvoeder R. van Gulick van de gemeente kan ie dereen in het centrum een win kel beginnen, als het maar in overeenstemming is met be stemmingsplan. En dus zijn de koffie-shops officieel winkeltjes waar je een bakkie koffie kunt drinken. De Leidse politie is allesbe halve blij met de situatie. In het jaarverslag van 1991 werd er nog een paragraaf aan gewijd. „Het gedogen van koffieshops is velen, en met name ouders van opgroeiende kinderen, een doom in het oog. Ze vragen zich vaak af waarom de politie niets doet. Er is een duidelijke toena me te constateren van het aan- De koffieshops rukken op in het deel van de Haarlemmerstraat nabij de Haven. foto henk bouwman tal verkooppunten. Begrijpelijk, want de veelal belastingvrije winsten zijn zeer aanzienlijk". Volgens voorlichter D. Grave- land van de Leidse politie zou de controle een heel stuk ge makkelijker worden als de ge meente drie of vier plaatsen in de stad zou aanwijzen waar soft-drugs mogen worden ver handeld. „Nu kan iedereen zo maar overal beginnen. Door de gespreide ligging is alles moei lijk in de gaten te houden." Vol gens Graveland begrijpen veel Leidenaars 'er absoluut niets van dat de politie niets doet'. „Jullie weten toch dat het ge beurt, doe er eens wat aan", is een veelgehoorde opmerking. De politie mag volgens de richtlijnen van het openbaar ministerie echter alleen ingrij pen als drugs worden verkocht aan minderjarigen, de openbare orde wordt verstoord en er openlijk reclame wordt ge maakt. Verder wordt op in bur ger en op surveillance gecontro leerd of geen hard-drugs over de toonbank gaan. Door het ge doogbeleid wordt het straat beeld aan de kop van de Haar lemmerstraat gedomineerd door felgekleurde koffieshops en op straat rondhangende jon geren. Er is nogal wat leegstand. De voormalige rijwielhandel van Jan van Zijp staat al maan den te huur, maar bijft leeg. Op de hoek met de Koestraat geldt hetzelfde voor het pand van een voormalige textielwinkel. De oude kantoorruimte van make laardij Z&R daarnaast heeft maanden leeg gestaan. Er kwam uiteindelijk een Israëlisch res taurant in dat niet bijster liep. De ruimte wordt momenteel verbouwd, waarna de Israëliër het nog eens gaat proberen. Het onroerend goed loopt er gewoon niet lekker, deels als ge volg van de naam die dit stukje winkelgebied heeft gekregen. Veel andere zaken die er zitten, draaien pas sinds kort. De eige naren ervan onthouden zich lie ver van commentaar. Een woordvoerder van Swaak Wit-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7