Van wie wordt de heilige stad Jeruzalem Renamo-leider treedt uit schaduw Russen in Azië voelen zich in de steek gelaten Feiten &Meningen DINSDAG 11 AUGUSTUS 1992 2 Eén vein Yitzhak Rabins verkiezingsbeloften luidde dat hij over 'vrede' zou onderhandelen, niet al leen over het 'vredespro ces'. Hij is nu één maand premier van Israël en lijkt de daad bij het woord te voegen. Rabin, op bezoek bij de Amerikaanse presi dent Bush zei gisteren „de volgorde van Israels na tionale prioriteiten te ver anderen" om de vredes onderhandelingen beter op weg te helpen. De bouw van nieuwe neder zettingen buiten de zoge naamde Groene Lijn, de Israëlische grens van voor 1967, is aan banden ge legd. De constructieve opstelling van Rabin wordt vandaag beloond met de verzekering van Bush dat de VS de opgeschorte tien miljard dollar aan kredietgaran- ties alsnog zal krijgen. Met het krediet kan Israël de opvang re gelen van de honderdduizen den immigranten uit de voor malige Sovjetunie en Etiopië, en binnenkort ook uit Bosnië-Her- cegovina. Nu er plotseling weer schot in de vredesonderhandelingen lijkt te komen, treden ook de obsta kels voor succesvolle onderhan delingen duidelijker naar voren. Rabin weet dat de kwestie van de zeggenschap over Jeruzalem voor Israëli's èn Palestijnen de enig denkbare hoofdstad van hun staat een heet hangijzer is waaraan de onderhandelende partijen zich lelijk kunnen bran den. Hij heeft van Bush dan ook de garantie gevraagd dat dit vraagstuk niet op de agenda komt. President Bush en de Israëlische premier Rabin in Kennebunkport, het vekantieverblijf van de Amerikaanse president foto reu Rechtse Israëlische activisten proberen het vredesproces te verstoren door niei door in de Arabische wijk van Jeruzalem huizen op te kopen en te betrekken. Israël vindt dat alleen de joden het recht hebben heel Jeruza lem als hun hoofdstad op te ei sen. De redenering luidt dat Is raël vóór de onafhankelijkheids oorlog van 1948 bereid was een internationale status voor Jeru zalem te accepteren, maar dat de Arabieren dit voorstel ver wierpen. Daarmee verspeelden zij hun aanspraak. Tijdens de oorlog viel West-Jeruzalem in Israëlische handen, terwijl de oostelijke sector, waarin zich ook de Oude Stad bevindt, on der Jordaans bewind kwam. Geen belang Tussen 1948 en 1967 onderna men de Arabieren (Palestijnen) geen enkele poging om het door Jordanië in feite bezette Oost- Jeruzalem tot hun hoofdstad te maken. Voor Israël een bewijs dat ze geen daadwerkelijk be lang hebben in de stad. Tijdens de Zesdaagse oorlog van 1967 werd Jeruzalem herenigd, ter wijl Israël tevens de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook veroverde. Sindsdien is Oost-Je- ruzalem geannexeerd en heb ben zich vele joden (weer) in dit stadsdeel gevestigd. Israël heeft Jeruzalem tot zijn ondeelbare hoofdstad uitgeroepen. De vredesonderhandelaars zul len zich uiteindelijk moeten buigen over de vraag of Oost-Je- ruzalem aan de Palestijnen moet worden teruggegeven, eventueel om de hoofdstad te worden van een Palestijnse staat, of dat de hele stad een soort internationale status moet krijgen, of dat de Israëlische soevereiniteit over Oost- en West-Jeruzalem moet worden erkend. Maar omdat deze kwes tie in het verleden tot de ont sporing van de vredesbespre kingen heeft geleid, is ze nu op Dhlakama op jacht naar financiële steun ROME DENNIS REDMOND De Mogambiquaanse verzetslei der Afonso Dhlakama heeft na 15 jaar in het geheim te hebben geopereerd, het waas rond zijn persoon gebroken en zich aan de wereld gepresenteerd. Dhlakama, die vorige week vrij dag een vredesakkoord met pre sident Chissano sloot, was tot voor kort een mysterie. Zijn leeftijd, burgeliike staat en ver blijfplaats werden geheim ge houden en hij stond zelden in terviews toe. „De mensen, vooral de Ameri kanen, dachten dat ik hoorntjes droeg en baby's at", zei Dhlaka ma zaterdag, terwijl hij, brildra- gend en gestoken in een donker kostuum, in een hotel in Rome zijn thee dronk. Dhlakama vocht in 20 jaar tijd achtereenvolgens met het Por tugese leger, ae Mogambi- quaanse strijdkrachten en ten slotte de verzetsgroep Renamo. In de burgeroorlog kreeg hij tal van etiketten opgedrukt, zoals 'de Pol Pot van Afrika', 'mario net van blank Rhodesië en Zuid-Afrika', en 'anti-commu nistische vrijheidsstrijder'. „Maar onze strijd was altijd voor mensenrechten, een meer- partijenstelsel en een markteco nomie. En thans hebben we 85 procent van het land achter ons", aldus Dhlakama. Eind vorige week culmineerden twee jaren van besprekingen onder bemiddeling van Zimba bwe, Italië en het Vaticaan in een omhelzing tussen Dhlaka ma en de gewezen marxist Chissano. Beiden beloofden hun best te zullen doen voor het bereiken van een staakt-het-vu- Presidentschap De 41 - jarige Dhlakama, die in gezelschap van zijn vrouw Ro salia naar Rome was gereisd, zei dat het schieten ophoudt zodra de zeven overeenkomsten van Rome tot wet zijn verheven. In de tussenliggende periode zal Renamo de status van politieke partij verwerven. Dhlakama heeft aangekondigd dat hij zich kandidaat voor het president schap zal stellen en, indien hij wordt verslagen, loyaal opposi tie zal voeren. In eerste instantie zal hij echter terugkeren naar zijn basis in Gorongosa, om zijn volgelingen op de hoogte te brengen van hetgeen er in Rome overeen is gekomen. Vervolgens zal hij door Europa reizen om voor zijn „verarmde beweging" fondsen te werven. Hij heeft zich verder tot doel gesteld de wereld opmerkzaam te maken op de twee miljoen mensen in Mozambique die door de bur geroorlog en de droogte hun huis en haard zijn kwijtgeraakt. Het zal niet de eerste keer zijn dat Dhlakama zich bezig zal houden met het zoeken van steun voor zijn beweging. Rena mo kreeg onder meer steun van conservatieve leiders als wijlen de Beierse CDU-politicus Strauss. In de jaren zeventig, toen Mozambique een toe vluchtsoord dreigde te worden voor zwarte verzetsstrijders uit Rhodesië, ontving de beweging Rhodesische steun om het marxistische Mozambique te destabiliseren. Dhlakama erkent dat hij tot 1984, het jaar waarin Pretoria de steun aan Renamo schrapte, op een Zuidafrikaans paspoort reisde. Hij reist momenteel op een Kenyaans paspoort, hem verstrekt door president Moi. Steun van het volk De Renamo-leider wijst er even wel nadrukkelijk op dat hij dankzij de steun van het volk en de inbeslagneming van wapen- voorraden van de regering in staat was de verzetsbeweging in 16 jaar tot een strijdmacht van 23.000 manschappen uit te bouwen. Ook zijn talenkennis - hij spreekt behalve zijn Ndao- taal twaalf andere inheemse ta len - hielp hem bij het werven van rekruten. Hij bestrijdt beschuldigingen van de regering dat de slachtof fers van de burgeroorlog vooral onder de burgerbevolking zijn gevallen. „Een guerrillabewe ging kan niet zonder steun van het volk bloeien", is zijn argu ment. „Als opperbevelhebber heb ik nooit een operatie gepland waarbij burgers konden worden gedood", aldus Dhlakama. Hij noemt het aantal doden van 600.000 in de burgeroorlog overdreven en houdt het op wellicht 350.000. De regerings soldaten „sneden veelvuldig de kelen van hun tegenstanders door", zo merkt hij op. de lange baan geschoven. Tijdens de vredesconferentie in Madrid afgelopen oktober is af gesproken dat de kwestie van de heerschappij over Jeruzalem niet tijdens de eerste fase van de onderhandelingen zal wor den aangesneden. In eerste in stantie zouden de partijen al leen onderhandelen over Pales tijns zelfbestuur in de bezette gebieden. Zelfbestuur Maar de Palestijnse delegatielei der Hanan Ashrawi heeft laten weten dat in het kader van de Palestijnse autonomie ook Oost-Jeruzalem ter sprake moet komen. „Wettelijk en in ieder ander opzicht maakt Oost-Jeru zalem deel uit van de bezette gebieden. Het moet dan ook deel uitmaken van het gebied van het Palestijnse interim zelf bestuur en zelf de zetel van dit bestuur worden", aldus Ashra- De Verenigde Staten stellen de discussie over Jeruzalem liever uit, omdat ze weten dat de Is raëli's iedere vooruitgang zullen blokkeren als het onderwerp op de agenda komt. De Israëli's willen de zaak liever opschorten omdat ze hopen dat van uitstel afstel komt. Maar de Palestijnen weten dat naar mate de zaak langer wordt uitgesteld, de Is raëli's met groeiend vertrouwen hun soevereiniteit over de hele stad zullen verkondigen. Het op de lange baan schuiven van het probleem schept tijd voor wat de VN 'acties om de status van de stad te verande ren' noemt. Als de onderhande lingen in het huidige tempo voortschreiden, is er straks waarschijnlijk niets meer om over te onderhandelen, aange zien het sluipende proces van landbezetting en joodse huizen bouw in het Arabische Oost-Je ruzalem zal zijn voltooid. Rabin is echter stellig: „Een on gedeeld Jeruzalem is altijd de hoofdstad van het joodse volk geweest en zal dat altijd blijven, onder Israëlische soevereiniteit. Israël is vastbesloten dat over Jeruzalem geen onderhandeling mogelijk is." Joodse overname De joodse overname van Oost- Jeruzalem begon onmiddellijk na de annexatie van 1967, toen de bevolking van heel Jeruza lem voor ongeveer 22 procent Palestijns en 78 procent joods was. Israël wilde deze verhou ding graag zo houden, maar zag zich geconfronteerd met een beduidend hoger geboortecijfer onder de Arabische bevolking. Daarom werd een omvangrijk immigratieprogramma gestart, waardoor de joodse aanwezig heid in Oost-Jeruzalem groeide tot ongeveer 50 procent. Tegen het jaar 2000 zal dit percentage naar verwachting 75 procent bedragen, aangezien de door Rabin afgekondigde stop op de bouw van nederzettingen niet geldt voor Jeruzalem. Optimisten zeggen dat het uit stellen van de discussie over Je ruzalem de enige verstandige benadering is: De partijen zul len een grotere druk voelen om tot overeenstemming te komen wanneer er eenmaal afspraken zijn gemaakt over een aantal minder netelige kwesties. Als dit een realistische hoop is, zou de internationale gemeenschap er sterker op kunnen aandringen dat er geen nieuwe joodse wo ningen worden gebouwd in 'Groot-Jeruzalem'. Als de Palestijnen de kwestie Je ruzalem niet alsnog op de agen da brengen, lijkt het erop dat ze hun claim op een deel van de stad wel kunnen vergeten. Maar als ze wel actie ondernemen, zou het hele vredesproces kun nen mislukken. Zoals de bur germeester van Jeruzalem, Ted dy Koliek, opmerkte: „Als de Pa lestijnen zeggen dat Jeruzalem de prijs is die we voor vrede moeten betalen, laat ze dan maar verrekken. Dan zal er geen vrede komen." VERTAUNC MARGREFT HESUNGA Afonso Dhlakama, eind vorige week in Rome voor besprekingen met de Mo^ambiquaanse presi dent Chissano. foto reuter luciano mellace Na 1984 kwamen er steeds meer berichten over wreedhe den door Renamo, zoals moor den, verminkingen en ontvoe ringen. In een rapport van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken werden de moorden en de folteringen van Renamo vergeleken met de schendingen van de mensen rechten onder Pol Pot en con sorten in Cambodja. Dhlakama dankt zijn huidige status in niet geringe mate aan de flexibiliteit van Chissano. die sinds zijn ambtsaanvaarding in 1986 het marxisme afzwoer, een vrije pers en een onafhankelijke rechtspraak introduceerde en Renamo-eisen voor een meer- partijenstelsel en een vrije markteconomie honoreerde. Dhlakama erkent dat het nu de beurt aan Renamo is om van verzetsorganisatie tot wettige politieke partij te transforme ren. Dat zal niet eenvoudig zijn. „Wij hebben geen kantoorruim te en zelfs geen middelen om programma's en verklaringen te drukken", zo verzucht hij. KRASNOVODSK HUGH POPE De hoofdconductrice van trein no. 605 staakt haar pogingen onze stomdronken Turkmeense steward overeind te krijgen. Verslagen gaat ze zitten en be klaagt zich over het lot van de Russen die door het Sovjet-im perium in de steek zijn gelaten. Als half Russische en half Mold- ovaanse heeft Valentina het ge voel dat ze geen kant op kan. Ze is bang dat er binnen afzienbare tijd voor haar geen plaats meer zal zijn in Turkmenistan, dat met zijn kale bergen, verlaten hoogvlaktes en af en toe een ka meel of gasveld aan de groezeli ge ramen voorbijschiet. „Ze sluiten zelfs de Russische scholen. Goddank heb ik geen kinderen", verzucht ze. Dan strijkt ze haar haren strak naar achteren en gaat weer resoluut aan het werk. Van de zes islamitische repu blieken van de voormalige Sov jetunie is Turkmenistan in feite een van de meer tolerante. Maar toch groeit de onrust on der de bevolkingsgroep die ooit de heersende klasse vormde, maar nu is gedegradeerd tot een kwetsbare Russische min derheid. In de vier zuid-westelijke repu blieken vormen de Russen slechts 10 procent van de bevol king (in oostelijk Kirgislan loopt dit percentage op tot 25 en in Kazachstan tot 40). Maar de Russen domineren de hoofdste den. Velen zijn geschoolde ar beiders of ondernemers die nauwelijks banden hebben met Moeder Rusland en zich meer thuis voelen in het warme, rela tief welvarende zuiden. „Ik heb geprobeerd in Rusland te leven, maar de Russen zijn al lemaal dronkelappen. Ik houd van de Turkmenen. Ze zijn be leefder en de maatschappij is beter", vertelt de Russische manager van een restaurant in Ashkhabad. Onzekerheid, etnische conflic ten en het verlangen van de jonge republieken om een na tionale eenheid te smeden, spe len de Russen al drie jaar par ten. Russen die over genoeg geld en de juiste contacten be schikken, trekken in steeds gro tere getale weg. Uit Tadjikistan is al de helft van de Russen ver trokken en uit Azerbajdzjan eenderde. Een aanzienlijk aan tal heeft Turkmenistan verlaten en als Oezbekistan in de greep mocht raken van nationalisti sche onrust zal ook daar een uittocht van Russen plaatsvin den. „We zijn bang voor de moslims, voor de sluier. Ik heb begrip voor de behoefte van de Azeri's aan zelfbestuur, maar het is niets voor mij. Vroeger was Ba koe zo'n wereldse stad", zegt Irina, een hotelreceptioniste in Azerbajdzjan. Ze is ervan over tuigd dat het islamitische fun damentalisme om de hoek loert. Irina voelt er weinig voor een nieuw leven op te bouwen in Rusland, waar het leven zoveel zwaarder is. Ze beklaagt zich er over dat de afstammelingen van de kolonisten en vrijwilligers, die zo'n belangrijke rol hebben gespeeld bij de totstandbren ging van de Sovjetunie, door Rusland in de steek zijn gelaten. Pas in de afgelopen zes maan den heeft Moskou de eerste stappen gezet om de rechtspo sitie van terugkerende Russen te regelen. Maar voordat immi granten in Rusland worden toe gelaten, moeten ze eerst een onderkomen vinden in de bij zonder krappe huizenmarkt. Hiervoor moeten grote bedra gen worden neergeteld, wat vaak een probleem is. „Er is een levendige handel in containers om meubels mee te rug te nemen naar Rusland, maar de prijzen veranderen met de dag. Momenteel moet rond de 70.000 roébel worden be taald, wat voor de meeste men sen een jaarsalaris is", zegt Joeri Ogniev, voorzitter van de emi gratie-vereniging van Tadjikis tan. Volgens Ogniev doen de Tadjie- ken geen moeite de Russen te laten blijven, zoals andere repu blieken, die met het oog op de dreigende ecpnomische schade door een eventuele Russische uittocht wel proberen de Rus sen te paaien. Iedere zondag komen tientallen Russen die op Ognievs lijst van aspirant-emi granten staan, in Doesjanbe op een vervallen kinderspeelplaats bijeen om te horen hoe het er voor staat met hun toekomstige nieuwe onderkomen in Rus land. Aan de muur van Ognievs flat hangt een panorama van aan elkaar geplakte zwart-wit foto's met daarop een stuk onderge sneeuwde steppe ten zuiden van Moskou, waar duizend ge zinnen een nieuw bestaan wil len opbouwen. Plannen van ar chitecten tonen een moderne stad, omgeven door bossen. En aangezien ongeveer 15 procent van de toekomstige bewoners uit de medische sector stamt, zal er ook een sanatorium wor den gebouwd. Maar de over heidssteun is beperkt en in Rus land is bouwmateriaal schaars. Daarom staan er alleen nog maar huisjes voor de arbeiders die de stad moeten gaan bou wen, te weten de mannen uit de emigrerende families zelf. „De Sovjetunie is altijd goed ge weest in het maken van plan nen", verzucht een gepensio neerde mijnwerker. „De realisa tie van projecten is echter altijd een probleem gebleven."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2