Veel minder autokraken 'La Bamba geen amateuristische hobbyplaats' 'Kind weg, ze kunnen niet remmen' Regio Leiden Vakantiebijbelschool al tien jaar succesvol School zoekt pand in Wassenaar of omgeving Katholieke basisscholen samen in 'De Regenboog' MAANDAG 10 AUGUSTUS 1992 6 R PLAS (CHEF) MIEP DE GRAAFF In Duin- en Bollenstreek valt alleen Katwijk uit de toon duin- en bollenstreek Het aantal autodiefstallen en -kraken in de Duin- en Bol lenstreek is flink gedaald. In de periode april tot juli is dat aantal met een kwart afgenomen vergeleken met dezelf de periode vorig jaar. Volgens de politie is dat te danken aan een speciale actie die onder de naam 'diefstal uit- /van auto's' is gehouden. De cijfers over de eerste drie maanden dat het project loopt, zijn zeer gunstig. Alleen Katwijk valt uit de toon. het aantal autokraken en -dief stallen in de hele politie-regio Holland-Midden Leiden en de Duin- en' Bollenstreek niet meegerekend juist een stij ging van tien procent. Dat autodieven en -krakers de regio mijden juist omdat daar een speciaal project wordt ge houden, gaat naar de mening van Speelberg niet op: „Je zou wel verwachten dat het zich zou verspreiden, maar dat is volgens onze gegevens niet het geval. In de dorpen achter de kuststreek is namelijk geen stijging van het aantal diefstallen te constateren In voorgaande jaren had de komst van toeristen altijd een stijging van de criminaliteit tot gevolg. Om daartegen wat te doen, besloten de betrokken korpsen nauwer samen te wer ken. „We hadden een daling van twintig procent als doelstel ling genomen", zegt plaatsver vangend korpschef A. Speelberg van de gemeentepolitie in Noordwijk, tevens project-coör dinator. „Het resultaat is dus nog beter dan we hadden ge hoopt." Volgens haar vertoont op de dagen dat we langs de kust met het project bezig wa- Alleen Katwijk vormt een uit zondering. Daar is juist een stij ging te zien van het aantal mis drijven rond auto's van dertig procent. Oorzaak hiervan is waarschijnlijk het personeelsge brek waarmee de Katwijkse po litie te kampen heeft. Speelberg: „Van de 21 acties hadden er maar zeven plaats in Katwijk." 'Diefstal uit/van auto's' is een project waarin gemeentepolitie Katwijk en Noordwijk en rijks politiekorpsen in de streek sa menwerken. „ledereen levert personeel", aldus Speelberg. „In de eerste drie maanden zijn er 160 mensen daadwerkelijk in gezet. Zij waren in totaal 784 manuren aan de slag." Het project richt zich overdag vooral op mogelijke slachtoffers, de automobilisten. Politiemen sen in uniform maken mensen attent op hun slordigheden, 's Avonds wordt vooral in burger dienst gedaan en zijn de acties gericht op het aanhouden van inbrekers. Speelberg: „Van de daders waren er die al geregi streerd stonden voor autodief stallen dan wel inbraken. Die surveillances in burger hebben ook tot gevolg gehad dat er bij voorbeeld meer fietsendieven en vandalen zijn opgepakt." Tijdens de eerste drie maan den van het project dat nog tot september loopt zijn drie verdachten aangehouden, die op heterdaad werden betrapt. Naast de extra surveillances, houdt de politie zich ook bezig met voorlichting aan toeristen en inwoners. Bij hotels en cam pings zijn folders neergelegd met tips om autodiefstallen en - kraken zoveel mogelijk te voor komen. Het is nog niet duidelijk of het project volgend jaar tijdens het zomerseizoen wordt herhaald. Daar wordt pas later een beslis sing over genomen. Hagenaar valt in slaap achter stuur wassenaar Een 26-jarige Hagenaar is zondagmorgen om half vijf achter het stuur in slaap gevallen terwijl hij op de Rijksstraat weg reed. Hij naderde de kruising met de Rozenweg met een vaart van 80 kilometer per uur en knalde tegen een ANWB-paal en het verkeerslicht. De Hagenaar liep alleen wat snij- en schaaf wonden op. Volgens de politie heeft de autogordel ernstige ver wondingen bij de man voorkomen. Zijn auto was echter totaal vernield. De brandweer moest de weg schoonspuiten. Sieraden weg by inbraak zoeterwoude Bij een inbraak in een woning aan de Schenkel- weg in Zoeterwpude is in de nacht van zaterdag op zondag voor een nog onbekend bedrag aan sieraden ontvreemd. De daders kwamen het huis binnen door het 'openhengelen' van een raam via het bovenlichtje. Bij een insluiping in een huis aan de Keer- weer verdwenen een stereoset, een videorecorder en een draad loze telefoon. De daders kwamen hier binnen door aan de ach terzijde via de tuin op het balkon te klimmen. Daar stond een deur open. Diefstal wasgoed in Zoeterwoude zoeterwoude Na eerdere aangiften in Leiden, is nu ook bij twee woningen in Zoeterwoude het wasgoed van de lijn gestolen. Dat gebeurde bij huizen aan de Zonnegaarde en de Hoge Rijndijk. Ook in Hazerswoude verdween bij twee woningen kleding van de lijn. De politie adviseert om 's nachts buiten geen wasgoed meer te drogen. Hartinfarct Wassenaarder in auto wassenaar Een 56-jarige Wassenaarder heeft vrijdagmorgen een hartinfarct gekregen terwijl hij in zijn auto over de Fabritius- laan reed. De man botste tegen twee geparkeerde auto's. Om standers waarschuwden de politie omdat de man buiten be wustzijn was. De agenten voelden geen polsslag meer en pasten met succes reanimatie toe. In het Academisch Ziekenhuis in Lei den is de Wassenaarder direct geopereerd. Hij verkeert nu bui ten levensgevaar. Winnaar Kees van Breukelen passeert de finish op de Boulevard in Noordwijk. FOTO DICK HOCEWONINC astrid v Voor de tiende keer opent van daag de Vakantiebijbelschool haar deuren in wijkgebouw Zijl- kwartier in Leiderdorp. Een week lang kunnen Leiderdorpse kinderen van 4 tot 10 jaar 's ochtends bij de vakantieschool terecht om te zingen, te knutse len en te luisteren naar een bij belverhaal. Na al die jaren trekt de school nog steeds een vast aantal bezoekertjes. „Het is al tien jaar feest, dus we hoeven geen extra activitei ten te organiseren om ons jubi leum te vieren", vertelt G. van Dabroek, één van de organisa toren van de Vakantiebijbel school. Al tien jaar lang neemt hij 's zomers een week vrij van zijn werk om de kinderen in Leiderdorp te ontvangen bij het Zijlkwartier. Als het mooi weer is, zitten de jongeren er buiten in het gras. Bij slecht weer kan de groep in het wijkgebouw te recht. „We hebben met de be heerders van het gebouw een goede regeling getroffen. We hebben een week een optie op de ruimte, maar betalen alleen huur als we daadwerkelijk van het gebouw gebruik maken. Dat is voor ons bijzonder aantrekke lijk, want de week wordt hele maal bekostigt door de Baptis tengemeente, de initiatiefne mers van de Vakantiebijbel school. We willen geen deel- namegeld vragen aan de kinde ren, om de school zo laagdrem pelig mogelijk te houden." Die laagdrempeligheid houdt de Baptistengemeente hoog in het vaandel. Zij wil alle kinde ren de gelegenheid geven om mee te doen. „We zijn tien jaar geleden begonnen vanuit het idee om ook eens iets te organi seren voor kinderen buiten de eigen kring", vertelt het ge meentelid. „De Vakantiebijbel school was door heel Nederland al een veel beproefd concept. Daarom hebben we een voor ganger uit Scheveningen, die al een tijd lang zulke scholen ge leid had in zijn gemeente, ge vraagd ons te helpen iets soort gelijks in Leiderdorp op te zet ten. Hij heeft een paar jaar lang de kinderwerkcommissie van onze Baptistengemeente geleid en toen de fakkel aan ons door gegeven." „Vanaf het begin hebben we een constant aantal deelne mers", vervolgt Van Dabroek. „Door de jaren heen is het aan tal niet toe- of afgenomen. Wel zijn de deelnemers steeds jon ger geworden. Gebleken is dat ons programma het best aan slaat bij kinderen tussen de vier en tien jaar." Elk jaar bedenken de organi satoren een thema dat als een rode draad door het program ma loopt. Dit jaar is dat 'Je hoeft niet bang te zijn'. Kinderen die het leuk vinden om deze week nog mee te doen met de Vakan tiebijbelschool, kunnen bellen met de Baptistengemeente Lei derdorp, tel. 410919 of 895047. Kees van Breukelen oppermachtig in Bloemenmarathon maruke den Kees van Breukelen toonde zich ook in de laatste etappe van de Bloemenmarathon voor rol stoelrijders, die zaterdag van Rijnsburg naar Noordwijk voer de, oppermachtig. Al ver voor de finish van het afsluitende cri terium op de Koningin Wilhel- minaboulevard, was hij zeker van de etappe- en eindoverwin ning. Met veel gevoel voor show scheurde hij, balancerend op één wiel, en breed grijnzend als eerste over de streep. Een mooi er afscheid van het rolstoelrij den kon hij zich niet1 De Utrechter had al eerder aangekondigd met rolstoelracen te zullen stoppen. Hij is van plan zich volledig te gaan rich ten op het handbiken, een nieu we tak in de gehandicapten sport, overgewaaid uit Amerika. De rolstoel wordt daarbij met door de handen bediende 'trap pers' voortbewogen. Of de sport deel gaat uitmaken van de In ternationale Bloemenmarathon is nog niet bekend. Dit jaar reed wel een demonstratieteam mee. Ondanks de tropische tempe raturen liet het publiek zich za terdagmiddag op de Noordwijk- se boulevard niet onbetuigd. Badkleding in bonte kleuren en vele soorten hoofddeksels, als bescherming tegen de zon, be paalden het beeld. Terwijl de wheelers met bezwete lijven en rode koppen alles uit hun schuinstaande wielen trachtten te persen, waren de luide aan moedigingen niet van de lucht. „Kom op joh, het allerlaatste rondje, zet 'm op", zo werd Lei- denaar André Moedig door ken nissen aangevuurd. Kapot maar breeduit lachend duwde hij zijn wielen over de streep, waar hij behalve applaus ook onmiddel lijk bloemen in ontvangst kon nemen. Een deelneemster kon haar emoties niet de baas en barstte bij binnenkomst in snik ken uit. „Haal dat kleine kind van de weg, want remmen kun nen ze niet", waarschuwde de speaker, terwijl het Amigo Handbike Showteam voorbij zoefde. Ongelukjes bleven ge lukkig uit. Alle atleten haalden zaterdag de eindstreep in de elfde Bloe menmarathon. Overigens niet allemaal ongehavend, want de Duitser Michael Weiland smak te in de tiende etappe tegen de keien, waarbij hij weer Noordwijk als eindpunt zal hebben. De etappe-overwinning in de B-categorie ging naar de Tsjech Miroslav Brychta, die met een totaal van 107 punten ook het puntenklassement aanvoerde en in het algemeen klassement de tweede plaats voor zich opeiste. Eerste in de eindrang schikking werd echter Tinus Ebeltjes uit Weesp. De derde plaats was voor Weiland. Bij de A-rijders finishte Jan van der Hoek uit Rotterdam als derde. Schiedammer Feike Wa- que, ploeggenoot van Van Breu kelen, werd in het algemeen hoofdwond opliep. „Ik geloof klassement tweede en Emme- dat er tien krammen in zitten, maar daar is hij niet minder knap door", meldde wedstrijd leider Wim van Duivenbode tij dens de prijsuitreiking. VW-di- recteur J. Broekmeulen reikte de bekers uit. Hij noemde de ma rathon een 'zeer geslaagd eve nement', dat volgend jaar zeker naar Keen derde. Dat Van Breu kelen ditmaal absoluut de sterk ste was bleek wel uit het pun tenklassement, dat hij met een voorsprong van acht punten op Keen ook op zijn naam schreef. Van der Hoek kon als beste klimmer de bolletjestrui aan trekken. Brandwonden Italiaan op Duinrell Een Italiaanse kampeerder heeft zich vrijdagavond op de Wasse- naarse camping Duinrell verbrand bij het verwisselen van een gastankje. Hij liep daarbij drie brandwonden in zijn hals en op zijn borst op. Andere kampeerders dompelden de man meteen in water en zetten hem onder de douche, waardoor het letsel beperkt bleef. voorschoten dirk koppes Het lot van het Voorschotense kaarsenfabriekje La Bamba ligt in handen van de Raad van Sta te. Dit rechtscollege moet uit maken of het bedrijfje niet meer is dan een amateuristische hob byplaats die de milieuwetgeving aan de laars lapt, of een één manszaak die nodeloos in pro blemen wordt gebracht door de regelzucht van het gemeentebe stuur. Tijdens de beroepsprocedure die eigenaar C. van Gardingen bij de Raad van State had aan gespannen, hield de gemeente onverkort vast aan het sluitings bevel. Als 'La Bamba' geen maatregelen treft om de werk wijze aan te passen, is er voor de onderneming geen plek in Voorschoten. Het geschil draait met name om het gebruik van parafine, het belangrijkste produkt bij het vervaardigen van kaarsen. Van Gardingen springt volgens de gemeente zo slordig om met deze stof, dat milieuproblemen niet kunnen uitblijven. Er ont spon zich afgelopen vrijdag tij dens de zitting een 'welles-nie- tes' spel tussen woordvoerster B. te Brake van Voorschoten en de getergde kaarsenmaker over de schadelijkheid van parafine. Van Gardingen hield staatsraad H. Polak voor dat het produkt geen chemicaliën maar louter natuurlijke grondstoffen bevat. „Het zit in kauwgom, genees middelen en de binnenkant van koffiebekertjes. In de. oorlog aten ze bloembollen en parafi ne." Het weglekken van de stof De slordige werkwijze in de eenmanszaak La Bamba leidt volgens de gemeente Voorschoten tot milieuproblemen. FOTO HIELCO KUIPERS door de bodem kan volgens hem dan ook geen kwaad. De gemeente Voorschoten ha mert daarentegen op de bepa lingen in de hinderwet. Het kaarsenfabriekje moet beschik ken over een gesloten vloer, zonder naden, zodat de gemor ste stoffen niet kunnen door dringen in de bodem. De hin derwetvergunning die La Bam ba in 1989 kreeg, is inmiddels ingetrokken. Eind mei wilde Van Gardin gen na jarenlange conflicten een nieuwe vloer laten storten. De gemeente Voorschoten ont moedigde hem bij voorbaat, al dus de getergde kaarsenmaker. „Dat is weggegooid geld, begin er niet aan, kreeg ik te horen. De nieuwe vloer zou niet aan de bouwtechnische eisen voldoen. Ze moesten eerst bouwtekenin gen hebben." Bij Van Gardin gen ging toen 'het licht uit'. Staatsraad Polak spoorde de gemeentemedewerkers vrijdag middag aan in het vervolg wat makkelijker met voorstellen van de kaarsenmaker om te gaan. .Anders krijg je mensen snel over de rooie. Maar sprak hij de fabrikant vermanend toe, „moet waarschuwingen van de gemeente niet meer in de wind slaan. Ik vind het redelijk dat de gemeente aanpassingen van u eist." Al jaren zijn er conflicten tus sen eigenaar Van Gardingen en de gemeente Voorschoten. Van af april 1989 kreeg de producent na elke hinderwetcontrole aan wijzingen om zijn bedrijf te ver beteren. De cosmetica-afdeling van het eenmansbedrijf kan in middels niet meer verder, om dat de lozingsvergunning is in getrokken. „Maar deze afdeling vormde wel mijn grootste bron van in komensten", legde Van Gardin gen uit. „Aangezien ik staar in beide ogen heb, kom ik niet zo makkelijk elders aan de slag. Dit werk kan ik blindelings doen." Gemeentewoordvoerster Te Brake voelde mee met 'het emotionele belang van de voortzetting van het bedrijf voor Van Gardingen'. Maar voor haar wogen de milieu-aspecten zwaarder. Staatsraad Polak doet komen de vrijdag uitspraak in deze zaak. door de beslissing van de ge meente. „We hadden alles in kannen en- kruiken, maar wer den vervolgens als een stel stou te jongens teruggefloten. Geluk kig hebben de zusters, van wie we het Koetshuis huurden, het huurbedrag teruggestort en zijn we opnieuw naar een pand gaan zoeken. Het Rijnlands Ly ceum in Wassenaar, dat graag met ons had samengewerkt bij dit project, bood de zijgebou wen van de school voor een half jaar aan. Maar dat was niet in overeenstemming met onze doelstellingen. We willen een aparte leerplek creëren voor kinderen met bijvoorbeeld lees- en spellingsmoeilijkheden. We willen ze niet wegstoppen in een bijgebouwtje." Inmiddels is de speciale mid- delbare-schoolopleiding in Bosch en Duin van start gegaan. Ze is nu gevestigd bij de lagere school. Maar liever richt de di rectie een school op in Wasse naar of de regio, in verband met de mogelijke samenwerking met het Rijnlands Lyceum. Het bestuur van het Rijnlands Lyce um was niet bereikbaar voor een toelichting. wassenaar astrid van den berg De directie van Maupertuus, een particuliere school voor moeilijk lerende kinderen, is nog steeds naarstig op zoek naar een geschikt pand in Was senaar of omgeving. Zodra zij dat heeft gevonden verhuist de middelbare opleiding van Bosch en Duin bij Zeist, waar de school nu is gevestigd, naar de ze regio. Vorig najaar huurde de direc tie van de school het voormalig Koetshuis van Huize Duinauwe aan de Groot Haesebroekweg in Wassenaar. Zij wilde daar een middelbare school vestigen voor kinderen met leerproble men, een vervolgopleiding voor de kinderen van de lagere school Maupertuus in Bosch en Duin. Maar het Wassenaarse college van burgemeester en wethouders besloot dat de ves tiging van de school niet in overeenstemming was met het bestemmingsplan van het ge bied. R. van Kuyk, één van de initi atiefnemers van het opleidings instituut, vertelt dat hij zich nog steeds zeer gedupeerd voelt voorschoten astrid van den berg Een nieuwe rooms-katholieke basisschool opent volgende week, als de zomervakantie ten einde is, haar deuren aan de Beetslaan in Voorschoten. Kinderen van de voormalige Zuiderhorst, die in het gebouw aan de Beetslaan was gehuisvest, en de Laurentiusschoo! in Vlietwijk gaan vanaf die tijd samen naar 'De Regenboog'. De fusie tussen de scholen was noodzakelijk om aan de nieuwe rijksnorm te voldoen. Die norm is voor Voorschoten op 173 kinde ren per school gesteld. Zowel de Zuiderhorst als de Laurentius za ten ver onder die norm. De Zuiderhorst had vorig jaar zo'n 120 leerlingen, terwijl het leerlingaantal van de Laurentius onder de honderd bleef. De twee andere katholieke basisscholen in Voor schoten, de Emmaüsschool aan de Elstlaan en de Noorderwereld aan de Thorbeckeweg, kunnen wel aan de eisen voldoen. Daarom lag een fusie tussen alleen de twee kleinere scholen voor de hand.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6