Acties kolonisten tegen beleid Rabin Vrouwen centraal in strijd Lichtend Pad Sji'itische leider in stilte begraven Buitenland Queen aan de grond Run op Chinese aandelen loopt volledig uit de hand Congolese president erkent verlies bij verkiezingen Venetiaan: Surinaamse nachtmerrie is voorbij AAAANDAG 10 AUGUSTUS 1992 4 Na 45 jaar rollen omgekeerd tel aviv ad bloemendaal correspondent De Israëlische Tova Greenberg, die met een aantal familiele den in de oorlog zat ondergedoken bij een moslim-gezin in Sa rajevo, heeft de kans gekregen iets terug te doen. Sinds twee maanden biedt ze onderdak aan de dochter van het echtpaar dat haar heeft gered. Tova Greenberg zocht contact met de familie toen ze hoorde dat Sarajevo van de buitenwereld was afgesloten. „Ik maakte me zorgen en toen ik hoorde dat ze geen geld meer hadden wilde ik wat geld overmaken, zodat ze in ieder geval medicij nen konden kopen voor de zieke moeder. De moeder vertelde me dat haar dochter met haar twee klei ne kinderen had kunnen ontsnappen naar Belgrado, waar ze als vluchtelingen leefden. Ik heb hun meteen vliegtickets ge stuurd en nu zijn ze hier, in mijn huis in Jeruzalem". Greenberg vindt haar daad niets bijzonders, omdat de men sen uit Sarajevo hun leven hebben gewaagd. Ze behoren tot de weinige moslims die zijn onderscheiden door Yad Vashem, het Israëlische herinneringsmuseum aan de massavernietiging van de joden, wegens hun verdiensten in de oorlog. Newport Het luxe-passagier schip Queen Elizabeth 2 is vrij dagavond voor de Amerikaanse kust ter hoogte van Newport, Rhode Island, aan de grond gelo pen. De Queen Elizabeth 2 raakte op de terugreis naar New York na een vijfdaagse cruise naar Nova Scotia een rif. Drie ballasttanks en een lege brandstoftank raak ten daarbij lek. Het schip kwam een uur nadat het was vastgelopen weer vlot en ging in dieper water voor anker. De 1.815 passagiers werden daarna met een veerboot van boord gehaald (foto) Veel passa giers deden er hun beklag over dat zij door de bemanning in het geheel niet werden ingelicht over wat er aan de hand was. De QE2 is het vlaggeschip van de Engelse rederij Cunard Lines en een van de grootste passa gierschepen ter wereld. Het kwam in 1967 in de vaart en heeft sindsdien een bonte histo rie van pech, slordigheid en on gevallen achter de rug. foto reuter bill powers Doden bij explosie in textielfabriek tekirdag Bij een explosie in een textielfabriek in het westen van Turkije zijn zaterdag minstens 31 arbeiders om het leven geko men en 64 gewond geraakt. In de kantine van de fabriek in de plaats Corlu zou een gasfles zijn ontploft Drie kranten in Algerije verboden Algiers» Twee onafhankelijke kranten in Algerije, LeMatin en La Nation, zijn gisteren niet verschenen nadat de regering voor bereidingen had getroffen voor een verbod op beide Franstalige dagbladen. Ook de Arabische krant al-Jazair al-Yoom komt op last van de regering niet meer uit. De kranten hebben volgens de Algerijnse regering 'foutieve berichten' verspreid of zich 'posi tief uitgelaten over het Islamitische Reddingsfront (FIS). Aardverschuiving India: 100 doden new delhi» Bij een aardverschuiving in de noordoostelijke India se deelstaat Mizoram, veroorzaakt door dagenlange, hevige re genval, zijn gisteren vermoedelijk 100 mensen om het leven ge komen en tientallen anderen gewond geraakt. De slachtoffers, voornamelijk arbeiders van een steengroeve die lagen te slapen, werden levend onder een massa aarde bedolven. Tot nu toe zijn negentien lichamen geborgen. 'Groei wereldbevolking neemt niet af new york Ondanks de inspanningen van talrijke landen om het geboortecijfer laag te houden, wordt de groei van de wereldbe volking niet minder. Dit zegt Shiro Horluchi van de Newyorkse Rockefeller Universiteit. Volgen Horluchi zullen bij ongewijzigd beleid in het jaar 2030 10,7 miljard mensen de aarde bevolken. Horluchi geeft als oorzaken voor de aanhoudende groei het mis lukken van de bevolkingspolitiek in China en India, de ongerem de baby-boom in zwart-Afrika en Zuid-Azië en de tweede ge boortegolf die voortkwam uit de na-oorlogse geboortegolf. Kabul opnieuw bestookt met raketten kabul Rivaliserende mujaheddin-groepen hebben de Afghaan se hoofdstad Kabul zaterdag opnieuw met raketten bestookt, na eerdere aanvallen in voorafgaande week. Als gevolg van de aan val, die door de regering wordt toegeschreven aan de groepering Hezb-i-Islami, kwamen zeker 30 mensen om het leven en raak ten meer dan 50 anderen gewond. Eén raket landde in de buurt van het presidentiële paleis en doodde acht bewakers. Sikhs wreken dood guerrillaleider chandigarh» Militante Sikhs hebben gisteren 31 mensen, meest familieleden van politiemensen, ontvoerd en daarna vermoord. De slachting was een wraakactie voor de dood van Sukhddev Singh Babbar, een van de grondleggers van de separatistische Sikh-beweging. Hij werd gisteren door de Indiase politie dood geschoten bij een poging hem te arresteren. Honecker stelt Sovjetunie verantwoordelijk berlun hans hoogenpuk correspondent De vroegere Oostduitse staats- en partijleider Erich Honecker wil de Sovjetunie verantwoor delijk stellen voor de politiek zoals die in de vroegere Sovjet zone en latere DDR werd ge voerd. Honecker zou eisen dat bij de beoordeling van de strafbare handelingen waarvan hij wordt beschuldigd, er vanuit wordt gegaan dat hij permanent onder druk van buitenaf stond. Vol gens zijn helpers wil hij bewijs materiaal presenteren waaruit blijkt dat Moskou verantwoor delijk was voor de politieke praktijk in Oost-Duitsland. Israël wijzigt anti-PLO wet jeruzalem ad bloemendaal correspondent Het Israëlische parlementslid Yossi Beilin heeft aangekondigd dat hij een wetsontwerp gaat in dienen dat contacten tussen Is raëlische burgers en PLO-verte- genwoordigers legaliseert. De huidige wetgeving stelt dergelij ke contacten strafbaar. Beilin, de nieuwe ondermi nister van buitenlandse zaken, behoort binnen Arbeid tot het kamp van Shimon Peres. Minis ter van buitenlandse zaken Pe res zelf verklaarde het afgelopen weekeinde te verwachten dat het parlement in oktober de wijziging van de 'anti-terreur- wet' zal behandelen. De rechtse oppositie heeft al aangekondigd dat ze campagne zal voeren tegen een wijziging van de wet. Vertegenwoordigers van de Likud zeggen dat zo'n stap een legalisering inhoudt van de PLO. Israëlische soldaten breken de illegaal en in alle haast opgetrokken muur van een nieuw huis in de buurt van Hebron af. Het kwam gisteren tot schermutselingen tussen kolonisten en het leger. foto reuter Israëlische kolonisten op de Westelijke Jordaanoever zijn gisteren begonnen met acties tegen de beperking van de bouw in bezet gebied door de nieuwe regering. Bij He- bron kwam het tot een confrontatie met het leger toen kolonisten een huis wilden bouwen zonder vergunning. jeruzalem ad bloemendaal correspondent De kolonisten hebben gezworen zich te verzetten tegen de plan nen van premier Rabin, waar mee mogelijk Amerikaanse hulp kan worden verkregen voor de opvang van Sovjet-joden. Rabin is momenteel op bezoek in de Verenigde Staten en praat van daag met president Bush over het Israëlische verzoek aan de Verenigde Staten zich garant stellen voor een lening ter waar de van tien miljard dollar. Een groep van ongeveer der tig aanhangers van de radicale kolonistenbeweging Gush Emo- nim arriveerde gisterochtend vroeg in het gebied tussen de stad Hebron en de Israëlische nederzetting Kiryat Arba. Kort nadat de kolonisten met de bouwwerkzaamheden waren begonnen kregen ze van het le ger opdracht te vertrekken, wat ze weigerden. De groep kreeg later op de ochtend versterking van drie honderd inwoners van Kiryat Arba. Er kwam pas een eind aan de chaos toen de militaire com mandant in het gebied beloofde dat het bouwwerk de eerste twee weken niet zou worden verwoest als de kolonisten on middellijk vertrokken. Leiders van de groep verklaarden dat ze willen proberen binnen die tijd via de rechtbank een bouwver gunning los te krijgen. Ze heb ben meer harde acties aange kondigd. De politie in Jeruzalem was gisteravond in verhoogde staat van paraatheid, toen tien Israë lische gezinnen hun intrek na men in vier huizen in de Arabi sche wijk van de oude stad. De politie zei de actie niet te kun nen tegenhouden omdat de huizen legaal zijn gekocht van de oorspronkelijke Arabische ei genaars. Het afgelopen weekeinde heeft het Israëlische leger be kendgemaakt dat het drie pro minente leden van een islamis- tische verzetsgroep heeft aange houden. Ze worden verdacht van de moord op meer dan twintig Israëli's en Palestijnen. In hun schuilplaats, een huis in Ramallah op de Westelijke Jor daanoever, werden een pistool mitrailleur, munitie, messen, vervalste identiteitsbewijzen en pamfletten aangetroffen. Ook vond het leger een videofilm waarop vermeende Palestijnse collaborateurs hun verraad 'be kenden' voor ze werden ver moord. De uitgifte van aandelenopties in China's speciale economi sche district Shenzhen is giste ren volledig uit de hand gelo pen. In het gedrang kwam een man om. De Chinese regering zal zich deze week over het ka pitalistische experiment bera den. De uitgifte in Shenzhen bracht gisteren honderdduizen den Chinezen naar de ruim 300 banken en commissionairshui zen. Zij probeerden de spaarza me briefjes te bemachtigen die mogelijk recht geven op de aan koop van een aandeel in een voormalig staatsbedrijf. De politie moest er met elek trische wapenstokken aan te pas komen om de menigte te bedwingen. Veel speculanten- in-spé moesten vanwege de hit te voortijdig het loodje leggen. Verkopers van water en limona de deden hele goede zaken. ,,AJs je dit moet doen om in China rijk te worden, dan hoeft het voor mij niet meer", verzuchtte een 24-jarige zakenman uit Gu angzhou (Canton) teleurgesteld. Een 25-jarige arbeider uit Gu- andong ging tevreden naar huis. Hij had tien opties weten te be machtigen. „Moet ik al die mensen rijk zien worden en zelf aan de zijlijn staan toekijken?" De run op de aandelen werd mede veroorzaakt door de forse koersstijging van aandelen die vorig jaar in Shenzhen werden uitgegeven. De koers is in een jaar tijd met enkele honderden procenten gestegen. Met zeventien procent van de stemmen eindigde Sassou- Nguesso op de derde plaats in de eerste ronde van vorige week zondag. De tweede ronde tus sen de beste twee kandidaten gaat tussen Pascal Lissouba van de Panafrikaanse Unie voor So ciaal-democratie en Bernard Kolelas van de Congolese Bewe ging vor Democratie en Geïnte greerde Ontwikkeling. Lissouba kreeg in de eerste ronde 36 procent van de stem men tegen twintig procent voor Kolelas. Veertig procent van de kiesgerechtigden nam niet de moeite om te stemmen. Lissou- ba's Panafrikaanse Unie was vorige maand tijdens verkiezin gen voor het parlement al de grootste partij geworden. President Denis Sassou-Ngues- so van Congo heeft zaterdag er kend dat hij de eerste vrije pre sidentsverkiezingen in het Afri kaanse land heeft verloren. „President Sassou-Nguesso buigt voor de wil van het volk", aldus zijn woordvoerder. Een democratiseringsconferentie had de president eerder al de meeste van zijn bevoegdheden ontnomen. Congolese regeringsfunctio narissen hadden een uitbarsting van geweld gevreesd na het be- kendworden van de uitslag. Vei ligheidstroepen patrouilleerden in de hoofdstad Brazzaville, maar incidenten zijn niet ge meld. paramaribo anp „De nachtmerrie is voorbij." Dat zei de Surinaamse presi dent Ronald Venetiaan zaterdag in een toespraak in het parle mentsgebouw in Paramaribo tijdens de bekrachtiging van het Vredesakkoord voor Nationale Verzoening en Ontwikkeling. „In de toekomst moet het argu ment van de rede worden ge bruikt om meningsverschillen te beslechten." Het vredesakkoord omvat een amnestieregeling voor iedereen die misdaden heeft begaan in de periode vanaf 1 januari 1985, met uitzondering van misdaden tegen de menselijkheid. Veneti aan sprak van een 'zware taak' voor het volk. Het Surinaamse volk moet zich inzetten voor herintegratie van ex-strijders, een ordelijke terugkeer van vluchtelingen uit Frans-Guyana en de opbouw van het land. De bekrachtiging van het vre desakkoord volgde op de publi- katie van verklaringen van de il legale groepen Angula, Mandela en Koffiemaka. Ze willen partij worden in het akkoord en zeg gen toe onmiddellijk na amnes tieverlening de verboden wa pens in te leveren. Ook de lei ders van alle Indianen en Bosnegerstammen hebben het vredesakkoord gesanctioneerd. Baghdad Rtr-afp JKÊ&KÊBKÊÈBKSbt. van de ODStand. Sii'ieten ii uma kevin galvin Bij een aanslag op een legervoertuig In de Peruaanse hoofdstad Lima zijn gis teren drie soldaten omgekomen. De verantwoordelijkheid is opgeëist door de pro-Cubaanse organisatie Tupac Amaru. Deze groepering is tot aan de arrestatie van haar leider in juni weinig actief geweest, dit in tegenstelling tot de rebellenbeweging Lichtend Pad. Marx, Lenin en Mao leerden dat vrou wen door revolutie in de macht kunnen delen; Lichtend Pad brengt deze leer in praktijk. Vrouwen bekleden belangrijke posities in de meest gewelddadige linkse rebellenbeweging van Zuid-Amerika. Zij zijn te vinden in de hogere rangen, maar ook in de gelederen van de moordcom mando's. Deze nadrukkelijke aanwezigheid van vrouwen is zeer bijzonder gezien de nog altijd overheersende 'macho'-cultuur in Peru. „Lichtend Pad zegt dat de klassen strijd voor een vrouw de enige verstandi ge manier is om zich te emanciperen", meent Gustavo Gorriti, die een studie van Lichtend Pad heeft gemaakt. Carlos Ivan Degregori, de directeur van het Instituut voor Peruaanse Studies, zegt dat de maoïstische strijders heel goed weten om te gaan met de gevoe lens van de jeugd, zeker met die van jon ge vrouwen. „Ze weten hun een zeer sterke identiteit te verschaffen", aldus Degregori. Sinds Lichtend Pad in 1980 de gewapen de strijd opnam zijn meer dan 25.000 Peruanen gedood. Vaak was het de hand van een vrouw die de trekker van een ge weer overhaalde of de staaf dynamiet wierp. Volgens kenners van Lichtend Pad zijn de vrouwelijke rebellen veel fa natieker en veiligheidssoldaten laten niet zelden weten dat de vrouwen veel moei lijker „te breken" zijn tijdens martelin gen. Degregori herinnert zich de jonge vrou wen die uit bescheiden families en dor pen op het platteland kwamen om aan de staatsuniversiteit in het conservatieve Ayacucho te studeren. Het op 370 kilo meter zuidoostelijk van de hoofdstad Li ma gelegen Ayacucho in de Andes is de geboorteplaats van Lichtend Pad. De vrouwen werden door de elite van Aya cucho buitengesloten en hoe meer ze studeerden des te minder mogelijkheden zagen ze om hun levensomstandigheden te verbeteren. „En toen ze zich tot Lich tend Pad wendden deden ze dat met groot enthousiasme. Ze omvatten de doctrine als een drenkeling een stuk drijfhout", aldus Degregori. Filosofieprofessor Abimael Guzman stichtte Lichtend Pad in 1970 toen hij 35 jaar oud was. Zijn vrouw, Augusta La Torre, een geradicaliseerde dochter uit de aristocratie van Ayacucho, bracht passie in de beweging. Zij ook intodu- ceerde de vrouwen binnen het leider schap. „Zij was belangrijk", aldus de journalist Carlos Valdez, die Guzman en I.a Torre heeft gekend. „Guzman was de theoreticus; Augusta bracht de theorieën in praktijk. Dat hij veel vrouwen belang rijke posities gaf, is voor een groot deel te danken aan zijn echtgenote." Cecilia Olea van de vrouwenorganisatie Flor Tristan meent dat vrouwen hun „frustratie en haat over de onderwor penheid" afreageren door zich bij Lich tend Pad aan te sluiten. In de sloppen wijken en dorpen van Peru wordt heel wat geslagen en verkracht, aldus Olea. „Het slaan van vrouwen is een geaccep teerd verschijnsel in onze maatschappij. Zelfs leidsters van vrouwenorganisaties zijn het slachtoffer van mishandeling. Als je 's avonds te laat van een vergadering thuiskomt wordt je gestraft", aldus Olea over de Peruaanse man. Degregori meent dat het opnemen van de wapens en het „aannemen van een Rambo-rol" inhoudt dat de vrouwen hun vrouwelijke identiteit moeten afwer pen. „Dat betekent een nog veel grotere onderdrukking van vrouwen omdat ze als het ware mannen moeten worden door zich de Rambo-rol aan te meten, die per definitie macho en anti-feminis tisch is", zo filosofeert Degregori. BAGHDAD Rtr-A De geestelijk leider van de 200 miljoen sji'itische moslims in de wereld, groot-ayatollah Abu Qassim al-Khoei, is zaterdag op 92-jarige leeftijd in Kufa in het zuiden van Irak overleden. Twee weken geleden had hij een pacemaker gekregen. Al-Khoei's overlijden kwam voor de familie als een totale verrassing en leidde zelfs tot be richten dat zijn dood 'verdacht' zou zijn. Volgens een kleinzoon is zijn grootvader „onder zeer mysterieuze en verdachte om standigheden" overleden. „Het ging juist erg goed met hem", aldus de 33-jarige Yoessef al- Khoei. De groot-ayatollah, die ruim negentig boeken over de shi'iti- sche theologie op zijn naam heeft staan, was de laatste acht tien maanden een neerslachtige man die zijn huis niet uit mocht. Eens de spil van de shi- 'itische opstand in Irak na de Golfoorlog, maar nu een man die lijdzaam moest toezien hoe Abu Qassim al-Koei. archieffoto afp zijn geloofsgenoten in het zui den van Irak worden bestookt door de Iraakse luchtmacht. Nadat vorig jaar maart een opstand van sji'itische moslims in het zuiden van Irak was on derdrukt. verscheen al-Khoei met president Saddam Hussein op de televisie. Daarbij loofde hij Saddam voor het neerslaan van de opstand. Sji'ieten in Iran beschuldigden Saddam dat hij de ayatollah had gedwongen een dergelijke verklaring af te leggen. Volgens uitgeweken vol gelingen in Londen stond Al- Khoei sindsdien onder huisar rest. Om te voorkomen dat dui zenden rouwenden de begrafe nis van Al-Koei zouden bijwo nen, verbrak Irak gisteren de te lefoonverbindingen met de Zui- diraakse heilige stad Najaf en stelde een avondklok in. De be grafenis heeft gisteren in fami liekring plaatsgevonden. Hoewel Irak een drie dagen durende rouw afkondigde, pa trouilleerden troepen door de straten van Najaf. Vooraan staande shi'itische geestelijken werden onder huisarrest ge plaatst en veel moskeeën bleven gesloten. De geestelijk leider van Iran, ayatollah Khameini, noemde het overlijden van Al-Khoei een „groot verlies" voor de islam. In Teheran werd ook een drie da gen durende rouw afgekondigd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4