Politie heeft veel baat bij autotelefoon Bevers en beveraars bevolken de Biesbosch Binnenland Arnhem zegt koffieshops en galeries de wacht aan Eén kilometer leidsel voor 40 PK Twee batterijen brengen een koe al van slag Vondst uit achtste eeuw in terp bij Wijnaldum Verkoeling voor 60.000 kippen MAANDAG 10 AUGUSTUS 1992 3 Bliksem doodt vakantieganger touqetEen 48-jarige man uit Oosterhout is zaterdag dodelijk getroffen door de bliksem op het strand van het Noordfranse Touquet. De man kampeerde in de buurt en reed met zijn vrouw langs het strand. Tijdens het hevige onweer was hij uit de auto gestapt en het strand opgelopen om het onweer beter te kunnen bekijken. Hij werd door de bliksem getroffen en was op Baas fietsenstalling dood na overval den bosch De 68-jarige toezichthouder van een auto- en rijwiel stalling in Den Bosch is zaterdag overleden aan de gevolgen van een roofoverval. De man werd door een onbekend aantal daders overvallen toen hij met de dagopbrengst op zijn snorfiets naar huis ging. De man werd daarbij zodanig verwond, dat hij aan zijn verwondingen is overleden. De twee tassen zijn gistermor gen leeg teruggevonden. Verdere mededelingen wilde de politie in Den Bosch in het kader van het onderzoek niet doen. Doden en ernstig gewonden na botsing kampen Bij een botsing tegen een boom op de weg tussen Em- meloord en Kampen zijn gisteren twee doden en drie gewonden gevallen. De dodelijke slachtoffers, zijn twee mannen van 21 en 22 jaar uit het Gelderse Heerde. Drie plaatsgenoten van 18, 20 en 22 jaar raakten zeer ernstig gewond. Door nog onbekende oor zaak raakte de auto met de vijf van de weg en botste tegen een boom in de berm. Man vermist na botsing met jetski gorinchemSinds gistermiddag wordt op de rivier de Boven Merwede een 20-jarige man vermist. De man zat in een opblaas- band die werd voortgetrokken door een jetski. Een andere jets kiër zag de opblaasband niet en voer over de man heen. Het slachtoffer, dat geen zwemvest droeg, is sindsdien niet meer ge zien. Duikers trachtten vergeefs het slachtoffer boven te halen. Drugsverkopers overtreden afspraken arnhem anptientallen mensen aangehou den. De gemeente Arnhem besloot vorig jaar de 'officiële' soft- drugshandel aan strenge regels te binden. Koffieshops en gale ries mogen geen harddrugs ver handelen of drugs verkopen aan personen onder de zestien. Ver der-mag er geen overlast ont staan in de buurt en op agressie in de buurt van de zaak volgt onmiddellijk sluiting. Boven dien mag er in of bij de winkel geen reclame gemaakt worden, dus ook geen cannabisbladeren op de etalageruiten. Slechts vier van de 36 tot nu toe gecontroleerde softshops bleken aan die eisen te voldoen. Vier winkels overtrade de regels dermate dat ze onmiddellijk werden gesloten en de overige 28 hebben twee tot zestien we ken de tijd gekregen om „onge wenste activiteiten stop te zet ten en veranderingen aan te brengen". De eigenaars moeten zelf bij de politie komen melden als ze aan alle voorwaarden voldoen. Wie dat niet doet, loopt de kans alsnog gesloten te worden. De gemeente Arnhem heeft in de afgelopen weken 32 van de 36 bekende 'softshops', ver kooppunten van soft-drugs, de wacht aangezegd. De Arnhemse raad besloot in juli vorig jaar de softshops harder aan te pakken omdat het aantal koffieshops en galeries waar harddrugs werden verhandeld, explosief groeide. Volgens politie en omwonen den uit wijken met drugsover last zijn er in Arnhem zeker meer dan honderd verkooppun ten. Net als het nabijgelegen Nijme gen is Arnhem zeer in trek bij Duitse jongeren die (soft)drugs willen hebben. In Duitsland wordt een zeer streng beleid ge voerd, terwijl in Nederland een liberaal beleid heerst tegenover gebruik en verkoop van soft drugs. Het drugstoerisme leidt echter ook tot veel overlast. In Maastricht, vooral populair bij Belgische jongeren, hield de gemeentepolitie vorig weekein de een grote 'veegactie' na een toenemende stroom klachten over overlast. Daarbij werden Automobilisten melden 'elk akkefietje De Politie Verkeerscentrale in Driebergen is zeer blij met het explosief groeiende aantal autotelefoons in ons land. De centrale krijgt dagelijks enkele honderden telefoontjes van weggebruikers, die het 06-11-alarmnummer vanuit hun auto bellen. De meldingen variëren van aanrijdingen en spookrijders tot koeien op de rijbaan. driebergen-den haag gpdbilisten met een telefoon „Een zegen", zegt coördinator Klaas Hofman. „Elk akkefietje wordt aan ons doorgegeven. Als ergens in Nederland een spook rijder is gesignaleerd, staat de telefoon roodgloeiend. Onge lukken worden met de regel maat van de klok doorgebeld. We zijn dolblij met die ontwik keling. Wij kunnen snel en ade quaat reageren, en dat is met name voor slachtoffers van on gevallen van levensbelang" Last van valse of loze meldin gen heeft de verkeerscentrale nauwelijks. „Natuurlijk heb je wel van die lolbroeken, die tij dens een verjaardagsfeestje de telefoon grijpen. We hebben gauw in de gaten of de betrok kene staat te liegen of de waar heid vertelt. Een melding komt nooit alleen. De plaats van bij voorbeeld een ongeluk wordt bijna altijd door meer automo- boord opgemerkt", aldus Hof- Degene die uit zijn auto 'Driebergen' belt, wordt meteen verzocht het nummer van zijn autotelefoon door te geven. „Ik begrijp dat die vraag raar over komt" zegt Hofman. „Die men sen zijn zo alert om ons op de hoogte te stellen van de nood van een ander en worden dan geconfronteerd met een schijn baar nutteloze administratieve opmerking." „Zo zinloos is dat verzoek echter niet. Met dat nummer kunnen we de persoon in kwes tie terugbellen om nadere infor matie over de exacte lokatie van bijvoorbeeld een aanrijding met gewonden. Ziekenauto's die we laten uitrukken, komen niet per definitie uit de buurt van het ongeluk. Een nauwgezette plaatsaanduiding kan dan le vens redden", zegt Hofman. ermelo Deze veertig Shetland- Shetland Pony Stamboek in Er- jes trokken een speciaal voor de was meer dan een kilometer leid- pony's hebben zaterdag op een melo het wereldrecord aanspan- gelegenheid vervaardigd rijtuig. sel nodig, foto anp cor mulder manifestatie van het Nederlands ning verbeterd. De veertig paard- Om alle pony's in te spannen, kollum gpd Elektrische spanningsverschillen zijn er in veel gevallen de oorzaak van dat koeien niet lekker in hun vel zitten. Ze zijn onrus tig, willen de melkstal niet in, geven min der melk en hebben soms last van uier ontsteking. Koeien zijn zeer gevoelig voor de span ningsverschillen, die ontstaan tussen de verschillende metalen delen in stallen, zoals drink- en voederbakken, hekken, roosters, het centrale frame, de roest vrijstalen melkleiding, melktanks, de be- tonbewapening, de waterleiding en de cv- leiding. Begint de mens pas iets te voelen bij een spanning van 42 volt, koeien worden al onrustig bij een spanning van 3 volt, de spanning van twee perüight-batterijen. Dat is gebleken uit onderzoek door Van der Heide Inspekties uit het Friese Kol- lum. Onder het motto 'Een ontspannen koe geeft voor twee' voert het bedrijf me tingen uit en verstrekt het veehouders ad- Inmiddels zijn vijf boerderijen in Noordwest-Friesland met een bezoek ver eerd. „Dat is nuttig geweest voor de boe ren", aldus Wieger Rekker van Van der Heide. „Ze hebben nu geen problemen meer tijdens het melken. De koeien zijn veel rustiger, trappen het melkstel niet meer af en geven daardoor meer melk." Het Kollumer bedrijf heeft vestigingen in het gehele land en is gespecialiseerd in bliksembeveiliging. leeuwarden anp De opgravingen in de terp bij het Friese Wijnaldum hebben de afgelopen dagen als nieuwste verrassing een baby-skelet van re cente datum en een zeldzame 'christelijke' fibula (mantelspeld) uit de achtste eeuw opgeleverd. Het baby-lijkje moet deze eeuw door een onbekende zijn begraven. Gedacht wordt aan een onge wenst kind of een kind van onderduikers in de Tweede Wereld oorlog. De fibula draagt de afbeelding van een biddende figuur, mogelijk Paulus of Petrus, en bevestigt de theorie dat de terp van Wijnaldum vanaf de vroege Middeleeuwen lange tijd bewoond is geweest. Eer der kwam namelijk de beroemde koningsfibula van 250 jaar ouder aan het licht. De afgelopen week werd in Wijnaldum ook wederom een haard stede blootgelegd. De sponsoractie ten behoeve van voortzetting van de belangrijke archeologische opgravingen loopt, ondanks het feit dat deze in de vakantieperiode is begonnen, nog steeds goed. nieuw baunge Geen brand, wel brandweer zaterdag bij een kippenfokker in het Drentse Nieuw-Balinge. De temperatuur in de kippenloodsen was door de hitte tot tegen de 35 gra den opgelopen, waardoor voor de 60.000 dieren een voortijdige dood dreigde. De brandweer schoot echter te hulp en hield de loodsen nat zodat de temperatuur daalde, foto an Ruzie bergers en redders loopt steeds hoger op werkendam theo haerkens „Eén bever ging die kant op en de twee andere zwommen daarheen." Met forse armgeba ren wijst de eigenaar van het motorkruisertje Libelle waar hij de dieren zag. „Nee, ik heb ze niet terug zien komen", articu leert hij als het bootje van bos wachter Dirk Feij langzaam wegdobbert. „Je moet maar eens opletten en kijken of ze niet een .tweede burcht hebben gebouwd", roept Feij naar de man met de baseball pet, voor dat hij zijn kajuitje weer bin nengaat. „Ik kom binnenkort wel eens langs." De boswachter van Staatsbos beheer in de Biesbosch is erg ingenomen met de medewer king van amateur-biologen. Ze helpen de ontwikkeling van de beverstand in het gebied in kaart te brengen en voorkomen dat kwajongens de djeren opja gen. Feij is niet vergeten dat de eerste jonge bevertjes, twee jaar geleden, door geïnteresseerde watersporters werden ontdekt. Dit jaar zijn er zeven jongen ge signaleerd en het kunnen er best meer zijn. „Verderop sle pen twee bevers steeds takken naar het nest en dat doen ze niet als er geen jongen zijn." Geamuseerd vertelt Feij dat die burcht tot nu toe wat min der aandacht kreeg omdat er steeds van is uitgegaan dat het hier ging om twee mannetjes. Maar het ziet er nu naar uit dat 'Ed' en 'Willem' zich hebben voortgeplant. De huisbioloog heeft zich wel vaker vergist. „Van tien procent van de dieren die hier de afgelopen vijf jaar is uitgezet blijkt het geslacht ver keerd vastgesteld." De boswachter laat het brede water van het Gat van de Noor derklip achter zich en loodst zijn boot voorzichtig door een smalle naamloze kreek, bedacht op die ene bonk die aangeeft dat het niet diep genoeg meer is. De antenne van de radio moet omlaag om niet te blijven steken in de overhangende wil- getakken. Links en rechts staan ondoordringbare muren van groen, afgewisseld met het paars van het koninginnekruid en kattestaart. De hagewinde slingert zich met zijn witte kelk jes - 'pispotjes' - overal door heen en weeft alles aan elkaar. Persoonlijk is Feij positief over de kansen van de bever in de Biesbosch. „Als er elk jaar tien jongen worden geboren, win je behoorlijk, want ze wor den gemakkelijk vijftien jaar oud." Veertig bevers zijn er uit gezet sinds het project begon. Zeker dertien dieren stierven, de meeste binnen een maand. Andere sneuvelden door een tik van een scheepsschroef, kwa men onder een auto of werden afgeschoten omdat een jager ze aanzag voor een muskusrat. Daar staat tegenover dat er mis schien wel meer jongen zijn dan gedacht. Officieel waagt Staatsbosbe heer zich niet aan voorspellin gen. De bodem van de Maas delta is ernstig vervuild met zware metalen, afkomstig uit België. En er is nog geen zeker heid over het effect van cadmi um en lood op de bever. Vast staat wel dat de dieren het gif binnenkrijgen, maar of het hun voortbestaan bedreigt, is niet duidelijk. „We zijn er in het be gin wel vanuit gegaan dat de bever minder gevoelig is dan de otter, die uitsluitend vis eet", al dus Feij. Terloops wijst hij op twijgjes en takken die de dieren zorgvul dig van hun bast hebben ont daan. Wilg en populier zijn fa voriet, maar ze snoepen ook graag van de overvloed van kruiden. De omgeving is nage noeg ideaal. Gigantische bossen brandnetel, een plant die het prima doet op de vruchtbare slib, bèschermen de grienden die de bever deelt met reeën, haviken, buizerds en aalschol- s wel een uitkomst, want hoeven nergens bordjes met boden toegang' neer te zet- grinnikt Feij. Enthousiast het toont hij een gaatje in een steile oever. „Daar heeft een ijsvogel - tje zijn nest." Beveraars Overal zijn roeibootjes, zeil scheepjes en surfplanken, maar ook kolossale jachten en fraai gerestaureerde houten trans portschepen. De drukte op het water schijnt de dieren in het duizenden hectaren grote na tuurgebied niet te storen. Toch is het onwaarschijnlijk dat dag jesmensen bevers te zien krij gen. Pas tegen de avond komen ze te voorschijn en leggen ze af standen af van wel twintig kilo meter. De geregelde bezoekers weten dat en een aantal van hen heeft een vaste plek in de buurt van een beverburcht. Daar wordt volop genoten van zon, wind en water. Maar in de loop van de avond komt de ver rekijker tevoorschijn om het doen en laten van de bevers in de gaten te houden. Sommige 'beveraars' leggen hun observaties keurig vast in logboeken, compleet met da tum en tijd. Een enkeling was de begeleiders van het bever project zeer van dienst met zelf gemaakte filmopnamen. „Wat zouden wij interessant doen, als die mensen net zo goed hun ogen de kost geven en ons op de hoogte houden", vindt Feij, die zelf ook graag een avond bij een burcht zit. „Maar soms ook nieL Dan zit je urenlang voor niets in een wolk muggen." Met nadruk verklaart de bos wachter dat het mooi is als de bever zich hier weet te handha ven, maar uitgangspunt is dat het niet ten koste gaat van de recreatie. „Ze moeten wel pas sen in een land met vijftien mil joen mensen. Zo niet, dan gaat het over." De rechter moet uitmaken of de Koninklijke Nederlandse Red dingmaatschappij (KNRM) zich bezig mag houden met het ber gen van het gestrande schepen. Bij de officiële bergers is de maat vol, nu de reddingboot Gebroeders Luden van Lau- wersoog te hulp schoot bij de gestrande Belgische kotter Tel star uit Zeebrugge, die zater dagmorgen bij Schiermonni koog op een zandbank liep. „Er moet nu maar eens dui delijkheid komen. Wij als pro fessionele bergers steken veel geld in onze materialen. Maar als een reddingmaatschappij met de opdrachten aan de haal gaat dan klopt er iets niet. Die mensen kunnen door donaties en schenkingen maar vooral door de vrijwilligers onder de prijs werken. Van een gezonde concurrentie is dan ook geen sprake", aldus een verbolgen Jan Koerds, kapitein-eigenaar van de sleepboot Viking. Koerds werd zaterdag door de kustwacht opgeroepen om de gestrande kotter los te trekken. Het schip was gestrand nadat de wachtsman in slaap was ge vallen. Met zijn sleepboot Vi king stoomde Koerds naar de plek des onheils, maar de Ge broeders Luden was hem voor. Ook de grote bergingsmaat schappijen als Smit en Kooren uit Rotterdam maar ook Rijff op Terschelling zijn tegen berging door reddingsboten. Weer moord in Rotterdam rotterdam gpd-anp Twee voorbijgangers hebben zaterdagochtend vroeg in een woning in Rotterdam het stoffe lijk overschot gevonden van een 33-jarige Turk. De man is met pistoolschoten om het leven ge bracht. De passanten vonden het vreemd dat de voordeur van de benedenwoning wagenwijd open stond. Zij besloten een kijkje binnen te gaan nemen en vonden toen het slachtoffer. De politie stelde direct een kon buurtonderzoek in. Enkele uren later is een recherche-bijstands team van vijftien mensen gefor meerd. De vermoorde man is het dertigste dodelijke slachtoffer van een misdrijf dit jaar in Rot terdam. In totaal werd de politie dit jaar geconfronteerd met een recordaantal van 26 moordza ken, waarbij dertig slachtoffers vielen. Ongeveer de helft van deze zaken is inmiddels opge lost. Een groot deel daarvan had te maken met afrekeningen in het drugscircuit. Vorig jaar onderzocht de poli tie over het hele jaar 22 moord zaken waarbij 24 mensen om het leven werden gebracht. De Biesbosch: Ondoordringbare muren van groen, afgewisseld met het paars van het koninginnekruid en kattestaart. foto cpd cees zorn

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3