9 SLEUTE c Sport EB ZEI DAT ry U KUNT NIET ZONDER ïïSëJ^ïïBJëi kamer neem er de tijd voor Pole wckch Of VAkAht zohdcï eecht op *Akin Je Cl^ChWljzC V*kAhtlC$cU! "H MAANDAG 10 AUGUSTUS 1992 AD VAN KAAM (CHEF) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN tudio Sport-verslag- gever Mart Smeets, na het zien van bokser Evander Holyfield op de tribu nes bij de basketbalfinale VS- Kroatic: „Ja, ja iedereen is hier van avond. Alleen Mike Tyson kon niet komen. Studio Sport-presentator Tom Egbers, op de dag van de gou den medaille van Ellen van Langen, 3 augustus: „Maandag 3 juli, een mooie dag voor de Nederlandse sport. Studio Sport-verslaggever Jan Stekelenburg, na de eerste setwinst van het Nederlands volleybalteam tegen Italië, met 15-9: „En zo is het 15-8 geworden voor Nederland.... Of nee, ik moet zeggen 15-9. Het scorebord zit wat lastig hier. Jan Stekelenburg tijdens de volleybal- finale tussen Brazi lië en Nederland: „Zwerver slaat tegen het Cubaanse blok. Studio Sport-ver- slaggever Hans Brian tijdens de hockeyfinale Duits- land-Australië: „De bal wordt terug gelegd op Rick Hil- gers, en die scoort. Rick Hilgers...ach, dat bedoel ik natuurlijk helemaal niet...Mi chael ffügers, zet Duitsland op Marathonloper Gerard Nij- boer, zilver tijdens de Spelen van 1980 in Moskou in de ru briek De Medaillewinnaar in het Algemeen Dagblad: „De Finnen kregen tijdens de Spelen van 1980 vooreen bron zen medaille een zomerhuisje, voor zilver een rijtjeshuis en voor goud een villa. Ik ontving van de gemeente Raalte een hor loge. Ach, voor het geld heb ik het niet gedaan. Ik ben nooit een geldwolf geweest. Columniste Ria Stalman in het AD: „In 1984 was ik te verlegen om met een vlag door het stadion rond te gaan en ik zou het waar schijnlijk nog niet doen, onna tuurlijk als het aansluit op een wedstrijd discuswerpen. Commentaar in de Haagsche Courant over de Ned./Turkse bokser Orhan Delibas: „Onder de mensen die hem het bomvolle stadion van Bc celona hartstochtelijk digen bevinden zich er ongetwij feld zat die thuis aan de stamta fel van hun lokale café met evenveel gemak hun ranzige Turkenmoppen ventileren als dat ze hier voor hem juichen. Want als Orhan Delibas onver hoopt van een uitkering zou ge nieten of een fiets pikt, is hij een vuile Turk. en nu, nu is hij een kanjer van een Nederlander, de held van jongen oud. Tafelten nis-coach Jan Vlieg in De Volkskrant: „In Nederland zette we allemaal een oranje petje op en rukken de blaaskapellen op als iemand ika loser als je met een bronzen plak durft thuis te ko- bronzen medaille heeft gewon Brons? In Amerika ben je maal niet uit de bol gaan om brons want er is meer te halen. Het draait om goud en dat moeten we vie ren zoals in Surina me, Angola of Bra zilië waar na een olympische triomf de namen van stra ten, van hele bos sen, worden veran derd, waar regerin gen omver worden gegooid, nieuwe ministers worden be noemd en een fantastisch carna val losbarst. Idem: We moeten eens metz'n allen keihard uitspreken dat we top sport eisen en vervolgens de poli tiek voor het blok zetten. Zon truttebol als Hedyd'Ancona komt pontificaal in Barcelona de blijde boodschap vertellen, dat de sport volgend jaar niet hoeft te bezuinigen. Jullie zullen opnieuw 46 miljoen krijgen, maar mondje dicht hè, want overal moet bezuinigd worden, iedereen moet de broekriem aanhalen, behalve jullie van de sport.Het is toch godgeklaagd: .46 miljoen. De wereld moet op z'n kop, de politiek moet niet langer aalmoezen uitdelen aan de sport, maar de topsport moet zijn eigen criteria aangeven, ei sen stellen en aan de hele zaak een prijskaartje hangen. 'Alsje blieft politiek, dit is topsport en dat moet het kosten. M e zijn niet groter dan W j hun Nederlandse leeftijdgenootjes. Ze zijn ook niet gespierder. Maar de Amerikaanse meisjes zijn wel stukken beter in het spelletje dan hun tegenstanders van UVS. Echt stukken beter. En dat is opvallend want de Verenigde Staten heeft in het mondiale voetbal weinig tot niets in de melk te brokken. Verbazing kortom op een bijveld in de Kik kerpolder, afgelopen zaterdag. Alleen de coach van het superi eure team, Perry Nienhuis (42), staat er niet van te kijken. Hij kent zijn pappenheimers. „Ik wist dit van tevoren. In Amerika vindt men het normaal als meisjes gaan voetballen. In Ne derland wordt er nog steeds een beetje raar tegen aangekeken. Dat zie je terug op het veld." Met 31 voetballertjes en voet- balstertjes (van 14,15 jaar oud) uit Portage, een plaats van ruim 100.000 inwoners in Michigan, vertoont Nienhuis dezer dagen zijn kunsten bij UVS. Een paar weken terug waren de Leide- naars te gast in Amerika. Een echte uitwisseling dus. Voor een groot deel zijn initiatief, want zijn 'roots' liggen in Leiden. Pa Nienhuis was jarenlang voorzit ter van UVS, zoon Perry voet balde er een tijdje. Hij woont alweer twintig jaar in Amerika, waar hij aan de uni versiteit van Arizona, in Tucson, zijn graad in de economie be haalde. Voelt zich daar ook thuis, maar kon Leiden niet he lemaal vergeten. De plannen voor een uitwisseling ontston den een paar jaar geleden, door de Golfoorlog konden ze nu pas worden uitgevoerd. „Bij het sa menstellen van de groep heb ben we niet gekeken naar het niveau van de kinderen. Wel hoe zij het voetballen beleven, hoe hun ouders het voetbal be leven. De kinderen hebben het grootste deel van de kosten zelf bijeen moeten sparen, moesten er dus echt wat voor doen." Dat verklaart de fanatieke in stelling van de Amerikanen. De druipt er van af. En het niveau is aanwezig. „In Amerika hebben we de AY- SO, de American Youth Soccer Organisation", legt Nienhuis uit. „In totaal voetballen er nu jes. In Portage hebben we nu ongeveer 1200 leden. Veertig procent van hen bestaat uit meisjes, een behoorlijk percen tage dus." Aleen wordt er niet gevoetbald in clubverband, wel voor scho len, universiteiten, steden, dis tricten en staten. Nienhuis: „Ze worden ingedeeld in leeftijds groepen. Meisjes en jongens spelen gewoon bij elkaar in één team. Uit die groepen worden de beste spelers elk jaar geselec teerd voor Portage, ze voetbal len dan tegen teams uit de an dere steden. De allerbesten ko men uit voor het district, in de zogeheten Little Caesars. Die spelen tegen andere disctricten. Het Detroit-district bijvoor beeld. Een stuk of vier, vijf van onze kinderen komen voor het district uit." „De jongens beginnen het ni veau van de Nederlanders nu een beetje te benaderen. De meisjes hebben zoals gezegd een voorsprong. De toekomst van het Amerikaanse voetbal ziet er gezond uit." Ook al is er geen profleague meer. Nien huis: Ach ja, toen ze daarmee begonnen deed er bijna geen Amerikaan mee, het waren vrij wel allemaal buitenlanders. Amerika had nog geen voetbal traditie. Er was wel een boven bouw, maar geen onderbouw. Nu is het omgekeerd, maar het niveau is duidelijk stijgende." Hij denk dat de WK in 1994 wel de definitieve door braak zorgt. „Want de tv gaat 43 wedstrijden uitzenden. Voor het eerst in de geschiedenis van de WK. Ik denk dat het toernooi een enorme uitstraling zal heb ben naar de jeugd. Sponsors zullen zich melden en dan gaat het lopen. Want zo werkt het in Amerika: als er geld mee te ver dienen valt, wordt het doorge drukt." De Amerikaanse meisjes wor den opgezweept door hun an dere coach, John Vandenberg. Hij schreeuwt de longen uit zijn lijf. „Nice kick, good job, down the line Mandy...Het is dat de keepster van UVS goed op dreef is, anders zou de score onge twijfeld tot boven de tien zijn opgelopen. Nu blijft het bij 6-0. Na het laatste fluitsignaal ver dwijnt de verbetenheid bij de Amerikaantjes en zoeken ze hun Nederlandse vrienden en vriendinnen op. Ze voetballen deze week nog een paar wedstrijdjes. Ze han gen nog een paar keer de toerist uit. Op het IJsselmeer, bij de molens van Kinderdijk. Aan staande zaterdag vertrekken ze weer naar de States. Nienhuis kan nu al zeggen dat de hele reis een succes is. „We hebben het er al met UVS over gehad. Het is de bedoeling dit om de twee, drie jaar te doen. Maar wel met andere kinderen na tuurlijk. Het moet een jeugd uitwisseling blijven." U it solidariteit met hun werkloze colle ga's zijn de spelers van het Mexicaanse voetbalelf tal in staking gegaan. Ze verlie ten het trainingskamp en meld den zich af voor de toemee die hen deze maand naar Europa zou brengen. Zes van de 21 in ternationals hebben voor vol gend seizoen nog geen werkge- De Argentijn Carlos Menotti, coach van de Mexicaanse voet balbond, wilde oefenwedstrij- den tegen Polen, Rusland, Bul garije en Roemenië spelen ter voorbereiding op de kwalifica tie-wedstrijden voor het wereld kampioenschap in 1994. De bond heeft alle 21 internatio nals voor onbepaalde tijd ge schorst en de duels in Polen (op 12 augustus) en Rusland (16 au gustus) geannuleerd. Naam: Alfons Groe nendijk Leeftijd: 28 Club: Ajax Beroep: voetballer Alfons Groe nendijk stond afgelopen vrijdag zowaar weer eens in de basis van Ajax. In het Amster dam 717-toemooi werkte de oud-Leidenaar een vrij onopvallende wedstrijd af tegen Borussia Dortmund. Een minuut of acht voor tijd werd hij gewisseld en kon hij weer eens plaatsnemen op de reser vebank. Gisteren tegen PSV bleef hij de hele wedstrijd zit ten. Kreek speelde links op het middenveld. Het was zeker een behoorlijke verrassing voor je dat jij in de basis stond? „Nou, niet echt. Ik heb een heel goede voorbereiding achter de rug. Op één wedstrijd na heb ik alles meegespeeld. Van de der tig goals heb ik er zestien voor bereid en nog een paar zelf ge maakt." Vorig jaar kwam je na het ver trek van Beenhakker bijna niet meer aan de bak. FC Twente klopte bij je aan, maar je bent toch bij Ajax gebleven. Waarom? „Ik wil het hier gewoon nog een jaar proberen. Lukt het niet, jammer, maar ik wil voor me zelf het gevoel hebben dat ik er alles aan heb gedaan." De voortekenen zijn natuurlijk niet best. Je werd voor de zoveel ste keer gewisseld... „Misschien ben ik ook wel te gen beter weten in gebleven. Ik weet hoe de zaken er voor staan, al hoor je mij niet klagen, je moet niet vergeten dat Ajax een Europese topclub is. Maar mijn probleem is dat ik met een gat in mijn rug speel. Ajax voet balt eigenlijk zonder linksback. Kreek is wat defensiever inge steld dan ik." Hoe zit de reservebank bij Ajax? „Waardeloos. Je bleeft alles minder intens. De echte wed- strijdspannning is een stuk minder. Maar ik krijg echt nog wel een kans." Keltum W.M.F. Wilkens B.S.F. Robbe Berking Gero - Gero - Young Rosenthal SNELKOOKPANNEN I GLASSERVIEZEN Zwiesel Christinenhütte Cristal d'Arques Thomas Villeroy Boch Spiegelau Eisch Klingenbrunn ALLES VOOR DE GEDEKTE TAFEL Vraag naar onze bruidslijsten HAARLEMMERSTRAAT 165 LEIDEN - TEL. 14 OS 92 Zaken en transakties Van der Greft Communicatieservice Verkoop en reparatie van portable en autotelefoon, mobilofoon en semafoon. Fruitweg 60, Leiden. Tel. 071-323434. Fax.: 071-323438. Onderhoud en reparatie Denkt u aan verbouwen dan kunt u nu bellen 071-219780. Aannemersbedrijf M. Giezen. Alle onderhoudswerken, timmerwerken etc. etc. 65+ met korting (gratis prijsopgave). c elke dag in deze Te koop aangeboden WAAROM zou u meer over uw verstand willen weten? Lees DIANETICS en ontdek de kracht in u zelf. Een nuchter boek. eenvoudig toe te passen. Bestel van- Computers Van der Greft Computerservice Radio/tv/geluidsapparatuur V.d Greft KTV Audio Video Service Reparatie en verkoop van alle merken Ktv, Video, Audio, camcorders Caraudio. autotelefoon, bij u thuis of in de werkplaats. Sterdealer van Philips. JVC. Sharp. Sony. Jansen KTV Video Service Centrum Geen voorrijkosten, alleen Leiden. Regio 15,-. 3 mnd gar. op reparaties. Dealer v. PHILIPS, ERRES en SONY (ook voor audio) Ma. t/m vr. 8.30-17.30 Zat. 10-16 en koopavond. Kenauweg 32 (Ind.terrein) Stevenshof. Tel. 071-311409. Ruime parkeergelegenheid aanwezig. Auto's en motoren Autosloperij de Graaf B.V. In- en verkoop van alle merken (loop en sloop) personen en bestel wagens. weghalen van autowrakken. Grote voorraad nieuwe en ge bruikte onderdelen. Tel. 071-314141. Ommedijkseweg 24. Leiden. Autosloperij Gebr. Opdam B.V. Grote sortering onderdelen van recente schade-auto's in alle merken en alle bouwjaren. Tevens verkoop nieuwe onderdelen. Inkoop SLOOP- en SCHADE-auto s met afgifte van wettelijk goedgekeurd vrijwaringsbewijs. Valkenburg ZH. Tel. 071-315101. ZWAANSHOEK NH. Tel. 02502-45435. V.D. Greft autoradio-inbouw services verkoop en reparatie van de bekende merken caraudio. CD wisselaars, autotelefoon, auto-alarm. Blaupunkt Ser- vicesteunpunt. Fruitweg 60. Leiden. Tel. 071-323434. APK keuringsstation Th Henskens Oude Vest 89, Leiden. Tel. 071-126072 Tijdelijk vervoer nodig? Auto- truck verhuur T'tim APK 60,-all in APK station v. Zeist. Keuren zóndér afspraak. Géén herkeuringskosten. Joghtlaan 4. Valkenburg. Tel. 01718-27532. De nieuwe Sleuteltjes zijn nóg duidelijker. Niemand ziet uw advertentie over het hoofd. St. Aagtenstraat 4-14 - Leiden Mededelingen Dienstplicht? Het Leids Juristen Collectief verzorgt vrijstelling. Tel. 071-171757/127900 (12 lijnen). Fax. 071-130986. Vakopleiding visagie n haartechniek. i All Cosmetics Kunstnagels 75 All Cosmetics. Tel. 071-768026. Onroerend goed gevraagd BELEGGINGSMAAT SCHAPPIJ vraagt te koop: onroerend goed. Verhuur de woningen, flats, heren huizen, winkels en bedrijfs- Aanbieding Tel 070-3544300. 070-3525124 Fax: Divers personeel gevraagd LOI zoekt voor afdeling aanvragers: Oproepbare medewerkers m/v Voor deze nieuwe afdeling zoeken wij enthousiaste MEDEWERK(ST)ERS die op een klantvriendelijke ma nier de aanvragers van onze studiegidsen te woord staan. Daarnaast moeten de juiste gegevens worden ver werkt in het geautomatiseerde systeem. Het werk verricht je op parttime basis, waarbij de bloktij- den liggen tussen 0.800 en 18.00 uur. Wat verwachten we van je? - je bent snel oproepbaar en beschikbaar vanaf 15 augustus - je kunt omgaan met een toetsenbord - je hebt een vriendelijke telefoonstem Interesse? Bel dan Renata de Lange. Personeelszaken. Zij kan je meer vertellen. Tel 071 -451112. Weefselkweekmedewerkers m/v Voor een relatie in de omgeving van Leiden zoeken wij dames en heren die op steriele wijze stekjes willen ver meerderen. Ervaring is niet strikt vereist. U moet wel voor minimaal 6 weken beschikbaar zijn. Voor meer informatie kunt u bellen met of langskomen bij: Van Eijk Uitzendgroep Haven 40, Leiden. Tel. 071-227001. 2e KAPSTEr! ook parttimers en herintre ders worden uitgenodigd te solliciteren. Salon Berty. Beatrixstr. 7. 217853 of Word rij-instructeur/ trice. Rijschoolhouder (m/v) kan ook (geen middenstands diploma vereist) met Ka derschooldiploma. Vrije vestiging. Vacatures beschikbaar voor alle categorieën (ABCDE) met doorgroei mogelijkheden. Steeds meer mensen halen meer soorten rijbewijzen. Goed toekomstperspectief full-time of part-time moge lijk. Alle achttienjarigen wil len het rijbewijs. Kunt u omgagn met jongeren? Wilt u snel werk maken van uw toekomst? Bel dan voor gratis studie gids de KADÊRSCHOOL: 04998-99425. Verhuizen VERHUIZINGEN Duuren. Tel. 071-225999. Huish. pers. gevraagd Lessen/clubs/ opleidingen Alle cat. (A. B. C. Den CE) rijbewijzen binnen 8 DAGEN op Saba, St. Eustasius, Cura- cou. Inf. (ma. - zondag v. 09 - 20 u.), Beukelsdijk 59, R'dam, 010-4768595, (zie ook blz. 3 Gouden Gids). Verkeersschool "Tempo" 34,90 per les. div. autc tel. 071-122046. 1e les 4,95 Ook vrachtwagen en au bus. Nu ook in Alphen e. Watersport en camping complete 1992 en vouwwagens. Hoge kortingen en pas 1 mrt '93 voll. betalen. Bel voor overzichtslijst 010- 4321455 fax 4793164 of kom snel kijken: Vervat, Stadionweg 31. 3077 AP R'dam (tijdig afslag Feijen- oord volgen). Oppas gevraagd Wij zoeken een OPPAS voor onze dochter (een rustig kind van 14 maan den). Vanaf 1 sept. enkele dagen per week. Liefst aan huis. Tel.: 071-212403. Woonruimte gevraagd 1e jaars studente genees- den 03447-1681 Susan. Studente zoekt 1 rustige omg. Leiden e Woningruil uw PIANO-TRANSPORT verzorgd door Brandt-Lei- den. betekent schade en ergernis vermijden. Verhui- Dat kun je dus schudden. Behalve als je nu besluit om vakantiebezorger (in de periode tussen 15 juni en 15 september) te worden van deze krant. Kun je ook straks fluitend je eigenwijze vakantie-inkomen omwisselen voor peseta's of drachmen. 'N VAKANTIE-KRANTENWIJK Nieuwsgierig? Wilfred en Angelique wan het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad maken je snel wijzer: 071-161323. (datum) Knip uil, vul in, stuur op I Ja, ik word vakantiebezorger in de periode van naam: adres: postcode/plaats: I teleloonnr I In portvrije envelop sturen naar: Afd. Bezorging van Leidsch/Alphens Dagblad, Antwoordnr. 10050,2300 VB Leiden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20