Leidsch Dagblad Moslims Bosnië vragen om wapens LEKKER GOEDKOOR Brand verrast kinderen in Haarlemse school Atleten sluiten de Spelen swingend af Mandela en De Klerk praten weer met elkaar Speciaal voor honden Man schiet jongen dood op speelplein Noodweer maakt einde aan tropisch weekeinde A MAANDAG 10 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39925 LOSSE NUMMERS 1,50 BARCELONA. De beloofde honderd minuten j; werden ruim overschreden, j, maar de extra tijd die de slui- j tingsceremonie van de Olympi- j' sche Spelen gisteravond in he li slag nam, was tevens het hoogtepunt van j de avond. Zodra het vuurwerk boven het stadion op de Mont- 1 juich losbarstte wa ren de atleten, keu rig weggestopt op de tribunes, niet meer j te houden. Juichend, springend en zin- i gend bestormden de i: deelnemers het bin- i' nenveld en sloten in Barcelona het feest swingend af. De Nederlandse ploeg leverde I! de beste olympische prestatie I; sinds 1948, toen in Londen 16 ij medailles werden veroverd, ij Oranje kwam bij de 25ste Olym- Ipiade uit op 15 plakken: twee gouden, zes zilveren en zeven bronzen. Nederland eindigde ij daarmee in het klassement, dat ïj werd aangevoerd door het GOS met 112 onderscheidingen, op J de twintigste plaats. De Nederlandse volleybal- ploeg, in de finale duidelijk de mindere van Brazilië, schreef historie. De zilveren plak was de beste Europese prestatie die de afgelopen acht olympische vol leybaltoernooien werd geleverd. Tot Barcelona be haalde alleen Italië, in 1984 in Los Ange les, een bronzen me daille. Ron Zwerver was in het volleybal toernooi, met drie persoonlijke prijzen, de grote individuele winnaar. De Amster dammer werd niet alleen uitgeroepen tot beste speler van de Spelen, maar was in de ogen van de jury ook de beste serveerder en de meest spectaculaire allrounder. •Richard Krajicek heeft de fina le van het met 260.000 dollar gedoteerde toernooi in Los An geles gewonnen. De als tweede geplaatste Hagenaar versloeg in de eindstrijd de Australiër Mark Woodforde: 6-4, 2-6 en 6-4. Kra jicek, die met zijn zege ruim de Verenigde Staten wist te win- heeft de schorsing van Butch van het jaar. Reynolds werd in leet vocht zijn straf aan bij de 33.000 dollar opstreek, is de eer- nen. Reynolds, de wereldrecordhou- augustus 1990 positief bevon- rechter en bezorgde daarmee ste Nederlander sinds Tom Ok- «Het bestuur van de Intematio- der op de 400 meter, verlengd den bij een dopingcontrole en volgens de IAAF 'de atletiek een ker in 1977, die een toernooi in nale Atletiek Federatie (IAAF) met drie maanden tot het eind voor twee jaar geschorst. De at- slechte naam'. De olympische vlam is gedoofd. Ballonnen in de planeten vliegen over de olympische a Ruime meerderheid Nederlanders voor militaire actie in Bosnië De Bosnische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Muhamed Sacir- bey, heeft vanmorgen de wereld opgeroepen de moslim-strijdgroe pen in Bosnië-Hercegovina van wapens te voorzien. Ook vraagt hij om luchtaanvallen op Servische stellingen in Bosnië. Groot-Brittan- nië, Frankrijk en de Verenigde Staten zijn het intussen vrijwel eens over het gebruik van geweld om hulp aan de Bosnische bevolking ze ker te stellen. Een ruime meerderheid van de Nederlandse bevolking vindt gewapende actie om de oorlog te beëindigen gerechtvaardigd. plekken vanwaar wordt geschoten bui ten werking kunnen stellen", aldus Sacirbey. Hij beschuldigt het Westen ervan enkel aandacht te hebben voor het humanitaire gevolgen van de crisis zonder de oorzaak van de geweldda- LONDEN/DEN HAAG Ind-GPD-ANP-DPA Sacirbey doet zijn oproep vandaag in het Britse dagblad The Independent. „Geef ons wapens om ons te verdedi- bijstand vanuit de lucht door we de bevoorradingslijn de digheden aan te willen pakken. „Dit is een misdaad tegen de mensheid en geen diplomatiek of politiek probleem dat aan de onderhandelingstafel kan worden opgelost." „Wij willen niet dat jullie jongens op de Balkan sterven. Al wat we nodig hebben is behoorlijke steun vanuit de lucht om de schutters te pakken te krij gen die onze dorpen bestoken en de luchtmacht van de tegenpartij die na- palm- en clusterbommen gebruikt te gen-burgers", aldus de Bosnische VN- ambassadeur. De leider van de Serviërs in Bosnië, Radovan Karadzic, acht een internatio nale interventie zinloos. Hij zegt dat vandaag in een vraaggesprek dat het Duitse weekblad Der Spiegel. Volgens de Servische leider zullen de Serviërs nooit toestaan dat de Bosnische presi dent Alija Izetbegovic (een moslim) over hen regeert. Volgens Karadzic is samenleven van de verschillende be volkingsgroepen in Bosnië-Hercegovi na alleen nog mogelijk in een kanto naal systeem naar Zwitsers voorbeeld. Volgens een enquete van het NIPO is 63 procent van de Nederlanders voor militaitr ingrijpen. Nog iets meer, 68 procent, is voor ingrijpen om de hulp verlening aan de Bosnische bevolking te beschermen. Bijna 9 op de 10 ondervraagden vindt dat ook Nederlandse militairen aan een gewapende actie moeten mee doen; 67 procent vindt dat dit alleen beroepsmilitairen mag betreffen, 28 procent meent dat ook dienstplichti gen moeten meevechten. Driekwart van de voorstanders vindt het aan vaardbaar dat Nederlandse soldaten zouden sneuvelen tijdens de acties. Uit het onderzoek blijkt ook dat 83 procent vindt dat Nederland meer vluchtelingen moet opnemen. De pei ling laat verder zien dat de belangstel ling voor de burgeroorlog in ons land groot is: 4 op de 5 Nederlanders volgt de ontwikkelingen op de voet. Pagina 2: Ingrijpen moet, want pra ten helpt niet meer. JOHANNESBURG P. VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De Zuidafrikaanse president De Klerk en ANC-leider Mandela hebben voor het eerst sinds het omstaan van de politieke crisis in het land, twee maanden gele den, weer rechtstreeks met el kaar gesproken. Mandela zei za terdag tijdens een rede in het thuisland Ciskei, 800 km ten zuiden van Johannesburg, dat hij De Klerk vrijdagavond had Hij gaf geen bijzonderheden over de inhoud van het gesprek, maar het feit dat het plaats vond, wordt gezien als een aan wijzing dat de onderhandelin gen tussen de regering en het ANC over een nieuw politiek bestel spoedig worden hervat. De toon van Mandeia's toe spraak in Ciskei was verzoe ningsgezind. De kans op een spoedige her vatting van de besprekingen is vergroot door het bekend wor den van het rapport van de se cretaris-generaal van de VN, Boutros Ghali. Dit rapport is ge baseerd op de voorstellen van zijn speciale afgezant Cyrus Vance, die vorige maand de po litieke situatie in Zuid-Afrika heeft onderzocht. Gahli stelt voor 30 VN-waar- nemers te sturen. Voorts dringt hij er bij de regering op aan de laatste 400 politieke gevange nen vrij te laten, roept hij alle partijen op de onderhandelin gen te hervatten en bepleit hij een onderzoek naar de misdrij ven door het leger, de politie, de politie in KwaZulu (de thuisba sis van de Zulu-beweging Inka- tha) en het ANC-leger, Urn- kon tho We Siswe (MK)..Dit on derzoek moet worden verricht door de commissie-Goldstone die de oorzaken van het geweld in de zwarte woonoorden on derzoekt. Braziliaanse perssinaasappelen,O QQ net 2 !/2 kilo fï Magere varkenslappen, 500 gram.275'5.49 Q QO I >F fl kilO 2345 |^g albe>rt heïjn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. HILVERSUM ANP De Tijd van Toen 7 Hoe het gemeentebe stuur van Leiden de opzichter van de straatver lichting 'omturnde' tot heelonthouder. Beschermde vogels gestolen in Avifauna Voor de tweede keer in één week tijd is het Alphense vogel park Avifauna opgeschrikt door een inbraak. In de nacht van zaterdag op zondag zijn uit een van de kooi en twee Molukkenkakatoes en twee geelvleugelara's gestolen. De dieren zijn beschermd en vertegenwoordigen een waarde van 44.000 gulden. De inbrekers zijn met grof geweld de kooi binnengedrongen. Volgens de politie moeten de inbrekers deskundig zijn ge weest op vogelgebied want ze hebben hun buit heel bewust uitgezocht. Hoewel dit soort diefstallen altijd direct wordt doorgegeven aan andere vogelparken, is er een illegale handel in be schermde vogels. De politie ziet overigens geen verband met de diefstal van twee Casuarius-eieren uit het vogelpark vorig weekeinde. Nog geen abonnee? nri 071 - 161400 DEL) 071 161353 HET WOORD IS AAN Poincaré Er zijn mensen die denken dat on dankbaarheid de kostelijkste van alle vrijheden is. VANDAAG PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen - Info Religie8 Rtv/programma's11 Rtv/show10 Sport13 t/m 20 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Koeler Af en toe zon en een enkele bui Minimumtemperatuur ongeveer 13 graden, middagtemperatuur omstreeks 22 graden. Wind uit west tot zuidwest, matig kracht 3 a 4, vannacht in het Waddenge bied mogelijk krachtig, 6. LEIDEN-DE BILT GPD Vooral overlast en schade in Noord-Holland semontladingen. Ook moest een aantal door rukwinden ge velde bomen worden opge ruimd. Circa honderd jonge carapa- tiënten die op een vakantie kamp in het Mastbos bij Breda kampeerden zijn in de nacht van zondag op maandag in al lerijl geëvacueerd nadat een wolkbreuk losbarstte. Ze zijn ondergebracht in het nabij gele gen medisch centrum De Klok- kenberg. De kinderen, in leeftijd variërend van 5 tot 15 jaar brachten in verschillende ten ten hun vakantie door. Volgens een woordvoerder van stichting De Luchtballon, die het vakan tiekamp organiseert, brak om half een een hevig noodweer los. Nadat twee tenten het dreigden te begeven door zware regenval besloot de kamplei ding de kinderen te evacueren. De Klokkenberg was bereid de kinderen op te nemen. Een 16-jarige sum is vanmorgen in het Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht overleden aan de gevolgen van een schietpartij die zich gister avond in Hilversum afspeelde. De jongen werd op een speel plein neergeschoten door een boze buurtbewoner, die zich er gerde aan de groep jongeren waarvan het slachtoffer deel uit maakte. Bij de schietpartij raakte een 18-jarige Hilversummer ge wond. De politie hield de dader van de schietpartij gisteren aan, toen hij twintig minuten na de schietpartij terugkeerde op het speelplein. Het gaat om een 46- jarige Hilversummer. Volgens de politie ergerde de Hilversummer zich al langer aan de aanwezigheid van de groep jongeren op het speel plein. De man meldde zich gis teravond eerst met een ijzeren staaf bij de groep en bewerkte daarmee een bromfiets. Hij ver dween, maar keerde even later terug met een geweer waarmee hij een of twee keer op de groep schoot. De toestand van de ge wonde jongen is 'bevredigend'. Zware regen- en onweersbuien hebben in de afgelopen nacht in Noord-Holland, Utrecht, Bra bant en Gelderland grote over last en schade veroorzaakt. Met het noodweer kwam een abrupt einde aan een zeldzaam warm weekeinde. Zowel zaterdag, in de Achterhoek, als zondag, in de stad Groningen, werden maxi mum temperaturen van 32.5 graden gemeten. In de Duin- en Bollenstreek bleef de overlast door het on weer beperkt. In Katwijk liep een woning aan de Krab onder water en werd de hulp van de brandweer ingeroepen bij het leegpompen van de fietsenkel- der onder het gemeentehuis. In Noordwijk kwam een tunneltje aan de Achterweg onder water te staan. Aan de Biezen in Bos koop werd vannacht door de storm een boom ontworteld. De boom kwam terecht in de tuin bij een woonhuis. Eén ruit van het huis ging aan diggelen. Elders in het land richtte het noodweer wel grote schade aan. In het dorp Grosthuizen nabij Hoorn brandde een boerderij na blikseminslag volledig af. Volgens de politie stond de rie ten kap van het pand binnen korte tijd na de inslag in lichter laaie en raakte ook een grote hoeveelheid hooi in de boerde rij in brand. Van de inboedel kon vrijwel niets worden gered. In Den Hoom (Texel) werd eveneens een boerderij door de bliksem getroffen. De brand weer slaagde er echter in het vuur te doven. Niettemin raakte de hoeve volgens de politie zwaar beschadigd. Persoonlijk letsel bleef bij beide branden uit. De schade loopt in de ton nen. In Nederhorst den Berg, Wa terland en Schagen moest hulp worden geboden bij waterover last. In enkele gevallen liepen toiletpotten over door overdruk in het rioolstelsel. Door de hele provincie Noord-Holland moest de politie tientallen alarminstal laties controleren nadat die in werking traden door blik- „mm- KUNT U NOG ZONDER! i Ja, ik neem een introductie- abonnement en ontvang de kfcffl e twee weken oratis. HAARLEM KEES V Ruim honderd Scandinavische jongens tussen de 10 en 16 jaar zijn zaterdagochtend rond half drie door brand verrast in de Martin Luther Kingschool in Haarlem-Oost. Zij sliepen in de school, die ter gele genheid van het voetbaltoernooi om de Haarlem-Cup als onderdak diende. Omwonenden werden door brandlucht gealar meerd en startten direct een reddingsactie. Drie Zweedse voetballertjes en een 41-jarige Finse coach sprongen uit de ramen op de eerste verdieping. Daar bij brak één van hen een onderarm. Volgens de brandweer is het vuur ontstaan in een pottenbak kersoven in de hal van de school. Brandstichting wordt uitgesloten. De jongeren slaagden er niet in het gebouw via de hoofdingang te verlaten, omdat de hal in lichterlaaie stond. Twee buurtbewoners haalden in allerijl een ladder en begonnen de kinderen te bevrijden. Bij aankomst van de brandweer stonden al tientallen kinderen in de regen op het schoolplein. De brandweer had het vuur vrij snel onder contro le, waardoor de schade beperkt bleef tot de hal. De rest van het gebouw liep alleen rookschade op. In Utrecht richtten vlammen zaterdagavond- en nacht voor bijna 5 miljoen gulden schade aan. 's Nachts brandde een school in Utrecht geheel uiL De politie gaat uit van brandstichting omdat er sporen van inbraak zijn aangetroffen. Eerder op de avond gingen al twee officieel leeg staande bedrijfspanden in Utrecht geheel in vlammen op, waarschijnlijk als gevolg van kortsluiting. Tot haar verrassing ontdekt de politie in de panden een enorme hennepkwekerij van 1200 vierkanten meter. De schade ligt rond de twee miljoen, exclusief de kos ten van de verwoeste kwekerij. Loidsch Dagblad twoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1