Nagelkerken bulkt van zelfvertrouwen Alcala winnaar spookrit naar San Sebastian Sport Donny Schmit eerste kampioen motocross Honkballers Adegeest weer op het goede spoor Zaterdag-eersteklassers draaien stroef MAANDAG 10 AUGUSTUS 1992 Martin Kras proeft sfeer bij Swift leiden In de Drielanden-omloop voor amateurs eindigde het Leidse Swift/Casba gisteren met drie wielrenners bij de eerste vijfentwintig. Gastrenner Martin Kras volgend seizoen Swift - renner kwam als vijftiende binnen. Niels van Straalen en Fer- nand Warmerdam finishten op een respectievelijk achttiende en 24ste plaats. Martin Schalkers uit Voorhout moest vanwege kramp de wedstrijd staken. De koers werd gewonnen door Ha genaar Michael Bogaard. Fernand Warmerdam start morgen, evenals Martin Kras, in de Ronde van Tsjechoslowakije. De ren ner verdiende op basis van zijn klimmerskwaliteiten een plaats in een nationale selectie. Wielrenner Michiel Allard van De Bollenstreek eindigde gisteren in een juniorenkoers in Heerle (N-B) op een tweede plaats. Swift-renner André Möhlmann werd zesde. Tweede ronde eindstation tennisjeugd assen Bij de Nederlandse Jeugdkampioenschappen tennis is geen enkele speelster uit het Leidse district verder gekomen dan de tweede ronde. Martine Willems (Nieuw-Vennep) verloor bij de meisjes (tot 12 jaar) in de tweede ronde van de als derde ge plaatste Brechtje Brens (4-6 5-7). Martine Griekspoor (Nieuw- Vennep) kwam even ver, en verloor van Esther Stokla: 2-6 4-6. Henrik Kroon (Nieuw-Vennep) stelde enigszins teleur door als zevende geplaatste bij de jongens (tot 12 jaar) in de tweede ron de te verliezen. Torben van de Voorn (Boekhorst) vloog er in de eerste ronde tegen Freddy Hemmes al uit: 6-0 2-6 1-6. Jasper van Ingen (TEAN) liep bij de jongens tot en met 16 jaar in de tweede ronde tegen een nederlaag op tegen Luuk Leentjes: 5-7 4-6. Van Dorp springt ver en loopt hard krommenie» Yvonne van Dorp heeft gisteren bij atletiekwedstrij den in Krommenie twee keer gezegevierd. Bij het verspringen was een sprong van 6.14 meter goed voor de eerste plaats. De at lete van AV Holland schreef ook de 200 meter op haar naam in een tijd van 24.37. Zij bleef op dat nummer onder anderen De- bora de Boer en Tanja Tjepkema voor. Golfer Azinger herhaalt kunststukje eichenried Hole zestien van Golfplatz München Nord-Eichen- ried behoort ongetwijfeld tot de favoriete lokaties van Paul Azin ger. De Amerikaan schreef daar gisteren het International Open op zijn naam. Waarmee de geschiedenis zich herhaalde. Azinger scoorde op de eerste hole van de play-off als enige van de vijf spelers een birdie. Zijn landgenoot Glen Day, de Zweed Anders Forsbrand, de En gelsman Mark James en de voor eigen publiek spelende Bern- hard Langer deelden de tweede plaats. Azinger won hetzelfde toernooi, ook na een play-off al in 1990. Geert Groenen zesde op Go-Congres Canterbury G^ert Groenen van de Leidse Go-Club is op het Eu ropees Go-Congres in Canterbury, Engeland met zeven punten uit tien duels als zesde geëindigd. Naast Groenen staken ook Remko Popma en Jaap Blom van de Leidse Go-Club in goede vorm. Beiden behaalden zes punten. Winnaar werd de Japanner Matsutomo. De Aziaat kwam als sterkste uit het veld van 278 deelnemers uit 23 landen naar voren. Het toernooi van twee we ken sloot hij af met acht overwinningen uit tien partijen. De Rus Lazarev eindigde als de beste Europeaan en is daarmee de Euro pees kampioen van 1992. De vijfde tot en met achtste plaats wa ren weggelegd voor vier Nederlanders: Van Eeden, Groenen, Janssen en Eijkhout. Guo, die niet meedeed in Canterbury, be haalde wel de eindoverwinning in het Europese Grand Prix-cir- cuit. Alphenaar speelt in Nieuw Vennep beste tennis van zijn leven Voor het eerst sinds drie jaar heeft de Open Kam pioenschappen van de Haarlemmermeer weer een afgevaardigde uit het Leidse tennisdistrict als winnaar in het mannenen- kel BI. Alphenaar Mare Nagelkerken toonde zich na een schitterende strijd de meerdere van Haarlem mer Paul Kortleve: 6-3 3-6 6-3. nieuw vennep gerrit-jan van geen tennismedewerker In 1989 wist Marco van Trigt als laatste een Leidse zege te boe ken. De kampioenschappen in Nieuw Vennep, traditioneel de krachtmeting tussen het Leidse en Haarlemse district, werden de laatste jaren gedomineerd door Haarlem. Daar maakte Na gelkerken een einde aan. Op merkelijk feit daarbij is dat de Alphenaar, die onlangs twee weken ziek is geweest, op weg naar de finale geen enkele Lei- denaar was tegengekomen. Hij versloeg achtereenvolgens Chris Janssen (6-1 6-2), Constant Thoolen (de bedwinger van Marco Visser: 6-4 6-3) en Rob bert Koning (6-3 7-6). Allemaal lange jongens die het van een harde service en een goede vol ley moeten hebben. Zo ook Kortleve. De speler van Merlen- hove uit Heemstede had eerder dit jaar het toernooi van Hille- gom gewonnen, waar Nagelker ken nog in de eerste ronde werd uitgeschakeld. Kortleve kwam, in tegenstelling tot Nagelkerken, in Nieuw Vennep slechts Leide- naars tegen. Onno Guinau was in de halve finale kansloos tegen het sterke spel van Kortleve (3-6 4-6) ten onder gegaan, dus Nagelkerken wist wat hem te wachten stond. Maar 'Nagel' was de hele week in bloedvorm en beheerst pre cies het spelletje waarmee hij dit soort spelers kan verslaan. Een goede lage return en sterk spel vanaf de baseline. Daarmee was hij al de baas gebleven over Thoolen en Koning, twee jon gens die qua lengte de twee me ter naderen. Kortleve is uit het zelfde hout gesneden, maar be nen dat Van IJzerloo simpelweg beter was. Op de belangrijke punten scoorde de Haagse en liet haar niet langszij komen. Ruby Pennings baarde opzien door in twee enkelspelfinales uit te komen. Gek genoeg verloor ze het zwakste onderdeel. In Cl kon ze Carlijn Buis niet van haar vijfde toernooizege afhou den (3-6 6-4 6-3), maar in B2 was ze oopermachtig. Zonder setverlies bereikte ze de finale, waarin ook Jamie Koster kans loos was: 6-0 6-1. Onno Wempe toonde zich de sterkste bij de mannen in B2. De Hillegommer versloeg Gerrit Westerbeek: 6-4 6-7 6-4. Marcel van Gaaien boekte zijn tweede toernooize ge in Cl. De speler van Alkema de was duidelijk te sterk voor te genstander Peter Roodenburg, waarmee het Leidse district de ontmoeting met Haarlem dui delijk in zijn voordeel besliste. Van de acht enkelspelfinales werden er zes gewonnen. René van der Wilk schreef op het toernooi van Casino in Noordwijk twee titels op zijn naam. heerst het aanvallende spel be- Nagelkerken maakte het alle maal niets uit. Hij opende furi eus en wist zijn eerste drie op- slagspellen op love te winnen. Daarbij brak hij de opslag van Kortleve op 2-1 ook al op nul en stond zo snel met 4-1 voor. Doordat hij de resterende ser vice-games in de eerste set ge makkelijk verzilverde was de eerste reeks vlot binnen. Pas in de tweede set werd het een echte wedstrijd. Kortleve werd wat nauwkeuriger en kreeg meer vat op de service van Nagelkerken. Hij veroverde op 2-1 de eerste breekpunten, maar moest toch nog een game wachten voordat hij het over wicht kreeg. Nagelkerken, zelf ook nog kansrijk bij 2-2 om een break voor te komen, leverde zijn volgende opslagspel in en daarmee ook gelijk de set om dat zijn opponent geen steken meer liet vallen: 3-6. Het bracht de Alphenaar niet van zijn stuk. Uiterst geconcen treerd ging hij verder in de ver onderstelling dat Kortleve niet zo goed kon blijven serveren. Bij 3-2 kreeg hij gelijk. Op break point haalde hij een onmogelij ke bal en won de resterende sla genwisseling. Kortleve kwam niet meer over de klap heen en geloofde niet meer in een over winning. Bij 5-3 serveerde Na gelkerken de wedstrijd met een love-game uit. ..Dit was mijn beste toernooi dat ik dit jaar, en misschien wel ooit, gespeeld heb. De hele week was ik goed op dreef', glom Nagelkerken. „Het lukte gewoon allemaal en dit soort te genstanders zijn natuurlijk heerlijk voor me. Het feit dat ze uit een ander district komen maakt het misschien nog wel makkelijker." Het was zijn derde toernooi- overwinning dit jaar na De Munnik en TEAN. In de finale van de districts was Lugthart te sterk voor hem. Voor Nagelker ken een teken dat hij na de Kat- wijker de sterkste B-speler in de leidse regio is. „Ja, misschien wel. In het begin van het sei zoen vroeg ik me af of ik nog beter zou worden. Blijkbaar wel, zoals ik nu sta te spelen is me nog nooit overkomen. En Lugt- FOTO LOEK ZUYDERDUIN hart gaat er binnenkort ook af. Is het niet dit jaar op de Leidse Hout dan volgend jaar." Bethlehem Marieke Bethelehem lukte het opnieuw een finaleplaats te ha len. Daartoe rekende ze in de halve eindstrijd met de favoriete Petra Janssen af (6-3 3-6 6-3). Eenmaal in de finale kwam ze haar meerdere tegen. Mariska van IJzerloo van het Haagse Thor Rood-Wit liet de Alphense kansloos: 6-0 6-3. Zoals uit de cijfers blijkt kwam Bethlehem er in de eerste set niet aan te pas. Pas in de tweede reeks kon ze wat tegenstand bieden en wa ren de games langer met veel deuce. Ze moest echter erken René van der Wilk heeft het open toernooi van Casino op zijn naam geschreven. De thuis- speler, vorig jaar verliezend fi nalist. was in twee sets klaar met Unicummer Bert Bruin. Van der Wilk, dit jaar nog niet gesignaleerd op de diverse toer nooien, liet zien dat hij het spel letje nog niet verleerd is. Bruin kwam in beide sets net iets te kort om het Van der Wilk echt lastig te maken: 6-3 6-4. Samen met Kees Heemskerk was hij ook de sterkste in de dubbel. Tegen het Unicum-duo Eric Bolten en opnieuw Bert Bruin zegevierde hij met dezelfde cij fers. Marco Cats kon het in de Cl-finale niet bolwerken tegen de Duitser Zandkule. De Room- burger ging in drie sets tenon- der: 6-7 6-4 2-6. Maud Beran sleepte de C-titel bij de vrouwen in de wacht. De Unicumse had alleen in de tweede set moeite met de Roomburgse Irma Ma- chielse: 6-3 7-6. Taco Stoppels won het ko ningsnummer bij de Rijnkan- ters. Jan de Mooy kreeg in de fi nale van het Cl-toernooi geen kans. Stoppels kon na 6-1 6-4 zijn eerste overwinning van het seizoen begroeten. Wolkbreuk veroorzaakt enorme chaos Peter van Duin (rechts) komt er niet aan te pas tegen zijn tegenstander van AFC. De Amsterdammers versloegen Rijnsburgse Boys met 6-1 Donny Schmit werd gisteren de eerste wereldkampic van het seizoen. De Amerikaan veroverde in weerwil van een zater dag opgelopen blessure de titel in de 250 cc-klasse tijdens de Grand Prix van Finland, die gewonnen werd door de Engelsman Rob Her ring. Het was het tweede mondiale kampioenschap voor de 25-jarige Amerikaan. Twee jaar geleden behaalde hij de wereldtitel in de 125 cc-categorie. Teamgenoten Moore en Puzar nemen met de GP van Japan nog voor de boeg respectievelijk de tweede en derde plaats De Nederlander Edwin Evertsen bleef in Heinola één punt ver wijderd van de dagprijs. De Nederlander reed een uitstekende wed strijd en is inmiddels in de tussenstand opgeklommen naar de vier de plaats op vier punten van Puzar. In de 500 cc-klasse is de strijd om de wereldtitel nog volledig open. Door drie manche-overwinningen verkleinde Kurt Nicoll tij dens de Grand Prix van Luxemburg zijn achterstand op Georges Jo- bé, met nog één wedstrijd op het programma, tot elf punten. Voor de Nederlander Carlo Hulsen viel op het bloedhete circuit Kohlenberg" geen eer te behalen. Twee manches keer eindigde hij in de achterhoede, tijdens de laatste viel hij uit. FOTO LOEK ZUYDERDUIN san sebastian anp Op de dag dat bekend werd dat Erik Breukink met Jan Gisbers brak, bewees Raul Alcala zich zelf en wellicht óók de Brabant se ploegleider een goede dienst. De Mexicaan won zaterdag in zijn woonplaats de Spaanse klassieker San Sebastian-San Sebastian, de zesde wedstrijd om de wereldbeker, voor de niet stuk te krijgen Claudio Chiap- pucci en de opvallend sterk rij dende Eddy Bouwmans. Door het wegvallen van Breu kink lijkt de onderhandelings positie van Gisbers met een nieuwe sponsor zwakker gewor den. De Eindhovenaar zegt al maanden rond te zijn met een nieuwe geldschieter als opvol ger van PDM, dat aan het einde van het seizoen stopt. Eén van de voorwaarden voor een ver bintenis zou echter zijn dat Breukink met Gisbers mee zou gaan. De overwinning van Alca la lijkt voor Gisbers een ge schenk uit de hemel, maar het is de vraag of de Zuidamerikaan mee overstapt naar een nieuwe sponsor. Bouwmans Bouwmans bleek twee weken na de Ronde van Frankrijk goed hersteld van de inspanningen tijdens £ijn eerste Tour. Met Chiappucci was de Brabander in de onheilspellende finale de animator. Een wolkbreuk op vijftig kilometer van de finish veroorzaakte een enorme chaos in het peloton. Ploegleiders wis ten niet of nauwelijks dat ren ners ontsnapt waren, de radio verbindingen waren gestoord en tal van renners tuimelden van hun fiets. Onder hen Step hen Roche die in de afdaling van de Jaizkibel slipte en op het spekgladde asfalt smakte. „Ik wist niet dat Alcala alleen vooruit was", schetste Jan Gis bers het spookachtige slot in het Baskenland. „Niemand wist ei genlijk wat aan de hand was. Je zag geen hand voor je ogen. Op vijftien kilometer voor de eindstreep ontdekte ik uiteinde lijk dat Alcala alleen weg was." De 28-jarige Mexicaan maak te tijdens de beklimming van de Jaizkibel deel uit van een kop groep van zes renners. Het groepje was tot stand gekomen door een uitbraak van Chiap pucci, die Echave, Roche, Roosen, Alcala en Bouwnmans in zijn wiel kreeg. Bouwmans kwam als eerste van het zestal boven. De leiders werden ge volgd door een groep op ander halve minuut, waarvan een deel tijdens de afdaling aansluiting kreeg. Konisjev probeerde op twintig kilometer van San Sebastian een uitbraak, maar die aanval werd gepareerd door Alcala. De Mexicaan vervolgde alleen zijn weg. Chiappucci, Bouwmans, Konisjev en Roossen slaagden er niet in Alcala in zijn woon plaats van een klassieke over winning af te houden. Tourwinnaar Miguel Indurain haalde de finish niet. De Span jaard stapte ongeveer zestig ki lometer voor de finish af. Tevo ren hadden de ploegmakkers van Indurain een ontsnapping van zes renners, onder wie Bouwmans, verijdeld. Vier weken voor het WK in Benidorm stelde Eddy Bouw mans zich nadrukkelijk kandi daat voor een plek in de selectie van bondscoach Gerrie Knete- mann. Het traject in Benidorm is de jeugdige oogappel van Pé ter Post op het lijf geschreven. De winnaar van het jongeren- klassement bevestigde zaterdag in ieder geval in vorm te zijn. „Ik denk zeker in aanmerking te komen voor uitverkiezing, maar in deze is het laatste woord toch aan Knetemann", stelde hij zich bescheiden op. leiden De zaterdageersteklassers uit de Duin- en Bollenstreek zijn nog niet warmgedraaid. Rijnsburgse Boys, Quick Boys en Katwijk kregen een pak slaag van de zondaghoofdklassers AFC, Hal steren en ADO'20. Alleen Noordwijk deed het naar ver houding goed: 3-3 tegen Storm vogels. Rijnsburgse Boys - AFC 1-6 (0- 1) In een eenzijdige wedstrijd dolf de Rijnsburgse eersteklasser het onderspit tegen AFC. In de eer ste helft konden de Rijnsburgers nog gelijke tred houden met de hoofdstedelingen. Rijnsburgse Boys was zelfs wat meer in bal bezit maar kon zich geen kan sen scheppen. AFC wist de rust in te gaan met een 1-0 voor sprong. In de tweede helft ging het echter voor de zaterdag voetballers in snel tempo berg afwaarts. Het hoge aantal afwe zige basisspelers was daar debet aan. Fred Bodaan redde halver wege de tweede helft de Rijns burgse eer voordat AFC het hal ve dozijn volmaakte: 1 -6. De statistieken van de overige oefenduels: Quick Boys - Halsteren 2-5. Fred Kanbier 1-5, Leen van der Plas 2-5. Katwijk -ADO '20 1-3 (0-1) Albert de I laas 1-3 Noordwijk - Stormvogels 3-3 (2-0) Adrian Carter 1-0, Cees Nulkes 2-0, Gerard van Roon 3-2 RCL - Voorschoten 3-2 (3-0) Edwin Grootendorst 1-0, Ro nald van de Maat 2-0, Remco Visser 3-0, Dave van Tol (pen) 3-1, Perry Berk 3-2 WSB-ÜVS 1-5(1-2) Edgar van Tol 0-1 en 0-2, Theo Aanhane 1-2, Gerry Jansen 1-3 en 1-4, Hans de Kruijs 1-5 Tonegido - Roodenburg 1-3 (1- 0) Patrick Kamperveen 1-1 en 1-2, Peter Kruit 1-3. Blauw Zwart - Foreholte 2-2 (2-0) Remco van der Kooy 1-0, Arno van der Kooy 2-0, Jan Homan 2- 1, Rob van Duijn 2-2 SVLV - FC Rijnland 5-8 (4-4) Robin Kraan 1-0, Bert-Jan de Ridder 1-1, Robin Kraan 2-1, Bert-Jan de Ridder 2-2, Jelle Raap 3-2, Michels Staats 3-3, Björn Canter Visscher 4-3, Chris Tisseur 4-4, Niels Karremans 5- 4, Michel Staats 5-5, Bert-Jan de Ridder 5-6, Herman Glasbergen 5-7, Michel Staats 5-8. Meerburg - ASC 3-2 (0-1) Paul de Bruin 0-1 (penalty), Ni co van der Zalm 1-1, Michiel Stuit 2-1, Martin Weijsters 2-2, Remco van Veen 3-2. GSV - VCL 2-0 (2-0) ARC - Oegstgeest 4-1 (2-1) Rick Abma 0-1, Raymond Riet veld 1-1, Robin Leunissen 2-1, Martin van der Plas 3-1,4-1. Van Nispen - Roac'79 1-2 (0-2) Luuk van der Poel 0-1, Perry van Es 0-2. leiden jan daan van oosten honkbalmedewerker Adegeest heeft de eindsprint die tot het kampioenschap moet leiden zeer overtuigend ingezet. In Zoetermeer werd degradatie kandidaat Birds afgedroogd met 21-1. In de eerste inning ging Birds tegen Adegeest nog vol vertrou wen van start. Het sterke veld van Adegeest, onder leiding van een weer uitblinkende Richard Spraakman op de heuvel, be perkte de schade: een 1-0 ach terstand na de eerste inning. Adegeest stelde in de tweede in ning echter orde op zaken: 1 -6. De Voorschotenaren waren hierna niet meer te stuiten. Via rake klappen van onder andere Lobel, Noel, Van Tuil, en Knor werd het veld van Birds volledig zoek gespeeld. In de derde in ning kwam de stand al op 1-11. Het murw gespeelde Birds re ageerde geïrriteerd op de eigen onmacht tegenover het losge slagen Adegeest. wat aanleiding gaf tot enkele kleine opstootjes. De gasten gingen echter onver stoord door, waarna Birds de hoon van het eigen bestuur over zich heen kreeg. Via 1-15 in de vijfde inning werd de wed strijd in de zevende inning voortijdig afgesloten: 1-21. Keytown Hitters wist Vennep Flyers tot een volledige wed strijd van negen innings te dwingen. Op Pomona gingen de Hitters echter wel ten onder. 3- Honkbalhoofdklasser ADO verkeert in financiële moeilijk heden. Vier geldschieters heb ben dit seizoen nog niet aan de verplichtingen voldaan. Volgens een woordvoerder van de club zullen de Haagse honkballers echter gewoon het seizoen af maken. ADO maakt een goede kans op een plaats bij de play offs, waarvoor de beste vier zich plaatsen. Door een directiewisseling bij de hoofdsponsor Install Data is de toekomst onzeker. Het con tract met het automatiserings concern loopt nog een jaar door. De club maakte gisteren bekend dat deze sponsor wel aan de verplichtingen heeft vol daan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19