Amsterdam heeft het niet meer m Wat Van Hanegem wil, lukt Feyenoord nog niet Sport Debuut valt tegen voor Eric Gerets MAANDAG 10 AUGUSTUS 1992 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (CHEF) ROB VAN DERZANDEN Winter scoort voor Lazio Roma gelsenkirchenAron Winter pikt in de oefencampagne van zijn nieuwe club Lazio Roma regelmatig een doelpuntje mee. De ex- Ajacied was gisteren in de oefenwedstrijd tegen Schalke'04 (3-1) opnieuw succesvol. Winter bracht vlak voor de rust de gelijkma ker op zijn naam. De Duitse international Riedle bezorgde Lazio in de tweede helft met twee doelpunten de verdiende overwin ning. Twee dagen eerder verloor de Italiaanse ploeg met 1-2 van Leverkusen. Debutantenbal bij Marseille parus» Olympique Marseille heeft de eerste zege van te danken aan twee nieuwelingen. Martin Vasguez (ex-Torino) en Rudi Voller (ex-AS Roma) maakten de doelpunten tegen Tou louse. De titelverdediger won met 2 -1Bij Monaco, normaal ge sproken de nummer twee van Frankrijk, speelde eveneens een aankoop een belangrijke rol. Klinsmann, gekomen van Inter, maakte tegen Toulon twee doelpunten. Rui Barros en Petit scoorden eveneens, waardoor het 4-0 werd. Voor een Neder landse tintje op de eerste dag van de Franse competitie zorgde Verlaat. De oud-Ajacied was eenmaal succesvol voor Auxerre, dat met 3-0 bij Lens won. Hoogstandje Cantona redt Leeds londen Leeds heeft zaterdag op Wembley met 4-3 gewonnen van Liverpool. De kampioen van Engeland kreeg daarvoor na het duel met de bekerwinnaar het Charity Shield. Het seizoen in Engeland werd daarmee voor geopend verklaard. Voor ruim 60.000 toeschouwers vertolkte Eric Cantona bij Leeds de absolu te hoofdrol. De Franse international, eerder deze zomer onzicht baar bij de Europese titelstrijd, maakte drie doelpunten. Hij scoorde in 26ste, 77ste en 87ste minuut. Dorigo was voor de landskampioen eveneens succesvol. Liverpool speelde in Lon den het beste voetbal. De ploeg miste echter zes basisspelers. Vooral defensief was de ploeg zwaar gehandicapt. Dat brak het team van Souness uiteindelijk op. Leeds won sinds 1969 het Charity Shield niet meer. De formatie had achttien jaar niet meer op Wembley gespeeld. Obiku krijgt werkvergunning Rotterdam Feyenoord heeft van het Centraal Bestuur Arbeids voorziening bericht ontvangen dat aan de Nigeriaan Mike Obiku een werkvergunning is verstrekt. Die vergunning geldt zoals ge bruikelijk voor een jaar. Feyenoord heeft de Nigeriaan voor twee seizoenen gecontracteerd en zal volgend jaar opnieuw een werkvergunning voor hem moeten aanvragen. Na de wedstrijd tegen Barcelona kondigde trainer-coach Wim van Hanegem za terdagavond aan, dat Obiku woensdagavond in de strijd om de Super Cup tegen PSV opnieuw in de basisopstelling zal staan. Ook John de Wolf zal vrijwel zeker van de partij zijn. Hij heeft gisteren extra getraind om zijn conditionele achterstand weg te werken. Austria Wien loopt uit wenen Austria Wien heeft de leiding in de Oostenrijkse compe titie nu wat steviger in hande. Zelf won de ploeg het afgelopen weekeinde de uitwedstrijd bij Vorwarts Steyr (1-2), terwijl con current Salzbourg thuis niet verder kwam dan 2-2 tegen Sankt Polten. Austria heeft nu 9 punten uit 5 wedstrijden. Salzbourg heeft er 7, evenveel als Admira Wacker dat met 0-3 won bij Wie ner Sportclub en Sturm Graz dat een 0-2 zege boekte op L\SK. Ajax wint slecht bezocht toernooi Het Amsterdam-toernooi lijkt op sterven na dood. De achttiende editie van het geesteskind van wijlen Jack van Zanten werd door slechts 30.000 toeschouwers bezocht, terwijl er om quitte te spelen 40.000 waren begroot. Hoe veel uiteindelijk het verlies zal bedragen, verklaarde Rien Bal, bestuurslid van de Stichting Internationaal Voetbal toernooi Amsterdam, nog nader te moeten becijferen. teravond overigens geen sprake. PSV raakte al na zes minuten Jan Heintze kwijt, die door Van Vliet uit het veld werd gestuurd. Op de harde sanctie van de scheidsrechter viel niets af te dingen, de Deen trok zijn door gebroken landgenoot Dan Pe tersen onderuit en op die over treding staat maar één straf: een rode kaart. Tot overmaat van ramp voor PSV knalde Bryan Roy de uit de 'armworp' van Heintze voortvloeiende vrije trap langs Van Breukelen. De ex-keeper van Oranje was kans loos omdat een Eindhovens been de bal van richting veran derde. Nog voordat PSV goed en wel van de schrik bekomen was, keek het door een treffer van Stefan Pettersson al tegen een 2-0 achterstand aan. „We waren de kluts toen even kwijt en dat viel me tegen," liet Hans Wes terhof naderhand weten. De trainer van PSV was zelf ook even van de kaart, want hij haalde de aanvaller Thomas Thominger uit het veld ten fa veure van de verdediger Tom van Mol. Veel logischer was het geweest Erwin Koeman naar de linksbackpositie te laten verhui zen en zonder vrije man te gaan spelen. Westerhof: „Ik wilde Er- win ook eens als laatste man zien. Ook als Gica Popescu niet geblesseerd was geweest, had Erwin daar enige tijd gespeeld. Bovendien zit Thomas Thomin ger er een beetje doorheen." Met Erwin Koeman naast Adrie van Tiggelen in het cen trum kon de verdediging van de landskampioen in de eerste helft de vergelijking met een ga tenkaas glansrijk doorstaan. De absentie van Popescu was daar ongetwijfeld debet aan, maar Westerhof wilde het ontbreken „Maar," stelde hij vast, „bij zo'n geringe belangstelling, kun je je afvragen of het nog zin heeft hiermee door te gaan. Het Rot terdam-toernooi is ook al ge sneuveld door een gebrek aan belangstelling. In het najaar ne men wij een beslissing." Net als vorig jaar ging Ajax met de potsierlijk grote bokaal aan de haal. Vrijdagavond zag het daar nog niet naar uit, toen de Amsterdammers, slecht voetballend, tegen Borussia Dortmund op 1-1 bleven steken en in de noodzakelijk geworden strafschoppenserie aan het kortste eind trokken. Tegen PSV herstelden zij zich met een op vallende 3-0 overwinning voor die misser, want dat was de uit glijder tegen Borussia Dort mund volgens technisch direc teur Louis van Gaal geweest. „Je mag Ajax nooit op één wedstrijd beoordelen. Zo slecht als het te gen Borussia Dortmund was, zo goed was het tegen PSV, maar over de gehele voorbereiding ben ik tevreden." Deze week sluit Ajax de voor bereidingsperiode af met een toernooi in het Italiaanse Ca- tanzaro, waar het morgenavond aantreedt tegen Cosenza (Serie C) en donderdagavond waar schijnlijk Inter Milan treft. PSV, derde op het Amsterdam-toer nooi (AS Roma werd tweede, Borussia Dortmund laatste) speelt woensdagavond in Rot terdam om de Nederlandse Su percup tegen Feyenoord en moet dan klaar zijn voor de competitie die komend week einde begint. Van een eerlijk vergelijk tus sen beide aartsrivalen was gis Twee spelmakers in eikaars nabijheid. Arthur Numan van PSV (links) probeert Ajacied Wim Jonk te ontlopen. van de Roemeen niet als excuus voor het geklungel in het hart van de PSV-verdediging voeren. De problemen begon nen volgens Westerhof al in, waar de aanvallers ver den hun defensieve portie beid op te knappen. „En ach terin werd niet consequent ge Na de rust had PSV beter kijk op het Amsterdamse aanvals- spel. De Brabanders liepen toen evenwel al een gelopen koers, want Roy had Ajax, dit keer met Alflen en Kreek voor Vink en op een geruststellende 3-0 sprong gebracht. Aan Roy's tweede treffer was 'toverwerk' van Dennis Bergkamp, met Wim Jonk de lijnen bij de UE- FA-cupwinnaar uitzettend, vooraf gegaan. En als de twee gezichtsbepalers van Ajax draai en, draait heel Ajax. Hoe be langrijk Bergkamp en Jonk voor de club uit de Meer zijn, bleek ook vrijdagavond tegen Borus sia Dortmund, toen beiden al lesbehalve in goede doen waren en Ajax mank ging aan creativi teit. Met daarbij de aantekening dat inspiratie en motivatie toen eveneens ver te zoeken waren bij de Amsterdamse ploeg. Wat Dennis Bergkamp is voor Ajax, is Romario da Souza Faria voor PSV. De Braziliaanse bal virtuoos en koningsschutter te gelijk werd gisteravond gecon centreerd bewaakt door Sonny Silooy en wekte bovendien geen moment de indruk met bijster veel plezier over de kortgescho ren sprieten van het hoofdveld van het Olympisch Stadion te draven. Romario had één sterk moment, halverwege de eerste helft, toen hij vinnig uithaalde, maar Stanley Menzo uitstekend zag redden. Hans Westerhof wilde geen consequenties verbinden aan de fikse draai om de oren die zijn ploeg gisteravond kreeg. „Maar je mag zo'n nederlaag natuurlijk ook niet begatellise- ren, want op een gegeven mo ment liepen wij alleen nog maar achter Ajax aan en dat mag nooit gebeuren." Barcelona overklast Rotterdammers Wim van Hanegem heeft zich voorgenomen om Feyenoord wat aanvallender en attractiever te Ipten voetballen dan vorig n, toen het ondanks alle het kreeg, dat het te veel met de 'kont in de goal' speelde. Wat de Kromme wil is een loffelijk streven, maar tegen Barcelona heeft hij zaterdag avond op pijnlijke wijze ervaren dat je niet ongestraft aan de ba sis en de lengte-as van een goed ingespeeld team kan gaan sleu telen en dat veelvuldig gebruik van de buitenspelval desastreu ze gevolgen kan hebben als je te maken hebt met een gerouti neerde, intelligente en snelle te genstander. Feyenoord, dat vorig seizoen te boek stond als een zeer rea listisch en professioneel team, speelde zaterdagavond zo kin derlijk naïef en werd door de ploeg van Johan Cruijff zo na drukkelijk overklast, dat de 25.000 toeschouwers soms het gevoel moeten hebben gehad dat ze naar een basketbalwed strijd zaten te kijken tussen een onderontwikkeld land en het dream team' van de Verenigde Staten. Na 27 minuten was het al 0-3. In de 35e minuut scoorde Mike Obiku een goede, moedgevende tegentreffer, maar Hristo Stoitchkov zorgde nog voor de rust voor 1 -4 en toen was de lol er grotendeels af. Het werd ten slotte 1-5. Johan .Cruijff was zo vriende lijk om op te merken dat die uit slag een tikkeltje geflatteerd was en dat Feyenoord een of twee doelpunten meet' had verdiend. Maar ook Barcelona kreeg nog zoveel mogelijkheden dat een score van 3-7 de krachts- en kansenverhoudingen beter had weergegeven. Het trio Metgod-De Wolf-Fraser vormde vorig seizoen de rugge- graat van het Feyenoord-team. In dat driemanschap was alles vertegenwoordigd: routine, kopkracht, snelheid, hardheid en intelligentie. Zaterdagavond was er van het trio weinig meer over. John de Wolf zat gebles seerd op de tribune, John Met god kwam pas in actie nadat Sjaak Troost op de schouders van Rob Witschge en Ruud Heus van het veld was gedragen en Henk Fraser 'verzoop' als aanvallende middenvelder of zo men wil als schaduwspits. Van Hanegem vond dat Fra ser het in die nieuwe rol tegen de als sparring-partner funge rende amateurclubs uitstekend had gedaan. Tegen Barcelona bleek evenwel dat de donkere voorstopper het vereiste ritme van een middenvelder mist. De wedstrijd ging volledig aan hem voorbij en bij de ene kans die hij kreeg, speelde hij de bal te ver voor zich uit, waardoor doelman Zubizarreta zich op het leder kon storten. Ook het experiment met Pe ter Bosz als libero was geen suc ces. Hij had schuld aan het eer ste doelpunt en hij slaagde er niet in enige orde in de defensie van Feyenoord te brengen. Bosz is een jager, een werker, een aandrijver, geen leider. Toen Metgod na 35 minuten de plaats innam van Sjaak Troost, die weinig of niets te verwijten viel, kwam er wat meer lijn in het spel van Feyenoord, maar de wedstrijd was toen al ge speeld en verloren. Een sigaret rokend in de ra diokamer van het stadion bleek stille Willem bereid zijn mening over het falen van zijn ploeg te geven. „De passing was slecht. Vooral de eindpass was erbar melijk. Als je aanvallend voetbal wilt spelen en de pass komt niet aan, terwijl zich een heleboel mensen in voorwaartse richting begeven, dan is dat dodelijk. Henk Fraser hadden we vier vijf keer alleen voor de keeper kunnen brengen als de eindpass zuiver was geweest en hoeveel doelpunten hadden we niet kunnen scoren als Gaston Tau- ment de bal beter had voorge- Wat Feyenoord met Mike Obiku heeft binnengehaald is nog steeds niet duidelijk. De Ni geriaan, die alleen in de eerste helft van de partij was, scoorde in de 35ste minuut een goed doelpunt uit een voorzet van Ulrich van Gobbel en speelde zoals Van Hanegem het samen vatte 'niet onaardig', maar over tuigend was zijn optreden niet. Dat kon ook moeilijk in dit on samenhangende Feyenoord. „Bovendien zat Mike er de afge lopen week op de training flink doorheen," aldus Van Hane gem. „We zullen hem een beetje tegen zichzelf in bescher ming moeten nemen." Blessure Barcelona, zonder de met een dijbeen blessure kampende Ro nald Koeman, maar met Ri chard Witschge, speelde in de bekende Cruijff-stijl met ouder wetse vleugelspelers Goi- coechea en Stoitchkov en licht 'hangende' centrumspit sen: Laudrup en Bakero. Vooral de vleugelspelers waren een kwelling voor Feyenoord. Goi- cochea vloog herhaaldelijk langs Ruud Heus, die veel te weinig steun kreeg van de nog vakantie vierende Rob Witsch ge, en de razendsnelle en uitge kookte Stoitchkov scoorde vier keer. De vijfde treffer kwam van de voet van Richard Witschge, die heel knap werd gelanceerd door Michael Laudrup. Ed de Goey werd gek van de falende buitenspelval en de steeds maar doorkomende Catalanen, maar loste de problemen die het ge volg zijn van de nieuwe terug- speelregel vrij goed op. Verdediger Sjaak Troost (32), die tien minuten voor de rust op de schouders van zijn team genoten van het veld werd ge dragen, had in elk geval een be ter afscheid verdiend. Het mo ment, waarop hij door zijn ploeggenoten op de schouders werd genomen en van het veld werd gedragen, was in ieder ge val goed gekozen: direct na de tegentreffer van de Nigeriaanse spits Mike Obiku, waarmee de stand op 1-3 kwam. De voormalige PSV-aanvoerder Eric Gerets is in de Belgische competitie met Club Luik vals gestart. De debuterende trainer incasseerde met zijn ploeg op eigen veld tegen SK Beveren een smadelijke nederlaag: 1-2. Het versterkte Club Luik, met doelman Agu (ex-MW) en spits Arnold (ex-Roda JC) in de gele deren, speelde geen slechte wedstrijd. De Gerets-brigade kon het grote overwicht even wel niet omzetten in een veilige voorsprong. Beveren counterde slim naar de verrassende zege. De Nederlander Maurice van Ham scoorde één keer voor de gasten. Landskampioen Club Brugge boekte een moeizame overwin ning (3-2) in de thuiswedstrijd tegen Lierse SK. Bij de rust was de stand nog 0-0. Halverwege de tweede helft leidde de titel verdediger met 2-0 dankzij twee treffers van de Australiër Amok- achi. Het duel leek gespeeld. Lierse SK kwam echter sterk te rug. De Smet en Simmes maak ten de achterstand ongedaan. Twee minuten voor tijd be hoedde Foeke Booy zijn club voor pijnlijk puntverlies. Charleroi won op eigen veld met 1-0 van AA Gent, dat de ge schorste Viscaal miste. Het doelpunt kwam vijf minuten voor de rust op naam van Mal- basa, die uit een strafschop raak schoot. KV Mechelen pakte in de eer ste speelronde meteen fors uit. Cercle Brugge werd met 6-2 ver slagen. De overwinning werd pas na de rust (1-2) afgedwon gen. De Boeck (2), Gysbrechts (2), Eykelkamp en Versavel brachten de doelpunten op hun FC Antwerp wees het ver zwakte Standard Luik, zonder Vos en Vervoort, resoluut terug: 3-1. Voor de Belgische beker winnaar scoorden Vincent, nieuwkomer Segers en Veirde- gem. Namens het team van trainer Arie Haan scoorde Bet- tagno. Nog een keer zwaaien naar het publiek. Sjaak Troost nam zaterdagavond na jaren Feyenoord en van het betaalde voetbal. Reden genoeg ge om hem op de schouders te nemen. trouwe dienst afscheid van en RobWitsch- roro» (20. Eusebio, ..Streppel 2. j

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18