Carl Lewis is onverzadigbaar Hwang overleeft in de 'hellevaart' Nivellering in atletiek Olympische Spelen Afscheid tijdens emotioneel duel Waterpoloteam heeft weer aansluiting met de top MAANDAG 10 AUGUSTUS 1992 Twee wereldrecords op estafette Koreaan wint goud op marathon Carl Lewis eeuwige vijfde Hij liep al de hele week te dagdromen. Van goud en van een wereldrecord. Carl Lewis' fantasie werd zaterdag avond werkelijkheid. Met zijn 'dream team' bewees hij dat de Amerikanen het sprinten nog niet zijn verleerd. De oude toptijd (37.50), daterend van het WK in Tokio, werd van de aardbodem gevaagd: 37.40 seconden. Lewis was helemaal lyrisch en kondigde prompt aan zijn loopbaan mogelijk tot en met de Spelen van Atlanta te verlengen. „Ik stop pas als ik mijn beste sprints loop en toch niet meer kan winnen." BARCELONA FRANS DREISSEN GPD-VERSLAGGEVER Het waren niet alleen de Ameri kaanse spurters (Marsh, Burrell,- Mitchell, Lewis) die hun gepo lijste wisselwerk showden. Ook de 4 x 400 meter-equipe (Val- mon, Watts, Johnson, Lewis) zorgde voor een wervelend spektakel. Met 2.55.74 ging het belegen record van 1968 (2.56.16) dat in Seoul werd geë venaard, aan flarden. Verrassend tegenvallend wa ren de nederlagen die de Kenia- nen op de 1500 en 5000 meter moesten incasseren. De titels gingen nu naar de Spanjaard Fermin Cacho en de Duitser Dieter Baumann. Bij de vrou wen groeide Gwen Torrence uit tot absolute ster van de Spelen. Na goud op de 200 meter deel de querulant Torrence ook in de successen van de 4 x 100 en 4 x 400 meterploegen. Het was echter 'Carl de Grote' die op de voorlaatste avond de show stal. Er was vooraf nogal wat ophef ontstaan over zijn eventuele deelname. Lewis, zes de tijdens de Amerikaanse se lectiewedstrijd op de 100 meter vanwege een mysterieuze virus ziekte, kon aanvankelijk geen aanspraak maken op een 'basis plaats'. Met het voortijdige ver trek van de geblesseerde Mark Witherspoon was zijn aanwe zigheid in de ploeg echter gega randeerd. Carl Lewis staat te boek als een 'golden oldie'. Hij is 31 jaar, maar blijkt nog geen spoor van mentale verzadiging te verto nen. Lewis is gretig en vooral hongerig. „Ik wil me nog steeds In Barcelona voegde de 'maestro' twee nieuwe olympi sche titels aan zijn collectie van zes toe. Alleen de Fin Paavo Nurmi scoorde er ooit één meer. Het gaat de sportmiljo- nair echter niet meer om goud alleen. „Wat ik wil zijn wereld records." Carl Lewis voelt zich nog fris en kwiek genoeg om zijn carriè re met enkele jaren te verlen gen. Vooral de loopnummers krijgen in de toekomst weer alle aandacht. „Ik ben van mening Carl Lewis, goud op de onderdelen ver springen en 4 x 100 meter, neemt op de olympische rang lijst aller tijden de vijfde plaats in. De Amerikaan won bij drie achtereenvolgende Spelen (Los Angeles 1984, Seoul 1988 en Barcelona 1992) in totaal negen medailles. Achtmaal goud, een maal zilver. De olympische hit parade wordt aangevoerd door de turnster Larissa Latynina die de voormalige Sovjetunie tus sen 1956 en 1964 hoogstper soonlijk aan negen gouden, vijf zilveren en vier bronzen plak ken hielp. 1. Larissa Latynina (Sov. tumen. 1956-1964) 9 5 2. Paavo Nurmi (Fin, atletiek, 1920-1928) 9 3 3 Mark Spitz (VSt, zwemmen. 1968-1972) 9 1 4. Sawao Kato (Jap. tumen. 1968-1976) 8 3 5. Cari Lewis (VSt. atletiek, 1984-1992) 8 3 dat ik mijn beste sprints nog moet lopen." Hij had de afgelopen weken vlagen van verdoemenis moe ten trotseren. Menigeen dacht dat zich op de benen van de wereldrecordhouder al wat roest had afgezet. In de finale van de 4 x 100 meter snoerde Lewis de critici echter de mond. Niemand in de wereld loopt de 100 meter nog zo soepel en snel als hij. „Het was een perfecte race met prima wissels." Carl Lewis mocht als slotloper het karwei afmaken. Zijn explo sieve vliegende start bracht hem nog bijna in problemen. „Ik struikelde haast op de eerste meters." Een krachtige versnel ling, waarop hij een patent lijkt te hebben, maakte evenwel alles goed. „Ik voel me beter dan ooit. Hij was de totale uitputting nabij en zeeg meteen na de finish naar de grond. Young-Cho Hwang had op de ma rathon zijn laatste reserves moeten aanboren om zich de Japanse kamikaze Morishita van het lijf te houden. Maar na een van de meest boeiende en indringendste gevech ten viel hem goud ten deel (2.12.23). Het tweede mara thongoud voor Korea sinds de Spelen van Nazi-Duits- land. „Deze medaille draag ik op aan mijn moeder, die mij altijd heeft gesteund", sprak de opgekalefaterde win naar even later met enig gevoel voor dramatiek. BARCELONA FRANS DREISSEN CPD-VERSLAGGEVER De olympische marathon werd een hellevaart, een overlevings tocht, die door Bert van Vlaan deren goed werd voltooid. In zijn pas vierde klassieke loop denderde de atleet uit Tienho ven naar een uitstekende vijf tiende plaats (2.15.47). De 27- jarige Van Vlaanderen liep een zeer verstandige marathon. Hij hield zich de eerste kilometer goed schuil in een grote kop groep en liep nadat het tempo eenmaal was opgeschroefd zijn eigen race. „Meteen na de start was het wat rommelig. Af en toe levensgevaarlijk zelfs. Met du wen en trekken moest ik me een pad door het lopersveld ba- Van op hol geslagen haas tot nummer vijftien op de Spelen. Bert van Vlaanderen heen zich in een rap tempo ontwikkeld tot een gedegen marathonloper. De technisch medewerker van een modebedrijf zei geen enkel mo ment in moeilijkheden te zijn gekomen. Ook de extreme con dities (25 graden en 72 lucht vochtigheid) hadden nauwelijks vat op hem gekregen. Veel drin ken bleek echter een uitstekend wapen in de strijd tegen de hit te. „Toen ik eenmaal die heuvel zag kreeg ik een kick. Ik had van tevoren wat reserves opge bouwd en voelde me sterk. Ik wist dat de finish dichtbij was", aldus Van Vlaanderen, die in zijn jacht op een hoge klasse ring onder meer gerenommeer de lopers als Ceron en Bordin achter zich hield. Voor Tonnie Dirks, die pas vrijdag rechtstreeks vanuit een trainingskamp op Lanzerote met Van Vlaanderen naar Bar celona was afgereisd, werd de marathon een martelgang. De olijke Brabander zocht op het drukbezochte parcours kilome terslang vergeefs naar een toilet en besloot na 36 km om er maar de brui aan te geven. „Na 25 km kwamen de eerste problemen. Steken in de zij en opspelende darmen. Ik kreeg last van diaree, maar kon geen toilet vinden. Het leek me ver standig om mijn gezondheid niet op het spel te zetten en uit te stappen", sprak Dirks teleur gesteld. Kim Reynierse, de Zeeuw die namens Aruba aan het vertrek kwam, finishte wel. Als 53ste in 2.25.31. Reynierse was dolblij met zijn prestatie. „Ik heb de af gelopen dagen namelijk nog ge twijfeld of ik wel zou starten." Pijnlijke hamstrings en knieklachten leken de atleet uit Middelburg op te breken. „Dankzij een pijnstillende injec tie heb ik de marathon toch kunnen uitlopen. Ik heb in het begin gegokt om met de grote groep mee te gaan en kwam daardoor na 35 km in moeilijk heden. Ik dacht even dat de pijp leeg was. De klim naar het sta dion bleek echter reuze mee te vallen", sprak Reynierse vol daan. De marathon maakte nogal wat slachtoffers van naam. Bor din, Mekonnen, Garcia. Atleten met een behoorlijke staat van dienst sneuvelden op het zware parcours. Slechts 84 van de 112 deelnemers overleefden de slachting. De Koreaanse winnaar Young-Cho Hwang bleek het meest vuurbestendig. In een wedstrijd die pas na 24 km ont plofte na een demarrage van de Italiaan Bettiol, nestelde de 22- jarige Hwang zich samen met landgenoot Kim in een kop groep van vijf. Na 33 km had Hwang alleen nog tegenstand van de Japanner Morishita te duchten. De Koreaan, in Bar celona bezig aan zijn vierde marathon, besloot tot de laatste klimmende meters te wachten om zijn opponent met een ke- line tempoversnelling de gena deklap toe te dienen. wege die venijnige klim. Ik kreeg een black-out na de fi nish, De doktoren hebben me met wat water echter weer op de been geholpen." Carl Lewis schreeuwt het uit nadat hij en zijn drie ploeggenoten het goud en het wereldrecord op de 4x100 meter hebben binnengehaald. foto ep> Sterker dan een paar jaar gele den. Ik heb geen verleden als sprinter, maar een toekomst. Mijn beste races moeten nog komen." Carl Lewis denkt zowel de 100 als de 200 meter nog een nieuwe dimensie te kunnen ge ven. „9.80 en 19.60 seconden moeten haalbaar zijn." Het verspringen zweert hij tij delijk af. „Dat wordt vanaf nu weer bijzaak. Ik zie de sprint als mijn domein. Ik kijk al verlan gend uit naar een ontmoeting met Linford Christie." Lewis vond het bitter om de finale 100 meter slechts vanaf de tribune te mogen meema ken. „Goh, ik had er alles voor over gehad om in die race te mogen starten. Maar ik krijg nog genoeg kansen. En dan zul len we zien wie de echte sprint koning is." Scheidsrechter Fred van Dorp heeft gisteren met het leiden van de enerverendste wedstrijd 'an het olympische toernooi afscheid genomen 'an het internationale waterpolo. De Nederlander was met de Cubaan Eugenio Hernandez uitverkoren de finale te fluiten tus- gastland en favoriet Spanje en Italië. Van Dorp had nog wel een jaar door kunnen gaan tot bijvoorbeeld het EK in Engeland, maar vond de tijd rijp jongere collega's de kans te geven. De oud-international zal zijn laatste duel niet licht vergeten. De eindstrijd bood alles wat top- polo spectaculair maakt: aan beide zijden volop snelheid, kracht, ideeën, techniek en emotie. Het laatste leidde overigens ook tot handgemeen op de kant, maar het liep niet echt uit de hand. Italië, dat in de voorronde gemakkelijk van Nederland had kunnen verliezen als Oranje aanvallend maar iets doortastender was ge weest, stond bijna de gehele wedstrijd voor. Met nog 34 seconden op de klok gaf Oca Span je weer hoop: 7-7. De verlenging van twee keer drie minuten werd op 8-8 afgesloten. Daarna waren er nog liefst vier extra perioden van elk drie minuten nodig om de beslissing te forceren. De meeste spelers konden de armen toen haast niet meer uit het water tillen. Gandolfi slaagde er na 45 minuten en 28 seconden zuivere speeltijd nog wel een keer in. Hij bracht Italië in een vreug deroes: 9-8. 'Kleintjesprofiteren van angst voor dopingcontrole BARCELONA FRANS DREISSEN Frivool was het optreden van een aantal Nederlandse atleten. Sprankelend vooral de gouden 800 meter van Ellen van Lan gen. Een dramatische hoogte daarentegen bereikte het niveau van een groot aantal internatio nale grootheden. Angst voor de piascontrole? De schrik zat er in elk geval goed in bij de atleten. Vooral bij de kleintjes, die zich vanwege de exorbitante kosten blijkbaar niet de nieuwste far maceutische snufjes kunnen veroorloven. Slechts drie 'dommeriken' lie ten zich pakken. De anderen keken wel uit. Wellicht dat daar om veel prestaties te wensen overlieten en een klein land als Nederland zich eindelijk weer eens op het internationale podi um kon manifesteren. Wemer Günthor, Leroy Bur- rell, Sergej Boebka, Michael Johnson, Christian Plaziat. Gro te reputaties gingen in de hel van Barcelona ten gronde. Voorbestemd voor goud, maar om onverklaarbare redenen ge flopt. Tekenend waren ook de matige afstanden bij de techni sche nummers (kogel, discus, speer). Kennelijk heeft men het anabolengebruik toch (tijdelijk) afgezworen. Het thema doping bleek ook in Barcelona een 'hot item'. Grote namen werden door het slijk gehaald. Het Duitse blad 'Der Spiegel' opende de jacht op kogelstoter Günthor en atle te Gwen Torrence beschuldigde enkele medaillewinnaars. Nige- rianen, Koreanen en Britten werden al voor de Spelen ont maskerd en veroordeeld. Ande ren bleven thuis. Ziek of gebles seerd, volgens de officiële le- Hoe ziek is de patiënt, die at letiek heet, nu werkelijk? Die vraag zal vermoedelijk nooit be antwoord worden. Slechts aan de hand van de statistieken kan men zich een beeld vormen. In Seoul mochten 23 landen delen in de medaillepot. In Bar celona werd het eremetaal ver deeld onder 34 ploegen. 1988 leverde vier wereldrecords op (mannen: 4x400 meter; vrou wen 200 en 4x400 meter en ze venkamp). In Spanje sneuvel den toptijden op de 400 meter horden (Kevin Young) en de mannen-estafettes. In Seoul gingen 22 olympische records aan diggelen. In Barcelona vijf. Cijfers die niet alles, maar wel veel zeggen. Opvallend is vooral de nivel lering in de top. In het verleden werd de atletiek gedomineerd door een handvol landen. Sprinten en springen droegen een hoofdzakelijk Amerikaans stempel, de middenlange en lange afstanden waren van Afri kaanse signatuur en bij de vrou wen waren immer de voormali ge DDR en Sovjetunie sterk ver tegenwoordigd. Andere naties staken daar bleekjes bij af. Of schoon Amerika en het GOS nog steeds met kop en schou ders boven de andere naties uit steken, werd in Barcelona aan getoond dat er in zekere zin sprake is van een normalisering. Duitsland is wat dat betreft een even fraai als navrant voor beeld. In Seoul was de DDR goed voor 27 medailles. West- Duitsland voor 4. Nu, bijna drie jaar na 'Die Wende' blijkt de verenigde ploeg niet verder te komen dan slechts 9 plakken. De voormalige Sovjetunie lijkt eenzelfde lot beschoren. Bar celona werd een gedenkwaardi ge afscheid. Met veel bloemen en eremetaal. De oogst van 1988 werd niet overtroffen maar bleek met 7 eerste, 11 tweede en 3 derde plaatsen nog altijd imposant. Dat het eens zo prestigieuze sportbolwerk van de voormalige Sovjets op instorten staat, is be kend. De prestaties zullen in zakken. Zeker nu topsport niet langer deel uitmaakt van een politiek propagandasysteem. De geldverslindende medi sche en technische begeleiding zijn afgeschaft. De staatssteun is geminimaliseerd. En eigenlijk ook terecht. In een land met een armzalig welvaartspeil be hoort de sport nu eenmaal geen prioriteit te krijgen. Hoe pijnlijk dat voor sommige atleten ook moge zijn. De een zijn dood, de ander zijn brood. Nederland mocht na lange tijd weer even aan het topniveau snuffelen. Goud voor Ellen van Langen. Absolute we reldklasse. Behaald op pure wilskracht en inzet. Een redelij ke voldoende voor tienkamper Robert de Wit; nog geen zeven tig punten verwijderd van de vierde plek. Hoopgevend voor de toekomst waren ook de pres taties van de betrekkeljk oner varen Christien Toonstra, Mar cel Versteeg, Robin van Helden en Marko Koers. Maar alles bij elkaar opgeteld blijkt de Nederlandse equipe, waarin discuswerper Erik de Bruin schitterde door afwezig heid, toch nief helemaal aan de verwachtingen te hebben vol daan. Het goud van Ellen van Langen vergoedde in Barcelona veel, maar beslist niet alles. Het Nederlands waterpoloteam heeft de aansluiting met de wereldtop hervon den, maar dat bij de Olympische Spelen nog' onvoldoende tot uitdrukking ge bracht. Oranje kwalificeerde zich in Bar celona rechtstreeks voor het wereldkam pioenschap, dat in 1994 in Rome wordt gehouden. Door overwinningen op Tsje- choslowakije (9-8) en Frankrijk (15-8) eindigde de selectie van de Ivo Trumbic in het olympische toernooi als negende. „We hebben heel veel kansen gecre- eerd en laten liggen, maar we zijn niet ïi aanvoerder John Jansen het evenement overziend. „We hebben ook wat pech gehad bij de loting. Door het wegvallen van Joegoslavië, was de andere poule duidelijk zwakker. De fina listen Italië, die we hadden moeten pak ken, en Spanje, waarbij we in de buurt hadden kunnen blijven, kwamen ten slotte uit onze groep." Een dieptepunt was de voorlaatste wedstrijd. Ondanks de zege bleef Trum bic tot ver na afloop laaiend. De con frontatie met de Tsjechoslowaken was van erbarmelijk niveau. De Tsjechoslo waken, die de laatste tien duels met Ne derland steeds verforen waaronder twee keer bij het olympische kwalificatietoer nooi in Calgary, stonden met nog tien minuten zuivere speeltijd te gaan met 7- 2 voor. Er was bovendien geen groots spel voor nodig, slechts de wil tot in spanning. Toen niemand er nog een peseta voor gaf, gebeurde het ongelooflijke. Op ka rakter en op goed geluk kwam Neder land terug tot 5-7 aan het einde van het derde partje en tot 6-8 drie minuten voor het einde van de partij. Wagenaar per mitteerde het zich nog een strafworp te missen, maar aanvoerder Jansen (met 2.15 te gaan) en Van de Meer (1.29) zorg den alsnog voor evenwicht. De laatste, tevens de jongste en koelste van het stel, bracht met nog 38 seconden op de klok 9-8 op het bord. Tegen Frankrijk was ie dereen gisterochtend wel direct bij de les. Met name de 'oudere garde', onder wie de doelpuntenmakers Van Belkum (6), Scherrenburg (4) en Jansen (3), nam resoluut revanche voor de mindere ver richtingen van de voorgaande dagen, toen inspiratie ver bleef te zoeken. Het besluit werd daardoor positief en hoop gevend. Over de toekomst werd echter alleen in stilte nagedacht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16