Afscheid nemen kost Dream Team moeite Hockeyteam: tijd voor bezinning Tennisfinale op Melkhuisje-niveau Olympische Spelen Blessuretijd brengt Spaans voetbal goud Surprise in hockeyfinale Goud voor handballers van het GOS Handigheid Koreaansen goud waard MAANDAG 10 AUGUSTUS 1992 Delissen: 'Vierdeplaats ontgoocheling voor iedereen' The job is done. Het karwei zit erop, zoals de Amerikanen het stellen. Magic Johnson en zijn even fameuze ploeggenoten brachten de olympische basket- baltitel terug naar de Verenigde Staten. Door Kroatië met 117-85 te verslaan. Er werd ook niets anders ver wacht van de lange miljonairs uit de Amerikaanse profcompe titie. De unieke groep van twaalf super-ego's vormde in Barcelo na een perfecte eenheid. Af scheid nemen van Catalonië was voor hen de zwaarste op dracht. De Spelen van Barcelona be reikten zaterdagavond een nieuw hoogtepunt. Gillende si renes, overscherende helicop ters, gespannen politie, over spannen controleurs, een uit puilend stadion en jankende mensen erbuiten die geen kaartje voor het grootse spekta kel konden krijgen. De basketbalfinale maakte ongekende emoties los in Bada- lona, enkele kilometers buiten Barcelona. Alleen omdat de beste spelers uit de NBA twee uur door de gewone sterveling te bewonderen vielen. Tegen Kroatië, dat tien minuten de ge lijke was en daarna aan alle kanten werd voorbijgelopen. De miljonairs toonden cle mentie met de opponent, die het verschil tot 32 punten wist te beperken. Het was de kleinste zege van de best betaalde profs in het evenement. Ondanks het gebrek aan spanning zat ieder een van de eerste tot de laatste seconde aan zijn stoel gekluis terd. Voor de hoogstandjes van Magie Johnson, Michael Jordan, Larry Bird, Charles Barkley, Scottie Pippen, Karl Malone, Patrick Ewing, John Stockton, Chris Mullin, Christian Laettner, David Robinson en Clyde Dr- exler. Met de huldiging als fan tastisch slot van het twee uur durende afscheidsparty. Die met een minuten durende blik semflits door duizenden op de foto werd vastgelegd. Het publiek wilde geen af scheid nemen van de Amerika nen, de sterren konden het niet. Het minutenlange ovationele applaus ligt vast in het geheu-, gen van Magie Johnson. De ere haag rond zijn persoon na de wedstrijd eveneens. „De mensen in Spanje heb ben ons als een koninklijke fa milie behandeld. Iets* mooiers heb ik mijn hele loopbaan niet meegemaakt. We zullen dit mis sen. Over vier jaar ben ik er niet meer bij, andere profs zullen in Atlanta spelen. Dat moet, vind ik. Voor eigen publiek horen de beste NBA'ers binnen de lijnen te komen", grijnsde de man die als laatste van IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch de gouden medaille kreeg omge hangen. Over zijn toekomst in de NBA beslist de seropositief bevonden ster over enkele weken. „Ik moet me eerst opnieuw laten onderzoeken en dan neem ik in over leg met mijn vrouw de juiste beslissing", bleef hij op de Earvin 'Magie' Johnson, behangen met goud en de Amerikaanse vlag. Het dundoek heeft een dubbelfunctie en is niet louter een toonbeeld van vaderlandsliefde. Het moet de sponsomaam verbergen. De uitrus ting waarin de Amerikaanse sporters moeten worden gehuldigd is na melijk van een andere kledingfirma dan die waarmee Johnson een mil joenencontract heeft afgesloten. foto epa vlakte. Barcelona was voor hem het hoogtepunt. „Michael Jor dan had dit al eens meege maakt. Hier wilde ik per se aan wezig zijn. Dit was het enige dat nog onbrak in mijn loopbaan", gaf de populairste sporter van de Spelen aan. De Amerikanen staken in Bar celona met kop en schouders boven iedereen uit. In alles. Tot woede van hun eigen olympisch comité (USOC), dat zich erger de aan het eigenzinnige optre den van de basketbalploeg. Het verblijf buiten het olympisch dorp, de sponsorperikelen rond het dragen van de verplichte kleding, de voorkeursbehande ling van de sterren. Het was chef de mission Leroy Walker, de beoogde nieuwe voorzitter van het USOC, allemaal te veel van het goede. Gehuld in het groene shirtje van Khalid Bashir staarde Floris Jan Bovelan- der na de olympische ca deaushow van het Neder lands hockeyteam minu tenlang wezenloos voor zich uit. Liefst had hij het goedbedoelde presentje van zijn Pakistaanse straf- comer-evenknie niet aan getrokken, maar zo na drukkelijk wilde hij zijn te leurstelling over de wegge geven bronzen medaille ook weer niet tot uiting brengen. TERRASSA D HEESBEEN Veel zal de Haarlemmer het na tionale tricot van de Aziaat waarschijnlijk niet dragen. Daarvoor bewaart de 172-vou- dige international te slechte herinneringen aan de 25e editie van de Zomerspelen. Zoals de meesten in en buiten het Oran je-kamp de kater zo snel en zo lang mogelijk wilden wegspoe len met een smakelijk koel Spaans biertje. De morele steun van minister-president Ruud Lubbers en de in Barcelona al lesbehalve gemakkelijk in zijn vel zittende IOC-reus Anton Geesink konden daar met hun bemoedigende schouderklopjes na de ontgoochelende 4-3 ne derlaag (na een 2-0 voorsprong) weinig aan veranderen. Voor de afvallers was het af scheid helemaal wrang. Frank Leistra, Harrie Kwinten, Cees Jan Diepeveen, Hendrik Jan Kooijman en Maarten van Grimbergen zetten een punt achter hun indrukwekkende in terlandcarrière en hadden graag een tweede olympische plak aan hun bonte verzameling toe gevoegd. „Een ontgoocheling voor iedereen", verwoordde aanvoerder Mare Delissen later de gevoelens van de groep. Ook bondscoach Hans Jorrits- ma zat er aangeslagen bij. Of hij zijn werk bij de bond voortzet is nog maar de vraag. „Mijn con tract loopt af. Het is tijd voor bezinning", bleef hij vaag. Die schimmigheid heeft wellicht iets te maken met een mogelij ke toekomst in de opleidings- Stephan Veen (links) en Harrie Kwinten treuren na over de nederlaag tegen Pakistan. sfeer van de voetballerij. Alle suggesties in die richting wees hij nadrukkelijk van de hand. „Want", zo merkte hij op, „ik blijf het leuk vinden om in deze sport te werken." Maar het star re 'topsportbeleid' van de bond ('Ik ben bang dat er niks zal ver anderen') is voor hem bepaald geen aanmoediging aan te blij- Zeker niet na de opmerking van voorzitter Wim Cornelis, die zich onlangs liet ontvallen dat hij gecharmeerd was van het Deense voetbalmodel. Dus rechtstreeks van de camping naar een Europese titel opsto- men. Jorritsma schertsend: „Dan zou ik dus niet nodig zijn of het hele jaar vrij hebben. Dat lijkt heerlijk, maar ik werk lie- Verbaal scoorden bond, spe lers en bondscoaches maxi maal. Sportief nauwelijks. Net als de vrouwen dat een dag eer der deden met een zesde plek, beschadigden de mannen de af gelopen twee weken op ontluis terende wijze de status van het alom gerespecteerde hockey- land. Echt vrolijk liepen de bo bo's, die hun blazers vanwege de drukkende warmte hadden verwisseld voor allesbehalve spannende zomertenue's, dan ook niet rond op het olympisch complex in Terrassa. Eigenlijk had al veel eerder ingespeeld moeten worden op de weinig bemoedigende signa len, die de Oranje-teams na het veroveren van de wereldbeker met hun prestaties lieten uit gaan. Maar het bestuur, toch al niet uitblinkend door een voor uitstrevende visie en een pro gressief beleid, voelde geen be hoefte om iets met die dreigen de omwenteling te doen. Alle pogingen en suggesties van de bondscoaches Hans Jorritsma en Roelant Oltmans ten spijt. „Ik kan niet ontkennen", rea geerde Theo Ykema, bestuurslid technische zaken, „dat we het de laatste jaren op de cruciale momenten hebben laten afwe ten. Het niveau van het interna tionale hockey en dat van de Nederlandse competitie komen steeds verder van elkaar te lig gen. Dat zijn verontrustende te kens aan de wand, die de uit straling en aantrekkelijkheid van de sport geen goed doen. Het kan echter nooit zo zijn dat de nationale teams alleen maar prioriteit krijgen. Zeker niet als je kijkt naar de programmering van de internationale kalender. Als bond hebben we meerdere belangen te dienen." De schoen wringt bij de clubs, die wel iets, maar niet alles wil len inleveren om de algemene zaak te dienen. Met pijn en moeite zijn ze bereid links en rechts een verschuiving in het competitieschema te accepte ren. En dat geldt ook voor de spelers en speelsters zelf. Werk en of studie botsen vaak met de wereldagenda. Laat staan dat er ruimte is voor een intensieve voorbereidingsstage op de grote toernooien, zoals de nummers 1, 2 en 3 (Duitsland, Australië en Pakistan) van 'Barcelona' „De leden van het olympisch comité hebben ons als kinderen behandeld. Ze zijn nooit naar ons toegekomen om over de problepien te praten. Een abso luut onprofessionele benade ring", sloeg Magie Johnson later op de persconferentie terug. Johnson, Jordan en Barkley verborgen de voor hen verkeer de sponsoruiting van Reebok op de kleding tijdens de huldiging met de Amerikaanse vlag. Die hing keurig over de rechter schouder. „Dit was de best denkbare oplossing", stelde Johnson. „Als je twaalf Clint Eastwoods inhuurt, vraag je ook niet wat voor kogels er in het wapen worden gestopt. In At lanta moet het anders geregeld zijn." BARCELONA ANP Spanje heeft het eerste grote voetbaltoer nooi onder de nieuwe spelregels gewonnen. In een aanvankelijk uiterst voorzichtig ge speelde finale tegen Polen (3-2) was de gou den medaille zowel een eerlijke beloning als een geschenk uit de hemel. Quico besliste de wedstrijd in blessuretijd, één minuut en vijf seconden later floot de Colombiaanse scheidsrechter Torres Cadena de olympi sche voetbalstrijd af. Het toernooi heeft behalve de nieuwe re gel over het terugspelen weinig schokkends gebracht en zeker geen opmerkelijk voetbal. Vier jaar geleden manifesteerden Hassler, Romario en Kalusha zich nadrukkelijk, dit jaar waren de prijzen voor Ferrer, die al faam bij Barcelona heeft, Juskowiak de top scorer van het toernooi met een schitterend De finale benadrukte opnieuw dat de be perking van het terugspelen van de bal op de doelman (de keeper mag de bal slechts in uitzonderlijke gevallen oprapen na te zijn aangespeeld door een medespeler) het spel wezenlijk heeft veranderd. Beide elftallen begonnen uiterst behoudend, kozen voor een vijfde verdediger als buffer om een op gepikte bal maar veilig kwijt te kunnen. Het Spaanse elftal, opgezweept door 95.000 toeschouwers en in de tweede helft bewonderd door de complete koninklijke familie, ondervond de nieuw geschapen moeilijkheden als eerste. Vlak voor aist moest Lopez een oplossing zoeken in een situatie waarin hij vorige seizoen de bal nog risicoloos op doelman Toni had kunnen te rugspelen. Kowalczyk profiteerde (0-1). Abelardo maakte voor Spanje gelijk en een paar minuten later scoorde Quico omdat Waldoch in het eigen strafschopgebied geen raad met de bal wist. Spanje had kort daarvoor zijn verdedi gende stellingen verlaten en een vijfde ver dediger (Lasa) geofferd. Polen deed het ook toen de achterstand op het bord stond. De gelijkmaker van Staniek was echter niet het gevolg van een aanhoudend offensief, maar van een schitterende actie van Juskowiak, die zijn middenvelder volkomen vrij voor Toni zette. De strijd om de winst werd bepaald door de Spanjaarden, die door Quico, de scherpe spits van Cadiz, in eigen huis het goud bin nen haalden. Levensgenieter Rosset wint goud na vijfsetter BARCELONA PAUL BERKHOUT De olympisch kampioen tennis had toch nog iets gemeen met de ware helden van het centre- court. Ook deze jongeman, die wat schaapachtig de wereld in kijkt en nagels bijt, nam het ge vecht voor goud weinig serieus. Mare Rosset bereidde zich op de Olympische Spelen voor met een weekje waterskiën op het meer van Genève en nachten vol drank en vrienden. Eenmaal in de finale aanbeland, betrapte hij zichzelf er op dat-ie de wed strijd zat was. „Bij vlagen wilde ik van de baan stappen, een douche nemen en een cola drinken". Maar helaas voor Jordi Arrese, zijn tegenstander, is het ver wende kind van Zwitserland langzaam volwassen aan het worden. „De mensen zullen me vermoorden als ik nu ophou", bedacht Mare Rosset zich. „Ik begreep dat dit een grote finale was, waarin een speler niet kan stoppen als hij zich moé voelt. Toen besloot ik af te wachten hoe de partij verder zou verlo pen." En hij tenniste verder, verveeld als een scholier aan het einde van de zomervakantie. Die overpeinzingen tekenen de 21-jarige Rosset, een olym pisch kampioen om wie nog vaak zal worden gelachen. Hij is een rare snijboon. In zijn vader land verguisd om zijn gemak zucht en opmerkelijke stunts. Een individualist van goede komaf, die zich zelden een hele partij lang kan concentreren en wedstrijden met opzet verloor omdat-ie geen zin meer had. „Tennis moet leuk zijn", zei hij, „anders doe ik het niet." In Barcelona speelde Rosset zijn beste spel sinds lange tijd, timmerde 's werelds nummer één Jim Courier van het gravel af evenals de Spaanse favoriet Emilio Sanchez en de Kroaat Goran Ivanisevic. Terwijl hij zonder ambities het olympisch dorp was binnengetrokken, na een week waarin hij alleen voor de grap met een vriend een bal letje sloeg. Na de eerste, moei zaam gewonnen, partij ver klaarde hij: „Ik moest eerst de alcohol uitzweten voor ik op toeren kwam." Rossets grootste verdienste is zijn spijkerharde service, de hardste van het circuit. Geme ten snelheid: 213 kilometer per uur. In de finale goed voor 33 aces, tot wanhoop van de Bar- celonees Arrese. Verder stelden zijn prestaties niet veel voor. Matige volley, zwakke back hand. Hij imponeerde slechts door van ongenoegen in het net te bijten en zijn shirt na afloop in het publiek te gooien. Omdat Arrese niet veel anders deed dan de bal terug te slaan, op zich al een kunst, ontspon zich voor de ogen van zeer luidruch tige Catalanen een vijf uur lange beproeving. Tijdens de pauzes werd de spinrag uit het net ge veegd. Het was, een dag na de boeiende finale bij de vrouwen, een fraai stukje anti-reclame voor het tennis. Pas bij 8-6 in de vijfde set kwam aan de martelgang vol pesterige 'moonballs' en dode lijk geldungel een einde. Rosset stortte ter aarde, de massale en onophoudelijke spreekkoren 'Forca Jordi' verstomden. Al die tijd had het vechtertje Arrese zich vastgebeten in de lange kuiten van Rosset. De nummer dertig van de wereldranglijst, doorgaans vastgeketend aan de base-line, heeft slechts opzien gebaard door Björn Borg bij zijn comeback uit te schakelen. Een wapenfeit dat hem nog altijd verdriet. „Want Borg is een grootheid." Bovendien verloor hij tweemaal de finale van het Melkhuisje; exact het niveau dat deze olympische eindstrijd haalde. Toch slaagde Rosset er niet in die lastpak van zich af te schud den. De zon deed het baksteen gloeien en tartte de lange slun gel met de pet. „Ik heb me geen moment fit gevoeld", verklaarde hij. „Ik kwam hier met niets te verliezen, maar voor de finale was ik erg nerveus. Mijn benen leken wel leeg, ik kon het net niet bereiken. Arrese maakte het me moeilijk. Bovendien is het zwaar om je te concentreren met zo'n publiek. Je ziet overal dingen gebeuren op de tribu nes, vlaggen, spandoeken. Na een dubbele fout volgt een kei hard applaus. Dat soort zaken zetten mij onder druk." Vier jaar geleden won Miloslav Mecir de olympische titel, wat hem veel geld oplever de bij demonstratiepartijen, maar weinig roem. Mare Rosset was zich er van bewust dat deze overwinning, anders dan bij an dere sporten, hem niet tot een belangrijk tennisser maakt. „Ik tel pas mee als ik bij alle grote toernooien goed speel", beaam de de man die is afgedaald naar de 44e plaats op de ranglijst. „Het is geen compliment als mensen mij altijd blijven zien als de man die het olympisch goud won". Waarmee hij het toernooi voldoende kwalificeer de. Straks, als bij de Amerikaan se kampioenschappen de win naar 500.000 dollar verdient, staan alle toppers weer te drin gen. Of Mare Rosset daar dan ook tussen staat, is afwachten. Met hem weet je het nooit. Mis schien moet hij dan wel net wa terskiën op het meer van Genè ve. Of heeft hij een stapavond met zijn vrienden. Mare Rosset neemt een hapje van de netband. zich konden permitteren. „Meer dan we voor de Olympi sche Spelen hebben gedaan, zit er wat mij betreft niet in", legt Bovelander de vinger op de ge voelige plek. „Jezelf ruim twee maanden vrijmaken zoals voor deze gelegenheid is in feite al onzinnig. Dan moet je naar een ander systeem, zeg maar pro fessionalisme, toe." In de optiek van Jorritsma en Oltmans zou dat haast ideaal zijn. Zij beseffen echter ook dat een dergelijke ommezwaai niet realistisch en niet haalbaar is. „Als je die vicieuze cirkel wilt doorbrekenlegt Jorritsma de vinger op de gevoelige plek. „dient tophockey een eigen plaats te krijgen. Nu is het te veel ingebed in de recreatie structuur. Of anders gezegd: het ligt te dicht bij elkaar." NEDERLAND: Leistra; Bovelander Van Pelt, Poonenaar en (Gein Gebbink: Brinkman, Delissen en Diepeveen; Van den Honen, Veen en Weterings. De pet van favoriet past lang niet iedereen. In een finale zakt die plotseling over de oren of klemt de bloedsomloop in het hoofd af. De Australiërs lieten ontegenzeggelijk het beste hoc key van de Olympische Spelen zien, maar in de eindstrijd kon dat niet worden verguld tegen de Duitsers. Die herhaalden, na twee verloren finales (Los Ange les en Seoul), het succes van 1972 in München: 2-1. BARCELONA ANP De beste handballers uit het Ge menebest van Onafhankelijke Staten hebben zaterdag op waardige wijze afscheid van el kaar genomen. In hun laatste gezamenlijke optreden wonnen ze in de olympische finale met 22-20 van wereldkampioen Zweden. Frankrijk won, ten kos te van IJsland (24-20). het brons. De Zuidkoreaanse handbalsters hebben hun olympische titel geprolongeerd. In de eindstrijd versloegen de Aziatische speel sters Noorwegen met 28-211 let brons ging naar het COS, dat Duitsland versloeg: 24-20. Dat de finale tussen winnaar van goud en zilver van Seoul zou gaan, was niet te voorzien Noorwegen was in de laatste week voor de Spelen gevraagd in te vallen voor Joegoslavië, dat als handballand een grote repu tatie genoot

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15