De succesvolle missie van Oranje Di Atlanta wil Spelen van Barcelona overtreffen Spelen zijn winstgevend Alleen met een kaart tel je ook echt mee MAANDAG 10 AUGUSTUS 1992 13 REDACTIE. HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN Paus troost landgenoten na verlies Paus Johannes Paulus II heeft gisteren zijn Poolse landgenoten getroost na de verloren finale in het Olym pisch voetbaltoernooi. Een dag na de 2-3 nederlaag tegen Spanje zei de paus tot de pelgrims uit Polen: „Ondanks alles wat giste ren is gebeurd, bent u vandaag talrijker dan de Spanjaarden." De paus zei dit in het Pools na het angelusgebed in zijn vakan tieverblijf Castelgandolfo. De Polen beantwoordden zijn opmer kingen met uitbundig gejubel. Het Vaticaan heeft nooit willen toegeven dat de paus wel eens naar een voetbalwedstrijd op de buis kijkt. Maar tijdens belangrijke evenementen (EK of WK) is de paus nog nooit op een buitenlandse reis geweest. Ook dit maal maakte het Vaticaan niet bekend of de paus zaterdag naar het voetballen had gekeken. Zware tegenvaller voor Brolin Barcelona VoorTomas Brolin is het olympisch voetbaltoernooi op een nachtmerrie uitgelopen. De Zweedse spits, zowel bij het Europees kampioenschap in eigen land als in Barcelona en om geving present, raakte in de met 1-2 verloren kwartfinale tegen Australië ernstig geblesseerd aan de rechterknie. De prof van de Italiaanse bekerwinnaar Parma werd inmiddels aan zijn menis cus geopereerd. Brolin staat ten minste twee maanden op non- actief. Hij mist de WK-kwalificatiewedstrijden tegen Finland (op 9 september in Helsinki) en Bulgarije (op 7 oktober in Sofia). „Een harde klap voor ons team", aldus de Zweedse bondscoach Tommy Svensson. Nederland naar Top Vier-toernooi Barcelona Dank zij de zilveren medaille tijdens het Olympisch toernooi mag de Nederlandse volleybalploeg van 7 tot ie no vember meedoen aan het Top Vier-toernooi in Japan. Deelne mers aan het lucratieve evenement zijn het gastland en de me daillewinnaars van Barcelona. Naast Nederland zijn dat Brazilië en de Verenigde Staten. De vraag is of de nieuwe Nederlandse bondscoach in Japan kan beschikken over de spelers die in Italië spelen of naar dat land vertrekken. Contractueel is vastgelegd dat negen van de twaalf volleyballers die in Barcelona actief wa ren, bij de Top Vier dienen te verschijnen. De organisatoren van de Olympische Spelen hebben verklaard dat Barcelona 1992 een financieel succes is geworden. Naar ver wachting wordt een winst van 5 of 6 miljoen dollar (8 tot 10 mil joen gulden) geboekt. „De Spelen betalen zichzelf', liet Pedro Palacios, woordvoer der van het organisatiecomité COOB weten. „We hadden beslo ten dat de Olympische Spelen niet jarenlang ten koste van de belastingbetaler zou moeten komen. Ik kan zeggen dat we daar in zijn geslaagd." De Spelen van Barcelona kenden een begroting van 160 mil jard peseta's, oftewel 2,72 miljard gulden. Voor de verkoop van televisierechten werd iets meer dan 1 miljard gulden ontvangen. Binnen zes maanden volgt de definitieve afrekening. Dan zal ook worden besloten hoe de baten worden verdeeld, verklaarde Palacios. De begroting van de Spelen stond los van de 15,3 mil jard gulden die is besteed aan de face-lift van de Catalaanse hoofdstad: de verbetering van de infrastructuur en de bouw v een nieuwe luchthaven. Hare Majesteit hoeft niet bang te zijn, dat het op Huis ten Bosch een dooie boel zal worden en dat zij en Prins Claus met de cake blijven zitten. Sterker nog, als de zon schijnt en Beatrix ervoor in stemming is, dan zit er zelfs een ou derwetse polonaise in bij het paleis. Medaillewin naars genoeg. barcelona loet van schellebeek gpd-verslaggever Het uitblijven van goud was lang een domper op de sfeer in het Nederlandse kamp. Maar toen Ellen van Langen eenmaal de toon had gezet in die onver getelijke 800 meter, werden de prestaties allengs beter. „Een mooie score," noemt André Bolhuis het uiteindelijk resultaat. Tweemaal goud, zes keer zilver en zeven bronzen plakken. Alleen Londen, Berlijn en Amsterdam leverden meer medailles op, en het is nog maar de vraag of die vergelij king wel zo eerlijk is. In 1928 werd een thuiswedstrijd ge speeld, Berlijn was 'besmet' en denk bij Londen Fanny Blan- kers-Koen weg en er blijft wel erg weinig over. Zonder twijfel straalt dit suc ces ook op Bolhuis zelf af. De chef de mission was geen moei te te veel om het iedereen naar de zin te maken. Wie wel eens met topsporters te maken heeft weet dat dat geen eenvoudige opgave is. En wie de kans kreeg de afgelopen drie weken in het olympisch dorp rond te kijken, die begrijpt dat het ditmaal nog veel moeilijker was. Met twee of drie man op een kamer, tien soms in een appar tement sportmensen die hun eigen wereldje, hun eigen span ningen, hun eigen merkwaar digheden hebben werd er veel van ieders incasseringsver mogen gevergd. Volgens Bol huis waren er weinig of geen klachten geweest, had het gros zich bewonderenswaardig aan gepast en over het algemeen hoofd- van bijzaken kunnen on derscheiden. Dat er toch een aantal inci- dentep gebeurden, had veel, zo niet alles met bureaucratie te maken. Bolhuis ervaarde het, met de atleten, als 'buitenge woon frustrerend', dat er voort- Het feestje is voorbij in Barcelona waar vandaag het leven van alledag weer is begonnen. Veertien dagen lang bevolkten sporters uit de hele wereld de Catalaanse hoofdstad waar de vlam gisteren voor het laatst brandde bij de indrukwekkende sluitingsceremonie. De wereld moet vier jaar wachten op een nieuw feest, in Atlanta. Waar men al beloofde het nog groot ser aan te pakken dan nu het geval was geweest. foto epa durend (en soms letterlijk) moest worden geknokt om er gens binnen te komen, terwijl de tv toch liet zien dat de tribu nes half leeg waren. Dat leidde tot aanvaringen bij de stadions en tot problemen met de directie van het olym pisch dorp. „Jammer", vond Bolhuis. „Met een beetje soe pelheid had men wat meer in houd kunnen geven aan de slo gan van deze Olympische Spe len: 'Amigos para Siempre', vrienden voor altijd." Als je er maar genoeg mee neemt, zou je kunnen zeggen, dan komen de medailles van zelf. De wet van de grote getal len. Nederland was met 226 man/vrouw in Barcelona en dat leverde vijftien podiumplaatsen op. Maar als het zo eenvoudig lag, waren de roeiers wel met méér naar huis gekomen dan met een armzalige bronzen plak en hadden ook de zeilers wel in de bus geblazen. En wat te den ken van de hockeyers? Twee complete teams met alles er op en eraan, maar aan het eind le ge handen. Bolhuis wilde niets weten van verwijten, als zouden met name de hockeysters en de zwemsters feestvieren belangrijker hebben gevonden dan presteren. Hij moest toegeven, dat een aantal niet had gepresteerd naar ver mogen. „Maar daarom zijn het nog geen vakantiegangers. Je kunt van een uitgeschakelde sporter moeilijk verlangen, dat hij de andere dag naar het trai ningsveld gaat om zich voor te bereiden op de volgende Spe len." Ellen van Langen zal zonder twijfel de geschiedenis ingaan als de 'koningin' van deze Spe len, voor Nederland althans. De magistrale manier waarop zij de 800 meter naar haar hand zette, zal nog lang op ieders netvlies gekleefd blijven. Goud op een loopnummer, dat betekent nogal wat in de atletiek van te genwoordig. „Buitengewoon bijzonder," vond Bolhuis. Ook de hippische prestaties (goud voor de spring- en zilver voor de dressuurploeg) spraken hem aan en het scheelde maar bitter weinig of Piet Raymakers had dat succes gisteren vervol maakt. Zijn zilver mocht er ech ter ook zijn en deed het gemor verstommen, dat met het ver voer van de paarden wel erg veel geld is gemoeid. De volleyballers, die zich zo veel van 'Barcelona' hadden voorgesteld, kregen onderweg met tal van tegenslagen af te re kenen. Ingecalculeerde en niet- verwachte nederlagen, blessu res van Ron Zwerver en Peter Blangé. Dat zij zich desondanks naar de finale knokten, getuigt van karakter. Applaus ook voor de wieler ploeg, met Eric Dekker en Leon van Bon als onbetwiiste uitblin kers en Ingrid Haringa als 'ge flikte' schlemiel. Van haar was, als wereldkampioene, wellicht toch nog iets meer verwacht, zoals ook van de rivalen Leon- tien van Moorsel en Monique Knol. De judoka's voldeden met twee bronzen medailles aan de verwachtingen, zij het niet die van henzelf. Niets dan lof ten slotte voor turnster Elvira Becks en voor de boksers, Orhan Deli- bas voorop. Dat Savon te sterk zou zijn voor Arnold Vanderlij- de was te voorzien, maar dat neemt niet weg dat de Limbur ger als een buitengewoon olym piër de boeken in gaat. „Driemaal meedoen aan de Olympische Spelen is uniek, ze ker voor een bokser, en dan ook nog drie medailles winnen, dat is helemaal bijzonder," aldus Bolhuis die, samenvattend, van 'een succesvolle onderneming' sprak. De kleur van de kaart bepaalt waar je mag zitten of komen. Voor een minister-president als Ruud Lubbers levert men op; die zit overal goed. Zoals hier bij het hockeyduel om het brons tussen Nederland en Pakistan. barcelona cees olsthoorn gpd-verslaggever Je waant je twee weken in een andere wereld. Op een vreemde planeet, die Olympische Spelen heet. Ver weg van de realiteit. Het is een wereld van glitter en glamour, van pracht en praal. Een wereld waar het swingt en blinkt en waar de uiterlijke schijn centraal staat. Het plaatje is heilig. Het moet er allemaal prachtig uitzien en vooral mooi 'ogen'. Vandaar dat de ope nings- en sluitingsceremonie in wezen het belangrijkst zijn. De Spelen zijn een evene ment vol tegenstrijdigheden. Een sportfestijn ter meerdere eer en glorie van Antonio Sama ranch en zijn IOC, van de com mercie, van de tv-maatschap- pijen, van de organiserende stad in dit geval Barcelona en ook nog een klein beetje van de 10.000 atleten. De Olympische Spelen heb ben een magische klank. Spor ters dromen er van. Ze hebben er alles voor over om een keer deel uit te maken van die intri gerende, door computers en elektronica gestuurde happe ning. Juist omdat het zo bijzon der is, omdat ze maar eens in de vier jaar de kans krijgen een ideaal te verwezelijken, dat voor het gros onbereikbaar blijft. Dat ze onderdeel zijn van een kleurrijke kermis, met vele toe ters en bellen, deert hen geens zins. Ze draaien vrolijk mee in de mallemolen. Zijn er allemaal op gebrand om in de achtbaan, de zweefmolen of het reuzerad eeuwige roem te vergaren. Hoe fantastische hun optre dens ook zijn, hoe dramatisch of heroïsch - de Olympische Spelen zijn toch vooral een mix van show en entertaiment ge worden. De tennissers en de Amerikaanse profbasketballers hebben daar in ruime mate aan bijgedragen. De toppers van de gravelbaan waren eerst en voor al naar Barcelona gekomen om te genieten en het 'dreamteam' onder leiding van Magie Johnson en Michael Jordan was zo veel sterker dan de rest, dat iedere wedstrijd veranderde in een eenzijdige, doch spectacu laire demonstratie. De hal zat steeds bomvol en het enthou siasme van de gelukkigen die een kaartje hadden weten te be machtigen, kende geen gren- Het basketbaltoernooi onder streepte nog eens dat de Olym pische Spelen zijn voorbehou den aan de 'happy few'. Aan de vips en de genodigden, ^an de mensen voor wie geld geen rol speelt, en aan degenen die om welke reden ook een kaart om hun nek hebben hangen. Alleen met een pas tel je mee in de 'Olympische familie'. Al word je, afhankelijk van de kleur en de letter die erop staat, wel aange merkt als meer of minder be langrijk. Zo'n kaart opent deuren, af zettingen en hekken, waarach ter de man/vrouw in de straat verwonderd toekijkt. Zij verga pen zich aan de dingen, die zich vlak voor hun neus afspelen, maar waar ze in werkelijkheid ver van afstaan. Zij mogen aan de Olympische Spelen ruiken, aankomen is er niet bij. Voor hen waren de feestelijke bijeen komsten op het plein, aan de dat geen onoverkomelijke proble- foto anp voet van de Montjuich, het hoogtepunt van de Spelen. Een kaart was niet nodig, de toegang gratis. De Olympische Spelen zijn een raar verschijnsel. Een pres tigieus evenement, met een enorme uitstraling, waarin de commerciële belangen het altijd winnen van de sport. Maar na twee weken toeven op deze vreemde planeet begrijp je don dersgoed waarom atleten het zo bijzonder vinden om er bij te zijn. Het is een aparte ervaring, die niemand had willen missen. Voor geen goud. barcelona anp 'Adios Barcelona, hello Atlanta'. Over vier jaar zullen de Olympi sche Spelen weer anders zijn. „Barcelona organiseerde de beste Spelen aller tijden. Maar wij zullen Barcelona bij het eeuwfeest van de moderne Olympische Spelen overtref fen", sprak gisteren Atlanta's burgemeester Meynard Jackson. Atlanta is de stad van Martin Luther King, Coca Cola en CNN. „En nog veel meer", aldus Billy Payne, de voorzitter van het or ganisatiecomité ACOG. „Daar komt de wereld over vier jaar wel achter." Atlanta zorgt in 1996 voor de eerste Olympische Spelen aan de oostkust van de Verenigde Staten. „Atlanta is de stad van de American Dream. Het was onze droom deze Olympische Spelen te mogen hebben. Nu is het onze droom er de beste Spelen in honderd jaar van te maken." Barcelona vierde de Olympi sche Spelen op straat. In Atlanta zal het binnenskamers gebeu ren. „De zuidelijke gastvrijheid staat er borg voor dat niemand zich zal vervelen", meende Jackson, „maar Atlanta is geen Barcelona, dat een geschiedenis en een cultuur van 2000 jaar heeft. Atlanta staat er niet eens 200 jaar. Atlanta is dus anders." De rondborstige burgemees ter kondigde aan dat verschil lende straten en wijken van At lanta tijdens de Olympische Spelen van 1996 afgesloten zul len worden om veiligheid voor deelnemers, begeleiders, me diavertegenwoordigers en sup porters te optimaliseren. De hoofdstad van Georgia (2,8 mil joen inwoners) heeft de hoogste criminaliteitcijfers van heel de Verenigde Staten. De Olympische Spelen van 1996 worden particulier gefi- nancieerd. De belastingen zul len niet worden verhoogd. De federale regering en staatsover- heid dragen alleen 250 miljoen dollar (425 miljoen gulden) bij aan verbetering van infrastruc tuur en beveiliging. Het budget van ACOG wordt afgedekt door sponsoring en verkoop van televisierechten. Winst is niet het oogmerk. „Alle winst gaat naar charitatieve doelen", aldus Payne, „wij wil len alleen mooie Spelen en pro motie voor Atlanta. Het is ons niet om dollars en centen te doen." Atlanta gaat werken met 50.000 vrijwilligers. De Spelen leveren voor 80.000 mensen lij delijk werk op. Payne mikt op volle tribunes. Hij denkt erover de stoelen voor vip s en gasten, die meestal alleen bij finales be zet worden, bij voorwedstrijden in de verkoop te gooien. Voor het Olympisch dorp wordt de universiteit gebruikt. Met nieuwe gebouwen zal de capaciteit met 100 procent wor den uitgebreid voor het beoog de aantal van 16.200 sporters. Meer kunnen er niet in het pro gramma, dat nauwelijks zal af wijken van Barcelona. „Wij zul len op tijd klaar zijn voor het feest", kondigde Payne aan, in de verwachting een nieuw be grip te kunnen toevoegen aan de naam van Atlanta, de stad van Martin Luther King, Coca Cola. CNN en de honderdste Olympische Spelen. Atlanta presenteerde gisteren zijn mascotte voor de Spelen van 1996 Een schepseltje met verschillende gezichten. foto

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13