Ajax kan niet imponeren Guinau leeft zich uit Breukink in onderhandeling met ONCE Sport PSV begint voorzichtig ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992 Riant salaris voor basketballer O'Neal orlando In de Amerikaanse basketbalcompetitie (NBA) wordt op een paar miljoen niet gekeken. Shaquille O'Neal kan daar over meepraten. De jeugdige Amerikaan tekende gisteren een uiterst lucratief contract bij Orlando Magie. De komende zeven jaar is de nummer 1 van de draftlijst verzekerd van een inkomen van totaal veertig miljoen dollar (bijna zeventig miljoen gulden). O'Neal was het afgelopen seizoen de beste speler in de teitscompetitie. FIFA zoekt oplossing Maradona Barcelona De FIFA denkt een oplossing te kunnen vinden in het geschil tussen Diego Maradona en Napoli. Dit heeft alge meen secretaris Sepp Blatter van de wereldvoetbalbond gisteren in Barcelona gezegd. Volgende week dinsdag vindt in Zürich een gesprek plaats tussen Napoli, de FIFA en Maradona's zaakwaar nemer Marcos Franchi. De Argentijn wil na zijn schorsing van vijftien maanden wegens het gebruik van cocaïne zijn loopbaan niet bij Napoli, dat hem onder contract heeft, voortzetten. Olympique Marseille en Sevilla hebben al enige tijd belangstel ling voor de 32-jarige ex-international. Vitesse wil geld van gemeente Arnhem arnhem Vitesse overweegt juridische stappen tegen de gemeen te Arnhem. Aanleiding is het afkeuren door de gemeente van de houten, onoverdekte zittribune langs één van de korte zijden van het hoofdveld op sportpark Monnikenhuize. Voorzitter Karei Aalbers van de eredivisieclub wil de kosten van de renovatie op de gemeente verhalen. Vitesse had voor de betreffende tribune reeds seizoenkaarten verkocht. Werkvergunning voor Die Groningen» Lucian Ilie, in het bezit van een éénjarig contract bij FC Groningen, heeft een werkvergunning gekregen van het Cen traal Bureau voor de Arbeidsvoorziening, De 24-jarige Roemeen se middenvelder speelde het afgelopen seizoen bij het inmiddels failliet verklaarde FC Wageningen. De Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal bracht een positief advies over Ilie uit. game set match Duel tussen de Ajacied Stefan Pettersson en Uwe Grauer van Borussia Dortmund. Het Amsterdam 717-toernooi krijgt de krachtmeting die de Stichting Internationaal Voetbaltoernooi Amsterdam zich wenste. Met dank aan Frank de Boer. In de noodza kelijk geworden strafschoppenreeks tussen Ajax en Borussia Dortmund, die na negentig minuten op 1-1 wa ren blijven steken, mikte De Boer tegen de paal. Aange zien alle overige elf-meterschutters wel de roos troffen, stond Ajax aan het eind van een saaie voetbalavond in het Olympisch Stadion met lege handen. AMSTERDAM Met spel zonder opwinding hebben PSV en AS Roma gister avond het Amsterdam 717-toer- nooi geopend. Een snel doel punt besliste de stijd in Eindho- vens voordeel, 1-0. Verder ge beurde weinig opzienbarends. Voor PSV scoorde Thomas Thominger na 16 minuten. De jeugdige Deen verving de 911geblesseerde Kieft. Hij was een van de twee nieuwelingen in de ploeg van de landskam pioen. De andere, de officieel nog niet door FC Twente vrijge geven Numan, speelde aan de linkerkant. Westerhof heeft gekozen voor een systeem met twee spelver delers. Naast Numan (links) is dat de toch gebleven Vanen burg aan de andere kant. Wes terhof heeft de samenstelling van zijn ploeg ongeveer rond. -Kieft en Romario zijn voorin ui teraard vaste keus, de defensie (Van Aerle, Popescu, Van Tigge- len, Heintze) ligt voor de hand, alleen voor de twee centrale po sities in het midden heeft hij drie man (Ellerman, Koeman, Linskens). Voorlopig staat Linskens bui ten de ploeg. Koeman is de de fensieve factor op het midden veld, Ellerman de aanvallende. De laatste was onder Robson vaak reserve. „Ik vind Juul een ongelooflijkondergewaardeerde speler", zei Westerhof, die daar mee impliciet zijn voorkeur voor de lichtgewicht liet blijken. SCOREBORD AMSTERDAM JAN MENNEGA GPD-VERSLAGGEVER Omdat het reglement van deze aflevering van het Amsterdam- toernooi bepaalt dat de verlie zer van Ajax-Borussia Dort mund uitkomt tegen de win naar van PSV-AS Roma botsen de vaderlandse giganten mor gen al op elkaar. PSV rekende eerder op de avond koeltjes af (1-0) met de nummer vijf van de vorige Italiaanse competitie. De Amsterdamse en Eindho- vense voetballers, die elkaar voor de competitie al op 6 sep tember treffen, hadden elkaar veel liever nog even ontlopen. De Stichting Internationaal Voetbaltoernooi Amsterdam daarentegen is maar wat blij met de paring van Ajax en PSV. De organiserende Stichting kan ook nog wel wat bezoekers ge bruiken, want gisteravond bleef de teller bij 16.000 betalende tri buneklanten steken. Om het toernooi niet met verlies af te sluiten, moeten morgen nog 34.000 entreebewijzen worden verkocht. Over het optreden van Ajax was Louis van Gaal, die vandaag zijn 41ste verjaardag viert, aller minst te spreken. „Wij zijn ab soluut niet in de wedstrijd ge weest", liet de technisch direc teur van Ajax weten. „Wij heb ben niet de kracht op kunnen brengen collectief te denken. Van Gaal heeft zijn ei voor de eerste competitiewedstrijd (vol gende week zondag tegen SW/Dordrecht'90) ook nog niet gelegd. Acht van de elf te verge ven plaatsen heeft hij al min of meer ingevuld, voor de reste rende drie posities mogen nog zes spelers hoop koesteren. Marciano Vink en Rob Alflen zijn in het strijdperk getreden met als inzet de erfenis die Aron Winter (Lazio Roma) heeft ach tergelaten. Dan Petersen en Mare Overmars knokken om de door het vertrek van John van 't Schip (Genoa) vrijgekomen rechtsbuitenplaats. En Alfons Groenendijk en Michel Kreek betwisten elkaar de positie op de linkerflank. Normaal gespro ken zou Michel Kreek vaste keus van Van Gaal zijn, maar de revelatie van vorig seizoen suk kelt nog met de naweeëen van een lastige liesblessure. Tegen Borussia Dortmund kregen Vink en Groenendijk van Van Gaal de gelegenheid zich te bewijzen, morgen tegen PSV mogen Alflen en Kreek hem proberen te overtuigen. Marcia no Vink maakte gisteravond een behoorlijke indruk. Verdedi gend stond hij zijn mannetje, opbouwend leverde hij gedegen werk af en hij legde eveneens de nodige diepgang in zijn spel. Gaf Marciano Vink tenminste nog een acceptabel visitekaartje af, Alfons Groenendijk zakte voor zijn examen. De Leidenaar zag het spel voortdurend aan zich voorbij gaan en zijn tekort aan handelingssnelheid, wat hem vorig seizoen ook al op brak, speelde hem opnieuw parten. Zijn sterkste moment had Groenendijk, die in de slot fase het veld moest ruimen voor Edgar Davids, na ongeveer een half uur, toen hij uit een vrije trap onbedaarlijk hard uithaal de, maar via De Beer de lat trof. Dan Petersen en Mare Over mars, die elkaar aflosten, moch ten gisteravond beiden hun kunsten vertonen. Petersen liet in de ruim zestig minuten speeltijd die hij kreeg toebe deeld weinig tot niets zien. Overmars had wel een paar sterke momenten, al lijkt hij nog wat licht voor het grote werk. Ajax heeft hem ook met het oog op de toekomst aange trokken en beschouwt de 1,7 miljoen gulden die het voor hem aan Willem II betaalde, ook als een diepte-investering. Ajax nam na bijna veertig mi nuten de eerste helft de leiding door een prachtig doelpunt van Dennis Bergkamp, die de bal uit een voorzet van Stefan Petters son haast achteloos over De Beer wipte, 1-0. Daarvoor had den Bergkamp, die later geel kreeg, en Pettersson al ideale mogelijkheden verprutst. In de tweede helft acteerden de Am sterdammers zo mogelijk nog zwakker dan voor de rust. Borussia Dortmund werd ster ker en met een gave kopbal gaf Stephane Chapuisat ook uiting aan het overwicht. .districtsafgevaardigde, bestuurslid van de afdeling Lei den voor jeugd- en recreatieza ken, voorzitter van de techni sche commissie bij LTC Lisse, dat zijn de voornaamste rollen die Van de Loo speelt. Een 'su perbobo' met een hart voor het Hoe kijkt een insider als Jan van de Loo tegen het Leidse tennis aan? „Als we eerlijk zijn moeten we concluderen dat we in Leiden geen echt tennisbastion heb ben. Zoals Den Haag en Rotter dam dat wel kennen met De Metselaars, Popeye en Amstel- park bijvoorbeeld. Ik mis dat toch wel een beetje. Een club die op niveau acteert, goede spelers opleidt en aantrekt. Nu zien we te snel dat een talent zijn of haar heil buiten Leiden gaat zoeken. Dat is jammer, maar wel begrijpelijk. Buiten Leiden zitten de topclubs. Dat was jaren geleden ook al zo. Zelfs voor een man als Louk Sanders was Leiden al te klein. Het zal moeilijk zijn om dat te veranderen." Een hoofdklasse- of eredivisie - team is in tennis anders snel bij elkaar gekocht. Wie een dikke sponsor heeft, zit meteen op de eerste rij... „Dat heb ik altijd al gezegd. Een kolenboer met veel centen kan een club in een klap nationaal kampioen maken. Zo ligt dat in het Nederland se competitie- tennis. Maar van een echt tennisbastion spreek je dan toch niet, het gaat ook om de onderlaag van je club. Een geldschieter is mooi, maar je krijgt dan toch snel het AZ-ef- fect, zoals ik dat dan noem. Daarmee be doel ik dat een club op drijf zand is geba seerd en na het wegvallen van de sponsor in stort, zoals de voetbalclub AZ destijds over kwam." Is het allemaal niet wat te geza pig te vrijblij vend in Leiden? „Wat ik betreur is dat veel B- spelers zo snel en gemakkelijk van club veran deren binnen het district. Het lijken wel dui ven. Een beetje meer clubtrouw zou geen kwaad kunnen. Mis schien dat de gezelligheid en de gezapigheid er onbewust inslui» pen. Want Leiden is nu eenmaal wel een regio met vreselijk veel gezellige clubs en open toer nooien. Of je nou in Langeraar, Leiden, Katwijk of Lisse komt, het is overal een en al gezellig heid op die parken." Op zich niets op tegen natuur lijk. „Uiteraard niet. Maar toch zou den we graag willen dat we weer eens een Leidse troef za gen doorbreken. Zeg nou zelf, als we Jan Siemerink even ver geten, hebben we toch weinig te bieden aan toppers. Jongens als Jan Willem Lugthart en Marco van Trigt, nu noem ik de twee meest getalenteerde binnen het district, stoten toch ook niet door. Ze willen er niet alles voor opgeven of kunnen dat niet vanwege maatschappelijke be slommeringen. Heel begrijpe lijk, want er komt wat kijken voor een carrière als proftennis ser. Wat een diepte-investering zal de familie Siemerink hebben gepleegd. Het lijkt allemaal zo mooi nu, maar er gaat een hele zware periode aan vooraf. Te recht dat nu de vruchten wor den geplukt, daar is hard voor gewerkt. Ik weet het zelf. Ik had ook twee van die goochelaars (Hans en Fred van de Loo, red.) die talent hadden, maar niet de doorbraak for ceerden. Tennis is al lang niet eli tair meer, maar aan de top na tuurlijk wel dege lijk. Een talent in voetbal wordt gescout en wordt door een club de mogelijkheid ge boden om door te stoten, een tennisser moet in de beginjaren vooral zelf aan zijn vooruitgang werken en finan cieel veel op brengen. Elke stapv kost vaak e berg geld." SPORT OP TV NIEUW-VENNEP GERRIT-JAN VAN GEEN TENNISMEDEWERKER Onno Guinau heeft gisteren de halve finale bereikt van de open kampioenschappen van de Haarlemmermeer. De Unicum- mer toonde zich in de derde set van zijn partij tegen Marcel van Rijn duidelijk de sterkste: 6-1 5- 7 6-2. Guinau wist dat het niet mak kelijk zou worden tegen Van Rijn. Op Hillegom was hij al met duidelijke cijfers (6-4 6-2) ver slagen door zijn opponent van gisteren. „Maar toen speelde ik zeker niet goed", wist Guinau te melden. Op Nieuw-Vennep, de thuishaven van Van Rijn, zou Guinau mogelijk een nog gemo tiveerdere tegenstander tegen over zich krijgen. Het leek hem niet te deren. Guinau kon zich naar hartelust uitleven. De eerste set ging snel naar de Alphenaar (6-1) en ook in de tweede behaalde hij in korte tijd een voorsprong van 4- 1. „Maar toen begon ik te jo joën", verklaarde Guinau. „Je weet hoe ik ben. Het ging even minder en daar maakte hij han dig gebruik van." Dat deed Van Rijn inderdaad en hij snoepte de Unicummer dan ook een set af: 5-7. Het gaf de thuisspeler geen vleugeltjes. Guinau zette nog even een tandje bij en zorg de dat hij het overwicht in de beslissende set behield. Incident „Ik wist dat als ik maar even be ter ging spelen dat ik de partij zou winnen. Normaal gespro ken mag ik van hem niet verlie zen. De verliespartij op Hille gom was een incidentver klaarde Guinau. Al vrij snel brak hij de opslag van Van Rijn in de derde reeks. Een tweede break bracht de beslissing in de partij en bezorgde Guinau een halve finaleplaats: 6-2. In die halve eindstrijd komt hij uit tegen Paul Kortleve. De als finalist getipte Haarlemmer is zeker een te nemen obstakel, maar dan moet Guinau wèl de hele wedstrijd geconcentreerd zijn. Kortleve had meer moeite dan verwacht in zijn kwartfina lepartij tegen de herboren Mar cel Vink. In de eerste set had hij zelfs een tie break nodig om de reeks te beslissen en ook in het tweede deel van de wedstrijd duurde het lang voordat hij Vink achter zich kon laten. Pas bij 6-4 gaf de Hillegommer zich gewonnen. Constant Tholen kreeg na zijn winst op Marco Visser niet de kans om voor een tweede stunt te zorgen. De als derde ge plaatste Mare Nagelkerken riep de lange Haarlemmer een halt toe. De Alphenaar liet er geen twijfel over bestaan dat hij de betere was. In twee sets gaf hij Tholen het nakijken: 6-4 6-3. Aan de opmars van Jolanda Mens bij de vrouwen in BI kwam in de kwartfinale een eind. Mariska van IJzerloo, op papier nummer twee, gaf haar niet de kans om voor een stunt te zorgen. Mens beende het in de eerste set nog wel bij (7-5), maar kreeg in de tweede set geen voet meer aan de grond: 6- 1. Met dezelfde cijfers versloeg Petra Wessels Renée Crama. De tegenstandster van Van IJzerloo in de halve finale had geen me dedogen met de thuisspelende Crama. Het kJasseverschil kwam tot uiting in de tweede ZATERDAG 13.00-13.30 Sportnet: World sports: magazine. 14.00-15.00 Sportnet Honkbal. 15 00-15.30 Super: Super bike U.S.A. 15.00-17 00 Sportnet: American e Classic wegra 19 30 20 00 BRT L Sport. 19 30 20.30 Sportnet Auto- e 01.00-02.00 Sportnet Strandvolley- 05 00-07.00 Sportnet. World Snook- 16.00 Sportnet: World Snook- Erik Breukink praat vandaag, na de wereldbekerwed strijd San Sebastian-San Sebas- met de Spaanse ploeg ON CE. Volgens chef d'equipe Ma noio Saiz verlopen de onder handelingen al een tijdje en zou Breukink op het punt staan een tweejarige overeenkomst aan te gaan met de Spanjaarden. Ad vocaten van beide partijen wer ken op dit moment aan een contract. Volgens manager Pablo An ton van ONCE zal Breukink ze ker niet vóór het wereldkam pioenschap in Benidorm op 6 september een contract onder tekenen. Reglementair is dat trouwens verboden. De UCI (In ternationale wielrenunie) ver biedt professionals vóór die da tum een verbintenis aan te gaan met een nieuwe werkgever. Breukink zou bij ONCE, i onder anderen Zülle, Bruyneel, Maqri en Jalabert, in twee jaar vier miljoen gulden gaan ver dienen, waarvan 1,9 miljoen in 1993 en 2,1 miljoen in 1994. Breukink staat tot aan het eind van het seizoen onder con tract bij PDM, dat na het huidi ge wielerjaar als sponsor van het toneel verdwijnt. Ploeglei der Jan Gisbers beweert al maanden voor maximaal tien renners een nieuwe werkgever te hebben gevonden. Hij zou met zijn renners, onder wie Van Poppel en Alcala, overstappen naar Festina en volgend jaar on der Spaanse licentie uitkomen. Vergevorderd Erik Breukink bevestigde gister avond vanuit San Sebastian dat hij al in een vergevorderd stadi um is met ONCF. over een twee jarig contract. Hij is vrijwel ak koord met de Spaanse wieler ploeg. „Ik beschouw de over stap als een nieuwe uitdaging. Ik heb drie jaar voor PDM gere den. Ik ben toe aan iets nieuws", zei hij vanuit de Baski- sche stad waar vijf weken gele den de Ronde van Frankrijk, die voor de Nederlander niet naar wens verliep, begon. Breukink neemt geen renners uit de ploeg van Gisbers mee. Ook zijn vriend los van Aert niet. „Mijn nieuwe werkgever heeft al veel buitenlanders in dienst. Het is in de breedte een sterke groep, die op alle fronten goed kan presteren." Breukink zegt weliswaar met P'Jn i het hart Nederland de te keren, maar een bui tenlands avontuur trekt hem wel. „Ik ben nu 28 jaar. Een nieuwe omgeving kan geen kwaad. Het lijkt me een goede beslissing." Breukink rijdt volgend jaar in ieder geval twee grote ronden. De Tour en de Vuel ta of de Giro. Tegen het einde van de Tour vond hij nog dat de Ronde van Italië een idealere voorbereiding op de Tour is dan de Ronde van Spanje. „Dat is een van de de tails die ik nog met ONCE moet bespreken, maar daar zullen we wel uitkomen", aldus Breukink. uitS.b Ma- 19 30 20 00 BRT 1: Sport. 20 30-21.30 Sportnet Motorsport: 24 uur van Francorchamps. 21 00 21 25 BRT 2 Sportweekend. 21 30-23 00 Sportnet Tennis halvi nte Los Angeies 00 00 00 30 Sportnet Revs me

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21