Christien Toonstra gokt verkeerd 'Ik wil vooral een menselijke kampioen zijn' Olympische Spelen ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992 18 Ook estafetteploeg valt buiten de prijzen Dierenbescherming stuurt fax Barcelona De dierenbescherming heeft de Nederlandse delega tie gisteren tijdens de kwalificatiewedstrijd voor springruiters in Barcelona per fax gevraagd de paarden te sparen voor het zware parkoers met vijftien hindernissen en achttien sprongen. Door toevallige omstandigheden kon Jacques van Leeuwen, directeur van de Nederlandse Hippische Sportbond, per kerende fax aan het verzoek vanuit Nederland voldoen. Jos Lansink, Piet Rayma- kers en Jan Tops stonden na de landenwedstrijd zo hoog in het klassement, dat plaatsing voor de finale van zondag zonder te rijden al was gegarandeerd. Bert Romp was volstrekt kansloos geworden en had al besloten niet te rijden. Onderzoek naar uitspraken Torrance Barcelona De internationale amateur-atletiekfederatie (IAAF) stelt een onderzoek in naar uitspraken van Gwen Torrance. De Amerikaanse, winnares van de olympische 200 meter, beschul digde een aantal collega-atletes ervan ongeoorloofde middelen te hebben gebruikt. De IAAF vraagt in een brief aan William Hy- bl, de voorzitter van het Olympisch Comité van de Verenigde Staten, om opheldering. IOC steunt Johnson in Aids-campagne Barcelona» Earvin .Magic' Johnson kan in zijn Aids-campagne rekenen op de steun van het IOC. Voorzitter Samaranch beloof de de Amerikaanse basketbalvedette, die in november bekende besmet te zijn met het Hl-virus dat tot de dodelijke ziekte kan leiden, alle mogelijke hulp van zijn organisatie. ,,Op welke ma nieren moeten we echter nog bezien", verklaarde de mondiale sportleider. Hockeygoud voor Spanje terrassa Het hockeygoud voor de vrouwen is gisteravond te recht gekomen bij de ploeg van Spanje dat in de finale met 2-1 van Duitsland won. De winnende treffer kwam met een fraaie tip in van de stick van Elisabeth Maragall. In de eerste tien mi nuten hadden Carmen Barea en Franziska Hentschel gescoord uit strafhoekslagen. Voetballers Ghana in de prijzen Barcelona Het voetbalteam van Ghana heeft bij de Olympische Spelen de eerste medaille voor hun land gewonnen. In de strijd om het brons versloeg de Afrikaanse formatie Australië met 1-0. Jack Lovelock (links): een antilope in volle vlucht. foto archief De olympische film van de Spelen van 1936 vertoont hem heel even in close-up: Jack Lo velock, de Nieu wzeelander, de winnaar van de 1500 meter in Berlijn. Op zijn gezicht een ve derlichte glimlach. Lovelock was een gesloten figuur. Van uitbundigheid hield hij niet en van ererondes nog minder. De 1500 meter (hèt nummer van vanavond in Barcelona) in Berlijn-1936 was er één boordevol favorieten. Daar was de Italiaan Beccali, de kampioen van 1932; Cun ningham, de Amerikaan met het eindschotde Brit Cornes, nr. 2 in 1932 en dan was daar Lovelock, student in de medi cijnen in Oxford. Hij had de finale in 1932 bereikt, maar daarin geen rol van betekenis gespeeld. In de jaren daarna was zijn ster sterk gestegen. In 1935 echter kwam een terug slag. Zijn laatste 200 meter boette steeds meer aan kracht in. Hij verloor er een aantal belangrijke wedstrijden door. Het gerucht ging dat hij daar om voor 1936 op de 5000 m zou overschakelen. Maar toen puntje bij paaltje kwam stond hij gewoon op de deelnemers lijst van de 1500 m. In de finale in Berlijn bleef het veld grotendeels bijeen tot de laatste ronde. Toen de bel klonk, stoof de in het zwart ge hulde Lovelock naar de kop en nam vijf meter voorsprong. Cunninghame en Beccali lie ten hem gaan. Ze zagen er een wanhoopspoging in: nu Lo velocks eindsprint niet meer zoveel kracht had. probeerde hij het zo. Ze zouden hem nog wel krijgen. Wat zij niet wis ten was dat Lovelocks training op de 5000 m hem de kracht DE SPELEN VAN TOEN had gegeven om een lange sprint aan te kunnen. Hij was wegen bleef weg, wat ze ach ter zijn rug ook probeerden. Niemand liep zo lichtvoetig als Lovelock. Hij gaf een de monstratie van souplesse en macht. Een antilope in volle vlucht, zoals een krant poë tisch schreef. Met meters voor sprong arriveerde hij aan de streep. Met 3.47.8 verbeterde hij tevens het wereldrecord. Hij maakte zijn studie af en daarna ging het niet goed met Lovelock. In 1940 viel hij tij dens een rit van zijn paard en bleef een uur lang buiten be wustzijn langs de weg liggen. De rest van zijn leven leed hij aan hoofdpijn, duizeligheid en steeds minder wordende ogen. Na de oorlog werd hij in New York adjunct-directeur- /chirurg in een ziekenhuis. Maar zijn leven werd al zwaarder en zwaarder. Op 28 december 1949 belde hij zijn vrouw dat hij naar huis kwam omdat hij zich niét goed voelde. Op het perron van de ondergrondse moet hij weer door een duizeling zijn overvallen. Hij viel voorde aankomende trein en was op slag dood. RUUD PAAUW De laatste 'kruisvaart' van marathon-apostel Gelindo Bordin Van Beek moet heel diep gaan Jacqueline Poelman schreeuwt Karin de Lange achterna nadat ze het stokje heeft overgegeven. barcelona «gpd Dodelijk vermoeid, maar vol daan. Zelden eerder had snel wandelaar Harald van Beek zo diep in zijn reserves moeten tasten. De systeemontwerper uit Waddinxveen was de fysieke uitputting nabij. 4,24.18 uur had hij nodig om 50 km snelwande lend af te leggen. Bijna een half uur langer dan de normale slachttijd. Het leverde hem de troosteloze voorlaatste (31ste) plaats op. „Het parcours was ongeloof lijk zwaar", sprak Van Beek na afloop. „Al na 10 km kwam ik in moeilijkheden door de warm te". Het bleef niet bij die ene te genslag. De ene na de andere inzinking moest hij overmeeste ren. „Bij twintig kilometer dacht ik: nu ga ik ook voor dertig. En zovoorts. Ik heb in blokjes van tien kilometer gelopen". Frans Thuys heeft de wijs heid dus ook niet in pacht. „Let op," sprak de trainer na de gouden race van El len van Langen over zijn andere pupil, Christien Toonstra, „zij gaat in de fi nale van de 10.000 meter ook verrassen. Nee, een plak is in dit veld te hoog gegrepen, maar voor haar doen zal ze stunten." barcelona cees olsthoorn gpd-verslaggever Thuys had de mogelijkheden van de 26-jarige atlete uit Vel- serbroek deze keer slecht te hebben ingeschat. Toonstra speelde gisteravond in het war me, broeierige Estadi Olfmpic niet eens een rol van betekenis. Ze bleef ver achter bij de loop sters die de hoofdrollen voor zich opeisten. In eerste instantie was dat Liz McColgan. De Britse wereld kampioene en nummer twee van de Spelen in Seoul, dikteer- de in de eerste helft van de slo pende race het tempo. Voor die inspanningen moest ze in het tweede deel een zware tol beta len. Ze greep zelfs naast de me dailles. Elena Meyer en Derartu Tulu namen na zes kilometer het roer over. De Zuidafrikaanse fa voriete knapte veruit het meeste werk op, maar ook zij kreeg geen loon naar werken. Bij het luiden van de bel werd Meyer vlot voorbij gestoken door Tulu. De 20-jarige lichtgewicht van 45 kilo uit Ethiopië, die het blijk baar nog niet warm genoeg had en een extra shirtje had aange trokken, zegevierde afgetekend in 31.06.02 minuten. Daarmee bleef ze amper een seconde bo ven het olympisch record. Elena Meyer onderstreepte met de zil veren plak in haar eerste be langrijke internationale con frontatie, dat ze inderdaad van grote klasse is. Christien Toonstra finishte bijna driekwart minuut later als elfde. Het feit dat ze met een tijd van 31.47.38 minder dan vier seconden van haar nationa le record verwijderd bleef, gaf barcelona frans dreissen gpd-verslaggever Zijn markante christuskop en zijn bijbelse gelaatstrekken ge ven hem iets goddelijks. Iets bo vennatuurlijks. Gelindo Bordin wordt in Italië, waar men van de marathon wetenschap en geloof heeft gemaakt, vereerd als de loopapostel. Het komt zelfs voor dat mensen in de nabijheid van de volbloed Venetiaan spontaan een kruisteken slaan. Gelindo Bordin, de leider en belijder, maakt zich op voor zijn laatste grote kruisvaart. Morgen wil de olympisch kampioen van 1988 nog eenmaal de goden verzoeken. „Barcelona zien en dan sterven", luidt zijn variatie op een eeuwenoud gezegde. Gclindo Bordin is een kome diant. Hij zet graag een masker op. Hij houdt van toneel en van spel. Van macabere zinspelin gen. Kwinkslagen met een seri euze ondertoon. Humor als the rapie. „Die houdt me overeind." Zonder humor zou het leven van de lange afstandloper van een dodelijke saaiheid zijn. Be kend is het optreden van Bordin in het atletendorp tijdens de Spelen van Seoel. Hij stak des tijds de draak met griezelig ge disciplineerde bewaking door vanuit zijn kamertje een emmer water over het hoofd van een ci pier te legen. Het leverde hem een stevige reprimande op. Gelindo Bordin is een man van tegenstellingen. Dan weer cynisch, dan weer bloedserieus. „Ik neem het leven zoals het is." Hij groeide op in een hard werkend gezin. Zijn ouders be zaten een wijngaard van be scheiden omvang. Het huis werd gedeeld met de familie. „We leefden met 22 kinderen onder een dak. Dat viel niet mee." Als jongste van vier broers werd- Gelindo opgeza deld met de minst aantrekkelij ke zomerklusjes. „Ik moest al tijd de wijnvaten schoonma ken." Hij leerde knokken. Tegen de armoede en een mogelijk kansloze toekomst. Bordin prijst zich achteraf ge lukkig dat hij met zoveel hard- aan dat de blonde Noordhol landse toch niet slecht had ge presteerd. „Ik heb gegokt en verloren," stelde de na afloop nog hevig zwetende Toonstra gelaten vast. „Uitgangspunt was om niet te gek te vertrekken en mijn eigen tempo te lopen. Daarom heb ik al snel de eerste groep laten gaan. Ik had verwacht dat in het verloop van de wedstrijd een aantal dames zou terugvallen, zodat ik bij hen kon aanpikken. Het tegendeel was waar. In we- looptalent is begiftigd. Zijn be nen zijn in Italië onderhand net zo veel waard als die van een topvoetballen Sinds de gediplo meerde landmeter de marathon op zijn levenskaart heeft gezet, is hij in sprinttempo naar roem en rijkdom gesneld. „Ik ben gaan lopen om iets minder te hoeven werken." De marathon (zijn beste tijd is 2.08.18) heeft hem geen windeieren gelegd. Twee keer Europees kampioen, eenmaal olympisch goud en WK-brons. zen heb ik het helemaal alleen moeten opknappen. En dat was te veel gevraagd in deze om standigheden." Toonstra zei deze week enorm geïnspireerd te zijn ge weest door de gouden greep van haar kamergenote, vriendin en trainingsmaatje Ellen van Langen. „Dat gaf me veel zelf vertrouwen. Ik had diep in mijn hart gehoopt op een zesde, ze vende plaats, maar dat zat er gewoon niet in. Misschien was het anders uitgepakt als ik in Bordin heeft geen enkele pro blemen met het verzilveren van zijn plakken. Hij kan het zich zelfs permitteren om riante aanbiedingen van Londen (250.000 dollar) en Zuid-Afrika (500.000 dollar) af te slaan. Met lucratieve contracten bij Assies, PAF (een pastafabriek) en John Hancock heeft hij een gegaran deerd inkomen van minimaal acht ton per jaar. Bordin is sportmiljonair. Hij kan over niet al te lange tijd on bekommerd genieten van zijn het begin was meegeslopen in de kopgroep. Je kunt er slechts naar gissen. En dat is zinloos." Het Olympische optreden van de Nederlandse 4x100 meter- ploeg bleef beperkt tot 400 me ter. Karen van der Kooij, Jac queline Poelman, Karen de Lan ge en Petra Huybrechtse kwa men in de halve finales niet ver der dan een teleurstellende elf de plaats in 43.91 seconden. Daarmee bleef het kwartet al leen Thailand, Kameroen en de Ivoorkust voor. marathonpensioen. „Ik heb slechts twee fouten in mijn le ven gemaakt. Ik ben gaan roken en ik ben getrouwd geweest." Hij wordt in zijn eigen land geadoreerd, verafgood. Niet omdat hij een winnaar is, maar omdat hij de sport weer net zo veel teruggeeft als hij ermee heeft verdiend. „Ik probeer sinds 1988 elke dag iets voor ie mand te doen en ik promoot de atletiek bij de kinderen." Bordin. die zijn bronzen plak van 1987 met een pathetisch Het scheelde overigens maar weinig of Oranje was gister avond niet eens in actie geko men. Nadat Nelli Fiere-Cooman eerder deze week was afgehaakt met een blessure, bleek ook haar vervangster Van der Kooy alles behalve fit te zijn. De Haagse verrekte bij een van de laatste trainingen een ham string en liep met een ingetaped linkerbovenbeen. „Dat we konden lopen was het belangrijkste," zei de pech vogel na afloop. „Ik heb tot de gebaar opdroeg aan alle invali den, geeft lezingen op scholen. Hij vertelt over zijn belevenis sen, zijn ervaringen. „Ik wil vooral een menselijke kam pioen zijn. De kinderen moeten niet naar mij opkijken. Ze moe ten weten dat je met een beetje talent en hard werken heel wat kunt bereiken in deze wereld." Enkele jaren geleden schreef Bordin een boek. 'The Red bekommeren. Hij heeft de laatste weken wat last van pijn tjes in de knie en van vermoeid heid. De atletiekcarrière van Bordin nadert onomstotelijk zijn hoog tepunt. De Italiaan die vier jaar geleden na een episch gevecht met de Keniaan Douglas Waki- ihuru werd beloond met goud en gekroond met de traditionele lauwerkrans, blijft echter opti mistisch over zijn kansen. „Als er geen ongewone dingen ge beuren, zal men mij zeker in de kopgroep aantreffen warming-up gewacht met de beslissing of ik al dan niet zou starten. Ik heb het uiteindelijk gedaan omdat we anders hele maal voor niks hier waren ge- Voor niks of bijna voor nik§, het scheelde precies 4x100 me ter. Eén troost voor de Neder landse estafette-dames, ze heb ben in ieder geval twee weken van de zon, van Barcelona en van de Olympische Spelen kun nen genieten. Steeple-plakken naarKenyanen barcelona gpd Er is altijd grote twijfel geweest over zijn precieze geboorteda tum, maar aan zijn kwaliteiten als hardloper heeft nooit ie mand aanstoot genomen. Mat thew Birir trok gisteren de Ke- niaa'nse troika in een schitte rend en zeer tactisch gelopen fi nale naar de eerste drie plaatsen op de 3000 meter steeple. Birir (8.08.85), Sang (8.09.55) en Mutwol (8.10.74) gingen zo onstuimig tekeer in de laatste twee kilometer dat de rest van het veld op eerbiedwaardige af stand werd gelopen. Alleen de Italiaan Lambruschini kon de tempoversnellingen nog goed volgen. Tegen de eindsprint van de donkere gazellen bleek ech ter ook Lambruschini niet meer bestand. „De race verliep precies zo als gepland. Pas in de laatste ronde heeft iedereen voor zich gelo pen", sprak Birir. De glorieuze winnaar kwam tijdens de eerste kilometer overigens nog ten val „Iemand trapte op mijn hiel en de helft van mijn schoen werd aan flarden gescheurd." Met olympisch goud voegde Birir een nieuwe parel aan zijn medaillecollectie toe. Birir, een vlieggewicht van 1.71 meter en 55 kg, staat al jaren hoog geno teerd op de steeple. Zowel in 1988 als in 1990 maakte hij als junioren wereldkampioen al grote indruk en verpulverde hij het jeugdwereldrecord. Grote twijfel was alleen gerezen over zijn juiste geboortedatum. Zijn paspoort vermeldt twee data: 25-11-1969 en 7-5-72. Die laatste blijkt bij het napluizen van de haast ondoorgrondelijke Keniaanse archieven de enig juiste. Verspringster Heike Drechsler rekende in Barcelona af met een jarenlange frustratie. Een boy cot (1984), Florence Griffith en Jacky Joyner (1988) hadden haar in het verleden alle hoop op goud ontnomen. Drechsler, een produkt van het voormalige DDR-systeem, kreeg gister avond haar revanche. Ofschoon de 7.14 meter niet kon tippen aan de windgesteunde 7.63 me ter van Sestrières, bleek de af stand voldoende voor goud. Extreme condities, een lastig parcours en een gruwelijke, vier kilometer lange klim van de Plaza Espanya naar het Estadi Olimpic op de Montjuich. De marathon van Barcelona belooft een van de zwaarste be proevingen in de olympische geschiedenis te worden. Een 'survival of the fittest'. „Een hellevaart", vol gens Gelindo Bordin (33). De Italiaanse titelverdediger behoort tot een van de vele kanshebbers op de klassieke afstand van 42 km en 195 meter. Hooggenoteerd staan vooral de Mexicanen onder aanvoering van Salvador Garcia, de winnaar van Rotterdam (2.09.16) die in Bolivia op 4000 meter hoogte 'zuurstof tankte'. En wat te denken van de Japanners, die in het lopen nog steeds de waarheid zoeken. „Vuurvast, stressbestendig en bereid zijn om te sterven", schetst Gelindo Bordin het profiel van de winnaar. Dat van hemzelf dus. KingEen roman over liefde, sport en angst. De omineuze boodschap van het verhaal is dat je kunt winnen zonder do pe. Maar dat je eerst in jezelf moet geloven. „Pasta is mijn enige doping." Talrijk zijn de verhalen over 'bloeddoping' in Italië. Van ma nipulatie en competitieverval sing. En van omkoping. Het is niet nieuw dat de topatleten worden gesteund door een team van wetenschappers. Hardloper Alberto Cova werd in zijn beste jaren begeleid door professor Francesco Conconi, de biochemicus die wielrenner Francesco Moser naar een ho ger niveau had gestuwd. Ook het 1.83 lange en 67 kg zware lijf van Bordin wordt voortdurend door de medici ge controleerd. Dokter Daniele Farragione neemt eens in de zoveel tijd bloed af voor de zo genaamde lactaattesten. Ter controle van de op snelheid ge baseerde trainingen. Gerard Nijboer zei ooit dat el ke marathon een litteken ach terlaat. Gelindo Bordin lijkt zich steeds meer om die littekens te Wereldrecord (1988): 2,06:50 - Belayneh DENSIMO (Etiopiê) Olympisch record (1984): 2,09:20 - Carlos LOPES (Portugal) mannen - 9 augustus ySPANJÉ^Ü Madrid Barcelona, El Masnou Premia Mataro ar Vilassar de Mar Badalona Barcelona! Middellandse Zee Montjuich

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18