Oranje heeft eigen 'dreamteam' Het wordt een zware klus voor Delibas' Olympische Spelen 'Als ze goud pakken, jank ik morgen mee' ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992 17 'Het gekke is, dat Arie Selinger altijd gelijk krijgt' Henk-Jan Held is zo enthousiast na de volleybal-sensatie in Bar celona, dat hij ploeggenoot Edward Benne 'bespringt', foto reuter Delibas: politie Orhan Delibas heeft van de ge meentepolitie van Arnhem het verzoek gekregen een sollicita- tiebriefje te schrijven. In een vraaggesprek had de succesvol le bokser te kennen gegeven een baan als agent van politie te ambiëren. De 21-jarige Delibas, die zich gisteren voor de Olym pische finale in het zwaarwel- tergewicht plaatste, woont in Arnhem. Hij is lid van de boks vereniging De Gong in Apel doorn. In een uitzending van Radio Gelderland nodigde com missaris André de Vries van de Arnhemse gemeentepolitie De libas uit te schrijven. Zilver geweigerd Worstelaar Elmadi Jabraijlov heeft de zilveren medaille ge weigerd. De sportman uit het Gemenebest van Onafhankelij ke Staten protesteerde daarmee tegen de beslissing van de scheidsrechters. Jabraijlov ver loor in de verlenging (6.54 mi nuten) met 0-1 de finale in de klasse tot 82 kg van de Ameri kaan Kevin Jackson. Tijdens de reguliere tijd had hij onmisken baar een punt gescoord, maar de jury dacht daar anders over. Jabraijlov was zo boos over de beslissing dat hij niet op het po dium wilde verschijnen. Hui lend verscheen hij toch, maar eenmaal op het ereschavot wei gerde hij de medaille. Koninklijk feestje DEN HAAG ANP Koningin Beatrix heeft alle Ne derlandse medaillewinnaars bij de Zomerspelen in Barcelona uitgenodigd voor een-feestelijke bijeenkomst. De podiumklan ten van Oranje worden dins dagmiddag op paleis Huis ten Bosch in Den Haag verwacht BARCELONA CEES OLSTHOORN GPD-VERSLAGGEVER Kè-kè-kè-kèrooo....kè-kè-kè- kèrooo. Vrij vertaald uit het Spaans: 'wij houden van jul lie'. De van de Braziliaanse aanhang geleende yell don derde ook gisteren veelvul dig van het oranje gekleurde vak in het Palau Sant Jordi. Samen met een flink aantal Hollandse zwemmers, zei lers, judoka's, roeiers en wielrenners vierden de Ne derlandse supporters het be reiken van de volleybalfinale net zo uitbundig als hun fa vorieten. „Kijk nou, moet je zien", stoot de geëmotioneerde Christien haar vriend Hans aan. „Ron (Zwerver) en Avi- tal (Selinger) vallen elkaar om de nek. Ik geloof dat ze huilen. Jeetje wat mooi, wat ontroerend. Daar krijg je warm en koud tegelijk van. Als ze zondag goud pakken ga ik meejanken." Hans van der Velden en zijn Christien behoren tot het fanatieke legertje van zo'n 150 fans, die de volley ballers door dik en dun steu nen. Iedere wedstrijd zijn ze luidruchtig aanwezig. Uitge dost in oranje shirts, shawls, handdoeken en linten, hun gezichten in de nationale kleuren. De 27-jarige auto matiseringsdeskundige uit Nieuwegein is bovendien ge tooid met een reusachtige Vikinghelm. „Voor het pré-olympisch toernooi in Rotterdam had ik al zo'n ding gekocht Na de beslissende pot heb ik hem aan Henk-Jan Held gegeven. Voor de Spelen moest ik dus een nieuw exemplaar aan schaffen. Als de jongens de finale winnen, doe ik geef ik hem cadeau aan Ron Zwer ver. Als iemand het verdient, dan is hij het wel." Hans en Christien zijn vol leyballiefhebbers in hart en nieren. Ze spelen zelf, hij is daarnaast scheidsrechter ('op landelijk niveau') en dis trictsbestuurder. Maar bo venal zijn ze supporter van Oranje. „Toen de jongens zes jaar geleden aan hun 'missie Barcelona' begonnen", ver telt Christien, „hebben wij tegen elkaar gezegd: als ze het halen zijn wij er bij. Sindsdien volgen we het Ne derlands team op de voet Met uitzondering van de bui tenlandse trips natuurlijk. Dat kan bruin niet trekken." De Olympische Spelen zijn al duur genoeg. Ze schatten dat ze zo'n 3500 gulden ar mer naar huis zullen terug keren. Ongeveer de helft van het bedrag was nodig om kaartjes voor alle sessies met hét Nederlandse mannen- en vrouwenteam te bemachti gen. Acheraf zijn ze blij dat ze de tickets al maanden ge leden via een reisbureau hebben geregeld. Veel land genoten zijn op de bonnefooi naar Barcelona gekomen. Zij zijn voor toegangsbewijzen aangewezen op de zwarte markt Het duo verblijft deze we ken op een camping in Castelldefels. „Daar zitten bijna alle Hollandse fans", weet Hans. „Heel gezellig. We zijn vanlieverlee één gro te familie geworden, leder een geniet van de Olympi sche Spelen. Het is echt heel bijzonder om zo'n spektakel eens van dichtbij mee te ma ken. En zeker het volleybal toernooi." Hij geeft toe dat hij na de groepswedstrijden behoor lijk was gaan twijfelen aan 'onze jongens'. „Maar ik heb nooit gewanhoopt. Ik heb me steeds vastgehouden aan de Zweedse ijshockeyers. Die verloren bij het laatste WK ook bijna alles in de poule, maar werden uiteindelijk toch kampioen." Eensgezind nemen ze mor genmiddag hun vertrouwde stekkie in op de tribunes van het Palau Sant Jordi. Goud of zilver, aan de Oranje-fans zal het niet liggen. Kè- kè-kè- kèrooo.... kè- kè- kè-kèrooo. De duizenden Nederlandse televisiekijkers moeten er gistermiddag kippevel van hebben gekregen. Toege juicht door een zingend en uitbundig Oranje-legioen liet Ron Zwerver na de sen sationele doorbraak van het Nederlandse 'dream- team' naar de olympische volleybalfinale zijn gevoe lens in het Palau Sant Jordi de vrije loop. BARCELONA AD HEESBEEN Eerst viel hij huilend in de ar men van zijn even gedreven maatje AvitaJ Selinger, vervol gens spurtte hij als dank voor bewezen medische diensten naar NSF-arts Peter Vergouwen en fysio Hans Hoekstra om uit eindelijk minutenlang zijn tra nen te delen met zijn al even emotionele vriendin Jacky „Wat een fantastisch gevoel", klonk het opgelucht nadat hij zich uit de innige omstrengeling met zijn levenspartner had los gewrikt. „Zo mooi kan sport ook zijn. Zilver hebben we al, nu nog het goud." Enkele meters verderop bloei de de familieband tussen de Se- lingers minstens even heftig op. Nog trotser dan hij na de winst op wereldkampioen Italië al was, drukte Arie Selinger zijn in Israel geboren en opgegroeide kind na de even snelle als spec taculaire uitschakeling van Cu ba, de nummer 2 van de wereld (3-0), in de halve eindstrijd te gen de borst. „Ik ken de ge schiedenis niet zo goed", gaf se nior een extra dimensie aan hun gelukzalige stemming, „maar ik geloof dat het in het volleybal nooit eerder is voorge komen dat een vader-zoon combinatie goud heeft gewon- Maar ook als coach zag Selin ger, die zich gisteren afgaande op de spontane omhelzing ver zoende met voorzitter Bert Funk, nog nimmer goud aan de horizon blinken. In '84 stond hij in Los Angeles wel in een olym pische volleybalfinale met het De huilende Ron Zwerver wordt na de winst op Cuba gefeliciteerd door zijn vriendin. vrouwenteam van de Verenigde Staten, maar toen bleek China te sterk. „Dat zit hem nog altijd hoog", herinnerde Ron Zwerver zich. „Hij heeft ooit tegen me gezegd dat hij al zijn geld zou willen weggeven voor de mooi ste medaille. Het zal ongetwij feld niet gebeuren, maar het zegt iets over het gevoel dat zo iets bij hem losmaakt als we die plakbinnenhalen." Zo ver is het nog niet, zo rea liseerde iedereen zich. Brazilië vormt morgen het laatste strui- ktlbok. „Maar de droom wordt langzaam werkelijkheid", glim lachte Avital Selinger, nadat hij samen met zijn vader voor de Israëlische televisiecamera's was gehaald. „We zijn het be oogde doel nu heel dicht gena derd. In feite kan onze missie al niet meer mislukken. Zelfs als we zondag de finale verliezen. Dat zou niet meer dan een klei ne fout zijn in een heel lang proces." Maar zo zal de kleine (1.75 m) grote spelverdeler dat morgen ongetwijfeld niet ervaren. Net zo min als de andere pioniers van het eerste uur Martin Tef- fer, Ron Boudrie, Edwin Benne en Ron Zwerver. Zij willen hun olympisch ideaal na zes jaar met goud bekronen. Niet voor niets lieten zij, en sterspeler Ron Zwerver in het bijzonder, veel geld liggen om in Barcelo na te schitteren. Jan Posthuma, Ronald Zoodsma, Peter Blangé en Rob Grabert (de enige afwe zige van het buitenlandse vier tal) deden dat niet en staken de grens over om hun zakken flink te vullen. „Wij beleven het toch anders dan de buitenlanders", kon Edwin Benne niet om de harde werkelijkheid heen. „Zij hebben bij hun clubs al vele mooie mo menten meegemaakt. Aan de andere kant vinden zij dit na tuurlijk ook schitterend. De Olympische Spelen is hoe dan ook een uitzonderlijk evene ment. Op zo'n toernooi iets winnen, geeft een haast onbe schrijfelijk gevoel van geluk. Het klinkt misschien gek, maar toen Ellen van Langen goud won, waren we net zo uitgelaten als zij zelf. We herkenden allemaal iets van haar in onszelf. Favoriet zijn en dat ook waarmaken. Daar hebben wij echt een kick van gekregen. Tegen Cuba had ik ook zoiets van: dit is mijn toernooi, mijn wedstrijd, mijn moment. Er is niks voor jullie bij." Peter Blangé, voor de rest van het toernooi uitgeschakeld door een tegen Italië opgelopen achillespeesblessure, daarente gen zat met andere gevoelens op de bank. „Zo koel als ik nor maliter ben op de vloer, zo ge spannen was ik nu", toonde de Voorburger zijn betrokkenheid. „Uit pure wanhoop ben ik maar een beetje gaan coachen." De regisseur van lands- en Europees kampioen Parma, die zich volgende week dinsdag in het Dijkzigtziekenhuis meldt voor een operatieve ingreep aan zijn enkel en knie, heeft zich ge schikt in het lot dat hem in Bar celona beschoren is. „Uiteraard doet het mij pijn om niet te kunnen spelen. Maar wellicht kan ik het beter verbergen dan Ron Zwerver bij voorbeeld. Hij is zo emotioneel betrokken bij dit proces dat zijn leven kapot was geweest wanneer het dit was overkomen. Zijn blijdschap over dit succes en zijn bijdrage daaraan kan ik juist daarom zo goed begrijpen. Zes jaar bloed, zweet en trainen zonder dat je weet waar de ingeslagen weg eindigt. Als het dan zo loopt, is dat fantastisch. Ik ben bij dat ik daar gelet op het recente ver leden toch deelgenoot van ben." En niet in de laatste plaats een fikse bijdrage aan de revival foto anp koen suyk heeft kunnen leveren. Want de Zuidhollandse spelverdeler is ervan overtuigd dat de nationa le ploeg zonder de buitenlan ders en de uit Japan terugge haalde Selinger niet zo ver was gekomen. „Er staat nu een heel ander team dan destijds, toen wij er nog bijzaten. Wij houden er andere opvattingen op na. gaan anders met spanning om en hebben meer internationale ervaringen. Dat soort zaken is door ons ingebracht en door de groep goed opgepakt. Daar ligt het grootste rendement van on ze terugkeer." Desondanks ziet Blangé ook de betrekkelijkheid van alles in. „Ach", verwijst hij naar de be slissende klap van Olaf van der Meulen in de kruisfinales tegen Italië, „de marge tussen een plek in de halve eindstrijd is soms niet meer dan vijf centi meter op een aardoppervlakte van 40.000 kilometer. Ik uil al leen maar zeggen: de pech. die we in de voorronden hebben gehad, heeft zich in de laatste fase vertaald naar geluk. Arie Selinger kan wel zeggen dat hij op Italië en Cuba heeft gegokt, maar dat is de goden verzoeken. Hoe dan ook: het is gelukt. Dat is het vreemde van die man. Hij Voor het eerst sinds 1928 Bep van Klaveren weer Nederlander in olympische boksfinale BADALONA LOET VAN SCHELLEBEEK GPD-VERSLAGGEVER De minister-president daalde er zelfs de trappen voor af, drukte de bezwete bokser aan de borst. Zei dat hij genoten had, dat de arbitrage correct en de zege overtuigend was en wenste de winnaar veel succes in de finale. Vervolgens gaf hij hem een hand. En dat nu had Ruud Lub bers beter kunnen laten, want Orhan Delibas ging door de grond. Het past misschien niet de premier de linkerhand te reiken, maar dan maar onbeleefd. Lub bers hoeft met rechts alleen het glas te heffen, hem (Delibas) wacht in Barcelona nog een Cu baan: Juan Carlos Lemus, de ongekroonde wereldkampioen. Vierenzestig jaar na Bep van Klaveren (Amsterdam 1928) staat er weer een Nederlandse bokser in een olympische finale. Een bokser bovendien naar het hart van de betreurde kam pioen. Een strijder, een vechter, een man bij wie het publiek al tijd aan zijn trekken komt. Bep is dood, lang leve Orhan Deli bas! Duidelijk genoeg (8-3) was de overwinning op Robin Reid en waren ook zijn eerdere triomfen om niet van een toevalstreffer te hoeven' spreken. „Ik heb altijd gezegd", zei Hennie van Bem- mel, zijn nog jeugdige trainer, „dat hij in een veld van 32 so wieso bij de laatste acht moet kunnen komen. Omdat ik 'm gewoon tot de sterkste acht van de wereld reken." Dat dat er niet uitkwam in Orhan Delibas (rechts) scoort tegen de Brit Robin Reid. Sydney, bij de wereldkampioen schappen, en een paar maan den eerder in Goteborg (EK'91), had alles met de loting te ma ken. Delibas treft het doorgaans slecht. In Zweden de wereld kampioen in de eerste ronde, in Sydney de ook niet misselijke Duitser Schmidt. „Dit kan zo niet doorgaan", hield Van Bem- mel hem voor, „eens moet je toch medailles gaan winnen." Die prognose kwam uit. In San Pellegrino di Terme (Italië) won de zwaarwelter in maart vijf wedstrijden in vijf dagen en kwalificeerde hij zich voor het toernooi, waarvan hij thans de eindstrijd heeft bereikt. In juni voegde hij er in Halle de hoog gekwalificeerde Chemie Pokal aan toe. Daar versloeg hij de Europese (de Zweed Wehlin) en de voormalige wereldkampioen. De laatste, Du vergel, is ook een Cubaan, net als Lemus, en dat geeft vertrouwen voor de dag van morgen. Alleen die hand... Voor het eerst vertrok het gezicht van de Turkse Nederlander in een pijn lijke grimas, toen zijn helpers in de hoek na de zege op de Brit zijn handschoenen uittrokken. foto anp paul stolk „Ik kan geen vuist maken", zei hij op weg naar de douches en er klonk oprechte verontrusting in zijn stem. „Die blessure", aldus Hennie van Bemmel, „speelt al sinds San Pellegrino. Die hand was daar dikker dan-ie hier ooit is geweest. Een kneuzing. Rust is de beste remedie, maar kom daar maar eens om als je naar Barcelona wilt. Daar heb ik veel met ijs kunnen werken en op het laatst nog wat met bandages gerommeld, maar hier is dat er gewoon niet bij. Dit zijn de Olympische Spelen, maar de fiescherming is een lac her. Een rolletje gaas krijg je, een pruts verbandje, fatsoenlijk intapen is er niet bij." In anderhalve dag evenwel kan veel gebeuren en Orhan is een harde. Maar vraag aan Hennie van Bemmel hoe praat je hem die hand uit het hoofd? „Dat zal niet zo veel moeite kosten lachte de Arnhemmer. „In San Pellegrino was hij na drie partijen ge plaatst voor de Spelen. I aten we maar stoppen, zei ik, dat is be ter voor ie hand. Maar hij werd boos, wilde het toernooi per se winnen - en dat praat je hem dan niet uit het hoofd.' De trainer veronderstelde, dat zijn pupil klaagde „omdat de wedstrijd voor zijn gevoel niei liep zoals de andere. Ook al hadden na die overwinning op Raul Marquez allebei zijn han den en zijn knieën vreselijk veel pijn gedaan, dan nog had je hem er niet over gehoord. Nu wel. Gaat wel over." Juan Lemus (25) uit Pinar del Rio behoort, volgens Van Bem mel, met Felix Savon en Hector Vinent, de lichtwelter, tot de beste Cubanen van dit moment „Het wordt een verschrikkelijke klus, hij is heel sterk, maar we zullen zien wat we er tactisch tegenover kunnen zetten." Hij gaf alvast een hint: „Le mus valt aan, is explosief, maar pakt zo nu en dan zijn pauzes Dat zijn de momenten, waarvan Orhan gebruik moet zien te ma ken." 'Zuinig boksen' heet dat in het moderne boksen, en daar had Bep van Klaveren nou echt nog nóóit van gehoord.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17