Doorbraak vredesoverleg Mozambique Buitenland KGB houdt dossier Oswald vast VN-team in Somalia VN-troepen keken toe bij mishandelingen Fransen gewond in Sarajevo Meubelmaker timmert alleen nog lijkkisten Slachtoffers gilden toen honden hen beten VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1992 5 Nairobi Een missie van de Vere nigde Naties is gisteren in de So malische hoofdstad Muqdisho aangekomen om de mogelijkhe den te onderzoeken voor een massale hulpoperatie en het in zetten van zeker 500 man gewa pende troepen om de veilige dis tributie van voedsel te waarbor gen. Daarvoor zullen de strijden de partijen en de bevolking moe ten worden ontwapend of ge neutraliseerd. De VN-missie zal gesprekken voeren met de diverse rivalise rende krijgsheren in Somalia en vervolgens rapport uitbrengen aan de Veiligheidsraad. Die be sloot vorige week In te grijpen in Somalia en een groots hulppro gramma te starten voor de ruim 1,5 miljoen mensen die met de hongerdood worden bedreigd. foto afp Bush weet niet waar Arkansas ligt Oklahoma city De Amerikaanse president Bush kent zijn topo grafie niet. Tijdens een campagnebijeenkomst in Colorado beti telde Bush zijn tegenstander Bill Clinton als ,,de gouverneur van een zekere staatgelegen ergens tussen Texas en Oklahoma". Een blik op de kaart leert dat tussen deze twee staten alleen de Red River en enkele zandduinen liggen. Arkansas ligt tussen Louisiana en Missouri en ten oosten van Oklahoma. „De man die beloofde Amerika's onderwijs-president te zijn kent zijn topografie niet eens", schamperde Bill McDonnell, campagne leider van Clinton in Oklahoma. Honecker blijft in voorarrest berlijn» De vroegere Oostduitse staats- en partijleider Erich Honecker zal zijn 80-ste verjaardag op 25 augustus in zijn cel in de Berlijnse gevangenis Moabit moeten vieren. De rechtbank in Berlijn besloot gisteren eerst een uitvoerig medisch onderzoek van de 79-jarige af te wachten voordat een besluit wordt geno men over het eventuele ontslag uit de gevangenis. De resultaten daarvan worden niet voor het eind van de maand verwacht. Eureca in juiste baan cape Canaveral De problemen met Eureca zijn gisteren opge lost en de satelliet bevindt zich nu in de juiste baan om de aarde. De satelliet, die ruim 350 miljoen gulden heeft gekost, werd af gelopen zondag door het Amerikaanse ruimteveer Atlantis in de ruimte gezet. Maar het controlecentrum in het Duitse Darm stadt slaagde er niet in om de Eureca in een baan op de juiste hoogte te krijgen. Angula steunt vredesakkoord Suriname Paramaribo» De Angula-bevrijdingsbewegingschaart zich ach ter het vredesakkoord tussen de Surinaamse regering, het Jungle Commando en de Tucajana's. De stap van de Angula-bewe- giong heeft tot gevolg dat alle illegale groeperingen partij wor den in het morgen af te sluiten akkoord. Met het akkoord komt een einde aan de binnenlandse oorlog, die in 1986 begon. Ook Zweden stopt noodhulp Namibia Stockholm Zweden heeft gisteren het voorbeeld van Noorwe gen gevolgd door eveneens geen noodhulp meer te geven aan Namibia. De hulp wordt gestaakt omdat de Namibische regering voor president Sam Nujoma een vliegtuig ter waarde van bijna 60 miljoen gulden heeft gekocht. De Zweedse regering stelt zich op het standpunt dat Namibia zijn middelen moet benutten om het hoofd te kunnen bieden aan de catastrofe die dreigt door de aanhoudende droogte. 'Blanken deden mee aan bloedbad' Johannesburg» Een overlevende van het bloedbad in Boipatong, dat een politieke crisis in Zuid-Afrika ontketende, heeft gisteren gezegd dat blanken direct betrokken waren bij de moordpartij. In Boipatong kwamen op 17 juni tijdens een aanval 43 zwarten om het leven. De politie heeft steeds ontkend dat zij betrokken was bij de moordpartij, die voor het ANC aanleiding vormde om de besprekingen over een nieuwe grondwet met de Zuidafri- kaanse regering af te breken. Ook gisteren werden er in Zuid- Afrika weer acties gevoerd om de regering tot democratisering te dwingen. Mobutu tegen schrappen naam Zaïre Kinshasa Zaïre mag geen naamsverandering ondergaan. Dit is gisteren bekendgemaakt na overleg tussen president Mobutu en premier Nguza Karl-I-Bond. Met deze uitspraak reageert de re gering op een dinsdag gedaan voorstel van de Nationale Confe rentie, waarin werd besloten dat Zaïre weer Congo moet gaan heten. De regering van Mozambique en de verzetsorganisatie Renamo (Mcx^ambiquaans Nationaal Verzet) hebben vandaag in Rome een akkoord bereikt over een datum voor een staakt-het-vuren. Uit Mozambiquaanse rege ringskringen is vernomen dat 1 oktober waarschijnlijk de datum zal zijn waarop de vijandelijkheden worden be ëindigd. Naar verwachting wordt een formeel akkoord later onderte kend, naar alle waarschijnlijk heid in Gaborone, de hoofdstad van Botswana, Het akkoord volgt na drie dagen durende historische besprekingen tussen de Mozambiquaanse president Joaquim Chissano en de rebel lenleider Afonso Dhlakama. Ook de Zimbabwaanse presi dent Mugabe is bij het overlég betrokken.De ontmoeting tus sen de president, die voortkomt uit de onafhankelijksbeweging Frelimo en de rebellenleider moet een doorbraak bewerk stelligen in een van de meest bloedige burgeroorlogen van Afrika, die zestien jaar geleden begon en aan ruim een miljoen mensen het leven heeft gekost. De strijdende partijen zijn tot elkaar gebracht omdat boven alle ellende die de uitzichtloze oorlog het land heeft gebracht, nu ook nog eens de ernstige Twintig doden in Karabach Uit de omstreden enclave Na- gomo-Karabach zijn gisteren nieuwe felle gevechten gemeld. Bij een nachtelijk Azerbajd- zjaans bombardement op de hoofdstad Stepanakert vielen 20 doden en meer dan 50 gewon den. Volgens de Armenen werd het bombardement op Stepana kert uitgevoerd door een Soechoi-25 gevechtsvliegtuig uit Azerbajdzjan. Bij een Azerbaid- jaanse aanval op het dorp Arts- vasjen zouden nog eens vier personen zijn omgekomen. droogte is gekomen. Ten minste éénderde van de 15 miljoen Mogambiquanen dreigt van honger te sterven. Ongeveer een miljoen Mo- Zambiquanen is naar het kleine naburige Malawi gevlucht, ter wijl honderdduizenden op zoek naar voedsel en vrede de gren zen zijn overgestoken naar Tan zania, Zambia, Zimbabwe, Swaziland en Zuid-Afrika. In Mozambique zijn nog eens mil joenen mensen op de vlucht. Zij overspoelen de steden, waar toch al gebrek is aan de meest noodzakelijke levensbehoeften. Als de vredesovereenkomst stand houdt dan zijn de groot ste problemen van economi sche aard: hoe kan het volledig berooide land weer worden op gebouwd? Ondanks de retoriek in Maputo en de eisen van Renamo zal de politiek niet de grootste zorg zijn van de meeste Mozambiquanen de komende jaren. 'Dierenvoer beter dan voedselpakket' Dierenvoer is nog voedzamer dan het voedsel dat vluchtelin gen en hongerenden in hun hulppakketten ontvangen. Dat stellen twee Britse onderzoekers in een brief aan het Britse medi sche blad The Lancet. Een hulppakket voor vluchte lingen bestaat doorgaans uit een portie graanprodukten, lin zen, olie en suiker. Daarin ont breekt het aan vitamine C en A, evenals riboflavine, niacine en ijzer. Vluchtelingen die op zo'n pakket moet teren zijn vatbaar voor ziektes als scheurbuik, beri-beri en vitamine A-gebrek. Irak weigert VN opnieuw toegang MANAMA-WASHINGTON AP-Rtr Een nieuw team van VN-wa peninspecteurs is vandaag vanuit het oliestaatje Bahrain op weg gegaan naar Irak. De Iraakse minister Hammadi (cul tuur) herhaalde gisteren dat het inspectieteam geen toegang zal krijgen tot het ministerie van landbouw of andere ministerië le gebouwen. De speciale VN-commissie, die met de inspecties en ont manteling belast is, zei niet offi cieel op de hoogte te zijn ge steld van de door Hammadi verwoorde opstelling. Het alge mene hoofd van de inspectie teams, Rolf Ekeus, kreeg verle den maand na de problemen bij het ministerie van landbouw van de Irakezen de belofte dat zij voortaan beter zouden mee werken. De Amerikaanse president Bush kwam onmiddellijk met een reactie op de aankondiging van Hummadi. „Dit is alleen maar weer de laatste van een reeks belachelijke verklaringen over de VN-inspecteurs." MOSKOU «AP De hervormingsgezinde Rus sisch KGB-chef Vadim Bakatin heeft vorig jaar geprobeerd om de dossiers van Lee Harvey Os wald vrij te geven, maar werd hierin tegengewerkt door vroe gere spionnen, die onthulling vreesden van hun namen en methodes. KGB-officieren heb ben verklaard dat de dossiers geen licht werpen op de moord op president John F. Kennedy in 1963. Zij weigeren echter de dossiers vrij te geven. Bakatin bestudeerde de zaak Oswald, dossier nummer 31451, bestaand uit zes mappen, en in met een uit Witrusland om ze te verschepen naar Minsk voor be studering. Oswald, die was getrouwd met een vrouw uit de Sovjetu nie, woonde van 1959 tot 1962 in Minsk waar hij in een fabriek werkte. Totdat hij een paar maanden voor de moord op Kennedy terugkeerde naar de Verenigde Staten, hield de KGB hem nauwgezet in de gaten. Soldaten onmachtig om op te treden new york leonard doyle the independent De vredesmacht van de Vere nigde Naties keek werkeloos toe toen Servische troepen vorige maand weerloze Bosnische moslims een voetbalveld op dreven in de stad Bosanski No- vi, voordat ze de mannen naar concentratiekampen stuurden. Dat staat in een uitgelekte inter ne nota van de VN. De rechtvaardiging van de VN om niet tussenbeide te komen is dat de vredestroepen op dracht hebben neutraal te blij ven in de oorlog in Bosnië, wat de omstandigheden ook zijn. Het beleid van nooit stellingne- men, dat is uitgestippeld door de Veiligheidsraad, maakt de VN-soldaten gefrustreerd en boos, maar onmachtig om op te treden. Daar komt bij dat de VN de talrijke kampen in Bosnië en Servië niet zelf hebben geïn specteerd. In plaats daarvan hebben zij dat werk uitbesteed aan het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC), een organisatie die uit angst voor het leven van de gevangenen traditioneel een weerzin heeft tegen het publiceren van haar conclusies. Volgens een interne VN-nota werden moslims op het voetbal veld van Bosanski Novi apart gezet en als onderdeel van het Servische beleid van 'etnische zuivering' naar concentratie kampen overgebracht. Het do cument beschrijft verder de 'af schuwelijk slechte' behandeling van de moslims 'die regelmatig werden geslagen, eten en water werd onthouden, armetierige schuilplaatsen hadden, etc'. Volgens de notitie, gedateerd op 3 juli, die is uitgelekt via de Bosnische VN-missie, was het voetbalstadion 'duidelijk zicht baar' voor de VN-vredesmacht die zijn basis had aan de rand van de Kroatische stad Dvor. De echtheid van de diplomatieke nota wordt niet aangevochten door de VN. In wat misschien tot nu toe het meest sprekende voorbeeld is van de machteloosheid van de VN om een grove schending van het Akkoord van Genève (waarin mishandeling van bur gers in oorlogstijd wordt verbo den) te voorkomen, luidt de no ta: „Wij denken dat de gevange nen op het voetbalveld slechts het topje van de ijsberg zijn wat betreft de activiteiten van de plaatselijke Servische autoritei ten in BH (Bosnië-Hercegovina, red.) om te komen tot een Ser vische republiek die vrij is van moslims." SARAJEVO» AFP vliegveld van Sarajevo en het hoofdkwartier onder vuur in een heftige schotenwisseling tussen moslim- en Kroatische strijders aan de ene kant en Ser viërs aan de andere kant, waar door twijfels rezen over de toe komst van de VN-missie in rajevo. „Het is geen gezond ken voor de VN dat hun m schappen onder vuur staan ter wijl de humanitaire operatie op het vliegveld weer is opge schort", aldus Magnusson. Bij een aanval op het hoofd kwartier van de VN-vredes macht in Bosnië zijn afgelopen nacht vier Fransen gewond ge raakt. Dit heeft woordvoerder Mik Magnusson van de vredes macht vanmorgen verklaard. Een van de gewonden verkeert in t en ernstige situatie, zei Magnusson, die sprak van een „opzettelijke" aanval. Uren daarvoor lagen het Niets lijkt een einde te kunnen maken aan de dagelijkse slachtpartijen en gevechten in Bosnië. Hier treurt een Bosnische soldaat om de dood van twee van zijn strijdmakkers. foto reutergeorge hammer LONDEN BENNETT EN TANNER VERVOLG VAN DE VOORPAGINA Mirsad werd op 1 mei door de Bosnische Serviërs gearresteerd in Brcko, dat ooit voor 80 procent Kroatisch en islamitisch was. Duizenden inwoners werden naar de op slagplaatsen gebracht in Luka, het havenge bied van de stad aan de rivier de Sava. „Toen we in het kamp kwamen, werden we vastgehouden in die grote loods. Aan onze kant bevonden zich 500 mensen en in het andere deel zaten ongeveer 50 mensen die hun machinegeweren op ons uitpro beerden. Ik werd geslagen. Zij zetten me te gen de muur, deden mijn handen omhoog en sloegen me toen langs mijn ruggegraat." Maar de behandeling die Mirsad kreeg, was nog mild vergeleken met wat de jongere mannen werd toegediend. De dag nadat hij was gearresteerd, wer den drie jonge mannen uit de stad Zvornik in oostelijk Bosnië, die in de Bosnische ge wapende macht hadden gediend, verschrik kelijk geslagen. Mirsad zag hoe zij stierven aan hun verwondingen. Duitse herders die dagenlang geen eten hadden gekregen, werden losgelaten op een andere groep jongemannen. De slachtoffers gilden en huilden toen de dieren hen beten en uiteindelijk stierven tien van hen aan de verwondingen die de honden hadden toe gebracht. Mirsad zegt persoonlijk 20 mensen te hebben zien sterven. Iedere dag werden 50 mensen uit het kamp weggehaald om nooit meer terug te keren. Volgens zijn schattin gen zijn er, inclusief degenen die zijn ver moord toen de Serviërs Brcko innamen, niet minder dan 5.000 mensen in het ge bied gedood. Op 31 mei maakte Mirsad deel uit van en groep van tien mannen die 's nachts langs hun bewakers renden, naar de rivier hon derd meter verderop, waarna zij 250 meter zwommen naar de andere oever, die zich in Kroatië bevindt. Verschillende van de vluchtelingen werden doodgeschoten. Mirsad kan niet naar huis en hij weet niet of hij zfjn familie ooit terug zal zien. vertaling luutje niemantsverpriet SARAJEVO TONY SMITH Eens maakte Zulfo Music meu bilair en het houten interieur voor prestigieuze hotels. Nu timmert hij uitsluitend nog lijk kisten. Door de toenemende vraag vreest hij binnen enkele dagen door zijn voorraad hout heen te zijn. „Vanmorgen lagen hier 100 kisten. Ze hebben ze stuk voor stuk meegenomen", zegt de 44-jarige schrijnwerker. „De spaanplaat raakt op en ik weet niet wat we daarna moe ten doen." Music werkt bij de Sipad 1 Mei-fabriek in Sarajevo, voor de burgeroorlog een van de groot ste meubelproducenten in Joe goslavië. De stoelen, tafels, raamkozijnen en houten pla fonds van zijn hand sieren on dermeer het Moskva Hotel in Berlijn, Le Meridien in Baghdad en het protserig gele Holiday Inn in Sarajevo. Sinds de Bosnische regering op 10 iuni de oorlogseconomie in werking stelde, maakten Mu sic en zijn werknemers zo'n 700 Serviërs verkleed als politieagenten ZAGREB UP1 Servische militairen die delen van Kroatië bezethouden, heb ben hun militaire plunje verwis seld voor blauwe politie-unifor- men. Klaarblijkelijk willen ze de Verenigde Naties misleiden, die een vredesplan hebben opge steld dat voorziet in hun terug trekking. Dit staat in een rap port van de VN dat gisteren ver scheen. Het rapport van de VN-vre- desmacht in het vroegere Joe goslavië stelt dat de Servische militairen hiermee in mei be gonnen. Sinds de vredesmacht toezicht houdt in Oost-Slavonië en Krajina heeft het voormalige Joegoslavische leger zich 30 ki lometer van de frontlinies te ruggetrokken. lijkkisten, waarvan zo'n 100 voor kinderen. In het begin stond de produktie van gesloten kisten voor orthodoxe en rooms-katholieke oorlogsslacht offers en open kisten voor mos lims de zogenoemde tabuts nog op een laag pitje. Maar met de steeds heviger wordende oorlog steeg ook de produktie in de fabriek van Music tot 30 kis ten per dag. „Als het zo door gaat moeten we er 100 per dag gaan maken", zegt Music cy nisch. In de omliggende heuvels schieten rode, groene en oranje munitieflitsen door de zwarte lucht. De meubelfabriek heeft al tien voltreffers van granaten te verwerken gekregen. Vier werk nemers, onder wie de geliefde fabriekskok, zijn aan het front of tijdens beschietingen om het le ven gekomen en begraven in de kisten die door hun collega's werden vervaardigd. Een van de timmerlui maakte een speciale kist voor zijn moeder, die werd gedood tijdens een mortieraan val. Karadzic geeft barre situatie kampen toe De leider van de Serviërs in Bos nië, Radovan Karadzic, heeft toegegeven dat de omstandig heden in de kampen voor mos lims en Kroaten slecht is. Hij ontkent echter dat er in de kam pen systematisch wordt ge moord en gemarteld, zoals oog getuigen zeggen. Karadzic zei wel dat veel ge vangenen lijden aan ondervoe ding en dat daarnaar een on derzoek zal worden ingesteld. Maar hij benadrukte dat ook voor veel Serviërs de voedselsi tuatie verre van ideaal is. Volgens de Servische leider worden in de kampen alleen krijgsgevangenen vastgehouden en geen vrouwen en kinderen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5