'Ik heb geen zin om achter allerlei rollen aan te lopen' Ingrijpende momenten uit een mensenleven Rtv show Publiek speelt ee in rechtszaak VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1992m De auto van Lee Towers is een rijdend kantoor. STARDOM In Amerika ben je pas echt beroemd als de mensen over je heen lopen. Kim Basinger heeft nu ook haar 'walk of fame' gekregen. Dat is dus een fraaie stoeptegel met haar naam erin gegraveerd. Zij is de 1.995-ste ster die deze 'eeuwige roem' wordt toegekend. Een Opel Senqtor met maar liefst 24 kleppen. In de auto zitten een digitale boordcomputer, uiteraard een telefoon en een super-hifi cd- en radio-installatie. Dit van alle gemakken voorziene voertuig is eigendom van Lee Towers. Het rijdende kantoor kostte het lieve som metje van 150.000 gulden. Het zijn niet alleen heren, die vaak bij een scheiding aan hun ex alimentatie moeten betalen. Dames die goed in de slappe was zitten en waarvan de echtgenoten financieel minder bedeeld zijn, kunnen daarover meepraten. Zo moest Jane Fonda toen ze na zestien jaar hu welijk ging scheiden van Tom Hayden een eenmalig bedrag van 18 miljoen gulden alimentatie aan hem betalen. tV Mirella (van het voormalige duo Frank en Mirella) is bezig aan haar come-back. Na elf jaar doorbreekt zij de stilte. Mirella en haar nieuwe partner Mark hopen met hun muziek de harten van het Neder landse publiek sneller te laten kloppen. -2c Martin Gaus slaat zijn vleugels uit naar België. Onlangs is hij daar begonnen meteen dierencrematorium. Belgischedierenliehebbers kunnen nu op gepaste wijze afscheid nemen van hun honden en kat ten dan wel andere dieren. A Hij heeft altijd geroepen nooit te zullen trouwen, maar zijn doch ter van ruim twee jaar heeft hem op andere gedachten gebracht. Ed die Murphy heeft besloten toch in de huwelijksboot te stappen met de moeder van zijn kind, Nicole Mitchell. Hij waagt de sprong omdat hij verliefd is, niet zozeer op zijn aanstaande, maar wel op zijn dochter. •wr Wie regelmatig het casino in Amsterdam bezoekt kan daar Mare Klein Essink tegen het lijf lopen. De acteur mag graag een gokje wa gen aan de black jack-tafels. Wie nu denkt dat Mare verslaafd is aan het gokken, heeft het mis. Zijn veelvuldige bezoekjes aan het casino zijn ook beoeld om zich voor te bereiden op zijn nieuwe quiz 'Casino Royal' waar hij als groupier en spelleider dienst gaat doen. Hoofdrolspeler Jay Borg uit musical Josephine is een tevreden mens HILVERSUM CPD Heeft mevrouw Bosman haar man van het leven beroofd? Of verlangde haar zieke echtgenoot in derdaad van haar dat zij hem door het toedienen van een overdosis slaapmiddelen voorgoed liet inslapen? Dat zijn de centrale vragen in de eerste van een tweetal afleveringen van 'De Televisie rechtbank', die de NCRV in de serie Dokument op het scherm brengt. Het onderwerp van de tweede uitzending is de zaak van de Koerdische asielzoeker Fouad Fathul- lah contra het ministerie van justitie. Fathullah is in beroep gegaan tegen de afwijzing van de staatssecretaris van justitie om hem als vluchte- ling te erkennen. Beide afleveringen zijn registra ties van gespeelde rechtszittingen, opgenomen tijdens een aantal avonden over het Nederlandse rechtssysteem in de Jaarbeurs in Utrecht. Onder leiding van deskundigen werd gediscussieerd over onderwerpen als het Nieuw Burgerlijk Wetboek dat begin dit jaar van kracht werd en de proble men rond de toegenomen criminaliteit. Vervol gens werden de rechtszaken 'opgevoerd' waarbij de rechters, officieren van justitie en de advoca ten 'zichzelf speelden en de verdachten en getui gen door leken werden neergezet. De acteurs kre gen van te voren geen geschreven tekst in han den. (Eerste aflevering, vanavond, 23.12 uur, Nederland 1) Paul Witteman presenteert nieuwe serie gesprekken Schokkende werkelijkheid in 'Het uur van de waarheid' RTL 4 gaat wekelijks het pro gramma 'Het uur van de waar heid' brengen. In acht afleverin gen wordt een overzicht gege ven van hoogtepunten uit de wereldproduktie van de zoge naamde 'Reality tv'. Het pro gramma is vergelijkbaar met 'Rescue 911'. In 'Het uur van de waarheid' komen per aflevering steeds vijf onderwerpen aan bod. „Bij de selectie van de onderwerpen is erop gelet dat ze niet extreem gewelddadig of alleen maar sensationeel zijn. Er zijn ook leuke, ontroerende en grappige voorvallen te zien", aldus pro grammadirecteur Bert van der Veer. In de eerste aflevering gaat het over drugsdealers. Zij wor den verdacht van moord op een politie-agent. Aan de hand van video-opnamen die werden ge maakt door een in de politiewa gen geïnstalleerde camera, kon den zij worden gearresteerd en veroordeeld. Het tweede item laat beelden zien van een nade rende tornado. De alles ver woestende storm eist veel slachtoffers. Het natuurgeweld werd vanaf verschillende plaat sen gefilmd. Enkele overleven den vertellen hun verhaal. Het derde voorval speelt zich af in Oakland, Nieuw Zeeland. Tijdens een ongeluk waarbij een tankwagen in brand vliegt, raakt een klein meisje bekneld onder één van de wielen. In het vierde item is te zien hoe een kind haar opa 'redt', wanneer deze tijdens het auto rijden een hartaanval krijgt en bewusteloos raakt. Aan het slot van het programma treden twee schoonspringers op een zeer bijzondere manier met elkaar in het huwelijk. De presentatie van 'Het uur van de waarheid' is in handen van Ruud ter Weijden. (Uitzending: vanavond, 20.30 uur, RTL 4) HILVERSUM ALE VAN PUK „We hebben het amuse ment uit de formule ge schrapt. De afleveringen duren nu korter, maar we kunnen er méér maken", aldus Paul Witteman. Van af morgenavond presen teert Witteman voor de VARA-camera's weer acht weken lang een aflevering van de serie Het Moment. Net als in de afgelopen twee zomers praat Witte man met bekende en min der bekende Nederlanders over een ingrijpend mo ment uit hun leven. Witteman: „De vorige programma's duurden drie kwartier. Daar hebben we nu door het schrappen van het amusement een half uur per aflevering van gemaakt. Dat is niet alleen goedkoper, maar we kon den er nu ook twee per dag opnemen." Twee van de acht nieu we gesprekken zijn man- tot-man-gesprekken. Tij dens de andere zes gesprekken komen meerdere mensen aan het woord over de hoofdpersoon. Wordt het niet steeds moeilijker een hoofdper soon te vinden? Witteman vindt het meevallen. „Elk jaar in april beginnen medewerkers een mapje samen te stellen met namen van mensen. Van de 40 ideeën blijken er altijd wel een stuk of tien bruikbaar." In de eerste aflevering voert Witteman een ge sprek met Kees Sietsma, de politieman achter de ontvoeringszaken van Heineken en Jelgersma. Sietsma legt 'onder meer uit waarom hij naar het bedrijfsleven is overge stapt. Tweede gast is Klaus Vet ter, oud-conrector van de Universiteit van Berlijn in de voormalige DDR. Communist in hart en nieren, die zich afvraagt waarvoor hij politiek ge zien eigenlijk geleefd heeft. Hij blijkt zich zeer schuldig te voelen over zijn weinig kritische hou ding tegenover 'foute' po litieke leiders. Andere hoofdpersonen in Het Moment zijn een zoon die spoorloos ver dween, een man die ter dood werd veroordeeld, een journalist met een fo bie, de voetbalvoorzitter- ondememer Kees den Braven die van racisme werd beschuldigd en een presentatrice die op zoek is naar haar vader. Witteman blijft komend winterseizoen zijn programma 'Met Witteman' voor de VARA-tv presenteren. Daarnaast gaat hij vanaf 28 september samen met Maartje van Wee gen en Charles Groenhuijsen vijf avonden in de week op Nederland 3 het actualiteitenprogramma Nova presenteren, het programma dat NOS-Laat opvolgt. (Het Moment, vanaf zaterdag 8 augustus acht weken lang, Nederland 2,20.45 uur) Renée Soutendijk houdt haar spieren op peil door drie keer in de week aerobidessen te volgen. foto willem diepraam ZOGEZEGD „Elke keer als we gereed zijn met de opnamen van een nieuwe plaat, maak ik de vier uur durende rit van Dublin naar mijn geboorteplaats Donegal, in het 'noordwesten van Ierland. Blijkt de muziek te passen bij het landschap dan is het goed. Het heeft te maken met rust, on eindigheid en met een stilstaande tijd, ja misschien zelfs met feeën en eenhoorns." (Clanned-zangeres Maire Brennan in VARA TV-Magazi- ne) „Ik heb Marilyn Monroe gekend, en juist om wat ik voor haar voel, zou ik nooit iets in het openbaar over haar kunnen zeggen." (Marlon Bran do in Revu) „In principe was de regisseur van plan echte wapens te gebruiken in het stuk 'Moord in de Kathedraal'. Ik was het daar helemaal niet mee eens. Ik heb in het verleden al te veel vechtscènes moeten spelen waaraan ik letterlijk littekens over heb gehouden." (Willem Nijholt in Story) „Om de spieren op peil te houden volg ik drie keer in de week aerobi dessen. Laatst vroeg mijn dochter na zo'n les: laat nog eens zien wat je kan. Ik maakte één radslag en moest meteen met een verstuikte enkel naar de eerste hulp." (Renée Soutendijk in Humo) „Juist soap-acteurs zijn voor veel mensen een soort voorbeeld, en als actrices sterke types spelen, heeft dat voor veel vrouwen een bemoe digend effect. Ze krijgen meer het idee dat zij ook onafhankelijk kun nen zijn." (Heather Rattray, alias Lily Snyder in Veronica) „Kijk, Geoff Standish heeft in 'Flying doctors'alles heel goed op een rijtje. Hij is heel gedisciplineerd en goed georganiseerd. Ik ben zelf een verschrikkelijke chaoot. Hij is heel erudiet en intelligent. Dat ben ik ook niet zo." (Robert Grubb in VARA TV-Magazine) „Politieke journalistiek is absoluut verslavend. Het is geen baan die je hebt, het is een vorm van bestaan. Een manier om je leven in te richten. Het grote gevaar dreigt dat je absoluut monomaan wordt. Dat ie alle Haagse stukken uit je hoofd kent, maar in geen tien jaar een boek hebt gelezen." (Jan Tromp in Revu) „Of ik in Amerika rijken beroemd word? Dat is absoluut niet belang rijk. Ik wil in alles wat ik doe succesvol zijn. De beste zijn of tenmin ste het beste uit mezelf halen. Dat brengt misschien rijkdom en be roemdheid met zich mee. Maar geld is absoluut geen hoofdzaak. Ik ben er niet vies van, maar succesvol zijn is mijn primaire doel." Daphne Jongejans in Panorama) Josephine is back in town. Dat wil zeggen: de musi cal Josephine is weer voor een maand terug in Am sterdam en gaat daarna naar Scheveningen en Rotterdam. Het gaat goed met de musical in Nederland. Cats was een suc ces, Les Miserables was voort durend uitverkocht. „Er wordt veel gepraat over de oorzaak van die verhevigde belangstelling. Ik denk dat de perfectionering van de videoclip er veel mee te maken heeft: mu ziek in beeld gebracht. Daar door is jong publiek geïnteres seerd geraakt", stelt Jay Borg. Hij is een van de Nederlandse hoofdrolspelers in de overwe gend Engelstalige bezetting van Josephine. „Ik speel Pepito Aba- tino, een man die veel invloed heeft gehad op de carrière van Josephine Baker. Een boeiend karakter: aan de ene kant was hij onbetrouwbaar, aan de an dere kant heeft hij Josephine grootgemaakt." Hard werken vindt Borg geen probleem. „Dat heb ik altijd ge daan. En nog fijner vind ik het als het wordt erkend. Heel lang is in de professionele wereld een beetje neergekeken op mu sicals. Zo van: oppervlakkig ge doe. Maar zo zit het niet. In het serieuze toneel heb je tijd om een spanning op te bouwen, ook heb je vaak de tijd om een gemaakte fout recht te breien. In een musical kan dat niet. Al heb je maar drie zinnen: je moet er zijn, die zinnen moeten perfect zijn. In een liedje van drie minuten moet alles klop pen. Mis je een zin, een noot, dan ga je de mist in." Dansen Van huis uit is Jay een danser. „Ik heb Russisch ballet gestu deerd aan het conservatorium in Den Bosch. Ik was achttien toen ik begon, te laat om als klassiek danser carrière te ma ken. Ik heb eerst de grafische school gedaan. Ik teken en schilder nog altijd graag. Maar ik wilde liever bij het theater. Na twee jaar Tilburg ben ik naar Duitsland vertrokken. Een vriend van mij had een baan ge kregen bij het Staatstheater in Ulm. Ik ben hem achterna ge reisd." „Ik mocht daar wonder boven wonder meetrainen in het ballet en meedansen in Cabaret en la ter in Kiss me Kate. Toen had ik de smaak te pakken van musi cals. Ik ben teruggegaan naar Jay Borg: „Al heb je maar drie zinne een noot, dan ga je de mist in." Nederland en ik heb me laten inschrijven bij Academie voor Kleinkunst." „Ik studeerde samen met Fred Butter. Een van de docen tes was Guske Kotte. Zij begon in 1977 een eigen groep. Fred en ik zijn toen met haar meege gaan. 'Mooi hart' heette ons programma. We deden Neder landstalige pop in het theater. Eigenlijk waren we te vroeg. Het was nog voor de doorbraak van Doe Maar. Frank Boeyen heb ben we nog in het voorpro gramma gehad, kun je nagaan." „Het was hard werken zonder volle zaaltjes. We hadden al te gen elkaar gezegd dat als een van ons een aanbieding èlders zou krijgen, hij of zij dat moest doen. Toen werd ik gebeld door John de Crane. Of ik wilde mee doen aan Ping Ping, de laatste musical van Annie Schmidt. Het was voor mij de vervulling van de ambitie om ooit met Peggy Stone te werken. Ik heb ja ge zegd." „En van het een kwam het je moet er zijn. Mis je een zin, foto gpd ander. Jos Brink had vlak daar na het idee om My Fair Lady opnieuw uit te brengen. Hij wil de mij er graag bij hebben. My Fair Lady is niet doorgegaan, maar Jos ging wel verder. Van daar dat ik toch bij hem in een musical kwam. Dat was in Ma dame Arthur, met als leading lady Georgette Hagedoom. En die musical was een hit. Zo'n succes had niemand verwacht. En de respons erop was zo groot. Stapels brieven kregen we, waarvan sommige zeer emotioneel. Jongeren die eerst hun ouders mee naar de voor stelling namen en daarna ver telden dat ze homoseksueel wa ren. Ook brieven van mensen die al jarenlang met hun ge heimrondliepen." „Daarna heb ik nog meege daan aan de Havelaar, ook van Jos en Frank. Dat succes was wat minder. Het was ook een serieuzere musical, mensen ver wachtten van Jos geloof ik toch meer de lichte aanpak. Hoe dan ook, ik vond het na die jaren weer even genoeg. Het was ook het reizen, avond aan avond, 600 voorstellingen achter elkaar. En bovendien: ik wilde alleen verder. Dat heb ik ook gezegd toen ik een aanbieding kreeg om aan de musical Bamum, met Mike Burstyn, mee te doen." Choreografie „Samen met Daniel Cohen heb ik twee Sondheim-musicals in Nederland gedaan. Low budget uitvoeringen, iedereen, inclusief de musici, deed voor een appel en een ei mee. We hebben Company en A Little Nightmu- sic in het Engels opgevoerd in het Nieuwe de la Mar-theater in Amsterdam. Volle zalen." „Daarnaast ben ik gaan regis seren. Ik heb Heren op Zich ge regisseerd en heb les gegeven op de Academie voor Klein kunst. Een prima combinatie: optreden, zelf dingen bepalen en het vak doorgeven. De cho reografie van een voorstelling verzorgen, doe ik ook graag. Ik hoef niet zo nodig zelf alleen maar te schitteren. Ik heb er geen behoefte aan. Ik wil goed werk afleveren: mijn vak goed doen. Ik hoef ook zeker niet ie dere week in Privé." „Je begrijpt dat ik ook geen zin heb achter allerlei rollen aan te lopen. Soms denk ik: ik zou me wat meer op partijtjes moe ten laten zien, wat meer met mezelf te koop lopen. Maar dan denk ik: ach, ze hebben m'n fo to, m'n telefoonnummer. En ge lukkig word ik nog wel eens ge beld." „Vorig jaar heb ik in Sneeuw witje gespeeld. In die voorstel ling heeft Monica Strotman van Stardust Productions me ge zien. En zij heeft me toen ge vraagd om de rol van Pepito in Josephine te spelen. Fantas tisch. Dat komt ook doordat het met Cheryl Howard, de hoofd rolspeelster, klikt. In al die voor stellingen is nog geen wanklank te horen geweest. We voelen el kaar aan. Zij speelt naar hoe haar stemming is. Dat doe ik ook." „Ik verwacht niet zo veel. En ik wil niet te veel. Ik denk dat dat tekenend is. Ik wil m'n vak goed doen. Eén ding zou ik mis schien nog wel willen: ooit eens een hele mooie film maken." ('Josephine', deze maand in de RAI in Amsterdam, vanaf 15 september in het Circustheater in Scheveningen, vanaf 27 ok tober in het Luxor Theater in Rotterdam) STRIPS BOLLEBOOM BOES Ruud ter Weijden presenteert 'Het i de waarheid' foto» pr

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10