'Nu gaat het pas echt beginnen 'Er is hier sprake van een doping-mafïïa' Olympische Spelen 'Ik heb toch niet op een scooter gezeten' DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1992 17 Ook kogelslingeraar positief Barcelona» Het verboden middel clenbuterol blijkt momenteel in sportkringen een populair preparaat. Gisteravond maakte de medische commissie van het IOC bekend, dat bij de Amerikaan se kogelslingeraar Jud Logan sporen van die substantie in zijn urine waren gevonden. Logan werd gecontroleerd na zijn olym pische optreden, waarin hij als vierde eindigde. Logan is de der de deelnemer, die bij de Zomerspelen wordt betrapt op doping. Hij wordt voor vier jaar geschorst. Spanje in voetbalfïnale tegen Polen Barcelona Spanje heeft het olympisch voetbaltoernooi gered van een finale met weinig publiek. De thuisploeg stapte gister avond voor 35.000 toeschouwers in Valencia zelfverzekerd de fi nale binnen. Het stuntteam van Ghana werd in de halve eindstrijd met 2-0 verslagen. In de finale komt Spanje zaterdag avond in een ongetwijfeld goed gevuld Nou Camp uit tegen Po len, dat Australië met grote cijfers (6-1) naar de strijd om het brons Kasparov verslaat olympiërs Barcelona Gary Kasparov, eerzuchtig als altijd, arriveerde giste ren in Barcelona om olympische kampioenen te verslaan. He laas wilden of durfden de helden van de vijf ringen niet in het strijdperk te treden tegen de koning van het schaakbord. Bij Kasparovs simultaan, een van die activiteiten om uitgespeelde atleten te vermaken, schoven vooral passieve leden van de olympische familie aan. Nederland leverde wel een atleet voor de simultaan aan zee. Tafeltennisser Paul Haldan besloot Kaspa rov partij te geven. „Ik ben bepaald geen schaakfanaat, al gaat het me redelijk af', aldus Haldan. „Ik kijk nooit een schaakboek in. Maar dit leek me een leuk idee." Lubbers in problemen op 'vals plat' terrassa Premier Ruud Lubbers heeft gistermiddag het traject van Barcelona naar Terrassa als wielrenner afgelegd. Hij was in het gezelschap van onder anderen NOC-voorzitter Wouter Hui- bregtsen en conferencier Freek de jonge. Het gezelschap reed 43 kilometer om de halve finalewedstrijd van het Nederlandse mannenhockeyteam tegen Australië bij te wonen. De jonge arri veerde als eerste in het hockeystadion begeleid door enkele na tionale baanwielrenners. Premier Lubbers, die vooral op het vals plat en door de hoge vochtigheidsgraad behoorlijk had moeten afzien en liters water over zijn hoofd gooide, voerde het 'pelo ton' aan, waaruit Huibregtsen had moeten lossen. Jos Hermens Russisch paardekenner Barcelona Atletiekmanager Jos Hermens loopt de laatste dagen in Barcelona rond als Russische paardedeskundige. Hermens, die onder meer de zaken van Katrin Krabbe behartigt, kon via het Nederlands Olympisch Comité geen accreditatie krijgen. Om toch het gemak te hebben als lid van de olympische familie te zijn, zocht Hermens de weg via Rusland. Het GOS verleende Hermens, die vijf atleten uit het Gemenebest van Onafhankelijke Staten onder zijn financiële hoede heeft, zijn accreditatie. Vol gens de computer van het IOC is Hermens coach van de paar- desportploeg van het GOS. Het GOS heeft nog geen ezel in de Catalaanse hoofdstad, maar elk land heeft het recht op accredi tatie in een tak van sport. De vrije plaats werd ten behoeve van Hermens gebruikt. Selinger en Crnijff wijzen volleybalteam de weg naar halve finales Fluitconcert deert Kahlid Skah niet Khalid Skah kust de 'omstreden' gouden plak. Het publiek trakteerde de Marokkaan bij de huldiging op een striemend fluitconcert. foto ap barcelona Hoon was de bijval voor de 'bandito' van de 10.000 meter. Duizenden vingers gingen giste ren voor de Marokkaan Kahlid Skah bij de uitgestelde huldi ging van de tien kilometer naar de mond. Niet als eerbetoon aan de olympisch kampioen, het was een striemend fluitconcert om duidelijk te maken dat zijn win nende race op maandagavond niet werd gepruimd. Skah werd geholpen door zijn landgenoot Boutayeb om de Keniaan Chelimo van de eerste plaats af te houden. De aange reikte hand was het publjek te gortig. De Marokkaan had het verbruid. En kreeg daar gisteren de rekening voor gepresenteerd, toen hij het goud kwam opha len. Een kwartier na de race raakte Skah zijn gouden plak even kwijt. Diskwalificatie besliste de jury. Een besluit dat later werd herroepen. Tot ont steltenis van velen. Dat hij het anderhalf etmaal later zonder applaus bij de huldigingscere monie moest stellen, deerde de winnaar niet. „Dit gebeurt wel vaker bij evenementen", stelde de wereldkampioen veldloop van 1991 zonder emoties vast. Skah meende recht op de olympische titel te hebben. „Ik heb tijdens de race echt niet op een scooter gezeten. Ik heb net als de anderen moeten vechten. Tien kilometer lang en ook nog eens 25 ronden in de serie." Ze zullen zelden of nooit hun echte gevoelens tonen, en zeker niet tegenover elkaar als er anderen bij zijn. Uit het gebaar dat Arie Selinger na de zinderende ontknoping te gen Italië (3-2 winst) in de bomvolle perszaal tegenover zijn zoon maakte, sprak evenwel intense blijheid. Met de binnenkant van zijn hand veegde de stoïcijnse bonds coach eerst het zweet van het gezicht van Avital om ver volgens met een even liefdevolle beweging over diens hoofd te strijken. fers als gisteren in de val lokte. Selinger haalde zelfs Johan CruijfT erbij om de twijfels bij anderen met zijn argumenten te overtuigen. „Ik heb het met hem over Italië gehad", verwees hij naar het bezoek van de Bar celona-trainer onlangs aan het Dorp. „Hij was het volledig met me eens dat we juist tegen dat team winstmogelijkheden had den. 'Italianen', zei hij, 'zijn niet creatief genoeg. Nederlanders wel.' Toen de jongens dat hoor den, gingen ze er ook in gelo- Met die profetische uitspra ken, bevestigde Selinger zijn ongrijpbare aureool. In hoever re de Amerikaan van Poolse af komst serieus genomen moet worden met die grootspraak zal nimmer duidelijk worden. Piet de Bruin, ex-praeses van de Ne- Vobo en vice-president van de wereldbond, zag het heel sim pel: „Hij heeft een grote smoel, maar krijgt altijd wel gelijk. Dat maakt die man zo bijzonder." En aldus geschiedde. De spectaculaire wijze, waarop de nationale ploeg gisteren met de filosofie van Selinger de wereld kampioen naar de troostronde verwees, maakte ongekende emoties loos. Ofschoon er even twijfel was of de bevrijdende en beslissende klap van Olaf van der Meulen in de vijfde set (op 16-16) wel door hoofdscheids- rechter Marty was gezien, werd de arbitrale beslissing niet afge wacht. Tenminste niet door Avi tal Selinger, die als een vogel met gespreide vleugels al aan een van zijn drie vreugderond jes was begonnen. De ontlading van de spanning in de heksen- ketsel, die de bomvolle Palau Sant Jordi ruim twee uur en een kwartier was, kende nauwelijks grenzen. Nadat de spelers eerst uitbundig over elkaar waren ge rold, stoven ze af op de gebles seerde en immobiele Peter Blangé om hem in het feest te betrekken. „Eindelijk zijn we door de gouden poort gegaan, waar wel honderden landenteams door heen willen", klonk het jui chend uit de mond van Selinger jr. „Ook al besef ik dat we er nog niet zijn. Liefst zou ik nu meteen naar mijn kamer gaan om alles te verwerken, want ik ben geestelijk en lichamelijk uitgeput. Ik begrijp echter ook wel dat dat niet kan en iedereen met ons wil praten. Maar die ene actie van Olaf van der Meu len is meer waard dan 1000 woorden. We hebben twee moeilijke weken achter de rug. Maar dit komt precies op tijd. Het is niet te vroeg en niet te BARCELONA AD HEESBEEN „Ik ben ongelooflijk gelukkig", merkte de tijdelijk bewindvoer der een uur na de vijf-setter op. „Niet alleen omdat we de laatste vier van dit olympisch toernooi (morgenochtend tegen Cuba - red) hebben bereikt. Maar juist voor mijn zoon is dit, net als voor mij natuurlijk, een schitterende dag. Hij heeft twin tig jaar op dit moment gewacht. Voor het oog van de wereld hebben hij en de rest laten zien dat hun opofferingen niet voor niets zijn geweest. Ik ben heel trots op hem." Omgekeerd prees Selinger ju nior zijn vader, die zich Neer- lands volleybalhoop hoop in bange dagen had getoond. „Vanaf de eerste dag dat we hier in het olympisch dorp zaten heeft hij voorspeld dat we ons op Italië moesten richten. En dat we die ploeg konden ver slaan." Dat ongeloofwaardige verhaal kwam in de analyse van de coach opnieuw bovendrijven. „Het is natuurlijk altijd een gok om de wereldkampioen als doel te kiezen, want het kan ook slecht uitpakken", meende hij. „Maar ik ken deze ploeg. Deze jongens kunnen niet drie weken lang op de toppen van hun te nen lopen en zich helemaal leegknokken. Slechts twee over winningen waren voldoende om in de kwartfinales te komen. Dat klusje hebben we zonder veel energie te verspelen tegen Algerije en Zuidkorea geklaard. De andere duels met Cuba, Bra zilië en het GOS zijn min of meer als testmatches gebruikt. Italië vormde de ideale eerste uitdaging in deze fase van het In die zin hield hij de groep de spiegel voor van Florence anderhalve maand geleden, toen Nederland Italië in de World League met dezelfde cij- Dolle vreugde bij het Nederlands volleybalteam na de overwinning op Italië. Hier vallen Marco Klok en Olaf i der Meulen elkaar om de hals. laat. Nu gaat het pas echt be ginnen." Met die typering legde de kleine aanvoerder de vinger op de gevoelige plek. Met twee armzalige overwinningen en af getekende nederlagen was het moreel ondanks de voorspelling van zijn vader danig geknakt en het perspectief op een succesvol vervolg van de Zomerspelen be hoorlijk vertroebeld. Zeker na dat Ron Zwerver zich tegen de voormalige Sovjet-formatie zo danig aan zijn linkervoet had geblesseerd dat hij ook zelf nau welijks meer geloofde in zijn gouden olympisch ideaal. Zijn huilbui na de wedstrijd tegen het GOS liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Onder zoek in het ziekenhuis, een dag later, wees echter uit dat er niets was beschadigd en dat het medisch verantwoord om te spelen. „Hoewel er nooit honderd procent zekerheid bestaat, heb ik in overleg met NOC-arts Ver gouwen en fysiotherapeut Hans Hoekstra toch besloten om het te doen", verklaarde de sterspe ler zijn opmerkelijk snelle ren tree, languit liggend in het gras voor de imposante hal. „Dat neemt niet weg dat ik een vre selijke moeilijke dag heb gehad. Je denkt toch ook aan je spor tieve toekomst in Italië." Voor Blangé is het over en sluiten BARCELONA CÉE5 OLSTHOORN Met gemengde gevoelens hinkelae Peter Blangé op krukken het Palau Sant Jordi uit. Blijdschap en teleurstel ling vochteri om voorrang, maar zoals te doen gebruike lijk bij de Nederlandse vol- leybalploeg telde het algeme ne belang uiteindelijk ook voor hem het zwaarst. „De ploeg leeft nog, ik niet meer", klonk het nuchter na de sensationele winst op Ita lië. „Dat is jammer voor mij, maar het hoort bij topsport. De jongens blijven in de race om goud, dat is het enige wat hier telt." Voor de spelverdeler van Oranje eindigde de Olympi sche Spelen gisteren in de fraaie sporthal op de top van de Montjuich. In de slotfase van de derde set verstapte de 2.05 meter lange Voorburger zich lelijk. Met een van pijn verwrongen kop werd hij af gevoerd naar de kleedkamer, waar NSF-arts Peter Vergou wen een scheurtje in de achillespees van zijn linker been constateerde. Einde missie Barcelona voor Blan gé- De vergelijking met Ron Zwerver drong zich onmid dellijk op. Ondanks een zwa re enkelblessure speelde de aanvaller toch tegen Italië. Wellicht dat Blangé, des noods met een verdovende injectie, nog klaargestoomd kon worden voor het kapitale duel morgenochtend tegen de Cubanen, werd er gesug gereerd. „Uitgesloten'rea geerde hij resoluut. „Voor Ron was het medisch verant woord om te ballen, voor mij „Ik had last van m'n knie en enkel aldus Blangé. „Om die te ontzien ga je onbewust anders bewegen, neem je een andere houding aan. Dat heeft weer tot gevolg dat je andere klachten krijgt. De laatste trainingen en wed strijden kon ik alleen spelen met een verdovende spuit. Nu, met die gescheurde achillespees, is het over en uit. In ga mijn gezondheid niet in de waagschaal stellen. Blangé schikt zich lijdzaam in zijn lot. Vanaf de bank zal hij zijn maatjes steunen. „De ploeg heeft het onder leiding van Avital (Selinger) fantas tisch gedaan. De Italianen verliezen niet vaak een set met 15-2. Ik ken die jongens, ze waren helemaal van de kook. Vullo, de spelverdeler, liep maar te kankeren en te zeiken. Gelukkig kon Neder land het goeie ritme in de beslissende vijfde set vast houden." Katrin Krabbe weer betrapt, sportwereld verbijsterd NEUBRANDENBURC ANP/SIP De schorsing van vier jaar, die Katrin Krabbe 38 dagen geleden in Londen na haar geruchtma kende vrijspraak ontliep, dreigt opnieuw voor de tweevoudige wereldkampioene. Dit keer ech ter lijkt de straf en de totale ont luistering even onvermijdelijk als definitief. Gisteren bevestigden mana ger Jos Hermens, trainer Tho mas Springstein en teamgenote Manuela Derr onafhankelijk van elkaar, dat de Duitse atlete van topclub Neubrandenburg het verboden middel clenbu terol had geslikt. Het trio voeg de er echter meteen aan toe, dat Krabbe zich van geen kwaad bewust was geweest. „Katrin zal haar onschuld bewijzen", bena drukte vader Peter Krabbe. „We besloten dit preparaat te gaan gebruiken, nadat een dokter ons had verzekerd, dat het legitiem was", verklaarde Springstein in een voorpublikatie van een vraaggesprek met de Dresdner Morgenpost, die donderdag het complete verhaal afdrukt. „We verwachtten geen enkel pro bleem. We waren te goeder Manager Jos Hermens, die voor zijn vertrouweling de ko mende vier jaar al minimaal vier miljoen gulden aan inkom sten had geregeld, liet zich in Barcelona in dezelfde bewoor dingen uit. „Ik denk niet, dat Krabbe dit keer zal ontkennen", sprak de oud-atleet berustend. „Ik heb haar bij die vermeende fraude-zaak met urinestalen in Zuid-Afrika altijd gesteund, maar dit is een heel ander geval. Het is onvoorstelbaar. Ik kan het nog niet geloven." Clenbuterol is een sterke, aan steroïden gerelateerde kracht bron, die helpt vet in spieren om te zetten. Het maskeert bo vendien het gebruik van anabo len. Het middel werd vroeger in België en Noord-Brabant veel toegepast om kalveren vet te mesten. Clenbuterol staat niet op dopinglijst van de Duitse sportbond (DSB), maar komt wel voor op de zwarte lijst van het IOC en de internationale at- letiekfederatie (IAAF). „Essentieel is uit welke sub stantie het gebruikte preparaat bestaat", zei Lutz Nebenthal, woordvoerder van de DSB. „Er zijn veel verschillende aftreksels in omloop. We kunnen niet elke naam op de lijst gaan zetten." In Duitsland wordt clenbu terol ondermeer als medicijn te gen astma voorgeschreven. Twee Britse gewichtheffers wer den vorige week door de team- Katrin Krabbe. leiding bij de Zomerspelen weg gestuurd, nadat het gewraakte middel in hun in Engeland nog afgestane urine was aangetrof fen. Krabbe meldde zich voor Barcelona af wegens een slechte vorm en de enorme drukte rondom haar persoon na haar eerste dopingrel. Manuela Derr, die met haar teamgenoten Krabbe en Breuêr positief werd bevonden, gaf gis teren ronduit toe clenbuterol te hebben geslikt. „Ik heb dat mid del inderdaad genomen, even als de andere twee", bekende de Europese jeugdkampioene van 1989. „We waren ervan overtuigd, dat we niets fout de den. Na alles wat er is gebeurd, zouden we toch niet zo stom zijn om een verboden middel te gebruiken? We namen clenbu terol om het ademen bij belas ting te vergemakkelijken." De tweede analyse van de uri ne van de drie betrapte atleten, die op 22 juli bij de clubtraining positief werden getest, wordt mogelijk nog deze week uitge voerd. De contra-expertise zal onder supervisie van de Duitse doping-jager Manfred Donike in het Keulse Instituut voor Bio chemie worden verricht. De be ruchte professor, lid van de me dische commissie van het IOC, komt na de Zomerspelen zo snel mogelijk met de uitslag. De Duitse atletiekbond heeft het trio tot 8 augustus de tijd gege ven beroep aan te tekenen. „Ik ga er echtër van uit, dat de B-proef de uitslag van de eerste controle bevestigt", verklaarde Walther Tröger, de secretaris generaal van het Duitse Olym pische Comité (NOK). „De ver denking wordt dit keer onder bouwd met hard bewijs." Wille Daume, de alom geres pecteerde voorzitter van het NOK, wilde het trio nog niet veroordelen. „We moeten eerst de uitslag van de tweede analy se afwachten", gaf de oudge diende aan. „Deze zaak moet juridisch helemaal waterdicht zijn. Maar als dit waar is...Dan groeit het toch al grote vermoe den, dat in Neubrandenburg een groep aan het werk is, die niet langer getolereerd kan wor den. Het zou betekenen, dat sommige coaches, atleten en officials als een soort sportcri- minelen met elkaar samenwer ken. Ik durf in dit verband te spreken van doping-mafia." De hoofdsponsor van Krabbe, die jaarlijks ruim een half mil joen gulden aan de omstreden vedette overmaakt, reageerde onthutst op de nieuwe doping- feiten over Krabbe. „Dit werpt natuurlijk een grote schaduw over de geloofwaardigheid en de commerciële uitstraling van een atleet", liet een woordvoer der van kledingfabrikant Nike weten. „Indien Krabbe inder daad wordt geschorst wegens het gebruik van verboden sti mulerende middelen, wordt het contract meteen verbroken. De clausule over doping laat daar over geen misverstand be- In haar dikbetaalde column in het Duitse boulevardblad 'Bild' gaat Krabbe vandaag kort maar krachtig in op de nieuwe beschuldigingen. „We zijn diep geschokt", schrijft de Duitse at fete. „We hebben het bewuste middel sinds 16 april ingeno men. Onze arts Seidl heen het aanbevolen. Hij heeft ons de verzekering gegeven, dat het preparaat niet op de dopinglijst

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17