A Elk broodje klein culinair avontuur Smaak WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1992 9 MENU VAN voorlichtingsbureau voor de voeding DE DAG SNELLE BONENSCHOTEL zie onderstaand recept) Fruit een kleingesneden ui met een uitge perst teentje knoflook in 10 gram (dieet) margarine of boter in een pan met antiaan bakbodem. Bak 100 gram shoarmavlees al roerende mee. Bak een in ringen gesneden prei even mee. Voeg een blik witte bonen in tomatensaus en een theellepel Italiaanse keukenkruiden toe. Stoof dit geheel 10 mi nuten op een zacht vuur. Maak het op smaak met cayennepeper en zout. Per persoon: 1500 kilojoules, 260 kilocalo rieën, 28 g eiwit, 9 g vet 41 g koolhydra- VIS OP DE BARBECUE (zie onderstaand recept) GEMENGDE SALADE GEPOFTE AARDAPPELEN MET KRUIDENSAUS VANILLEIJS MET FRAMBOZENSAUS Maak een kleine forel schoon. Verdeel een eetlepel Fijngeknipte peterselie, wat citroen sap, pieper en zout over de binnenkant van de vis en rooster hem onder regelmatig draaien in ongeveer twaalf minuten gaar. Besprenkel twee grote Chinese garnalen met wat sojasaus. Leg ze op een stuk alumi niumfolie en rooster ze op het folie in onge veer tien minuten gaar. Bestrooi twee sardi nes met peper en rooster ze op de barbecue onder af en toe draaien in ongeveer zeven v minuten gaar. Leg enkele mosselen in hun schelp enkele minuten op het rooster. Per persoon: 740 kilojoules, 180 kilocalo rieën, 29 g eiwit, 7 g vet 1 g koolhydraten. RUNDERV1NK SPITSKOOL AARDAPPELEN KWARK MET PERZIK (zie onderstaartd recept) Roer 200 gram magere kwark los met het sap van een sinaasappel en een zakje vanil lesuiker. Schil twee pierziken, verwijder de pit en snijd het vruchtvlees klein. Roer de pierziken door de kwark, verdeel dit over twee coupes en garneer met een schijfje pierzik. Per persoon: 490 kilojoules, 120 kilocalo rieën, 13 g eiwitten, 15 g koolhydraten. LIEVELINGSRECEPT ,,Mijn lievelingsrecept is het snelle kipge recht TURBO-KIP", schrijft KATINKA VAN HOUWEL1NGEN IN LEIDEN. De combina tie van ingrediënten lijkt wat vreemd, maar het is een heerlijk fris gerecht en altijd een groot succes bij onverwachte eters. Boven dien is het zo klaar. TURBOKIP poeder en de in rin- Nodig voor vier per- gen gesneden uien. sonen: 4 kipfilets; 1 Als alles net gaar is grotè ui; 2 blikjes de uiensoep toevoe- uiensoep (onver- gen. Het geheel aan dund); 2 grote lepels de kook laten ko- abrikozenjam; 2 thee- men. De abrikozen- lepels kerriepoeder; jam toevoegen en peper en 2out. het geheel nog on geveer tien minuten op een laag vuurtje laten pruttelen. Naar smaak peper en zout toevoegen. Serveren met witte rijst en een frisse groene salade. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25,- toegezonden. Ida Davidsen, Deense sandwich-koningin Melba Is ik u vraag wat Pêche-melba is dan weet u ongetwijfeld het antwoord. Maar als ik u dan vraag waaraan dit dessert, be staande uit perzik met ijs, zijn naam ontleent, blijft het vast en zeker even stil. Zo verging het mij tenminste toen ik onlangs een bezoek bracht aan het Overijsselse plaatsje Kampen. Wat hebben Kampen en Pêche- melba nu met elkaar te maken zult u zich afvragen. De lokale VW-directeur Leo Driessen maakte mij attent op een heel origineel project getiteld 'Woordmakers in de Winkel', dat in samenwerking met de Culturele Raad van Overijssel tot stand kwam. „In diverse Overijsselse plaatsen zijn de winkeletalages ingericht met getekende portretten en attribu ten rond eponiemen", aldus Leo Driessen. „Eponiemen zijn produktna- men die teruggaan op histori sche figuren. Zo is het kiekje af geleid van de Leidse fotograaf Israël Kiek, het hopje van de Haagse baron Hop en dankt Pèche-melba zijn naam aan de Australische zangeres Helen Porter Mitchell". Bezoekers maken aan de hand van een wandelroute een tocht langs de etalages en worden te gelijk gewezen op oude panden en cultuurhistorische wetens waardigheden over de plaats. Bij de routebeschrijving hoort een boekje waarin de, in de eta lages uitgebeelde eponiemen, nader worden beschreven. En zo vernam ik dat Helen Porter Mitchell (1861-1931) optrad on der haar artiestennaam Melba (afgeleid van haar geboorte plaats Melbourne). Na één van haar optredens in Londen gaf ze een galasouper in het beroemde Savoy hotel. Als dessert wilde ze pêches flam- bées maar de chef-kok had een heel andere suggestie en stond erop ijs te serveren. De woor denwisseling eindigde in een compromis; het dessert bestond die avond uit roomijs met gepo cheerde perziken. Als dank voor deze oplossing gaf 'Melba' de chef-kok toestemming om dit nieuwe gerecht voortaan haar naam te laten dragen. En zo worden in het boekje in totaal veertig produktnamen nader beschreven. Naast Kampen, waar deze route tot eind augus tus kan worden gemaakt, vindt dit project ook navolging in Ommen en Ootmarsum. Mocht u van plan zijn om de kant van Overijssel op te gaan dan kan ik u echt aanraden om zo n wandelroute te maken. Wij hebben ervan genoten. Overi gens kreeg dit project een eer volle vermelding in de wedstrijd om de ANWB/NBT Toerisme Troffee 1991. Een heel ander boekje vol we tenswaardigheden kreeg ik on langs overhandigd door mijn collega Willem Zandt van res taurant De Hoop op d'Swarte Walvis aan de Zaan se Schans. Dit jaar bestaat het restaurant 25 jaar en speciaal voor hun gasten is een culinaire wegwij zer samengesteld. Het bevat ter men die regelmatig in restau rants worden gebruikt, aange vuld met informatie over het prachtige interieur en de wal- JOHNBEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Micheiin-sterren gedecoreerd restaurant In de duinen van Bloemendaal Eieren pocheren Gepocheerde eieren een En gelse lekkernij worden prachtig als daarvoor een po- cheerpan wordt gebruikt; on derin gaat water, daarover heen wordt een plateau golegd met vier kleine, diepe bakjes, waarin de eieren woraen gegoten. De eieren komen zo niet in aanra king met het water en blijven mooi rond. Alleen geschikt voor gas. (Te koop in een goede kookwinkel.) 2* m Eigenlijk moetje gaan drinken voordat je dorst krijgt. Dit is een nieuw drankje Shimmer, op ba sis van thee dat wordt uitge bracht door Douwe Egberts, fo to» pr Nog steeds zijn te weinig sporters er van doordrongen dat tijdens het leve ren van prestaties extra vocht absoluut noodzakelijk is. Voldoende vocht is belangrijk voor de temperatuurrege ling van het lichaam. Extra warmte die ontstaat bij inspanning raakt het li chaam voor een belangrijk deel weer kwijt door verhoogde transpiratie. Vol doende vocht is bovendien nodig om de afvalstoffen van de stofwisseling uit te scheiden. Op een dag met gemiddelde tempe ratuur, waarop geen extra inspanning wordt geleverd, verliest een volwasse ne ruim twee liter vocht. In de voeding zit een kleine liter vocht, dus moet on geveer anderhalve liter per dag ge dronken worden. Bij een hogere om gevingstemperatuur of bij extra in spanning stijgt het vochtverlies. Tij dens langdurige inspanning kan het vochtverlies oplopen tot wel zes liter. Om het lichaam te waarschuwen te gen uitdroging treedt een dorstgevoel op. Dit gebeurt als het verlies aan vocht meer dan twee procent van het lichaamsgewicht bedraagt. Iemand van 70 kilogram krijgt dus dorst na verlies van 1,4 liter vocht. Om twee re denen kan echter tijdens het sporten niet op het dorstgevoel worden afge- Meer drinken vóór het sporten gaan. In de eerste plaats treedt dit ge voel te laat op. Al bij een vochtverlies van 1 procent (0,7 liter bij een li chaamsgewicht van 70 kg) wordt de stofwisseling negatief beïnvloed. Bij een vochtverlies van 3 procent zijn de eerste tekenen van uitputting waar neembaar (concentratieverlies, ver moeidheid en andere). In de tweede plaats komt het dorst gevoel soms veel later of verdwijnt he lemaal. Dit komt voor bij bejaarden, maar ook als gevolg van intensieve in spanning. Kortom, een sporter moet leren drinken vóórdat hij of zij dorst krijgt. Sporters hebben niet zelden vele be zwaren tegen drinken vlak voor of tij dens een inspanning. „Je moet er van naar de wc, het klotst in je maag of je verslikt je met drinken tijdens het lo pen." Toch zal men deze bezwaren opzij moeten zetten en leren drinken. Onderzoek heeft aangetoond dat het vocht dat men vlak voor een wedstrijd of training neemt (binnen vijf minuten voor de start) niet meer als urine in de blaas terecht komt, maar wordt ge bruikt voor de transpiratie. De sporter moet zichzelf er daarom aan wennen vlak voor de start nog één of twee be kertjes water te nemen. Het klotsen in de maag of het volle gevoel na het drinken zal verminderen als men heeft leren drinken. Begin daarom tijdens de trainingen de hoe veelheid vocht op te voeren en geef niet te snel op als het klachten geeft. Uiteindelijk zal het de prestaties èn de gezondheid ten goede komen. Als het niet lukt om bij voorbeeld tij dens het lopen voldoende te drinken omdat je je verslikt, stop dan heel even om te drinken. Het tijdverlies dat daarmee eventueel wordt opgelopen, wordt later ruimschoots weer terug verdiend, omdat de prestatie goed blijft. Controleren Het is heel eenvoudig om te controle ren of er voldoende gedronken is. Ga vlak vóór en direct na een training of wedstrijd op de weegschaal staan. Het verschil in lichaamsgewicht is vocht verlies (geen verlies aan vetweefsel). Is het lichaamsgewicht meer dan een ki lo lager dan is er echt te weinig ge dronken. Water is een hele goede dorstlesser. Andere dranken kunnen dat ook zijn zolang ze niet een te hoge concentra tie hebben, waardoor ze langzamer in het lichaam worden opgenomen. Kant-en-klare isotone en hypotone dorstlessers worden ongeveer even snel door het lichaam opgenomen als water. Vruchtesappen en frisdranken zijn al gauw te geconcentreerd en kunnen beter met water worden ver dund (half om half). Vergis je niet met kant-en-klare energiedranken. Hoewel ze vloeibaar zijn, zijn ze zeer gecon centreerd en leveren ze het lichaam geen vocht maar energie, je moet ze vergelijken met een maaltijd. Meer informatie over het onderwerp voeding en sport staat in het gelijknami ge boekje van het Voorlichtingsbureau voorde Voeding. Dit boekje kan worden aangevraagd door 7,70 over te maken op gironummer 4323700 ten name van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding onder vermelding van 'sport en voeding' bestelnummer 110. MARIANNE VAN DER WOONING VUUKLILHI IHGVUUmAU VUOK Dt VCItUING De koekjes van Hillary Cliton en Barbara Bush Voor de 'bakwedstrijd' van het Amerikaanse tijdschrift Fami ly Circle (Familiekring) stuur den de echtgenotes van de Amerikaanse presidentskan didaten, Barbara Bush en Hil lary Clinton hun favoriete koekjesrecept in. Aanleiding tot de competitie was een op merking van Hillary Clinton in maart dit jaar dat ze niet van plan was als presidentsvrouw „thuis te blijven en koekjes te bakken". Het tijdschrift heeft Volgens een populair gezegde eten Noren om te le ven, leven Zweden om te drinken en leven Denen om te eten. Zoals de meeste van dergelijke gezegden is ook dit ietwat kwaadaardig, maar er zit wel een kern van waarheid in. Denen houden van goed eten. Ze zijn kwaliteitsbewust, het voedsel is eerlijk en goed be reid van uitstekende produk- ten, de porties zijn royaal en men maakt er een feest van alles mooi opgediend en met uiterste zorg en smaak gedek te tafels. Niet voor niets was het een Deense ontwerper, Georg Jensen, die in het begin van deze eeuw het fraaiste ta felzilver in Jugendstil en Art Déco ontwierp, en dit ook overbracht in edelstaal. En het was de Deense koningin Ama- lia die omstreeks 1800 de stoot gaf tot de produktie van het prachtige porselein van Royal Copenhagen. De meest bekende Deense culinaire specialiteit is het Smorrebrod, sneetjes brood, royaal beboterd (de naam be tekent letterlijk: besmeerd brood), zeer royaal belegd, liefst van drie of vier verschil lende soorten beleg. Men kan daarbij (bijna) alles met alles combineren, mits de smaak goed blijft en het er mooi uit ziet. Het beleg wordt netjes gerangschikt, de kleuren moe ten harmoniëren, groene krui den hier, vruchtje daar. Een jaar of twintig geleden leek het Smorrebrod in Ne derland populair te worden. Maar helaas, dit kostelijke lunchgerecht was waarschijn lijk te bewerkelijk voor onze Nederlandse culinaire gemak zucht en wij doen het met een slordig 'broodje gezond', om nog maar niet te spreken van ergere bedenksels als 'patatje oorlog'. Wereldroem Het besmeerde sneetje brood met royaal beleg behoort dan wel tot de traditionele Deense Ida Davidsen heeft de passie van haar beroemde overgrootvader Oskar geërfd: smorrebrod in tal van variaties, foto han van geenhuizen keuken, het is tot wereldroem gekomen dank zij één man, Oskar Davidsen, een wijnhan delaar uit de vorige eeuw in Kopenhagen. In 1888 opende hij een proeflokaal waar men zijn wij nen kon drinken. Aangezien een goed glas wijn ook om een lekker hapje vraagt, ser veerde hij er belegde boter hammetjes bij: Smorrebrod. Als fantasierijk man met goe de smaak bedacht hij steeds weer nieuwe variaties en combinaties en zo kon hij aan het begin van deze eeuw zijn gasten een lijst aanbieden van 140 cm lang waarop 177 ver schillende broodjes vermeld stonden. En nog altijd staan, want dit sandwich-restaurant bestaat nog steeds. Het is en kele malen verhuisd en nu ge vestigd aan de Kongensgarde. Daar is het domein van Os- kars achterkleindochter Ida Davidsen, een struise, blonde Deense, die weet wat ze wil, no no-nsense, maar haar gas ten met een stralende glim lach ontvangt. En die nog al tijd het heerlijkste Smorre brod maakt en haar ideeën doorgeeft aan luxe-hotels, zoals het SAS-hotel in Amster dam, en aan luchtvaartmaat schappijen. Eenvoudig Haar restaurant is echter een voudig, maar typisch Deens van frisse, vriendelijke helder heid. Tijdens de weekeinden wordt er vlees en vis gerookt, alles wordt in eigen keuken bereid, de heerlijke kleinë fjord-garnaaltjes worden nog netjes met de hand gepeld, kruiden komen uit eigen tuin. Als onderlaag wordt, naar ge lang het beleg, wit, bruin of roggebrood gebruikt, soms in plaats van boter varkensvet erg lekker op roggebrood met in azijn ingelegde gebakken Er zijn allerlei variaties met ei: rauwe dooiers op gerookte zalm, roerei met tomaat en ansjovis, gekookt ei met kreeft en champignons, er is salami met ei, met aardappelsalade, met vleesgelei, duiveborst met champignons, leverpastei (een Deense specialiteit) met Russische haringsalade, met komkommersalade en to maat, er is gebraden eende- borst met rodekool en kom kommersalade, gehakte rau we biefstuk met oesters en garnaaltjes, gerookte kaas met een rauwe eidooier en bies look. Ach, het is allemaal te veel om op te noemen, je zou alles willen proberen, want elk broodje is een klein culinair avontuur, en allemaal zijn ze een voorbeeld van de smaak volle Deense vormgeving. Ik dronk er de traditionele combinatie bij: het goede Deense bier en een klein glaasje, naar kummel geuren de aquavit. foto afp meel erdoor tot een glad ge heel ontstaat. Roer de stukjes chocolade erdoor. Laat tel kens een theelepel beslag op het bakpapier vallen. Bak 10 minuten. Laten afkoelen op rooster. VERTALING: MARGREET HESUNGA de twee recepten afgedrukt, de lezers gevraagd beide ver sies uit te proberen en vervol gens hun stem uit te brengen. Volgens de voedingsdes kundige van de gerenom meerde krant de New York Ti mes zijn de koekjes van Hil lary Clinton gezonder dan die van Barbara Bush. De rivaliserende recepten zijn: HILLARY CLINTONS KOEKJES (90 stuks): 1,5 kopje meel, 1 theelepel zout, 1 theelepel bakpoeder Barbara Bush: haar koekjes zijn minder gezond dan die zond. (zuiveringszout), 1 kopje roomboter of margarine, 1 kopje bruine suiker, 1/2 kop je kristalsuiker, 1 theelepel vanille-essence, 2 eieren, 2 kopjes havervlokken, 340 gram bittere chocolade, (re pen) in kleine stukjes gehakt. Verwarm de oven voor op 175 graden Celsius. Bedek de bakplaat met ingevet bakpa pier. Meng het meel, zout en bakpoeder (zuiveringszout). Roer de boter, suiker en vanil le-essence in een grote kom tot een romige massa. Klop de eieren er doorheen tot een luchtig geheel. Voeg hier het meelmengsel en de haver vlokken aan toe. Roer de stuk jes chocolade erdoor. Laat tel kens een theelepel beslag op het bakpapier vallen. Bak 8 tot 10 minuten of totdat de koek- Hillary Clinton niet zo ge- fotoap jes goudgeel zijn. Laten afkoe len op rooster. BARBARA BUSH'S BAK SELS (36 stuks): 1 kopje meel, 1/2 theelepel bakpoeder (zuiveringszout), 1/2 theelepel zout, 1/2 kopje roomboter of margarine, 113 kopje bruine suiker, 1/3 kop je kristalsuiker, 1 ei, 1,5 theelepel heet water, 1/2 theelepel vanille-extract, 1 Hillary Clinton: meer dan koekjes bakken. kopje bittere chocolade In stukjes. Verwarm de oven voor op 190 graden Celsius. Bedek bakplaat met ingevet bakpa pier. Zeef het meel en ver meng met bakpoeder en zout. Klop de boter, bruine suiker, kristalsuiker en het ei in een kom tot een schuimige massa. Roer het hete water en vanil le-extract erdoor. Klop het

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9