Stakingen hebben nog niets opgelost Buitenland 'Zaïre moet oude naam Congo weer aannemen' Feest voor 'Queen Mum' VN eisen toegang tot kampen Bosnië Uitstel voor vrije Duitse abortuswet Praag verliest in Tomasek vrijheidsstrijder Wie gaat Palestijnse agenten opleiden? WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1992 Deutsche Presse Agenlur CPD Ind The Independent IPS Regering Zuid-Afrika geeft ondanks acties geen krimp Boos jongetje maakt brokken met auto kansas city Een Amerikaans jongetje (9) dat met zijn vader ru zie had gekregen over het opruimen van zijn kamer is er samen met zijn zusje (7) in de auto van zijn pa met een vaartje van zo'n 110 kilometer per uur vandoor gegaan. De jongen spurde maan dag in de voorsteden van Kansas City door rode stoplichten, schampte een geschrokken voetganger en overreed bijna zijn moeder, die voor de auto was gesprongen. ,,Voor een kind reed hij heel behoorlijk", zei de voetganger. De rit eindigde met een frontale botsing op een druk kruispunt. Volgens de politie is nie mand ernstig gewond geraakt. Koninklijk bed in de aanbieding londen Voor toeristen die er genoeg van hebben hun vakantie door te brengen op een bobbelig luchtbed in een tent of in een goedkoop hotelletje en ook wel eens iets royalers willen, biedt de Britse koninklijke familie uitkomst. Vanaf november wordt een deel van het paleis Hampton Court voor verhuur aan toeristen beschikbaar gesteld. Zweden herdenkt Wallenberg Stockholm Raoul Wallenberg, de Zweedse diplomaat die in de Tweede Wereldoorlog tienduizenden Hongaarse joden uit han den van de nazi's redde, is in leven zolang het tegendeel niet is bewezen. Dat heeft de Zweedse premier Bildt gisteren gezegd op de 80e geboortedag van Wallenberg. Wallenberg werd in januari 1945 door de Sovjetunie gevangen gezet. De Sovjet-regering liet in 1957 weten dat Wallenberg tien jaar eerder was gestorven aan een hartaanval in de beruchte Loebjanka-gevangenis in Moskou. Bewijzen werden echter nooit geleverd. Computerproblemen Thaise Airbus bangkok De Airbus van de luchtvaartmaatschappij Thai Inter national, die vrijdag bij de Nepalese hoofdstad Kathmandu neerstortte, had al enkele weken problemen met zijn computer systeem. Dat meldt de Japanse krant Yomiuri Shimbun. Bij de ramp in het Himalaya-gebergte kwamen alle 113 inzittenden om het leven. Ex-premier Nieuw-Zeeland overleden wellington Oud-premier Robert Muldoon (70) van Nieuw- Zeeland is vanmorgen in zijn slaap overleden. Sir Robert Muldoon was een dag eerder in het ziekenhuis opgenomen. Hij leed aan een nierkwaal en onderging in 1989 een hartoperatie. De doodsoorzaak werd niet onmiddellijk bekend gemaakt. Muldoon was minister-president van 1975 tot 1984, een periode waarin zich een omslag voordeed in de positie van Nieuw-Zee land als rijk landbouwexportland. Israël doodt terroristen Jeruzalem» Het Israëlische leger heeft gisteren bij een vuurge vecht aan de grens met Jordanië drie terroristen doodgeschoten. De mannen probeerden de grens over te komen, vermoedelijk om in Israël acties uit te voeren. Volgens het leger raakten twee Israëlische militairen gewond. Olieramp bedreigt natuur Ecuador quito Een olieramp op de Rio Napo, een rivier die in de Ama zone uitkomt, bedreigt in het oerwoud in het oosten van Ecua dor het leven van dieren en planten. Volgens berichten uit de re gio waar de ramp gebeurde tienduizenden liters olie zijn in het water gekomen zijn al duizenden vogels en dieren gestor ven. Een regeringswoordvoerder gaf toe dat de ecologische ge volgen van het olietapijt veel ernstiger zijn dan aanvankelijk werd aangenomen. De regering kan echter weinig doen tegen de ramp, zei hij. Twee Britten te voet over Antarctica londen Twee Britse wetenschappers en ontdekkingsreizigers willen in november als eersten te voet en zonder hulp Antarctica oversteken. De tocht van Sir Ranulph Twisleton-Wykeham-Fien- nes en Michael Stroud zal 100 dagen duren. Zij zijn van plan het continent via de Zuidpool over te steken. De Britten zullen tij dens hun reis geen gebruik maken van honden of van droppings van vliegtuigen, maar hun proviand zelf per slede meevoeren. Ook op de tweede dag van de algemene staking in Zuid- Afrika zijn gisteren miljoenen zwarte werknemers niet op hun werk verschenen. Volgens ANC-leider Cyril Ramap- hosa was de deelname aan de actie gisteren nog groter dan maandag, toen zo'n vier miljoen mensen thuis wa ren gebleven. Aanhangers van het ANC scandeerden gisteren anti-regeringsleuzen toen zij in Khutsong, i van Johannesburg, een protestmars hielden. BRUSSEL AFP-DPA-Rtr De Nationale Conferentie .van Zaïre, die een overgang naar een democratisch bestel moet leiden, wil de naam van het Afrikaanse land veranderen. Zaïre moet weer Congo gaan heten, zo besloot de conferentie gisteren in de hoofdstad Kins hasa. De zuidoostelijke provin cie Shaba krijgt de naam Katan ga terug. De naamsveranderingen zijn een steek onder water richting president Mobutu Sese Seko, die de naam Zaïre in 1971 in voerde. De conferentie besloot ook tot herinvoering van het oude volkslied en de oude vlag. Een grote meerderheid sprak zich uit voor de veranderingen: 1.172 stemmen voor en 592 te gen. Veel Zaïrezen zien de hui dige naam als een bewijs dat Mobutu nog steeds de lakens uitdeelt in de voormalige Belgi sche republiek. De beslissing van de Nationa le Conferentie kan overigens tot verwarring leiden. De oude naam Congo wordt namelijk ook gebruikt door het noord westelijke buurland met als hoofdstad Brazzaville. johannesburg p-van nuusenburg De staking, die bedoeld was om de regering-De Klerk te dwin gen tot hervormingen, wordt vandaag gevolgd door een door ANC-leider Mandela aange voerde mars naar het parle mentsgebouw in Pretoria. De stakingsacties gingen ge paard met gewelddadigheden. Sinds het begin van de actie zijn zeker dertig mensen omgeko men. Bovendien heeft de toch al doodzieke economie een nieuwe klap gekregen. De rege ring, die op de knieën moest worden gedwongen, heeft ech ter nog geen krimp gegeven. De vraag is dus gerechtvaar digd: wat heeft de staking het Georgië trekt noodtoestand in TBLISIAP De Georgische Staatsraad heeft met ingang van gisteren de noodtoestand ingetrokken, die sinds januari van kracht was, en amnestie verleend aan alle poli tieke gevangenen. De door de voormalige Sovjet-minister van buitenlandse zaken Sjevardnad- ze voorgezeten raad maakte be kend dat ook het nachtelijk uit gaansverbod wordt opgeheven. Op 24 juni bezetten gewapen de aanhangers van de in januari verdreven president Gamsa- choerdia de televisietoren en staatsomroepstudio's in de hoofdstad Tbilisi. De bezetting werd echter nog dezelfde dag door troepen van de Staatsraad gebroken. De persbureaus ITAR-TASS en Interfax berichtten dat tot de politieke gevangenen die wor den vrijgelaten de leider van de couppoging, Walter Sjoergaja, behoort, die aan het hoofd stond van het zogeheten Comi té voor Nationale Ongehoor zaamheid. Uitzetten satelliet opnieuw mislukt HOUSTON Rtr De bemanning van het ruimte veer Atlantis heeft het uitzetten van een Italiaanse satelliet van morgen opnieuw moeten opge ven. De in totaal 20 kilometer lange draad die tussen satelliet en ruimteveer moet worden uit gerold, liep bij een tweede po ging weer vast. „Houston, we zijn niet vro lijk", zo luidde het commentaar van astronaut Jeffrey Hoffman aan hef controlecentrum in Houston, toen de poging op nieuw werd gestaakt. De Atlan- tis-bemanning zal het vanmid dag opnieuw proberen. Behalve het vastlopen van de spoel had ook een onverwacht heftig heen en weer bewegen van de stalliet voor uren vertra- ging gezorgd. ANC opgeleverd? De staking was onderdeel van de campag ne van massale actie die het ANC na het stranden van de on derhandelingen met de regering over een nieuw politiek bestel twee maanden geleden in gang heeft gezet. Maar wat het ANC met zijn actie-programma nu precies voor ogen heeft gestaan, is niet duidelijk. Dat de acties nodig waren om de relatie met de achterban te herstellen, wordt alom geaccepteerd. De ANC-top had zich van zijn aan hang vervreemd door zich te veel te richten op onderhande lingen met de regering. De noodzaak om de banden met de 'massa's in de towns hips' aan te halen, werd nog versterkt door het bloedbad in londen De Britse koningin- moeder vierde gisteren haar 92e verjaardag. Omringd door haar dochter koningin Elizabeth, lord Boipatong, een klein woonoord ten zuiden van Johannesburg, waar in juni 39 mensen zijn af geslacht. Het ANC brak op dat dramatische ogenblik de onder handelingen met de regering af. Hier, met de vaststelling van het motief, houdt de helderheid op. Over het doel van de cam pagne heeft een waas van on duidelijkheid gehangen. Moes ten de acties het blanke min derheidsregiem ten val brengen, of was het slechts een methode om de regering op de voorwaar den van het ANC terug te bren gen naar de onderhandelingen? Het eerste bleek al snel te hoog gegrepen. De regering heeft misschien het vermogen verloren om het land effectief te besturen, maar zij is geen gede moraliseerd gezelschap. De tweede optie lijkt realistischer, maar is tot dusver evenmin doeltreffend gebleken. De rege ring wil de onderhandelingen graag hervatten maar niet met het pistool op de borst. Ze had zich dan ook voorgenomen de Lindley (zoon van dochter Mar- gareth), prins Charles, prins An drew, prinses Diana en prins Harry, de jongste zoon van Char- acties te doorstaan als een van de ongemakken des levens. Dat moet haar tot de staking van deze week niet moeilijk zijn gevallen. Als het actieprogram ma van de afgelopen weken door iets is gekenmerkt dan is het apathie. De staking heeft dit beeld echter veranderd. De werkge vers geven toe dat de staking er in is geslaagd het land behoor lijk te ontwrichten. De bewering van politieminister Kriel dat het les en Di, zwaait de jarige naar de menigte die haar bij haar Lon- dense woning geluk kwam wen sen. FOTO EP A succes van de staking uitslui tend te danken is aan intimida tie van werkwilligen, is onzin. Niet alle twee tot vier miljoen stakers zijn tegen hun zin thuis gebleven. Maar dat intimidatie een belangrijke factor is ge weest, zal niemand wagen te betwijfelen. Het is daarom on juist om de staking tot een be trouwbare graadmeter van de steun voor het ANC in de zwar te woonoorden uit te roepen. Het is dus niet waarschijnlijk new VORK AFP-DPA-Rtr-Ind Het Internationale Rode Kruis en andere hulporganisaties moeten onmiddellijk toegang kunnen krijgen tot gevangenen kampen in het voormalige Joe goslavië, waar burgers zouden worden mishandeld. De Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties heeft gisteren alle betrokken partijen hiertoe opgeroepen. De Raad was op aandringen van de Verenigde Staten bijeenge komen om zich over de kampen te beraden, maar ging ondanks inspanningen van de westerse raadsleden niet nader in op de kampen in het door de Serviërs beheerste deel van Bosnië. Vol gens het Rode Kruis en het Ho ge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties worden Kroatische en moslim-gevangenen daar slecht behandeld. De Bosnische rege ring zegt dat de Serviërs 113 KARLSRUHE DPA Het Bundesverfassungsgericht, het hoogste Duitse hof in Karls ruhe, dat wetgeving toetst aan de grondwet, heeft gisteren een nieuwe liberale wetgeving op abortus voorlopig tegengehou den. In het najaar volgt een de finitieve uitspraak over de vraag of de wet voldoet aan de grond wet. In een spoedprocedure be paalden de rechters zeven mannen en een vrouw dat de wet vandaag niet van kracht kan worden, zoals de bedoeling was. De procedure was aangespan nen door de tegenstanders van de nieuwe wet, 247 parlements leden van de regerende chris tendemocratische CDU/CSU en dat de staking de politieke im passe zal doorbreken. Het ANC is niet versterkt, de regering niet verzwakt uit de krachtmeting gekomen. Het wachten is nu op de voorstellen van de speciale afgezant van de VN, Cyrus Van ce, die de onderhandelingen weer op gang probeert te bren gen. Zijn suggesties kunnen voor zowel het ANC als de rege ring het alibi zijn om terug te keren naar de onderhandelings tafel. concentratiekampen hebben opgezet. Internationale hulporganisa ties vrezen een systematische uitroeiïng van moslims en Kroaten in Bosnië door de Ser viërs, maar kunnen de meeste kampen niet bezoeken. De Ser viërs weigeren het Rode Kruis vooralsnog toe te laten tot het kamp Omaska, waar volgens de Amerikaanse pers grote wan toestanden heersen. De Ameri kaanse regering heeft echter „tot dusverre geen harde infor matie die het bestaan van dit soort kampen bevestigt", zei onderminister Thomas Niles (buitenlandse zaken) gisteren in Washington. Ook elders rezen twijfels over het waarheidsgehalte van de berichten. Bronnen bij het In ternationale Rode Kruis in Ge- nève waarschuwden voor desin formatie van beide zijden in de oorlog. de regering van de deelstaat Beieren. Hun argument is dat de wet een schending betekent van het grondrecht op bescher mingvan het menselijke leven. Volgens de nieuwe wet zou den vrouwen vanaf vandaag het laatste woord hebben gekregen bij de beslissing over het afbre ken van hun zwangerschap. Tot aan de definitieve uitspraak in het najaar blijven nu in Duits land twee regelingen gelden, in het westen de strenge regeling dat een zwangere slechts in uit zonderingsgevallen met zwaar wegende redenen abortus mag toepassen en in het oosten (de vroegere DDR) het liberale recht dat de vrouw de vrije beslissing laat over het afbreken van zwangerschap. PRAAG-DEN HAAG AP-l Kardinaal Frantisek Tomasek, de vroegere aartsbisschop van Praag, is gisteren in een zieken huis in de Tsjechoslowaakse hoofdstad overleden. Tomasek, die sinds zijn benoeming tot hulpbisschop van Olomouc in 1949 het communistische be wind in zijn land heeft bestre den, is 93 jaar geworden. Bij de viering van zijn negen tigste verjaardag in juli 1989 eis ten duizenden rooms-katholie ken vrijheid van godsdienst in Tsjecho-Slowakije. Nog geen jaar later kon Tomasek paus Jo hannes Paulus II welkom heten, waarmee een periode van ver volging van de godsdienst in het land definitief was afgesloten. Tomasek zat van 1951 tot 1954 in een werkkamp en stond daarna zes jaar onder huisar rest. In 1965 benoemde paus Paulus VI hem tot apostolische later benoemde Praag. fcJ dezelfde paus Kardinaal Frantisek Tomasek. FOTO ap hem tot kardinaal. Dat gebeur de 'in pectore': zijn naam werd niet bekendgemaakt om wraak acties van de communistische regering te voorkomen. Sinds 1977 mocht Tomasek zich aartsbisschop van Praag noe men. Nadat de troepen van het Warschaupact in 1968 een ein de hadden gemaakt aan de Praagse Lente, werd Tomasek een van de leiders in het verzet tégen de vervolging van de kerk in Tsjecho-Slowakije. Aanvan kelijk vermeed hij de confronta tie met het regime in navolging van het Vaticaan dat langs di plomatieke weg de situatie voor de katholieken in Tsjecho-Slo wakije wilde verbeteren. Deze houding viel niet bij alle gelovi gen in goede aarde. Sommigen zagen hem als een 'voorzichtig tacticus', maar anderen be schuldigden hem van lafheid. Onder invloed van de Poolse paus Johannes Paulus II, die een krachtiger houding tegen over de communistische regi mes in Oost-Europa voorstond, verhardde Tomasek zijn hou ding. De meeste aandacht trok zijn oproep aan de gelovigen om een petitie aan de regering voor de vrijheid van godsdienst te te kenen. Ruim 600.000 katholie ken tekenden dit verzoekschrift. De regering verweet de kardi naal steun te geven aan „men sen die het rooms-katholieke geloof willen misbruiken voor politieke doeleinden tegen de staat." Tomasek was trots op zijn rol bij de geweldloze revolutie van november 1989. Samen met Va clav Havel en Alexander Dubcek inspireerde hij de Tsjechen en Slowaken om met hun geweld loze strijd voor hervormingen in hun land door te gaan. In maart 1991 maakte het Va ticaan bekend dat bisschop Miloslav Vlk tot opvolger van Tomasek van Praag was be noemd. Tomasek ging op zijn 91e met emeritaat, bijna 16 jaar later dan de meeste andere bis schoppen van hun pensioen kunnen gaan genieten. jeruzalem ad bloemendaal correspondent Premier Yitzhak Rabin van Israël heeft zich zelf de niet geringe opdracht gegeven bin nen zes tot negen maanden een akkoord te bereiken met de Palestijnen over beperkt zelfbestuur in de bezette gebieden. Zo'n overeenkomst zal onder meer voor zien in de verkiezing van een Palestijnse be stuursraad, die bij haar taakuitoefening de beschikking zal hebben over een plaatselij ke politiemacht. Als alles volgens plan ver loopt, moeten de Palestijnse politiemannen al over een jaar met hun werk beginnen en het is dus hoog tijd voor een politieoplei- ding. Op dit moment bezoekt een vijf man sterke Palestijnse delegatie Jordanië om zich op de hoogte te stellen van de opleidingsmoge lijkheden in dat land. Onder de leden van de Palestijnse delegatie zijn een paar ge pensioneerde politiemensen, die voor 1967 onder Jordanië op de Westoever werkten en later overgingen in Israëlisch dienstver band. Bij de uitwerking van het autonomieplan zal de plaats van opleiding van de politie macht een ondergeschikt probleem vor men. De discussie zal in hoofdzaak gaan over de vraag hoe groot de macht moet zijn en met welke bevoegdheden ze mag opere- De akkoorden van Camp David zijn daar over met opzet niet duidelijk. De idee is dat na het bereiken van een autonomie-ak- koord en verkiezingen, het Israëlische leger zich zal terugtrekken uit dichtbevolkte ge bieden op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Zijn orde handhavende taak zal daar worden overgenomen door de Pa lestijnse politie. Maar hoeveel man zijn daarvoor nodig? Faisal al-Husseini, algemeen leider van de Palestijnse delegatie naar het vredesoverleg, noemde vorige week een aantal van 20.000. „Belachelijk", was de eerste reactie van een Israëlische regeringsvertegenwoordiger, „de hele Israëlische politiemacht telt niet eens zoveel mensen." De uitspraak van Husseini is natuurlijk niet meer dan een eerste bod, maar het is dui delijk dat de Palestijnse leiders er alles aan zullen doen om straks de beschikking te hebben over een flink contingent orde handhavers. De vijf jaar durende over gangsperiode tussen het autonomie-ak- koord en het ingaan van een definitieve re geling is immers vooral een proefperiode. Als er na de instelling van de bestuursraad chaos uitbreekt in de bezette gebieden, zal de bereidheid van Israël tot verdere tege moetkomingen er niet groter op worden. Nu al wordt net Palestijnse leiderschap ver weten dat ze te weinig gezag uitoefent óver de elkaar bevechtende jonge radicalen van de nationalistische Fatah en de islamisti- sche Harnas. Een merkwaardig verwijt zo lang de leiders niet over de middelen be schikken om orde op zaken te stellen. Volgens een Jordaanse politiefunctionaris hebben sommige Palestijnen Jordanië ge vraagd tussenbeide te komen in de inter- Palestijnse gevechten als Israël zich terug trekt. „We hebben ze verteld dat we niet willen optreden als een politiemacht voor de Palestijnen", reageerde hij, „maar we zijn graag bereid de opleiding van hun ei gen politiemacht te verzorgen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5