Zelfs Holyfleld klapt voor dekselse Delibas Olympische Spelen Kenya dreigt ploeg terug te trekken na rehabilitatie Skah Volleybalsters: ongelijke strijd met computertelefoon en video WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1992 22 Arnhemse bokser al zeker van brons barcelona cees gpd-verslaggever Khalid Skah kan vanavond, bij de officiële ceremonie van de 10 kilometer, ongetwijfeld weer op een striemend fluitconcert reke nen van de ruim 60.000 toe schouwers in het olympische stadion. De Marokkaan, die maandagavond de finale van het langste baannummer won van de Keniaan Richard Cheli- mo, werd onmiddellijk na af loop gediskwalificeerd wegens onreglementaire steun van zijn landgenoot Hammou Boutayeb. Maar gisteren kreeg Skah het goud alsnog in de schoot ge worpen. Na een protest van de Marokkaanse ploegleiding, be sloot de jury d'appel van de In ternationale Amateur Atletiek Federatie de zaak terug te draai en. Een beroep van de Kenya- nen werd niet ontvankelijk ver klaard. Dat was voor het Afrikaanse Lou Duva moet er nog maar eens goed over na denken of hij Raul Mar- quez in zijn profstal op neemt. De manager van zulke illustere kampioenen als Evander Holyfield en Meldrick Taylor heeft na gisteravond nog een ande re serieuze gegadigde: Or- han Delibas uit Arnhem, Het schandaal op de tien kilometer in beeld. Een official probeert de Marokkaan Boutayeb (links) tot de orde Nederland, te roepen. De Kenyaan Chelimo leidt voor de latere winnaar Skah, die ongeoorloofde hulp krijgt van zijn ge dubbelde landgenoot. foto epa badalona loet van schellebeek gpd-verslaggever Duva, een klein, dik mannetje met een stem als een klok, liet zich alleen in de openingsronde horen. In de tweede, die zijn oogappel inging met een 5-2 voorsprong, zakte de in het vak vergrijsde veteraan verbouwe reerd en amechtig terug in zijn stoel. Delibas gaf Marquez, een bijna 21 jaar geleden in Valle Hermoso, Mexico, geboren Amerikaan, een lesje in effectief boksen dat hem nog heel lang zal heugen. Duva trouwens ook. De 7-7 tussenstand na twee ronden bracht enthousiasme teweeg op de tribunes. Maar daar gingen de NOC-bonzen Wouter Huibregtsen, André Bolhuis en Jan Loorbach met nog tientallen andere Nederlan ders pas echt uit hun bol, toen Delibas in de slotronde knap counterend de overwinning (16- 12) en het brons veilig stelde. „Realiseer je je wel, dat je al ze ker bent van een medaille?" wil de iemand weten. „Daar ben ik toch voor gekomen?" counterde de zwaarwelter voor het laatst. Vrijdagavond, in de halve fi nale, is de Engelsman Robin Reid op papier een gemakkelij ker tegenstander dan de man uit Houston, Raul Marquez. „Twee maanden geleden in het kwalificatietoernooi (hij bedoelt medio maart in San Pellegrino, red.) heb ik ruim van hem ge wonnen", herinnerde Delibas zich. „Maar elke wedstrijd is an ders. Ik ben er klaar voor." De pupil van Hennie van Bemmel keek minder op van de score na drie minuten dan zijn supporters in de Pavello Club de joventut. „We hadden afge sproken, dat ik het een rondje zou aankijken en er alleen voor zou zorgen, dat mijn achter stand niet te ver zou oplopen. Zelf dacht ik, dat ik twee, drie punten voor zou staan, maar toen dat precies andersom bleek te zijn, heb ik het tempo in de tweede ronde gewoon wat opgevoerd. Dan maar wat har der knokken." De tot Nederlander genatura liseerde Turk, pas 21, plaatste na de hervatting van het ener verende gevecht zeker tien, elf treffers, zonder dat de Ameri kaan ook maar één stoot 'thuis' De meest dramatische olym pisch tienkamp, het nummer waarmee vandaag in Barcelo na een begin wordt gemaakt, is ongetwijfeld die van 1948 in Londen. De held ervan was een 17-jarige schooljongen, Bob Mathias, afkomstig uit het dorpje Tulare, in een land bouwgebied in Californië. Een half jaar voor de Spelen had hij nog nooit aan een tien kampdeelgenomen, maar om dat hij op sportgebied opmer kelijk veelzijdig was, had de coach van zijn middelbare school hem op dat nummer ge zet. En met succes. Zijn vorde ringen waren verbazingwek kend. Maar Mathias was in andere opzichten een groentje. Zo was het hem onbekend dat hij bij het kogelstoten de ring niet aan de voorkant mocht verlaten. Hij was in Londen hogelijk ver baasd dat dat ongeldigverkla- ring van de worp tot gevolg had. Mathias had ook met pech te kampen. Bij het discus werpen gooide hij zeer ver, maar de juryleden konden (hoewel zij er vele minuten naar zochten) de afdruk van het werptuig in het veld niet meer vinden... De tiveede dag was een bezoe king voorde tienkampers. Ze begonnen om tien uur 's och tends maar door de constant neervallende regen liep het programma hopeloos uit. Te vergeefs probeerden de atleten zich met pakken dekens warm te houden. In de duisternis moesten het speerwerpen en de 1500 meter worden afgewerkt. Het Wembley stadion was daar totaal niet op berekend, want dat had nog geen veld verlich ting. Met handlantaarns moes ten de tienkampers bii het speerwerpen worden bijgelicht om aan te geven waar de lijn DE SPELEN VAN TOEN was waarvóór zij de speer moesten loslaten. Toen met het laatste de 1500 meter, werd begonnen was het half elf. Er zaten nog ongeveer200 toeschouwers in het immense stadion. Onder hen de vader en moeder van Mathias, oer degelijke ouders die niet hadden gewild dat de jongste zoon alleen zo ver van huis ging. Met het slotnummer voor de boeg ging Mathias aan de lei ding, maar tegen de 1500 me ter zag hij op als tegen een berg. Hij was nat. verkleumd, uitgeput en de wanhoop nabij. Kwam er dan nooit een eind aan de ellende? Hij liep de 1500 meter in een zwakke 5.11,0 minuten. Het was net genoeg om olympisch kam pioen te worden. Tegen zijn moeder zei hij: „Ik doe dit nooit, maar dan ook nooit meer.Hij hield zijn woord niet. In 1952 werd hij in Hel sinki opnieuw olympisch kam pioen. Het dorpje Tulare vierde in 1948 de overwinning van Mathias met een auto-claxon- concert van driekwartier. En het postkantoortje moest tot diep in de nacht openblijven om alle gelukstelegrammen te verzenden. RUUD PAAUW land aanleiding om later op de dag te dreigen met vertrek uit Barcelona. „Als we het gevoel hebben dat er geen eerlijk oor deel wordt geveld, dan overwe gen we te vertrekken", aldus Isaiah Kiplagat, de chef de mis sion van Kenya. De IAAF bleek niet onder de indruk en verklaarde dat de be slissing niet meer zal worden herroepen. Skah blij, Chelimo en de Ethiopiër Abebe die beiden een plaats zakten te leurgesteld, en de Italiaan Sal- vatore Antibo ontgoocheld. Hij mocht één nachtje dromen van het brons, om 's middags bij de lunch te horen dat hij toch met lege handen naar huis gaat. Volgens regel 143 lid 2 van het lAAF-reglement moet een ge dubbelde loper uitwijken om te genstanders te laten passeren. Ploeggenoten mogen elkaar daarbij niet helpen. Boutayeb werd drie ronden voor de finish inderdaad gelapt door Chelimo en Skah. Na een korte woorden wisseling met zijn landgenoot nam Boutayeb de kop met de bedoeling, zo leek het, de Keny aan een beetje voor de voeten te lopen. Daarop sommeerde een bochtencommissaris Boutayeb ruimte maken voor het leidende duo, maar de Marokkaan deed dat pas veel later. Tijdens een besloten bijeen komst van de jury d'appel oor deelden de zeven leden na be studering van de videobeelden, dat Boutayeb niet was gedub beld en dat er geen onregelma tigheden hadden plaatsgevon den. Chelimo was vanzelfsprekend een andere mening toegedaan. „Bij het passeren hebben de Marrokanen wel degelijk met elkaar gesproken. Ik weet alleen niet waarover, want ze praatten Arabisch en dat begrijp ik niet. Bovendien ben ik gehinderd door Boutayeb. Na afloop heb ik Skah om uitleg gevraagd, maar toen verstond hij plotse ling geen Engels meer." Orhan Delibas en zijn coach Sdunek vieren in de hoek van de ring een bracht. Delibas bokste zo op permachtig, dat zelfs Holyfield een liefhebber, hij mankeert bij geen enkele sessie een ap plausje voor hem over had. De winnaar, na een vluchtig bezoek aan de Turkse TV (Kees Jansma moest wachten), om helzingen van Bolhuis en Huib regtsen en een zoen van Ben Zwezerijnen: „Hij staat rechts voor en komt, dat ligt me wel. Een beetje manoeuvreren, weg lopen, aanvallen, counteren - ik Marquez kwam, legde Delibas de duimschroeven aan, maar afgezien van wat steken in de zij bleek diens conditie dik in orde. De blessure aan zijn rechter hand, ook gisteravond zijn sterkste wapen, had hij uit zijn gedachten verbannen. „Je moet alles uit je kop zetten en geen pijn voelen. Dat kun je niet heb ben als je de ring in gaat." foto anp paul stolk Net als vier jaar geleden in Seoul, waar Regilio Tuur in één klap de harten van miljoenen Nederlanders stal, heeft de bokssport opnieuw een pu bliekslieveling voortgebracht. Misschien wel de grootste sup porter van het handjevol vuist vechters in olympisch Barcelo na is André Bolhuis, de chef de mission. „Het zijn stuk voor stuk zulke leuke jongens!" Hoort u het ook eens van een hockeyer. Piet de Bruin: NOC doet aan ijdeltuiterij Piet de Bruin, voorzitter van de Europese voUeybalfederatie, verwijt het NOC-bestuur ijdel tuiterij. Met name voorzitter Wouter Huibregtsen. De Bruin vindt dat hij als ervaren interna tionaal bestuurder wordt gene geerd door het NOC-bestuur. Terwijl dat bestuur in zijn ogen pas net komt kijken. De Bruin werd onlangs herko zen als vice-voorzitter van de wereldvolleybalbond en is dezer dagen benoemd tot technisch gedelegeerde voor het volleybal bij de Spelen van Atlanta 1996. Van de FI op zijn identiteits kaart zijn er door de organisatie in Barcelona nog nog geen hon derd uitgegeven. De hoogste onderscheiding in bobo-land. Indrukwekkender nog dan die de IOC-leden zelf op de borst hebben. Daar zijn er nog altijd zo'n 400 van. De Bruin: „Ik wil maar zeggen dat ik deuren kan openen." Het lijkt er echter op dat het Nederlands Olympisch Comité de weinig Nederlandse bestuur ders, die nog op internationaal niveau bezig zijn, bewust ne geert. „Ik heb aan Hein Ver- bruggen (voorzitter van de UCI) gevraagd of met hem al contact was opgenomen. Het antwoord was nee." Zelfs bij de vele felicitatiepost ter gelegenheid van zijn herver kiezing als vice-voorzitter van de FIVB (met 202 landen groter dan de Verenigde Naties) ont brak een gelukswens van het NOC. „Slordig", noemt De Bruin dat. Twee uitnodigingen kreeg hij voor een bezoek aan het Holland-dorp. De eerste bereikte hem vier dagen nadat het bewuste etentje had plaatsgehad, met de post vanuit Nederland. De tweede kreeg hij een uur voor dat hij op de pier van Barcelona moest verschijnen. „Ze denken zeker dat ik me op zo korte tijd kan vrijmaken." De Bruin denkt dat de aan eenschakeling van zo veel slor digheden komt omdat hij op goede voet staat met Geesink. „Ik heb nooit onder stoelen of banken gestoken dat ik een veel betere verstandhouding heb met Geesink dan met Huibregt sen. Dat wordt me nu kennelijk niet in dank afgenomen." „Het IOC-lid Geesink is een kanjer, een hero in de interna tionale sportwereld", volgens De Bruin. „Maar één die wel de goede dingen zegt, maar niet al tijd op het juiste moment." Dat was de reden dat hij Geesink niet steunde in diens pogingen voorzitter van het Ne derlands Olympisch Comité te worden. Op die stoel kwam la ter de buitenstaander Huibregt sen te zitten. Van diens pogingen om Geesink uit het IOC te werken, zoals de voorzitter van de roei- bond Steinhauser heeft toege geven, heeft De Bruin geen weet. Hij houdt zich maar aan de ontkenning van het NOC. „Trouwens, ze hebben geen idee tegen wie ze aanblaffen. Die IOC-ers zijn koningen en keizers." barcelona ad heesbeen De ontdekkingsreis door olym pisch dromenland is voor het vrouwenvolleybalteam prak tisch voorbij. De Verenigde Sta ten wierp gisteravond in het Pa vello de la Vall D'Hebron te 'ho ge' drempels op voor een nieu we Nederlandse stunt, zoals zondag tegen China. Een rol in de halve eindstrijd bleek een brug te ver. Meer dan een vijfde plek, morgen, zit er volgens bondscoach Peter Muiphy op dit moment nog niet in. „Wij kunnen nog niet elk duel op on ze top spelen. Daarvoor missen we de internationale ervaring." Murphy doelde met die op merking niet alleen op het ge brek aan wedstrijden op dit ni veau. Ook de uitgebreide en grootschalige faciliteiten, die andere nationale formaties ter beschikking staan, leveren zo veel bruikbare know how op dat elke tegenstander daarmee op voorhand al op achterstand staat. Terry Liskevych, hoofd coach van de vrouwenploeg van de USA, heeft in Barcelona een technische staf om zich heen verzameld van ze*s man. Twee coaches, een scout op de tribu ne en drie assistenten, die in de zaal via draadloze telefoontjes in contact staan met 'de bank'. Actuele aanwijzingen van aller lei technische aard over de ei gen ploeg en de tegenstander worden op die manier razend- Ema Brinkman wordt na de uitschakeling van het vrouwen-volleybalteam getroost foto anp koen suyk snel overgedragen aan de met oordopjes gewapende stafleden aan de kant. Via bepaalde codes en tekens, zoals in het honkbal gebruikelijk is, worden die aan de speelsters doorgegeven. „Al les helpt", was de zuinige reac tie van Liskevych. De Italianen introduceerden deze wijze van analyse-over dracht op het Europees Kam pioenschap in Zweden in 1989. De wereldbond, de FIVB, greep destijds evenwel niet in. „Om dat", zo herinnert Piet de Bruin, vice-voorzitter van die federatie zich, „de tegenpartij er niet door werd benadeeld. Het is niet meer dan een strategisch tactisch wapen." Zeven jaar eerder stuitte Arie Selinger, nu tijdelijke coach van de mannen van Oranje, maar toen technisch gezagdrager van de Amerikaanse vrouwen, nog op onwillige bondsbestuurders. Op de WK in Peru werd het hem verboden gebruik te ma ken van dat soort 'oneerlijke' middelen. Inmiddels is het bij vele naties al gemeengoed ge worden. De Italianen zijn ande re landen inmiddels al weer een stap voor. Zij maken sinds kort zelfs gebruik van computers, die vanaf de tribune worden be diend en in een on-line verbin ding staan met de gebruikers aan de kant. „Binnenkort", Murphy, „gaan wij daar ook naar toe. Maar dat houdt in dat ik meer mensen nodig heb. Niet zo veel als die Amerikanen rondom zich heen hebben ver zameld. Je kunt wel 1001 neerzetten. De vraag is of dat zinvol is. Ik heb twee man (as sistent Guillermo Mariani en Bert Goedkoop, red.) tot mijn beschikking, maar ik zou er graag eentje bijhebben. Eventu eel een parttimer, die je naar behoefte kunt inzetten. Op dit niveau heb je dat domweg ge woon nodig." De hoeveelheid communica tiemiddelen, die de Amerikanen gisteravond met behulp van de NBC-televisiekanalen inzetten om Nederland uit te schakelen (11-15, 15-11, 8-15, 7-15) stoor den hem geenszins. Murphy: „Ach, denk je dat wij niets van die ploeg weten. Ik barst van de videobanden en analytische ge gevens. En van de tekens, die mijn speelsters gebruiken om elkaar te sturen, begrijpt geen enkele tegenstander iets." Murphy vond na afloop dan ook niet dat zijn team door de moderne techniek was versla gen. De sleutel om de deur naar de wereldtop definitief te ope nen, zo gaf hij aan, is meer trai nen én wedstrijden spelen op grote titeltoemooien. „Wij kunnen op deze Olympi sche Spelen niet al te veel pre tenties koesteren", meende hij. „Wij mogen blij zijn dat we, ge- iet op de krachtsverhoudingen in onze poule, de kruisfinales hebben gehaald. Voor de Ame rikanen bijvoorbeeld is dat niet genoeg. Zij komen voor een medaille en stralen dat in het veld ook uit. In dat soort landen wordt anders gewerkt. Na deze Spelen komen ze opnieuw met een ambitieus vier-jarenpro- gramma, gericht op Atlanta. Daar moeten wij ook naar toe. Vandaar dat Murphy zich er gert aan het feit dat zijn team zich waarschijnlijk weer via een Europees kwalificatiecircuit moet zien te plaatsen voor het Grand Prix-toemooi dat op de rol staat. „Op deze Spelen heb ben we toch laten zien dat we daar bijhoren", klonk het agres sief. „Het zou niet meer dan te recht zijn dat we op basis van onze prestaties een uitnodiging krijgen." Piet de Bruin zal daarvoor on getwijfeld zijn invloedrijke posi tie gebruiken, zoals hij dat ook bij vele andere gelegenheden al heeft gedaan. Tot die tijd moet Murphy op erkenning wachten. „Ik vind dat er hier uitstekend is gepresteerd. Na het bereiken van de laatste zes hebben we i ons doel verlegd naar een vijfde j plaats, omdat een medaille nog te ver weg ligt. Dat Heeft de druk van de ketel gehaald. Maar op merkelijk genoeg sloeg dat weer om in vermoeidheid. De dag na de verrassende winst op China was iedereen enorm prikkel baar. Met dat nieuwe fenomeen hebben ze nu ook kennis ge maakt. Ze zijn weer een erva ring rijker. Dat is in dit ontwik kelingsproces een belangrijke stap in de goede richting.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22