Monniken-leven leidt naar goud Olympische Spelen Ellen van Langen: 'Gelukkig kun je nog winnen op een boterham met hagelslag' WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1992 Ramp voor Bert Romp Barcelona In de euforie rond het goud van de springruiters, het eerste uit de historie, probeerde Bert Romp even vrolijk mee te dansen. Maar de wedstrijd was voor de hekkesluiter van het Ne derlands kwartet een kleine ramp. Beide keren zorgde hij met de dappere Waldo E voor het minste resultaat van de equipe, waar door hem een medaille werd onthouden. Alleen diegenen die werkelijk een bijdrage leveren aan de einduitslag, worden uitge nodigd voor een medaille. Bert Romp droeg zijn kruis waardig. „Beter zo, dan zilver met mij er bij", zei de sportman. ,,Ik kende de reglementen vooraf. Er zal overal wel een beetje bezuinigd en worden. Ik heb gewoon niet gepresteerd zoals ik had presteren." Zuidafrikaanse medaille na 32 jaar Barcelona Wayne Ferreira en Pete Norval hebben zich gisteren verzekerd van de eerste olympische medaille voor Zuid-Afrika sinds 32 jaar. Het duo plaatste zich in het tennistoernooi voor de halve Finale van het mannen dubbel. Brons is zeker, zilver en goud mogelijk. Ferreira en Norval versloegen de Roemenen Cos- ac en Pescariu in de kwarteindstrijd met 6-0 6-3 6-2. In het indi viduele toernooi zijn de vier deelnemende Zuidafrikanen vroeg tijdig uitgeschakeld. Nelli Cooman terug naar Nederland Barcelona Nelli Cooman is gisteravond derland. De sprintster die maandag tijdens de training spierscheuring opliep en in de 4xl00-meterploeg wordt vervan gen door de Haagse Karen van der Kooij, wil zo spoedig mogelijk behandeld worden Lewis zaterdag in estafette-ploeg Barcelona Carl Lewis loopt zaterdag normaal gesproken toch in de Finale van de vier keer honderd meter estafette in het atle- tiektoemooi. De Amerikaanse coach Mel Rosen zegde de zes voudig olympisch kampioen dat maandagavond toe. In de ploeg kwam een plaats vrij, nadat Witherspoon bij de halve Finale van de 100 meter met een achillespeesblessure uitviel. In de eerste ronde van het estafette-toernooi zal de opengevallen plaats wor den ingenomen door James Jett. Daarna komt Lewis in beeld. Het team dat in de eindstrijd zal moeten lopen zal daardoor be staan uit Mike Marsh, Leroy Burrell, Dennis Mitchell en Carl Le- Krabbe en Breuer weer positief Barcelona De toekomst van de Duitse atletes Katrin Krabbe en Grit Breuer wordt steeds onzekerder. Volgens het Duitse sport persbureau SID zijn de twee atletes bij drie recente dopingcon troles positief bevonden. In de urine van de twee atletes zijn sporen van anabolica aangetroffen. Het gevonden middel heet Clenbuterol, soms ook koemest. Tot op heden is nog geen con tra-expertise verricht. Laat de contra-expertise hetzelfde resul taat zien, dan zullen beide atletes volgens de regels van de IAAF voor vier jaar worden geschorst. De controles werden uitgevoerd in het trainingskamp te Zinnowitz en in Neubrandenburg, de woonplaats van Krabbe en Breuer. Na de eerste controle besloot Krabbe af te zien van een start in Barcelona, na de tweede maak te ze bekend dit seizoen niet meer te starten. Krabbe is wereld kampioene op de 100 en 200 meter, Breuer is Europees titel- houdster op de 400 meter. Cubanen vrezen stroomstoring havana De Cubanen doen schietgebedjes dat het electriciteits- net de komende dagen geen storingen zal vertonen. Heel Cuba wil per televisie getuige zijn van de oeslissende wedstrijden in het olympisch honkbaltoemooi. Cuba is sterk favoriet voor goud. Sinds begin juli draait de overheid de knop regelmatig om teneinde energie te besparen. Op verzoek van de honkbalsup porters, zo ongeveer de gehele Cubaanse bevolking, zijn de energie-onderbrekingen voorlopig uitgesteld. Op onverwachte momenten worden de Cubanen niettemin door stroomstorin gen overvallen. Arrese en Tsjerkasov bij laatste vier Barcelona Voor Jordi Arrese blijkt 't Melkhuisje de ideale voor bereiding te zijn geweest voor het olympisch tennistoernooi. Op de eerste zondag van de Olympische Spelen verloor hij in Hil versum in de finale van Karei Novacek uit Praag. In 't Gooi miste hij de hectiek van de Catalaanse hoofdstad. Hij bereidde zich in alle rust voor en drong als enige Spaanse deelnemer door tot de laatste vier. Door zijn zege op de Mexicaan Lavalle (6-1 7-66-1) is hij in ieder geval zeker van een bronzen medaille. Lavalle had in de eerste ronde Jan Siemerink uitgeschakeld. Op zijn weg naar de eindstrijd is de Rus Tsjerkasov het laatste struikelblok. De Moskoviet (22) ontdeed zich in een slopende vijfsetter van de Braziliaan Oncins, de man die Koevermans in de derde ronde van het gravel sloeg. Tsjerkasov, in '91 en '92 winnaar van het toernooi in Moskou, is na Ivanisevic (4) de hoogst geplaatste speler (13). Ivanisevic werd gisteren zeker van twee medailles. Na zijn plaats in de halve Finales van het enkelspel, tegen de Zwitser Rosset, bereikte hij met Goran Prpic ook de laatste vier in het dubbel. Jan Tops 'vliegt' op Top Gun over de hindemissen, op weg naar het goud. Tot twee keer toe maakte Piet Raymakers een nood sprong drie meter de diepte in; zijn paard stond toen al lang op stal. Eerst, met een sigaar in de mond, om Jan Tops over de sloot te schreeuwen. „Voor als die bok zelf even twijfelt." Later, na een stembanden-verwoestende oerkreet, om Jos Lansink in zijn armen te sluiten. barcelona paul berkhout gpd-verslaggever Brok in zijn keel: „Wat een mooi ventje, wat een wereldjockey." Het mooie ventje had juist de gouden nulronde op het score bord gebracht. Nam zijn cap af en grijnsde de oververhitte me nigte toe. „Hier hebben we vaak aan gedacht, niet?" Ja, aan deze eerste olympische titel voor het paardenland had het supertrio De springruiters van Oranje stonden op de Koninklijke Polo club schouder aan schouder. Zij vormden een team, ongelooflijk maar waar, een echt hecht team. Drie zo verschillende per soonlijkheden, met hun eigen eigenaardigheden en hun eigen bijzondere gaven. Raymakers de positivo, de geestdriftige. Tops de eigengereide, de laco nieke. En Lansink, tsja, Lansink was weer eens op zijn best zoals altijd op moeilijke momenten. Koud als de noorderwind en sterk als Atlas, zo droeg hij de équipe naar de verlossende fi nish. Holland sprong naar goud. „Hiervoor hebben we geleefd als monniken", sprak Rayma kers. „Nou, toch bijna." De tennissers ondernamen de tocht naar' de Olympus als toe risten, zij vinden Wimbledon belangrijker. Het trio springrui ters zal niet veel minder verdie nen, maar richtte zich wel een jaar lang op deze dag. „Ons hele programma was er op afge stemd", wist Lansink, een onbe rispelijk stuurman. „Alles werd voor deze Spelen gespaard", meende Raymakers. „De hele winter en de lente is door Jan, Jos en mij hier bekwaam naar toe gewerkt." Dat het de Europese kam pioenen van 1991 zou lukken, leek vooraf een mirakel. Bonds coach Hans Hom, een van de belangrijkste pijlers onder het succes, zag zuchtend hoe het pad naar Barcelona bezaaid was met keien en kuilen. Het zoeken naar een sterke vierde man kostte hoofdbrekens. Lansink brak zijn been en hij was amper hersteld van het ernstig letsel of zijn paard Egano moest de zie kenboeg in. Tops' springwonder Top Gun stond plotsklaps kreupel op stal en de patiënt kon slechts met het stoom en kokend water van tovenaar Leo de Backere weer op de been worden gebracht. Vier dagen geleden werd Top Gun zelfs afgekeurd in eerste in- v stantie, toen Tops hem wat al te nerveus bij de dierenarts voor leidde. „Het leek allemaal voor bij", zei Raymakers. Maar een dag later was niets meer mis. Het supertrio was er klaar voor en onmiddellijk favoriet. „Door al die twijfels heeft dit goud voor mij extra glans", zei Hom. Doorgaans koel, maar nu bijna zo bewogen als zijn vrouw, die Jos voor het oog van de came ra's vol zoende. Zodat gisteren de wereld het beste te zien kreeg van wat hip pisch Nederland momenteel te bieden heeft. Drie superruilers, ieder op zijn eigen manier. En drie onverslaanbare paarden. „We hebben het geluk dat de krachten juist op dit moment zijn gebundeld", meende Tops. „Paardenkwaliteit en goede mi ters, dat biedt de enige kans." Ruiters uit de Nederlandse rij school. En paarden die zijn ge fokt voor goud: opgevoed en za delmak gemaakt om te schitte ren in de ring. Lansinks maatje in de piste bewees al vaker reuzesprongen te kunnen maken. Het beest verzeilde anderhalf jaar geleden op stal in Oud-Ootmarsum. Was eerst door een Belgisch rui tertje voor 150.000 gulden ver kocht aan de Spanjaard Marti nez de Irujo. Toen Egano zijn kunstje niet meer wilde doen, kwam hij kuren bij Lansink. Zijn baas Hom hapte na enig aarze len toe en heeft nu een paard dat straks miljoenen opbrengt. In Barcelona maakte het dier geen fout en is Lansink de man voor nog eens goud, maar dan in zijn eentje. „Die favorietenrol doet mij niks", zei hij zelfbe wust. En Egano evenmin. Raymakers trof zijn huidige vriendin aan in de stallen van Leon Melchior. Daar verhuisde het gevoelsmens uit Asten- Heusden anderhalf jaar geleden naar toe om aan een nieuw be staan te beginnen. Dertig paar den heeft de bedrijfsleider nu onder zich en Ratina is de mooiste. De merrie heeft pit, vandaar dat de hittegolf op de poloclub Raymakers goed van pas kwam. „Dan kalmeert zij Top Gun was in de aanloop naar Barcelona het langst een twijfelgeval. Maar Hom heeft nooit overwogen om een van de beste paarden ter wereld buiten zijn equipe te houden. „Omdat je voor zo'n wedstrijd super- paarden nodig hebt", zei ruiter Tops, die het kostbare bézit stuurt voor zijn Mexicaanse za kenvriend Romo. „We hebben er veel voor moeten doen om hem Fit te krijgen." De Backer moest het haperende kniege wricht inspuiten met speciale vloeistof. Tops: „Het was kort dag. Maar beter dan vandaag had-ie niet kunnen springen. Dat paard straalt zo veel zelfver trouwen uit, dan geeft hij mij gewoon een goed gevoel. Ik ben nooit bang geweest dat het niet zou lukken. Ik was geconcen treerd, maar nooit zenuwach tig." Raymakers, met een knip oog: „Jan had echt een peen- fout. Maar het was een geluk dat ie hem zelf niet hoorde val len...." Zo'n mooi stel had geen schrik van de fragiele hindemis sen die her en der in de zand bak waren neergevallen. Voor vijftienduizend toeschouwers, onder wie een klein maar luid ruchtig Oranje-legioen, leken de obstakels nog iets kleiner, maar gek genoeg alleen voor Neder land en het verrassende Oos tenrijk. De mede-favoriete Fransen, Engelsen en Duitsers werden ontluisterd. Raymakers: „We keken elkaar vooraf aan en zei den: dat lijkt ons niet zo moei lijk. Het zag er een beetje lullig uit, maar voor ons ideaal. Sober, zonder bloemen, stenen of kas telen in de ring. Niets kon onze paarden afleiden." Zodat Raymakers, Tops en Lansink souverein tot bij het erepodium konden marcheren, koplopers van begin tot het eind. Het had veel energie gekost en het was een groot risico om in de fout-gevoelige paar- desport alles te zetten op dat ene moment. Maar het ver zwaarde slechts het gewicht van het goud. En de week is nog niet Injectienaalden in Olympisch Dorp barcelona gpd Slordig weggeworpen injectie naalden, die door schoonma kers in de kamers van atleten zijn aangetroffen, en lawaai door soms dronken atleten heb ben voor ernstige onrust ge zorgd in het Olympisch Dorp. Het hoofd van het dorp, Ar mando Calvo, heeft de inciden ten bevestigd en politie-agenten in het dorp gestationeerd om de orde te bewaren. Overtreders kunnen vanaf nu rekenen op disciplinaire maatregelen. Ook de vondst van injectie naalden heeft bij het IOC en het organisatiecomité COOB tot enige verontrusting geleid. Vol gens het hoofd van de medische commissie van het IOC, prins Alexander de Mérode, hebben schoonmaaksters geklaagd over de naaiden. Een van hen heeft zich ook geprikt aan een naald en heeft zien daarna onmiddel lijk op AIDS laten onderzoeken. Volgens De Merode bestaan er vooralsnog geen aanwijzin gen, dat de injectienaalden ge bruikt zijn voor doping. Een van de naalden is onderzocht èn blijkt een vitamine-preparaat te hebben bevat. barcelona frans dreissen Ellen van Langen intens genietend op het erepodium. The day after the night before stond ze al weer met beide benen op de grond. „M'n droomwereld hield op na het ererondje." foto epa gpd-verslaggever Het Holland House vormde gisterochtend een oase van rust. De meeste sponsors en bobo's lagen nog op één oor. Zij sliepen hun roes uit na een lange, zwoele nacht, waarin stevig werd geklonken op de aller eerste Nederlandse gouden plak. Feestneus Ellen van Langen, de carnavaleske avond tijdig ontvlucht, koesterde zich ondertussen in een heerlijk ochtendzonnetje. Ze sprak alweer vrolijk over de toekomst, over het verzilveren van goud en over de boterham met hagelslag. Ze genoot in stilte van de nist. „Nu kan het nog. Wie weet wat me aan het einde van de week nog allemaal te wachten staat." Drie uur nachtrust had ze slechts gehad. Bij haar thuiskomst in het atletendorp werd ze opgewacht door vriendin en kamergeno te Christine Toonstra. „Enkele minuten la ter kwamen ook die andere meiden even buurten. Petra «Huybrechtse en Jacqueline Poelman. Het werd nog heel gezellig op de kamer. Die gouden medaille heeft iedereen wel honderd keer in handen gehad." De ochtend na die fantastische avond daarvoor werd Ellen van Langen, de enige serieuze sportster uit de familie, met een heerlijk gevoel wakker. „Het was een heel gekke gewaarwording. Ineens dacht ik weer aan die plak en voelde ik me heel blij." Stapels post kwamen er binnen. En een koninklijke felicitatie. Simpel en zonder franje. Gewoon uit het fax-apparaat. 'Van harte gelukgewenst met de medaille en het record'. Was getekend, Beatrix en Claus. „Er komt de komende weken ongetwij feld veel op me af. Ik heb echter nog geen idee wat ik me daarbij moet voorstellen", klonk het op een oer-Hollandse, nuchtere toon. „Of ik in een droomwereld leef? Nee, die hield op bij het ererondje." Ellen van Langen was enkele uren na de wonderlijke atletiekepos weer helemaal zichzelf. Vrolijk en nuchter. „De waarde van goud? Van Monique Knol weet ik dat er heel weinig verandert." Atletiekgoud betekent niet altijd roem. En voor velen zeker geen fortuin. „Maar we zouden stom zijn als we er niet alles uit zouden proberen te halen", sprak trainer Frans Thuys. „Ik heb nauwelijks nog voor geld gelopen. In de toekomst wil ik wel wedstrijden doen die ik zelf leuk vind", zegt de voormalige voetbalster. „Wel of geen succes. Het gaat me puur om de sport, al zullen we uiteraard ook de commerciële kanten bekijken. Maar niet puur omwille van de poen." De marktlcwaarde, voorheen geschat op circa 5000 gulden per Grand Prix-optreden, zal zich verveelvoudigen. Winkeliers zullen de (her)opening van hun zaak met de gou den knip van Van Langen willen bekronen. Populaire televisieprogramma's zullen met haar aanwezigheid willen pronken. En in halige managers zullen haar gouden bergen beloven. De post-olympische Grand Prix-cyclus dient zich aan. Keulen, Brussel. Zurich. In september staat de wereldcup in Havanna op het programma. Meetings in het teken van de revanche. Van het Grote Geld. De parade van de kampioenen. Veel heisa, veel EUen van Langen heeft er wel zin Vrienden Ik ben neergestreken in wat voor twee weken de hoofd stad van de wereld is. Bar celona dus. Vanaf de grensover gang word je iedere minuut op allerlei manieren met de Spelen geconfronteerd. Het eerste bezoek aan het hoc- keystadion maakte ook al duide lijk dat hier een echt evenement i de gang is. 'Sold out'stond er op de bordjes. Zo moest ik mij voor het eerst van mijn leven op de zwarte markt begeven om hockey te kunnen bekijken. In een fantastische ambiance plaatsten de uitvinders van de techniek, Pakistan, zich ten kos te van Duitsland en Spanje na dat onze eigen ploeg zich ook al gekwalificeerd had. De Nederlandse vrouwen zijn voor het eerst in de historie van het hockey niet gekwalificeerd, net zo min als olympisch favo riet Australië. Treurig voor de dames, maargoed voor de over leving van dehockeysport op langere termijn, die gebaat is bij een verbreding van de te smalle top. Verbreiding van de sport, daar is het tenslotte ooit mee be gonnen. De medaillestand doet geloven dat men in die opzet nauwelijks geslaagd is. Toen ik bij de 800 meter dames een dame met stopivatch in de hand zag vertrekken, vroeg ik me echter ook zeer af, in hoever re ik deze folklore nog leuk moest vinden. Verbreiding van de sport, vrienden voorliet le ven, allemaal dekmantels voor een groot commercieel evene ment, waarin winnen het enige is dat telt. En gewonnen hebben we. Bron zen in overvloed, redelijk wat zilveren, maar nu zelfs twee ech te gouden plakken. De 'koningin der sportenleverde Neder la tui voor twee weken een koningin- ad interim: Ellen van Langen. Wie op een loopnummer goud wint, verdient een standbeeld. Niet wachten tot de laatste avond van het jaar om doorge stoken jury's te laten beslissen. Sportvrouw van het jaar, ont vangst op Huis ten Bosch en rondrit door de woonplaats. Zo snel mogelijk liefst. Vieren moet zij het. Trots moet er bij zijn, 'zonder te relativeren. In de rook van de Spelen vertoevend, word je bedwelmd door de sfeer, waardoor de wereld verderop even stil staat. Sport, sport, olympische sport In iecler hotel, ieder restaurant en terugkerend in ieder gesprek. De Nederlandse ploeg aanvan kelijk mager presterend, ver dient langzamerhand groot res pect. Als ik schrijf, word ik iedere seconde afgeleid om te kijken hoe het afloopt met onze eigen springruiters in kansrijke posi tie. Dan denk ik aan Vanderlijde in de medaillerace en aan onze hockey'ers met kansen op ereme taal Hier, in het centrum van de sport, krijgen zij allen de waar deringdie ze echt verdienen. Omringd door mede-atleten en sportliefhebbers, die weten hoe veel zij ervoor gedaan hebben. Niet te veel relativeren met jour nalisten. Geen last van met el kaar in humorwedstrijden ver strikt rakende tv-reporters, quasi on tspan nen gen ietende /xtli tici en handige op de eerste rij zit tende zakenlui. In hun eigen dorp kunnen ze zijn en blijven wanneer ze willen om zich te concentreren op hun evenemen- Slechts voorde prestaties komen ze af en toe even naar buiten, om na afloop weer terug te vluchten naar die oase van rust. De pure sportsfeer uit dat dorp is voor velen misschien wel het grootste goed van de Olympische Spelen. Een traditie die altijd ge- ha ndl waf d dient te worden. En als maandag de olympische bal lon is doorgeprikt en ook voor alle deelnemers het normale le izen weereen aanvang neemt, zullen zij er op stille momenten nog vaak even aan terugdenken. En het motto van de Olympische Spelen komt voor hen nog één keer naar boven. In zo'n dorp ben je vrienden voor twee we ken. Vanuit het niets naar de wereldtop. Bin nen zes jaar heeft de in Oidenzaal geboren atlete een emome reputatie opgebouwd. Ze denkt aan een wereldrecord op termijn. Over een, twee jaar. „In de eerste ronde is nog winst te halen." Hoogmoed? „Iemand heeft ergens een streep getrokken. Een li miet gezet. Daar richten we ons op." De toptijd van Jarmila Kratochvilova (1.53.28), daterend uit 1983, is altijd omge ven geweest door een waas van geheimzin nigheid. Zoals alle topprestaties in de atle tiek van tegenwoordig per definitie ver dacht zijn. Het is een doem, die wellicht nooit meer zal verdwijnen. „Ik ben blij dat ik naar de dopingcontrole ben geweest. Dan weet ik dat anderen dat ook moeten", zegt Van Langen. „Ik prijs me geluldcig dat ik nooit een pilletje heb aange raakt. Dat ik die 800 meter puur op een bo terham met hagelslag kan lopen.' De Am sterdamse is een vurig pleitbezorgster voor de bloedtest. „Eigenlijk zou elke potentiële kandidaat gecontroleerd moeten worden."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21