'Ik wil graag actief blijven' Voorschotens pr-bureau prijst Kanaaltunnel aan Stand van Zaken Groot project Smitsloo in Amsterdam WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1992 Gepensioneerde managers uitgezonden naar Derde Wereld Via het PUM (Programma Uit zending Managers) worden sinds 1978 gepensioneerde managers naar Derde-Wereld landen uitgezonden. In princi pe kan elk bedrijf uit de pu blieke of private sector dat niet in staat is managers in te hu ren op commerciële basis een beroep doen op de organisatie. De 'consultants' ontvangen geen salaris voor hun werk, dat gemiddeld twee tot drie maanden in beslag neemt. Sinds haar oprichting werden via het programma managers uitgezonden naar meer dan 40 verschillende landen. Momen teel werken ongeveer 200 mensen in 30 naties. Sinds eni ge jaren is de organisatie ook actief in Oost-Europa. PUM is een initiatief van net Neder lands Christelijk Werkgevers verbond (NCW). De organisatie werkt samen met de ministe ries van ontwikkelingssamen werking en economische za ken. PUM is bereikbaar onder nummer 070 - 3519610. De 59-jarige Oegstgeestenaar Lou j. Mooring deed vorig jaar zijn eerste klus voor het PUM. „Dat was in Indonesië, op een ingenieursbureau in Djakarta. Dat bedrijf moest een kunst- rnestproject van 230 miljoen dollar uitvoeren, een zoge naamd EPC-project. Daarbij doet het bureau alles zelf, je maakt het ontwerp, je bestelt de apparatuur en je bouwt de be stelde installatie." Mooring begaf zich met zijn advieswerk op bekend terrein. Ruim dertig jaar werkte hij bij oliemaatschappij Shell, waarvan twintig jaar in het buitenland. Hij begon op zijn 22ste bij Shell en na 31 jaar ging hij met ver vroegd pensioen. Twintig jaar Lou J. Mooring: „Ik vind PUM een goed voorbeeld van het juiste gebruik van ontwikkelingsgeld. Degene die wordt uitgezonden ziet in de praktijk hoe dat geld wordt gebruikt." foto jan holvast werkte de Oegstgeestenaar in het buitenland, voornamelijk in japan, Curasao en Singapore. Werktuigbouwkundige Mooring werkte aanvankelijk als proces-technoloog, maar na een cursus chemische technolo gie ging hij zich steeds meer met 'project management' rond de bouw van olieraffinaderijen bezighouden. Datzelfde deed hij voor het PUM ook bij het Indonesische ingenieursbureau. „Ze vroegen om assistentie bij 'project management'. Dat zou je het beste kunnen omschrij ven als de begeleiding van alle aspecten van een project, van het eerste ontwerp op de teken tafel tot de bouw van de instal latie,". De ontvangst in Indonesië noemt Mooring erg positief. „Ik kwam terecht bij een jonge maatschappij, waar veel jonge mensen werken die net van de universiteit komen Hun ar* beidservaring beperkt zich tus sen de twee en tien jaar en dan kan het zinnig zijn als er ie mand met een respectabel aan tal jaren ervaring advies komt geven." Gebrek aan ervaring wil zeker niet zeggen dat het Indonesi sche personeel niet bekwaam zou zijn, verzekert Mooring. Wel moest hij wennen aan de manier waarop de Indonesiërs omgaan met onderlinge ver houdingen. „De mentaliteit is compleet anders, een beslissing nemen kost bijvoorbeeld erg veel tijd. Een Indonesiër zal niet snel harde woorden gebruiken of met zijn vuist op tafel slaan. Ook niet in relatie tot een klant." Pas vier jaar na zijn pensioen kwam Mooring met het PUM in contact. „Daarvoor had ik er ook niet zo'n behoefte aan," er kent hij. „Ik heb altijd hard moeten werken, ik was veel op reis en dan kom je weinig toe aan de dingen die je graag zou willen doen, zoals lezen en met hobby's bezig zijn. Ik kende Eu ropa niet, ik kende Nederland niet eens." Met een paar oud-collega's vertrok hij begin dit jaar naar Tsjechoslowakije. Doel van de missie was te bekijken hoe een raffinaderij schoner en efficiën ter zou kunnen werken. „De lucht- en watervervuiling is daar ten hemel schreiend en wij wil den kijken of we daar iets kon den doen. Via die missie werd ik op het spoor van het PUM ge- Technische veranderingen Volgende maand hoopt Mooring weer naar Oost-Euro pa (Roemenië) te vertrekken, nu namens het PUM. Het reisdoel is een raffinaderij ten noorden van de hoofdstad Boekarest. „We gaan met een ploeg van vier mensen bekijken wat kan worden verbeterd op het gebied van opbrengst, veiligheid en milieu. Via kleine technische veranderingen kun je vaak al veel verbeteren." Het verwijt dat het PUM inge nieursbureaus en andere bedrij ven het brood uit de mond zou stoten met haar activiteiten is volgens Mooring niet terecht. „Het werk dat wij doen zou an ders niet gedaan worden, om dat ontwikkelingslanden com merciële tarieven voor ons soort advieswerk niet kunnen beta len." De Oegstgeestenaar vindt het jammer dat maar weinig men sen van het bestaan van het Programma Uitzending Mana gers afweten. „Ik vind PUM een goed voorbeeld van het juiste gebruik van ontwikkelingsgeld. Degene die wordt uitgezonden ziet in de praktijk hoe dat geld wordt gebruikt." Ook persoon lijke motieven spelen een rol: „Ik wil graag actief blijven, als 59-jarige ben ik nog te jong om niks meer te doen. En een full time job wil ik niet meer, daar voor geniet ik te veel van de vrijheid als gepensioneerde." Pr-mannen V. de la Vieter (I) en T. de Roo (r) met de trein die Nederlandse (vracht)auto's nië moet brengen: „De Shuttle stinkt niet en je komt er geen voetbalvandalen tegen". 'Geen voetbalvandalen in Shuttle-trein' VOORSCHOTEN PAUL V Terwijl Fransen en Engelsen vol ongeduld op de Kanaaltunnel wachten, kijken Nederlanders de kat uit de boom. Is die tun nel niet wat ver weg?, vragen ze zich af. En: loopt de financiering niet verschrikkelijk uit de klau wen? Het is aan het Voorscho- tense public-relationsbureau Van Hulzen om die twijfels weg te nemen en Nederland warm te maken voor de (vracht) auto treinen die vanaf volgend najaar door de tunnel gaan razen. Met de termen 'gemak', 'comfort' en 'wereldwonder' moet dat luk ken. Gemak: waar je je ferry of ho vercraft maanden van tevoren moet boeken, kun je met je auto of vrachtwagen zó de Shuttle- trein oprijden. Overdag komt-ie iedere vijftien minuten of ieder half uur en 's nachts eenmaal per uur. Om bij de tunnel te ko men, hoef je niet door krappe havensteden te ploeteren, maar volg je gewoon de snelweg. De 'ondertocht' kost 35 minuten, het in- en uitladen twintig mi nuten, compleet met douane afhandeling. „Het woord wóch- ten willen we niet meer ken nen", zegt pr-man V. de la Vie ter dan ook. Comfort: „De Shuttle stinkt niet en je komt er geen voetbal vandalen tegen. In plaats daar van sta je in een keurige garage coupé, met vijf andere auto's en hun passagiers. Een boot tole reert mensen, wij zijn ingericht op mensen", zegt de woord voerder. Techniek: Nederlanders hou den van technische hoogstand jes en de 50,5 kilometer lange tunnel is een 'wereldwonder'. Voor de gewone man brengt hij een snelle vakantie in Groot- Brittannië dichterbij, de vracht rijder hoeft niet bang te zijn dat hij door een klein oponthoud een dag verliest Dat is niet al leen zonde van zijn tijd, maar ook van zijn bederfelijke vracht. Grootste angst Tegenover deze pluspunten, zetten critici steevast enkele 'minnetjes'. Hoe zit het bijvoor beeld met de veiligheid? „De grootste angst leeft bij mensen die denken dat de tunnel op de In de ramingen is Eurotunnel ervan uitgegaan dat het kaartje even duur wordt als een kaartje voor een ferryboot. Het aantal autopassagiers zou van 13 miljoen in het eerste jaar naar 18 miljoen in 2003 en 23 miljoen in 2013 moeten stijgen. Het aantal tonnen vracht zou van 8 miljoen bij de start naar 15 (in 2003) en 22 moeten (in 2013). Verwacht wordt dat de rechtstreekse treinen van NS en zustermaatschappijen iets meer passagiers en iets minder vracht zullen vervoeren. Als deze ramingen werkelijkheid worden, is de investering van hooguit 28 miljard in 42 jaar terugverdiend, terwijl de 650.000 aandeelhouders in 1999 voor het eerst dividend in hun handje krijgen. Vanuit Nederland i ld gingen vorig jaar 1.070.000 mensen naar Groot-Brittannië, de helft per boot en de helft per vliegtuig. De tunnel wil mensen lokken die nu varend de overkant ha len, bang zijn voor boot of vliegtuig of buiten de boot zijn ge vallen bij het boeken. 'Nederlandse' ramingen worden niet vrijgegeven, al is duidelijk dat vooral veel van onze vrachtrij ders wordt verwacht Ach tien procent van de Europese vracht wordt door Nederlandse vervoerders naar Groot-Brittannië gebracht Ze staan daarmee op de derde plaats. bodem van de zee ligt en er wa ter in komt als je er 'een gaatje' in prikt", zegt De la Vieter. „In werkelijkheid rijdt de trein door de rotsbodem, waar drie tun nels zijn uitgehouwen: twee tunnels voor de treinen en een voor onderhoud en hulp bij ca lamiteiten. De veiligheidseisen zijn veel strenger dan bij een ferryboot. De tunnel is echt ge bouwd voor de 21ste eeuw." Van een ander minnetje, de geringe tijdwinst, geeft hij toe dat het een minnetje is: ook als alles meezit, wint de automobi list niet meer dan twee uur. Het is namelijk al snel drie uur rij den naar de Franse kant van de tunnel. De zekerheid, het ge mak en het comfort moeten dat echter meer dan goedmaken: „In feite brengt de tunnel een prachtig vakantie-eiland binnen handbereik". Over de financiering hoeft in te zitten. De beschikbare 28 miljard gulden is zeker voldoen de om de kosten te dekken, be nadrukt De la Vieter. Er is alleen wat onenigheid over de vraag wie de extra bouwkosten moet dragen. De bouwers of Eurotun nel, het bedrijf dat de tunnel èn de autotreinen 'runt'. Alleen de gewone treinen, die vanaf 1994 door de tunnel gaan, zijn in handen van nationale spoor wegbedrijven. Steekproeven leren dat twin tig procent van de Nederlanders vooraf 'ja' zegt tegen de tunnel en de treinen die er doorheen gaan. Van Hulzen richt zich op de zeventig procent die het eerst nog moet zien. 80 procent aarzelaars en nee-zeggers lijkt heel wat, maar volgens het pr- bureau is dat normaal bij nieuwtjes. „Voor het vliegtuig waren de mensen in het begin ook bang", zegt T. de Roo, di recteur van het oudste pr-bu- reau van Nederland (uit 1950). Zijn twaalf personeelsleden tellende bureau gaat dan ook met lrisse moed de journalisten en reisorganisaties vertellen hoe geweldig de Shuttle is, onder steund door supersnelle snoepreisjes. Voor de tv-spotjes en reclamecampagnes van vol gend najaar worden aparte re clamebureaus ingehuurd, al zullen die nauw samenwerken met de Voorschotenaren. Tot er verkoopkantoren voor de (vracht)autotreinen komen, doen de Voorschotenaren ook commercieel hun zegje. Ook vergaderingen en financiële persconferenties vinden plaats in het bureau aan de School straat 174. Hoeveel een ritje met de pen- deltrein gaat kosten, maakt Eu rotunnel pas vlak voor de ope ning bekend. Nu kan het pr-bu reau de ene beller per dag niet meer vertellen dan dat de prijs 'concurrerend' zal zijn, hetgeen niet automatisch hetzelfde is als 'goedkoper'. „Ik werk alleen op afspraak, dan kunnen mensen voor af een ontwerpje uitzoeken. Eerst maak ik een carbon- afdruk op de huid, dan kan de klant in de spiegel kijken of het bevalt. Daarna smeer ik uierzalf op die afdruk vaseline kan ook om de huid soepel te houden. Dan pas begin ik de tattoo aan te brengen met een ma chientje. Een tattoo-machine is een apparaatje waarin naaldjes zitten die heel snel op en neer gaan. Bij elke inslag in de huid laten die inkt achter in de lederhuid, vlak onder de opperhuid. Tijdens de behandeling veeg ik de overtollige inkt steeds weg en doe ik weer nieuwe zalf op de huid. Pijn lijk is het aanbrengen niet, het is eerder een irritant, branderig gevoel. Het hangt ook af van de plaats, de huid op de rug bijvoorbeeld is gevoeliger dan die op de arm. Ie moet niet langer dan drie uur achter elkaar wer ken, dan wordt de huid moe, dat voel je. Je hebt verschillende soorten tattoo-machines. Hier heb ik er bijvoorbeeld een die met drie naalden tegelijk 16.000 gaatjes per minuut maakt. Vroeger ging dat alle maal met de hand, puntje voor puntje. Tegenwoordig is er een bond van tattoo-eerders die streng op hygiëne controleert. Vroeger kon iedereen die het wilde mensen gaan verminken want daar kwam het in de praktijk vaak op neer. Ik werk altijd met een compleet gesteriliseerde naald en ik gebruik ook veel wegwerpspullen: zalf, inktpatronen, naalden, dat is al lemaal eenmalig gebruik. Ik werk niet op iemands handen en gezicht, dat doe Sommige mensen denken dat ze door mechanisatie en arbeidsverdeling zijn verdwenen, maar ambachtslieden bestaan nog steeds en ze maken een breed scala aan produkten. Wat maakt hun arbeid zo bijzonder? Daarover verteilen ambachtsleiden uit Leiden en omgeving in deze rubriek. Vandaag E. (Eus) de Bruin (36), beter bekend als Tattoo Eus die in zijn atelier aan de Vliet in Leiden ai menige huid van een levenslange versiering voorzag. „Tegenwoordig krijg ik alle soorten klanten. Ook mensen in driedelig pak met een diplomatenkoffertje." ik een beetje om mensen tegen zichzelf in bescherming te nemen. Het zijn plaatsen die je op straat niet kunt bedekken, terwijl iedereen er naar kijkt. De meeste ta toeages die in ziekenhuizen wórden weggehaald zijn die op hoofd en handen. In principe is ieder onderwerp mogelijk, ook een ei gen ontwerp. Ik heb hier boeken waarin alles bij elkaar 15.000 afbeeldingen staan. Negen van de tien mensen bekijken ze ook allemaal: je zoekt altijd naar een plaatje dat nog mooier is, want het staat er voor de rest van je leven op. Naast indianen zijn Keltische motieven popu lair op het moment. Kenmerkend daarvan is een inge nieus vlechtwerk van lijnen. Het hoeft niet direct iets voor te stellen, daardoor wordt het door veel mensen gezien als een tijdloze tatoeage. Vroeger was het aanbod beperkt tot een paar hon derd, vooral adelaars, roosjes, vlindertjes en het zee- mansgebeuren. Het grotere aanbod komt door vrou wen, want vroeger waren het haast alleen mannen die een tatoeage namen. Ik krijg tegenwoordig alle soorten klanten, ook mensen in driedelig pak met een akten- koffertje. Zo'n figuur heeft het dan wel op een onzicht bare plek, terwijl je bij de stratenmaker die in zij t-shirt op straat loopt de tattoo eerder ziet zitten. Dat verte kent het beeld. Er is geen school voor tattoo. Ik ben grafisch ontwer per geweest. Dat kwam van pas, want je moet in dit vak op zijn minst goed kunnen tekenen en veel oefenen. Ik was zelf mijn eerste slachtoffer, ik heb met tattoo-ma- chines op mijn eigen been geoefend. Daarna wilden vrienden wel en na verloop van tijd weet je: dit lukt me. Je hebt ook mensen die oefenen op een stuk huid van een varken, dat kan ook. Een andere manier om het te leren is via het oude leerling-meester systeem. Iedere huid is verschillend. Ik heb eens een oude Kat- wijker gehad, 72 was die man. Hij had zijn hele leven op zee gezeten, zijn huid leek wel perkament. Maar dat is goed om in te tatoo-eren, zo'n hele strakke. TEKST: ERIC JAN WETERINGS FOTO: HIELCO KUIPERS De Leidse bedrijfsmakelaar Menno Smitsloo heeft een groot project tot stand gebracht in Amsterdam. Op het terrein van de Lintmij, een onderdeel van Hokatex, verrijst een kantoor pand met een vloeroppervlakte van 32.000 vierkante meter. Met het project is een bedrag ge moeid van 140 miljoen gulden. Smitsloo zegt zes jaar bezig te zijn geweest om een wijziging van het bestemmingsplan voor elkaar te krijgen. „Met steun van een jurist, een stedebouw- kundige en een architect is dat uiteindelijk gelukt". De Lim burgse belegger Muermans Vastgoed heeft het project ge kocht. Het nieuwe gebouw aan de Haarlemmerweg in Amster dam is een van de grote kan- toorlokaties in de buurt van Schiphol dat nog kan worden gerealiseerd. Omzetstijging en winst voor bedrijven 3M ZOETERWOUDE 3M (Minnesota Mining Ma nufacturing Company) heeft in het tweede kwartaal van 1992 een netto resultaat geboekt van 322 miljoen dollar. In dezelfde periode vorig jaar was dat nog 299 miljoen dollar. De omzet steeg met 4,6 procent van 3,349 miljard dollar tot 3,504 miljard dollar. Voor de tweede helft van dit jaar verwacht het bedrijf een voortgaande groei. 3M is een in ternationaal concern dat we reldwijd meer dan 60.000 ver schillende produkten verkoopt.. Vorig jaar had het bedrijf we reldwijd een omzet van ruim 26 miljard gulden, die onder meer werden verdiend in de sectoren communicatie, electrotechniek, farmaceutica en industrie en kantoor- en automatisering. In meer dan vijftig landen heeft 3M vestigingen. Het concern is sinds 1956 in Nederland actief en heeft momenteel vestigingen in de plaatsen Zoeterwoude, Amersfoort en Breda. Aan de In dustrieweg in Zoeterwoude is een verkoopafdeling gevestigd waar ongeveer 460 mensen werken. Daarmee is 3M een van de grotere werkgevers in de Leid* regio.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18