Morgen gaat-ie de kast weer in' Prijzenslag om vakantiefoto's Dolfijn uit Woubrugge 'boot van het jaar' Het Gesprek van de Zomerdag Vakantieleed of vakantiepret Hoe gefrustreerd is Freddy Heineken? WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1992 15 Frans Steenvoorden, zojuist benoemd tot de v de Noordwijkse bowlingbaan. Frans Steenvoorden is boxershort-kampioen 1992 Sinds de boxershort is inge voerd, zijn de mannen definitief in twee kampen verdeeld. Zij die de 'konijnen los in het hol laten' en steevast te pas en te onpas hun palmpjes en bloe metjes tonen. Want de boxers hort-man is een doorsnee-man en derhalve een onvervalste ijdeltuit. Nonchalant ontdoet hij zich op het strand van de spijkerbroek en weet, voelt en hoopt zich van alle kanten bekeken. Geen tijd verlies en moeilijk gedoe met handdoekjes meer, nee, zo uit de lange broek weer snel en flit send toonbaar in de korte broek. In de slaapkamer laat hij de gestreepte pyjama voor de sulletjes onder het manvolk en wentelt zich behaaglijk met zijn short tussen de lakens. En toe gegeven, sinds het Janssen en Tilanus interlokje is verbannen, is het ook ineens een stuk kleur rijker in de linnenkast. Toch is er nog steeds een deel van de mannen dat blijft zwe ren bij de wat strakkere slip. Hun argumenten zijn flauw, be nepen en hopeloos ouderwets. Over de string-tanga kunnen we kort zijn, het is eert onding, ver zonnen door oversexte man- nenlingeriémakers die onge twijfeld grote smakken smeer geld krijgen van de koordjesfa brikanten. Misschien geeft de tanga de man een prettig strak gevoel, maar biedt altijd te wei nig ruimte en soelaas. De dra gers zijn geen gewone ijdeltui ten, maar onvervalste macho's, waar geen zinnig woord mee te wisselen valt. De grotere en royalere exempla ren zijn niet waard besproken te worden, omdat zij meestal voor lachwekkende taferelen zorgen. Want als het elastiek na twee wasbeurten gaat lubberen en de beenranden een rommelig ra felwerkje tonen, is het voor de vrouw niet meer mogelijk de man nog als homo sapiens te blijven zien. De 'wasteilen' kun nen beter maar grondig bedekt blijven. Het postbus 51 spotje toont ten slotte niet voor niets hele domme jongens in een dergelijke outfit. Nee, de boxershort is het hele maal. In Noordwijk hebben ze dat gelukkig ook door, begrijpen we via een aankondiging over de Nationale Boxershort- champ. Het Bowling Restaurant in Noordwijk is de plaats waar de heren gaan showen. We ver heugen ons mateloos op een plaatsje op de eerste rij. Het mannelijk schoon zal dan zo aan ons blote oog voorbij trek ken en we maken er een adem benemend ooggetuigen verslag van. In welk een mooie tijd le ven we toch, dat wij vrouwen, ongeneneerd en schaamteloos, ons kunnen vergapen aan man- nendijen en jongensbillen. Maar de werkelijkheid was gru welijk anders. De eigenaar van het Noordwijkse bowlingcen trum, Jan van Rijnswou, wilde een beetje tam-tam rond het 25-jarig bestaan van zijn eta blissement. Hij had daarvoor zijn vaste klanten verzocht gis teravond in boxershort te ko men. En dat deden ze, schoor voetend, nonchalant en slechts ten dele. Knoopjes Want bowlers weten blijkbaar niet welke hoge eisen er worden gesteld aan de boxershort. De twee vrouwelijke juryleden, Daphne Andriessen en Marleen Passchier, toonden zich echter onvermurwbaar en keurden alle aanwezige sport- zwem- en kor te broeken alsmede bermuda's af. „De echte boxer is van boven dicht, heeft een gulp met knoopjes en is niet te lang", we ten Andriessen en Passchier die samen met de verslaggeefster de enige vrouwelijke toeschou wers tijdens deze 'kampioen schappen' zijn. Derhalve geen geroep, gejuich ofLondon-Knights-toestanden. De jury maakt na wat bowling rondjes de uitslag bekend. De aanwezigen zijn nauwelijks ge ïnteresseerd in dit onderdeel. Ze zijn tenslotte voor het bowlen gekomen. Frans Steenvoorden is de winnaar, omdat hij min of meer voldoet aan de eisen. „Frans, we hebben gekeken naar de originaliteit, de kleur en de pasvorm", hoort Steenvoor den stoïcijns aan. Hij voelt zich zichtbaar ongelukkig met zoveel belangstelling inee nooit zo'n ding. Ik heb hem speciaal voor vanavond ge kocht, maar morgen gaat-ie weer de kast in", is zijn reactie op de uitslag. IRENE NIEUWENHUUSE Wie erg nieuwsgierig is, brengt zijn vakantiefoto's naar een één-uurservice. Wie prijsbewust is, maakt een wandelingetje door de stad om de beste aan biedingen te bekijken. De con currentiestrijd om de laagste prijs voor het vakantiekiekje weer in alle hevigheid opge laaid; 39 cent per afdruk of 36 foto's voor 12,50 gulden. De één-uurservices doen niet of nauwelijks aan die prijzenslag mee. Zij moeten het hebben van de klanten die snel hun va kantiekiekjes terug willen heb ben. Op een paar tientjes wordt niet gekeken. „De mensen heb ben net duizenden guldens uit gegeven op vakantie, waarom zouden ze dan nog een paar da gen wachten op hun vakantie foto's en zo een of twee tientjes besparen", zegt eigenaar Chel- laney van een één-uurservice aan de Haarlemmerstraat. Verderop in de grootste winkel straat van Leiden zitten de za ken die gokken op de klant die wel op de kleintjes let: De He- ma, Fotom, die voor 15 gulden de foto's ontwikkelt en afdrukt op het meest gangbare formaat 10 bij 15, Rinck, weer een paar cent per foto duurder, „maar bij ons krijgt u er een fotomapje bij." Blokker hanteert al enkele jaren de aanbieding van twee foto's voor de prijs van één. Voorbij de Hooglandse Kerk steeg is de concurrentie hoog opgelaaid. Bij Speet kost het af drukken van 24 foto's 14,95, is er op een groot bord te lezen. De verkoper in de zaak zegt dat er een ware prijzenslag aan de gang is. Wijzend naar de over kant zegt de man; „Hij houdt ons precies in de gaten, hij han teert precies dezelfde prijzen. Hij heeft nu ook zo'n groot bord voor z'n deur gezet". 'Hij' is de fotozaak Dickhoff, een gerespecteerde naam in Leiden en Oegstgeest, die twee maan den geleden begonnen is met goedkope aanbiedingen voor ontwikkelen en afdrukken van foto's. „We merkten dat we minder werk kregen op dit ge bied. De mensen kunnen nu zelf kiezen bij ons: of een duur dere afdruk van meer kwaliteit of de goedkope print", zegt fili aalhouder G. van der Voorst. Volgens hem is er een duidelijk kwal iteitsverschil merkbaar. Aan de goedkopere afdrukken is gewoon minder aandacht be steed, dat kan ook niet anders, want voor die prijs is het niet mogelijk dat elke afdruk apart nog eens wordt bekeken. We merken dat als de mensen van wintersport terugkomen. De fo tocentrales hebben hun appara tuur nog niet goed afgesteld, de sneeuw op de foto's is dan blauw. Klanten komen dan hier vertellen dat hun camera niet goed meer is. Dat is in de mees te gevallen natuurlijk niet Als vakman gaat het me aan 't hart, dat er minder kwaliteit wordt geleverd. Aan de andere kant is het beter voor de consu ment dat er nu meer mogelijk heden zijn. Er zijn nu eenmaal mensen die het al best vinden als er maar een beetje kleur op staat. Toch wil ik ook niet afge ven op die goedkope centrales. De doorsnee-amateur komt er over het algemeen goed mee weg". De ene keer zit de enige ster die het hotel heeft in de badka- merspiegel, zoals de Leidse band Rubberen Robbie ooit zong. De andere keer kom je op een vakantie in een uithoek van Thailand je buurman tegen. Of je wordt mee uit gevraagd door Julio Iglesias. Gebeurtenissen die een vakantie onverge telijk maken, in vele opzichten. Wij willen weten welke bizarre, vrolijke en nare avonturen onze lezers op hun reizen deze zomer meemaken. Schroom niet te schrijven of te bellen naar 'Het Gesprek van de Zomer dag', Postbus 54,2300 AB Leiden, tel: 071 - 161440. Stoer voerde de Dolfijn de lange rij schepen aan. Fier droeg de boot een zwart met gele vlag met het opschrift 'Boot van het jaar'. Bij de waterpoort in Sneek voelde de Regenboog de be wonderende blikken van dui zenden toeschouwers. Dat was afgelopen vrijdag. In middels heeft het 75 jaar oude schip laten zien dat er ook nog met 'm te zeilen valt. Stuurman Bouwie van Wijk uit Woubrugge staat met zijn twee beman ningsleden op de tweede plaats in de Regenboog B-klasse. De organisatie Sneek Promo tion verkoos dit jaar voor de 19e keer tijdens de Sneekweek de 'boot van het jaar'. Dat het dit jaar een Regenboog zou worden is niet zo verwonderlijk, het ty pe zeilboot viert immers zijn 75-jarig jubileum. Dat de Wou- brugse boot geëerd zou worden is ook niet zo vreemd. Het is 'de 1', de eerste Regenboog, ge bouwd in 1917 en destijds ver kocht voor 1750 gulden. De Woubrugse jachtbouwer Bouw van Wijk kocht het schip vorig najaar en knapte het sa men met zijn zoon Bouwie op. Sinds vorig jaar doet 'de 1 weer aan wedstrijden mee. Soms met Bouw van Wijk als stuurman, soms met Bouwie van Wijk als stuurman. In Sneek is de 19-jarige Bouwie de captain. Er staat veel wind en daar heeft de oude boot het een beetje moeilijk mee, vertelt hij. „Hij lekt een beetje. Er zit con stant iemand te pompen, te ho zen. Met een nieuwe boot gaat het allemaal wat gemakkelijker met harde wind." Toch kijkt de Woubrugse heao- -student niet met jaloerse blik ken naar zeilen met hogere nummers. „Misschien is deze wel de mooiste. Het is het eerste echte Regenboogschip", filoso feert hij. „Als je diep in het hart van de anderen kijkt, willen ze Woubruggenaren (v.l.n.r.) Jasper de Grauw, Bouwie van Wijk en Frank Bik in hun Dolfijn: „Als je diep in het hart van de anderen kijkt willen z hem vast allemaal wel hebben." hem vast allemaal wel hebben", denkt bemanningslid Jasper de Grauw (20). Bouwie van Wijk is in Sneek verreweg de jongste stuurman in de Regenboog-klasse. „De jongste stuurman op het oudste schip", stelt hij vast. Dat de meeste captains ouder zijn heeft te maken met de prijs v de boot nieuw kost een Re genboog nu 120.000 gulden - foto siep v maar ook met het feit dat de zeiler de nodige ervaring moet hebben. „Er zitten een hoop touwtjes aan", wijst Bouwie. „Je moet weten wat je moet grij pen." De drie Woubruggenaren vin den de Regenboogklasse 'heel gezellig'. De stuurmannen zijn dan meestal wel wat ouder, de bemanningsleden zijn van hun eigen leeftijd. Er wordt geregeld gezamenlijk gedineerd en ge feest. Gisteravond boden de be manningsleden de captains bij voorbeeld een feest aan in een paviljoen bij het Sneekermeer. Gasten: Gerard Joling en René Froger. Kosten: 22.000 gulden. Het feest is eigenlijk onderdeel van een wat uit de hand gelo pen grap die tijdens de Kaag- week begon. De bemanningsle den van de Regenbogen richt ten de Abvakabogen op, een 'vakbond' die vooral wil be werkstelligen dat de beman ningsleden meer waardering krijgen voor hun werk. Twee bemanningsleden konden via hun werkgever wat geld lo speuteren en trakteerde 'het voetvolk' op een luxueus diner. De stuurmannen kregen 'voor straF een broodje frikadel voor geschoteld. „Sommigen hebben echt geld te veel", verzucht Jasper de Grauw. „Ik was pas op een brui loft van een van die jongens, nou, dan kijk je echt je ogen uit, je weet niet wat je meemaakt." Maar gezellig was het wel. Bou wie wil ook geen verkeerd woord horen over de andere zeilers in de Regenboogklasse. „Er zitten topzeilers bij. Ik kan goed met ze opschieten, het zijn geschikte lui. Er zijn er mis schien een paar die kijken van: o, die heeft een groter schip dan de ander." „Uiterlijke schijn be driegt", voegt Jasper eraan toe. „Maar", zegt hij even lager, „zeilen is sowieso wel een beetje een decadente sport." DOOR DE OLYMPISCHE BRIL VAN... Peter de Jong uit Noordwijk Tot 1988 korpschef gemeente politie Katwijk en zes jaar ere divisie-speler van onder meer basketbalvereniging BS Lei den. „Het Dream Team is natuurlijk grandioos. Zelf vind ik die Char les Barkley de revelatie van het toernooi. Hij is op dit moment de motor van de Amerikaanse basketbalprofs. De echte beken de sterren zoals Michael Jordan en Clyde Drexler, vallen mij eer lijk gezegd een beetje tegen. Zij hebben relatief veel foute pas ses en zijn meer gericht op the ater en show. Dat laatste wordt dan afgestraft. Barkley speelt als een beest en zet iedereen in de schaduw. De invloed van de wedstrijden van het Dream Team is niet te onderschatten. Ik ben in Frank rijk en Spanje geweest en daar zijn die kerels zo waanzinnig populair. Hele etalages zijn voor de Amerikaanse basketbalmiljo nairs ingericht. In Nederland komt basketbal ook steeds meer in trek, maar dat heeft ook te maken met de uitzendingen van SportNet van de competitiewedstrijden uit de Verenigde Staten. Ik ben nu jeugdcoördinator bij de Kat- wijkse vereniging Grasshoppers en kan goed merken dat die jongens elke vrijdagavond tot laat naar het basketbal kijken. Zij hebben het er voortdurend over en ze zijn nog suf van het slaapgebrek. Michael Jordan van de Chicago Bulls is de grote held. Ik kan me van vroeger herinne ren dat we grote moeite moes ten doen om wat over de Ame rikaanse profcompetitie te we ten te komen. Bij de importeur van schoenen kon je jaarboeken kopen. Voor basketbalschoenen van All Star moesten we naar Haarlem. Nu kun je die in alle kleuren uitzoeken. De mooiste wedstrijd tot nu toe was die tegen Brazilië. Het was aardig dat die Brazilianen de VS in het begin zo goed konden bijhouden. Maar mensen zoals Jordan, Pippen en Drexler ga ven even gas en het verschil be droeg 20 punten. Drexler liet ook even zien dat hij naar mijn mening beter kan zweven dan Jordan. Hij kwam van buiten de bucket recht door het midden aanzweven en landde pas er gens bij de basket. Dat is onge lofelijk. Dat is kunst. Ja, ik moet toegeven dat er op de Spelen van een serieuze competitie nauwelijks meer sprake is. Ook Kroatië, vooraf toch als een gevaarlijke tegen stander beschouwd, kwam er niet aan te pas. Je ziet dan pas goed over wat voor een enorme lichaamskracht de profs be schikken. En wanneer de passes goed zijn is de break zo akelig snel. Daar is geen kruid tegen gewassen. Ik vind dat de VS ondanks het kwaliteitsverschil, toch goed hun best blijven doen. Zij vin den het natuurlijk een belevenis om aan de Spelen mee te doen. Bovendien hebben zij nu de kans echte wereldsterren te worden. Tot nu genoten zij al leen in de VS van een absolute sterstatus. Die sterren zou ik in derdaad van heel dichtbij willen "bewonderen, samen met mijn zoon. Om in die omgeving te vertoeven lijkt mij een topbele- 'Noordwijk? Daar plempen ze alles vol, je weet bij God niet meer of je in Badhoevedorp, de Bijlmer of een kustplaats woont'. Dat zei biermagnaat en part-time Noordwijker Freddy Heineken vanuit zijn Zuidfranse viUa tegen èen journalist van het NRC-Handelsblad. Wie denkt dat de boodschap als een bom is ingeslagen in Noordwijk, heeft het mis. In de kustplaats wordt hooguit ge schamperd over de man die het blijkbaar nog steeds niet kan hebben dat er een woonwijk is gekomen onderaan 'zijn' duin top. Een man ook die zijn advo caten al aan het werk zet als er op 500 meter afstand een extra laag op een hotel wordt gezet. Frustraties, dus. Niet te serieus nemen. Of. zoals wethouder V.S.J.M. Salman van ruimtelijke ordening het zegt, „ik heb niet de indruk dat Heineken al te vaak in Noordwijk is." VW-directeur J.L.V.E. Brockmeulen vraagt zich af of de bejaarde brouwer ooit in de Bijlmermeer is geweest: „Want dat is echt heel anders. Waar in de Bijlmer leegstaande flats worden gesloopt, trekt Noord wijk steeds meer toeristen Toeristen die volgens de VW'er bijzonder tevreden zijn over de sfeer of die nu aan mens of gebouw te danken is. De directeur denkt niet dat de uitspraken van de brouwer het produkt-Noordwijk zullen schaden: „Het is puur een eigen beleving, waar hij misschien nog wel eens op terugkomt." De wethouder ziet zelfs een licht puntje: „Heineken heeft nog een aantal stukjes grond die hij kan verkavelen. Gezien zijn uit spraken hoop ik nu maar dat hij aat niet doet." En de kans op een ereburgerschap voor deze bekende burger? „Ach, dat stond toch al niet op de agen da." De aannemers en architecten die de gemeente haar nieuwe gezicht gaven, zijn niet voor commentaar bereikbaar. Bouw vakvakantie...

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15