Leiden Regio 'Geen heksenjacht op lichtreclame' Twee speelmiddagen JE KOMT ALTIJD VERDER Biotechnologiebedrijf vermindert verliezen Dode dieren in Leidse wateren Anti-drankclub houdt expositie De Algemene Nederlandse Drankbestrijdings Organisatie (ANDO) houdt van 12 tot 21 september een expositie in de bibliotheek aan de Nieuwstraat. Via foto's, teksten en affiches wordt aandacht be steed aan het alcoholvraagstuk. De ANDO ijvert voor beperking van het drankgebruik. De organisatie werd in 1842 opgericht in Leiden, en bestaat dus 150 jaar. In het kader van dit jubileum wordt een symposium georganiseerd in de Stadsgehoorzaal. Op vrijdag 11 september wordt gepraat over alcoholgebruik jongeren. Een dag la ter opent wethouder S. de Vreeze de expositie in de bibliotheek. Nieuw bureau over voeding leiden loman leefmans Twee diëtisten, Margje Vlasveld en Judy van den Berg, zijn in Leiden een 'bureau voor na- tuurvoeding en dieet' gestart. Onder de naam De Meermin wil het duo persoonlijke voe dingsadviezen en -voorlichting geven aan personen die te ma ken hebben met een hoge bloeddruk, een te hoog cho lesterolgehalte, spijsverterings klachten, gewichtsafwijkingen of andere problemen die met een goed dieet kunnen worden verholpen. Bij De Meermin is een verwij zing van de huisarts niet nood zakelijk. Het praktijkadres van De Meermin is aan de Molen straat 1. leiden»middagen houden. Hij heeft zelf goede hoop dat de belangstel ling groot zal zijn. „In juni heb ben we iets dergelijks gehouden op het Vrouwenkerkplein, en toen kwamen er ongeveer 150 kinderen opdagen." Voor kinderen die van narigheid niet meer weten wat ze tijdens de vakantie moeten doen, is er een lichtpuntje. De gemeente houdt maandag 10 en donder dag 13 augustus twee speelmid dagen op de sportvelden van Roodenburg nabij de Willem de Zwijgerlaan. Een initiatief van gemeentelijk sport- en recrea tie-ambtenaar Aad van der Luit, die vindt dat het aantal vakan tie-activiteiten voor jonge kin deren in Leiden nu niet bepaald overweldigend is te noemen. „Zeker aan het eind van de vakantie, wanneer kinderen zo'n beetje alles al gedaan heb ben, slaat de verveling toe. Een nieuw verzetje is dan wel aar dig, maar het aantal activiteiten houdt niet over in Leiden. En dan druk ik me nog voorzichtig uit." Dus besloot Van der Luit met een aantal vrijwilligers zelf maar iets op touw te zetten. Twee middagen waarbij kinde ren van zes tot en met twaalf jaar kunnen deelnemen aan spelletjes als waterraces, doel- schieten, sjoelen, ringwerpen, tennissen en een voetbalspel onder leiding van oud-interna tional Wim Rijsbergen. Voorts kunnen ze tijdens de evene menten meedoen aan een te kenwedstrijd en is er, bij vol doende deelname, een voetbal- toemooitje. Belangstellenden moeten zich voor het laatste voor 8 augustus opgeven bij de directie sport en recreatie. De kinderen worden tijdens de middagen in twee leeftijds groepen opgedeeld, zodat de twaalfjarigen de zesjarigen niet onder de voet lopen. Voor elke deelnemer is er een herinne ringsvaantje. Als het evenement een succes wordt, wil Van der Luit volgend jaar meer van dit soort speel- MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30 - 19.30 uur. Of bel voor informatie. /^jK GOED VOOR VJTB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1992 REDACTIE: JANET VAN DIJK EMIEl FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN 071 -161417 Nieuw geval van nekkramp leiden Een 16-jarig Leidse meisje is het afgelopen weekeinde van een kampeervakantie teruggeko men met nekkramp. Ze kwam ziek terug van een reis naar de Belgische Ardennen en in het ziekenhuis werd de hersenvlies ontsteking geconstateerd. Vol gens een woordvoerster van de GGD gaat het om een geïso leerd geval en niet om een ern stige vorm van nekkramp, wat door een virus wordt veroor zaakt. De 16-jarige bracht korte tijd door op de intensive-care afdeling, maar maakt het in middels goed. Illegale plakker aangehouden leiden De politie heeft de afgelopen nacht een 21-jarige man ut Roelofarendsveen aangehou den. Hij plakte illegaal reclame posters voor een discotheek. De man werd op de Stille Rijn op heterdaad betrapt. Op het mo ment van zijn arrestatie droeg hij nog zo'n 120 posters bij zich. Deze zijn samen met de plak- spullen in beslag genomen. Volkstuinders geven 'show' leiden Volkstuinvereniging Roomburg houdt in het weekeinde van za- terdag 22 en zondag 23 augus- j tus een produktenshow tijdens 1 beide open dagen op het terrein aan de Vlietweg 68a in Leiden. De produkten zijn groenten, bloemen en fruit. Het startschot voor de show wordt gegeven door PvdA-wethouder Tj. van Rij. Voorzitter J. van Hoven van T.V. Roomburg geeft verder en- j kele rondleidingen over het complex. Slaapkamerbrand in Sperwerhorst leiden wim koevoet Bij een slaapkamerbrand in een flatwoning aan de Sperwerhorst in de Leidse Slaaghwijk is van ochtend voor 40.000 gulden schade ontstaan. Er vielen geen gewonden. De bewoner heeft verklaard i dat zijn bed plotseling in brand j stond. De oorzaak is (nog) niet bekend. De brandweer was het vuur snel meester. De spuitgas ten zetten twee hogedrukstra- len, een tankautospuit en een autoladder in. De slaapkamer is geheel uitgebrand. VRIJE TUD Vakantie De Leidse Vrijwilligerscentrale en het project Tieners Actief zijn tot maandag 17 augustus op vakantie. Tienerkamp Club-buurthuis Mirt-Honken organiseert voor jongeren tus sen 12 en 16 jaar van 8 tot en met 15 augustus een tiener kamp in het Noordbrabantse Rijen. Het kamp staat in het te ken van film. Opgave bij Anda van Bohemen (071-762772) of Trees Claassen (02522-20486). De Spons In verband met het 10-jarig be staan van café De Spons aan de Korte Mare 4 wordt op 9 augus tus een feestdag gehouden. Voor kinderen van 3 tot 10 jaar is er om 15.00 uur een poppen kast-voorstelling. Voor de vol wassenen treedt vanaf 22.00 uur de Leidse bluesband Stick to the Lips op. Kindervakantie De laatste week van de zomer vakantie organiseert buurthuis 't Spoortje diverse activiteiten voor kinderen. Zo is er er onder meer een excursie naar de Efte ling 12 augustus), spelletjesmid dagen (11 en 14 augustus) en een strandwandeling (13 augus tus). Voor meer informatie con tact opnemen met coördinator RuudAraotdL Stadsbestuur wil trend van groter en meer doorbreken Een kakafonie van kleuren en vormen bederft het Leidse stadsschoon. „Het kan best wat minder met lichtrecla me", stelt R. Verplancke, ambtenaar bij ruimtelijke orde ning en stadsbeheer. De Leidse winkeliers zijn, in hun pogingen om elkaar te overtreffen, doorgeschoten met de hoeveelheid lichtreclame, vindt ambtenaar R. Verplanc ke. foto loek zuyderduin De nota over dit onderwerp die wethouder T. van Rij (FVdA) vlak voor het zomerreces aan kondigde, is niet het begin van 'een heksenjacht', stelt hij. Maar de trend van groter en méér moet worden doorbroken. „En de overheid is de meest aange wezen instelling om het voor touw bij zo'n kentering te ne men." De gemeente heeft zich voorgenomen om die kentering in de periode tussen september en mei teweeg te brengen. Verplancke stelt dat dat 'heel voorzichtig' dient te gebeuren. „Lichtreclame is namelijk een heel gevoelig onderwerp." De ambtenaar vat de klus niet licht op. Een van de vele problemen bij het terugdringen van de re clame, voorspelt hij, worden de winkel- en bedrijvenketens. Die streven in lichtreclames unifor miteit na en komen in de pro blemen als in Leiden andere re gels gaan gelden dan elders in het land. „Het begin van de oplossing voor elk probleem begint bij het besef dat we in Leiden te ver zijn doorgeschoten, net als met de rolluiken, trouwens. Ik denk dat de winkeliers en hun belan genorganisaties hiervan zijn te overtuigen." De belangrijkste oorzaak voor het uit de hand lo pen van lichtreclame, is volgens Verplancke het feit dat 'men el kaar opjut'. „Winkeliers willen dat hun lichtreclame opvalt en dus zullen ze elkaar bijna als vanzelf proberen te overtref fen." Licht- en neonreclame komt zowel in de monumentenveror dening als de verordening op het stadsschoon aan de orde. Wethouder Van Rij wil het in zijn jiota over lichtreclame aan niet-monumentale panden hebben. Vooral in de Haarlem merstraat wemelt het daar van. Behalve boven de etalage heb ben de middenstanders van 's Leidens drukste winkelstraat ook veel lichtbakken aan ver diepingen boven hun zaak han gen. Vooral de richtlijnen voor die lichtreclame behoeven aan scherping, meent Van Rij. De lichreclame aan lichtmasten blijft buiten schot. Verplancke: „We gaan niet al les onmogelijk maken. De ver ordening op het stadsschoon is er niet om dingen tegen te hou den maar om te reguleren. We zullen maxima moeten formu leren". Toch sluit de ambtenaar niet uit dat in bepaalde straten lichtreclame helemaal wordt verboden. Vooral straten met winkels én woningen zouden voor zo'n verbod in aanmerking kunnen komen. In straten met uitgesproken winkelfuncties zal altijd lichtreclame mogelijk blij ven. Winkeliers en bedrijven die lichtreclame willen voeren, heb ben daarvoor een vergunning nodig. Burgemeester en wet- houdërs beoordelen lichtrecla mes niet op esthetische kwali teiten. „Het gaat om samenstel ling, afmetingen en de plek", zegt Verplancke. Het college kan een vergunning weigeren. Tegen zo'n besluit kan de aan vrager in beroep gaan. Volgens Verplancke komen er jaarlijks zo'n 100 aanvragen binnen. Dat wil niet zeggen dat aan steeds meer panden lichtre clame komt te hangen. Het ver loop is zeker in winkelpanden aan de Haarlemmerstraat groot. De lichtreclame verandert tel kens mee. Ook uit de invoerin gen van nieuwe huisstijlen ko men aanvragen voort. Met een lichtbak bij het raam hoeft de lamp niet meer aan Leiden is Las Vegas niet. Toch straalt ook de Sleutelstad op veel plekken haar grootheids waan uit. De omvang en de hoeveelheid van de lichtbak ken staan dikwijls in geen en kele verhouding tot de winkel vloeroppervlakte. Ook wordt de passant vaak op het ver keerde been; een pand met een neonkroket aan de mmur Een prachtvoorbeeld van overdaad is de lichtreclame van de H-a-k-k-e-n-b-a-r aan het uiteinde van de Haarlem merstraat De werkruimte van de schoenmaker is net zo groot als twee klerenkasten maar voor elk van de negen letters is een aparte, forse lichtbakgemaakt. Ook om de licht reclame van Denia kan niemand heen. In fel geel en rood wordt het ver keer op het Noordeinde aan gezet tot het consumeren van kroketten en patat. De bewo ners van het pand waaraan de gigantische lichtbak is beves tigd hoeven vermoedelijk nooit hun eigen lampen aan te doen. Snackbar Denia zelf zit notabene niet eens aan het Noordeinde maar om de hoek, aan de Oude Varkenmarkt. Ook in de lichtreclame die rookwaren winkels voeren, is overdaad troef. Elk merk dat ze verkopen, hangt verlicht buiten. Bij kledingboetieken hetzelfde beeld. Versteegh op de Haarlemmerstraat is met zes merken onder elkaar top scorer. Maar of dat erger is dan de kleurenblindheid ver oorzakende regenboog van C &A is discutabel. Beide kun nen misschien wel een voor beeld nemen aan P&C aan de Breestraat, die een veel be scheidener toon aanslaat. In diezelfde straat rijst de vraag wat de nieuwe lichtre- clame-regels voor gevolgen hebben voor de lichtgevende klok van juwelier Feije Brinks en de digitale thermometer bij een lijstenmaker aan de over kant De voorwaarde dat ze de juiste tijd en temperatuur moeten aangeven, lijkt niet onredelijk. Toch is dat voor de thermometer die de passanten al wekenlang probeert wijs te maken dat het 66 graden Cel sius is, al te veel gevraagd. Leuke vondsten in de Leidse lichtreclames zijn schaars. Of het moeten de drie enen (cij fers) zijn, die 'wandenwlnkel De 3 eenen' aan de Haarlem merstraat onder elkaar heeft gehangen. Ook de pen die in de naam van kantoorvakhan del Wolfslag wordt gedoopt, blijft de voorbijganger bij. Waartoe schreeuwerigheid leidt, is te zien bij de 'super cd-winkel' van Gé Hofenk aan de Haarlemmerstraat, ter hoogte van de Hooigracht. De acht lïchtreclame-cd's waarmee de winkelnaam is omgeven, lijken meer op reus achtige grammofoonplaten met speelduren tot ver in de 21ste eeuw dan op de handige audio-bierviltjes. Of doet Gé Hofenk tegenwoordig in auto banden? Het Leidse biotechnologiebe drijf Mogen krabbelt uit de ver liezen. De onderneming heeft over de eerste zes maanden van dit jaar 260.000 gulden in de min gedraaid. Vorig jaar was dat nog 400.000 gulden. Mogen, dat planten verbetert door middel van genetische manipulatie, hoopt in 1995 voor het eerst winst te maken. Overigens heeft het in 1985 opgerichte bedrijf er altijd rekening mee gehouden gedurende de eerste tien jaar verlies te maken. De verbetering van de resul taten van Mogen is onder meer te danken aan licentie-opbreng sten. Het bedrijf heeft enkele ja ren geleden de rechten gekocht van een speciale methode om genen in planten te brengen. Die methode is nu in gebruik bij enkele grote Amerikaanse. Ja panse en Europese bedrijven. Die hebben het Leidse firma dit jaar daarvoor 500.000 gulden moeten betalen. Mogen kreeg ook de nodige inkomsten binnen door onder zoeksopdrachten voor het Ame rikaanse zaadbedrijf Asgrow, het aardappelzetmeelconcern Avebe en het biotechnologiebe drijf Gist-brocades. Mogen ont wikkelt voor deze ondernemin gen onder meer gewassen die resistent zijn tegen schimmel ziekten en aaltjes of bepaalde enzymen produceren. Het bedrijf heeft zijn veldtes ten die in Nederland door te genstanders van biotechnologie al een aantal keren zijn ver stoord aanzienlijk uitgebreid. Voor het eerst houdt Mogen nu ook in de Verenigde Staten veldtesten: onder meer met ge netisch gemanipuleerde toma ten en meloenen. In verschillende Leidse vaarten, zoals hier nabij de Annie van Hattemstraat in de Stevenshof, zijn de afgelo pen tijd dode vogels gevonden. foto hielco kuipers leiden loman leefmans ,fHet is niet het botulisme dat voor gevaar zorgt. Dat komt overal in het land voor en is' niet kwaadaardig. Maar het zijn de dode dieren die het water ongezond maken", aldus A. Kraft van de gemeente-reiniging. De afgelopen dagen zijn verschillende meldingen (tot drie per dag) bin nengekomen over drijvende kadavers in vrijwel alle Leidse wateren. Vooral uit de Stevenshof ko men veel telefoontjes binnen. Met name kinderen die in vijvers of slootjes zwemmen of met de deze zomer zeer populaire waterpistolen spelen, hebben een kans om ziek te worden. Kinderen wordt daarom ook a hun 'waterbuksen' alleen met leidingwater te vul len. Botulisme is een jaarlijk terugkerende vorm van voedselvergiftiging waarvan vooral vogels en vis sen het slachtoffer van worden. De bacterie die botulisme veroorzaakt is juist actief in warm,.stil staand water en wordt door de dode dieren snel verder verspreid. Vogels krijgen er verlamming verschijnselen van. Daarom roept Kraft op om bij het zien van vogels die zich 'spastisch' gedragen de dierenambulance te bellen op het i 174141. all wo vel

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13