Steeds meer vakantiegangers ontdekken de Wereldomroep Rtv show John de Mol beschuldigd van plagiaat MAANDAG 20 JUL11992 10 De radiozender met de ideale korte golfstem HUVERMAN Heimweeklokken noemen Nederlan ders in het buiten land de herkenningstune van Radio Nederland Wereldom roep. De bronzen klanken van het carillon, dat de 17e-eeuwse nationale hymne 'Merck toch hoe sterck' speelt, wakkeren vooral bij luisteraars in verafge legen streken een verlangen naar het thuisland aan. Gevoe lens die iets minder heftig op spelen bij de Nieuwslijn Euro pa-uitzendingen, waarin de Ne derlandse vakantieganger op het Europese continent wordt bijgepraat. Promotie De afgelegen plek tussen de bo men heeft iets symbolisch. Ra dio Nederland Wereldomroep ligt verscholen tussen de bo men, ver weg van de omroepvil- la's elders in Hilversum. Pal achter het gebouw verrijst de robuuste, bijna honderd meter hoge PTT-zendtoren met vele schotels en antennes. De We reldomroep mag dan via de kor te golf vrijwel de hele wereld be strijken, in Nederland leidt de organisatie een enigszins terug getrokken bestaan. „We proberen daar verande ring in te brengen. Deze zomer zenden we voor het eerst STER- spots op radio en televisie uit om onze naamsbekendheid verder te vergroten", vertelt Ed Slinger, voorlichter van de We reldomroep. Ook tijdens het Nieuwslijn Europa-programma wordt aan promotie gedaan. In de Wereldomroepvakantieprijs- vraag roept de zendgemachtig de de luisteraars in het buiten land op tot het insturen van een leuke foto 'waarop wij kunnen zien dat u n?ar ons luistert'. Uit een in 1991 gehouden on derzoek blijkt dat het aantal luisteraars stijgt. Vorig jaar luis terden ruim anderhalf miljoen vakantiegangers naar Nieuws lijn Europa, het servicepro gramma dat behalve nieuws en actualiteiten een uitgebreid Eu ropees weerbericht, de ANWB- alarmoproepen en het overzicht uit dagbladen brengt, met tij dens de Olympische Spelen een speciaal Olympiajoumaal. „De Wereldomroep maakt steeds meer deel uit van het va kantiegevoel", legt Slinger wer vend uit. „Mensen missen de televisie geen moment, want die hoort bij het gewone dage lijkse leven. Ze zijn heel gemoti veerd om naar ons te luisteren, want zodra ze de grens over gaan, zijn ze afgesneden van de continue informatiestroom die ze in Nederland gewend zijn. Dan hoor je overal op de cam ping de stationcall uit de korte golfontvangertjesschallen." Slinger wijst er fijntjes op dat in tegenstelling tot de rest van Hilversum ze bij de Wereldom roep al jaren weten dat een strakke horizontale program mering voor een hechte band met het publiek zorgt. Temidden van de ruim honderd wereldomroepen is Radio Ne derland een middelgroot station dat behoort tot de regeringson- afhankelijke zenders, een groep •die in de minderheid is. BBC World Service bijvoorbeeld valt onder het Engelse departement van Buitenlandse Zaken. De Deutsche Welle is evenals de Wereldomroep onafhankelijk, maar is wel weer sterker op het eigen land gericht. Radio Nederland richt zich in zijn werelduitzendingen op het betreffende uitzendgebied, maar in Nieuwslijn Europa ho ren vakantiegangers voor het merendeel nieuws dat in relatie tot Nederland staat. Er is niet zo veel verschil tus sen de zomer- en winterpro- grammering van Nieuwslijn Eu ropa. 's Zomers ligt het accent wat meer op service, omdat daar sterker behoefte aan is, vertelt redacteur Wim Vriezen, die Nieuwslijn Europa die och tend presenteert. „Een voorbeeld. Anderhalve week geleden pikten wij uit de kranten een bericht op over de Listeriabacterie die zich op het ogenblik in veel Franse kaas be vindt. De bacterie veroorzaakt de ziekte listeriose die risico's inhoudt voor kwetsbare groe pen als bejaarden en zwange- ren. We weten dat er op dit mo ment veel vakantiegangers in Frankrijk zitten, dus handelen we snel door te bellen met het Voorlichtingsbureau voor de Voeding om te vragen waar pas sen. De adviezen om melk te koken en het eten van zachte kaas te vermijden verwerkten we in een item van ongever twee minuten. Van officiële zij de ging pas vandaag een waar- schuwingsberichtuit." De blokkades begin vorige maand in Frankrijk waren vol gens de presentator 'spekkie voor het bekkie' van de Wereld omroep. „De vakantieganger kan de Franse televisie niet vol gen, het lokale nieuws is nog te veel gerucht, dus trek je het sprietje van je kortegolfontvan- ger eruit en hoor je de laatste gegevens over de wegversper ringen." Korte golfstem 's Ochtends zit er nog wel enige verstrooiing in het programma, maar de basis van alle uitzen dingen is het degelijke journa listieke nieuwsitem. Dat geldt zeker voor de avonduitzendin gen, die bestaan uit pure actua liteit, vertelt regisseur Ruby Lees. „We streven naar een ho ge inhoudskwaliteit, omdat mensen in het buitenland nauwkeuriger luisteren dan thuis, waar de radio soms de hele dag op de achtergrond aan staat. Ook het gegeven dat wij niet de hele dag uitzenden, maar slechts in drie blokken van bijna twee uur vraagt om een degelijke aanpak." Om die reden worden ook de mensen die in de studio geïnterviewd worden gescreend op hun spreekvermogen. „Iemand moet goed en leuk kunnen for- Medewerkers aan het serviceprogramma voor vakantiegangers van Wereldomroep Nederland. Tweede van rechts regisseur Ruby Lees. foto miekehoek muieren," verduidelijkt Lees. De presentatoren en omrc pers bij de Wereldomroep pra ten dan ook niet, maar spreken. Presentatoren bij Radio Drie gelden hier als afschrikwekkend en ook onpraktisch voorbeeld. In staccato ratelende dj's zou den in de Wereldomroeppro gramma's onmiddellijk onver staanbaar worden vanwege de soms wisselende geluidskwali teit op de korte golf. Het ver schil tussen een studiostem en een telefoonstem is via deze techniek nauwelijks te horen. Ook vanwege het zogeheten 'fa- den', dat kan voorkomen tij dens het uitzenden naar de ver re uithoeken, is snel praten uit den boze. Presentator Wim Vriezen be schikt over de vereiste korte golfstem. Dit is de stem die op valt door nauwkeurige articula tie, grote helderheid en rust. Het is het geluid waarvan colle ga's bij andere omroepen zich soms afvragen of ze bij de We reldomroep misschien voor de bielen werken, zo belerend klinkt het in hun oren. Vriezen denkt er anders over: „Bij sommige omroepen kun je precies horen hoe het niet moet. Vanochtend om zes uur beluisterde ik weer eens een nieuwslezer van het ANP, die van zijn woorden een onont warbare kluwen maakte. De technische omstandigheden op de korte golf maken dat je voortdurend moet opletten niet te snel te spreken, want dan kan er een flard van je zin wegval len. Als je je tempo aanpast, on dervang je dat probleem." De korte golf heeft in Europa zijn langste tijd gehad. In ont wikkelingslanden zal deze tech niek zijn nut wel behouden. De korte golf is in landen waar geen informatievrijheid is, het medium bij uitstek omdat het moeilijk te storen is. De Wereld omroep heeft plannen inge diend bij WVC voor een Eu ropese zeventien-uurs nieuws voorziening per satelliet, in eer ste instantie nog parallel aan de korte golf. Deze ontwikkeling heeft be halve met de verbetering van de geluidskwaliteit ook met de eenwording van Europa te ma ken, zegt Ed Slinger. „In die nieuwe constellatie willen wij onze positie behouden. Nie mand kan beter informeren over Nederland dan Nederland zelf". HILVERSUM GPP Programmabedenker en cineast Jean Olf Lammers overweegt een kort geding aan te spannen tegen tv-producent John de Mol. Volgens Lammere heeft De Mol het idee voor het TROS- programma 'Geef je verstand eens voorrang' van hem gesto len. Lammers: „Het hele pro gramma is een complete blauw druk van mijn idee. Al een hele tijd geleden kwam ik op het idee om in een tv-programma - onder de titel 'Een uur over stuur' - een bekende Nederlan der opnieuw rij-examen te laten doen met behulp van een offi ciële examinator. Ik heb contact opgenomen met de AVRO en in het begin van dit jaar met de KRO, maar beide omroepen hadden geen belangstelling. Begin juni werd de program mabedenker door een vriend gefeliciteerd, omdat zijn idee verwezenlijkt zou worden. „De kranten berichtten dat de TROS een verkeereprogramma zou gaan uitzenden, waarin beken de Nederlanders weer rij-exa men gingen doen. Toen ik hoorde dat John de Mol dat zou gaan produceren schrok ik na tuurlijk behoorlijk. Lammers heeft zijn bedrijfs jurist ingeschakeld die contact heeft gezocht met De Mol. „Hij beweerde dat het plan volledig in eigen huis was ontwikkeld." Deze week gaat een brief naar de Hilversumse producent de deur uit. „Als hij dan nog niet ingaat op mijn voorstel om er eens samen over te praten, be gin ik een kort geding waarin ik een schadevergoeding zal ei- CLOSE UP Gerard van Putten Zure Ben en droge Theo op hol 1 olympische ringen al genoeg olympische sport op onder de ogen na al de kijkers af. En wat stelt het op dat gespring, ge- de keper beschouwd nu hele- plons en gerèn? Vermoeiend in- maal voor? De een toont zich derdaad, maar dagelijks bren- sterker dan de ander. Of is snel- gen vijf miljoen kijkers het toch Ier dan de ander. Of maakt er punten dan de ander. Nou, het zou wat. En al die poespas eromheen. De verho ging die wordt neergezet, en dan mogen de r n kortere of langere tijd naar Nederland 3 te kijken. Er mag dan in de loop van de laatste anderhalve week veel kritiek op de NOS zijn gespuid, de jongens en meiden van Jans- 3 daarop plaatsnemen t ma werken zich een ongeluk luisteren naar het volkslied. Dan om de kijkers van de laatste komt zo'n seniel van het IOC ontwikkelingen in Barcelona op naar voren gewankeld om vrou- de hoogte te stellen. welijke winnaars af te lebberen Nu is dat begrip 'laatste' rek- en de mannelijke deelnemers te baar: de NOS heeft een nieuwe complimenteren met hij weet dimensie gegeven aan het be- eigenlijk niet wat. Daarna wor- grip rechtstreeks. Al wat binnen den die stukken blik aan een pakweg 6 uur na race, jury-uit- lintje om de nekken van de spraak of eindsignaal wordt uit- olympiërs gehangen, gezonden, geldt in Hilversum En als die zijn bijgekomen als olympisch live. Kom trouwens bij Heinze Bak ker niet aan met gezeur over te laat uitgezonden beelden van olympische duels om de derde en vierde plaats. „We kunnen nu eenmaal niet aldoor sport uitzenden, ook niet tijdens de Olympische Spelen. Er gebeurt meer op de wereld dan sport al leen. We moeten keuzes maken, en tot nu toe doen we dat heel GOS-snelwandelaarster Ivanova liep te smokkelen bij het leven tijdi haar race tegen de Chinese Chen. Commentator Ben de Graaf had n in de gaten de eerste emoties en huldigin gen verdwijnen de medailles veelal in de onderste la. Of ze worden in een of andere chari tatieve tombola gesodemieterd of boven de luchtverfrisser in de wc gehangen. 66b Heinze, groot gelijk, waarvoor zou je het reguliere programma voor dergelijk onzinnig gedoe onderbreken. Als het hoofdbe- aardig." stuur van de liga van Neder- Goed gesproken, Heinze. Dat is landsegeitenfokverenigingen nog eens taal van jongens van overgaat tot de jaarlijkse uitrei foto epa Jan de Wit. Er komt inderdaad STRIPS king van vetleren medailles c oorkondes, wordt er toch ook niet ingebroken in het aange- kondigde tv-programma. Nou dan! Hebben we het vorige week goed gehoord en die aan paar- BOLLEBOOM desport verslingerde kiezenvul- ler een kritisch woord horen spreken? Het kan natuurlijk ver beelding zijn geweest, maar Kiezenvuller bestond het te zeg gen dat het een regelrechte schande was dat Stibbe voor Barcelona was geselecteerd. Een schande? Dat de Military een olympische sport is, dat is pas een schande! En dat er altijd weer van die waanzinnigen zijn die een dergelijk parcours dur ven uitzetten. Maar daar zal niemand Kiezenvuller over ho ren spreken. Welnee, hij zou nog liever een paar minuten on der een paard gaan hangen. Kiezenvuller heeft het liever over prachtige Australische paarden en dito ruiters. En mochten die Australische Mili tary-ruitere wat viervoeters te kort komen, dan trekken ze vol gens Kiezenvuller gewoon de steppen in om een hit te van gen. Laat dit even goed door dringen: de Military zou pas echt een olympische sport zijn, in het geval de ruitere die knol len op hun nek namen en dan Olympische sport? archieffoto datzelfde idiote parcours afleg den. Voorzover de chef sport bij NOS-tv dat nog niet wist, is hij er in Barcelona achtergekomen dat er meer sport is dan voetbal. Hij weet de uitschakeling van tennisser Paul Haarhuis aan diens grilligheid. Haarhuis keek vervolgens Jansma aan alsof hij bij een temperatuur van 37 gra den Celsius zeven warme He- ma-worsten achter mekaar in z'n mond had gepropt. Je zag het Haarhuis denken: hoe komt die man erbij? Bekomen van z'n verbijstering zei Haarhuis: „Dat ik 33ste op de wereldranglijst sta, komt dus omdat ik zo con stant ben." Game, set and match. 66b Jean Nelissen heet wèl deskun dig te zijn. Als het tenminste gaat om wielrennen. Vanuit de Tour is Jean Nelissen meteen doorgefietst naar Barcelona om Ten Napel bij te praten over fietsen. Omgekeerd hoort of wil 'de Neel' niet horen wat z'n co- commentator zegt, of die nu Te Napel of Smeets heet. 'Neel' rijdt z'n eigen ronde. 'Neel' praat veel, maar zegt weinig. Schijnt ontzettend veel te weten over wat zich in en om de koers afspeelt, maar doet alsof hij van niets weet. Iedereen weet dat de man vol zit met anekdotes. Nelissen kan volop uitweiden over de escapades van Roger Hassenforder in de Tour van 1955. Leuk natuurlijk om te ho ren dat die clown van een Fransman indertijd achterste voren op de fiets zat, zoals het ook altijd weer aardig is te ver nemen dat de fietsers door een wijnstreek rijden. Dat doet De Neel namelijk altijd weer denken aan die goede Al gerijn Zaaf, die in een door de brandende zon beschenen Touretappe van 1951 zo uitge droogd raakte dat hij een paar flessen wijn aanpakte. In een paar teugen sloeg Zaaf ze ach terover, waarna hij als een dronken spookrijder het pelo ton tegemoet peddelde. Amusant verhaal, maar wat heb je als wielercommentator aan al die kennis als je de koers niet ziet. Gewoon doorreutelt, als in tussen een groep coureurs aan stalten maakt de beslissende slag te slaan? 66b Die Ellen van Langen heeft an dere wel het een en ander te weeg gebracht, zeg. Niet alleen het hele 800 meter-veld zat bij haar maandagavond onder de plak, ze bracht waarachtig ook gasten. Geloof het of geloof het niet, maar dit is écht Reitsma: „Daar komt ze. Ze zoekt een gaatje. Ze krijgt dat gaatje. Jaaah. Ze heeft het. Ze hééeft het. Goud. GOUD. Een schitte rende tijd. En een schitterende triomf. Daar staat ze dan. Ze zoekt iemand. Wat een prachtig Geloof of geloof het niet, maar dat vond De Graaf ook. Hoor hoe ook zure Ben in bewonde ring kan ontsteken. „Wat een karakter heeft ze. Tactisch sterk." Ze waren helemaal uit hun doen na die ontlading van jaren opgespaarde geestdrift, zure Ben en droge Theo. Het andere zo kritische oog van De Graaf zag bijvoorbeeld niet wat BRTN-collega Ivan Sonck wel meteen opmerkte: dat GOS- snelwandelaarster Ivanova in haar achtervolging op de Chine se Chen liep te smokkelen bij het leven. Sonck legde de Vlaamse kijkers tijdens de slow motion beelden uit dat de Rus sin liep te zwendelen, dat ze haar voeten optilde en daarom gediskwalificeerd moest wor den. Ben zag het pas, nadat de jury uitspraak had gedaan! Reitsma was uren na de inder daad fantastische goldrace van Van langen nog steeds niet zichzelf. Tijdens de 10.000 me ter voor mannen was Theo niet bij machte alle gebeurtenissen bij te benen, die op hem af kwamen nadat de gelapte Marokkaan Boutayeb hand-en- spandiensten aan zijn landge noot Skah was gaan verlenen tijdens diens gevecht met de Keniaan Chelimo. „Ja, nou gaat dat publiek wel fluiten naar die Marokkanen, maar de Kenianen hebben óók een spelletje opgevoerd. Dit is ploegentactiek, het publiek kent dat nog niet. Wat doet die offi cial?" Diskwalificeren, Theo. En vol komen terecht. Want die Kenia nen speelden hun spelletje in dezelfde ronde, terwijl die ene Marokkaan een lap aan z'n broek had. Zwakke beurt voor iemand die zo lang meeloopt. Maar doordat onwijze wijzen in hoger beroep Skah in het gelijk hebben gesteld, kan Theo ach teraf toch zeggen met z'n com mentaar in het juiste spoor te hebben gezeten. In de sport, en dus ook op de Spelen, is recht vaardigheid soms ver te zoeken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10