Leiden Regio Flats Schouwenhove ook open voor niet-senioren 'Ach, we hebben toch alles aan Hogeland mag kamers blijven verhuren Niet-erkende beveiligers houden vertrouwen van winkeliers DINSDAG 4 AUGUSTUS 1992 *9 Om de leegstand in de serviceflat Schouwenhove tegen te gaan kunnen tijdelijke werknemers van grote bedrij ven er appartementen huren. Het bestuur laat onder be paalde voorwaarden de eis los dat de bewoners senioren moeten zijn. Verder wordt een aantal van de woningen gerenoveerd om ze aantrekkelijkker te maken. leiden De flats in Schouwenhove (in het Morskwartier aan de Jan Luykenlaan) willen maar niet vol komen. Momenteel staan circa 30 van de in totaal 190 ap partementen leeg. Dat is trou wens wel eens slechter geweest; eind jaren tachtig waren zestig woningen onbezet. Het bestuur van de stichting Schouwenhove wil graag van de leegstand af. Dat kan bijvoorbeeld door de lege woningen te verhuren aan veelal buitenlandse, tijdelijke werknemers van bedrijven of instellingen in Leiden of regio. Te denken valt aan het AZL of Estec. Een groot bord wijst voorbijgangers op de Plesmanlaan al jaren op de leegstaande appartementen in Schouwenhove. Desondanks staan nog steeds Volgens bestuursvoorzitter L. de 190 woningen foto jan holvast Beijen zijn al verscheidene derhandelingen gevoerd met geïnteresseerde bedrijven en makelaars. „Maar telkens ketst het op het. laatste moment af'. Dit heeft waarschijnlijk te ma ken met de eis van Schouwen hove dat bedrijven minimaal vijf jaar achtereen gebruik ma ken van een appartement. Beij en: „Die periode is wel nodig om uit de kosten te komen die wij moeten maken om de wo ningen aan te passen voor dit soort huurders." De boel moet bijvoorbeeld worden gestof feerd en er moet een televisie en andere apparatuur komen. Beijen heeft de moed nog niet opgegeven en hoopt dat alsnog contracten kunnen worden af gesloten. Overigens heeft ook de bewonerscommissie nog een stem in het kapittel. „Zij moet formeel toestemming geven voor verhuur aan anderen dan ouderen". Renovatie Het bestuur heeft nog twee ijzers in het vuur om de wonin gen in Schouwenhove aan de man te brengen. Zo worden vijf leegstaande appartementen momenteel bij wijze van proef gerenoveerd. Ér komt een mo derne keuken in en een dito badkamer. Verder krijgt de slaapkamer dubbel glas. Dit be tekent wel een huurverhoging van zo'n 220 gulden per maand. Een behoorlijk bedrag, vooral ook omdat de huidige huren toch al niet mals zijn. Een al leenstaande telt voor een twee kamerappartement, de meest voorkomende woning in Schou wenhove, maandelijks zo'n 2300 gulden neer. Voor wie er met z'n tweeën woont komt daar nog eens 150 gulden bij, vanwege de extra maaltijd die dagelijks wordt verstrekt. „Maar dat maakt sommige mensen niet zo veel uit. Die willen alleen meer luxe en dat kunnen we met de renovatie bieden. Hope lijk boren we hiermee een nieu we doelgroep aan", speculeert Beijen. Marktonderzoek Om op de lange termijn van leegstand te worden verlost voert de stichting Schouwenho ve binnenkort ook een marki onderzoek uit. Oud-belangstel lenden die ooit zijn afgehaakt krijgen een vragenlijst waarin wordt gevraagd naar de rede nen waarom Schouwenhove af viel. De huidige huurders wordt gevraagd waarom ze juist wel naar de Jan Luykenlaan verkas ten. Beijen kan niet voorspellen of het bestuur uit de voeten kan met de onderzoeksresultaten „We kunnen natuurlijk niets doen als blijkt dat de locatie van de flat een probleem vormt Maar aan wensen op het gebied van inrichting en dergelijke kunnen we natuurlijk wel lege moet komen." Beijen sluit niet uit dat met de onderzoeksresul taten in de hand wordt besloten om alle woningen in het com plex te renoveren. Klappen na telefonische boer leiden Een 17-jarige verkoper van een Leid se winkel in auto-ac cessoires heeft gisteren aangifte gedaan van mishandeling. Hij is gistermiddag om een uur door een 23-jarige Katwijker in zijn ge zicht zijn geslagen. De man is kort daarop aangehouden. De Katwijker heeft verklaard dat hij dat heeft gedaan omdat de Lei- denaar in een telefonisch gesprek over een autoradio een harde boer door de telefoonhoorn zou hebben gelaten. De Katwijker pikte dat niet en is onmiddellijk naar de winkel gegaan om wraak te nemen. De verkoper echter beweert dat hij de Katwij ker helemaal niet heeft gesproken. Vrouw op Rapenburg beroofd leiden». Een 23-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats heeft gisterochtend op het Rapenburg een 34-jarige Haarlemse vrouw van haar'tas beroofd. De tas is inmiddels weer terug bij de eigenaresse dank zij een alerte reactie van twee Amsterdam mers. De verdach te hield de Vrouw om.kwart over negen 's och tends aan en vroeg haar om een gulden. De Haarlemse weigerde dat waarop de zwerver haar énkele keren tegen de benen schop te en er met.de tas vandoor ging. Twee Amsterdammers van 39 en 48 jaar zetten de achtervolging in en overmeesterden de taSjestover op de Boommarkt. De verdachte is in hechtenis ge nomen en weigert een verklaring af te leggen. Surfer gewond na rukwind leiden Een 19-jarige Leidsé surfer heeft gisteren rugletsel over gehouden alsmede eèn gebroken rib en een ingeklapte long na een surfongeval in recreatiegebied Vlietland in Leidschendam. De Leidenaar is door een krachtige rukwind over zijn zeil ge zwiept en op het zwaard van eèn andere surfplank terechtgeko men. Andere surfers hebben hem naar de kant begeleid. De Lei denaar is met rugletsel naar het AZL overgebracht. Forse buit bij inbraak leiden Bij een inbraak op klaarlichte dag in een flatwoning aan de Mozartstraat zijn 27- girobetaalkaarten en twee kascheques buitgemaakt. Ook wordt een waardevolle partij oude munten vermist. Het is niét bekend hoe de inbreker is binnengedrongen. Het enige spoor dat hij heeft achtergelaten zat in een tomaat, waaruit hij een hap heeft genomen. roy klopper loman leefmans Bureau Hogeland mag voorlo pig doorgaan met bemiddeling in kamerverhuur. Dat heeft de Haagse rechtbank bepaald. Een boete van 1500 gulden die di recteur J. Turk eerder werd op gelegd, is in hoger beroep kwijt gescholden. Aanleiding voor deze uit spraak is de vergunning-aan vraag die het bureau inmiddels heeft ingediend bij de gemeen te. Het is overigens twijfelachtig of die vergunning uiteindelijk wordt verstrekt. De gemeente beweert dat Turk bij de aan vraag niet de juiste gegevens heeft meegestuurd. Turk lcreeg in augustus 1989 een proces verbaal omdat zijn bedrijf aan de Middelstegracht niet voldeed aan de eisen van de gemeente. Hij weigerde on danks herhaalde verzoeken ge gevens te verstrekken voor een benodigde vergunning om ka mers te mogen verhuren. Turk vond het maar onzin om mee te werken. „Ik draai al negen jaar zonder problemen, en moet in eens allerlei vragen beantwoor den die niets met mijn werk te maken hebben". Toen Turk indertijd het pro ces verbaal kreeg liet hij zich nog ontvallen niet te verwach ten dat de gemeente de zaak voor de rechter zou brengen. Dat viel tegen, want enige maanden later bepaalde de kantonrechter dat Turk gewoon een vergunning had moeten aanvragen. Hij veroordeelde hem tot 1500 gulden boete. Volgens woordoerder P. Lek van de gemeentelijke directie volkshuisvesting was ook de laatste vergunning-aanvraag van Turk niet in orde. „Hij ver strekte nog altijd niet de ge wenste gegevens. Zo lang daar in geen verandering komt, krijgt hij geen vergunning." Lek kan zich niet voorstellen dat Turk hierover nooit is ingelicht. „De zaak is behandeld door een col lega die op vakantie is, maar ik weet zeker dat er na de aan vraag nog correspondentie is geweest." De rechtbank bepaalde dat de gemeente nu alsnog moet be oordelen of Turks firma voor een vergunning in aanmerking komt. Tot die tijd blijft Hoge land bemiddelen. leiden wim koevoet Politie-voorlichter D. Graveland is de enige die zich verbaast over het ont breken van een landelijke erkenning van het Haagse beveiligingsbedrijf VDL van Ruud van der Lof. De winkeliers die Van der Lof in de arm hebben ge nomen om zich tegen winkeldiefstal te wapenen, wisten al dat Van der Lof zijn visitekaartje nog niet kan waarmaken (met de nadruk op nog) maar hebben daar nooit een punt van gemaakt. En Van der Lof zelf heeft er nooit een ge heim Graveland: „Mijn verbazing komt voort uit de voorgeschiedenis. Al jaren pro beren we samen met de winkeliers goede afspraken te maken. We hebben daarbij uiterst serieus gekeken naar de levensvatbaarheid van het idee een be veiligingsdienst in te schakelen. Ver volgens kwam er een enquête waaruit toch vrij onverwacht bleek dat er geen animo was. Dan horen we een hele poos niets en lezen we plotsklaps in de krant dat er met ingang van 1 augustus geüniformeerde beveilingsbeambten actief zijn op de Haarlemmerstraat. Daarop hebben wij de heer Van der Lof op het bureau ontboden en bleek dat hij niet landelijk is toegelaten als parti culier beveiligingsbedrijf en dat hij ook geen toestemming van het ministerie van justitie heeft om in uniform rond te lopen." Monique Coster van de gelijknamige slijterij, tevens bestuurslid van de win keliersvereniging, vertelt dat Van der Lof 'van tevoren' kenbaar heeft ge maakt dat hij nog onvoldoende perso neel in dienst heeft, tot september moet wachten op verschillende docu menten en dat hij tussentijds beveili gingsbeambten van een al wel erkend bedrijf voor hem laat werken. Coster: „Daar is toch niets vreemds aan. Als ik zelf te weinig personeel heb, neem ik ook genoegen met uitzendkrachten." Van der Lof zelf: „Ik ben nog in de opbouwfase. Daar is toch niets mis mee? Ik ben pas voor mezelf begonnen en wacht nog even op het onderzoek naar mijn antecendenten. Daar ver wacht ik geen enkel probleem mee." Graveland benadrukt dat hij de ont wikkelingen op de Haarlemmerstraat gunstig vindt, mits 'iedereen zich aan de spelregels houdt'. Belangrijk in dit verband vindt hij dat op heterdaad be trapte winkeldieven onmiddellijk aan de politie worden overgedragen. „Steekproefgewijze controle van tassen is uit den boze en de Haarlemmer straat zelf is openbaar gebied en valt daarom onder de politie. Van der Lof en de zijnen mogen niets meer of min der dan u en ik en dat is een strafbaar feit signaleren en mensen aanhouden. Ik sluit zeker niet uit dat het prima gaat functioneren. Met de beveiligingsdien sten van de grotere winkelbedrijven in Leiden hebben we ook prima ervarin gen." Pleziervaarders zijn te spreken over nieuwe passantenhaven leiden ernastraatsma Zeiljachten en andere plezier vaartuigen weten de pas ge opende passantenhaven bij de Ververbuurt goed te vinden. In de weekeinden zijn vaak alle 24 plaatsen bezet, doordeweeks gemiddeld de helft. De gebrui kers van de haven zijn enthou siast over de nieuwe voorzie ning aan de rand van het stads centrum. H.J. Zuiderwijk is met zijn motorbootje uit Poeldijk komen varen. Een tocht die ruim zes uur in beslag neemt. „Wij ko men al jaren in Leiden en lagen dan. steeds afgemeerd bij de Meelfabriek. De brugwachter hier verderop heeft ons op deze haven gewezen, vandaar dat we nu hier liggen. En het is hier perfect." Zuiderwijk maakt sa men met zijn vrouw een tocht door Nederland. „Dat doen we altijd. En onze eerste stop is dan Leiden. In het weekeinde gaan we door naar Haarlem. Ik heb nog vier weken vrij, dus we kun nen alle kanten op. Maar we doen alleen steden aan." Allemaal alcoholisten De ligging van santenhaven vindt Zuiderwijk prima. Dat er in de directe na bijheid geen cafés, terrassen en restaurants te vinden zijn, vindt hij niet erg. „Ach, je hebt toch alles aan boord. Kijk, daar op de kop van de Haarlemmerstraat zit wel een zaak. Maar een hele boel mensen hier vinden dat maar niets. Daar zitten allemaal alcoholisten. Met dat mooie weer zitten ze de hele dag bui ten, het ene na het andere bier tje te drinken, 's Ochtends vroeg zijn ze al laveloos. Zijn vrouw, die op de aanlegsteidger een kopje koffie drinkt: „Nee hoor, er hoeven hier echt geen terras sen of cafés te komen. Dan ga je daar de hele dag zitten. We zit ten hier goed, hier kunnen we ook bier drinken. En het groot ste deel van de dag lopen we toch door de stad, komen we van alles tegen." lp specifieke toeristische at tracties van Leiden is de familie de Haarlemmerstraat is wel iets, i Zuiderwijk niet geïnteresseerd. „Nee, we winkelen veel en ver der is er altijd wel wat op de boot te doen. De ramen zemen of zo." De eigenaars van het bootje Matanja uit Waverveen denken er net zo over. Ook zij vinden het gebrek van horecagelegen heden binnen handbereik geen probleem. „We hadden niet zo'n zin om ver weg te gaan", verklaart de eigenares van Ma tanja haar komst naar de sleu telstad. „Mijn broer heeft ons hierheen gebracht en het bevalt ons prima. Als hier een hoop cafés zouden zitten zou het voor ons veel te druk worden. We hebben twee kleintjes aan boord en die moeten vroeg sla pen. Nu hebben we soms al last van lawaaierige brommers die 's avonds laat voorbij komen." Koude douche De Waverveners zijn het groot ste deel van hun tijd aan boord. „Vanwege de kinderen." Van Leiden hebben ze nog nauwe lijks iets gezien. „Oh ja, zijn hier zoveel musea? Welke?" De wc in de haven gebruiken ze niet, want die hebben ze zelf aan boord. „De douche heb ik een paar keer geprobeerd, maar daar bleef koud water uit ko men. Je moet er een gulden in gooien om warm water te krij gen maar dat lukte niet." De Waverveense recreanten vinden de omgeving wel wat saai, maar hebben het dan voornamelijk over het uitzicht. Wijzend op de nieuwbouwwo ningen langs de Havenkade: „Je zit tegen die kale muren aan te kijken." De bootjes die een ligplaats zoeken dienen zich te melden bij de Sumatrabrug of de Schrij- versbrug. Daar moet liggeld worden betaald, vijftig cent per meter per dag. Een havenmees ter is er niet, ook al doet een bord met opschrift 'melden bij de havenmeester' het tegen overgestelde vermoeden. „Er is geen specifiek persoon aange steld die toezicht houdt op de bootjes", zegt een gemeente ambtenaar van de afdeling ha vens. „Brugwachters gaan ech ter zeer regelmatig langs om te kijken of alles goed verloopt. Volgens een Duitse bootjes- bezitter klopt dat. „Ja, hij fietste hier net nog langs. De brug-, wachters houden het hier prima in de gaten." De man is voor het eerst in leiden en het bevalt hem goed „Ik ben hier toevallig terecht gekomen. Over een paar dagen ga ik richting IJsselmeer, denk ik." 'Zwart kijkster' klaagt over standaardbrief leiden loman leefmans De brieven die de Dienst Om roepbijdrage (DOB) aan duizen den Nederlanders heeft ge stuurd als onderdeel van een campagne om 'zwartkijkers' als nog te laten betalen, zijn onbe hoorlijk opgesteld. Dat is het oordeel van de Nationale Om budsman op een klacht van een Leidse vrouw over zo'n brief die zij in oktober van het vorig jaar ontving. De vrouw had. hoewel ze haar luister- en kijkgeld had betaald, een standaardbrief van de Dienst ontvangen. Hierin stond dat ze haar gegevens moest in vullen omdat ze nog niet geregi streerd stond. De DOB ging er in de brief vanuit dat als ie mand niet geregistreerd staai. dat wel aan de geadresseerde moet liggen. Maar uit dit Leidse geval blijkt dat het ook aan de computers van de DOB kan lig gen. Verder verzuimde de Dienst, een onderdeel van het ministr He van WVC de I eidse vrouw een ontvangstbewijs te sturen, van haar overbodige aangifte. Open dag in teken verkeer Veiligheid in het verkeer is het centrale thema op de open dag die de gemeente zaterdag 19 septemher houdt De open dag. die dit jaar voor de tweede ken wordt gehouden, is bedoeld om de buigen meer inzk hl te ge van de gemeente. De gemeen telijke open dag is een landelijk initiatief van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Het thema veiligheid is door haar aangegeven, maar iedere ge meente kan het op eigen wijze invullen. In Leiden is gekozen voor de verkeersveiligheid. Het publiek kan in de raadszaal bij voorbeeld een theoretisch CBR examen bekijken dat diverse bekende Leidenaars afleggen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9