Leidsch Dagblad A Amerikanen boden Irak extra steun ANC: Stakingen tegen regering groot succes Leidse recherche pakt kopstukken van drugsbende Aanlijngebod staat voor niets in de wet' Ellen van Langen als in een droom DINSDAG 4 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39920 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Geëmotioneerd verlaat Ellen van Langen het podium na de huldi ging voor haar gouden medaille op de 800 meter hardlopen. Na een tactisch gelopen race versloeg zij Noeroetdinova en Quirot (links). Nederland mag gisteravond dan uit zijn bol zijn gegaan voor de tv, de Spaanse laan- ten toonden vanochtend slechts minimale aandacht voor de gouden olympische medaille van Ellen van Lan gen op de 800 meter. El Perio- dico en El Pais nemen zelfs niet de moeite om de eerste Nederlandse atletiekmedaille sinds 1984 Ria Stalman in Los Angeles te noemen. De enige uitzondering hierop is La Vanguardia, die een halve pagina aan de Nederlandse atlete besteedt, met de kop: „De gefrustreerde voet balster, die een gouden atletiek medaille won". In het Oranje kamp in Barcelona zelf werd heel wat uitzinniger gerea geerd op de fan tastische race die de Amsterdamse atlete de monstreerde. Er werd tot in de late uurtjes feest gevierd in het Holland House. Ellen van Langen had die festiviteiten tevoren al goed ingeschat. Zij bedankte vrijwel onmiddellijk na de prijsuitreiking voor de 1500 meter, waarvan de series morgen beginnen. Vol ongeloof en volkomen kapot was Ellen van Langen over de finish gegaan, in een nationale recordtijd van 1.55.54 min. En dat ongeloof hield lang aan. Ondanks een wat twijfelend op gang geko men ereronde, die ze met een oranje handdoek en een Ne derlandse vlag aflegde. „Ik zag een gaatje, en daar ben ik in gedoken", reageerde ze. „Je kunt je niet voorstellen wat voor gevoel het geeft wanneer je plotseling niemand meer Aantal honden loopt fors terug JEN HAAO OPD Er komen steeds minder hon den in ons land. In 1980 waren het er nog 1,8 miljoen, nu zijn het er 1,2 miljoen. Als die ont wikkeling doorzet, telt Neder land in 2002 nog maar 600.000 honden. Dibevo, de organisatie van dierenspeciaalzaken, vreest dan ook dat het voortbestaan van veel dierenwinkels in gevaar komt als de 'anti-hondenstem- ming' voortduurt. Dibevo-direc- teur G. Ebert wijt de terugloop vooral aan de hond-onvriende lijke maatregelen van veel ge meenten. De problemen met de pittbul terriër deden de popula riteit van de hond evenmin goed, aldus Ebert. naast je ziet en alleen op die streep afgaat. Echt, dit was het mooiste moment uit mijn leven." De loftuitingen onderging ze als in een roes. Van NOC- voorzitter Wouter Huibregt- sen („Ik had stiekem op brons gehoopt, goud kwam alleen in mijn stoutste droom voor") tot chef de mission van de Nederlandse ploeg in Bar celona, André Bolhuis: „Een magistrale race". Bolhuis was eèn van de weinigen die Van Langen nog vlak voor de race te spreken had gekregen. „Ze was zeer relaxed. 'Ik red het wel', zei ze. En die belofte heeft ze waargemaakt." De olympische droom van Ron Zwerver is vrijwel ze ker voorbij. De 25-ja- rige sterspeler van het Nederlands vol leybalteam scheurde in de eerste set tegen het GOS (3-1 neder- spiertje in een pees plaat van zijn linkervoet. Nelli Cooman zal vrijdag niet starten tijdens de 4 x 100 meter estafette. De sprintster heeft gisteren tijdens de trai ning een spierscheuring in het bovenbeen opgelopen. Cooman wordt als startloop ster vervangen door reserve Karen van der Kooy. De Chinese volleybalster Lu Dan is betrapt op het gebruik van verboden stimulerende middelen. Zij is uitgesloten voor de rest van het evene ment. Lu Dan werd positief bevonden op strychnine. Pagina 2: Het Gos bestaat niet, sportief gezien. Pagina 7: De Spelen op tv. Pagina 13, 14, 15: Olympi sche Spelen. OV-Studentenkaart 2 De OV-Studenten kaart, waarmee stude renden door Nederland konden reizen, heeft zijn langste tijd gehad. Inventief 3 Hugo de Groot deed het in een boekenkist, nu nemen ze de helicop ter. Maar ontsnappen wil iedere gevangene. Een 9-jarige Leidse jongen is zaterdag ernstig mishandeld door tien onbekende knapen. De ouders hebben pas gisteren aangifte gedaan omdat ze in het weekeinde druk in de weer zijn geweest met hun zoon. Zo werd in het AZL zondag de op twee plekken gebroken arm gezet. De jongen verklaarde dat hij met zijn fiets rond reed FOTO ANP PAUL STOLK WASHINGTON AP De voorzitter van de commissie, de Democraat Sam Gejdenson, verklaarde gisteren dat hij de gedeklassificeerde documenta tie van de regering had gekre gen in het kader van een onder zoek naar de Amerikaanse poli tiek jegens Irak voorafgaand aan de Golfoorlog. Uit de documenten blijkt dat het Pentagon drie maanden voor de Iraakse invasie op 2 au gustus 1990 met het idee speel de om Iraakse militairen op te leiden in het onschadelijk ma ken van landmijnen, verken- LEIDEN ROY KLOPPER De Leidse recherche heeft na een omvangrijk onderzoek twee kopstukken van een drugsben de en een koerier achter slot en grendel fitten. Een 47-jarige Leidenaar werd zaterdag op Schiphol in de boeien geslagen, een 32-jarige Leiderdorper was al een dag eerder gearresteerd. Zij gelden als het brein achter de drugssmokkel. De koerier, een 61-jarige Antilliaanse vrouw, is vorige week woensdag op Schiphol opgepakt. De vrouw droeg bij haar ar restatie ongeveer drie kilo co caïne op het lichaam. Het spul heeft een straatwaarde van zo'n vier ton. De Leiderdorper werd vrijdag door de recherche aan getroffen in een woning aan de Smaragdlaan. Hij had vijf gram cocaïne op zak. Huiszoeking op dit adres leverde nog eens twin tig gram coke op. In zijn Leider- dorpse woning vond de politie vijftien gram. De 47-jarige Lei denaar was tijdens deze arresta tie nog op Curasao. Zaterdag arriveerde hij op Schiphol, waar de marechausssee hem aan hield. Het trio zit vast voor ver hoor. Volgens een woordvoer der van de politie heeft een spe ciaal team van de recherche enige weken aan deze drugs zaak gewerkt. Hij sluit niet uit dat de twee organisatoren vaker smokkel op touw hebben gezet. Verdere gegevens wil de politie in het belang van het onderzoek nog niet vrijgeven. Stiel zoekt 5 De Stichting Industrieel Erfgoed Leiden is op zoek naar materiaal voor een expositie over nijver heid en kunst. Struisvogeleieren De verzorgers van I I het Alphense vogel park Avifauna balen van de diefstal van de bijzon dere struisvogeleieren. Bakker naar Leeds vf Geen vakantie voor I 2 zwemster Fleur Bakker, die deelneemt aan het Europees jeugdkam pioenschap in Leeds. Leidse jongen zwaar mishandeld op het speelplein bij de Drift- straat/Atjehstraat De tien kna pen pakten zijn flets af. Die kon hij terug krijgen als hij knielde en de voeten van zijn belagers kuste. De jongen wei gerde dat waarop hij twee keer in zijn gezicht is geschopt en een keer in zijn nek. Toen hij weg probeerde te komen, werd hij gevloerd, waarbij hij een arm brak. De politie is op zoek naar eventuele getuigen. Drie maanden voor invasie Kuwayt Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft kort voor de Iraakse invasie van Kuwayt in 1990 nog voorgesteld om op diverse manieren militair samen te werken met Irak. Zo wilde het Pentagon Iraakse militairen opleiden in de Verenigde Staten. Dit blijkt uit archiefmateriaal dat een subcommissie buitenland van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden onder ogen heeft gehad. ning vanuit de lucht en veld- operaties. Er werd ook gedacht aan wederzijdse bezoeken aan militaire opleidingsinstituten en andere uitwisselingen, aldus de stafdirecteur van de commissie, JohnScheibel. Volgens The Washington Post was het doel van de door de VS beoogde samenwerking en uit wisseling om „de toegang tot en invloed op" de Iraakse strijd krachten te vergroten. President Bush gaf in oktober 1989 in het geheim opdracht om de leve ring van „niet-dodelijke militai re steun" aan Irak te bekijken, aldus de krant. JOHANNESBURG CORRESPONDENT Miljoenen zwarte werknemers hebben gisteren deelgenomen aan de eerste dag van de alge mene staking in Zuid-Afrika. Vandaag zijn ongeveer evenveel mensen niet op hun werk ver schenen. De treinen van de zwarte woonoorden naar de steden waren vanmorgen prak tisch leeg, terwijl de meeste we gen verlaten waren. In tegenstelling tot gisteren, toen in de ochtenduren ernstige onlusten plaatsvonden, bleef collega': het vanmorgen tamelijk rustig. Voor zover bekend zijn gisteren bij onlusten in de zwarte woon oorden elf mensen omgeko men. Een onbekend aantal raakte gewond. Onder hen Phil lip van Niekerk, correspondent van de Volkskrant. Hij liep ten zuiden van Johannesburg sa men met een Amerikaanse col lega ernstige verwondingen op bij een aanslag. Van Niekerk, die in de kaak en nek werd ge raakt, is inmiddels buiten le vensgevaar. ANC-leider Cyril Ramaphosa noemde de stakingen een groot succes. Ongeveer vier miljoen mensen deden mee, aldus Ra maphosa. Uit cijfers van de grootste zwarte vakbondsfede ratie Cosatu, met de commu nistische partij (SACP) de be langrijkste bondgenoot van het ANC, blijkt dat in de belangrijk ste industriecentra rond Johan nesburg, Kaapstad en Durban 74 tot 94 procent van de zwarte werknemers niet is komen op dagen. Het landelijk gemiddel de lag op 90 procent. Ramapho sa noemde de grote deelname aan de staking een nederlaag voor „president De Klerk en zijn m de geboorte van democratisch Zuid- Afrika te vertragen". Het succes van de staking „is een klinkend 'ja' voor democratie en vrede", aldus de ANC-leider. De werkgeversorganisatie Sa- cob zei echter dat niet meer dan twee miljoen mensen het werk hebben neergelegd. Het beeld was ook veel gevarieerder dan uit de cijfers van Cosatu blijkt, aldus Sacob. In de mijnen, waar de arbeiders in logementen op de complexen wonen, zou 75 procent van de mijnwerkers normaal hebben doorgewerkt. In en rond Kaapstad zou maar 15 procent van de werknemers Amsterdammer spant geding aan tegen buurtgenoot met hapgrage bond AMSTERDAM GPD Dieter Bendig is het zat. Donderdag dient voor de Amsterdamse rechtbank president een kort geding dat hij heeft aangespannen om de vermaledijde hond van een buurtgenoot te laten muilkor ven. Na twee aanvallen van Kojak, zoals de bruine bastaard heet, moet de rechter het beest aan banden leggen, vindt de Amsterdammer. In februari van dit jaar was het voor de tweede keer raak. Toen Bendig op de Plantage Middellaan liep, werd hij aan gevallen door de hond. „De eigenaar had hem aangelijnd, maar liet dat beest ge woon gaan. Pure opzet", aldus Bendig, die een van zijn vingertoppen in de keel van het beest zag verdwijnen. In oktober vorig jaar had Kojak ook al eens aan de arm van Bendig gehangen. Eenmaal uit het ziekenhuis schakelde de Amsterdammer de politie in. Op het bureau kreeg Bendig tot zijn stomme verbazing te horen dat hij geen aangifte kon doen. Er is geen strafbaar feit ge pleegd, stelde de dienstdoende agent vast. Het was niet bewezen dat de hond werd opgehitst of dat het beest per defi nitie gevaarlijk is voor mensen, en dus moet worden gemuilkorfd. „Nog dezelfde avond hebben de hon denbegeleiders het beest onderzocht", aldus W. van der Wateren van bureau IJ- tunnel. „Die hebben geconstateerd dat de hond niet gevaarlijk is." Wat hem be treft is de zaak gesloten, verschillende getuigenverklaringen en vijftien handte keningen van buurtbewoners ten spijt. Bendigs advocaat, mr. S. Top, stuurde in juni een verzoek naar B en W om de hond als gevaarlijk te bestempelen. De advocaat heeft nog niets gehoord en heeft daarom een kort geding aange spannen. In de Algemene Politieverorde ningvan Amsterdam gaat artikel 19 over muilkorf- en aanlijngeboden. Lid A be handelt de pitbulls. Die moeten altijd een muilkorf dragen. Lid B behandelt de 'andere gevaarlijke honden' die na een beslissing van de burgemeester een muilkorf om moeten. „Het staat voor Jan Lui in de APV", zegt Top. „Ga maar eens op een mooie dag in het Vondelpark kij ken. Allemaal pitbulls zonder muilkorf. Amsterdam trekt zich niets aan van haar bewoners." Gemeentewoordvoerder M. van Wingerden reageert verbaasd op de uitlatingen van Top. „Ik heb het allemaal laten uitzoeken. De verantwoordelijke afdeling heeft geen enkel verzoek ont vangen." Kojak loopt intussen nog steeds zon der muilkorf en lijn rond. Zijn baas noch diens advocaat waren gisteren bereik baar vpor commentaar. De uitspraak volgt volgende week. Geen krant ontvangen? nri 07i - 161400 DEL. 071 - 161499 HET WOORD IS AAN Abraham Lincoln Tact is de bekwaamheid i te beschrijven zoals zij zichzelf VANDAAG niet zijn komen opdagen. De tweedaagse staking is on derdeel van een grootscheepse campagne van het ANC om de regering te dwingen een aantal ANC-eisen in te willigen. Deze eisen behelzen effectieve maat regelen tegen het geweld in de zwarte woonoorden, verkiezin gen voor een grondwetgevende vergadering en een overgangs regering met het ANC. Pas dan zal het ANC de onderhandelin gen hervatten die het zes weken geleden, na het bloedbad in het zwarte woonoord Boipatong, waarbij 39 doden vielen, op schortte. Pagina 4: Als ik niet werk, hoe denken 'ze' dan dat we kunnen leven? Stormloop op cursus voor liedjesschrijvers DEN HAAG GPD Liedjes schrijven valt niet te le ren, dat is een gave. Maar sche ren en schaven totdat een getalenteerde, en enigzins erva ren huis-, tuin- en keuken- dichter uitgroeit tot een 'echte' tekstschrijver, dat is wél moge lijk. Conamus, de Nederlandse promotor van de lichte muziek, wil het in elk geval gaan probe ren. Met hulp van professionals als Jan Boerstoel, Ivo de Wijs, Margriet Markerink, Henk Westbroek en Tol Hansse orga niseert Conamus dit najaar een cursus liedjes schrijven voor tekstdichters. Het initiatief, waaraan ook de TROS en Buma/Stemra mee werken, voorziet in een behoef te, vertelt een Conamus-mede- werkster. „De telefoon staat roodgloeiend. We zullen streng moeten selecteren, want er kunnen maximaal 50 mensen meedoen. We hebben een leef tijdsgrens van 35 jaar gesteld. Het gaat erom dat we een nieu we, jonge generatie tekstschrij vers een kans willen geven. Mensen van vijftig of zestig jaar zijn dus helaas uitgesloten.'" HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Warmer Wolkenvelden en droog. In de loop van de dag flinke zonnige pe rioden. Minimumtemperatuur om streeks 14 graden, middagtempe- ratuur rond 24 graden. Wind draaiend naar zuidwest tot zuid, zwak tot matig, rond kracht 3. Taxi-protest in grote steden ROTTERDAM GPD Taxichauffeurs uit de vier grote steden gaan morgen vanuit Rot terdam demonstreren tegen het taxibeleid van de overheid. De organiserende Vereniging Taxi- belangen Nederland (VTN) wil protestbrieven uitreiken aan de burgemeesters van de vier grott steden. Woordvoerder F. Thiele var de VTN rekent op 300 tot 50( chauffeurs. De stoet vertrekt om negen uur en zal de brief eer uur later aan burgemeester Pe per van Rotterdam overhandi gen. Daarna komen de andere drie grote steden aan de beurt In het verleden hebben acties van taxichauffeurs geregeld tot grote verkeerschaos geleid, maar volgens Thiele zullen de acties ditmaal „publieksvrien delijken netjes" zijn. De VTN eist onder meer een minimum-ritprijs en afschaffing van de trein- en regiotaxi. Ver der vindt ze dat de uitvoering van het taxibeleid weer van de- provincies naar de gemeenten terugmoet. j Per maand (f27.80) via eutoma I Per kwartaal 80.10) via accept - vm controlo bezorging) Deze bon in een j postzegel, sture Leidsch Dagblad twoordnummor 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1