Gevangene breekt uit met helikopter Weer 'hommeles' rond taxi's op til Binnenland Hulde voor verlegen zwemkampioen Kalimijnen ontkennen vervuiling havenslib Sporttoernooi ontaardt Lintje voor VN-militairen in massale vechtpartij Acht Tsjechen bij busongeluk gedood Man op heterdaad bij gedode vrouw betrapt Nederlander eet veel meer buiten de deur MAANDAG 3 AUGUSTUS 1992 Fatale steekpartij in Hollandscheveld hoogeveenEen burenruzie in het Drentse Hollandscheveld heeft gistermiddag geresulteerd in de dood van een 39-jarige man. De man overleed in het ziekenhuis nadat hij door een 37- jarige overbuurman diverse malen met een mes in de borst werd gestoken. De dader ging er na het gebeuren eerst vandoor, maar werd een uur later in overspannen toestand door familieleden naar de politie gebracht. Volgens de politie is de man zo over stuur dat hij nog niet kan worden verhoord. De aanleiding van de steekpartij is nog niet bekend. Autokraker snijdt agent in gezicht Rotterdam Een autokraker heeft een 32-jarige politieman zater dag met een stanleymes in zijn gezicht gesneden. De surveille rende diender betrapte de autokraker en zijn handlanger op een parkeerplaats. Toen hij één van de rovers wilde aanhouden, sprong de mededader te voorschijn. Hij gaf de verraste politie man een klap en haalde een stanleymes over zijn gezicht. Er liep bij de agent zoveel bloed over zijn gezicht dat hij de jacht op de autokrakers moest staken. De politie heeft ze nog niet gepakt. Na behandeling in het ziekenhuis kon de politieman gisteren weer aan het werk. Stier overvalt slapende man schauk» Een inwoner van het Brabantse Schaijk is zaterdag wel heel ruw in zijn middagtukje gestoord. Toen hij zijn ogen open deed zag hij pal voor zich in zijn serre een enorme stier. Het beest was uitgebroken uit een vlakbij gelegen wei, zo bleek later. De stier was vervolgens via een omver geduwde muur in de tuin van de man terecht gekomen. Daar had het beest flink huisge houden. De stier is later met hulp van anderen teruggebracht naar zijn weiland. Marokkaanse verstekeling verdrinkt Rotterdam Een Marokkaanse verstekeling is vermoedelijk ver dronken in de Rotterdamse Brittanniahaven, nadat hij zaterdag van boord was gesprongen van het Nederlandse zeeschip Veer haven. Aan boord waren nog drie verstekelingen. Ook zij ont snapten, maar werden uiteindelijk aangehouden. De vier wer den pas op volle zee richting Maasstad ontdekt en opgesloten in een hut. De mannen zagen toch kans daaruit weg te komen. Tij dens het afmeren sprongen er twee in het Hartelkanaal. Slechts één van hen haalde de overkant. Hij werd na enkele uren aange houden. Een zoekactie naar de ander leverde niets op. Drie Naardense villa's in as naarden Drie villa's in Naarden zijn zaterdagnacht volledig in as gelegd. De brand begon tegen middernacht door nog onbe kende oorzaak in een monumentale woning met rieten dak. De bewoners waren op dat moment niet thuis. Het vuur sloeg al spoedig over naar twee belendende villa's, ook met rieten dak. In één van die woningen was eveneens niemand thuis, de bewo ners van de andere woning konden zioh bijtijds in veiligheid stellen. Handgranaat ontploft in Amsterdam Amsterdam Een handgranaat heeft zaterdagmorgen een ravage aangericht in de Bestevaerstraat in Amsterdam. Twee auto's brandden volledig uit, zeven raakten beschadigd, van diverse woningen braken de ruiten en een bewoner raakte gewond door rondvliegend glas. Volgens de politie is het nog volstrekt ondui delijk wie de handgranaat heeft geworpen i Grou wint skütsjesilen op IJsselmeer stavoren Berend Mink van Grou heeft zaterdag op het IJssel meer bij Stavoren de zesde wedstrijd van het skütsjesilen ge wonnen. Heel lang leek het erop dat Teake van der Meulen van Woudsend met deze eer ging strijken, maar de Grousters wisten bij de allerlaatste boei voor Woudsend te komen. Heerenveen en Joure werden derde en vierde. rotterdam anp De kalimijnen in het Franse Mulhouse slepen tien veronder stelde lozers van zware metalen langs de Rijn voor de rechter. De kalimijnen stellen dat niet zij, maar deze bedrijven verant woordelijk zijn voor de extra aanslibbing van met zware me talen verontreinigde grond in de Rotterdamse havenbekkens. Volgens de kalimijnen komen de lozers uit Frankrijk, Zwitser land, Duitsland en Nederland. De rechtbank in Rotterdam heeft eind juli besloten dat de kalimijnen deze bedrijven mo gen dagvaarden. Door deze be slissing gaat het proces dat de gemeente Rotterdam sinds eind 1990 voert tegen de kalimijnen langer duren. Volgens de gemeente zorgen de kalimijnen via grondlozingen voor extra aanslibbing onge veer 250.000 kubieke meter in de havenbekkens. Op last van Spectaculaire ontsnapping uit huis van bewaring in Zwaag Een 31-jarige man is gisteren met behulp van een heli kopter ontsnapt uit het Huis van bewaring in Zwaag (ge meente Hoorn). De man zat een straf uit wegens vermo gensdelicten en gewapende overvallen. Van hem en zijn helper(s) ontbreekt tot nu toe elk spoor. hoorn gpd-anpgen. Getuigen die op de landing Om half twaalf werd de man ge lucht op de binnenplaats van de gevangenis, toen een klein mo del helikopter op de binnen plaats landde. De gedetineerde kreeg een pistool toegeworpen, bedreigde zijn ongewapende bewakers met een pistool, stap te in en vloog weg. De helikopter werd anderhalf uur later aangetroffen nabij het Overijsselse Hasselt. De piloot werd vastgebonden aangetrof fen. Hij verklaarde dat hij 's ochtends in Lelystad was inge huurd voor het maken van een rondvlucht. Tussen Hoom en Enkhuizen werd de man be dreigd met een vuurwapen en gedwongen naar Zwaag te vlie- de helikopter in Hasselt t ren afgekomen, hebben gezien dat twee mannen vluchtten op een motorfiets, die 's middags in Dedemsvaart beschadigd werd aangetroffen. Van de vluchters ontbreekt nog ieder spoor. Direct na de ontsnapping was de rijkspolitie niet in staat om een helikopter of vliegtuig in de lucht te brengen om de vluchte ling te volgen. Woordvoerder Weeda van de Hoornse politie: „Het in de lucht brengen van een helikopter op een zo onver wacht moment is niet zo sim pel. Daar gaat nogal wat tijd overheen. Het is niet zo dat er constant een bemanning stand by naast een toestel zit. En de vluchthelikopter was natuurlijk binnen de kortste keren uit het zicht." Later stegen wel twee F- 16 jagers op van de vliegbasis Twenthe, maar die keerden al weer snel huiswaarts omdat de helikopter snel was teruggevon den. Hage zegt zich te zullen bera den het afsluiten van de bin nenplaats om uitbraakpogingen met een helikopter te voorko men. Vorig jaar ontsnapte op die manier al een belangrijke drugsbaas uit de gevangenis van Leeuwarden. „Tot nu toe dachten we niet dat het zou kunnen. Maar deze helikopter was wel erg klein. Zo blijkt dat je niet altijd de technische ont wikkelingen kunt bijhouden." Staatssecretaris Kosto van justitie liet gisteravond weten nog geen commentaar te willen geven op de ontsnapping. Hij wilde vandaag op zijn kantoor eerst de stukken bestuderen. Taxi-overvaller bekent nog eens 16 berovingen amsterdam gpd De 25-jarige man die onlangs werd aangehouden op verden king van overvallen op taxi chauffeurs in Amsterdam, blijkt zich de afgelopen veertien da gen aan 24 berovingen te heb ben schuldig gemaakt. Hij maakte niet alleen acht taxichauffeurs in Amsterdam- Oost en Zuidoost onder bedrei ging met een wapen geld afhan dig, maar hij bekende ook bero vingen en overvallen op benzi nestations, in de binnenstraten, liften en parkeergarages in de Bijlmermeer en op bilist. Het vuurwapen man zich bediende, bleek bij nader onderzoek een speelgoe drevolver te zijn. Het buitge maakte geld gebruikte hij voor de aanschaf van eten en drugs. De man werd vorige week donderdagavond door de politie gearresteerd bij een parkeer- platform in de Bijlmermeer. De politie kwam de verdachte op het spoor nadat taxichauffeurs, beveiligingsdiensten en huis meesters en een foto werd ge toond van de verdachte. De verdachte wordt vandaag voorgeleid. Lozers zware metalen voor rechter gedaagd de Rotterdamse rechtbank on derzoeken drie deskundigen of de door Rotterdam berekende extra aanslibbing klopt. Dit on derzoek is na de zomer afge rond. Rotterdam stelt de kalimijnen ook aansprakelijk voor de 'kle ving' van zware metalen aan dat slib. De kalimijnen echter leg gen de schuld bij de bedrijven langs de Rijn die deze stoffen lozen. Het baggeren van het uit de kalimijnen afkomstige slib en het bergen van de verontrei nigde grond kost Rotterdam 2,5 miljoen gulden per jaar. De ge meente eist van de kalimijnen een schadevergoeding met te rugwerkende kracht van 100 miljoen gulden. Het Havenbedrijf probeen al jaren met bedrijven overeen komsten te sluiten over reductie van verontreinigde lozingen. Er zijn al enkele convenanten ge sloten, maar met de kalimijnen wil dat maar niet lukken. Amsterdam Verlegen laat zwemmer Anthony Nesty, de Surinaamse winnaar van de bronzen medaille op de 100 meter vlinderslag in Bar celona, de hulde van de Surinaamse gemeen schap in Nederland over zich heen komen. De huldiging vond plaats op de laatste dag van het Kwakoe-festival in de Amsterdamse Bijl mer. Zeker 15.000 mensen woonden het feest bij, onder wie deze 'Kotie-missies' in kleder dracht, die Nesty de hand kwamen schudden. FOTO ANP RUUD HOFF rotterdam gpd Het. was net een beetje Ajax- Feijenoord, zaterdagavond in de sporthal aan de Zwartewaal- straat in Rotterdam-Zuid: Rot terdammers speelden tegen Amsterdammers en er werd flink gevochten. Alleen ging het deze keer niet om voetbal maar om een basketbaltoernooi. In het begin leek er geen vuil tje aan de lucht, maar nadat een groepje ruziezoekers een oude vete wilde beslechten, ontstond er een massale vechtpartij. Er brak paniek uit toen twee man nen de overige sportliefhebbers met tafelpoten de stuipen op het lijf joegen. De komst van de politie bracht de gemoederen slechts tijdelijk tot bedaren. Later gin gen de 120 man weer met el kaar op de vuist. Pas toen de politie bij een charge de wapen stok gebruikte, koelden de heet hoofden weer af. Er is één Rot terdammer gearresteerd. Hij werd meegenomen om te kal- De 110 Nederlandse VN-militia- ren die vandaag uit Kroatië naar Nederland terugkeren, krijgen een onderscheiding uit handen van VN-opperbevelhebber ge neraal Satish Nambiar. Volgens luitenant-kolonel Vermaas, de commandant van de Nederlan ders, hebben zijn mannen en vrouwen „geweldig werk" ge daan in het voormalige Joego slavië. De blauwe baretten wor den direct afgelost door een nieuwe groep. De Nederlanders zitten op 26 plaatsen in Kroatië en Bosnië-Hercegovina. Chauffeur Nederlandse bus zwaar gewond Berlijn hans hoogendukbus zat. De castrofe gebeurde zaterdagmorgen om vier uur. De Nederlandse bus was vrij dagavond om ongeveer zes uur met 50 mensen uit Antwerpen vertrokken naar Wenen. De bus brak door de vangrail op de middenberm en botste met vol le snelheid op een bus uit Praag, die met 50 passagiers op weg was naar Keulen. De gevolgen waren verschrik kelijk. Toegesnelde helpers zei den nog nooit zoiets te hebben meegemaakt. Over een afstand van 200 meter lagen gewonden tussen verminkte lijken. Overal liepen bloedende mensen in shocktoestand. De Amsterdam se chauffeur van de Nederland se bus moest ernstig gewond uit het wrak van zijn wagen worden gezaagd. De bus uit Praag werd aan de zijkant volledig openge reten. Zeven slachtoffers stier ven ter plekke. Een achtste pas sagier overleed later in het zie kenhuis. Ze komen uit Tsjecho- Slowakije, Polen, Afrika en Duitsland. Het was een rampzalig week einde op de Duitse autosnelwe gen. Door zeer druk vakantie verkeer waren alle wegen zwaar overbelast. Vijftien mensen kwamen om het leven bij onge lukken. Bij een botsing tussen een Ne derlandse en een Tsjechische bus op de Duitse Autobahn Neurenberg-Würzburg zijn za terdag acht mensen om het le ven gekomen en 30 anderen ge wond geraakt. Onder de slacht offers zijn geen Nederlanders. De Amsterdamse chauffeur van de bus van het touringcarbedrijf Beuk uit Noordwijk ligt ernstig gewond in het ziekenhuis. Beuk had de bus verhuurd aan de Amsterdamse reisorganisatie Eurolines. De oorzaak van het ongeluk, waarbij de Nederlandse bus frontaal in botsing kwam met een Tsjechische bus, staat nog niet vast. De politie wilde giste ren niet ingaan op geruchten dat de chauffeur in slaap was gevallen en zodoende op de lin kerweghelft raakte. Het wrak van de bus moet nog worden onderzocht op mogelijke tech nische defecten. Volgens manager Beuk van het Noordwijkse touringcarbe drijf had de chauffeur anderhalf uur eerder zijn collega afgelost. Te hard rijden is volgens hem mogelijk, omdat er snelheidsbegrenzer op de zaandam anp-gpd De politie van Zaanstad heeft zaterdagochtend rond half zes een man op heterdaad betrapt bij het lichaam van een door hem om het leven gebrachte vrouw. De man heeft bekend. Het slachtoffer is een 48-jarige vrouw uit Zaandam. De politie kwam in actie na dat een omwonende via 06-11 had gemeld dat er iemand om hulp riep. De 29-jarige dader uit Zaandam sloeg bij het zien van de politiewagen op de vlucht en moest met een waarschuwings schot tot staan worden ge bracht. De achtergrond van het mis drijf is nog onduidelijk. De poli tie wil niet meer zeggen dan dat de dader en zijn slachtoffer el kaar ontmoetten in een bar in Zaandam, en op de fiets op weg waren naar hun respectievelijke woningen. Volgens een woord voerder was de dader ongewa pend en verkeerde hij niet on der invloed van drank of drugs. Het slachtoffer is niet seksueel misbruikt. den haag «gpd De Nederlanders eten en drin ken meer buiten de deur. Ne derlandse hotels, restaurants en cafés verkochten vorig jaar voor 15,3 miljard gulden, een record omzet. Buiten de deur eten en drinken nam met 7,3 miljard gulden (500 miljoen meer dan in 1990) het leeuwedeel voor zijn rekening. Aan drank werd in 1991 5,3 miljard uitgegeven, 300 miljoen meer dan een jaar eerder. Gegevens van het Bedrijf schap voor de Horeca geven aan dat het totale aantal restau rants met 329 toenam tot ruim 10.265. De Chinees-Indische restaurants staan bovenaan de lijst van 'vreemde' keukens (1585 in 1992 tegen 1630 in 1991). De Franse keuken is nummer twee (1290), gevolgd door de Italiaanse (783). Dit zijn ook de snelste groeiers in de sector. Onder de horecabedrij ven waar men kan overnachten drukken de grote ondernemin gen de kleine uit de markt. De cijfers van het schap onderstre pen dit: het aantal hotels met meer dan 40 bedden groeide opvallend. Het feit dat het totaal aantal bedrijven daalde van 2915 in 1991 naar 2890 in 1992, maar het aantal bedden toenam van 140.035 naar 147.114 be wijst dit te meer De Nederlandse hotels wor den in toenemende mate be volkt door Duitsers, bijna 800.000 in 1991, 9,2 procent meer dan in 1990. Britten (703.000) zijn een goede twee de, op grote afstand gevolgd door Amerikanen. Nederlanders zelf overnachten ook vaker in een hotel. In 1991 waren zij goed voor 3,3 miljoen over nachtingen. rotterdam gpd Het taxi-geweld in Rotterdam zal opnieuw losbarsten door de voorgenomen oprich ting van een aparte belcentrale voor 'pre trijders'. Dat is de verwachting van verte genwoordigers uit de Rotterdamse taxiwe reld. „Ik voorzie een hoop hommeles," zegt woordvoerder P. van Dee van de chauf feurs, die tot nu toe bijna alle pretrijders (chauffeurs met een provinciale vergun ning) het werken onmogelijk hebben ge maakt. „Die pretvergunningen zijn gewoon ten onrechte uitgegeven, en dat blijft zo", meent Van Dee. Ook woordvoerder P. Passenier van de taxi-centrale St. Job verwacht dat 'de straat' de oprichting van de nieuwe 'pretrijders- centrale' niet zal pikken. „Het betekent geen wezenlijke verandering van de situatie rond de provincie-vergunningen, dus ik verwacht grote problemen", meent Passe nier. Eind vorige week lanceerde de advo caat van de pretrijders, mr. D. Vermaat, het plan om de Rotterdamse Bel Centrale op te richten. Zo zouden pretrijders hun vergun ning alsnog te gelde kunnen maken. Passe nier betwijfelt of een belcentrale voor alleen pretrijders levensvatbaar is. Hij verwacht bovendien dat de Rotterdamse Taxi Centra le (RTC) geen pardon zal kennen met on dernemers die zich met een deel van hun wagens bij de nieuwe belcentrale willen aansluiten: „De RTC zal niet toezien hoe het Paard van Troje wordt binnengehaald." President-commissaris N. Reith van de RTC bevestigt dat. „Maar dat weet men ook, hoor." Zowel Reith als Passenier is verbijsterd over het feit dat de provincie vorige week suggereerde dat het einde van het taxi-con flict in zicht is door het gezamenlijk voorstel van de Rotterdamse burgemeester Peper en Commissaris der Koningin Patijn over een taxi-werkgroep. „Je reinste bullshit", meent Passenier. „Niet te geloven", zegt Reith. De Rotterdamse taxi-wereld dringt al maanden aan op de vorming van een onaf hankelijke commissie van wijze mannen die het provinciaal taxibeleid gaat beoorde len. Maar Peper en Patijn zijn nu gekomen met het plan voor een werkgroep onder lei ding van gedeputeerde T. Jansen, die kijkt naar chauffeursvergunningen en de over dracht van bevoegdheden. „De kandidatuur van Jansen is onbe spreekbaar, en verder is het een herhaling van zetten", meentPassenier. St. Job zal dan ook weigeren om zitting te nemen in de werkgroep. Ook Reith heeft zijn beden kingen. „Wij hebben altijd gezegd dat we ons neerleggen bij een oordeel van de com missie van wijze mannen. Maar daar willen Peper en Patijn niet aan. Dus het probleem is nog lang niet opgelost." Een thuisbankier krijgt nu 8% rente op de Leeuwrekening. ning cn doet u de overschrijvingska: Dei wrekening is een spaarreke ning van de Postbank. Hierop krijgt u nu maar liefst 8%* rente, terwijl u toch r lijks f 10.000,- zonder kosten kunt opnei De minimum inleg bedraagt f 10.000,-. Daarna kunt u elk willekeurig bedrag inleggen. L' opent een Leeuwrekening gc\ t het blauwe giroboekje POSTBANKÜt) Thuisbankieren doe je met de I\>stbank.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3