Een kostbaar goed: gewoon leidingwater II K IIr" Vrije tijd Fris geurtje voor mannen: Ungaro II 'L Baars: de schrok-op van het viswater Zomer is tijd voor reparatie van houtrot Fotowedstrijd 'Nederland Waterland' VRIJDAG 31 JULI 1992 REDACTIE HENRIETTt VAN DER HOEVEN Veilig op leeftijd vol met nuttige tips Veilig op leeftijd' heet de brochure, die kos teloos is te bestellen bij de Stichting Consu ment en Veiligheid. Jaarlijks raken 20.000 Nederlanders boven de vijfenzestig jaar ernstig gewond en van hen komen 1500 voortijdig te overlijden. „Wie ouder wordt moet zijn gedrag aanpassen aan die licha melijke veranderingenaldus de arts Van Zonneveld in deze brochure. De lezer van de brochure kan aan de hand van een vragenlijst de veiligheid van zijn ei gen huis testen. De vragen zijn met ja of nee te beantwoorden. Wie 'nee' moet ant woorden weet tegelijkertijd dat er iets aan die veiligheid moet worden gedaan. De onderwerpen die aan de orde komen zijn uitglijden en struikelen, van de trap val len, evenwicht bewaren en vermoeid en duizelig worden. Voorts wordt gewezen op het belang van een lijstje met alarmnum mers bij de telefoon, de aansluiting bij een telefooncirkel of een alarmeringssysteem en het maken van afspraken met buren of kin deren voor het geval er iets mis gaat. De advies- en klachtenlijn van Consument en Veiligheid is gratis te bellen: 06- 022 02 20. Op dit nummer kunnen ook fol ders worden aangevraagd uit de serie 'Kijk op veilig' en 'Brandveiligheid' Dit kan ook schriftelijk: Antwoordnummer 17035,1000 SL Amsterdam. Als je Ungaro II net op hebt gedaan lijkt het een gewone frisse eau de cologne maar een kwartiertje later komt de echte, zeer subtie le geur te voorschijn. Het is een geur die je met een gerust hart aan mannen kunt ge ven die altijd roepen: „Nee, asjeblieft geen geurtje, niets voor mij" of degenen die juist de neiging hebben er wel zeer royaal mee om te springen. Ungaro II is een verfijnde geur waarin on der meer rozemarijn, tijm, kaneel en kruid nagel is verwerkt, bestanddelen die samen gaan met sandelhout, honing, patchouli en nooi. Door toevoeging van vanille is de geur heel zacht. Naast de eau de toilette, de kleinste violet kleurige fles (75 ml) kost 74,-, zijn er pro- dukten voor bij het scheren, een douche-gel en een deodorant. Ungaro II (in september in de winkels) zit in een geelbruin gemar merde verpakking, duidelijk te onderschei den van nummer I. Met deze twee geuren denkt Ungaro, vooral populair in het Midden- en Verre-Oosten, de hele geurenmarkt voor mannen te kun nen bestrijken; want zo heeft onderzoek uitgewezen, mannen kiezen voor een frisse of een zeer opvallende (Ungaro I) geur. Zonweringvoor alle huidtypen Clinique heeft een voor alle huidtypen ge schikte crème op de markt gebracht, die de huid beschermt tegen de zon. In het vetvrije produkt, dat city block oil-free daily face protector spf 13 heet, zijn geen chemische zonnefilters verwerkt. Volgens Clinique vormt de crème een buffer tussen de huid en de zon. Het is een 'verborgen hulpmid del', dat direct door de huid wordt opgeno men en daardoor onzichtbaar is. Wie ge wend is make-up te gebruiken, kan dat na het aanbrengen van de op allergie geteste, parfumvrije crème gewoon doen. Er is ove rigens ook een 'sun buffer lipstick' in een neutrale lippentint, die alleen of samen met een andere lippenstift kan worden gebruikt. Fitnessprogramma Achter de naam Aramis Bodyworks gaat een fitnessprogramma voor de mannenhuid schuil. Naast de 'scrubzeep' met extracten van de luffaplant is in de lijn een verzorgen de bodylotion opgenomen, die dagelijks moet worden gebruikt. Het derde produkt is een alcoholvrije after shave-gel, die vol gens Aramis niet alleen het branderige ge voel na het scheren wegneemt, maar ook een verzorgende en vochtherstellende wer king heeft. Het kan allemaal veel zuiniger Water, vooral drinkwater, is een kostbaar goed. Tweederde van ons leidingwater komt uit de grond. Maar de grondwaterbronnen zijn niet onuitputtelijk. In sommige streken zou een nog intensievere grondwaterwinning zelfs schade aan de natuur kunnen toebren gen. Wie denkt: 'de regenval zal de uit de grond opgepompte en verbruikte voorraad wel weer aanvullen' vergist zich. Zo simpel ligt het niet. Per hoofd van de bevolking verbruiken we in Nederland elke dag zo'n 140 liter water en dat kunnen de neerdalende hemel waterstromen niet bijbenen. Echte waterschaarste kennen we hier nu nog niet, maar het dreigt wel die kant op te gaan. Daarom zullen we nu en in de toekomst zuiniger met water moeten omspringen. In de eer ste plaats ter wille van de be schikbare hoeveelheid, ten tweede omwille van onze porte monnee. Want het kost steeds meer om drinkwater te winnen. Naast de grondwaterbronnen maken de waterleidingbedrij ven gebruik van het sterk ver vuilde water uit de Rijn en de Maas, dat tegen hoge kosten ge zuiverd moet worden. Een ver dere stijging van het waterver bruik zal op den duur onherroe pelijk tot problemen leiden. Maar zo ver hoeft het niet te ko men, als we nu 'pas op de plaats' maken. Voor een vier- persoons huishouding is het mogelijk het waterverbruik zon der problemen met ongeveer 30.000 liter per jaar te vermin deren. Bad of douche In het bad liggen is lekker ont spannend, maar het water- en energieverbruik is navenant. Voor een bad is 125 tot 150 liter water nodig, vier- tot vijfmaal zoveel als voor een douche beurt. Comfort kost geld. Min der liggend baden scheelt dus aanzienlijk in waterverbruik. De geiser of de boiler hoeft dan ook minder water op te warmen: dat bespaart ook energie. Sinds enige tijd maken de whirlpools of bubbelbaden gro te opgang, een trendmatig ge volg van de overal verrijzende tropische zwembaden in hotels en recreatieparken waar je met deze voorziening kennis ge maakt hebt. Aan 'bubbelbaden' schrijven de fabrikanten een voor de gezondheid heilzame werking toe. Over dat gezond heidsaspect valt echter nauwe lijks een zjnnig woord te zeg gen. Wèl over de hogere ener gierekening die er het gevolg van is. Want een bubbelbad kost, behalve energie voor het toevoeren van een grote hoe veelheid warm water, ook stroom voor het apparaat waar mee de bubbeltjes opgewekt worden. Douchekop Een douche nemen kost 30 tot 50 liter water. Zet je op de dou chehandgreep een waterbespa rende kop, dan wordt die hoe veelheid nog eens met zo'n 50 procent teruggebracht. Zo be spaar je, uitgaande van een vierpersoonshuishouden, onge veer 15.000 liter water per jaar bij gebruik van een gas- of elek trische boiler, of een regelbare badgeiser. Je bezuinigt echter niet alleen op water, maar ook op gas- en elektraverbruik: op gas globaal 50 kubieke meter per jaar, op elektriciteit 500 kWh. Bij een moderne keuken- gasgeiser (die al behoorlijk zui nig is) bespaar je vrijwel niets. Een waterbesparende dou chekop moet het hebben van het bruiseffect: van elk straaltje water worden duizenden ragfij ne druppeltjes gemaakt. De straal is heel comfortabel. Om dat druppels sneller afkoelen dan straaltjes moet je wel wat dichter onder de bruisstraal staan. Een waterbesparende douchekop kost tussen de 20 en 40 gulden. Kranen Vraag bij de installateur eens naar waterbesparende kranen. Ze zijn niet goedkoop, maar in ongeveer vijf jaar heb je de in vestering terugverdiend. Op sommige kraantypen kan een speciaal waterbesparend bruis- mondstukje geschroefd worden. Zo'n apparaatje kost maar en kele tientjes, dus het verdient zich sneller terug omdat de kraan niet vervangen behoeft te worden. Alleen al voor het doorspoe len van het toilet gebruiken we dagelijks, per persoon, 25 tot 30 liter water. Er wordt wel eens aangeraden in de stortbak een baksteen te leggen om zodoen de de waterbuffer in de bak met enkele liters te verminderen. Maar niet in elke stortbak is ruimte voor een baksteen. Bo vendien moet voor het door spoelen van de grote boodschap minstens 8 liter water beschik baar zijn. Voor het eenvoudige plasje bestaan er waterbesparende stortbakken (Wisa 500 en 1000) die uitgerust zijn met een on- derbrekingsknop. Als je die in drukt komt de watertoevoer on middellijk stil te staan. Je kunt de hoeveelheid spoelwater zelf regelen. Bij het doorspoelen van een plasje is twee liter water al voldoende, de grote boodschap vergt de genoemde grotere hoe veelheid water omdat die met voldoende kracht door de riool In deze oude watertoren in Utrecht aan de Lauwerhof, (nog altijd in gebruik!) is een Waterleidingmuseum in gericht De moeite van een bezoek waard. Info: telefoon 030-46 72 11foto cpd buis gestuwd moet worden. Een waterbesparende stortbak kan in een vierpersoonshuishouden een besparing van ongeveer 15.000 liter water per jaar ople veren. Was/vaatwasmachines Als de wasmachine of vaatwas ser vervangen moet worden, let dan bij aanschaf van de nieuwe machine op het waterverbruik. Sommige machines verbruiken per keer vele liters water minder dan andere. Ook ten aanzien van stroomverbruik bestaan er tussen dergelijke machines op vallend grote verschillen. Laat de vaatwasser alleen draaien als hij vol is. De vaat eerst onder stromend heet water afspoelen kost veel energie en is dus duur. Behalve de vette borden en pannen kan het meeste vaat werk ook best met koud water worden voorgespoeld. In de tuin Op het beperkt hanteren van de tuinsproeier en de autowasbor- stel wordt in de huis-aan-huis voorlichting van waterleiding maatschappijen bijna tot verve lens toe aangedrongen. Maar merkwaardig genoeg lees je nauwelijks iets over wat de tuin- vijver-hausse genoemd zou kunnen worden, een verschijn sel waarbij best enkele kantte keningen geplaatst mogen wor den. Een tuinvijver van enige omvang bevat al gauw zo n 2000 liter water en net is dan ook een interessante vraag hoe veel kostbaar leidingwater er jaarlijks gezamenlijk in Neder landse tuinvijvers verdwijnt. VISSPORT Bram van Leeuwen Het vangen van baars is niet moeilijk. Het is een vissoort die niet kieskeurig is als het gaat om de keuze van een prooi. Of dat nu om een aasvisje of een stukje kunstaas gaat, doet er niet toe. Zelfs de grootte van het aas maakt hem niet veel uit. Ik heb tijdens het snoeken wel baarsjes gevangen aan een Heintz-lepel die qua afmeting de lengte van de vangst ruim overtrof. Baars deinst zeker niet terug voor een grote prooi en in die zin is zijn in verhouding tot het lichaam bui tensporig grote bek karakteristiek voor de roofzucht van de vissoort. Alle factoren lijken dus aanwezig om te spreken van een simpel te vangen vis. Maar er zitten een paar addertjes onder het gras. De moeilijkste opdracht voor de hengelaar is namelijk om de baars op te sporen. Want het is een vis die graag van de ene naar de andere plek trekt. Waar hij vandaag volop aanwezig is, kan hij de volgende dag ver dwenen zijn. En zelfs wanneer de baars is gelokaliseerd dan is de vangst nog niet ge garandeerd omdat alleen succes is te ver wachten wanneer het de baars belieft te willen azen. Soms liggen scholen baarzen schijnbaar volkomen apatisch bijeen. Ook al wordt er nog zo n aantrekkelijk aasje gepresenteerd de gestreepte rover is niet in beweging te krijgen. En of je nu een klein levend visje, een kronkelende pier, een blinkende spin ner, een geitenharen jig of een kleurige twister voor zijn bek houdt het is de baars die uiteindelijk bepaalt of hij er belangstel ling voor heeft. Laten we eerst eens kijken naar zijn favo riete plekken. Dat is in de kanalen en vaar ten in de buurt van bruggen, schoeiingen De Amerikaanse president George Bush, ook een echte visliefhebber, toont zijn vangst een knots van een baars. foto afp ze terug bij uitstekende landtongen, in de buurt van rietkragen en aan de randen van de diepere plekken. In de polder zijn het vooral de kruisingen van slootjes waar ze zich in slagorde hebben opgesteld om hun prooi te belagen. De tijdstippen waarop de baars bij voor keur aast liggen over het algemeen in de vroege ochtenduren en 's avonds wanneer het begint te schemeren, 's Ochtends is het meestal met de baars gedaan wanneer de scheepvaart op gang komt en 's avonds wanneer de duisternis invalt houdt de baars het soms ook van het ene op het andere moment voor gezien. Baarzen jagen op voedsel in grote scho len. Op uitgestrekte wateren kun je soms enkele tientallen exemplaren tegelijk aan de oppervlakte zien verschijnen. Als uit het niets duiken ze plotseling op. Kleine aasvis jes springen in doodsnood boven water uit om zo te ontkomen aan de wijdopengsper- de bek van de gestreepte rovers. Jonge vis die enkele maanden geleden uit het broedsel tevoorschijn is gekomen is geen lang leven beschoren. Bij tientallen te gelijk worden ze naar binnen geschrokt door die schijnbaar onverzadigbare baar zen. Het is een fascinerend gezicht om te en meerpalen. Op die plekken waar het wa- zien hoe de school in grote eendrachtigheid ter het meest in beweging is liggen ze in paniek en verderf zaait en al smakkend en scholen op de loer. spetterend aan het wateroppervlak de enor- Op de grotere meren en plassen vind je me aantallen jonge visjes uitdunnen. Wie tussen zo'n jagende meute zijn klei ne onverzwaarde spinnertje deponeert kan er vrijwel zeker van zijn dat hij In korte tijd flink wat baars vangt. Maar een school baars verplaatst zich soms zeer snel. Het is dan zaak goed in het oog te houden waar kleine vis boven water springt. Tien tegen een dat ook daar de baars zich ophoudt. In de zandwinplassen, waarvan ons land er tegenwoordig vele heeft, tref je enorme scholen baars vaak vlak bij de taluds aan. Op enkele meters diepte. Die zijn het best te belagen met een jig of een twister. In de polder is het peuteren tussen de waterplan ten met een worm of een klein aasvisje nogal eens succesvol. Baars is een schoolvis bij uitstek, maar naarmate zo'n school door natuurlijke se lectie is uitgedund resteren enkele grote exemplaren die een meer solitair bestaan kiezen. Ze beginnen meer de leefwijze van de snoek aan te nemen. Dus niet onver moeibaar achter een prooi aanjagen maar een strategisch goeie plek uitkiezen om met een welgemikt schot de prooivis te pakken. Zulke exemplaren worden af en toe gevan gen tijdens het snoeken met een levende of dode getakelde aasvis. Omdat baars een kwetsbare bek heeft raad ik iedereen aan deze soort te bevissen met een enkele haak. Een fleurhaak - of nog erger een dreg - richt vaak zodanig ernstige beschadigingen aan dat de overle- venskans van deze vis gering is. Een enkele haak laat zich doorgaans gemakkelijk ver wijderen, zeker als u daarbij gebruik maakt van een arterietangetje. DOE HET ZELF Herstellen van door houtrot aangetaste ko zijnen, deurstijlen of andere houten onder delen van de woning kan het best in de zo mer worden gedaan, op droge dagen. I let is niet zo moeilijk als men vaak denkt, al moet daarbij wel opgemerkt worden dat het be perkt moet blijven tot reparaties die maxi maal zo'n tien centimeter omvatten. Een stijl of dorpel die half of helemaal verrot is zal gedeeltelijk of totaal vervangen moeten worden. Een klus die het best aan een aan nemer of onderhoudstimmerman kan wor den overgelaten. Houtrot doet zich vooral voor in hoeken van raamkozijnen en aan de onderkant van deurstijlen. Verwaarloosd schilderwerk is er de oorzaak van dat vocht tot in het hout kan doordringen. De aantasting wordt vaak pas opgemerkt als de verf gaat bladderen en er een vuilbruin 'goedje' zichtbaar wordt. Dit is te voorkomen door eens per jaar het houtwerk (binnen en buiten) te inspecte ren. Gebruik voor de inspectie een puntig voorwerp, bijvoorbeeld een priem en steek die in de hoeken van kozijnen en deurstij len. Vooral weldorpels, de geprofileerde dorpels die het regenwater moeten afvoe ren, worden snel aangetast. Als de priem- punt gemakkelijk in het hout dringt, dan is er sprake van houtrot. Treed dan doortas tend op. Steek met een scherpe steekbeitel de rotte delen weg. tot op het gezonde hout. Laat geen spoortje rot zitten, want dat zou na de reparatie het proces opnieuw in gang zetten. Verzegelen Als het sloopkarweitje geklaard is en de on dergrond schoon en droog, wordt deze ver zegeld met houtroisuyp. een waterachtig uitziende vloeistof die het rottingsproces een halt toe roept. Laat de boel zeker vier tot vijf uur drogen. Daama kunnen de gaten gevuld worden met houtroti'uller, een twee- componentenepoxymassa die in een ver houding van 1 op 1 gemengd wordt totdat een egale naturelkleur ontstaan is. Met bij voorbeeld een plamuurmes kan de vuiler in de gaten aangebracht worden. Als net om grote gaten gaat. is het verstan dig om een houten mal te gebruiken, be kleed met polytheen (van de boterhamzak jes) waaraan de massa zich niet kan hech ten. Als alles is uitgehard, kan de mal ge makkelijk verwijderd worden. Is de oorspronkelijke vorm niet helemaal te verwezenlijken, geen nood. Te hoge delen kunnen met schaaf, beitel en schuurpapier bewerkt worden en als er ergens nog een 'dal' aanwezig is, dan kan dit alsnog met vuiler nabewerkt worden. Bij droog weer is de vuiler na een halve dag hard genoeg om volkomen glad geschuurd en geschilderd te worden. Verf niet alleen de reparatieplek. maar de hele stijl of het kozijn. Houtrot kan zich na verloop van tijd ook voordoen in hout dat voor de fabricage van de bouwdelen is geïmpregneerd. Rot doet zich het vaakst voor in naaldhout zoals vu ren. Bouwhout van dergelijke soorten heeft daarom een regelmatige controle nodig. Irriteren Let er bij de verwerking van houtrotstop en houtrotvuller op dat deze produkten in nog niet uitgeharde toestand de huid kunnen ir riteren. Vermijd daarom contact door kunststof keukenhandschoenen te dragen. Houtrotvuller kan overigens ook als egali seermiddel worden gebruikt, bijvoorbeeld om een dikteverschU in hout weg te werken Beide produkten (van AJabastine) zijn te koop bij dhz-zaken en bouwmarkten. Infor matie: 04192-1 93 03. Het Nederlands Bureau voor Toerisme or ganiseert samen met het Bureau Voorlich ting l oto Film Video een nationale foto wedstrijd rond het thema 'Nederland Wa terland'. Elke deelnemer mag maximaal drie foto's insturen, kleur of zwart wit (geen dia's) met een maximumformaat van 24 x 30 cm. De hoofdprijswinnaar krijgt een ge heel verzorgd zeilweekeinde voor twee per sonen bij de Europese Zeil- en Surf school 'De Lauwer' in l^auwersoog (Groningen). Inzenden vóór 15 augustus naar 'Nederland Waterland'. Postbus 20.001. 7302 HA Apel doorn. In de folospeciaalzaken is alle nade re informatie |RWdB|pO

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7