'Honecker gedwongen Moskou te verlaten' Berechting Erich Honecker helemaal niet eenvoudig Buitenland Panic: Joegoslavië erkent Kroatië snel Verjaardag van het leger Smullen in rechtzaal: Welke kleur hadden de billen? Blank! VRIJDAG 31 JUL11992 Tyfoon China eist 26 levens pekinc De tyfoon Gary heeft gisteren in de Chinese provincie Gyangxi het leven geëist van 26 mensen. De schade wordt ge raamd op ruim 240 miljoen gulden. Het was de zevende wervel storm die sinds het begin van het jaar over hét land raasde. Meer dan twee miljoen mensen zijn erdoor getroffen, 2.800 huizen en 400 bruggen zijn verwoest. Japanse keizer kan naar China Tokyo» De japanse keizer Akihito kan zo goed als zeker als eer ste heerser van zijn land een bezoek brengen aan China. De par tijleiding van de alleenregerende Liberale Democratische partij (LDP) heeft in principe besloten het bezoek te stei tiatief voor het bezoek van de keizer is van China i Gewonden bij betogingen in Togo lomé» In deTogolesehoofdstad Lomé hebben gisteren min stens 20 mensen verwondingen opgelopen toen ordetroepen straatbarricades opbraken en duizenden demonstranten ver spreidden. De demonstranten begonnen hun acties nadat be kend werd dat oppositieleider Tavio Amorin was overleden aan de verwondingen die hij vorige week bij een aanslag opliep. Ontdekker Beringzee herbegraven kopenhagen De stoffelijke resten van de Deense ontdekkings reiziger Vitus Bering, die in de achttiende eeuw de doorgang tus sen Noord-Amerika en Azië ontdekte, zullen in september wor den herbegraven op het eiland in de Beringzee waar hij in 1741 na een schipbreuk overleed. Een jaar geleden werden daar zijn stoffelijke resten gevonden. Nog geen president Tsjecho-SIowakije praag» Tien dagen na het aftreden van Vaclav Havel is de ver kiezing in het parlement van een president van de uiteenvallen de Tsjechoslowaakse federatie opnieuw op een mislukking uit gelopen. Geen van de drie praktisch onbekende kandidaten be haalde bij de twee stemrondes de vereiste meerderheid. Libië nodigt VN-waarnemers uit cairo. Libië heeft de Verenigde Naties voorgesteld inspecteurs naar het land te sturen om zich er van te overtuigen dat er geen trainingskampen voor terroristen zijn. Een van de voorwaarden voor de opheffing van de VN-sancties die van kracht zijn tegen Libië naar aanleiding van de bomaanslag op een Pan Am-toestel boven Lockerbie, is dat Libië zich van het terrorisme distanti- Palestijn steekt politiemannen neer Jeruzalem. Een Palestijn heeft gisteren in Jeruzalem twee Israë lische politieagenten neergestoken. Een van de agenten overleed later in het ziekenhuis. De ander raakte licht gewond. Een om stander, een Israëlische burger, schoot de dader neer met het pistool van een van de agenten. Ultimatum voor rebellen Liberia nairobi Zestien Westafrikaanse staten hebben de Liberiaanse opstandelingenleider Charles Taylor een maand de tijd gegeven om zijn troepen te ontwapenen. Als Taylors, die vrijwel geheel Liberia beheerst, niet ingaat op het ultimatum, zullen met be hulp van de Verenigde Naties economische sancties tegen Libe ria worden ingesteld. sarajevo-budapest» Premier Milan Panic heeft giste ren gelegd dat Joegoslavië op korte termijn Kroatië als onaf hankelijke staat zal erkennen. Panic was op bezoek in Buda pest. „De details moeten nog worden uitgewerkt", aldus de premier van Servië en Monte negro, die samen het 'nieuwe' Joegoslavië vormen. Panic zei ook dat er een ak koord was bereikt tussen Za greb en Belgrado over de repa triëring van vluchtelingen. Dat Iran arresteert 'onfatsoenlijk' geklede vrouwen teheran» afp Iraanse ordetroepen zijn giste ren een actie begonnen tegen vrouwen die niet geheel vol gens „islamitische maatsta ven" zijn gekleed. Op dezelfde dag betoogden groepen jonge ren tegen de „verdorven cul tuur van het Westen" en voor het strict naleven van de isla mitische leefregels. De ordetroepen onderschep ten vrouwen die niet fatsoen lijk genoeg gekleed waren en voerden hen in gereedstaande autobussen af naar politiebu reaus. Daar werden zij berispt. Alleen „ernstige gevallen" wer den daadwerkelijk gearres teerd. De vrouwen in Iran moeten een chador dragen (een zwarte cape die het lichaam van hoofd tot voeten bedekt) of een lange regenjas en een sjaal over hun haren. Vrouwen die te erg zijn opgemaakt, van wie de haren niet geheel zijn weggewerkt of die onder hun regenjas te kor te rokken dragen, stellen zich bloot aan straf. Na een lange periode waarin de richtlijnen wat liberaler leken te worden nageleefd, heeft ayatollah Ali Khamenei onlangs opgeroepen tot een striktere naleving van de voorschriften. Pravda vraagt vergiffenis voor 'verraad van Jeltsin De vroegere Oostduitse staats- en partijleider Erich Honecker is niet vrijwillig uit Rusland naar Duitsland ge komen, zo heeft zijn advocaat Wolff gistermiddag ge zegd. Volgens Wolff heeft Honecker de Chileense ambas sade in Moskou verlaten omdat hij met geweld was ge dreigd. Eerst hadden de Chilenen en daarna Russische veiligheidsagenten hem te kennen gegeven dat hij niet langer een welkome gast was, aldus de advocaat. dat Erich Honecker Moskou vrijwillig had verlaten. De voormalige Sovjet-partij- krant Pravda beschuldigde gis teren Gorbatsjov en Jeltsin van verraad. „Honecker is het slachtoffer van verraad en poli tieke samenzwering, een slacht offer van de immoraliteit van zijn vroegere vrienden: Gor batsjov en Jeltsin", aldus de berlun hans hoogenduk correspondent Maart vorig jaar was de vroege re Oostduitse leider door Sovjet militairen in een geheime mis sie uit de ex-DDR overgebracht naar Moskou. Daar zocht hij een half jaar later zijn toevlucht in de Chileense ambassade. Zowel de Chileense als de Russische regering herhaalden Pravda. In e vroeg de krant Honecker om vergiffenis. Gorbatsjov liet we ten dat hij op geen enkele wijze is gekend in het vertrek van Honecker. Honeckers vrouw Margot is intussen in Chili aangekomen, waar de dochter van het echt paar woont. Tegen mevrouw Honecker, eens minister voor opvoeding in de DDR, wordt een aanklacht voorbereid we gens haar rol bij de gedwongen adopties van kinderen wier ou ders de DDR wilden verlaten. De Duitse regering ontkende berichten dat men Margot Honecker had laten gaan in ruil voor de terugkeer van Erich Honecker. Politici van SPD, CDU en FDP riepen haar giste ren op naar Duitsland te komen SPD'er Penner wil desnoods een officieel uitleveringsverzoek indienen in Santiago. Honecker zit sinds zijn aan komst in Berlijn in voorarrest onder verdenking van mede plichtigheid aan de dood van 49 Oostduitsers die een vluchtpo ging over de Muur met hun le ven moesten bekopen. Verder wordt hij verdacht staatsgeld te hebben verduisterd. Zijn advo caat zei met een verzoek op vrij lating tegen een waarborgsom te willen wachten tot de andere twee verdedigers terug zijn van vakantie. In tegenstelling tot woensdag bleef het gisteren rustig voor de Berlijnse gevangenis Moabit waar Honecker voorlopig is on- Erich Honecker wandelt een dag na zijn terugkeer in Berlijn binnen de omheining van de Moabit-gevangenis. foto dpa dergebracht. De artsen achtten het niet nodig de 79-jarige in een ziekenhuis onder te bren gen. Hij is goed aanspreekbaar, maar tamelijk verbitterd, aldus een zegsman van de gevange nis. Honeckers advocaat klaag de wel dat zijn cliënt „gewoon berlun hans hoogenduk correspondent Eindelijk zit Erich Honecker dan achter Duitse tralies. Maar daarmee is de zaak nog lang niet ten einde. Hij is eigenlijk nog maar net begonnen. Gisteren werd hij officieel aangeklaagd voor me deplichtigheid aan doodslag, respectievelijk een poging daartoe in 74 gevallen. Daarnaast wordt hij beschuldigd van het verduisteren van staats gelden om het luxe leventje van de partijbonzen in hun exclusieve nederzetting Wandlitz te finan- Als hij schuldig wordt gevonden, krijgt hij mini maal vijf jaar en maximaal levenslang. Als, want dat de Berlijnse justitie voor de aanklacht meer dan een jaar nodig had en uiteindelijk een boek werk van 780 pagina's samenstelde, maakt duide lijk dat het allemaal zo simpel niet is. Had Honecker eigenhandig iemand om zeep ge holpen, dan lag de zaak eenvoudig. Nu zal justitie moeten bewijzen dat hij het brein achter de moorddadige onderdrukking was. Deskundigen schatten de kans op een veroordeling op vijftig procent. De meeste voormalige Oostduitsers willen Honecker zien hangen. Waarom verliest de werk ster die op de loonlijst van de Stasi stond omdat ze nu eenmaal dat gebouw moest schoonmaken, haar baan en gaat de aanstichter van alle kwaad vrijuit, vragen ze zich af. Het antwoord is even simpel als onbevredigend: het strafrecht is nu eenmaal niet gemaakt om over politiek onrecht te oordelen. De aanklacht tegen Honecker en de vijf andere le den van de vroegere Nationale Defensieraad Kessler, Mielke, Albrecht, Stoph en Strehlitz staat op een tamelijk wankel fundament. De kern is dat de Berlijnse justitie vindt dat de opdracht om aan de grens op vluchtelingen te schieten doodslag was. Het problematische is echter dat in het Duitse eenwordingsverdrag staat dat voor de vroegere communistische heersers de wetten van de on dergegane DDR gelden. Daarin worden weliswaar moord en doodslag strafbaar gesteld, maar er staat ook dat de staatsleiding de grensstroepen per wet of maatregel van bestuur aanwijzingen kan verstrekken. Willen de Berlijnse rechters Honecker wegens doodslag veroordelen, dan zal bewezen moeten worden dat het schietbevel niet gedekt was door deze bevoegdheid. Of anders gezegd, dat de staats- en partijleiding de eigen wetten overtrad. Een tweede probleem is dat een feitelijk schietbe vel nog nooit is opgedoken. Justitie beschikt al leen overeen document uit 1974 waarin Erich Honecker de Nationale Defensieraad er op wijst dat er geschoten moet worden op vluchters. De Berlijnse officieren van justitie weten dat ze zich op dun ijs begeven en daarom hebben ze hun argumentatie op drie pijlers gebouwd: de communistische leiding overtrad de eigen grond wet, negeerde internationale verdragen en schond fundamentele mensenrechten. Ten aanzien van het eerste stelt het Openbaar Ministerie dat in de DDR-grondwet tot 1968 na drukkelijk het recht op vertrek was vastgelegd. Ju risten menen echter dat dit argument weinig hout snijdt, omdat in de grondwet ook stond dat het recht van vertrek wettelijk kon worden be perkt, hetgeen de DDR in 1954 deed toen men het passeren van de grens zonder pas of visum verbood. Even aanvechtbaar is de beschuldiging dat de DDR-topmannen de VN-conventie over civiele en politieke rechten hebben geschonden. Deze VN- afspraken zijn nooit door het Oostduitse parle ment bekrachtigd en dus ook nooit wet gewor den. Resteert nog de laatste optie: aantonen dat met de bouw van de Muur en het schietbevel op „on aanvaardbare wijze de algemene behoefte naar gerechtigheid werd overtreden". Terroriseren van het eigen volk dus. Maar dat zal een hele kluif worden. De hele zaak is daarmee een kolfje naar de hand van gehaaide strafpleiters. En de kansen van de laatste leider van de DDR staan bepaald niet slecht. werd door de Kroatische vice- premier Mate Granic ontkend. Het Rode Kruis en de VN beves tigden wel dat er een akkoord is over uitwisseling van Servische en Kroatische krijgsgevangenen. Panic beloofde in Budapest dat Joegoslavië de dienstplicht zal afschaffen en alleen een vrij- willigerleger zal overhouden. „We moeten demilitairiseren". Panic zei dat hij met de Kroati sche president Franjo Tudjman heeft gesproken over openstel ling van de weg tussen Zagreb en Belgrado. Panic is op rondreis langs Eu ropese hoofdsteden in de hoop regeringen te kunnen overtui gen van zijn vredelievende be doelingen. „Joegoslaven staan nu bekend als vredelievende mensen", meende Panic te kunnen vaststellen. „In 15 da gen zijn we erin geslaagd het imago van Joegoslavië te veran deren." Servische en Bosnische troepen raakten afgelopen nacht in het door oorlog verscheurde Saraje vo opnieuw met elkaar in ge vecht. Het waren de zwaarste gevechten sinds weken, aldus een verklaring van de VN. Peking De 65ste verjaardag van nhet Chinese Volksbevrijdingsleger, morgen, wordt door dë Chinese regering gebruikt om h strijdkrachten op te poetsen. Daartoe dient onder andere dit gigantische reclamebord in Peking. Imelda vult verzameling schoenen aan hong kong Rtr Imelda Marcos heeft gisteren haar hartstocht voor schoenen opnieuw een keer niet kunnen bedwingen. Tijdens een kort uitstapje door de winkelstra ten van Hong Kong besteedde de voormalige First Lady van de Filipijnen 45.000 Hong Kong ponden (bijna tiendui zend gulden) aan zes paar schoenen van krokodilleleer. De 63-jarige Imelda, wier schoenenverzameling legenda risch werd na de val van haar man, verblijft in Hong Kong om te proberen wat van de rijkdommen van haar overle den echtgenoot te achterhalen bij banken in de Britse kroon kolonie. Zij heeft daar nog geen succes mee gehad. Moge lijk moet ze zelfs geld lenen om de hotelrekening te betalen. De Bond van Aziatische stu denten in Hong Kong die zich ergerde aan haar „spilzieke ge drag", zei van plan te zijn voor het hotel een demonstratie te houden. De bond had het plan van schoenen een „Monument van Schande" op te richten ter herdenking aan de corruptie onder het vroegere Marcos-be- wind. JOHANNESBURG P. VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Hij was straal bezopen, had alleen nog zijn onderbroek aan, een groene met gaten, en lag ronkend op een bank. In zijn handen die gevouwen op zijn borst lagen, hield hij een leeg whisky glas. Hij had nog wel geprobeerd zich aan te kleden, want rond zijn kuiten slob berde een kaki-broek. Hij had deze operatie moeten staken, omdat de broek, een damesshort, vele maten te krap was. Zijn eigen broek lag naast de bank, een hoop natte todden. Zo trof de secretaris van de neo-na- zistische Afrikaner Weerstandbeweging (AWB), Kays Smit, zijn Leider aan in de Johannesburgse flat Van een bekende journaliste, de eigenares van de short. Smit speelt in een Londense rechts zaal een kleine rol in wat zonder over drijven de smeuïgste klucht uit de Zuidafrikaanse geschiedenis mag wor den genoemd. De vrouwelijke hoofdrol wordt ge speeld door Jani Allan, een 40-jarig ex- model, ex-lerares kunstgeschiedenis en ex-journaliste van het grootste Zuid afrikaanse zondagsblad, de Sunday Ti mes. De mannelijke hoofdrolspeler is Eugene Terre'Blanche, de Groot Kar wats van de AWB, die als een school jongen verliefde boodschappen in haar antwoordapparaat fluisterde. Terre'Blanche is niet in Londen, maar domineert wel het stuk. De bij rollen zijn voor (voormalige?) vriendin nen van de journaliste die in de getui genbank de juistheid van de stelling bewijzen, dat, wie zulke vrienden heeft, niet op zoek hoeft te gaan naar vijanden. Het verhaal is, zoals hoort in een goeie klucht, simpel. Hebben ze 'het', vier jaar geleden toen'Allan een boek zou schrijven over Terre'Blanche. met elkaar gedaan of niet. Ja. zegt de BBC in een documentaire over de AWB-lei- der. Nee, zegt de journaliste, die de omroeporganisatie voor de rechter heeft gesleept en een vorstelijke scha deloosstelling hoopt te incasseren. Allan is of speelt in de elke dag tot de nok met toeschouwers gevulde zaal de vrouw met een getroubleerd liefdesle ven. Ze is ooit getrouwd geweest, maar het huwelijk was gestrand, aldus de ex- echtgenoot, omdat Jani haar echtelijke plichten te vaak verzaakte. Alleen al de gedachte aan sex, laat staan de daad zelf, en dan nog met Terre'Blanche, dat 'varken in safaripak', afschuwelijk... Een goeie klucht valt en staat, zoals bekend, met in elk geval één. liefst meer. verrassende wendingen. Het pu bliek in Londen werd niet teleurge steld. De eerste verrassing was het plotse linge opduiken van haar dagboek. Al lan een ijskoude tante? De advocaat van de BBC las passages voor die vra gen om verfilming door Paul Verhoe- Plastische beschrijvingen van haar escapades met een getrouwde Italiaan se verkeersvlieger en. nog opwinden der, een, eveneens Italiaanse, wapen smokkelaar. Jani mompelde nog, dat dit 'fantasieën' waren, dat ze grote pro blemen met sex had, maar haar geloof waardigheid had een geduchte knauw gekregen. De tweede verrassende wending was de getuigenis van een ex-collega, Linda Shaw, met wie Allan haar flat had ge deeld. Shaw vertelde dat ze op een nacht veel lawaai had gehoord in de kamer van Jani. Ze was naar de deur geslopen en had door het sleutelgat ge keken. Daar zag ze 'een groot achter werk' dat deel uitmaakte van een li chaam dat onmiskenbaar de liefde be dreef. Op de vraag van welke kleur de billen hadden antwoordde Shaw zon der aarzelen: ..Blank". Onder dit li chaam dat. aldus Shaw (die de vorm van de billen zei te herkennen), toebe hoorde aan de AWB-leider. lag Jani. Al lan had later hoog opgegeven over de bedprestaties van Terre'Blanche. al 'was-ie wel aan de zware kant'. Bij Linda liepen de kerels in en uit. aldus het verweer van Allen. Zij is zo geobsedeerd door sex, dat zij, Jani, haar had aangeraden de deur van haar slaapkamer te vervangen door een draaideur. Voor de derde verrassende wending zorgde een andere vriendin en ex-col lega, Mariene Burger. Een opgewon den Allan had haar verteld dat Terre'B lanche haar ten huwelijk had gevraagd. Als het zo ver was, mocht zij, Mariene, bruidsmeisje zijn! Shaw en Burger wisten ook nog te vertellen, dat Allan ook roereieren met boereworst voor de AWB-leider had gemaakt. Dit was aanleiding voor grote hilariteit, want met 'boereworst' wordt ook het mannelijk geslachtsdeel aan-^ geduid. De enige stem die in Londen niet ge hoord zal worden, is die van Terre'B lanche. Hij heeft geen tijd voor deze flauwekul, liet hij van uit de Namibi- sche woestijn, waar hij kampeerde, we len. Hij moet zijn volk voorbereiden op de oorlog met het ANC Ex-communisten Albanië winnen in gemeenten De Democratische Partij, die vier maanden geleden bij de landelijke verkiezingen de tot socialisten omgedoopte com munisten uit het zadel stootte, heeft bij plaatselijke verkiezin gen weer veel terrein prijs moe ten geven aan de Socialistische Partij. De ex-communisten wis ten hun aanhang, bij de parle mentsverkiezingen nog 25 pro cent, te verdubbelen. De leider van de Socialisti sche Partij, Fatos Nano, verge leek de plaatselijke verkiezingen met een referendum en zei dat het volk „tegen de oude dictato riale methoden heeft gestemd, die zij in de nieuwe regering heeft aangetroffen;" De Domo- cratische leider Selami weet de nederlaag aan de absolute ar moede. Ondanks de verrassende uit slag gaat de prijsliberalisatie. die tot na de plaatselijke verkie zingen was uitgesteld, komende zaterdag door. Alleen brood, spijsolie, suiker, rijst en zeep mogen met niet meer dan 400 of 500 procent stijgen. Congo kiest zondag nieuwe president In Congo wordt aanstaande zondag de eerste ronde van de presidentsverkiezingen gehou den. Met de verkiezingen, die verschillende keren werden uit gesteld wegens problemen bij het opstellen van de kieslijsten, komt een einde aan de over gangsperiode naar een meer- partijenstelsel. De Congolezen kunnen kie zen uit zeventien presidents- Linilkl.itrn Mr< lm u r VBO hen zijn in het hele land ver kiesbaar. De voorzitter van de P.m.ilrikaanse Unie w>or Sik i.ile Democratie (UPADES), Pascal Lissouba, lijkt de meeste kans te hebben als winnaar uit de bus te komen. De UPADES WOO twee weken geleden de parle mentsverkiezingen. De belangrijkste tegenstander van Lissouba is de zittende pre sident Dennis N'Guesso. een socialist van de harde lijn. De twee kandidaten met de meeste stemmen zullen het in de twee de ronde op 16 augustus tegen elkaar moeten opnemen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5