Katholieken laten kerk links liggen Acht jaar en TBS voor doden Eindhovenaar Geen lijken onder woning Binnenland Bescherming van het oor Terug in de tijd Rijk zou deel terminals Rotterdam willen betalen 'Luchthavenpersoneel Aruba in drugshandel' Vondst oude boerderij bevestigt gigantische stormvloed in 1173 •J179; És Communicatieprobleem vaak oorzaak van onveilig vrijen Z 50% KORTING VRUDAG 31 JUL11992 Onderscheiding voor Jelena Bonner Amsterdam Jelena Bonner, de weduwe van de Russische weten schapper en mensenrechtenactivist Andrej Sacharov, heeft van de Internationale Unie van Humanisten (IHEU) een onderschei ding gekregen voor haar 'briljante moed' in de strijd voor de mensenrechten. Op het tweejaarlijkse IHEU-congres dat in Am sterdam werd gehouden, reikte een van de drie voorzitters haar gisteren de onderscheiding uit. Sacharov zelf werd in 1988 al door de IHEU onderscheiden. Hij was lid van een genootschap dat zich verdienstelijk maakte voor de bevordering van het hu manistische gedachtengoed in de wereld. Ontsnapte gevangene weer terecht breda» De gedetineerde die dinsdag uit de koepel in Breda ont snapte, is terecht. De politie hield de man en een 22-jarige handlanger gistermorgen aan in een hotel in de omgeving van Breda. De handlanger kwam dinsdag met een motor aanrijden toen de gevangene voor een bezoek naar het ziekenhuis ging. Hij bedreigde twee bewakers met een vuurwapen en reed met de gedetineerde achterop weg. Eernewoude wint skütsjesilen langweer Schipper Jeen Zwaga van de Immanuel van Eerne woude behaalde gisteren op de Langweerder Wielen de over winning van de vijfde dag van het skütsjesilen. Heerenveen, dat op kop ligt in het klassement, werd gisteren derde. De schippers en hun bemanning hebben vandaag een vrije dag. Overvaller taxichauffeurs gepakt amsterdam Opluchting onder de Amsterdamse taxichauffeurs. De man die ervan wordt verdacht de afgelopen twee weken acht overvallen op taxichauffeurs te hebben gepleegd, is gepakt. Bij zijn aanhouding op een parkeerplatform in Amsterdam-Zuid oost had hij een revolver bij zich. Hij verzette zich echter niet. De 25-jarige man heeft volgens de politie nog niet bekend. De politie had de hulp van de ongeruste chauffeurs ingeroepen en hen een signalement doorgegeven. ANBO-actie: Te oud? Hoezo? den haag De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (AN- BO) begint in september een landelijke actie om het imago van ouderen te verbeteren. De actie loopt door in het eerste halfjaar van 1993, het Europese jaar van de ouderen. Onder het motto 'Te oud? Hoezo?' heeft de cartoonist van de Volkskrant, Opland, een tekening voor de actie ontworpen. De ANBO (192.000 leden) vraagt met name aandacht voor discriminatie. Ouderen worden volgens de ANBO al heel vroeg op allerlei manieren uitgeran geerd. Zo noemen personeelsadvertenties steeds vaker veertig jaar als uiterste leeftijdsgrens. Vrouw verliest geld door magie-truc den haag Met een zwarte magie-truc is een 42-jarige vrouw uit Den Haag bijna 20.000 gulden afhandig gemaakt. Daarvan heeft zij gisteren althans aangifte gedaan. De vrouw werd zaterdag middag aangesproken door twee dames, die zeiden zich zorgen te maken over haar gezondheid. Zij vertelden de vrouw dat ze haar konden genezen met zwarte magie. Daar was 20.000 gul den voor nodig. Het geld zou zij na de sessie terugkrijgen. Tij dens de sessie werd het geld in een kussensloop gestopt. Na drie dagen mocht die worden geopend. Toen de vrouw dat deed, was het geld weg. DEN BOSCH«ANP Acht jaar cel en TBS met dwangverpleging. Die straf leg de de rechtbank in Den Bosch gisteren op aan twee Eindhove- naren die hebben bekend begin dit jaar een alleenwonende man te hebben doodgeslagen. Hij woonde bij hen op de galerij. Een derde, minderjarige Eind hovenaar zal wegens mede plichtigheid tot zijn 21ste in een Rijksinrichting worden behan deld. De mannen voerden een waar schrikbewind onder hun medeflatbewoners en belden regelmatig midden in de nacht bij buren aan om bier te eisen. Dat gebeurde ook in de nacht van 29 januari bij het contactge stoorde slachtoffer. Daarna ondervroeg het drietal de man over zijn verleden. Zij wilden van hem weten of het waar was dat de man zijn vrouw en kind die de man niet eens had had verdronken. Met schoppen en slaag dwongen zij hem te praten. Ten slotte sloegen zij hem be wusteloos omdat hij zo hard schreeuwde van pijn, en omdat zij vreesden dat hij anders aan gifte zou doen. Zij zouden vier uur op de man hebben ingesla gen voor hij overleed. Het li chaam van het slachtoffer werd in een park nabij het flatgebouw begraven. Officier van justitie mr. J. Boogers had dezelfde straffen geëist als de rechtbank heeft opgelegd. De zaak zorgde voor grote commotie, mede omdat de andere flatbewoners wat ge hoord moesten hebben van de mishandeling, maar niets on dernamen. RUSWIJK»ANP Onder de vloer van een huis in Rijswijk liggen geen stoffelijke overschotten uit de Tweede Wereldoorlog. Dit heeft loco burgemeester E. van Nassau gisteravond na een dag zoeken bekendgemaakt. In 1990 kreeg de politie van Rijswijk een anonieme brief, waarin een vrouw schreef dat onder de granieten vloer van het huis stoffelijke resten uit de oorlog zouden liggen. De politie deed een kort onderzoek maar zag geen aanleiding om te gra ven. Vorige week kreeg de politie echter via het dagblad De Tele graaf opnieuw te horen dat er mogelijk stoffelijke resten uit de Tweede Wereldoorlog onder het huis zouden liggen. Dat was voor de politie aanleiding om een onderzoek in te stellen. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst utrecht anp Het aantal rooms-katholieken dat wekelijks in de kerk komt, is sinds 1965 met twee miljoen verminderd. Toch kunnen deze trouwe gelovigen uit bijna evenveel kerken kiezen als in 1*965. Het aantal priesters echter is gedaald met vijftig procent. kerk, 14 procent van de gelovi gen. Het percentage was het laagst in het bisdom Rotterdam (11,0). Ook in het bisdom Haarlem daalde het aantal katholieke ge lovigen gestaag. Hier werden in 1965 ruim 720.000 katholieken geteld. In 1990 was dit aantal gedaald tot ruim 680.000. Ondanks de vermindering van het kerkbezoek is het aantal pa rochies of andere 'zielzorgeen heden' nauwelijks terugge bracht. De kerkgangers waren in 1990 verdeeld over 1754 pa rochies, slechts 63 minder dan in 1965. Aangezien de meeste parochies beschikken over een Dit blijkt uit een overzicht van het kerkelijk onderzoeksinsti tuut Kaski van de ontwikkelin gen in de Nederlandse Rooms- Katholieke Kerk tussen 1965 en 1990. In 1965, het jaar waarin het Tweede Vaticaans Concilie werd afgesloten, gingen 2,7 mil joen (64,4 procent) van de on geveer 4,2 miljoen rooms-ka- tholieken boven zeven jaar we kelijks naar de kerk. In het bis dom Rotterdam (waartoe Lei den behoort) bleef de helft van de geloofsgenoten thuis. In 1990 gingen wekelijks 720.000 katholieken naar de eigen kerkgebouw, betekent dat dat bij veel missen er amper honderd a tweehonderd gelovi gen aanwezig zijn. Voor de parochies staan steeds minder priesters ter be schikking. Het aantal seculiere priesters (priesters van een bis dom) nam met 2099 af tot 2075. Van deze priesters was 43 pro cent met emeritaat. De vermin dering heeft niet alleen te ma ken met het grote aantal uittre dingen in de jaren zestig en ze ventig, maar ook met de geringe aanwas. Konden de zeven bisschopen in 1960 91 nieuwe priesters be groeten, in 1970 en 1976 moes ten zij met 4 volstaan. Sinds 1986 zijn er jaarlijks ongeveer 20 wijdingen. Bij de religieuze ordes en congregaties blijft het aantal wijdingen zeer gering: in 1989 en 1990 zag slechts één nieuwe pater het licht. Amsterdam Op het station van Amsterdam en andere steden in Nederland plakten vrijwilligers van de Stichting ter bescherming van openbare oren gisteren affi ches tegen de geluidsoverlast van knetterende walkmans. Uit een klein onderzoek van de vorige stichting blei ondervraagden hinder had van walkmans die op volle sterkte stonden. Na de walk man trekt de stichting ten strijde tegen de muzak, de dreinende achtergrondmuziek in winkelcen tra en supermarkten, foto anp willem middelkoop heusden In Heusden worden gedurende twee dagen filmopnamen ge maakt voor Marktdag Anno 1700. De opname gaat deel uitmaken van een kort promotiefilmpje over Nederland dat permanent zal worden vertoond in de Holland Village in Nagasaki, Japan. Bij de opnamen zijn ook boeren uit de omgeving betrokken. Een van hen, de 5-jarige Dennis Rietveld, kreeg maar dorst van dat figureren, foto anp cor de kock rotterdam gpd De Nederlandse Staat zou be reid zijn met een subsidie van 250 miljoen gulden de bouw mogelijk te maken van acht kleinere terminals van Europe Combined Terminals (ECT) op de Maasvlakte. De totale kosten van dit project bedragen ruim een miljard gulden. Dat is uit betrouwbare bronnen verno men. De rijksoverheid zou de sub sidie overigens pas geven als ECT en het Pakhoed-concern (de moedermaatschappij van het concurrerende containero verslagbedrijf Unitcentre) het eens zijn over het gezamenlijk optrekken of zeer nauw samen werken in de container-overslag op de Maasvlakte. De bespre kingen daarover verlopen trou wens moeizaam. Het Gemeentelijk Havenbe drijf betaalt zoals gebruikelijk de aanleg van de zeekaden voor de acht terminals. Het gaat in dit geval om ongeveer 200 mil joen gulden. De acht terminals zijn bestemd voor een aantal zeer grote intercontinentale containerrederijen, die daar voor hun schepen een voor- keursbehandelingkrijgen. De overheidsgelden zullen ter beschikking worden gesteld van Maascom BV. een nieuw op te richten facilitair bedrijf, waarin de gemeente Rotterdam en een aantal grote banken zullen deel nemen. In dit verband worden de namen genoemd van Mees Hope, ABN AMRO, de Rabo bank en de Nationale Investe ringsbank. Deze vrij ongebruikelijke wij ze van financieren is bedacht door de Beraadsgroep Winse- mius, de commissie die ruim een jaar lang onder leiding van oud-minister P. Winsemius de containeroverslag op de Maas vlakte heeft bestudeerd en de rijksoverheid heeft geadviseerd. Ook het plan voor het samen gaan van of een nauwe samen werking tussen ECT en Unit centre komt uit die hoek. Het bedrag van 250 miljoen gulden aan rijksoverheidssubsi die is gebaseerd op het aantal te verwachten containers (1,4 mil joen op jaarbasis) en op de fi nanciële steun die België en Duitsland de laatste jaren geven voor de bouw van containerfa ciliteiten in hun zeehavens. Justitie legt beslag op bezit XTC-bende amsterdam gpd Ministers ontkennen aantijging oppositie Justitie in Amsterdam heeft vo rige week onroerend goed ter waarde van drie miljoen gulden in beslag genomen, dat het be zit zou zijn van een XTC-bende. Ook is beslag gelegd op bijna zes miljoen gulden aan vorde ringen. In februari werden dertien mensen gearresteerd. Behalve grondstoffen voor het vervaar digen van amfetamine, werden ook 2,5 miljoen XTC-pillen in beslag genomen. Straatwaarde: 150 miljoen gulden. Verder wer den vuurwapens, auto's en vijf tien miljoen gulden baar geld in beslag genomen. Op 10 augustus buigt de Am sterdamse rechtbank zich over deze zaak. Twee hoofdverdach ten zijn inmiddels spoorloos. Een man kwam niet meer terug na een verlof. Een ander werd door twee nep-agenten uit de Bijlmerbajes bevrijd. amsterdam gpd-anp oranjestad anp Medewerkers van het vliegveld Reina Beatrix op Aruba zijn be trokken bij drugshandel en de aan- en doorvoer van drugs. De verantwoordelijke ministers zouden daarvan weten, maar stoppen de zaak in de doofpot. Dat zegt de Arubaanse opposi tie. Procureur-generaal Bos heeft inmiddels een verzoek van op positieleider Eman om een strafrechtelijk onderzoek naar de zaak afgewezen. Volgens Bos zijn de stukken die Eman hem heeft overhandigd geen basis voor een onderzoek. Het gaat om brieven van de directeur van de luchthaven, die de ver meende onrechtmatigheden aankaartte. De directeur zou de namen van de betrokkenen hebben gekregen van de doua ne-recherche. Hij meldde een en ander vervolgens aan minis ter van verkeer Nicolaas. Minister van financiën Lacle, onder wie de douane valt, noemt de bewering van de luchthavenmeester „een perti nente leugen". Een inspecteur van de douane liet na een on derzoek de bewindsman weten dat de douane-recherche geen namen heeft verstrekt. De Arubaanse Hotel- en Toe ristenorganisatie (Ahata) heeft inmiddels haar bezorgdheid uitgesproken over de gang van zaken op het vliegveld. De orga nisatie meent dat het niet lang zal duren voordat de affaire de internationale pers bereikt. Dat zal volgens de Ahata nadelige gevolgen hebben voor het toe risme, een van de belangrijkste bronnen van inkomsten voor Aruba. Archeologen van de gemeente Amsterdam hebben in de Over- diemerpolder een terp met de resten van een van de eerste ontginningsboerderijen in dit gebied blootgelegd. De boerde rij moet zijn gebouwd in de twaalfde eeuw en was bedekt door een dikke kleilaag. Op de plek zijn huisraad en kleding aangetroffen uit de twaalfde, zestiende en zeventiende eeuw. De opgravingen onder de rook van Amsterdam, bij het ri viertje de Diem in de gemeente Diemen, was speciaal gericht op onderzoek naar de eerste kolo nisten in de polder. Binnenkort verandert de polder in een re creatiegebied. Tot nog toe werd er vanuit gegaan dat het gebied pas rond 1225 werd ontgonnen. Nu is vastgesteld dat dat al rond 1100 moet zijn gebeurd. Ook werd bevestigd dat in het jaar 1173 een stormvloed het land teisterde. Volgens oude kronieken, zoals de Annalen van Egmond, vond de stormvloed plaats in Noord-Holland. Duizenden mensen verdronken en het ei land Texel raakte los van het Wasteland. Bij eerdere onderzoe ken langs de Amstel was de overstromingslaag al waargeno men. Onder de laag was even wel nooit eerder bewoning aan getroffen. Dat nu is in Diemen wel het geval, aangezien de boerderij onder de laag ligt. Stadsarcheoloog J. Baart is enthousiast over de ontdekking, die overigens niet helemaal kon worden blootgelegd. Het cen trum van de terp en de boerde rij liggen onder een dijk. Verder graven zou een dijkdoorbraak tot gevolg hebben. Twee jaar geleden legde zijn dienst al een oude dorpsterp bloot in Die men. Niet alleen bleek daarmee dat Diemen honderd jaar ouder was dan werd aangenomen, ook werd vastgesteld dat het dorp de directe voorloper was van de nederzetting Amsterdam, die in 1275 werd gesticht. De opgraving moest ook dui delijkheid geven over de cultu rele verschillen tussen stad en platteland. Uit het gevonden zestiende- en zeventiende- eeuwse aardewerk is gebleken dat die verschillen tussen de welvarende boeren en de ge goede Amsterdamse burgerij niet groot waren. Zo werd aard ewerk uit Lissabon, Venetië en Genua gevonden en Chinees porselein. ,,ln Amsterdam moet een fijnma/ig distributiesys teem geweest zijn, waardoor dit hier terechtkwam", aldus Baart. KORTING op de adviesprijs. Keus utt vele modellen. KOOKPANNEN 'SOLA TREND' Geschikt voor gas, elektra en keramisch. 4-dellge basisset Deze set bestaat uit: kookpan 2.3.4 Itr., steelpan met deksel l.SJtr. Nü extra voordelig De mooiste bestekken, pannensets. huishoudelijke artikelen, topkwaliteit kristal en porselein koopt u rechtstreeks bij ae Sola fabriek voor ongekeno lage prijzen Kortingen tot meer dan SON op de ver gelijkbare winkelwaarde zijn geen uitzondering. SOLA FABRIEK mico^ van Reenenweg 155 Zeist 1'"-1 LOFJE Nü 6 pers 40-dellg, adviesprijs f 2530.- meerdan20modellen CAOZ, bnrfinn in 6.9 en 12 persoons uitvoering 3U/0 HUI llliy Openingstijden ma t/mvrlj van 9 00-17 00 uur. iedere zaterdag van 10 00 16 00 uur voor alle inlichtingen routebeschrijving of uitgebreide Sola dokumentaoe kunt u benen 03404-25564 of Oe bon insturen H 5700 VB Zeist iPostzegei is niet nodigi Condoomgebruik niet ter sprake door schaamte of angst utrecht-den haag anp Communicatieproblemen tussen partners vor men het voornaamste obstakel voor veilig vrijen. De meeste mensen met wisselende partners we ten donders goed welke risico's (AIDS) er zitten aan vrijen zonder condoom. Maar als het erop aan komt, durven ze niet over het gebruik van condooms te beginnen: uit verlegenheid, omdat dat afbreuk doet aan de romantiek of uit angst dat het feest dan helemaal niet doorgaat. Dat blijkt uit onderzoek van het Nisso, het Ne derlands Instituut voor Sociaal Seksuologisch On derzoek, naar de vraag waarom mannen en vrou wen met meerdere partners nog steeds onveilig vrijen. Honderd heteroseksuele mannen en vrou wen van 18 tot 32 jaar met wisselende partners werden uitvoerig ondervraagd. Gebrek aan kennis was het probleem niet. De kans op besmetting met AIDS of een andere aan doening werd eerder te hoog dan te laag inge schat. Ook een eventuele hekel aan condooms 1 hoog dan te laag inge- was niet bepalend voor het gebruik ervan. Bijna de helft van de ondervraagden noemde commu nicatieproblemen als voornaamste oorzaak. Waar de communicatie het laat afweten, biedt de 'aanpakkersmethodc' nog de meeste kans op een veilige vrijpartij, aldus het Nisso. Die aanpak - kers doen zonder verdere plichtplegingen een condoom om of geven het ding aan hun partner. ITALIAANS CEDEKOREERD PORSELEIN op de adviesprijs jiu

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3