Schokgolf door Amsterdamse 'handel van vertrouwen' 'Dit is geen terreur, maar burgeroorlog' De ziekmakende woestijn die eens het Aralmeer was Feiten &Meningen VRIJDAG 31 JULI 1992 2 Nep-bedrijven brengen 'City of Diamonds' in diskrediet De Amsterdamse diamanthandel wordt sinds anderhalf jaar opgeschrikt door internationaal opererende Canadees-Britse oplichters. Een gevoelige kwestie. Want wat parfums zijn voor Parijs, kleren voor Milaan en leer voor Florence, zijn diaman ten voor het florerende 'Amsterdam City of Diamonds'. De gea larmeerde diamanthandel die als de dood voor een slechte naam nauw heeft samengewerkt met de politie hoopt dat met de recente veroordeling van een Canadese bende 'de lucht is geklaard'. Maar deze maand pakte de Amsterdamse politie alweer een nieuw gezelschap Canadese zwendelaars op. AMSTERDAM FRED VAN ESSEN Toen een zware delegatie van het bureau Fraude, de Arbeidsinspectie en Vreemdelingendienst van de Am sterdamse politie eind juli binnen vielen bij Euro-Can-Am Trading aan de Marnixkade, troffen ze niet veel aan dat als wettig bewijs kon dienen. Justitie kon niet veel meer dan een viertal illegale Canadezen en Britten die in het pand waren het land uit te zetten. „De manier waarop deze mensen de boel oplichten is erg moeilijk te bewijzen", zegt politie woordvoerder Van Zandbergen met onverholen spijt. Het bedrijf aan de Marnixkade ope reerde volgens de lijn die eerder al door andere louche Brits/Canadese bedrijven is uitgezet. Bedrijven als Import Gem International aan de Nieuwzijds Voorburgwal, Marrin Trading en Can Europe, gevestigd in prestigieuze kantoorpanden aan de Vijzelgracht. Can Europe was in november 1990 de eerste van de rij zwendelbedrijven die werden ontmanteld. Met enig ge luk, want de meeste slachtoffers heb ben zich nooit bij de politie gemeld. Doordat ze niet wisten waar ze te recht konden de kopers werden met opzet buiten Nederland gekozen of omdat ze hun aankoop hebben betaald met zwart geld. Misschien ook dat sommigen nog steeds niet door hebben dat ze waardeloze ste nen in huis hebben gekregen voor hun dollarbundels. Volgens voorzitter Blik van de Am sterdamse diamantbeurs, waarin 200 Amsterdamsediamanthandelaars samenwerken, hebben de Canade zen „zeker tientallen miljoenen dol lars" verdiend. De opzet van het lu cratieve handeltje is volgens de poli tie 'gewiekst'. Vanuit Amsterdam se lecteerden Zweden, Noren, Ieren en Engelsen wier namen in het tele foonboek van een naar welstand klinkend beroep was voorzien arts, architect of ondernemer. „We hebben een prachtig aanbod voor u", zei zo'n verkoper dan. „Ik heb net een prachtige steen van een Amerikaanse klant, die geveild moet worden en ik kan hem u aanbieden met een korting van twintig pro cent". Het enorme aanbod van edel stenen werd verklaard met: 'Ja die echtscheidingen, weet u. Er is daar de laatste tijd een golf van in Ameri ka en de mensen moeten hun ju welen te gelde maken.' Het kwam geloofwaardig over. Blik: „Ze spiegelden behalve de kor ting ook nog eens enorme beleg gingswinsten voor en de mensen trapten er hijgend in, zelfs grote be leggers. De verkopers hadden een heel kundig verhaal." De arts uit Oslo en zijn talrijke lotge noten die ingingen op het aanbod, kregen eerst een indrukwekkende kleurenfolder thuisbezorgd en daar- Blik: .Tegen overvallers kun je je wape nen, maar tegen oplichters is dat veel moeilijker. Maar hun effect op de ko persmarkt kan verwoestender zijn." FOTO GPD ROLAND DE BRUIJN na per post een verzegelde saffier, smaragd, robijn of diamant. Fris ach ter transparant plastic, vergezeld van een 'gewaarborgd' keuringsrapport uit een edelstenen-laboratorium. Helaas bestond het in de opdruk ver melde Gem Information Laborato ries Inc. in Miami helemaal niet. Het slimme van de oplichters was dat ze inspeelden op goede gebrui ken in de diamanthandel. Zo is het verzegeld 'in commissie' geven van een steen normaal. Blik: „De oudste truc is een steen te verwisselen voor een die veel minder waard is. Dus is het in de diamanthandel gewoon een zogeheten certificaatsteen, die voor de verkoop is bestemd, verzegeld aan te nemen. In dit geval werd dat dus gebruikt om de klanten klem te zetten: ze konden niet de steen laten taxeren door een deskundige. Want als het zegel was verbroken, kon de oplichter zeggen: de steen is verwis seld". Op snel geld beluste beleggers in Scandinavië, Engeland en op de Ka naaleilanden kochten op die manier onzuivere stenen voor het tienvoudi ge van de werkelijke waarde. In plaats van een 'natural golden sap phire' van het kostbare 'padparad- schah color type' haalden ze een or dinaire gele gljmmer in huis. Op de namaak-certificaten was gerommeld met kwaliteitscijfers die in de hoog ontwikkelde diamanthandel wèl, maar voor robijnen, smaragden en saffieren helemaal niet bestaan. Maar de aangekruiste cijfertjes wek ten vertrouwen. Bedragen tot een half miljoen gulden gingen overzee voor stenen van minder dan een tiende van die waarde. „Dezelfde marge als een kopje koffie op een terras", verdedigde de topman van Can Europe zich voor de Amster damse rechtbank. Porseleinkast Voor de bona fide diamanthandel zijn 'Firma's' als Euro-Can-Am Tra ding olifanten in een zorgvuldig op gebouwde porseleinkast. De grootste angst van de handel in edelstenen zijn niet dieven en overvallers, maar fiessetrekkers en fraudeurs. Blik, zelf veilig geborgen achter de drietraps- sluizen toegang van de Diamantbeurs in Amsterdam-Zuid-Oost: „Tegen overvallers kun je je wapenen, maar tegen oplichters is dat veel moeilij ker. Een slimme jongen houd je niet buiten met kogelvrij glas of dikke deuren. En het effect op de kopers markt kan ook veel verwoestender zijn." In een voornamelijk op reputatie en onderling vertrouwen gebaseerde diamanthandel kan oplichting het kaartenhuis doen instorten. Blik: „De diamanthandel is generaties lang een vader-op-zoon bedrijf geweest met historisch gegroeide gewoonten en afspraken". Mondelinge afspraken zijn bindend en dienen bij een me ningsverschil te worden aangevoch ten bij het Diamantcollege. Blik: „Dat is heel effectief, want hande laars zijn als de dood dat ze ge schorst worden. Dan komt hun naam op alle beurzen te hangen en kunnen ze nergens ter wereld meer zaken doen. Je kunt zeggen dat de diamanthandel is gebouwd op puur onderling vertrouwen. De breinen achter Can Europe zijn vorige maand, na een uiterst moei zaam justitieel onderzoek en een maandenlang proces veroordeeld tot celstraffen van drie en twee jaar en geldboetes van samen 750.000 gul den. De diamanthandel hoopt dat de 'diamantmaffia' zich door het vonnis zal laten ontmoedigen, nu de recht bank ook het oplichten van slachtof fers in het buitenland in Néderland strafbaar heeft gesteld. Het vonnis heeft een veronderstelde 'leemte' in de wetgeving waarop de zwendelaars zinspeelden gedicht. Maar de ont dekking, ruim na de rechterlijke uit spraak, van het oplichterskantoor aan de Marnixkade lijkt die hoop de bodem in te slaan. Nederlandse expert Dirk Krnijt wil ingrijpen VN in Peru: LONDEN JUDITH PERERA VERSLAGGEVER IPS De eens bloeiende vissers plaatsjes langs de kusten van het Aralmeer drogen op. Het meer tussen Oezbekistan en Ka- zachstan, ooit het op drie na grootste zoetwaterbekken ter wereld, verandert langzaam maar zeker in een ziekmakende woestijn. In de afgelopen 20 jaar is de omvang van het meer met 60 kilometer gereduceerd. Ske letten van verlaten bootjes lig gen op de bodem van de droog gevallen delen van het meer. De natuurramp is het gevolg van het wanbeheer door de voormalige Sovjet-autoriteiten, die het meer 25 jaar lang ge bruikten voor grootschalige irri- gatiewerken ten behoeve van de rijstcultuur en katoenverbouw. Daardoor werden enorme hoe veelheden water verspild. Bo vendien werden vooral in de ka toenteelt gigantische hoeveel heden bestrijdingsmiddelen en kunstmest gebruikt, die lang zaam maar zeker via het grond water in het meer terechtkwa- Drie miljoen mensen in Oezbe kistan en Kazachstan zijn ge troffen door het slinkende meer. De problemen zijn het meest acuut in de kleine autonome re publiek Karakalpak in Oezbe- kistan. Muynak en Uchsai, twee plaat sen aan de Aralzee in Karakal pak, leefden van de visserij. Nu zijn het spooksteden. „Een op de 128 inwoners van Muynak is kankerpatiënt", zegt de arts Joeri Jesirkepov. In 1988 werden mensen gemiddeld niet ouder dan 26,5 jaar. De belangrijkste sterfteoorzaak is kanker aan de spijsverteringskanalen. Van de pasgeboren baby's sterft 10 pro cent vóór het eerste levensjaar. Allemaal door het gedwongen gebruik van het veel te zoute en zwaar vervuilde water. Bijna 90 procent van de bewo ners heeft geen stromend water en is voor drinkwater afhanke lijk van vervuild grondwater. De plaatselijke bevolking heeft ma nieren gevonden om dit water toch enigzins drinkbaar te krij gen. Koken is niet voldoende. De arts Noerlai Bisaljev zegt dat het afweersysteem van veel mensen is aangetast. Als gevolg daarvan lijden veel mensen aan infecties, vooral aan de adem halingswegen. Daarnaast heerst er op grote schaal ondervoeding, vooral on der kinderen en zwangere vrou wen. Bloed, botten en urine van de meeste mensen vertonen hoge zoutgehalten. Vorig jaar onderging 90 procent van de bevolking van Noekoes een me disch onderzoek: 65 procent bleek ziek. Mensen lijden aan Engelse ziekte, leverontstekin gen, nieraandoeningen en kan ker. Wat de situatie nog eens verer gert is de onvoldoende medi sche zorg. De ziekenhuizen, vooral in Karakalpak, kampen met een tekort aan elementaire voorzieningen als faciliteiten voor bloedonderzoek en injec tiespuiten. Artsen hebben ook een gebrek aan aan bloedplas- ma en geven niet zelden eigen bloed als er geen ander beschik baar is. Zonnepaneel Het droogvallen van het Aral meer heeft ook grote klimatolo gische veranderingen tot gevolg. Het meer werkte voorheen als een gigantisch zonnepaneel door de zomerwarmte te absor beren en deze 's winters uit te stralen. Nu zijn de zomers he ter, korter en droger. Tempera turen bereiken recordhoogten van 45 graden Celsius. De win-» ters, daarentegen, zijn langer en veel kouder. De Amoedarja en Sjrdarja, de twee enorme rivieren die het Aralmeer van water voorzagen, zijn gereduceerd tot kleinere stromen. De delta's van beide rivieren waren eens vruchtbare gronden met meertjes, moeras sen en bossen die 173 diersoor ten herbergden, variërend van herten tot tijgers. Maar de bos sen zijn ineengeschrompeld tot eenvijfde van de oorspronkelij ke omvang en de meeste meer tjes zijn opgedroogd. Veel van de 38 nog resterende soorten worden met uitsterven be dreigd. Rampgebied Vorig jaar nam de Opperste Sovjet (het parlement van de Sovjetunie) een lange en gede tailleerde resolutie aan waarin het Aral-gebied werd aange merkt tot rampgebied. De Op perste Sovjet hekelde het beleid van 'centrale en economische autoriteiten en die van de repu blieken' en sprak van verkwis ting van land- en waterbronnen en een te grote nadruk op de verbouw van rijst en katoen. 'Grote fouten', zo oordeelde de Opperste Sovjet, zijn gemaakt bij de aanleg van irrigatiesyste men, waardoor te veel water werd verbruikt en de woestijn vorming in de hand werd ge werkt. Om de situatie daadwerkelijk te veranderen was ingrijpen op centraal niveau noodzakelijk geweest. Nu, na het uiteenval len van de Sovjetunie, ligt het initiatief bij de aangrenzende republieken. Geen van deze sta ten heeft echter de middelen geld noch mankracht of daadkracht om een dergelijk complex probleem aan te pak ken. Maar als er niets wordt on dernomen, waarschuwt Sabir Kamalov van de Academie voor Wetenschappen van Noekoes, zal het gehele gebied in een woestijn veranderen. „We heb ben niet meer dan tien jaar over om een totale ramp te voorko- een democratisch gekozen pre sident, die door tanks wordt be schermd tegen zijn eigen parle ment". Volgens Kruijt is het ge vaar niet denkbeeldig dat ande re landen in Zuid- en Midden- Amerika dezelfde weg inslaan. .Argentinië, Colombia, Hondu ras en Venezuela zouden zo kunnen volgen". Reden daarvoor is het bestaan van grote groepen armen, die overleven via het grijze circuit. Kruijt schat dat in Lima - acht tot tien miljoen inwoners - 75 procent van de bevolking daar van leeft. „Die mensen hebben niets te verwachten van de ge vestigde politiek. Het is daarom ook niet verwonderlijk dat een grote meerderheid van de Peru anen achter de staatsgreep van Fujimori stond. Die mensen houden zich alleen bezig met de vraag of ze morgen en over morgen brood op de plank heb ben". Het recept van een krachtige president, gesteund door een sterk leger, geen mensenrech ten maar vooral ook geen sores, is voor die groep een aantrekke lijk alternatief. Dat de politie staat de terreur van Sendero Lu- minoso te lijf gaat met even grof geweld, deert hen niet. „Boven dien redeneren zij: het zijn toch maar indianen", aldus Kruijt. Want de machtsbasis van Lich tend Pad bestaat uit de steun van de miljoenen indianen, de armsten onder de armsten in Peru. Die steun wordt voor een belangrijk deel afgedwongen via de meedogenloze terreur, waar bij kinderen worden opgebla zen met staven dynamiet, 'ver raders' de gruwelijkste martel dood sterven en bestuurders en ontwikkelingswerkers als sym foto AFP bolen van de omver te werpen heersende klasse systematisch overhoop worden geschoten. „Maar desondanks bestaat er ontegenzeggelijk steun voor Sendero", aldus Kruijt. Hij zoekt de verklaring deels in de frustra tie bij de indiaanse bevolking, het gevolg van honderden jaren blanke overheersing. „Het esta blishment in Lima ontkent het nog altijd, maar in Peru woedt een etnische oorlog: de bittere armoede van de indianen tegen de gevestigde orde van de blan ken. Het is geen terreur, het is een burgeroorlog". Twee vuren De aankondiging dat de doodstraf wordt ingevoerd voor aanslagen zal het beeld niet ver anderen: het fanatisme bij Sen dero Luminoso is te sterk. Kruijt: „Wie sendero wordt, stelt zijn bloed ter beschikking. Zo simpel is dat. Sendero contro leert inmiddels tien van de 26 sloppenwijken, dat had nie mand voor mogelijk gehouden. Als je daar wat aan wilt doen moet je tien jaar uittrekken. De regering moet de steun van de basis verwerven, door middel van werkgelegenheidsprojecten. Armoedebestrijding, misschien kan een regering van burgers en militairen daar wat aan doen". Maar niet door uitsluitend ge weld met geweld te bestrijden. „De bevolking zit nu tussen twee vuren. In Guatamala ver telde die kolonel hoe hij de In diaanse guerillastrijd heeft op gelost: ten koste van honderd duizend doden. Ik hoop dat het in Peru niet zo ver zal komen. Maar ik ben heel pessimis tisch". TOM JANSSEN Alberto Fujimori, omringd door militairen tijdens een parade deze week ter gelegenheid van onafhankelijkheidsdag. Het parlement stuurde hij een paar maanden geleden naar huis omdat dit de aanpak van Lichtend Pad in de weg zou staan. foto afp Een militaire interventie onder leiding van de Verenigde Naties, een andere uitweg ziet de Utrechtse antropoloog Dirk Kruijt niet om een einde te ma ken aan de spiraal van geweld en ellende in Peru. „Als er niet wordt ingegrepen, woedt deze burgeroorlog nog zeker tien jaar door", aldus de net naar Neder land teruggekeerde Peru-expert. Kruijt weet waarover hij praat: in zijn laatste boek over Peru (Tussen Sendero en de militai ren, 1991) voorspelde hij de staatsgreep van de huidige pre sident Alberto Fujimori. De presentatie van zijn boek il lustreert aardig hoe diep de angst in Peru inmiddels is ge worteld voor de ongekende ter reur die Sendero Luminoso heeft ontketend. „Normaal ge sproken wordt daar een feestje voor georganiseerd, maar daar was nu geen sprake van. Het boek werd nu ten doop gehou den in de School voor de Jour nalistiek in Lima, en zelfs daar was de directeur bang dat er een raket op het gebouw zou worden afgevuurd". Kruijt is de afgelopen twintig jaar veelvuldig voor langere pe rioden in Peru geweest, waar hij ook les gaf aan universiteiten. Zijn boeken, voortvloeiend uit uitstekende contacten met ge neraals die in de jaren zestig in Peru een min of meer socialis tisch regime vestigden, hebben Kruijt in geheel Latijns-Amerika ingangen geven bij het militaire apparaat. In die kripgen bestaat veel waardering voor de semi- staatsgreep die Fujimori in april pleegde. Tijdens deze 'zelf- coup' ontbond de Peruaanse president het parlement en stel de de grondwet buiten werking. Volgens Fujimori waren dat hinderpalen in de strijd tegen Sendero Luminoso. „In Guatamala vertelde een ko lonel me veel respect te hebben voor Fujimori. Hij noemde het 'democracia blindada': gepant serde democratie. Dat is dus Een aanslag met een zware autobom luidde eerder deze maand in de Peruaanse hoofdstad Lima een hevig offensief in van de maoïstische terreurorganisatie Sendero Luminoso (Lichtend Pad). Ten minste 27 doden en 150 gewonden konden worden toegevoegd aan de lange lijst met slachtoffers van het geweld in Peru. Sinds Lichtend Pad In 1980 zijn campagne startte om van Peru een socialistische heilstaat te maken zijn 25.000 mensen omgekomen: slachtoffers van de terreur van de 'senderistas' en het al even brute tegengeweld van het leger. Inmiddels heeft Lichtend Pad de helft van het land onder controle en is nu het offensief gestart om Lima ln handen te krijgen. De heilstaat is ver weg, maar het verpauperde Peru is wel het armste land van Zuid-Amerika geworden. Temidden van zwaarbewapende militairen kijkt dit jongetje naar een militaire parade.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2