Oranje overleeft bliksemstart 'Kiwi's' Olympische Spelen Estafetteploeg eindigt als laatste in finale Becks knap overeind tussen toppers Matt Biondi is zijn gouden glans kwijt VRIJDAG 31 JUL11992 18 Droom Marie Rose aan diggelen Barcelona Bruno Marie-Rose mag niet deelnemen aan de Jlympische Spelen. De Franse sprinter werd per vergissing niet aangemeld door de ploegleiding. De oud-wereldrecordhouder arriveerde gisteren met de leden van de estafetteploeg in Barcelona. Bij het accrediteren bleek zijn naam niet in het deelnemersbestand te zitten. Chef de Mis sion Bord gaf zijn flater toe. „Ik heb Marie-Rose telefonisch op gegeven, maar het helaas niet schriftelijk bevestigd." De atleet kon nauwelijks een woord uitbrengen nadat hij door Bord op de hoogte was gebracht van de situatie. „Mijn droom", stamelde hij, „daar gaat mijn droom." Hoger beroep kogelstoter Konya loont Barcelona» De Duitser Kalman Konya neemt toch deel aan het olympische kogelstoten. De Duitser won het hoger beroep tegen zijn schorsing van twee maanden. Konya werd een dag voor het begin van de Spelen geschorst omdat hij bij herhaling niet kwam opdagen bij inteme dopingcontroles. De 30-jarige kogel stoter vocht de straf aan en kreeg het voordeel van de twijfel van de driemanscommissie (2-1). Herkansing voor boksarbiters Barcelona» De twee in opspraak geraakte boksarbiters krijgen een herkansing. De Deen Paul Gardbo en deGhanees Keith Dadzie mogen in Barcelona blijven. De rechtscommissie van de internationale boksfederatie (AIBA) toonde zich mild en schors te het duo gisteren voor slechts twee dagen. „Maar als ze nog één fout maken, sturen we hen naar huis", aldus Karl-Heinz Wehr, secretaris-generaal van de AIBA. barcelona gpd Het Nederlands men liep gisteravond opnieuw achteraan in een olympische fi nale. Op de 4x100 meter wissel slag estafette eindigde het Oranje-kwartet als achtste en laatste. De tijd (4.10,87) was slechts een fractie boven het nationaal record, waardoor de ontevredenheid mee viel. Maar eens te meer bleek tijdens dit toernooi dat de andere landen momenteel veel harder gaan. Vier vuurvreters uit de Vere nigde Staten bewezen dat op ondubbelzinnige wijze door het wereldrecord aan te scherpen tot 4.02,54. Loveless, Nail, Ah- mann-Leighton en Thompson waren - getooid met een nep- tatoeage van de Amerikaanse adelaar - een klasse apart. Duitsland en GOS hadden het nakijken. Nederland trad aan met Mari anne Muis als slotzwemster op de vrije slag als vervangster van de uitgebluste Karin Brienesse. Greta Andersen wordt uit het water gehaald. Verdrinken tijdens het olym pisch zwemtoernooi het lijkt een uitzinnige gedachte en toch heeft het weinig ge scheeld of het was er een paar keer van gekomen. De meest dramatische gebeur tenis speelde zich af tijdens de Olympische Spelen van 1948 in landen. De Deense Greta Andersen, al glorieus kam pioene op de sprint, was ook ingeschreven voor wat toen het langste nummer was op het olympisch programma voor vrouwen, de 400 meter vrije slag. Op de dag van de series had ze zich 's ochtends niet goed gevoeld, maar ze wilde perse haar kansen ver dedigen. 's Middags tijdens de wedstrijd leek er aanvankelijk niets aan de hand. Ze zwom rustig en zou zich zeker voor de halve finales gaan plaat sen. Maar toen gebeurde hel. Op weg naar de 250 meter stopte ze plotseling met zwem men, zonk, kwam boven en leek weer te zinken. Op dat moment gingen twee opletten de zwemmers die langs de kant zaten, de Amerikaanse Nancy Lyons en de Hongaar Szatmary, ijlings te water en redden de vrijwel bewusteloze Greta Andersen van de ver drinkingsdood. In later jaren werd de Deense een bekend lange-afstand- zwemster. In 1964, op 36-jari ge leeftijd, zwom ze het Ka naal over in de recordtijd van 13 uitren 14 minuten. In 1908, eveneens in Londen, had zich vrijwel hetzelfde af gespeeld met de Hongaar Zol- tan Hal may, tijdens de 4 x 200 meter vrije slag. Met'voor sprong op u>eg naar de titel fi nish kreeg hij op de laatste FOTO •ARCHIEF DE SPELEN VAN TOEN baan kramp. Met een laatste krachtsinspanning wist hij nog als tweedede finish te be reiken. Daar verloor hij het bewustzijn. Zijn landgenoten moesten de al zinkende zwemmer op de kant trekken. Van iets andere orde was wat een andere Hongaar, Alfred Hajos, bij de eerste Spelen in 1896 in Athene overkwam. Het langste nummer, de 1200 meter vrije slag, werd gehou den bij de havenplaats Pi- in open zee en moésten dan naar de kust zwemmen. Het was april en het water was ijs koud. Na de start verdween de boot met officials uit hel zicht om de aankomst te regelen. De zwemmers, negen in getal, werden aan de hoge golven en de kou overgeleverd. Hajos schreef later: „Ik huiverde bij de gedachte wat er met me zou gebeuren als ik kramp zou krijgen. Mijn wil om te overle ven verdrong geheel en al mijn wens om te winnen. Gelukkig kwam er een boot terug, net op tijd om een aantal totaal verkleumde zwemmers uit het water te vissen.Hajos won de race, maar werd er later niet i her. erd. Muis zette een prima tijd neer. Terwijl Nederland per discipline meer dan twee seconden moest toegeven op de ontketende Amerikaansen, hield Muis de schade op Thompson beperkt. Ellen Elzerman - bezig aan een slecht toernooi - viel tegen op de rugslag, Kira Bulten (school slag) presteerde als invalster naar verwachting. Inge de Bruijn (vlinderslag) bleek nog niet op haar oude niveau sinds zij in trainingskamp ziek werd en vier kilo lichaamsgewicht verloor. Amerika deed gisteravond toch goede zaken in de medail le-rangschikking. Ook Meivin Stewart (veruit de sterkste op de 200 vlinder) en Janet Evans (800 meter) kaapten het goud weg voor de neus van de andere lan den. Summer Sanders daaren tegen moest in een heftig Ame rikaans/Chinees duel op de 200 wissel buigen voor Lin Li, die het wereldrecord van de Oost- duitse Ute Geweniger aan scherpte tot 2.11,65. Hans Jorritsma moest gisteren in Terrassa even terug- denken aan de Olympische Spelen van 1976 in Montreal. Toen verloor hij als speler van Oranje in de halve finales van Nieuw-Zeeland, dat in de derde verlenging (sudden death) de illusies op een gouden plak van Nederland aan diggelen sloeg. De Kiwi's grepen zelfs op het in die tijd hypermoderne kunstgras van de McGill-universiteit de olympische titel en de ploeg van Wim van Heumen bleef na verlies tegen Pakistan met lege handen staan. land zat ineens op rozen: 4-2. Dat Frank Leistra zich in de laatste minuut liet verrassen door een afstandsschot van Ra- dovonich kon het nieuwe Oran je-feestje niet meer verstoren. Met de zege van 4-3 kwam Ne derland op zes punten uit drie wedstrijden. „We hebben nu drie stappen gezet op weg naar de halve finales. Zaterdag ho pen we de vierde stap te ma ken", zei een opgeluchte Jorrits ma. Dan speelt Nederland tegen Pakistan, dat eveneens nog zon der puntverlies is na de winst van 6-2 op het GOS. De laatste groepswedstrijd is maandag te gen Malaysia. Spanje, dat ook nog tegen Pakistan moet aan treden, is de derde kandidaat voor een plek bij de laatste vier. „Het feit, dat we de laatste twee maanden keihard hebben getraind en aan de conditie hebben gesleuteld heeft de ploeg veerkrachtig gemaakt", zei Jorritsma. „Ik heb niet aan de goede afloop getwijfeld. Al werd het wel een hele klus om die achterstand van 0-2 nog Nieuw-Zeeland was nu, zestien jaar later, in de derde olympi sche groepswedstrijd, opnieuw tegenstander en weer leek Ne derland ten onder te gaan. Na net twintig minuten stonden de Nieuwzeelanders, die voor het eerst in zes jaar tegenover Oranje stonden, al met 2-0 voor. inhaalrace shet z r hat einde 2-2, maar nog altijd leek Nederland een punt te moeten afstaan. Een punt, dat in de slag om een plaats in de halve fina les wel eens heel belangrijk zou kunnen zijn. Op dat moment kreeg Neder land evenwel een strafcorner te nemen, het specialisme van Floris-Jan Bovelander die al acht keer had gescoord. Jorrits ma gaf van de kant het signaal voor een afschuiver naar Wete- rings en prompt verdween de bal in het doel. Een minuut later profiteerde Van den Honert van een aarzeling in de Nieuvvzee- landse verdediging en Neder- Taco van den Flonert ontdoet zich in team won en blijft kansrijk. goed te maken. Dan moet je er ook nog overheen zien te ko men. In de tweede helft gaf de fitheid van de ploeg de door slag." Jorritsma moest bij 0-2 in de 24ste minuut een maatregel ne men, waartoe hij zich zelden genoodzaakt ziet. Hij haalde voorstopper Pietcr van Ede naar het duel met Nieuw-Zeeland v de kant en zette Hendrik Jan Kooijman in. Van Ede ging bij het ope ningsdoelpunt van Gregory Russ gruwelijk in de fout. Hij beoordeelde een pass van Bove lander verkeerd en gaf de Nieuwzeelander alle kans Lei stra te passeren. Toen McLeod vervolgens scoorde uit een strafcorner greep de coach in. „Het was vervelend voor Pieter, maar het moest gebeuren." Voor het eerst sinds lange tijd profileerde aanvoerder en spel verdeler Mare Delissen zich als de grote uitblinker. „Ik was in het toernooi om de Champions Trophy in februari in Karachi niet goed", aldus de HGC-er. „In speel nu acht jaar in het Ne derlands team. Dan is het nor maal dat het wel eens een pe riode wat minder gaat. Ik heb nooit gedacht dat het een gebed zonder eind zou worden. Of dat ik het oude niveau nooit meer zou halen." „Wel wist ik dat er heel veel werk moest worden verzet om een kans op de Spelen te heb ben. Ik heb daarom goed geluis terd naar de coach en mezelf. Ik was ervan overtuigd, dat ik nog de kwaliteiten bezit om in de top mee te draaien. Ik ben zelf oud en wijs genoeg om me din gen op te leggen naar de Spelen toe. Niet iedere avond naar de patatkraam toegaan bijvoor beeld. Ik ben ruim zeven kilo af gevallen." Delissen speelde in het uiterst lastige karwei tegen Nieuw-Zee land de oude, vertrouwde lei dersrol. Tot twee keer toe in het energie vretende duel sprak hij als aanvoerder de anderen ver manend toe op een dood spel moment. „De jongens moesten bij hun positieven komen. Ik heb hen gevraagd kalm te blij ven. Niet allerlei goed bedoelde aanwijzingen door elkaar heen te schreeuwen. Toen het nog 2- 2 was, sloop er veel te veel haast in de ploeg. Dat was niet nodig. Ik wist, dat het goed zou ko men. Nederland: Leistra; Bovelander; Poor tenaar, Van Ede (24. Kooijman) en Van Pelt; Brinkman, Delissen en Diepc- veen; Van den Honert. Van Grimber gen (47. Veen) en Weterings barcelona frans dreissen Ze paart gratie en atletisch ver mogen aan de klassieke 'Russi sche stijl'. Haar sierlijke en prachtig vloeiende bewegingen zijn in perfecte harmonie met haar lichaam. Tatjana Goetsoe, het 1.42 meter kleine en 32 kg wegende poppetje uit het GOS, ontfermde zich gisteren in een zenuwslopende meerkampfina le over olympisch turngoud. Met een marginaal verschil van twaalf duizendste punt ging het zilver naar de Amerikaanse Shannon Miller. Brons was er voor de Roemeense Lavinia Milosovici. Maar wervelend was zeker ook het optreden van El vira Becks. De Nijmeegse turnster hield zich in de wereld van de balleri na's op een enkele wankeling op de balk na uitstekend op de been. De zestienjarige fulltime- sportster bekroonde een spran kelende vierkamp met een fraaie 22ste plaats en was uit zinnig van vreugde. „Te gek. Twee dagen geleden had ik me eigenlijk al neergelegd bij de uitschakeling. Ik ben zeer tevre den. Die 22ste plaats wordt ze ker gevierdglunderde Becks, trainer Nieuwstad over zijn haardos aaiend. „Die moet er nu af." Ze moest afgelopen seizoen helemaal alleen knokken. Wer ken en vooral zweten tegen de verdrukking in. Papendal, het professionele bolwerk in ama- teurturnland, maakte en maakt nog steeds moelijke tijden door. Desondanks doet Becks het be ter als geen ander ooit tevoren. Gisteren straalde het Nij meegse lachebekje vooral zelf vertrouwen en wilskracht uit. Beheersing en presentatie wa ren in prima harmonie met el kaar. „Topturnen is geen kwes tie van gekoesterd worden. Het is vechten en vooral doorzetten. Je wordt er harder, zelfstandiger door", zei trainer Gert-Jan Nieuwstad ooit. Zes uur trainen per dag, afzien, ongelooflijk veel energie investeren en vooral de oogkleppen ophouden. Becks gaf veel op voor de sport. „Ik ben zeer tevreden en heb geen spijt van mijn keu zes." Over de toekomst wil Becks nog niets kwijt. „Ik ga eerst eens van mijn vakantie ge nieten. Daarna zien wc wel ver der. Maar aan stoppen denk ik voorlopig nog niet", aldus Becks, die de avond afsloot met een artistieke en expressieve vrije oefening. Sprankelend Zo onzeker als de toekomst van de sport in de voormalige Sov jetunie is, zo zeker en sierlijk turnde Tatjana Goetsoe. In het uitverkochte Palau Sant Jordi 15.000 toeschouwers) werkte de Europees kampioene een sprankelende vierkamp af. Met scores van tweemaal 9.950, 9.912 en 9.925 op respectievelijk paard, brug, balk en vloer no teerde ze weliswaar niet de hoogste score, maar toonde ze zich wel de meest constante. paul berkhout gpd-verslaggever Ouder worden gaat bij een zwemmer gepaard met pijn. „Het voelt als een vierkante stok die je in een rond gat moet ste ken." Die wijsheid komt van Matt Biondi en Superman on dervindt het aan den lijve. Zijn tors oogt nog altijd imposant, maar op zijn turbo zit sleet. Bij zijn maat Tom Jager begint de haargrens bedenkelijk terug te lopen. Op het meest explosieve nummer van het olympisch zwemtoemooi kwamen de twee Amerikaanse wonderboys giste ren tot het besef dat ook voor fenomenen de natuurwetten gelden. Matt Tom, vrienden en ri valen, hebben een groots impe rium opgebouwd. Op de sprint, de 50 meter vrij, hadden zij tot gisteren 24 van de 25 snelste tij den ooit op hun naam staan. Niemand leek aan hun over macht te durven tornen, nie mand behalve de brutale Alexander Popov, Rus van een nieuwe generatie. „Hij heeft de moed gehad ons aan te vallen", erkende Biondi. „Alexander is daarom een groot kampioen. Maar vergeet niet dat wij ook maar mensen zijn, geen machi nes." Als gewone stervelingen hebben Biondi (26) en Jager (27) niettemin lange tijd voor de wereld uit gelopen. Zij gaven het zwemmen nieuwe dimen sies: inkomsten, speciale races, idolen. Zij banden het traditio nele amateurisme in de zwem- sport uit. Zij organiseerden 'Dash Cash races' op de sprint, man tegen man voor acht miljoen televisiekijkers en met een prijzengeld van dui zenden dollars. Met slechts twee serieuze kandidaten voor de eindzege: Matt of Tom. Dat het duo nu verliest, heeft alles te maken met hun besluit in drie Olympische Spelen te volharden. Doorgaans stoppen zwemmers na hun grootste suc cessen. „Maar het is mijn werk geworden", legt Biondi uit. „Werk waar ik nog steeds goed in ben. Het heeft mij financieel onafhankelijk gemaakt. Nog al tijd zijn de mensen in mij geïn teresseerd. Zij zien liever helden dan zwemmers." Of het zo langzamerhand tijd is om van baan te veranderen, weet Bion di nog niet. „Zilver is niet slecht, geen reden om te stoppen. Ik wacht af welke invloed deze Spelen hebben op mijn leven. Maar wat ik ook ga doen, ik zal in alles succesvol zijn." Biondi werd beroemd door zijn zeven medailles in Seoul, vier jaar ge leden. Hij werd een bijzonder heid door met dolfijnen te trai nen en zo hun vloeiende water gang na te bootsen. Zijn landge noten verwachtten van hem dat hij in Barcelona het legendari sche medaillerecord van Mark Spitz zou evenaren. Maar Bion di blijft door toedoen van de aanstormende generatie op tien steken. „Mark heeft er elf, leuk voor hem", zei Biondi laconiek. Als ik straks in de krant lees dat ik het niet heb gered, zie ik die tien medailles naar me grijnzen, van oor tot oor. Veel mensen durven van tien medailles niet eens te dromen." Egoïstisch: ,Ik hoef maar één man te plezieren en dat ben ik zelf. Ik ben geluk kig." De 50 meter is een specta culair nummer, veel meer valt er niet over te zeggen. Als bok sers komen de sprinters het zwembad binnen, gespannen en agressief. In 22 seconden heeft één van hen de andere ze ven knock-out geslagen. De jon ge Popov, een fascinerend zwemmer, deelt de rake tikken uit. Hoe dat kan, weet hij zelf niet. tijdens de persconferentie graaien de twee veteranen naast hem naar hun koptelefoontjes als Popov iets gaat zeggen en barsten dan in lachen uit. Popov is een zwijger. „Ik ben geen romanticus, zelfs niet met meisjes", verklaart hij. De hand onder zijn kin, de antwoorden kort: de nieuwe kampioen had al in het water gesproken. Tatjana Goetsoe, de uiteindelijke winnares, kaarsrecht boven de evenwichtsbalk. Goetsoe kwam aanvankelijk niet eens in aanmerking voor de finale met de beste 36 turnsters. Omdat elk land slechts drie per sonen mag inschrijven, leek Goetsoe met haar vierde plaats buiten de boot te vallen. De tur- nautoriteiten van het GOS, overtuigd van de kwaliteiten van Goetsoe, lieten hun 'num mer drie' op de tribune plaats- Goetsoe beschaamde het ver trouwen van haar coaches niet. Ze lijkt de ideale compositie van stabiliteit en creativiteit te heb ben gevonden. Ze ontbeert al leen nog net dat klein beetje raffinement om tienen te sco ren. De vreugde over het goud werd bij sommige trainers ove rigens overschaduwd door de ongewisse toekomst van de tumsport in het GOS. „De sport is bankroet en het eten is op", zei trainer Dikii. „Het is een grote chaos op dit moment in ons land. De meeste coaches worden na deze Spelen ontsla gen en moeten ander werk zoe ken. Tenzij er een wonder ge beurt, vrees ik dat het binnen kort afgelopen zal zijn met de topsport in ons land", luidde de noodkreet. Zuur daarentegen waren de druiven voor Bela Karolyi, de vormgever van Nadia Comane- ci, Mary Lou Retton en Kim Zs- meskal, die onlangs liet weten dat hij na deze Spelen als turn- coach stopt. Karolyi is een des poot op sportgebied, die zijn pupillen onderwerpt aan een Spartaans levensritme. Hij had barcelona frans dreissen al zijn troeven gezet op Kim Zs- meskal. Zij wordt gezien als het gpd-verslaggever Amerikaanse antwoord op de 'Russische' acrobatiek. Flop Wat de grote finale had moeten worden voor Bela Karolyi resul teerde in een flop. Het 16-jarige kindsterretje wist haar zenuwen niet in bedwang te houden. Zs- meskal kwam al op het eerste de beste onderdeel (vloer) met zichzelf in de knoop en kon de opgelopen achterstand nooit meer goedmaken. Het voetje dat Zsmeskal tijdens de vloeroe fening buiten de mat zette en haar 0,1 punt aftrek opleverde kostte haar een zekere plak. Ze eindigde tenslotte op een voor haar doen beschamende tiende Haarhuis en Schultz uitgeschakeld beslissende momenten net die scherpte en hardheid tekort. Ivanisevic daarentegen be stookte zijn opponent met on genadig harde en secure ser vices. Hij scoorde tien aces en bleek in de warme tennistempel over de langste adem te be schikken. Schultz stond apatisch vast geplakt op het hete gravel. Haar zelfvertrouwen verdampte in de warme lucht boven het central court. Schultz werd overmand door twijfels. Ze raakte volledig de kluts kwijt. Ze wilde weglo pen op het moment dat er nog een punt gespeeld moest wor den. Ze bleef staan toen een ga me was afgelopen. 6-1, 6-0. „Brenda Schultz was helemaal niet bij de les", concludeerde Franker. Het afscheid viel hem zwaar. Paul Haarhuis miste in de be slissende fase net dat tikkeltje geluk. In tegenstelling tot Bren da Schultz kon de nummer 33 van de wereldranglijst het olym pisch enkelspeltoernooi echter met opgeheven hoofd verlaten. Terwijl Schultz hopeloos faalde tegen Steffi Graf (6-1, 6-0), le verde de ongecompliceerde Brabander vijf sets lang een bik kelharde strijd met Goran Ivani sevic. De Kroaat stond, nadat de stofwolken waren opgetrokken, evenwel het best overeind: 6-7 (4-7), 6-2, 1-6,6-3 en 6-2. Haarhuis moest de nummer vier van de wereld uitstekend van repliek. Al kwam hij op de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18