Volleybalteam kan niet dieper zinken Wild west-taferelen te gortig voor Haringa Olympische Spelen Livingston valt in diepe doping-put VRIJDAG 31 JUL11992 1/ Blamerende nederlaag tegen Brazilië BARCELONA PAUL BERKHOUT GPD-VERSLAGGEVER Het opsporen van dopingzon- daars blijft de meest opzienba rende prestatie van de moderne Olympische Spelen. Gisteren stond de 'Eerste Affaire van Bar celona' in het brandpunt van de belangstelling. Het olympisch vuur werd aangewakkerd door het overhaaste vertrek van de Britse atleet Jason Livingston en twee gewichtheffers uit het Olympisch Dorp. Doping is de epidemie die het kolossale eve nement aantast. Het Brits Olympisch Comité zocht in elk geval niet naar uit vluchten. Helder werd uiteenge zet dat Livingston anabole ste- roïden gebruikte tijdens zijn voorbereiding op de 100 meter sprint, een onderdeel dat van daag is begonnen. „Het is een menselijk drama", sprak chef de mission Palmer. „Dit doet de voltallige Engelse ploeg pijn. Maar wij hebben geen andere keus dan te blijven vechten te gen het misbruik van verboden middelen." De afgelopen twaalf maanden voerde het Brits Olympisch Comité 1050 contro les uit buiten de wedstrijden De Europees kampioen op de 60 meter indoor werd thuis op de bank verrast door een do- pingcontroleur. Livingston werd dus niet in Barcelona betrapt, maar tijdens de aanloop naar de Spelen, in het dopinglabora- torium in Newmarket. Het is een publiek geheim dat iedere slimmerik een doping-pro- gramma kan volgen, zonder dat dat bij de olympische controles wordt vastgesteld. Op dat mo ment schijnt menig atleet 'schoon' te zijn, of is het ge bruikte middel de wetenschap nog te machtig. De aanloop naar de Zomer spelen was daarentegerr verre van vlekkeloos. De sportwereld telde geruchtmakende affaires met hoofdrollen voor Katrin Krabbe, Butch Reynolds en Ast- rid Strauss. Nederland maakte ophef over Ria Stalman en de schaatser wiens naam door het stilzwijgen van de Haarlemse huisarts Karsten nooit bekend is geworden. Er werd een bundel tje Nigeriaanse atleten betrapt, Russische topatletes werden ge schorst en zo stroomden de be richten over wetsovertreders binnen. Mildred Muis brulde zelfs. Na de martelgang van de Oranje-zwemsters dat Neder land de 'cleanste' ploeg is. Livingston werd in de kraag gevat door de activiteit van het Brits Olympisch Comité, dat op elk uur van de dag bereid is zijn atleten te controleren. Ook Duitsland, Canada en een aan- Jason Livingston: „Ik heb die troep niet nodig." foto archief tal andere landen hebben 'vlie gende controles' tijdens trainin gen. Veel landen doen daar ech ter niet aan mee, zoals Neder land. Het is of te kostbaar, of de verantwoording wordt bij de sportbonden gelegd of een land heeft er geen behoefte aan. Voor Livingston, de 21-jarige atleet, dreigt een levenslange schorsing. De tragedie raakte hem diep en trof ook zijn vrien din Petra Huybrechtse, de sprintster van KAV Holland in Barcelona. Zij barstte in tranen uit toen haar het nieuws werd verteld. „Ik ben totaal geschokt. Onbegrijpelijk. Altijd heeft hij gezegd dat hij schoon was. Dat hij nooit verboden middelen zou gebruiken. Over vier jaar wilde hij olympisch kampioen in Atlanta worden op de 100 meter. Dat kan hij nu vergeten want het Engelse olympisch co mité sluit betrapte spordieden voor het leven voor de Spelen uit." Huybrechtse, die sedert april bevriend is met de 21-jari ge Brit, had Livingston dinsdag voor het laatst gezien in het Olympisch Dorp. „Hij werd toen weggeroepen door Frank Dick, de Engelse atletiekcoach. Hij kon mij nog wel vertellen dat het om iets ernstigs ging. Maar ik heb nooit gedacht dat het over doping zou gaan. Daar na heb ik verscheidene malen naar Engeland gebeld, maar ik kreeg hem niet aan de lijn. Hij is waarschijnlijk ondergedoken in een ander land." Livingston verkondigde drie maanden geleden in een inter view in deze krant nog geen do ping nodig te hebben. Bikkel hard zei hij: „Dopingverhalen hangen me de keel uit. Wie geen bewijzen heeft, moet zijn mond houden. Zo wordt elke topprestatie verdacht. Natuur lijk wordt er in de top veel ge bruikt, maar mij krijgen ze niet zo ver. Ik heb die troep niet no- dig..." Een uur na de pijnlijke 3-0 nederlaag tegen Brazilië was nog geen enkele Nederlandse volleybal-international be komen van de ontgoocheling. Laat staan dat de trieste af tocht, of liever gezegd de snelle vlucht, uit het Palau d'Es- ports de Barcelona naar het Olympisch Dorp ook maar één zinnige verklaring voor de beschamende afgang op leverde. BARCELONA AD HEESBEEN Zelfs Arie Selinger wist zich geen houding te geven. Bij voorkeur had hij de verplichte persconferentie gemeden. Maar zelfs de man, die voor in- en outsiders het volleybalwiel heeft uitgevonden, stond - net als zijn volgelingen - met de mond vol tanden. „Ik zou geen enkele oorzaak kunnen aangeven voor dit verlies", klonk het somber der dan ooit tevoren. „Slechter kan het haast niet. Ik hoop niet we nog dieper vallen dan van avond. Eén ding weet ik zeker, vermoeidheid kan het onmoge lijk zijn. Daarvoor is er de laatste maanden te weinig ge traind." De treurnis na afloop was lo gisch en begrijpelijk. Op de ge zichten van minister-president Ruud Lubbers, minister May- Weggen en komiek Freek de Jonge viel dat niet af te lezen. Maar elke speler realiseerde zich dat na de eerdere knieval tegen Cuba het toekomstper spectief allerminst zonnig was geworden. Met overwinningen op Algerije (morgen) en het GOS (maandag) zit er nog een derde plek in de poule in, maar het kan ook nog een trede lager zijn. In dat laatste geval treft de nationale ploeg volgende week woensdag het nog ongeslagen Italië tegenover zich. De kans dat de wereldkampioen de deur voor Nederland dan definitief in het slot gooit en alle hoogdra vende ambities met harde klap pen vernietigd, is levensgroot aanwezig. Dat er in de huidige vorm geen goud aan de horizon gloort, moet zelfs de grootste optimist toegeven. Voor de bui tenlanders in het team, onder wie Peter Blangé, Jan Posthuma en Ronald Zoodsma, komt dat minder hard aan. Zij lieten twee jaar geleden al de olympische droom aan zich voorbij gaan door voor het grote geld te kie zen. Dat zij op het laatste mo ment - dank zij de interventie van de teruggehaalde Arie Se linger - toch nog in genade wer den aangenomen, was een mazzeltje, waarop het drietal niet meer had gerekend. Voor de pioniers van het eer ste uur, onder wie met name Ron Zwerver die miljoenen lires aan zich voorbij liet zweven voor de eer en glorie van het va derland, begint zich zo langza merhand een drama aan het ontwikkelen. Juist hij had zich alles van de Zomerspelen voor gesteld. De Amsterdammer stak persoonlijk zijn nek uit om Arie Selinger terug te halen in de veronderstelling dat de Grote Verlosser het team naar het be oogde gouden doel kon leiden. Selinger heeft echter zicht baar moeite met de sterk gewij zigde situatie. Toen hij zes jaar geleden het nationale volleybal een facelift gaf en de weg pla veide naar de wereldtop, stond hij voor een volgzame groep. Bij de hernieuwde kennismaking, twee jaar na zijn vertrek naar Ja pan, trof hij evenwel een min der buigzame selectie aan. Zijn wil is veel minder wet dan in het ontwikkelingstijdperk. Voor al bij de Italo-Nederlanders, die in de sterkste competitie van de wereld mentaal zijn gehard en zich tot persoonlijkheden heb ben ontwikkeld. Zij volgen de Leider, zij het niet zonder zich zelf - zoals in het recente verle den - weg te cijferen. Daarin ligt waarschijnlijk de grootste verklaring voor echec dat zich begint af te tekenen. Een stunt tegen Italië of liever nog een misstap van de concur rentie die leidt tot een derde plek in de poule is natuurlijk niet uitgesloten. Maar met de huidige instabiele vorm valt niet veel meer te verwachten. Ook al niet omdat de nationale equipe eerder op titeltoernooien heeft aangetoond slecht met span ning te kunnen omgaan. En die wordt de komende dagen alleen nog maar opgevoerd. Gisteravond confronteerde Brazilië Nederland opnieuw ge nadeloos met dat syndroom. In de eerste set kon het basiszestal, Zwerver, Benne, Blangé, Held, Posthuma en Boudrie, zich nog meten met de Zuidamerikanen en bood de 10-8 voorsprong zicht op een voorspoedig ver loop. Maar die marge ging on der het slag en service-geweld van de nummer vier van de we reld zonder enig winstpunt toch verloren. Die tegenslag kwam Oranje ondanks de inbreng van nagenoeg alle afroepkrachten (Teffer en Klok uitgezonderd) niet meer te boven. De manier waarop en de snel heid waarmee de treurmars ten einde kwam, maakten in dat opzicht meer duidelijk dan de even ontluisterende cijfers (9-15 en 4-15). De gekwelde blik van Ron Zwerver maakt weinig indruk op de Braziliaan Paulao Silva. BARCELONA CEES OLSTHOORN GPD-VERSLAGGEVER De olympische droom van In- grid Haringa spatte hardhandig uiteen op de houten piste in Barcelona. De tweekamp tussen de politie-agente uit Hoofddorp en de Duitse Annett Neumann was de absolute uitsmijter van een memorabel avondje baan- fietsen op de Vélodrome d'Hor- ta. Haringa maalde daar niet om. Het duo vocht bijna letter lijk een duel uit op leven en dood. En zij verloor. Na een ze ge in de eerste manche, diskwa lificatie van de Nederlandse in de tweede en valpartijen van beide vrouwen moest er zelfs een vijfde rit aan te pas komen om uit te maken wie in de finale mocht uitkomen. De ontkno ping pakte dramatisch uit voor Haringa. Wat rest is de strijd om een troostprijs. Uitgeteld hing ze op een stoel in de Hollandse box. Met schaafwonden aan armen en benen. Tranen welden op in haar ooghoeken. Overmand door emoties kon ze geen woord uitbrengen. Het duurde heel lang voor de werkelijkheid tot de wereldkampioene doordrong. Geen goud, geen zilver, hooguit brons. Vanavond zal blijken of ze de mentale knal voldoende heeft verwerkt. „Dit is verschrikkelijk", mom pelde Haringa uiteindelijk. „Dat uitgerekend in een olympische toernooi je zoiets rampzaligs moet overkomen. Ik kan op dit moment nauwelijks bevatten wat er allemaal is gebeurd. Het ging zo rap. Vallen opstaan fiet sen, vallen opstaan fietsen - het was alsof ik in een roes verkeer de." En dan te bedenken dat het sprintduél, dat nog het meest Ingrid Haringa schuift horizontaal o\ delijk niet. weg had van een slechte wild west-film, zo goed was begon nen voor de Nederlandse favo riete. Op de haar vertrouwde manier liet ze Neumann in de eerste manche achter zich. De Noordhollandse pakte resoluut de kop, maakte in de tweede ronde tempo en fietste in de laatste omloop keihard en on bedreigd naar huis. Maar daarna was het over met de rust. Werd Haringa keer op keer geconfronteerd met de foefjes, streken en zenuwslo pende toestanden die bij een sprint horen. Een lange krachts explosie volstond niet langer. r de baan na in contact te zijn gekomen met de ellebogen v Neumann trok de trucendoos helemaal open. In de tweede rit wilde Harin ga haar opponente binnendoor passeren, maar bij die actie kwam ze op de blauwe band (en dus buiten de baan) terecht en werd ze prompt gediskwalifi ceerd. Een derde manche moest de beslissing brengen, maar die viel pas veel later. Door trek- en duwwerk gingen beide vrouwen een keer lelijk onderuit en dus moesten ze twee keer opnieuw starten. In de vijfde rit besliste de Duitse ten slotte de dramati sche tweekamp in haar voor deel. Haringa probeerde haar gebrek aan techniek en vooral ervaring nog wel te compense ren met een lange sprint van kop af. Neumann echter liet zich niet meer verrassen en mag vanavond met de Estland- se Salumae duelleren om de gouden plak. De treurnis in het Oranje kamp kende geen grenzen. Want na het verlies van de dap pere Haringa staat Nederland helemaal met lege handen. De achtervolgingsploeg werd al in de plaatsingsstrijd uit het toer nooi gekegeld en Leontien van Moorsel kreeg in de kwartfina les van de individuele achter volging een flink pak slaag van de Duitse wereldkampioene Pe tra Rossner. De Brabantse bar bie kon gisteravond geen mo ment de hooggespannen ver wachtingen waar maken. Ze drong als zevende nog wel door tot de beste acht, maar werd daarna een halt toegeroepen door Rossner, die haar ruim acht seconden achter zich liet. Voor de Nederlandse achter volgingsploeg was het eerste olympische optreden ook meteen het laatste. In de plaat singsstrijd met twintig landen stelde het Oranje-kwartet an dermaal danig teleur. Net als vier jaar geleden in Seoul bleef het viertal steken op een twaalf de plaats. Met een tijd van 4.25.693 minuten eindigden Eric Cent, Gerben Broeren, Niels van der Steen en Servais Knaven ruim vier seconden achter de Tsjechen, die als acht ste en laatste doorgingen naar de kwartfinales. Later op de avond plaatsten regerend we reldkampioen Duitsland. Dene marken. Australië en Italië zich voor de halve finales. 'Monique Knol interesseert me geen moer' Piet Hoekstra wilde het niet met zo veel woorden zeggen, maar was toch duidelijk. Monique Knol, die woensdag flink uithaalde naar de bonds coach van de vrouwen-selectie en zijn pupil Leontien van Moorsel, kan een plaats in de formatie voor de tijdrit over vijftig kilometer op het WK in Spanje wel vergeten. Knol won zondag brons op de weg, maar stelde woensdag bij het criterium in Chaam dat haar verblijf in Spanje één gro te kwelling was geweest. „De bondscoach en de ande ren hebben me genegeerd", sprak Knol voor de TV-came- ra's. Ze was tevens van mening dat de anderen - Van Moorsel en de Rijnsburgse Petra Grim bergen - tijdens de wegwed strijd niet voor haar het vuile werk wilden opknappen. „Als een bondscoach je niet eens fatsoenlijk feliciteert en liever had gezien dat iemand anders een medaille had ge wonnen, vind ik dat verkeerd." Hoekstra wilde gisteravond niet diep op de kwestie ingaan. „Ze zoekt gewoon publiciteit voor haar sponsor. Dat kan ze alleen door controverses te veroorzaken. Ik lees geen kranten en kijk geen televisie, maar als ze zich in dergelijke bewoordingen heeft uitgela ten, kan dat gevolgen voor haar positie hebben. Dat zoo ken we thuis wel uit. Verder wil ik geen gezeik in de tent. Dit leidt alleen maar tot irrita tie. Hier richt ik me op Van Moorsel en Haringa. Knol Inte resseert me geen ene moer." Barcelona'92 Schandaal Na een aantal kabbe lende dagen met weliswaar mooie sport, is er nu ook wat zo onlos makelijk met de moderne Spelen verbonden is: een schandaal. Onze zwemsters hadden zich al over mogelijk dopinggebruik hij de concurrentie uitgelaten. Ka rin Brienesse bleek daarbij, los van het feit dat ze ook het hard ste zwemt, de verstatuligste door geen uitspraken te willen doen over iets wat niet bewezen is. Vreemd is natuurlijk wel dat bij deze sporten er nog steeds geloot wordt wie er naar de dopingcon trole moet en bijvoorbeeld een Chinese 100-meter winnares op die manier aan de dans ont snapte. Doping. Ook nu weereen hot item. ledereen loopt er het liefst in grote bogen omheen of doet er hele algemene uitspraken over. bang om later nog eens met zijn of haar uitspraken geconfron leerd te worden. Het Brits Olym pisch Comité was er wél uitge sproken in: geschorst voor het le ven. Wat mij betreft zijn er ook maar twee mogelijkheden. Of je laat toe dat iedereen zich van al les laat toedienen door weten schappers en kwasi-wetenschap pers. óf je bestrijdt het rigoreus en besluit dat een ieder die ooit gepakt wordt voor het leven wordt uitgesloten. Zelfben ik een groot voorstander van hei laatste, zonder daarmee de illu sie te hebben dopinggebruik te kunnen uitbannen. In de jacht naar eer, roem en vooral gelii is men bereid heel ver te gaan. En dat zal ook bij strenger straffen wel zo blijven. Echter door de consequenties van pakken zeer groot te maken, zullen mensen minder Ixreid zijn het risico te nemen. Tevens ben je af van het enorme gesjoemel met alle straf maten en bepalingen. Hetdopingschandaal- vallener in de komende tien dagen nog meer slachtoffers?- was overi gens niet het enige opmerkelijke aan de zijlijn. De thuiskomst van Monique Knol, met name haar woorden, loog er ook niet om. Het res/HTt wat ft ui mi" haar sportieve prestaties had is alleen nog maar gegroeid. Ge kleineerd en genegeerd worden, vervolgens als beste presteren en daarna nog eens op heldere en fatsoenlijke wijze uiteenzetten wat je is oi>erkomen, is niet voor iedereen weggelegd. De oprecht heid en gedrevenheid ivaarmee zij. en niet alleen in deze ktves- tie, immer bereid is voor haar mening uit te komen, verdienen veel meer bijval dan haar toe nu toe ten deel is gevallen. Sluimerend vuurtje is ook het langzaamaan groeiende conflict tussen het American Dream Team en zijn nationale Olympi sche Comité. Hun spel is van een fantastisch hoog niveau, waarbij iedere andere basketbalsffeler zich te houterig beweegt, te hou terig gooit en dus ook run aütt mist tot en met de strafworpen toe. De aankondiging van het Dream Team was ook al zo mooi: gewoon, niet voorliet geld, maar om één keer te laten zien waar het basketbal van daan komt. Wat het laatste /*•- treft houden zij woord. Het eer ste hebben zij zelf al oivrboord gegooid. Miljoenen dollars t>er- dienen zij per speler door allerlei vooraf aangegane contracten Van mij mogen zii, net zoals het feit dat ze niet in net Olympisch Dorp willen vertoeven. Dat ze nu echter eventueel weigeren naar de prijsuitreiking te gaan vanwege onenigheid over een of ander ordinair train ingspakje gaat mij veel te ver. Voor Ameri ka en baskethal u<aren zij geko men, maar i>oor merkkleding en dollartekens zijn ze weer gegaan. Amtrtam i Inmi "i opduw fot TOM VAN T HEK

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17