Laat eerbetoon aan Hockney Olifantjes uit Emmen in nieuwe film Bertolucci 'Tijdens opnames draag ik altijd dezelfde broek' Cultuur&Kunst Expositie karikaturen Behrendt in Amsterdam Kalender van Grafisch Lyceum Concertgebouworkest samen met Nederlandse Opera naar Salzburg VRIJDAG 31 JUL11992 Museum Boymans-Vcm Beuningen haalt schade in „Er is een toenemende be langstelling voor figuratie ve kunst en deze tentoon stelling is daar een uiting van." Manfred Sellink, conservator prent- en te kenkunst in museum Boy mans-Van Beuningen, is weliswaar gespecialiseerd in kunst uit de zestiende en zeventiende eeuw, maar hij is ook de samensteller van de tentoonstelling 'Da vid Hockney: grafiek en fo to's.' rotterdam gpd Ruim zestig prenten en twintig foto's uit de periode 1960-1980 tonen Hockney's uitstekende beheersing van de grafische technieken en geven een beeld van de wijze waarop de kunste naar steeds varieert op een be perkt aantal thema's. Het figuratieve werk van 1 lockney bestaat pas vanaf 1960. De schilder Hockney be gon te etsen om een uiterst prozaïsche' reden. In de door Manfred Sellink samengestelde catalogus zegt hij: „Ik begon in 1961 met grafisch werk omdat ik geen geld meer had om verf te kopen." Hij nam in eerste instantie teksten en voorwerpen uit het dagelijks leven in zijn werk op, een voorkeur die hij deelde met veel jonge kunstenaars die be kend staan als vertegenwoordi ger van de Pop Art. Op de ten toonstelling zijn ook 15 monu mentale grafische werken aan wezig, die tot veler verrassing onlangs door een stagiaire wer den herontdekt in de opslag van Boymans. In de jaren na 1980 gebruikte de kunstenaar nauwelijks nog de traditionele technieken, zoals etsen of litho's, maar stap- Manfred Sellink, conservator prent- en tekenkunst in museum Boymans-Van Beuningen: „Het werk van Hockney is vrolijk, ook mensen die niet thuis zijn in de moderne kunst kunnen er van genieten." foto pim f te over op kopieermachine, computer en fax. Vanaf '80 ste gen de prijzen van zijn werk tot grote hoogte en werden daar door voor de meeste musea on bereikbaar. Manfred Sellink (30) 'ontdek te' Hockney begin vorig jaar. „Bij de inventarisatie in maart, april, werd ik getroffen door het werk. Ik vind het vrolijk en vooral ook veelzijdig van tech niek. In juni vorig jaar heb ik contact gezocht met privé-ver zamelaars. Samen met ons ei gen bezit is het een mooie ten- toonstellinggeworden Hoe komt zo'n tentoonstel ling tot stand? „Je begint met li teratuur-onderzoek. Daarna probeer je op grond van wat je het beste vindt een overzicht te geven. Het geleende werk wordt, als de eigenaar daar toe stemming voor geeft, gerestau reerd. Dat is een gigantisch werk. Daarna krijgen alle wer ken hetzelfde passepartout en worden ze in dezelfde lijst ge hangen. Dan ga je filosoferen hoe de tentoonstelling ingericht moet worden." Het technisch personeel van Boymans heeft een passende inrichting bedacht. „De werken zijn te groot voor vitrines. Er is hier een ombouw neergezet met een gele strook erachter. Dan wordt het passen en me ten. Je probeert de logische volgorde te vinden, geen dingen naast elkaar die elkaar doodslaan." Sellink: „Ik ben heel tevreden met het resultaat. Sinds 1975 is Hockney nauwelijks meer geëx- Groepsexpositie in Diaconessenhuis leiden Vijftien medewerkers, oud-medewerkers en oud-patiën- ten van het Diaconessenhuis in Leiden exposeren vanaf 3 au gustus hun werk in de gang bij de hoofdingang van het zieken huis aan de Houtlaan 55. Er zijn onder meer olieverfschilderijen, aquarellen, foto's en houtskooltekeningen te zien. De tentoon stelling is dagelijks te bezichtigen, tot en met 8 september, van 8.00 tot 20.00 uur. Optreden B.B. King met Robert Gray rotterdamB.B. Kingen The Robert Cray Band geven op vrijdag 6 november een uniek dubbelconcert in Ahoy' in Rotterdam. De kaartverkoop voor het optreden begint op 5 september op de bekende adressen. Eddie Murphy in western utrecht Na vijf jaar niet voor de camera's te hebben gestaan, zal de Amerikaanse ster-acteur Eddie Murphy binnenkort weer in een film te zien zijn. Paramount Pictures heeft een overeen komst gesloten voor het schrijven en produceren van een film ten behoeve van Murphy. Het moet een western worden in de stijl van 'The Magnificent Seven', met Murphy in de rol van een New Yorkse winkelier die te hulp wordt geroepen door zijn broer. Die is anno 1870, kort na het beëindigen van de Ameri kaanse Burgeroorlog, woonachtig in een dorpje in de staat Geor gia die geterroriseerd wordt door een bende voormalige solda ten van het Confederale leger. Dordrechts Museum viert jubileum dordrecht» Het Dordrechts Museum bestaat 150 jaar. Dat wordt gevierd met een tentoonstelling van 'Hoogtepunten uit de eigen collectie Nederlandse schilderkunst 17de - 20ste eeuw' en de uitgave van het boek 'Dordrechts Museum 150 jaar'. Op de ten toonstelling, die tot en met 25 oktober duurt, zijn zeventig hoog tepunten uit de collectie te zien: van de 'Kruisiging van Chris tus', die in 1554 door Jacob Bornwater werd geschilderd, tot aan 'Ziggurat - Toren van Babel' van Gerard Verdijk uit 1986. De ge- exposeerde schilderijen zijn paginagroot afgebeeld in genoemd boek, dat op 11 september gepresenteerd zal worden op de ma nifestatie 'Dordt Monumenteel' in het jarige Continental Singers in Katwijk katwijk» De Continental Singers geven vanavond, in het kader van hun internationale jubileumtour een concert, onder de titel 'Yes! Let's go', in de Triumfatorkerk in Katwijk. Het optreden be gint om 20.00 uur. amsterdam Minister d'Ancona opent op 1 september in De Nieuwe Kerk in Amsterdam een tentoonstelling van politiek tekenaar Fritz Behrendt. De expositie heet 'Een pen voor de vrijheid' en omvat honderd tekeningen en karikaturen over de ineenstorting van com munistische dictaturen en de burgeroorlog in het voormalig Joego- De nu 67-jarig Behrendt werkte direct na de Tweede-Wereldoor log als leider van een internationale jeugdbrigade aan de opbouw van het geruïneerde Joegoslavië. Hij werd bekend als politiek teke naar van het NRC Handelsblad en Het Parool. In het buitenland werkte hij voor de Frankfurter Allgemeine Zeitung en de New York Times. Sinds 1990 publiceert hij in De Telegraaf. De tentoonstelling maakt momenteel een rondreis door Europa en deed eerder de frontsteden in Kroatië aan. Later dit jaar gaat de expositie naar Moskou. In De Nieuwe Kerk duurt zij tot en met 23 september. amsterdamHet Grafisch Lyceum Amsterdam is gewend aan het begin van elk nieuw studiejaar een ka lender uit te brengen. Ook dit jaar zijn vijf leerlingen van het Lyceum er weer in geslaagd, op hun stage plek, een kalender te vervaardigen. Dit jaar is 'de avond' het thema van de kalender. Avondacitiviteiten zijn meestal gericht op ontspanning, sport of cultuur. Om dit te illustreren is een collectie foto's geselec teerd van mensen in de schouwburg, tijdens de conditietraining, bij een popconcert, zittend voor de televi sie, in de kroeg en op de kermis. Het Grafisch Lyceum wil met de kalender duidelijk maken dat zij ook een programma voor de avond biedt, een programma gericht op scholing en verdere ontwikkeling van mensen, en maakt zo via een om weg een beetje reclame voor deze bijzondere opleidingstak. Het cursusaanbod is gericht op een doelgroep met specifieke wensen voor de grafische industrie en de reclamesector. foto jan bogaerts foto» pim ras poseerd in Nederland. Hij is po pulair in de hele wereld, behal ve - tot nu toe - in Nederland Deze tentoonstelling is een ui ting van de toenemende popu lariteit van figuratieve kunst. En daar komt mijn persoonlijke voorkeur bij. Het werk van Hockney geeft mij veel kijkple zier. Het is vrolijk, ook mensen die niet thuis zijn in de moder ne kunst kunnen er van genie ten." 'David Hockney: grafiek en foto's', Museum Boymans-Van Beuningen, Rotterdam, tot en met 4 oktober. Een oscar zullen Mingalar Oo en Bo Gyi niet win nen. Want niet deze twee onlangs in het Noorder Dierenpark geboren olifantjes zélf, maar wel hun afmetingen zijn te zien in Bernardo Bertolucci's nieuwste speelfilm 'Young Buddah'. Special-ef- fectsman Steve Onion van de Britse Pinewood studio heeft vorige week in de Emmer dierentuin alle mogelijke maten opgenomen van Mingalar Oo en Bo Gyi. De gegevens zijn van groot belang voor Onions bij het maken van een zogeheten 'animatronic model'. Een natuurgetrouwe kopie van een olifantje, waarin ogen, slurf en oren ra diografisch bestuurd worden. Het loopwerk van deze nepjumbo komt voor rekening van een meisje dat binnenkort nog een tijdje naar Emmen komt om de passen van Mingalar Oo en Bo Gyi te bestuderen. De Italiaanse regisseur Bertolucci schiet momenteel in Nepal opnames voor 'Young Buddah'. Een film waarin een jonge olifant in een belangrijke scene een hoofdrol vertolkt. Een god delijke verschijning bezoekt namelijk in de ge daante van een jonge olifant een vrouw, die uit verkoren is om de moeder van Boedah te worden. Zij wordt na aanraking van het olifantje op mys tieke wijze zwanger en brengt later Boedah ter wereld. Bertolucci's castingafdeling kon in en rond Nepal geen geschikte mini-jumbo vinden. Daarom kreeg special-effectsman Onion op dracht een natuurgetrouw 'animatie model' te creëren. Via-via kwam hij erachter dat in de Em mer zoo juist twee olifantjes waren geboren die hem uitermate geschikt leken om als model te dienen voor de levensechte namaakolifant. 'Young Buddah' wordt, met een budget van 55 miljoen gulden, opgenomen in Nepal, Bhutan en de Verenigde Staten. Hoewel het script van de film nog niet aan buitenstaanders ter inzage is ge geven en ook nog helemaal niets bekend is over de acteurs die in de film gaan spelen, is de Britse producent Jeremy Thomas al zo goed als zeker dat hij uit de kosten zal komen. De distributie rechten van de film naar de belangrijkste markten zijn al verkocht voor een totaalbedrag van circa 80 miljoen gulden. Die animo is vooral veroorzaakt door het we reldwijde succes van Bertolucci's, van 1987 date rende film 'The Last Emperor'die wereldwijd 200 miljoen dollar heeft opgebracht. Over de opzet van 'Young Buddah' werd aan eventuele kopers slechts een velletje tekst ter beschikking gesteld met een korte inhoud van het te verfilmen ver haal. Het verhaal zal in twee gedeelten uiteenval len. Het eerste deel behandelt de ontstaansge schiedenis van het boeddhisme, terwijl het twee de gedeelte verteld wordt over een hedendaags Amerikaans jongetje in wie de reïncarnatie ver moed wordt van een boeddhistische monnik. Aangezien die samenvatting niet echt hevig op windend klinkt, lijken de verhuurders die de aan staande Bertolucci-film dus zo goed als blind ge kocht hebben, niet geringe risico's te lopen. Te meer daar de opbrengsten van 'The Sheltering Sky', de vorige film van de Italiaanse cineast, commercieel ver zijn achter gebleven bij de ver wachtingen. Zelfs 'The Last Emperor' was trou wens in de VS geen commercieel succes. On danks het artistieke prestige dat geoogst werd via maar liefst negen Oscars, bleef de recette bene den de negentien miljoen dollar hangen. Ter ver gelijking: 'Sister Act', een zeer eenvoudige kome die met Whoopi Goldberg, passeerde binnen twee maanden de 100 miljoen dollar-grens. Intussen blijft Bertolucci toch de man die de in Amerika meest succesvolle, 'buitenlands' gespro ken speelfilm aller tijden op zijn naam heeft staan. Via een opbrengst van 35 miljoen dollar werd het record gevestigd in 1973 met Last Tango In Paris, wat veel te maken had met de status van 'schandaalsucces met Marlon Brando in de hoofdrol'. Nieuwe cd van G-Race 'What's the colour of music' hilversum» peter van De nieuwe cd van G-Race, 'What's the colour of music', komt precies op tijd. Want tro pische muziek klinkt toch het lekkerst als het buiten warm is en je in de lommerrijke scha duw van een oude boom hevig aan een siësta ligt te denken. 'What's the colour of music' staat vol lekkere, rustige num mers die op Zuidamerikaanse leest geschoeid zijn. „Maar je kunt 'm ook in de winter draai en hoor", zegt G-Race, in het werkelijke leven Gerda ge naamd. „Maar het is waar, de muziek van mijn nieuwe cd no digt wel uit tot zomers gedrag." Het is inmiddels de derde cd van G-Race waarop Zuidameri kaanse muziek te horen is. „Ik vind dat gewoon lekkere mu ziek. Er zijn natuurlijk nog ge noeg andere soorten muziek, maar ik vind Zuidamerikaans het leukst. Om te horen, maar ook om te vertolken. Ik zing die muziek nou eenmaal graag. Mijn stem is er ook geschikt voor. Bovendien, als je iedere keer weer een andere stijl laat horen, ben je volgens mij voor je publiek ook niet meer geloof waardig. Dan heb je geen eigen gezicht. Ik hou er trouwens ook helemaal niet van om achter trends aan te lopen." Aan G-Race's nieuwste cd hebben veel bekende muzikan ten meegewerkt. In de band, Peter Schön - ook verantwoor delijk voor alle arrangementen - Eddie Conard, Rob ten Bokum, Marcel Schimscheimer en Mar cel Seriese, maar ook in het achtergrondkoor. De hoes ver meldt onder het kopje 'backing vocals' mensen als Julya Loko, Lisa Boray en Ruth Jacott. Ook ex-songfestivaldeelnemer Hum- prey Campbell heeft meegezon gen met G-Race. De derde G-Race cd is in ie der geval in één opzicht anders dan zijn voorgangers. De mu ziek is helemaal live ingespeeld. Er is deze keer geen gebruik ge maakt van computers of andere muziekmachines. „We wilden dat eigenlijk al bij de vorige cd doen, maar toen we op dat idee kwamen hadden we al verschil lende nummers opgenomen. Maar deze cd is helemaal live." G-Race en haar vrienden heb ben in totaal zo'n vier maanden aan 'What's the colour of music' gewerkt. „Peter de Wijn heeft alle nummers geproduceerd er samen hebben we uit alle num mers die we hadden de beste veertien geselecteerd. Daarna ga ik de tekst uit mijn hoofd le ren. Dat gaat me heel makkelijk af. Tijdens de opnamen heb ik wel een papiertje met de tekst voor me, maar daar kijk ik niet op. Maar dat papier moet er wel staan. Ik heb ook altijd dezelfde kleren aan als ik een plaat op neem. Dan is het met die broek of dat shirt aan een keer goed gegaan en wil ik dat dus iedere keer weer aan. Ja, zo heeft dereen zijn vaste gewoontes.' amsterdam gpd Het Koninklijk Concertgebouworkest en de Ne derlandse Opera zijn gevraagd om voorstellingen te gaan verzorgen tijdens de Salzburger Festspiele van 1996. Het gaat hierbij om de uitvoering van de opera 'Moses und Aron' van de Oostenrijkse Arnold Schönberg (1874 - 1951). Deze produktie gaat waarschijnlijk in 1995 in première tijdens het Holland Festival, onder regie van Peter Stein en gedirigeerd door Pierre Boulez. Het Concertgebouworkest zou de voorstellingen begeleiden. Volgens een woordvoerder van het Concertge bouworkest is het vanwege de financiën echter nog lang niet zeker dat de operaproduktie ook echt van de grond komt. „Het gaat hierbij om een uitermate dure produktie. Er zal nog heel wat ge wikt en gewogen moeten worden voordat we een beslissing kunnen nemen." Het zou de eerste keer zijn dat het Concertgebouworkest en de Ne derlandse Opera zich samen in het buitenland presenteren. Het Koninklijk Concertgebouworkest zal verwacht de woordvoerder, volgend jaar al enkele concerten verzorgen tijdens het Salzburgse festi val onder leiding van chef-dirigent Riccardo Chailly.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16