Schoonmaak olieveld Wassenaar bijna klaar 'Ik doe het voor prinses Christina' Bermtoerisme langs kortebaan Regio Leiden Gemengde gevoelens over lage btw bloemen 'éêM Net formule één VRIJDAG 31 JUL11992 3 NAM-operatie kostte 36 miljoen De schoonmaak van het oliewinveld in Wassenaar, dat zich uitstrekt van de Meijendelseweg tot de rijksweg A4 bij Leidschendam, is bijna afgerond. De grootste en duurste reinigingsactie van een voormalig wingebied van de Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM) heeft daar mee langer geduurd dan oorspronkelijk was gepland. De grond rond de 48 winputten in de gemeenten Wasse naar, Leidschendam, Voorburg en Den Haag had al begin dit jaar gesaneerd moeten zijn, maar is pas nu 'voor 99 procent' schoon. hankelijk van het plaatselijke waterbedrijf. „De samenwer king is prima. Maar het water moet steeds eerst worden opge pompt en gezuiverd en door specifieke plaatselijke omstan digheden kan dat vrij lang du- wassenaar liesbeth buit1nk De zuivering van het vervuilde grondwater duurt mogelijk nog tot medio 1993. Volgens een NAM-woordvoerder zou dat wel sneller kunnen, maar is de duur van de schoonmaakoperatie af- Vanaf 1955 werd op verschil lende plaatsen in het veld ge boord naar olie. De olie ging via een pijpleidingnet naar het overlaadstation aan de Loolaan langs de spoorlijn Leiden-Den Haag, om vervolgens naar Per nis of Botlek te worden ge bracht. Daaraan kwam een ein de toen op een gegeven mo ment meer water dan olie naar boven kwam. Pas vier jaar gele den werden de laatste putten gesloten. Direct daarna begon de NAM met de saneringsope ratie. De vervuiling rond de win putten is ontstaan door lekka ges in de installaties, waardoor menige liters olie in de bodem verdwenen. Een derde deel van de 70.000 ton aarde en zand die was licht veront- verdwenen naar vuilstortplaatsen. Een ander deel werd chemisch schoonge wassen en is geschikt gemaakt voor wegenbouw. Een deel van de kleilaag moest thermisch worden ge reinigd en kan nu worden her gebruikt. Alle bouwwerken, zoals ja-knikkers, verzamelsta- tions en betonconstructies, zijn gesloopt. Het grootste gedeelte van het 35 kilometer lange pijp leidingnet is opgegraven en na reiniging als oud metaal ver kocht. De hele schoonmaak operatie kostte de NAM 36 mil joen gulden. Paard op hol op Wassenaarse strand wassenaar Een op hol geslagen renpaard is gistermorgen van Wassenaar naar Scheveningen gelopen. Het dier was op het strand in training, met achter zich de eigenaar in een sulky. Toen het paard werd gebeten door een paar honden, raakte het in paniek en sloeg op hol. De sulky sleepte het dier onderstebo ven achter zich aan. Het paard bereikte uiteindelijk de Boule vard van Scheveningen, waar het in botsing kwam met een poli tiewagen en stopte. De hondebeten op zijn buik en voorbenen worden gehecht. Inbrekers betrapt in supermarkt voorschoten Bij een inbraak in een supermarkt aan de Voor- schotense Papelaan zijn gisteravond twee Hagenaars op heter daad betrapt. Het duo, een 32-jarige man en een even oude vrouw, hadden ingebroken in het magazijn en waren daar 'boodschappen' aan het doen. Terwijl ze levensmiddelen uit zochten, ging het inbraakalarm echter af. De twee zijn 'goede bekenden' van de politie. Het ontstaan van een beeld leiderdorp» 'Het ontstaan van een beeld in steen'. Dat is het the ma van een tentoonstelling in de bibliotheek van Leiderdorp. Een sculptuur van beeldhouwer Hans Bos is hierbij als voor beeld gebruikt. Aan de hand van schetsen, modellen en foto's wordt getoond hoe het kunstwerk tot stand is gekomen. Ook en kele andere beeldhouwwerken in steen en brons van Bos zijn hier te bekijken. Creatieve zomermarkt in Warmond warmond Negen kunstenaars laten morgen hun werk zien op de creatieve zomermarkt in Warmond. Tot de exposanten beho ren Bertien van den Berg uit Katwijk (boetseerwerk), Lydia van Dam uit Noordwijk (aquarellen) en Anneke van Dam uit Bos koop (volksschilderen). De markt wordt gehouden op het Dorpsplein bij de pomp in Warmond en duurt van 11.00 tot 16.00 uur. aalsmeer/den haag De Nederlandse groothandelaren en exporteurs van bloemen hebben met gemengde gevoelens kennis genomen van het be sluit van de EG om de btw op bloemen en planten niet te verho gen. Dit melden het bedrijfschap en de vereniging van groot handelaren in bloemkwekerijprodukten. Het Produkschap voor Siergewassen deelt hun mening. De EG-ministers van financiën besloten maandag de lidstaten nog twee jaar de kans te geven het lage btw-tarief te hanteren. De bloemenhandelaren zeggen hiermee blij te zijn. Tegelijker tijd zijn ze teleurgesteld dat de dreiging van het hoge btw-tarief niet definitief van de baan is. Daardoor blijft het gevaar bestaan dat de sector met een afzetverlies van 400 miljoen gulden te kampen krijgt en met banenverlies, aldus de beide organisaties. Het Produktschap sluit zich hierbij aan. „We zijn blij dat niet onmiddellijk het hoge tarief wordt ingevoerd, maar de dreiging blijft bestaan", aldus woordvoerster M. de Vetten. FOTO LOEK ZUYDERDUIN - T: jfSr De onderlinge strijd tussen de harddravers op de Bemhardlaan werd vaak op de millimeter beslist. Drafspektakel trekt in Voorschoten 3000 toeschouwers voorschoten» dick v Sigaretje roken: auto total-loss Een 21-jarige Wassenaarse is gisteravond met haar auto te gen een boom gereden nadat ze de as van haar sigaret aftikte in de asbak en even niet op de weg lette. De vrouw reed op de Buurt weg en boog zich vlak voor de kruising met de Waldeck Pyr- montlaan voorover naar de as bak. Daarbij draaide ze aan het stuur en reed tegen een boom. De Wassenaarse bleef onge deerd. De auto leek volgens een poli tiewoordvoerder 'door een reu zehand fijngeknepen'. De brandweer moest het wegdek ontdoen van de weggelopen benzine. Van alle vormen van bermtoerisme, hoort het kijken naar kortebaandraverijen tot de enerverendste. De kluiten zand vliegen de toeschouwer letterlijk om de oren en je kunt de paarden ruiken als ze op nog geen armlengte met hun pikeurs op de sulky's voorbij razen. En wie van de races alleen niet opgewonden raakt, kan voor een een wedbriefje altijd terecht bij de kassa's van de totalisator. Drieduizend toeschouwers kwamen gis termiddag op dit spektakel in de Voorscho- tense Prins Bemhardlaan af. Zij zagen rijder Manus Bouwhuis met de in een bloedvorm verkerende min Diamond Tonka de kam pioen-pikeur van vorig jaar, Jan Wagenaar, onttronen. Het kortebaan-circus slaat in deze tijd van het seizoen vrijwel wekelijks in een ge meente in Noord- en Zuid-Holland zijn tenten op. De hoofdrolspelers vormen een selecte groep pikeurs, met in hun kielzog trouwe supporters die vrijwel geen wed strijd overslaan. Zoals de neven Hans en Leo Teeuwen bijvoorbeeld, uit respectieve lijk Bennebroek en Hillegom. Vergezeld van hun echtgenotes, vier tuinstoeltjes en een koelbox met bier - gewoon en alcoholvrij - zijn zij langs de baan inmiddels een net zo vertrouwde verschijning als het dranghek. „De kortebaan is veel leuker dan de koersen op de renbanen", zo verklaart Leo Teeuwen zijn passie. „Je zit er met je neus bovenop en kunt behalve de wedstrijden ook veel van het voorwerk van de pikeurs zien." Dat de echte liefhebbers gezelschap kre gen van enige duizenden Voorschotenaren, stemde met name voorzitter J.G. Waaijer van het organiserende Comité Paardesport Voorschoten tot tevredenheid. Voor het eerst was de toegang tot het parcours gratis en Waaijer noemde dat een goede zet. De extra grote toeloop van publiek zorgde er voor dat het comité er toch goed uitsprong: met de verkoop van (duurdere) program maboekjes en een percentage van de inge legde weddenschappen bij de Hippo Toto. In totaal werd er bij de kassa's van de totali sator een bedrag van ongeveer 31.000 gul den omgezet. Cadeau Bij de kortebaandraverij in Voorschoten dat de 68ste editie van dit evenement be leefde kwamen 21 paarden aan de start. In onderlinge duels tussen steeds twee paarden liepen zij een afvalrace. Vier omlo pen waren er nodig om de rolbezetting voor de finale te krijgen. Daarin kwamen Diamond Tonka van Bouwhuis en Day de Bloomerd van veteraan Wagenaar tegen el kaar uit. Net als in alle vorige duels ging het ook in de beslissende omloop om twee gewonnen ritten, waarvan Bouwhuis er uiteindelijk één cadeau kreeg. De 6-jarige bruine merrie Day de Bloomerd liep een open wond aan een been op toen zij tijdens de eerste race in galop sprong. De plaatselijke dierenarts E.G. Westgeest oordeelde het verstandig dat het dier de tweede rit liet lopen. „Heel jam mer", constateerde winnaar Bouwhuis na het wegvallen van de concurrent, „maar ik zou toch wel gewonnen hebben. Diamond Tonka heeft de hele middag het best gelo pen." De 6-jarige bruine ruin won eerder dit seizoen al de kortebaanwedstrijden in War mond en Enschede en staat inmiddels bo venaan het klassement van dravers. Rijder Manus Bouwhuis voert bij de pikeurs de ranglijst aan. In Voorschoten was de over winning van Diamond Tonka goed voor een eerste prijs van 5000 gulden. Doordat Day de Bloomerd door haar blessure ook niet kon uitkomen in het duel om de tweede en derde plaats, legde het paard Fatal Action met pikeur Andrics van der Blonk beslag op de tweede prijs van 2500 gulden. De derde plaats van pikeur Wagenaar was overigens nog altijd goed voor 1250 gulden. De tuinstoeltjes kunnen volgende week weer worden opengeklapt langs het par cours in Santpoort, daarna onder meer nog in Noordwijk, Hillegom en Lisse. Warmondse oevers pas na de zomer verstevigd liesbeth buit1nk Vrijwilligers kappen struiken op Wassenaarse landgoed De Horsten De oevers van het Warmondse eiland Tengnagel (dat aan Strengen vastzit) en die van de Boezemkade (Zwanburgerpol- der) worden pas na het zomer seizoen verstevigd. „We wach ten met de werkzaamheden om de recreanten te ontzien", ver klaart een gemeentewoordvoer der. De oeverversteviging is nodig om te voorkomen dat de wal kanten helemaal afkalven. „Dat gebeurt nu al op bepaalde plaatsen, daar zie je hele gaten zitten", aldus de woordvoerder. „Theoretisch zou een eiland zonder oeververstevinging daardoor helemaal kunnen ver dwijnen." Warmond wil de oevers eind dit jaar verstevigen door zoge naamde breuksteen op de hui dige oeververdediging te stor ten. Daarmee kiest de gemeente voor de goedkoopste oplossing, die overigens altijd nog 500.000 gulden kost. Tot de duurdere al ternatieven behoren een rietoe ver, open steenasfalt en een blokkenmat. De kosten daarvan variëren van ruim 800.000 gul den tot meer dan een miljoen gulden. Geld is echter niet de enige reden om voor storten te kie zen. De keuze zou ook passen in het recreatiebeleid dat War mond voert. Het gemeentebe stuur wil recreatie op en aan de oevers zoveel mogelijk tegen gaan. Warmond is verplicht de oe ververdediging van de Boezem - kade en de Strengen te onder houden. De provincie legde de ze verplichting op aan de ge meente ten tijde van de zandwinning in 't Joppe, waar uit onder meer het recreatie-ei land Koudenhoom is ontstaan. wassenaar a strip v Een groep van zo'n twaalf vol wassenen en evenveel kinderen staat aan de waterkant over de braamstruiken gebogen. Ze hebben bijlen en scharen in de hand. Als het hen niet lukt om de struiken met wortel en al uit de grond te trekken, gebruiken ze het gereedschap. Sinds afge lopen maandag zijn de deelne mers aan het natuurwerkkamp in de Wassenaarse Horsten aan het werk. Ze maken het zicht op kasteel Ter Horst weer vrij voor de wandelaars, 's Nachts slapen ze in tenten bij de vijver van het landgoed. „We moeten de braamstrui ken en lijsterbes met wortel en al uit de grond trekken", weet een 14-jarige vrijwilliger te ver tellen. Als je dat niet doet, wor den de wortels groter en de plant die er uit groeit sterker." Samen met een paar leeftijdge noten heeft hij zich op de strui ken gestort. Aan beide kanten van de brede sloot wordt gelijk op gewerkt. De twee groepen maken er een wedstrijd welke kant de struiken het snelst worden geveld. De klein sten harken de takken bij elkaar en leggen ze op een hoop, zodat ze kunnen composteren. De jongste deelnemers hoe ven 's middags niet te werken. Ze gaan terug naar het kamp en worden daar vermaakt met spelletjes. De oudere kinderen werken de hele dag. „Anders komt het karwei niet af voor het eind van de week", vertelt één van hen. Hij klinkt verontwaar digd, maar ziet er niet naar uit dat hij het werken in het bos vervelend vindt. „Ik doe het niet voor de natuur, maar-voor prin ses Christina", zo verwijst een ander naar de bekendste in woonster van De Horsten. „We trekken de planten uit de grond. Dat kan toch nooit goed zijn voor de natuur?" -V J' if- -• -i -*• kees v n kuilenburg 7 V Voordat volwassenen en kinderen met gereedschap aan het werk gaan, krijgen ze instructies van begeleiders. Een begeleider van het kamp, Hans Schouffoer uit Leiden, legt uit dat het werk dat deze week door de vrijwilligers wordt ge daan inderdaad niet zozeer na tuurbehoud is. Centraal staat het herstel van de waterkant en het zicht op het kasteel. „Vroe ger is deze sloot erg belangrijk geweest. Je kunt dat zien aan de oude beschoeiing. Het water vormde een doorkijk vanaf het wandelpad. Maar door de strui ken was die doorkijk verdwe nen. De oude eiken die hier aan het water staan, vielen ook hele maal weg in het groen. Doordat we de struiken gekapt hebben, brengen we een stuk van het landgoed terug in zijn originele staat." Voordat volwassenen en kin deren met het gereedschap aan het werk gaan, krijgen ze in structies van begeleiders. „In al die jaren dat ik meeloop als vrij williger is er nog nooit iets ge beurd, terwijl bosbouw toch een gevaarlijke sector is", zegt Schouffoer. „Ook de kinderen gebruiken de bijlen en scharen. Alleen als we zien dat ze er on verantwoordelijk mee omgaan, nemen we ze de gereedschap pen af." Juist dat toezicht maakt het kamp geschikt voor gezinnen. Een Hagenaar heeft zijn drie kinderen mee gekomen. „Eerst vonden ze het niets om naar het kamp te gaan. Ze hadden geen FOTO JAN HOLVAST zin om te werken zonder iets te verdienen. Maar nu zijn ze en thousiast", vertelt de vader, die even staat uit te blazen van het kapwerk. Hii kijkt uit over het water waar de struiken voor het grootste deel al zijn verwijderd. „We hebben voordat we begon nen een foto van de sloot geno men. En vanmiddag maken we er weer één. Dan kunnen we zien hoeveel werk we verzet hebben. Dat is de beloning voor al hel /weten." Pastoor en koster in beddenrace Langeraar zijn al maanden aan de slag met het bouwen van een eigen bed. Het lijkt hier en daar wel of je te maken hebt met de formule 1 -racerij, zo geheimzin nig doen ze er over. Dat is juist het leuke ervan. Het geeft aan dat het leeft in het dorp." Het is de bedoeling dat de koppels één uur lang de strijd met elkaar aangaan. Overigens wacht de deelnemers eerst nog een zogenaamde Le Mans-start, waarbij zij eerst een halve kilo meter moeten rennen om hun bed te bereiken. „Dan heb je de koppels al verspreid over het parcours", legt Van Kessel uit. Daarna begint de echte race. De eerste ronde mogen bestuurder en duwer niet wisselen, daarna mag dat onbeperkt. „Al zal dat niet vaak gebeuren, want wisse len knsl djd." De snelheden rond De Aar hoeve kunnen daarbij flink op lopen. „Ik wilde dat vorig jaar niet geloven, maar er wordt har der gereden dan er bij de snel ste marathon wordt gelopen. Vorig jaar kwam het snelste koppel tot 25 kilometer per uur. Naar mijn idee gaat het dit jaar nog sneller, vooral omdat er zo veel aandacht aan het materiaal is besteed. Bovendien is er ook veel aan de conditie gedaan. Dat moet ook wel, want als je er niet voor getraind hebt kom je nergens. En afgaan vinden de meeste deelnemers niet zo leuk." De koppels uit het dorp strij den om het Langeraars kam pioenschap, terwijl de 'buiten poorters' in een afzonderlijk klassement wm.len OpfélO- men. Daarnaast zijn er vijf prij zen voor de meest ludieke 'racemonsters'. „Compleet in nachtgewaad verschijnen die koppels aan de start. Sommigen zijn weken van tevoren bezig met het uitdenken van iets geks", zegt Van Tol „Hoe kan het ook anders als de carnavals vereniging van de partij is." Pastoor Owel uit Nieuwveen en koster Meeuwisse vormen sa men een koppel dat zich heeft ingeschreven voor de spectacu laire beddenrace in Langeraar. De race wordt vrijdag 21 augus tus - in de kermisweek - 's avondsgehouden. De beddenrace kende vorig jaar zijn debuut. Langeraar koos voor dit evenement in navol ging van Westfriesland waar dit soort races al jaren wordt ge houden. „In die streek is het enorm populair. Elk dorp heeft jaarlijks een race. In Schagen kwamen er de laatste keer zo'n 6000 mensen kijken. Bij ons wa ren dat er vorig jaar ook al al zo'n 2500." Dit jaar zullen dat er ongetwijfeld veel meer worden. „Wij merken dat het evenement leeft", vertelt Tinus van Tol. Sa men met Koos van Kessel orga niseert hij dit onderdeel van de Langeraarse feestweek. Vorig jaar verschenen er ruim twintig koppels aan de start. Omdat ze een moeizame in schrijving verwachten van de plaatslijke bevolking waren er wat uitnodigingen richting Westfriesland gegaan. „Dat was achteraf gezien niet nodig ge weest, maar het gaf er wel een leuk tintje aan. De deelnemers uit Langeraar en omgeving kre gen te maken met koppels die wat in huis hadden. Daar kon den ze wat van opsteken. Niet alleen wat de techniek van het racen betreft, maar ook het ge bruikte materiaal. Dat was per fect in orde en trok veel be kijks". wrtcii Van Tol. Over gebrek aan belangstel ling hoeven de twee organisato ren zich dit jaar geen zorgen te* maken. Op het parcours is ruimte voor maximaal 40 kop pels en dat aantal zal, zoals het er nu naar uitziet, dicht worden benaderd. Vooral vanuit het dorp zelf is veel interesse om mee te doen. „Sommige deel-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13