Leiden Regio Voordeurdeler geworden? 'Roomburg ligt mooi centraal' Oude rijbewijzen straks waardeloos Schuldeiser Erica wil geld van bank 'Duikboot' in Nieuwe Rijn Opknappen Rooseveltstraat schiet niet op Huishoudshow Leidato breekt nu al records Sponsorloop Lidwinahuis Vrijdag 31 juli 1992 11 redactie: janet van dijk emiel fangmann roy klopper wim koevoet loman leefmans erna straatsma gert visser (chef) wim wegman 071 -161417 Twee gewonden bij aanrijding leiden j Een bromfietser en een fietser zijn gistermiddag gewond geraakt na een aanrijding op de Kastanjekade. De bestuurder van de brommer, een 24-jarige leidenaar hield volgens de politie niet genoeg rechts. Daarom knalde hij op een tegemoetkomende fietser, een 14-ja- rige jongen uit Zoeterwoude. Die liep schaaf- en hoofdwonden op. De bestuurder van de bromfiets nad alleen schaafwonden. Beiden zijn naar het AZL gebracht. De fiets van de aangereden jongen was door de klap totaal dubbelgeslagen. Verkoper met klant op de vuist leiden Een 23-jarige verkoper van een elektronica-winkel aan de Breestraat is gisteravond op de vuist gegaan met een klant. De laatste, een 36-jarige man uit Alphen aan den Rijn, had klachten over een nieuw aangeschafte televisie. De verkoper be sloot het toestel door te meten, maar kon geen gebreken vinden. De daarop volgende discussie leverde niets op, waarna de verko per de Alphenaar vroeg de winkel te verlaten. Hij weigerde dat en zou de verkoper bij zijn overhemd hebben gegrepen. Die voelde zich hierdoor aangevallen en diende de klant enkele flinke klappen toe. De Alphenaar raakte hierbij ge wond aan oog en oor. Beide kemphanen hebben aangifte ge daan. Twee inbrekers opgepakt na tip leiden De politie heeft vannacht twee inbrekers opgepakt. Het duo gooide omstreeks 2.00 uur een ruit in van een Italiaans res taurant aan de Boommarkt. Daarop maakten ze zich uit de voe ten. Enige tijd later keerden ze terug en klommen door het gat in de ruit naar binnen. Een voorbijganger snapte het duo, dat er vervolgens snel van door ging. De gealarmeerde politie wist de verdachten vijf minu ten later aan te houden op het Kort Rapenburg. Het gaat om twee Leidenaars van 19 en 20 jaar oud. willem spierdijk Het Amsterdamse Elektrobouw probeert via een juridische pro cedure nog iets terug te krijgen van het geld dat het bedrijf heeft geïnvesteerd in het kan toorpand Schutterspoort aan de Schipholweg. Het gebouw was eigendom van Erica Beheer dat deze maand failliet is verklaard. Elektrobouw heeft nog bijna een miljoen te goed van Erica en is daarmee de grootste schuldeiser. Het Amsterdamse bedrijf dreigde de werkzaamheden stil te liggen omdat Erica een reke ning van zeven ton niet betaal de. De bank van Erica, Pierson, Heldring Pierson dreigde ech ter met juridische stappen als het werk zou worden neerge legd. De bank zorgde wel voor betaling van drie ton. Volgens de Amsterdamse ad vocaat mr. J.J. van de Vijver is Elektrobouw toen met de bank overeengekomen dat ook de overige werkzaamheden zou den worden betaald. De bank ontkent echter het bestaan van die afspraken. De advocaat heeft nu een Voorlopig getui genverhoor' aangevraagd bij de Amsterdamse rechtbank. Tij dens die procedure worden ge tuigen onder ede gehoord. Zo moet de ex-directeur van de Erica UM Gruppe F. Ooms ver schijnen. De zaak dient op 11 september. leiden gebeurt, vervalt het bezit van het vaartuig. Volgens een woordvoerder van civiele werken is wel be kend wie de eigenaar is. Hij meldde zich namelijk toen de zelfde boot enkele weken gele den uit een andere gracht werd getakeld. Erg ver is hij blijkbaar niet gekomen met zijn op- gedregde bezit. Nu bewandelt de gemeente de formele weg. „De eigenaar kan zich melden bij het college van B en W en de schuit op eigen kosten laten weghalen. Als hij zich niet aan dient, is hij de boot kwijt." De Westlander wordt in dat geval waarschijnlijk omstreeks 20 au gustus uit het water gehaald. Er rust geen zegen op de boot die op de bodem ligt van de Nieuwe Rijn ter hoogte van de Herenbrug. Nadat hij onlangs uit de Waardgracht werd gevist, is de schuit nu opnieuw gezon ken. De gemeente wil het zes meter lange gevaarte in de tweede helft van augustus weer op het droge halen. De boot, een zogeheten Westlander, ging een week of drie geleden kopje onder in de Nieuwe Rijn en levert door de ligging hinder op voor het ove rige scheepvaartverkeer. De ge meente roept de eigenaar van de schuit op zich voor 12 au gustus te melden. Als dat niet ------ ,Z7te 5/l r, 1 Hennes en Mauritz groeit snel Hennes en Mauritz heeft bij de bouw van een nieuw dis tributiecentrum zijn oog op het Leidse Roomburg laten vallen omdat dit de meest centrale plaats is tussen Den Haag en Amsterdam. In beide steden heeft het kleding concern grote magazijnen staan. De Rooseveltstraat is hard toe aan een opknapbeurt, maar waar het geld daarvoor vandaan moet komen is nog onduidelijk. foto jan holvast leiden roy klopper De plannen om het industrie terrein aan de Rooseveltstraat op te knappen komen maar niet van de grond. Nadat de ge meente soortgelijke ideeën vo rig jaar al opperde, denkt ze nu weer aan een herinrichting. Er staat evenwel nog geen letter of lijn op papier. De directie economische za ken dringt al een tijdje aan op een face-lift van het armoedig aandoende bedrijfsterrein. Ook de directie ruimtelijke ordening en stadsbeheer heeft de Roose veltstraat hoog op het prioritei tenlijstje staan. „Er kan wel het een en ander worden verbeterd aan de openbare ruimte", aldus zegsman D. Halfwerk. Hij meldt evenwel dat er nog geen ont werpen zijn gemaakt. „Het is nog volstrekt onduidelijk waar het geld vandaan moet komen." Halfwerk wijst er op dat het aanzien van het terrein al flink is verbeterd door de nieuwe be drijven die er zijn gevestigd, zoals Mexx en drukkerij Groen. „Die verbetering moeten we als gemeente nu aanvullen, dat zijn we met economische zaken eens." Er wordt gedacht aan het her- bestraten van het wegdek, het aanbrengen van parkeervakken en een flinke aanplant van groen. „Dan ziet aJles er al meteen veel beter uit", hoopt Halfwerk. Deze ideeën voegen niets toe aan de plannen die de gemeente vorig jaar juli al op perde. Sterker nog, het plan van vo rig jaar was veel ingrijpender. Men dacht aan herverdeling van de grond van de verschei dene firma's die nu nog kris kras door elkaar liggen. Verder zouden leegstaande fabrieksge bouwen worden gesloopt. Op het vernieuwde terrein moesten nieuwe wegen, hekken, wegwij zers, lantaarnpalen en telefoon kabels komen. Om ruimte te winnen zou bestaande bedrij ven worden gevraagd eventuele uitbreiding in de hoogte te rea liseren, door een verdieping te bouwen op het bestaande kan toor. Hoewel de bedrijven aan de Rooseveltstraat de plannen en thousiast begroetten zijn tot nu toe geen concrete resultaten ge boekt. Voornaamste reden is de financiële kant van de zaak. De gemeente heeft niet veel centen voor de herinrichting, en vraagt een bijdrage van de onderne mers. Die vragen zich op hun beurt af wat ze er zelf op vooruit leiden wim koevoet vervolg van voorpagina Met grote nadruk houdt A. Key- ser, de directeur van de Neder landse vestiging, vanuit het Haagse hoofdkantoor een slag om de arm, nu het contract met de projectontwikkelaar nog niet rond is. Bij Hennes Mauritz hebben ze trouwens lichtelijk traumatische ervaringen opge daan met de poging een filiaal te openen in Zwolle. De vesti ging, waarvoor het personeel al bijna was aangenomen, kwam er uiteindelijk toch niet. „Door zulke dingen gooi je je naam te grabbel. Een herhaling moet hoe dan ook worden voorko- Drie filalen erbij In het toekomstige Leidse distri butiecentrum moet alle kleding voor de filialen in Nederland worden aangevoerd. Alles wordt er uitgepakt, van Nederlandse prijskaartjes voorzien en naar de winkelbedrijven vervoerd. Op dit moment telt Hennes Mauritz 16 filialen. Volgens Key- ser komen er nog dit jaar drie bij. Ter vergelijking: Peek en Cloppenburg heeft 42 winkels in Nederland. leiden wim koevoet Groter, mooier en beter. Als we de organisatoren van de 31ste editie van de huishoudshow Leidato mogen geloven dan worden tussen vrijdag 4 en zon dag 13 september alle voor gaande 30 afleveringen over troffen. De 13.000 beschikbare vierkante meters expositieruim te zijn aan 300 standhouders verhuurd en ook dat is een re cord. Nu het bezoekersaantal nog. Vorig jaar waren het er 70.000. Met extra attracties probeert de organisatie nog meer klanten naar 'de grootste winkel van de Randstad' te lokken. Speciaal genoemd wordt het fitness-paviljoen, waar drie sportscholen uit Leiden, Katwijk en Warmond zich gezamenlijk presenteren met fitness-appara- tuur, sauna's, zonnebanken en badmode, met demonstraties van aerobics en callanetics. Het fitnesspaviljoen krijgt een plaats in de evenementenhal, die spe ciaal voor de Leidato tegen de Groenoordhallen is gebouwd. Voor het entertainment-ge- deelte van de huishoudbeurs zijn het Engelse duo Grant Forsyth en de Israëlische stem- mentovenaar David Ray gecon tracteerd. De laatste geniet in ons land bekendheid dank zij zijn optreden in de Soundmix- show. Er zou nog een derde artiest worden aangetrokken maar de onderhandelingen daarover zijn nog niet afgerond. De organisa tie geeft zijn naam nog niet prijs maar er zijn aanwijzingen dat het om Gordon gaat. De modeshows, eveneens in de evenementenhal, worden verzorgd door Leidse modeza ken en leerlingen van het Holt- lant-college. Ook de Miss Rijn land verkiezingen maken weer De Leidato-huishoudbeurs, 'de grootste winkel van de randstad' archieffoto hielco kuipers deel uit van het programma, tember. De winnares van vorig lijks van 13.00 tot 17.00 uur en Gekozen is voor een opzet met jaar, Jolanda de Vriend, komt de van 19.00 tot 22.30 uur. Op de twee voorronden, op 5 en 9 sep- prijzen uitreiken. beide zondagen tussen 11.00 en tember, en de finale op 12 sep- De openingstijden zijn dage- 17.00 uur. Het kledingconcern heeft in Ne derland 400 werknemers in dienst. De grootste winkel van Hennes Mauritz in ons land staat in Den Haag en meet 2.000 vierkante meter. Het be drijf is van oorsprong Zweeds en bestaat een kleine vijftig jaar. Sinds drie jaar zijn er in Neder land filialen gevestigd. Zwitser land, Denemarken, Noorwegen en Duitsland waren reeds voor zien. België is binnenkort aan de beurt. Vervolgens wil het concern zijn slag in Frankrijk slaan. In Europa werken in to taal 6000 mensen. Verspreide opslagruimten De huidige distributie in Neder land loopt via een aantal over ons land verspreide opslag ruimten. Ook in Katwijk staat er een. Dit systeem is gecompli ceerd en duur, zegt Keyser. Hoe veel mensen er in het distribu tiecentrum aan het werk kun nen, is nog niet bekend. Doelgroepen van Hennes Mauritz zijn kinderen en man nen en vrouwen tot 35 jaar. De kleding is modieus, de prijzen zijn betrekkelijk laag. Het con cern wordt dikwijl bestempeld als 'de Ikea van de kledingwin kels'. De bewoners van het Lidwina huis, een tehuis voor moeilijk lerende kinderen en jongeren aan de Zoeterwoudsesingel, houden dinsdag 4 augustus een sponsorloop. De opbrengst is bestemd voor een Spaans kin dertehuis. De kinderen van dit tehuis zijn een weekje in Leiden op vakantie geweest. Vlak voor het begin van de reis werd het busje waarin de kinderen wor den vervoerd in elkaar gereden. De vakantie kon doorgaan om dat een ander busje werd ge huurd, maar nu moet er een nieuwe komen. Kinderen van het Lidwinahuis willen geld bij elkaar lopen voor een nieuw busje. Sponsors kunnen een bij drage per kilometer afspreken, maar ook een vast bedrag toe zeggen. Het startschot voor de loop wordt gegeven om 13.30 uur bij de ingang van het tehuis aan de Zoeterwoudsesingel 34. Geïnteresseerde sponsors kun nen contact opnemen met Cora van der Pluijm, tel. 071-146141. NA ÉÉN RONDJE MEUBELPLEIN WOON JE VEEL MOOIER. Informatie 071-4165 85 Rijbewijs-oude stijl moet voor 1 oktober worden vernieuwd regio leiden roy klopper Voor honderden inwoners van de regio dreigt een nieuw rij examen als ze ooit weer willen rijden. Het gaat om mensen die hun verlopen rijbewijs-oude stijl niet voor 1 oktober vernieu wen. Grote paniek is volgens woordvoerder van gemeenten niet nodig: de regeling geldt al leen voor roze documenten die in linnen zijn uitgevoerd en waarop de pasfoto met twee ringetjes is vastgeniet. Daarvan zijn er niet erg veel meer in om loop, de laatste werden om streeks In hetzelfde jaar werd een nieuwe wet van kracht die de geldigheid van de rijbewijzen e. Het document moet weliswaar eens in de zovèel tijd worden verlengd, maar kan niet meer verlopen. Met andere woorden: wie een twintig jaar oud rijbewijs in de la heeft lig gen mag niet rijden, maar kan hem zonder mankeren inruilen voor een nieuw exemplaar. Daarmee kan meteen weer in de auto worden gestapt. Deze regeling gaat nu op de helling voor de bezitters van de op roze linnen gedrukte rijbe wijzen. Die documenten met een pasfoto die er met twee ijzeren ringetjes op is geniet, kunnen na 1 oktober niet meer worden ingewisseld. Dat bete kent dat de aanvrager van een nieuw rijbewijs dan opnieuw rij-examen moet afleggen. Het gaat om een landelijke maatregel, de gemeenten moe ten er voor zorgen dat de hou ders op tijd worden gewaar schuwd. Gemeenten hebben geen gegevens over het aantal mensen dat nog zo'n oud rijbe wijs heeft. Waarschijnlijk gaat het om enkele honderden men- Snelheld geboden De meeste bezitters hebben waarschijnlijk al jaren geen auto meer gereden, aangezien de lin nen exemplaren inmiddels zijn verjaard. Rond 1986 zijn de laatste afgegeven, vlak nadat het zogenaamde Europese rijbewijs zijn intrede deed en ook het for maat werd verkleind. Een waar schuwing is dan ook op z'n plaats: „De eerste maanden na de invoering van het kleinere formaat zijn er nog linnen rijbe wijzen afgegeven. Dus ook mensen met een klein formaat rijbewijs moeten goed oplet ten", aldus de Leidse afdeling burgerzaken. Gemeenten roepen bezitters van die oude rijbewijzen op zo snel mogelijk een nieuw exem plaar op te halen. Dit geldt hele maal voor mensen die een me dische verklaring nodig hebben om een rijbewijs te krijgen.' Voor 1 oktober moet de ge meente alle gegevens binnen hebben, inclusief de medische verklaring. „En die laat nog wel eens enige tijd op zich wachten. Daarom is snelheid geboden", aldus een zegsman. Als alle ge gevens compleet zijn, kan de aanvrager zich bij het gemeen tehuis melden. Daar wordt het nieuwe document in principe meteen verstrekt. Voor een nieuw rijbewijs rekent elke ge meente andere prijzen. In bij voorbeeld Leiden kost dat 36,75, in Leiderdorp 43, in Alphen aan den Rijn 36,25 en in Katwijk 30,25 gulden. voor Nederlanders die in het buitenland wonen. Zij kunnen een aanvraagformulier aanvra gen bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Verdere informatie is te verkrijgen bij de directie burgerzaken van de gemeente.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11