Smaak Pasteien en paté Finnen eten lekker en uitgebreid Snel en mooi toetje Voeding voor lange-afstandlopers WOENSDAG 29 JUL11992 7 redactie HENRiette VAN DER HOEVEN Wat een heerlijk, ouderwets royaal woord: pastei, een woord dat men proeft in de mond en waarbij we krokante goudbrui ne baksels voor ons zien. Het mes gaat er bij het aansnijden krakend doorheen, waarna ze hun rijke geurige inhoud van vlees, van vis, wèl gekruid, prijs geven. Worden er nog wel zulke pastei en gebakken? Ach, zelfs het be scheiden kleine pasteitje van bladerdeeg, gevuld met een ro mige ragout van kip of kalfs vlees met champignons, is bijna verdwenen. Geen restaurant van enige pretentie durft het meer op de kaart te zetten. Het pasteitje is gedevalueerd, hoog stens kopen we pasteibakjes in een pakje die maar al te vaak een ordinaire vetsmaak hebben en die vullen we met een kleffe ragoüt uit blik. En dat is er dan geworden van het heerlijke pasteitje, dat zich in keukentaai trots tooide met de naam Bouchée d la reine", koninginnehapje. Het zou zijn uitgevonden door de Franse ko ningin van Poolse afkomst, Ma ria Leszcynska, gemalin van Lo- dewijkXV. Ons woord pastei is een verbas tering van het Franse paté, en dat is weer afkomstig uit het La tijn: pastatus, iets dat in pasta, deeg, is gehuld. Wat wij paté plegen te noemen is dus eigen lijk geen paté, maar, wat in keu kentaal terrine heet. Poëtisch Voor grote pasteien, culinaire kunstwerken, kent de Franse keuken mooie, poëtische na men. Zoals vol-au-vent (wat Nederlandse koks en banket bakkers wat trivialer slaapmuts noemen). Dit is een pastei van vederlicht bladerdeeg, die zou zijn uitgevonden door Antonin Carème (1782-1833), één van de grootste koks aller tijden. Toen zijn meesterwerk uit de oven kwam, zou zijn sous-chef heb ben uitgeroepen: ..Antonin, il vole au vent!(hij vliegt weg op de wind) en zo zou de naam zijn ontstaan. Beroemd was ook de toque, ge noemd naar de hoge muts met plat, iets overstekend 'deksel' van de rechters in Franse ge rechtshoven. Ook een culinair hoogstandje. Dedeegkorst wordt hiervoor gevuld met dun ne reepjes kip, patrijs, haas, snip, ganzelever en truffel, afge wisseld met laagjes van een zachte farce van gemalen var kensvlees, vers vet spek, snippe- ingewand en truffel. 'Hoofdkussen' Maar het allermooiste is zonder twijfel de pastei met de prachti ge naam Oreiller de la belle Aurore, hoofdkussen van de schone Aurora. Dit was de moe der van de culinaire schrijver Brillat Savarin (1755-1826), be roemd om haar schoonheid en haar liefde voor al het goede der aarde. Het 'hoofdkussen', hoog tepunt van negentiende-eeuwse kookkunst, was een kussenvor- mige pastei van bladerdeeg. Als vulling repen kalfsvlees, var kenshaas, hazerug, kip, eend en patrijs, alles passend gemari neerd. Daartussen ruimschoots truffel en geroosterde pistaches, blokjes rauwe ham en rondjes zwezerik. Deze lagen worden afgewisseld met twee farces: ge malen kalfsvlees, varkensvlees en ham, en als tweede gemalen kippelevers, rundermergen ham. Na het bakken wordt er door een gaatje in de korst een pittige gelei van kalfsbotten, wijn en kruiden naar binnen ge goten. Welke chef-kok kan deze mees terwerken nog maken, en in welk restaurant is daar nog plaats en tijd voor? De laatste kok die nog zo'n prachtig 'hoofdkussen' of'toque' op tafel bracht was Alexandre Dumaine uit Saulieu (1895-1966), de laatste van de grote klassieke meesterkoks. Ach ja en wij doen het dan met een bordje met wat flinterdunne plakjes rauw of halfrauw vlees, drie dunne aspergetjes, een theele peltje dunne saus en drie blaad jes krulandijvie. En vooral een licht wijntje er bij. wina born MENU VAN voorlichtingsbureau DE DAG voorde voeding LIEVELINGSRECEPT „Hier is ons lievelingsrecept voor een war me zomeravond of een picknick," schrijft de FAMILIE DE BLAUW IN HEEMSTEDE. BIETENSALADE Snij het rundvlees klein en kook het even op, daarna laag zetten en zo drie tot vier uur zachtjes laten prut telen. Als het vlees is afgekoeld mengen met de koude aard appelen en de ge raspte koude bietjes. Het geheel fijn stampen en op smaak brengen met mayonaise, sand- wichspread, peper, zout, en zilveruitjes. Daarna in ronde schaal doen en versieren met plakjes ei, augurkjes en tomatenpuree. Heerlijk met geroosterd brood of toast. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25, - toegezonden. Nodig: een kilogram gekookte aardappe len (afgekoeld); twee geschilde en geraspte gekookte bieten; mayonaise; half potje sandwichspread; 300 gram mager rund vlees; zout; peper; potje zilveruitjes; pot je augurken een hard gekookte ei, eventu eel een tube toma tenketchup. „De Finnen eten drie keer per dag, praten twee keer per week en lachen eens per jaar", is een grapje dat de Noren graag over hun buren maken. Lekker en uitgebreid eten is een hobby van de meeste Fin nen. Rendierschotel en elandvlees zijn specialitei ten van het land. Apart is ook een glaasje naaldbo- mensap. Natuurlijk eten de Fin nen veel vis en net als in Nederland vinden nieuwe aardappels gretig aftrek. Ook vrijwel alle groenten die in Finland op tafel ko men, kennen wij in Ne derland. Van de presentatie van het eten wordt veel werk gemaakt. De maaltijd wordt in de regel feestelijk uitgestald op een grote ta fel en iedereen mag zich zelf naar believen bedie nen. Bij de maaltijd wordt brood gegeten en water, melk of zelfgemaakt bier gedronken. Voor wie zelf eens Fins wil koken een VISSOEP: Nodig voor vier perso nen: Ongeveer een kilo vis (bij voorbeeld wijting, baars, zalm of snoek), zes aardappelen, twee uien, kwart theelepel piment, zout, halve liter water of visbouillon, halve liter melk, twee deciliter room of één deciliter zure room, twee eetlepels bloem, ge snipperde dille. Bereidingswijze: Aardappels schillen en in plakjes snijden. Alle groenten aan het kokende water toevoegen. Zout en piment er bij. Tien minu ten koken. De in stukjes gesneden rauwe vis toe voegen. Vijf minuten ko ken. Bloem door de melk kloppen en aan de soep toevoegen. Vijf minuten laten sudderen. Room of zure room er bij en de dil le er over strooien. Met ijs maak je snel heel mooie en lekkere toetjes, vooral als je bij het serveren een beetje je fantastie ge bruikt. Dit mooie ijsje wordt gemaakt met crème vanilleijs en geraspte, even ge roosterde kokos. De werkwijze is als volgt: kokosrasp in het ijs drukken. Het ijs in plakken van 2 cm dikte snijden en deze nog een keer diago naal doorsnijden, zo dat driehoeken ont staan. De vier drie hoeken op een bord rangschikken en met geroosterde kokos rasp bestrooien. Het bord versieren met goudklerige strik en nog wat andere frut sels. foto scholler movenpick Lange-afstandlopen populair bij jong en oud. foto united photos de boer Zeer populair onder oud en jong is het lange-af standlopen. De 10 kilometer, halve en hele mara thons hebben altijd veel deelnemers. Een deel daarvan tobt regelmatig met de voeding of heeft maagdarmklachten. Wat kunnen zij daar aan doen? Vooral marathonlopers hebben vaak proble men. De helft tot een derde van hen heeft last van maag en/of darmen. De klachten zijn: aandrang tot ontlasting, (bloedige) diarree, opgeblazen ge voel in de darm, darmkrampen, pijn in de zij, maagkrampen, misselijkheid, boeren en overge ven. Uit onderzoek is gebleken dat de klachten vooral optreden na onderbreking van de training, na een snelle eerste helft van de wedstrijd, bij jongere lopers en bij vrouwen. Ook kwam naar voren dat vooral het hardlopen problemen ver oorzaakt, bij sporten als fietsen en zwemmen tre den aanzienlijk minder klachten op. Aangeno men wordt dat dit komt doordat tijdens het lopen de maag erg op en neer schokt. Vocht Een belangrijke conclusie uit het onderzoek was ook dat uitdroging een belangrijke oorzaak was van het ontstaan van de klachten. Bij de sporters die meer dan 4 a 5 procent van hun lichaamsge wicht aan vocht verloren hadden was het aantal met klachten twee keer zo hoog als bij de sporters die minder dan 2 procent van hun lichaamsge wicht aan vocht hadden verloren. Voldoende drinken tijdens een wedstrijd of in tensieve training zou een heleboel problemen met maag en darmen kunnen voorkomen. Water, een isotone drank of andere drank die niet te geconcentreerd is bij voorbeeld thee met wat suiker, limonade of vruchtesap (eventueel verdund) zijn goede dorstlessers. Vergist u zich echter niet met energierijke drank. Een energie drank is zo geconcentreerd dat het lichaam in eerste instantie in het geheel geen vocht wordt geleverd maar uitsluitend energie. Beschouw de ze consumptie dus niet als drank maar als een maaltijd en drink er voldoende bij. Lopers die regelmatig last hebben van diarree of aandrang tot ontlasting kunnen een vloeibare maaltijd nemen als laatste maaltijd voor de wed strijd. Een gewone maaltijd doet er 7 tot 8 uur over om de maag te verlaten. Als diezelfde maal tijd is gemalen in een keukenmachine is na vier uur de maag al weer leeg. Dat kan ook de proble men doen afnemen. Eventueel kan zelfs de dag voor de wedstrijd geheel worden overgegaan op vloeibaar voedsel. Liefst voedsel met een laag vezelgehalte zodat er zo min mogelijk onverteerbare bestanddelen in het maag-darmkanaal komen. Onverteerbare be standdelen prikkelen namelijk de darmen en sti muleren de stoelgang. Wilt u meer weten over sport en voeding dan kunt u bij het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding het boekje Sport en Voeding (bestelnum mer 110) aanvragen door een bedrag van 7,70 (inclusief portokosten) over te maken op giro nummer 4323700 ten name van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding in Den Haag. marianne van der wooning vooruchtingsbureau voor de voeding Alle recepten zijn bedoeld voor twee personen. GEROOKTE KIPFILET {zie onderstaand recept) GEGRILLEERDE MAÏSKOLF MET SPEK WORTELEN MET PEULEN KRIELAARDAPPELEN Verdeel enkele gewassen slabladen over twee bordjes. Snijd een gerookte kipfilet dakpansgewijs over de twee bordjes. Gar neer met wat plakken tomaat, komkommer, fijngesneden augurk, paprika, zoetzuur en een takje peterselie. Per persoon:280 kilojoules,, 65 kilocalorie- en, 12 g eiwit, 1 g vet 3 g koolhydraten. GEKOELDE MELOEN GEBAKKEN PLAK HAM ITALIAANSE PEPERONATA (zie onderstaand recept) MACARONI Fruit een kleingesneden ui met een uitge perst teentje knoflook in een eetlepel olie. Maak een rode, een groene en een gele paprika schoon en snijd de groente in grove stukken. Voeg de paprika's drie ontvelde to maten, een mespuntje basilicum, peper en zout toe en stoof de groente met het deksel op de pan een klein halfuurtje. Per persoon: 390- kilojoules, 95 kilocalo rieën, 3 g eiwit, 5 g vet 9 g koolhydraten. HELDERE ASPERGESOEP GEPANEERDE SCHNITZEL MET TOMATEN (zie onderstaand recept) IJSBERGSLA MET TOMAAT EN OLIJVEN AARDAPPELEN Meng twee eetlepels geraspte kaas met vier eetlepels paneermeel. Klop een eiwit wat los. Haal de schnitzels door het paneer- meelmengsel. Bak het vlees in 15 gram (di eet) margarine of boter in een pan met anti aanbakbodem in tien minuten bruin en gaar. Snijd twee kleine tomaten door, strooi er wat basilucum over en zet ze even onder de grill. Serveer de,tomaten bij de schnit zels. Per persoon: 630 kilojoules, 150 kilocalo rieën, 20 g eiwitten, 6g vet, 5 g koolhydra ten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7